Leiden Uitstel Breestraat kost gemeente niets Enorm getob rond het V redesmonument Record trivianten op ruim 65 uur Nieuw wijkje Schuttersveld krijgt stadsverwarming Groot deel 'Mors 4' gaat tegen de vlakte 'Verhuurde kamers nu strenger controleren' Goekoop verkoopt Leiden BOUWPLANNEN? MUI AC/*. m rbvcu l/rljdag 6 september 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET V Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS vl DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER M LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN 19 NIEUWSLIJN Gebroken tand door rijgedrag Een 37-jarige man uit Voorschoten heeft gistermiddag van een onbekend gebleven automoblist een stomp gekregen waardoor hij een tand brak. De Voorschotenaar reed vanaf de afslag bij Holiday Inn de snelweg af. Een achter hem rijdende automobi list wilde er langs, iets wat hem niet lukte. Dat zat de bestuurder van deze auto dwars en deze reed de Voorschotenaar achterna. Bij het begin van de Vlietweg stapten beiden uit. Waarna de Voorschotenaar klappen kreeg. K&G op tv De verrichtingen van de Leidse muziekgezelschap K&G zijn op 19 september te zien op de televisie. Dan wordt een samenvat ting uitgezonden van de nationale Taptoe in Breda. Het Leidse gezelschap oogstte veel lof voor het optreden op de Taptoe. Meisje breken in Twee meisjes van een jaar of vijftien zijn gisteren ontkomen na dat ze bij een inbraak waren gesnapt. Het duo had gistermiddag omstreeks half drie een ruit ingeslagen van een woning aan de Dijkstraat. De 33-jarige bewoonster betrapte het tweetal toen ze thuiskwam en hield kortstondig een van de twee vast. Beiden wisten echter te ontkomen. Uit de woning zijn sieraden en een paar duizend gulden gestolen. Poster uit Mupi gesloopt Een 21-jarige Leidenaar is vannacht in de kraag gegrepen nadat hij uit een Mupi bij de Churchilllaan een poster had gesloopt. Surveillerende politie-agenten kregen argwaan toen ze de man, tegen half vier, met een enorme poster op de fiets zagen rijden. De Leidenaar werd aangehouden en had ook een hamer bij zich. Even verderop bleek een ruit van een Mupi geheel te zijn ver nield en de poster van een computerbedrijf te zijn gestolen. De 142 woningen die worden gebouwd op het Schuttersveld worden aangesloten op het stadsverwarmingsnet. De bewo ners moeten elektrisch gaan ko ken omdat het te duur is om ook gasaansluitingen te maken. Het bouwplan bestaat uit ze ven eengezinswoningen in de vrije sector, die ongeveer 270.000 gulden gaan kosten. Er worden 48 premie-A-woningen in zes blokjes neergezet. Daar achter, aan de kant van de kan toren, verrijzen 3 flatgebouwen met totaal 87 appartementen. In januari begint de verkoop. Het ontwerp is in een 'snel treinvaart' gemaakt, zodat de gemeente het plan nog net op tijd - volgende week - kan indie nen bij de provincie. Buurtbe woners hebben geen bezwaren tegen het bouwplan, maar ver schillende raadsleden zijn er niet echt enthousiast over, zo bleek gisteravond tijdens een commissievergadering. Zowel D66 als Groen Links vroeg zich af of wel voldoende rekening is gehouden met de sociale veiligheid in het gebied. De architect denkt van wel: alle woonkamers zijn op de straat kant gericht. Beide fracties noemden het bovendien een saai ontwerp. Dat kwam vol gens wethouder T. van Rij ech ter door de 'kunstmatige teke ningen'. „Ik denk dat het best mooi wordt." G. Bakker van de WD is van mening dat in een te klein ge bied te veel woningen zijn ge pland. „Ik stem in omdat ik de procedure niet wil vertragen, maar als er meer tijd was, zou ik willen bekijken of het niet mo gelijk is alleen de drie flatgebou wen neer te zetten en die wat hoger te maken. Dan blijft er meer ruimte over." HET GEKIBBEL rond het vredesmonument heeft de ontwerper niet be paald een vrolijker man gemaakt NA 65 UUR hebben de overgebleven triviant- spelers het maar voor ge zien gehouden Winkeliers aangenaam verrast door medewerking gemeente LEIDEN JANET V (Vervolg van de voorpagina) Het plotselinge uitstel van de asfalteringswerkzaamhe- den in de Breestraat heeft in politieke kringen tot nogal wat verbazing geleid. Krap een dag nadat de gemeente de afsluiting van de winkelstraat