Toerisme Concurrentie voor Canarische Eilanden en Oostenrijk groeit Deze ruimte sr. is een advertentie ideale plaats Djza^ser> Vrijdag 6 september 1991 Redactie: 023-150268 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Eindredactie. JAN VAN DER NAT Vormgeving: JAN KUNGE 13 MET DJOSER NAAR INDONESIË v 071-126400 Nederlandse touroperators venvachten veel van Cuba De lange afdalingen in de Franse Alpen trekken steeds meer Nederlandse skiërs. foto touralp Rookvrije bussen en andere lokkertjes Veel Nederlandse toeristen zullen de komende winter naar Cuba reizen en daarbij ongetwijfeld ook een rond rit maken over het eiland. Je mist teveel als je aan het strand blijft liggen Sneeuwgaranties Verschillende touroperators bieden zogenaamde sneeuw- verzekeringen of -garanties aan. 'Geen sneeuw - geld terug' lijkt iets teveel gezegd, maar de ga rantie die bijvoorbeeld Hotel plan biedt, lijkt zeer aantrekke lijk. Zijn in het skigebied van een dorp alle liften wegens sneeuwgebrek gesloten dan be taalt deze reisorganisatie onder bepaalde voorwaarden per per soon 100 gulden per dag uit met een maximum van 600 gulden per week. Ook als het terug te betalen bedrag de reissom over treft Skipakketten Meerdere touroperators bieden hun klanten een zogenaamd 'skipakket' aan (andere namen worden ook gebruikt). Vooral voor de beginnende skiër is dit zeer aantrekkelijk. Hij krijgt voor een en dezelfde prijs over het algemeen niet alleen een paar ski's tot zijn beschikking, maar ontvangt ook een skipas, een zeker aantal lessen en (in een enkel geval) een gratis sneeuwgarantie/-verzekering. Op Cuba en Goa na, worden er in de zojuist verschenen win- tergidsen van de Nederlandse reisorganisaties nauwelijks echt nieuwe bestemmingen aangeboden. Wel probeert men klanten te lokken met ex traatjes als sneeuwgaranties/ - verzekeringen, rookvrije bus sen en gratis tickets voor de Olympische Spelen. Een klei ne, verre van volledige greep. OV-skibus Studenten met een OV-jaar- kaart kunnen deze winter ge bruik maken van de zogenaam de OV-skibus (andere namen zijn ook in zwang) die onder auspiciën van verschillende operators vanaf het station Maastricht naar Frankrijk ver trekt. Prijs per retour 149,00. Gratis naar OS De Franse wintersportspecialist Touralp biedt zijn klanten die boeken voor een vakantie tij dens de Olympische Spelen bij Albertville een gratis entreebe wijs aan voor een van de Olym pische skiwedstrijden. Voor waarde is dat bij Touralp een arrangement inclusief skipas wordt geboekt. Het entreebe wijs geeft alleen toegang tot wedstrijden die worden gehou den in het geboekte skigebied of in de directe nabijheid daarvan. Vrij Uit De autoreizen-specialist Vrij Uit stelt zijn klanten in de gelegen heid hotelkamers te boeken in kleine, betrekkelijk goedkope dorpjes die nochtans niet ver van grote skigebieden afliggen. Zo kan iemand die slaapt in bij voorbeeld Wilderswil (een bui tenwijk van het Zwitserse Inter laken) in het twaalf kilometer verderop gelegen Wengen/G- rindelwald gaan skiën. In veel gevallen kan gebruik worden gemaakt van een gratis skibus, soms kan de reis tussen hotel- /pension en skigebied vrij om slachtig zijn. Sneeuwwandelen Een wintersportvakantie hoeft niet alleen te bestaan uit skiën of langlaufen. Wandelen in de sneeuw is bij oudere Oostenrij kers, Zwitsers en (vooral) Engel sen zeer populair. Kras experi menteerde vorig jaar met een wandelarrangement in het Sal- zgammergut en dat beviel zo goed dat het voor de komende winter definitief op het pro gramma is gezet. Fly Rail Hotelplan biedt Fly-Rail-win- tersportreizen naar Zwitserland aan. Vliegen naar Zürich of Ge- nève en dan verder per trein. Prijzen all in (vanaf station in eigen woonplaats tot aan skibe stemming): 692,00 (via Zü rich) en 