Leidsch Dagblad Sovjet-Congres staat macht af SLEUTEI& l ■Mi Zwendel met paspoorten in Leiden Kroatië valt in tweeën uiteen Donderdag 5 september 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39640 Losse nummers f 1,45 BIJ De Slegte Dc Industriebond FNV gaat de 16.000 werknemers bij Hoog ovens IJmuiden, DSM en Cemij oproepen op Prinsjesdag het werk voor acht uur neer te leg gen. Dit gebeurt uit protest te gen de kabinetsplannen voor de wijziging van de wao en de ziektewet. Verder worden bij Hoogovens voor de eerste week van oktober estafette-stakingen overwogen. Nieuwe trends in GROTE maten SIGNORA geeft kleur aan de winter! De nieuwe na|aarskollektie biedt precies wat u zoekt, sportief of chic In de maten 42 t7m 60. Stap eens binnen voor een persoonli|k advies. SIGNORA: Elegance in GROTE maten. damesmode in grote maten Taatedam 12 - Katwi|k aan Zee Tel. 01718-1 3196 Do. koopavond ARISTONA 37 KV 1230 37 cm donkere beeldbuis monitorlook aut. afstem ming op 40 voork. zenders On-Screen display tuner met S-kanalen van 715.- winkelprija 549.- 1 EXTRA KORTING NIEUWSLIJN Breestraat week dicht: nieuw asfalt De Breestraat in Leiden wordt volgende week afgesloten voor doorgaand verkeer. Een deel van de straat (tussen Gangetje en Mandenmakerssteeg) krijgt een nieuwe asfaltlaag. Op verzoek van de winkeliers wordt het nieuwe asfalt in zwart uitgevoerd. Daarmee moet een contrast ontstaan met de stoepen die met rode klinkers zijn geplaveid. De lichte (roodkleurige) verhogin gen die vorig jaar bij de oversteekplaatsen werden aangebracht, blijven ongemoeid. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om de blauwe steen en de laans van keien daar omheen, weer voor het stadhuis terug te plaatsen. De steen en het medaillon verdwenen vorig jaar bij de herinrichting van de Breestraat om dat ze waren beschadigd en los lagen. Tirolers eisen eigen staat Tirolers uit Italië en Oostenrijk hebben aangekondigd dat zij op 15 september gaan demonstreren om een onafhankelijke Tirool- se staat te eisen. Tirol is een gebied dat deels in Oostenrijk en deels in Italië ligt. Het Italiaanse deel, zuid-Tirol of Alto Adige geheten, kwam na de Eerste Wereldoorlog bij Italië. In het ge- I bied zijn Duitssprekenden in de meerderheid. Ter Beek: Nucleaire artillerie weg Minister Ter Beek van defensie ziet in de jongste ontwikkelingen in de Sovjetunie een mogelijkheid om snel de Nederlandse nu cleaire artillerie op te doeken, zo heeft hij gisteren laten weten. In de Defensienota van dit voorjaar kondigde Ter Beek al aan dat de nucleaire taken van het legerkorps waarschijnlijk vóór 1995 komen te vervallen. Wat hem betreft kan dat nu veel snel ler. Ter Beek houdt wel vast aan de nucleaire taak van de Neder- j landse F-16-gevechtsvliegtuigen. Het afschaffen van deze toe- I stellen zou tot problemen met de Verenigde Staten leiden. KUNST Nederlandse kun stenaars expose ren in Finland SPORT Paul Haarhuis is niet bang voor Jimmy Connors De oplossingen van de «edstn|d-%L/ puzzel kunt u vinden in de rubnek MEDEDELINGEN Gorbatsjov krijgt zin met plannen voor Unie HET WOORD IS AAN REGIO Snelle procedure voor bouw vuilin- stallatie LEIDEN Bescheiden bijval voor opknappen van Kopermolen Het stumperige van onze samen leving is dat zij de besten niet aan haar top kan krijgen. Hennètte Mooy VANDAAG Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK BIJLAGE OVER SPORT EN WERK Extra katern HET WEER Koeler Vannacht wolkenvelden, overdag af en toe zon. Vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks 9 graden, middagtempera- tuur 19 graden. Matige noord tot noordwesten wind, kracht 3 a 4, in het Waddengebied af en toe krachtig, 6. Saxofonist Charlie Barnet overleden De Amerikaanse saxofonist Charlie Barnet, die in de jaren dertig een van de eerste leiders was van een blank orkest dat negermuziek speelde, is giste ren op 77-jarige leeftijd in het gemeenteziekenhuis van San Diego (Califomië) overleden. Het Congres van Afgevaardigden van de Sovjetunie heeft vanmorgen zijn macht volledig overgedragen aan de klei nere Opperste Sovjet en is ermee akkoord gegaan dat de leden daarvan worden gekozen door