Leidsch Dagblad Baltische staten vrij m Hi 4 Perez '91/' 92 Nederlandse duikboot vermist bij Schotland Haarhuis figureert in Connors-show Dwangverpleging geëist tegen kwellende 'goeroe' Vredesconferentie Joegoslavië gaat door OU 'Sociale vernieuwing loopt helemaal spaak' Asfaltering Breestraat toch weer uitgesteld noort FEITEN EN MENINGEN Sobtsjaks ster rijst snel na mislukte coup Sovjetunie BUITENLAND Lenin ontbreekt bij afscheid van de Unie Arie de Jong ach ter plannen van kabinet Morsweg IV gaat binnenkort tegen de vlakte KUNST Verwarrende avond in Burcht Literair Vrijdag 6 september 1991 opgericht 1 maart 1860 Losse nummers f 1,45 SPORT Nederlands duo pakt titel in het gemengd dubbel Maarsmansteeg 21 I 2311 EE Leiden I Tel. 071 -12 07 78 Onderzeeër reageert niet op oproepen DEN HELDER CPD Een onderzeeër van de Neder landse marine wordt sinds van morgen vermist. Dat is vanmid dag bekendgemaakt door het Britse ministerie van defensie in Londen. Het schip, dat onge veer 75 opvarenden heeft, nam deel aan een Navo-oefening voor de kust van de Shetland- eilanden bij Schotland. De Britse kustwacht zag van morgen om negen uur een rode lichtkogel, die was afgevuurd in het gebied waar de oefening plaats vindt. Er is toen contact gezocht met alle deelnemende schepen en de Nederlandse on- derzeeer was de enige die niet reageerde. Britse patrouille vliegtuigen zijn direct naar het schip gaan zoeken. De Neder landse Marine is reeds begon nen familieleden van de opva renden te informeren. De onderzeeër, een schip uit de Potvis-klasse, nam deel aan de oefening 'Exercise Vendetta'. Onafhankelijkheid na meer dan vijftig jaar HET WOORD IS AAN De samenleving is als een spiegel: indien zij ons lelijk aankijkt heb ben wij ook meestal de tong uit gestoken. C odhtedBomam De nieuwe Staatsraad in het Kremlin heeft vanmorgen de onafhankelijkheid van Estland, Letland en Litouwen er kend. Meer dan vijftig jaar nadat ze als gevolg van een geheim verdrag tussen Hitler en Stalin door de Sovjetu nie werden ingelijfd, krijgen de Baltische republieken hun recht op zelfbeschikking terug. Dat hebben de pers bureaus Interfax en Tass bekendgemaakt. raad, het nieuwe uitvoerende orgaan bestaande uit president Gorbatsjov en de leiders van de vijftien Sovjet-republieken. Tientallen landen, waaronder Het besluit over de onafhanke lijkheid werd genomen tijdens de eerste zitting van de Staats- de twaalf EG-landen en de VS, hebben de onafhankelijkheid van Esüand, Letland en Litou wen al erkend. De drie staten, met een geza menlijk inwonertal van acht miljoen, werden in 1939-40 door het Kremlin geannexeerd. De VS en vele andere westerse landen hebben de inlijving nooit wettig erkend. Maar zij legden zich bij de situatie neer, totdat zich in de afgelopen twee weken na een mislukte putsch tegen Gorbatsjov in de Sovjetu nie een omwenteling voltrok. De erkenning door het Krem lin komt een dag nadat het Congres van Volksafgevaardig den in Moskou instemde met een ingrijpende reorganisatie van het staatsbestel, waarbij het grootste'deel van het centrale gezag werd overgeheveld naar de republieken. Het Volkscon gres stelde een interim-regering aan, die het land zal besturen tijdens de overgang naar een De tegenstanders van Jimmy Connors blijken vooralsnog slechts figuranten in de show die de 39-jarige Amerikaanse tennisser deze dagen op Flus hing Meadow voor 'eigen' pu bliek opvoert. De ruim 20.000 toeschouwers rondom de baan en de miljoenen tv-kijkers die vannacht Nederlandse tijd aan schoven voor de kwartfinale tussen 'Jimbo' en Paul Haarhuis zagen de veteraan weer schitte ren, met zijn tegenstander als lijdend voorwerp. Haarhuis, de eerste Nederlandse tennisser die na Tom Okker zo ver kon komen bij de US Open, ging na een veelbelovende start ten on der in vier sets: 6-4, 6-7, 4-6 en 2-6. Haarhuis kende een bliksem- start in de eerste set. „Ik was verbluft", zei Connors later. „Ik dacht: is dit een tennispartij, of word ik hier weggemept." Na