aankondigde, trok ze de mededeling weer in. De winkeliers voelden zich namelijk hevig gedupeerd, vooral ook omdat ze juist voor volgen de week allerlei (mode)activiteiten hadden georgani seerd. De Breestraat wordt nu waarschijnlijk in mei of ju ni 1992 aangepakt. schappij heeft een groot aantal kleine onderhoudsprojecten in Leiden, Katwijk, Noordwijk en Noordwijkerhout. „Daarin valt voor ons makkelijk te schuiven met een aantal mensen. Het as falteren van de Breestraat is voor ons bovendien een betrek kelijk kleine klus". Ook de NZH, die al een com pleet plan voor omleidingsrou tes had klaarliggen, wordt niet voor onaangename verrassin gen gesteld. „We hadden onze chauffeurs al op de hoogte ge steld van de omleidingen. Dat moeten we nu terugdraaien. Maar het gebeurt juist met as- falteringswerk wel vaker dat het op het laatste moment niet doorgaat. We zijn wel wat ge wend". aldus NZH-voorlichter R. Jacobs. Volgens de gemeente is het on mogelijk de Breestraat nog dit jaar aan te pakken wanneer de „De winkeliers zouden zo gedu peerd zijn dat we in overleg voor een andere tijdsplanning hebben gekozen", zo verdedig de verkeerswethouder J. Walen kamp het uitstel gisteravond in de raadscommissie. „Vooral omdat de winkeliers van de Breestraat de afgelopen jaren al veel overlast hebben ondervon den van allerlei zaken." In de raadscommissie leefde de vrees dat de gemeente door de aannemer (NBM) aanspra kelijk wordt gesteld voor het niet doorgaan van de werk zaamheden. Wethouder Van Rij betwijfelde dat en aannemer NBM bevestigde dat standpunt vanochtend. Voor de aannemer valt er aan het uitstel 'wel een mouw te passen'. De Haagse bouwmaat- activiteiten van de winkeliers achter de rug zijn. De kans is te groot dat de temperatuur te laag en de lucht te vochtig is om te kunnen asfalteren. Daarom is het karwei uitgesteld tot vol gend jaar zomer. Voorzitter T. Westen van de winkeliersvereniging Breestraat spreekt overigens tegen dat de middenstand al in april op de hoogte was gesteld van het voorgenomen werk, zoals wet houder Van Rij beweert. „Ik werd pas afgelopen maandag gebeld door de directie verkeer. Eergisteren hebben alle winke liers een brief over het werk ge kregen. Ik heb de correspon dentie er nog eens op nageke ken maar geen eerdere aankon digingen kunnen vinden. Het kwam echt als een volslagen verrassing voor ons", aldus Westen. Zij zegt verder niet zo veel problemen te hebben met deze communicatiestoornis. „Het blijkt maar weer eens dat amb tenaren en winkeliers moeilijk tot elkaar zijn te brengen. Maar we zijn zeer tevreden met het besluit de asfaltering uit te stel len. Heel prettig dat het zo gaat". EMIEL FANGMANN Vijfenzestig uur, 5 minuten en 32 sec. Dat is het record Trivial Pursuit spelen, dat vanochtend rond zes uur in het Fysiologisch Laboratorium werd gevestigd. Toen viel de derde af van vijf spelers, die dinsdagmiddag aan het spel begonnen. Omdat was afgesproken dat men met mini maal drie studenten over moest blijven, besloot men het trivian ten te stoppen en niet tot de streeftijd van 76 uur door te gaan. Nog niet bekend is het bedrag dat tijdens de recordpo ging voor het goede doel, Artsen Zonder Grenzen, is ingezameld. Donderdag bleek de moeilijk ste dag. Medicijnenstudent Edwoud Groot was de eerste die gistermiddag uitputtingsver schijnselen vertoonde. Hij be gon te dromen of hallucineren, dat was getuigen onduidelijk, en besloot na een uur te stop pen. Rond elf uur gisteravond werd studiegenoot Ralph Paap door slaap overmand. Liesbeth Ras, Jan Duijvestijn en Jeroen Steens bleven over. Zij zagen kans nog tot zes uur door te spelen. Toen werd het ook voor Liesbeth moeilijk. De vijf studenten oogsten veel lof met de poging. Zo noemde prof. dr. W. Daems, decaan van de medische faculteit, de spe lers 'mieters' toen hij gister avond een kijkje kwam nemen. „Grote bewondering heb ik voor wat ze hier gepresteerd hebben, ik ben trots op ze. Het was een prachtig idee." Ook slaapspe- cialist prof. dr. H. Kamphuisen volgde gisteravond het overge bleven trio nog op de voet. De gesteldheid van twee van de vijf, Liesbeth Ras en Jan Duijvestijn, werd de afgelopen dagen van seconde tot seconde gevolgd. Electroden