de parlementen van de republieken. nen, zo zei Gorbatsjov. Russi sche afgevaardigden verzetten zich er vooral tegen dat Rusland in de staatsorganen volgens hen niet voldoende is vertegenwoor digd. Ook de Oekraïne en ande re republieken hadden „zeer ernstige bezaren" naar voren gebracht, zei Gorbatsjov. Zie ook pagina's 2 en 5 Twee libretto's ontdekt van Boerhaave De aan de Leidse universiteit werkzame Schotse wetenschap per dr. Peter Davidson heeft on langs twee libretto's van de be roemde geneesheer Herman Boerhaave (1668-1738) ontdekt. Het gaat hier om teksten voor twee cantates, gecomponeerd door Boerhaaves vriend, de Schotse componist en politicus John Clerke (1676-1755). Clerke kwam in Leiden om rechten te studeren en maakte tijdens die periode kennis met Boerhaave. Zij vonden elkaar in hun grote belangstelling voor de muziek. Deze vondst werpt vol gens Davidson een helder licht op een nog onbekende periode uit het leven van Boerhaave. De twee cantates worden volgende week donderdag voor het eerst uitgevoerd in het Groot Audito rium van de Leidse universiteit. Dit ter omlijsting van het we tenschappelijke symposium 'English Science and the Conti nent'. Zie ook kunstpagina Vanwege wao-plannen Bonden willen dag staken bij Hoogovens U MUIDEN FRANS VAN DE BERG LEIDEN JANET VAN PUK Met de arrestatie vorige maand van zeven Nigerianen is de Leidse politie een omvangrijke zwendel in buitenlandse pas poorten en rijbewijzen op het spoor gekomen. Het zevental vervalste de in Nigeria, Frank rijk en Engeland gestolen docu menten om in Nederland aan het werk te komen terwijl zij il legaal in het land waren. Ook werd met behulp van de valse papieren geld opgenomen bij banken in het hele land. Hierbij werd een bank voor anderhalve ton opgelicht. Onduidelijk is nog hoe de Ni gerianen in het bezit zijn geko men van de documenten en waar zij werden gestolen. Het 1 onderzoek heeft wel uitgewezen dat de groep contacten onder hield met veel landgenoten die in Nederland verblijven. Bij verschillende uitzendbu reaus in Leiden werden de afge lopen maand 75 kopieën van valse papieren aangetroffen. Zij stonden op naam van inwoners van Den Haag en Rijswijk. Deze mensen zijn inmiddels ontsla gen. De politie kwam de valse documenten op het spoor toen begin augustus twee Nigerianen werden aangehouden bij een bollenbedrijf in Hoofddorp. Zij gaven bij hun aanhouding na men op van asielzoekers die wel in ons land mochten blijven. In woningen aan de Leidse Oran jegracht en de Katwijkse Burg- gravenlaan werden vervolgens de gestolen documenten aange- troffen. Zie verder pagina Leiden: Ont dekking van zwendel toevals treffer De voorlichter van de Leidse politie Dick Graveland toont de in beslag genomen vervalste paspoorten en rij bewijzen. foto hielco kuipers MOSKOU AP Ook ging het Congres, met 1651 tegen 34 stemmen, akkoord met de vorming van een interim-re gering, die de Sovjetunie moet leiden gedurende de periode dat het land wordt omgevormd tot een nieuwe, lossere confede ratie. Het voorstel over het op nieuw samenstellen van de Op perste Sovjet werd aangenomen met 1606 tegen 116 stemmen. Eerder ging het Congres reeds akkoord met het voorstel van president Gorbatsjov om de Sovjetunie om te vormen tot een losse confederatie van soe vereine staten. Het voorstel, dat werd aangenomen met 1699 te gen 24 stemmen, houdt ook de erkenning in van de onafhanke lijkheidsverklaringen van Sov jet-republieken. De republieken kunnen zelf bepalen hoe zij verbonden wil len zijn met de nieuwe Unie. „In deze nieuwe unie kan elke staat zelf de vorm van deelname bepalen", aldus het document. Zo kunnen ze volledig lid wor den of alleen een associatiever drag met de Unie sluiten. Het doel van de nieuwe Unie staat in een resolutie waarin voorstellen worden gedaan om het uiteenvallen van de Sovjetu nie tegen te gaan. Zo moet een losser raamwerk het republie ken met drang naar onafhanke lijkheid toch aantrekkelijk ma ken binnen de Unie te blijven. Om zich volledig los te maken van de Unie moeten zij onder handelingen beginnen over be langrijke zaken met het Krem lin. Daarnaast moeten de naar onafhankelijkheid