dat Haarhuis evenwel in de tweede set had verzuimd zijn voorsprong van 5-4 definitief in setwinst om te zetten, stoomde Connors als een op drift geraak te locomotief op. „Hij wist geen raad meer met mijn diepe, lage ballen", aldus de Amerikaan over de ontredderde Haarhuis van dat moment. „Ik zei gelijk: die boy is rijp voor de strop." De laatste twee sets gingen dus ook naar Connors. Toch was de Nederlander na afloop niet on tevreden: „Ik ben op de wereld ranglijst gestegen naar rond de jiertig". Connors treedt in de halve fi nale aan tegen Jim Courier die gisteren eerder op de dag sim pel Pete Sampras terzijde schoof. „Ik heb een half jaar no dig voor ik kan vertellen wat hier is gebeurd", reageerde de veteraan. En inderdaad, de prestatie van Connors is er een van historische afmetingen. Hij is de oudste halve-finalist sinds in 1974 Ken Rosewali tot de laatste vier doordrong. Rosewali werd destijds uiteindelijk uitge schakeld door Connors. Zie verder de sportpagina's de zich genezer noemende Vlaardinger tegenover president A. Fockema van de rechtbank. De man trok, met drie vrou welijke leden van zijn sekte, in april 1988 in bij een gescheiden vrouw met drie kinderen in Nieuwe Wetering. Hij sloeg de kinderen, omdat die telepa thisch met kwade gedachten pijn zouden overbrengen. Het 10-jarige jongetje werd weken lang opgesloten, vastgebonden, geblinddoekt en kreeg watjes in zijn oren. Ook de vrouw werd DEN HAAG-NIEUWE WETERING Tegen een 65-jarige Vlaardingse 'goeroe', die in 1988 en 1989 kinderen van een gescheiden vrouw in Nieuwe Wetering 'be handelde' met zweep en gloei ende pook, is gisteren voor de Haagse rechtbank ter beschik kingstelling van de staat en dwangverpleging geëist. De man, die terecht stond voor vrij heidsberoving, zware mishan deling en ontucht, toonde geen enkel berouw voor zijn daden. „Ik ben een genezer, ik sloeg met pijn in mijn hart, ik ben nogal geweldloos", verklaarde NIEUWSLIJN Achttien jaar cel wegens moord Een 43-jarige Amerikaan is gisteren door het gerechtshof in Am sterdam tot achttien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens moord. Het hof acht bewezen dat de man in de nacht van 13 op 14 oktober 1989 in Amsterdam zijn 67-jarige land- en reisgenoot Clifford Smith III met een pikhouweel de hersens insloeg. De procureur-generaal, mr. J. Al, had levenslang geëist. De recht bank veroordeelde de Amerikaan tot twaalf jaar cel. Het open baar ministerie kon zich niet vinden in deze strafmaat en teken de hoger beroep aan. De Amerikaan werd eerder in zijn vader land veroordeeld voor moord. Zestig banen: 100.000 kandidaten De Banca d'Italia heeft meer dan 100.000 sollicaties ontvangen van mensen die in aanmerking willen komen voor een baan als administratief- of baliemedewerker. De bank heeft echter maar 60 banen te vergeven. De meeste sollicitanten zijn werkloze aca demici. De banen bij de bank worden met een gemiddeld bruto- jaarinkomen van 31 miljoen lire (46.717 gulden) naar Italiaanse begrippen goed betaald. Het absolute record dateert uit dit voor jaar, toen de Italiaanse politie voor nog geen 1000 vacatures in totaal 197.000 sollicitaties ontving. Drugslijn naar Italië opgerold Justitie en politie hebben een internationale drugslijn naar Italië opgerold. In tota?J zijn op 28 augustus negen arrestaties verricht, waarvan drie in Italië. De Haarlemse rechter-commissaris heeft deze week vier van de Nederlandse verdachten in bewaring ge steld. Volgens justitie in Haarlem behoren de negen arrestanten tot een criminele organisatie die zich bezig hield met het trans port van cocaïne. Daarbij werden geprepareerde personenauto's gebruikt. Bij het oprollen van de bende werd op 28 augustus in een auto ongeveer vijf kilo coke aangetroffen. De droogte heeft niet alleen nadelen. Twee studentes van de universiteit een zijtak van de rivier De Waal, die door de extreem lage waterstand droog is gevallen. Rijkswaterstaat verwacht dat de waterstand Lobith vandaag het laagterecord