787,00 (via Genève). Rookvrij Zo goed als elke touroperator laat de komende winter skibus sen rijden waarin niet mag wor den gerookt. Sommige reisorga nisaties hebben zelfs een alge meen rookverbod uitgevaar digd. Van een echte doorbraak is nog altijd geen sprake. Maar dat de Nederlandse toerist in de donkere maanden rond Kerst on derhand wel eens wat an ders wil dan de winterzon van de Canarische Eilan den of de wintersneeuw van Oostenrijk is duidelijk. Gran Canaria cum suis on dervindt steeds meer con currentie van verre conti nenten en Tirol en wijde omgeving merkt de laatste tijd ook dat de aantrek kingskracht van andere Al penlanden stukje bij beetje aan het groeien is. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Maar dit laat natuurlijk niet on verlet dat beide bestemmingen in hun categorie nog altijd ste vig op de eerste plaats zullen staan als volgend jaar april de ranglijsten worden opgemaakt. Aangenomen mag worden dat de Canarische Eilanden de ko mende winter zullen worden bezocht door om en nabij de 80.000 Nederlanders en dat voor Oostenrijk de teller op cir ca 650.000 zal stilstaan. Aantal len die voor andere landen vooralsnog volstrekt onbereik baar zijn. Maar, vinden ze op de Canari sche Eilanden, oplettendheid is geboden. Vandaar waarschijn lijk, dat de prijzen in vergelij king met vorig jaar opnieuw iets zijn gedaald. Oostenrijk lijkt minder waakzaam, maar hoeft dat waarschijnlijk ook niet zo te zijn. Tegen de gemiddelde prijs verhoging van 3 procent aldaar, staat er een van 10 in Frankrijk en juist dat land ontpopte zich de laatste jaren als de grootste concurrent. Jonge Nederlanders die het skiën al op jonge leeftijd leerden, ontdekten de eindeloze pistes in de Franse (en in iets mindere mate ook Zwitserse) Alpen en begonnen die te ver kiezen boven de in het alge meen veel kortere afdalingen van Tirol en Salzburgerland. Franse Alpen Een trend waarop de Neder landse reisorganisaties voor de komende winter sterk inspelen. Loerend naar betrekkelijk klei ne, op Frankrijk gespecialiseer de skispecialisten als Touralp (dat de afgelopen winter een spectaculaire groei doormaakte) kwam een groot bedrijf als Ho telplan zelfs met een aparte gids voor Frankrijk uit. Precies vier jaar nadat deze zelfde Rijswijkse organisatie de Franse Alpen in de ban had gedaan omdat er met de hoteliers en dergelijke 'niet te werken viel'. Vijfentwin tig bestemmingen staan er nu in de aparte wintersportgids waarvan er niet minder dan ne gentien via Lyon zullen kunnen worden aangevlogen. Althans als er een vervanger kan worden gevonden voor Air France, dat reeds enkele jaren terug het fly-ski arrangement opzette, maar dat vorige week - toen de nieuwe wintergidsen aJ hoog en breed waren uitge bracht - plotseling meldde dat er niet zaJ worden gevlogen. Dit tot ontsteltenis en woede van de Nederlandse reisorganisaties die met de Franse luchtvaart maatschappij in zee waren ge gaan. Directeur Dick de Groot van Hotelplan verwacht dat er een alternatief zal worden ge vonden, maar afgewacht moet worden of een andere maat schappij bereid is genoegen te nemen met de bepaald concur rerende prijs 595,00 voor een retour, inclusief verder vervoer per bus). Zeker omdat het nog altijd de vraag is of het fly-ski principe ooit een succes zal worden zolang er naar Lyon wordt gevlogen en niet naar Chambéry. De soms zeer lange bus-transfers van Lyon naar de diverse wintersportdorpen (en terug) werden door de skiërs maar weinig op prijs gesteld. De reden waarschijnlijk waar om Arke, dat toch ook een rede lijk groot aanbod in de Franse Alpen heeft (20 bestemmingen), zich na een niet bepaald ge slaagd seizoen 89-90 (veel klachten) uit het projekt terug trok. Wel zet de Enschedese touroperator dit jaar in samen werking met