strevende re publieken de internationale ver dragen erkennen, waaronder het non-proliferatieverdrag op kernwapens. De gewapende krachten van de nieuwe Unie worden verenigd onder één commando. Het Congres had gisteren al een principe-akkoord bereikt over de nieuwe staatsorganen. De derde vergaderdag werd gis teren meermalen geschorst voor overleg tussen de parle mentariërs van de verschillende republieken over allerlei, soms zeer radicale amendementen. Rusland diende zelfs een compleet tegenvoorstel in voor de wijziging van de staatsorga- ALPHEN AAN DEN RUN - Er was even paniek. Geheel on verwacht kwam gisteravond in hui ze Du ijverman aan de Keizershof in Alphen aan den Rijn de Widyaya Kusuma in bloei. Als de wiedeweer ga werden de bu ren uitgenodigd en de krant gebeld, want volgens de vrouw des huizes is het een „zeldzaam heid dat de vetach- tige plant binnens kamers bloem geeft". En als dat dan gebeurt, is het eenmalig en nooit langer dan een paar uur dat de cir ca twintig centime ter grote bloem haar witte kleur toont. In Indonesië groeit de plant in de natuur. Drie jaar geleden kreeg me vrouw Du ijverman (71), die zelf lange tijd in Indonesië heeft gewoond, een stekje. Dat is inmiddels uitge groeid tot een plant van ongeveer 45 centimeter hoogte. De bloem komt aan het uiteinde van een soort afhangende tak en verspreidt als ze in bloei is, een overheersende, zoete lucht „Het hele huis was er mee gevuld", aldus de trotse mevrouw Duijverman, die zegt de plant geen bijzondere aandacht te hebben gegeven: „Twee keer per week een beetje water en een klein beetje mest maar dat vergeet ik soms." foto ben de bruyn Toenemende vrees voor aanval op Zagreb ZAGREB-BELGRADO GPD-ANP-Rtr De Joegoslavische republiek Kroatië is als gevolg van de zwa re gevechten in tweeën gedeeld. Dat heeft Radio Zagreb gisteren laten weten. Slavonië, waar voornamelijk Serviërs wonen, is nu geheel in handen van het fe derale leger en Servische 'terro risten', aldus de zender. Uit ver scheidene berichten valt op te maken dat de Serviërs aan de winnende hand zijn. Volgens de Kroatische minister van bin nenlandse zaken, Separovic, is de situatie dermate kritiek dat voor een aanval van Serviërs op Zagreb moet worden gevreesd. Het persbureau Tan jug ci teerde gisteren Servische bron nen die beweerden dat Kroati sche gardisten zich terugtrok ken richting Zagreb. De Kroaten zouden bij Okucani (honderd kilometer van Zagreb) een zwa re nederlaag hebben geleden te gen Servische milities en het fe derale leger. In de steden Nova Gradiska, Vukovar en Osijek kwamen zestien burgers om bij gevechten. Een federale commissie pre senteerde gisteren een plan om Joegoslavië om te vormen tot een losse confederatie. „Enkele of alle onafhankelijke staten kunnen desgewenst toetreden", aldus het plan. Eenzijdige of ge welddadige wijziging van de huidige grenzen werd onaan vaardbaar genoemd. Als gevolg van het aanhou dende geweld is het nog maar de vraag of de vredesconferen tie over Joegoslavië zaterdag in Den Haag doorgaat. Tijdens de bijeenkomst van EG-ministers van buitenlandse zaken, maan dag in Den Haag, werd gesteld dat de conferentie wordt opge schort als het geweld aanhoudt. Als gevolg van de strijd is de aanwezigheid van extra EG- waamemers in Kroatië voorlo pig zinloos. De waarnemers, die gisteren arriveerden, moeten toezien op het hernieuwde be stand, dat zondag door de pre sidenten van de zes republieken en EG-voorzitter Van den Broek werd ondertekend. Zie ook pagina 2 China laat zakenman vrij China zal Luo Haböng, een za kenman uit Hongkong, spoedig vrijlaten. Dat heeft de Ameri kaanse zakenman John Kamm gisteren bekendgemaakt. Luo zit gevangen vanwege pogingen twee vooraanstaande Chinese dissidenten het land uit te smokkelen. Kamm, die zich inzet voor dissidenten, zei dat China het besluit heeft meegedeeld tij dens het driedaagse bezoek van de Britse premier, John Major aan Peking. Luo werd in okto ber 1989 in Guangzhou in zuid- China gearresteerd en tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens „contra-revolu tionaire activiteiten".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1