van deze eeuw zal breken. Nog steeds felle gevechten rond Osijek De rechtbank doet op 19 sep tember uitspraak. BRUSSEL-BELGRADO DPA-AP De vredesconferentie over Joe goslavië gaat door. Ondanks de voortdurende gevechten in Kroatië blijft de Europese Ge meenschap bij haar voornemen morgen in Den Haag met de conferentie te beginnen. Dat heeft woordvoerder Dig Istha van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken van morgen gezegd in Brussel, waar de ministers van buitenlandse zaken van de twaalf EG-staten bijeen zijn. Slovenië liet vanmorgen we ten in elk geval te zullen deelne men aan de conferentie. Eerder kondigde de Joegoslavische pre mier Markovic zijn komst al aan. De Britse ex-minister van bui tenlandse zaken Lord Carrong- ton, die de conferentie leidt, zei gisteren nog dat de conferentie wat hem betreft niet doorgaat zolang in Joegoslavië wordt ge vochten. „De conferentie is niet bedoeld om een einde te maken aan de gevechten, maar om over het vredesproces te pra ten", aldus Carrington. Waarnemers gaan er van uit dat de door het federale leger gesteunde Serviërs een zo gun stig mogelijke uitgangspositie willen bereiken voor de vredes besprekingen beginnen. De Sloveense minister Rupel verklaarde gisteren voor de Slo veense televisie dat het essen tieel voor het succes van de conferentie is dat de Serviërs niet in de beklaagdenbank wor den gezet. Binnen de EG wijst vooral Duitsland Servië aan als hoofdschuldige van de voortdu rende schendingen van de wa penstilstand die het afgelopen weekeinde na bemiddeling van de Nederlandse EG-voorzitter Van den Broek is gesloten. De Nederlandse bemiddelaar in Joegoslavië, Wijnaendts, was gisteren getuige van een plaat selijk bestand in Osijek, de be langrijkste stad in de oost- Kroatische regio Slavonië. Een kwartier na het vertrek van Wijnaendts werd het bestand echter al weer geschonden. Ser viërs en het federale leger heb ben Slavonië eerder deze week van de rest van Kroatië afgeslo ten. Kroaten vrezen nu een aan val op de hoofdstad Zagreb. Volgens de Kroatische politie werd vanmorgen weer fel vochten langs de snelweg Za- greb-Belgrado bij Donji Rajic, Ladjevac en Vrbovljani. Infor matie over slachtoffers was niet beschikbaar. Zie ook pagina 5 PERZISCHE TAPIJTEN Teleloon 023-292509 - et theaterseizoen staat voor de deur en deze krant blikt vandaag met een acht pagina's tellende bijlage vooruit Frans Boelen, oud-directeur van de Leidse Schouwburg, vertelt op de voorpagina enhousiast over zijn nieuwe toneelproduktie 'De wijze kater' en de televisieseries waarmee hij bezig is. Shireen Strooker regisseert 'Hoog Tijd' waarin twee door gewinterde toneelkanjers, Mary Dresselhuys en John Kraay- kamp, op het toneel staan. Verder een pagina over wat er allemaal op dansgebied in de re gio te beleven valt, grepen uit de programma's van de theaters in de streek en een interview met de Leidse wethouder van cultuur Henny Koek. Liefhebbers van theater komen ook aan het woord: amateur gezelschappen die zowel passief als actief aan het theater, in wat voor vorm dan ook, zijn verknocht. losse confederatie ne staten. Litouwen riep op 11 maart 1990 de onafhankelijkheid uit, nadat de eerste vrije verkiezin gen in het land de naar afschei ding strevende beweging Saju-| dis aan de macht hadden ge bracht. Gorbatsjov verklaarde de proclamatie onwettig en stel de een economische blokkade in die de Litouwers dwong hun onafhankelijkheid op te schor ten. Esdand en Ledand sloegen eveneens de weg naar onafhan kelijkheid in, maar gingen een botsing met Moskou uit de weg. Tijdens de coup-poging van or thodoxe communisten van twee weken geleden riepen ze de vol ledige onafhankelijkheid uit. Zie ook pagina 5 Op 13 september a.s. geeft Agaath I. Boot-van Til een lezing in het gemeeaiccemmjr, im óc Leytwee 9 te O.cgsrgeat bot zij mag vertellen datgg na 2000 i-ur weer gezegd tan w iankr.