registreerden bij hen hersenactiviteiten, oogbewegin gen en spierspanning. Een 'ac- to-meter' om de pols registreer de bewegingsversnellingen. Een computer hield de tijd bij en studenten noteerde telkens hoe goed de twee in het 'kennis- spel' scoorden. Het registeren gaat waarschijnlijk nog tot maandag door, zodat de onder zoekers een idee kunnen krijgen hoe snel de triviant-spelers her stellen. Kamphuisen, klinisch neuro- fysioloog, bezocht de afgelopen twee jaren de Noordpool en on derzocht er zijn eigen slaaprit- me. Hij noemt de poging om zonder slaap langdurig geeste lijke prestaties te leveren, niet schadelijk. „Nee, doorzakken in een biermarathon is schadelij ker. Je herstelt heel snel, kl na één lange slaap. Het record wakkerblijven is trouwens 264 uur. Dat werd door een 17-jari- ge jongen in 1964 in Califomië gevestigd. Daarna sliep hij vijf tien uur achtereen en was weer op de been." Over enkele we ken hoopt Kamphuisen met re sultaten van zijn onderzoek te komen. De spelers kon niet om een reactie worden gevraagd. Zij slapen vanochtend. over de prijs, aldus Van Rij. Er wordt nu een voorstel voorbereid om een groot deel van de huizen te slopen en dat ene huis met een paar belen dende panden te laten staan, al dus de wethouder. Dat idee moet overigens nog worden be sproken in het college van B en W. Van Rij vindt dat de risico's dat brand ontstaat in de lege panden te groot worden. Bo vendien is het te duur om de woningen dicht te blijven spij keren om kraken te voorkomen. Een aantal krakers zit al in lege panden. Van Rij verwacht dat 'overleg voldoende is' om de krakers op tijd uit de huizen te krijgen. Een groot deel van de leeg staande woningen in 'Mors 4' wordt binnenkort gesloopt. Dit ondanks het feit dat nog niet al le huizen in de straat leeg zijn. Jaren geleden is afgesproken de woningen bij het Wernink- terrein pas te slopen als de hele rij is verkocht aan de gemeente. Wethouder T. van Rij van ruim telijke ordening wil echter van dit besluit afwijken omdat het waarschijnlijk nog heel lang duurt voordat de laatste woning is verkocht. De gemeente on derhandelt al heel lang met de eigenaar maar het ziet er niet naar uit dat binnenkort over eenstemming wordt bereikt Bij bouw- en woningtoezicht moeten twee mensen extra worden aangesteld die verhuur de kamers controleren. Er zijn situaties die 'volstrekt niet kun nen worden geaccepteerd', vindt wethouder T. van Rij van volkshuisvesting. Bij de komende begrotingsbe handeling zal hij er dan ook voor pleiten om extra mensen in te zetten om iets te doen aan de problemen bij kamerver- huur. Veel studentenhuizen zijn 'brandonveilig' of hebben ande re gebreken. Omdat er grote ka- mernood is, hoeven de eigena ren geen maatregelen te ne men „Wat we weten ontdekken we zelf." Vorig jaar kondigde de gemeente in een nota aJ aan strenger te gaan controleren en huiseigenaren te verplichten voorzieningen te treffen als die nodig zijn. Van dat plan is tot nu toe echter niets terecht ge komen vanwege een gebrek aan menskracht bij de directie volkshuisvesting, aldus Van Rij. Burgemeester Cees Goekoop opent aanstaande maandag morgen de stand van de stad Leiden op de beurs 'Exposure' die in de RAI in Amsterdam wordt gehouden. Daar zal Lei den zich drie dagen lang pre senteren als een historische, toeristische en feestelijke stad waar het uitstekend congressen. beurzen en semi nars organiseren is. Goekoop zal de eerste dag de stand bemannen en zijn stad. uiteraard, goed verkopen. Een floppy, in veelvoud gekopieerd, en met alle Leidse adressen op dat gebied, wordt door Goe koop aan de bezoekers uitge reikt. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEOING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-cirtificail. