Regio 'Onderzoek naar haalbaarheid weekmarkt in oud-Leiderdorp' 'De Stones, dat geeft teveel herrie' Rijnsburg voelt wèl voor benzinestation Snelrijders in regio betrapt Reclamezuil doorn in het oog Veiling Wassenaar levert vondsten op Jachtgeweren in Wassenaarse sloot 'Kindonvriendelijk' fietspad verlicht NIEUWSLIJN Wellicht toch bedrijf in Koningshuis LEIDERDORP - Het Leiderdorpse Koningshuis wordt wellicht toch gebruikt voor bedrijfshuisvesting. Aannemer Arbouw on derhandelt met een bedrijf in software over het monumentale pand aart de Hoofdstraat. Enige tijd geleden meldde Arbouw nog dat er geen bedrijven interesse hadden getoond. Het pand zou daarom worden gebruikt voor de minder lucratieve huisves ting van studenten of als gezinsvervangend tehuis. Bijtende hond krijgt muilkorf WARMOND - De hond die afgelopen zaterdag een 13-jarige jon gen in Warmond van zijn fiets trok en stukken uit zijn arm en rug beet, heeft al eerder een kind aangevallen. Op 12 maart van dit jaar beet de Rottweiler een 6-jarige jongen in het hoofd en veroorzaakte daarmee een wond van twaalf centimeter. De poli tie adviseert het college van burgemeester en wethouders nu een muilkorfgebod op te leggen. Biljartersstrijd in Oegstgeest OEGSTGEEST - De districtsfinale van de.'drie banden klein 3e klasse KNBB' speelt zich vanaf vanavond drie dagen af in het bil jartcentrum van Oegstgeest, gelegen aan de Voscuyl 36. De orga nisatie is in handen van BV Sport-Veste. Deelnemers zijn afkom stig van de biljartverenigingen 'De Kleine Engel', 'Centraal', 'het Soldaatje', 'Sport Veste', 'Sportrust' en 'De Krim'. De finale be gint vanavond om kwart voor zeven en zaterdag en zondag van af kwart voor één. Anders dan in Oegstgeest is het gemeentebestuur van Rijnsburg minder eenduidig, als het gaat over de aanleg van een benzine station langs de A44 ter hoogte van het Groene Kerkje bij Oegstgeest. Waar de Oegstgees- tenaren unaniem nee zeggen, heerst in Rijnsburg de twijfel, zo bleek gisteravond tijdens de commissie ruimtelijke orde ning. „Als Rijnsburg nee zegt tegen de plannen om een verzor gingsplaats langs de A44 aan te leggen, met als argument dat dit ten koste gaat van het landelijk groene karakter, dan zitten we onze eigen toekomst in de weg," verklaarde wethouder C. Vianen. Hiermee doelde hij op het gebied Vinkenweg, dat in de toekomst een neven-agrarische functie moet krijgen. „Als je pleit voor groen, zeg je nee te gen de droogbloembedrijven," verklaarde Vianen zich nader. De RPF-SGP fractie is er niet van overtuigd dat het voor Rijnsburg zo simpel ligt. „Zo ra ken we weer een stukje kostbaar groen kwijt," liet J. van der Graaf weten. „Het is al passen en meten met de schaarse ruimte. Nu is er ook geen ver zorgingsplaats en ik vraag me af of er wel vraag naar is." Ook de WD twijfelt. H. Rost- de Bruijn verklaarde zelf niet het nut in te zien van een benzi nestation. Mensen zijn volgens haar op de A44 nooit op door reis. Gezien het Rijnsburgse be lang stemde ze echter toch in met de plannen van Rijkswater staat. Ook de PvdA gaat akkoord mits het ingeleverde groen in dezelfde hoeveelheid terug komt. Wethouder Vianen deel de mee dat het groen bij de plannen eerder wordt versterkt dan verzwakt. ZOETERWOUDE - Ter hoogte van Zoeterwoude-Rijndijk liggen de zandhopen langs rijksweg 4 al geruime tijd in te klinken. Het zandlichaam is nodig om nieuwe op- en afritten richting Zoeterwoude-doip te kun nen aanleggen. Een woordvoerder van Rijkswaterstaat kan nog niet zeggen wanneer het karwei wordt af gemaakt. foto hielco kuipers REGIO Bij snelheidscontroles in de re gio is woensdag een groot aan tal bestuurders betrapt. Bij de controles werden 25 bestuur ders direct aangehouden en be keurd en 73 zullen binnenkort bericht ontvangen. De controles waren op de provinciale wegen tussen Lei den en Roelofarendsveen, Hoogmade en Woubrugge en Leimuiden en Alphen. De hoog ste gemeten snelheid bedroeg 126 kilometer per uur. Tussen Leiden en Roelofarendsveen en Leimuiden en Alphen werd ook gelet op de technische