ïk a de Vader m één. Toegang: 10,00 VANDAAG PAGINA'S 36 Binnenland 3.4 Boeken 11 Buitenland 5 Cultuur S Denksport 15 Feiten en meningen Familieberichten 77 Info 26 Programma's 7 Regio 19,20,21,23 RTVShow 6 Sport 24,25 VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 13 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Kans op een bui Wolkenvelden en vooral in het noorden mogelijk wat regen. Mini mumtemperatuur ongeveer 10, middagtemperatuur omstreeks 19 graden Noordwestenwind, mabg, kracht 3 a 4, in het waddengebied af en toe krachtig, 6. Gemeenten boos over bezuiniging Nijmegen kunnen nu de kortste weg naar huis nemen. Dwars door R.jn jj.j FOTO ANP ROTTERDAM GPD Tientallen gemeentebesturen hebben verontwaardigd gerea geerd op het plan van het mi nisterie van wvc om te snijden in twee projecten die in het ka der van de sociale vernieuwing zijn opgezet. Het gaat om het project 'Jongeren bouwen voor jongeren', waarbij werkloze jongeren worden ingezet voor de bouw van club- en buurthui zen, en de opvang voor dak- en thuislozen. Het rijk wil zijn bij drage aan dat laatste met zes miljoen terugschroeven. Op het bouwproject moet acht miljoen worden bezuinigd. Zestig wethouders hebben zich inmiddels verenigd in het comité 'Wij zetten door'. Uit gangspunt is dat alle projecten hoe dan ook in de huidige vorm moeten doorgaan. Als het rijk zijn subsidies terugdraait, willen de wethouders het geld voor de ze projecten via creatief boek houden' uit andere potjes in hun begrotingen financieren. Daarnaast hebben de vier grote gemeenten een protestbrief naar het kabfict gestuurd. Daar zal het niet bij blijven, aldus de Rotterdamse project leider sociale vernieuwing De Kleyn. Dinsdag zullen de ge meenten in de Maasstad be kendmaken op welke manier ze actie willen voeren. „Het gaat ons daarbij in eerste instantie nog niet eens om het bedrag dat wordt bezuinigd. De gemeenten hebben een convenant met het rijk ondertekend. Daarin zijn af spraken gemaakt en die worden nu eenzijdig geschonden. Zo ga je niet met elkaar om en dat doet het ergste voor de toe komst vrezen", aldus De Kleyn. Ook de landelijke projectlei »der sociale vernieuwing, oud PvdA-staatssecretaris Schaefer. heeft er bij herhaling op gewe zen dat de sociale vernieuwing in gevaar komt. Via projecten op dit gebied wil het rijk achter standen wegwerken in onder meer wonen, welzijn en onder wijs. De uitvoering wordt goed deels overgelaten aan gemeen ten, die op hun beurt zoveel mogelijk de burgers zelf moeten inschakelen. HOELANG KUNTU NOG ZONDER?; Al Mritc fcwmrtiH grirfi Paf maand |f 26.45) via automa- j tische betaling* Per kwartaal (f 76.75» via accept- I giro Per kwartaal (f 76.75) via auto- i Naam an voorletter* Het Kastenpaleis specialist in alle kasten Nummer bank/girorekening LEIDEN JANET V N00RJ K0MBMERJ NIVO LE0LUX EN N00RT: EEN STIJLVOL REPERTOIRE VAN ZITIDEEEN De banken Bora Bora en Bora Bèta tan Ltolux staan voor klasse. De uitgekiende Myling Reeft bescheiden schoonheid in pure vorm. De vrijvcrende konsiruklic garandeert magistraal zitkomfort. I'vindt 1 hij Nooit Kijnslroal 74, Katwijk, lef 0)718 29576 Donderdag koopavond. Maandag gesloten igekiendestvling geeft De Breestraat wordt niet vol gende week opnieuw geasfal teerd, maar pas in mei of juni volgend jaar. Een dag nadat de gemeente in bewonersbrieven en persberichten had meege deeld dat de straat een week wordt afgesloten voor het ver keer, is het plan ruim een half jaar uitgesteld. Afsluiting van de straat stuitte namelijk op onoverkomelijke bezwaren van winkeliers. Juist volgende week staan allerlei ac tiviteiten op stapel. Volgens wethouder Van Rij was met de winkeliers in april afgesproken dat het werk deze maand zou beginnen. Sindsdien heeft de gemeente geen contact met hen gehad over deze zaak. De mid denstanders voelden zich daar om nogal verrast toen ze dins dag de mededeling kregen dat de straat volgende week zou dichtgaan. Zie verder pagina Leiden Laidsch Dagblad iwoordnummar 10050 2300 VB Laidan I 8

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1