een aantal winter sportspecialisten een zoge naamde Ski-bits de France op de weg. Klanten worden vanuit Weert per rookvrije Royal Class of Comfort Class naar een cen traal punt in de Franse Alpen gebracht vanwaar een andere bus voor verder vervoer zorgt. Prijzen: Comfort Class ƒ219,00 retour: Royal Class 274,00 re- Overigens stelt Arke de ski-fans wel in staat vanaf Schiphol naar Oostenrijk (Innsbruck en Salz burg) te vliegen. De lijndienst, door de Oostenrijkse lucht vaartmaatschappij Tyrolean enige jaren geleden voorzichtig opgezet, werd na gebleken suc ces (de tijd dat er nog wel eens moest worden uitgeweken naar Zürich of Mnchen omdat we gens de weersomstandigheden niet in Innsbruck kon worden geland, lijkt voorbij) steeds ver der uitgebouwd. Per zaterdag wordt nu het maximale aantal van 3 vluchten uitgevoerd. De DRONTEN RvdP De beslissing moet voor 1 okto ber vallen, maar de kans dat reeds dit weekeinde over de verkoop van de Flevohof zal worden beslist, is niet denkbeel dig. Het in de versukkeling ge raakte educatieve park raakte de laatste jaren zo uit de gratie dat in plaats van de benodigde half miljoen mensen, nog maar 350.000 een entreebewijs koch ten. Gevolg: de schuld liep zo op dat de belastingdienst drie weken terug meldde dat er voor een bedrag van 1,1 miljoen gul den beslag zou worden gelegd op een deel van de bezittingen. Onderhandelingen tussen de Flevohof en de fiscus leidden tot een speciale betalingsrege ling, maar het water staat het themapark ondertussen wel tot de lippen. Reden waarom in Dronten op het ogenblik druk wordt onder handeld over een overname. Geldschieters lijken echter niet in de rij te staan om het nood druftige paradepaardje van de Nederlandse land- en tuinbouw een handje toe te steken. Zeker niet nu het ministerie van land bouw de Flevohof enige weken terug de genadeklap toediende door te verklaren dat het niet transfer naar de verschillende wintersportplaatsen duurt bijna nooit langer dan twee uur en is bij de vliegprijs 440,00) inbe grepen. Reuzengebergte Vliegvakanties naar de win tersneeuw worden door ver schillende operators ook uitge voerd naar de betrekkelijk goed kope pistes van Bulgarije (een dag ski-les kost in Oost-Europa vaak niet meer dan drie rijks daalders), Roemenië en (opval lend vaak aanwezig in de win tergidsen) het Reuzengebergte in Tsjecho-Slowakije. Naar die laatste plaats rijden ook bussen. Kras biedt een zevendaagse reis aan voor nog geen 600 gulden - halfpension. Met Amerika als wintersportbe stemming wil het nog altijd niet echt vlotten. Zo populair als het land is als zonbestemming (Flo rida wordt onderhand bijna overlopen door de Nederlandse vakantieganger), zo matigjes is de belangstelling voor een weekje skiën in de toch onver gelijkbare 'champagnesneeuw' van de Rocky's. Daarvoor lijkt niet zozeer het prijskaartje ver antwoordelijk (negendaagse vliegreizen op basis van logies zijn er bij Hotelplan en NBBS voor nog geen 2000 gulden), maar de nogal omslachtige, met langer als hoofdsponsor wenste te fungeren. Niettemin leken op een gegeven moment drie kan didaten bereid de portemon- naie te trekken: het Van der Valk-concern (dat een jaar of wat terug al een bod van twee miljoen uitbracht), het Wasse- naarse attractiepark Duinrell en de projectontwikkelaar R. Klein uit Gelderland. Vierde kandidaat Geen van de drie zo verklaar de adjunct directeur Eric Egger- mont van Felovohof gistermid dag zit echter nog in de race. Kort geleden meldde zich nog een vierde kandidaat, waarvan de naam geheim moet blijven. Waarom de aanvankelijke geld schieters afhaakten, is onbe kend maar aangenomen mag worden dat de Stichting Fleohof nogal wat noten op haar zang heeft ten aanzien van de 'nieu we invulling' van het park. De oorspronkelijke