staat van de voertuigen. Hier werden ne gen processen-verbaal uitge reikt. ZOETERWOUDE De reclamezuil op het Dorps plein in Zoeterwoude is veel mensen nog steeds een doom in het oog. In de raadscommis sie openbare werken bleek gis teravond dat het gevaarte voor lopig nog wel even blijft staan. Gisteren was het raadslid Van der Salm (CDA) die wethouder Ringersma (Progressief Zoeter woude) aan zijn jasje trok. Van der Salm had het contract met de exploitant van de zuil er nog eens op nageslagen en daarin staat nergens dat de zuil mid den op het plein moet staan. Drie jaar geleden is de kwes tie van de gemeentelijke abri's, billboards en reclamezuilen aan de orde geweest in een raads commissie. Bij het voorstel waar toen over werd gesproken zat ook een kaart, waarop precies stond aangegeven waar in het dorp reclame zou komen. „We hebben toen te gemakkelijk ge dacht dat alles wel in orde zou komen", verklaarde Ringersma. Vrijdag 6 september 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HENK HOUDTAAAN Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK LEIDEN HET CDA IN Leiderdorp heeft geen behoefte aan onderzoek om de markt te verplaatsen. WASSENAAR Tijdens een taxatie van kunst en antiquiteiten in Kasteel Oud- Wassenaar afgelopen woensdag hebben ruim 100 mensen hun goederen laten waarderen. Sommigen waren teleurgesteld, anderen hoorden verrast dat hun bezit meer waarde had, dan ze zelf dachten. Een van de hoogst getaxeerde voorwerpen was een heel zeld zaam bloemenboekje, waarvan de waarde geschat werd rond de 20.000 gulden. Het boekje is 17e of 18e eeuws en behoort tot de kleinste boekjes ter wereld. Een bijzonder zeldzame Au gustus Rex vaas, die nooit in Nederland voorkomt, werd ge schat op 30.000 35.000 gulden. De voorwerpen zijn allemaal eigendom van particulieren en gaan na preciese taxatie naar de veiling. De taxateurs zijn ex perts van Sotherby's Amster dam. LEIDERDORP LIESBETH BUITINK Een onderzoek moet uitwijzen wat de haal baarheid is van behoud van de weekmarkt in het oude dorp, vinden de Leiderdorpse fracties van CDA, PvdA en Groen Links. Vol gens de tijdelijk hecht verbroederde partijen zijn de twee voorgestelde onder zoeken naar de haalbaarheid van verplaat sing van de markt naar winkelcentrum Santhorst en een mini-markt op de Hoofd straat, niet bespreekbaar. Tijdens de raadscommissie economische zaken bleek gisteravond dat de drie partijen de problematiek van de markt eigenlijk wel vonden meevallen. „De argumenten zijn weinig overtuigend," vond J. Hermans. Vol gens de PvdA'er is- de markt te weinig at tractief en moet daaraan eerst worden ge werkt. „Het collegevoorstel is wel slim; bij zo'n en-en oplossing blijven de politieke ge voelens gespaard èn krijgen de marktkoop lui hun zin. Maar als een mini-markt niet levensvatbaar blijkt en verdwijnt, is de markt in feite gewoon verplaatst." „Onze fractie is niet overtuigd van de noodzaak van verplaatsing," vond ook CDA-fractievoorzitter A, Roest. Onduidelijk werd of hij CDA-wethouder C. Kemer in dit verband tot de fractie rekende. Kemer heeft zich wel achter het unanieme collegevoor stel voor de twee werkgroepen geschaard. Bij de raadsbehandeling heeft zij waar schijnlijk de doorslaggevende stem. Volgens Roest is de achteruitgang van de markt 'niet zo dramatisch'. „De huidige 32 marktkramen zijn er belangrijk meer dan de twaalf die de mini-markt zou moeten hebben," berekende hij tot hilariteit van de commissie. „Wij hebben geen behoefte aan werkgroepen die gaan onderzoeken of we de markt kunnen verplaatsen. We willen wel een werkgroep die de knelpunten van de huidige markt in beeld brengt," aldus Roest. D66-raadslid B. Lamers vond dat de twee werkgroepen wel een gedegen onderbou wing van een raadsdiscussie kunnen ople veren. „We moeten alle gegevens op tafel hebben voor we dit in de raad ter discussie stellen. Die werkgroepen onderzoeken al leen de mogelijkheden; voor we in discussie gaan wil ik een totaal plaatje hebben." D66 en de WD verklaarden zich gisteravond ak koord met het