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. De eerste advertentie verschijnt in november 1988 in de kran ten. Leiden is op zoek naar een kunstenaar die een Vredesmo nument kan maken.Besloten wordt in zee te gaan met P.H. Stulemeijer uit Breda. Hij ont werpt een grote glazen kubus. Kosten: bijna 100.000 gulden. In september 1991 bestaat het beeld alleen nog maar op pa pier. Het is nog niet eens be kend waar het monument te rechtkomt. Het geduld van Stulemeijer is inmiddels bijna op. „Ik vind het een treurige zaak", zegt hij. „De offerte en alles heb ik in juli vo rig jaar al ingediend. Maar ik zit nog steeds te wachten op de opdracht. Steeds zegt de ge meente: volgende week hoort u wat. Maar het blijft volgende week en volgende maand." De kunstenaar heeft voor ver schillende gemeenten monu menten gemaakt. Nog nooit heeft het zo lang geduurd voor dat alles in kannen en kruiken was, beweert hij. Stulemeijer baalt ervan dat hij al 'meer dan een jaar aan het lijntje wordt gehouden'. „Ik ben een kleine ondernemer en ik zit maar te wachten op de opdracht van de gemeente Leiden. Met dergelij ke grote opdrachten ben ik wel een half jaar bezig, dus heb ik steeds alleen kleine opdrachten kunnen aannemen. Want stel je voor dat de uitvoeringsopdracht van Leiden de volgende dag zou komen. In 1989 zei ambtenaar Van der Ree tegen me: 'U gaat toch niet op vakantie want we willen het beeld snel realiseren'. bebouwing. Vervolgens werd gekozen voor een plek op de Garen- markt. De meeste omwonenden wilden het moderne beeld niet voor hun deur en bovendien begon de directie civiele werken te protesteren omdat het mo nument precies bovenop de rio lering terecht zou komen. De gemeentelijke .monumenten- commissie kwam weer in het geweer tegen het plan om het beeld nog een paar meter te verschuiven, waarop de ge meente besloot een andere plek te zoeken. Het Vrouwenkerkplein, het Stadhuisplein en het Stations plein zijn plekken waar Stule meijer wel mee kan leven. Vol gens ambtenaar A. van der Ree van de directie cultuur kleven aan deze alternatieven echter ook allerlei nadelen, hoewel het vernieuwde Stationsplein 'in de toekomst een optie kan zijn'. Als besloten wordt het beeld op de Garenmarkt neer te zet ten, volgt een 'moeizame, lang durige procedure'. Er is onder meer een wijziging van het be stemmingsplan voor nodig. Het Huigpark ('waar het beeld ont zettend goed tot zijn recht komt') maakt volgens de amb tenaar een goede kans. „Maar we kunnen ook nog zeggen: we weten het niet, we zoeken een andere locatie of het hele pro ject gaat niet door". Van der Ree ontkent overi gens dat de procedure uitzon derlijk lang duurt, zoals Stule meijer beweert. „Iedere kunste naar zegt dat het elders sneller gaat. Maar andere gemeenten kampen met dezelfde proble men als wij." Ik ben blij dat ik wel op vakantie ben gegaan, toen. Als ik nu een andere grote opdracht krijg, gaat die voor. Leiden wacht vanzelf wel, want de gemeente doet gewoon niets." Huigpark Stulemeijer denkt er nog niet over zich terug te trekken en een schadevergoeding in te die nen. Hij vindt het ondanks alles 'een verschrikkelijk aardig pro ject' om aan te werken en bo vendien zijn dergelijke grote opdrachten 'niet erg ruim ge zaaid'. Half september neemt het college van B en W een besluit over de plek van het monu ment, laat cultuurambtenaar A. van der Ree weten. Hij is bezig de meningen van 'betrokkenen' op een rijtje te krijgen over 'ver plaatsing' van hét beeld van Ga- .renmarkt naar Huigpark. De meeste gemeentelijke directies hebben daar geen problemen mee, wethouder Koek laat we- Ontwer- per P.H. Stule meijer van het vredes- ment voelt zich door de gemeen te aan het lijntje gehou den. FO TO LOEK ZUYDER- DUIN ten 'meer dan achter' het plan te staan. Alleen de kunstenaar en het Vredesplatform stribbelen te gen. Zij willen dat het beeld in de binnenstad komt, op een plek waar het druk is. Stulemeij er: „Ik ga er niet zomaar mee akkoord. Ik heb het ontwerp ge maakt voor een binnenstads ruimte. Je moet het beeld niet wegstoppen in een park waar drie keer per jaar kermis wordt gehouden. Als echt voor het Huigpark wordt gekozen, dan wil ik een nieuw ontwerp ma ken, denk ik". De voorkeur van Stulemeijer ging vanaf het begin uit naar het Van der Werfpark. Daar had de directie groen echter proble men mee omdat het park te veel te lijden zou krijgen als er demonstraties en manifestaties bij het monument zouden wor den gehouden. Het beeld werd verschoven naar de rand van de Garenmarkt maar Stulemeijer vond dat zijn ontwerp dan te veel werd 'opgesloten' tussen de

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19