thematisch- educatieve opzet („Kijken naar een berg Eigenheimers en dan zeggen Oh u>at prachtig alle maal". sneerde Freek de Jonge eens) moet over boord worden gezet De drie jaar geleden aangetre den directeur A. Janknegt heeft veel overstapplaatsen gelardeer de vliegreis naar Denver. Insi ders verwachten een Ixwm naar plaatsen als Aspen. Vail en Bec kenridge zodra Martinair (of de KLM. die er ook over schijnt te denken) eenmaal besluit Den ver rechtstreeks vanuit Amster dam aan te vliegen. Dezelfde Ixiom die de belang stelling voor verre reizen door maakt sinds Martinair directe vluchten ging uitvoeren op tot voor kort bijna 'onbereikbare' luchthavens als (Puerto Plata) Dominicaanse Republiek. Gan- cun (Mexico), Phuket (Thai land) en Montego Bay (lamaica) en Air Holland en Transavia voor rechtstreekse verbindingen zorgden met onder meer Bar bados en Kenia. De hit voor de komende winter - zo is de ver wachting - zal echter Cuba wor den. Het communistische para dijs in de Caribbean beeft de viezen nodig nu Rusland de subsidiekraan steeds verder dichtschroeft en heeft zich vol elan op de toeristenmarkt ge stort. Of het land klaar is voor de toe- ristenstroom moet worden af gewacht; de prijzen zijn in elk geval zodanig dat het prachtige eiland met voorsprong het goedkoopste is in z'n soort. Hol land International (dat ook de voormalige Portugese kolonie in India, Goa als nieuwtje presen teert) heeft al negendaagse rei zen vanaf 1399 gulden op basis van half pension. De toerist zit dan echter wel vastgebakken aan het strand van Guardalava- ca. Boekt hij er een achtdaagse rondreis over Cuba bij (Neder landse reisleiding), dan kost hem dat 975 gulden extra (2 persoons slaapkamer). Wie er de voorkeur aan geeft in veertien dagen zelf met een au to door Fidel Castro's rijk te rij den (zeer aan te bevelen), zou onder meer kunnen gaan kijken bij Evenementsreizen. De huur van een Lada 5000 (inclusief verzekering), 14 hotelnachten (2-persoonskamer). 14 ontbij ten en de vlucht Amsterdam - Cuba wordt er aangeboden voor 2265 gulden. Een Idein addertje onder het gras: er moet worden bijbetaald als er meer dan 1200 kilometer wordt gereden en dat doe je natuurlijk al vlug als de afstand Havanna - Santiago de Cuba meer dan achthonderd ki lometer bedraagt. Hoeveel die extra kosten echter bedragen, vermeldt de verder trouwens magnifiek uitgevoerde Verre Reizengids van Evenementsrei zen niet. Maar dat is een onvol ledigheid die je in zo goed als alle vaderlandse gidsen bij bos jes kunt aantreffen. al geroepen dat er 'meer dyna miek moet komen'. „De Neder lander heeft al lang geen be hoefte meer aan het kijken naar plaatjes met je handjes op je rug." janknegt denkt daarbij onder meer aan het Disney - park EPCOT in Orlando. Florida (VS) waarbij de bezoekers in het landbouwpaviljoen niet d<x>r de kassen wandelen (zoals in Dronten), maar op nogal spec taculaire wijze per boot langs bijzondere planten, struiken en andere gewassen worden ver voerd. lanknegt: „Het moet le- Erg veel medewerking voor zijn plannen ondervond lanknegt tot nu toe echter niet. In het be stuur van de Stichting Flevohof lijkt men wal huiverig aan te kij ken tegen zijn voor Dronten zeer revolutionaire ideeën. De angst dat er aan de boorden van het Veluwemeer een regelrecht pretpark zal verrijzen, is groot. Aan de andere kant wordt toe gegeven, dat het twee jaar terug als laatste noodgreep aangeleg de avontureneiland een succes is geworden. lanknegt: „Ik geef toe dat het eiland nu niet direct public relations vormt voor de Nederlandse land- en tuin bouw. Maar het slaat wel aan en daar gaat het nu eventjes om." j aanb bestemd voor zonaanbid- ders en zon- aanbieders. adver tentie werkt! Bel onze afdeling.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13