collegevoorstel. Beslissende stem Het voorstel wordt in de gemeenteraadsver gadering van 30 september behandeld. Naar verwachting stemmen D66 en de WD met hun beide wethouders H. Veldstra en C. Huigen dan voor de twee werkgroepen, in totaal goed voor negen stemmen. CDA, PvdA en Groen Links stemmen waarschijn lijk tegen en zijn afgezien van wethouder Kemer eveneens goed voor negen stem men. De negentiende stem is afkomstig van Kemer. Of zij voor het collegestandpunt of voor dat van haar fractie kiest is onbekend. WASSENAAR De Wassenaarse politie heeft gisteren een man aangehouden die betrokken was bij een dief stal van jachtgeweren uit een woning aan de Waalsdorper- laan. Even na de inbraak kreeg de surveillerende politie een tip van een passerende fietser dat deze twee mannen met een ge weer had zien lopen. Even ver derop op de Waalsdorperlaan troffen zij een man aan, die zo juist twee geweren in het slootje tussen de weg en het voetpad had gegooid. Hetgeen nog te zien was aan de open plek in het kroost. De man, een 29-jarige Hagenaar, is aangehouden. De andere man wordt nog ge zocht, evenals het derde ge weer, geld en sieraden, die ook uit de woning ontvreemd wer den. Nieuwe seizoen 30-plussers in Voorschoten begonnen Ophalen huisvuil dreigt duur te worden in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Het ophalen van huisvuil gaat de gemeente Zoeter woude volgend jaar nog meer geld kosten dan aan vankelijk werd gedacht. De gemeenschappelijke vuilver werking Gevulei zal Zoeter woude aanslaan voor 150.000 gulden meer dan waar de gemeentelijke be groting rekening mee houdt. Daarin was al een kosten stijging opgenomen van 28 gulden, zodat per woning dan 255 gulden betaald zou moeten worden. Het is de vraag of de gemeente de nieuwe tegenvaller gaat doorberekenen aan de inwo ners. Dat zou neerkomen op ongeveer vijftig gulden per woning. Daarbovenop dreigt nóg een verhoging van de reini- gingskosten. Het samenwer kingsverband afvalverwijde ring Zuid-Holland-West (SA- VA) schrijft dat Zoeterwoude rekening moet houden met een kostenstijging van 1,80 gulden per inwoner. Raadslid J. Stuijt (Progres sief Zoeterwoude) toonde zich gisteravond in de raads commissie openbare werken verontrust over het feit dat 'allerlei instanties hun reke ningen over elkaar heen ko men voorleggen.' Wethouder Ringersma gaf toe die vrees te delen, maar zegde toe dat de samenwerkende gemeen ten proberen de SAVA niet te laten uitgroeien tot weer een omvangrijk ambtelijk appa raat. SASSENHEIM Een bijna drie meter hoge bruidstaart prijkt sinds gisteren op het voorplein van Het Oude Koningshuys in Sassenheim. Geen taart om je tanden in te zetten, maar een sculptuur van zand. In het bouwwerk zijn afbeeldingen herkenbaar van beroemde Europese gebouwen zoals de Toren van Pisa en de Big Ben uit Londen. De taart is een verrassing voor het Haagse bruidspaar Angelique de Leur en Gerard Werner dat vandaag zijn bruiloft in het Koningshuys viert. De Leur heeft in mei het initiatief genomen om op het strand van Scheveningen een groot zandkasteel te bouwen. Het bouwwerk is, afhankelijk van het weer, twee weken te zien. 's Avonds is de immense taart verlicht. foto wim dijkman BLACK-OUT Als gevolg van een 'black out' raakte een 26-jarige automobilist uit Sassenheim gistermorgen op de Heereweg in Lisse de macht over het stuur kwijt. Zijn auto ramde daar een lantaarnpaal. De bestuurder liep alleen kneuzingen op. ZOETERWOUDE Het rijwielpad langs de Zoeter- woudse Dirk van Santhorstweg wordt binnenkort verlicht door vier lantaarnpalen. Vooral CDA- raadslid J. van der Salm heeft zich hier sterk voor gemaakt. In de vergadering van de raads commissie openbare werken toonde hij zich gisteravond dan ook dik tevreden met het colle gevoorstel om 10.000 gulden voor de verlichting uit te trek ken. Vooral in de herfst en in de winter is de weg veel te donker, vindt Van der Salm, vooral voor de vele kinderen die er dagelijks langsfietsen. Raadslid De Lange (Progressief Zoeterwoude) was om een andere reden blij met het collegevoorstel. Zij vindt het fietspad 's avonds bijzonder vrouwonvriendelijk. Volgens WD-er H. van der Kooi zijn in Zoeterwoude wel meer plaatsen te vinden die no dig verlicht moeten worden. Hij wilde dan ook een ander colle gevoorstel, dat de raadsleden ruimte tot keuze van de te ver lichten locatie zou bieden. Toen de collegepartijen CDA en WD dat niet nodig vonden sloot de oppositieleider zich maar bij hen aan. „Voor één keertje dan maar".' VOORSCHOTEN ANITA LUYENDUK Voorschotense dertigplussers die niet weten waar ze hun vrije avond moeten doorbrengen, kunnen hun hart ophalen; het nieuwe Shuntseizoen is begon nen. Elke vrijdagavond kan ie dereen die de dertig gepasseerd is voor een praatje binnenstap pen in het SOC-gebouw aan de Juliana van Stolbergenlaan. Het knelpunt van de vereni ging die in mei 1990 het licht zag, is nog steeds het gebrek aan een eigen ruimte. „In Voor schoten is dat heel moeilijk om. op korte termijn te realiseren," vertelt D. Molleman, voorzitter van het bestuur van Shunt. „En omdat we nog geen eigen ruim te hebben, is er maar één keer per week een ontmoetings avond in plaats van drie keer, zoals we eigenlijk willen". Wei geeft Molleman toe dat de aan dacht voor een onderkomen wat is verslapt nu het bestuur druk bezig is met de start van het nieuwe seizoen. „Maar we houden onze ogen en oren open". Voor de zomervakantie is Shunt al zeven keer open ge weest. De belangstelling was toen wisselend. „Op een stille avond kwamen er 10 mensen, op een drukke avond 40," zegt Molleman. Vorige week vrijdag, de eerste keer na de vakantie, bezochten zo'n 15 mensen de avond. Heel voorzichtig zegt de voorzitter dat de opkomst hem een beetje tegenvalt. „Maar", relativeert hij, „het is niet ons streven om elke avond 200 man te hebben". De Voorschotenaar meent dat de behoefte aan een vereniging voor dertig-plussers absoluut bestaat in het dorp. Hij ontmoet vaak mensen die tegen de muur opvliegen omdat er niets voor hen te doen is. Maar de bezoe kersaantallen van Shunt stroken niet met de vaak gehoorde lof- Voorzitter Molleman van Shunt: „Mensen moeten een veilig gevoel hebben, als ze hier komen." foto hielco kuipers zang op het initiatief. Molleman krijgt van afwezigen antwoor den als: 'Ik heb geen oppas', 'Het is te ver weg' en 'Ik dacht er niet aan'. Sfeer Het gaat Molleman om de sfeer en die is gemoedelijk en ont spannen, zoals destijds ook be oogd werd bij het oprichten van de club. „Mensen moeten een veilig gevoel hebben, als ze hier komen. In de gemiddelde kroeg kijk ik steeds om me heen of er iets gebeurt; bij ons hoeft niet iedereen vergezeld te zijn van drie bodyguards," overdrijft de dertigplusser. Op de vraag wat er gedaan wordt op de ontmoetingsavon den, antwoordt Molleman: „Ab soluut niets". Shunt wil vermij den dat er 'overheersende acti viteiten' zoals lezingen worden gehouden. Mensen moeten ge woon kunnen komen en praten. „Als we een eigen ruimte had den, zouden degenen die een mens-erger-je-nietkampioen- schap zouden willen organise ren op één van de andere avon den in het gebouw terecht kun nen. Maar nu we in andermans gebouw zitten, is dat niet haal baar". „Als een paar mensen bezig zijn met wijnproeven achter in de zaal, heeft niemand daar ver der last van, dat kan dus wel. Maar de Stones binnenhalen geeft teveel herrie," aldus Mol leman.' „Ik zou het wel willen hoor," voegt hij er aan toe. Omdat de vereniging nog wat van de grond moet komen, wordt er nog niet gewerkt met lidmaatschappen. Volgens plan komt dat wel, maar eerst moet Shunt bewijzen dat de vereni ging het waard is om lid van te worden. De mensen die Shunt bezoe ken, hebben geen bepaald pro fiel. „We hebben van alles in huis, van werkloze tot direc teur", zegt de Voorschotenaar. De bezoekers variëren in leef tijd, maar de meesten zijn tus sen de 30 en 45 jaar. „Maar we hebben ook heel leuke mensen van 50. De ene persoon van die leeftijd is het toonbeeld van een opa, de andere zit nog op een Harley," aldus Molleman.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20