Leiden Ontdekking van zwendel toevalstreffer Presentatie jubilerende tandartsen op Leidato 'De natuur blijft je bij, je hartslag vergeet je' 'We wisten het in Donetsk zo'n beetje als eersten' GEEN SUIKEROOM? 'Vanochtend hadden we het even moeilijk' Bijval voor plan opknappen Kopermolen Dertigste editie van beurs Donderdag 5 september 1991 15 DE TRIVIANTSPELERS hadden vannacht last van een inzinking. Maar ze zetten door. EENT-SHIRT van de Leidse Alpinisten Vereni ging wappert sinds eind juli op de top van de Kor snjevskaja NIEUWSLIJN Overval op boekhandel Breestraat Twee overvallers hebben gisteren rond twaalf uur 700 gulden weggegrist uit de kassa van boekhandel Zandvliet aan de Bree straat. Tegen de 24-jarige Leidse verkoopster zeiden ze dat ze een vuurwapen bij zich hadden. Via een briefje lieten ze weten dat het om een overval ging. Het duo maakte zich lopend uit de voeten. De politie kon de overvallers niet meer achterhalen. Een van hen droeg een regenjas. Beiden hadden opvallende zonne brillen op. Voetganger geschept op Stationsplein Een 64-jarige vrouw uit Woerden is gisteravond geschept op het zebrapad op het Stationsplein. Een 21-jarige automobiliste uit Leiderdorp reed volgens de politie te hard, zij kon de overste kende vrouw niet meer ontwijken. Het slachtoffer is met zware verwondingen overgebracht naar het AZL. Tegen de automobil- ste is proces-verbaal opgemaakt. (vervolg van de voorpagina) Een 'toevalstreffer' noemt de politie de ontdekking van een omvangrijke zwendel in vervalste buitenlandse iden titeitsbewijzen waarbij tenminste zeven Nigerianen wa ren betrokken. Het is niet bekend door wie en waar de documenten zijn gestolen. JANET VAN DUK De vijf studenten, die in het Fy siologisch Laboratorium aan de 'Wassenaarseweg sinds dinsdag middag onafgebroken Trivial iPursuit' spelen, zijn ook de -tweede nacht goed doorgeko men. „Al hadden we tussen vier en zeven uur vanochtend alle maal tegelijk een dieptepunt. Maar we zijn er nu weer boven op", aldus student medicijnen Ralph Paap vanochtend. Inmiddels zijn er dertien ron des Triviant' gespeeld, waarbij faap en Jeroen Steens ieder vier ïondes gewonnen hebben. Op- Vallend is dat de twee proefper sonen die aan het slapeloos heidsexperiment meedoen van de vakgroep Fysiologie, ieder 'maar' één spel gewonnen heb ben. „Ik weet niet of er een ver band is", zegt Paap. Vandaag krijgt de groep hulp van een fy siotherapeut. „We zijn geestelijk wel over het dieptepunt heen", denkt Paap, "maar lichamelijk kan die laatste nacht nog wel eens moeilijk worden." Morgenmiddag om vijf uur komt het spel, na 76 uur, ten einde. De groep wordt per uur gesponsord. Dat geld komt ten goede aan de organisatie Artsen Zonder Grenzen. De toevalstreffer was de aan houding begin augustus van twee Leidse werknemers bij een bollenbedrijf in Hoofddorp tij dens een gebruikelijke controle. De mannen gaven valse namen op en verklaarden dat ze als asielzoekers stonden ingeschre ven bij de Leidse vreemdelin gendienst. Met behulp van (ver valste) paspoorten hadden zij zich tegenover de werkgever uitgegeven voor Fransen. Het politieonderzoek wees vervolgens uit dat het duo het land al maanden eerder had moeten verlaten. In de woning van het tweetal aan de Leidse Oranjegracht werden vervol gens diverse valse documenten waaronder Franse en Britse paspoorten aangetroffen. Vijf andere Nigerianen die in de woning verbleven werden ook aangehouden. Vier van hen waren illegaal in Nederland, al leen een vrouw (32) bleek over een verblijfsvergunning te be schikken. In de woning van deze vrouw aan de Katwijkse Burggravenlaan vond de politie vervolgens een koffertje met 21 blanco Nigeriaanse en vier in ternationale rijbewijzen. Ook la gen er stempels en inlegvellen waarmee de rijbewijzen geldig konden worden gemaakt. Het zevental had zich met be hulp van de valse documenten laten inschrijven bij uitzendbu reau's om aan werk te komen. Een rondgang langs Leidse uit- zendbureau's leverde 75 kopie ën op van vervalste paspoorten op naam van Nigerianen en Ghanezen. „Dat betekent dat er nogal wat vreemdelingen rond lopen die gebruik maken van valse documenten", aldus poli tiewoordvoerder Graveland. De 75 mensen die gebruik maakten van valse papieren zijn inmiddels door de uitzendbu- reau's ontslagen en kunnen niet meer door de politie worden achterhaald. De Leidse politie tast volledig in het duister over de omvang en organisatie van de groep achter deze zwendel. Volgens Graveland maakte de groep 'het zo ingewikkeld mo gelijk'. Iedereen maakte gebruik van verschillende valse namen, sommige valse passen werden door meerdere personen ge bruikt Een bank zou voor 1,5 ton zijn opgelicht door ene me neer V, voor wie drie Leidena- ren zich uitgaven. Zij leverden valse buitenlandse cheques in en namen direct daarna geld op. De vijf illegalen zijn inmiddels het land uitgezet, een persoon is naar Duitsland gestuurd, waar hij ook een asielaanvraag had ingediend. Een wegwerker is druk bezig met het wegslij- pen van de bovenste laag asfalt op de Willem de Zwijgerlaan. Ook op de Gooimeerlaan en de Usselmeerlaan is het asfalt op diverse plaatsen versleten en moet er een nieuwe laag worden aangebracht. Het werk neemt nog ruim twee weken in beslag maar het ver keer zal er weinig hinder van ondervinden. Ingrijpender is het herstel van het wegdek van de brug over de Slaaghsloot bij de Gooi- meeriaan. Deze toegangsroute tot de Meren- wijk wordt vanaf 16 september voor een week afgesloten. De Groenoordhal en het be drijfsterrein De Hallen blijven wel bereikbaar. De Merenwijkers moeten tijdelijk omrijden via de Usselmeerlaan. FOTO ELLEN MARTENS LEIDEN LOMAN LEEFMANS De nieuwste plannen van de Leidse architect F. Verheden voor verbetering van de Slaagh- wijk en winkelcentrum de Ko permolen in de Merenwijk, kre gen gisteravond bescheiden bij val en nauwelijks kritiek. De in formatie-avond in buurthuis Op Eigen wieken werd met onge veer 150 belangstellenden goed bezocht, maar op een enkel 'het wordt best mooi' of 'die weg wordt voor kinderen onveilig' bleven reacties echter uit. Verheijen ontvouwde zijn plannen, waarvoor negen mil joen gulden is uitgetrokken met verve. Van de hoofdpunten de bouw van een torenflat en het creëeren van een 'evene mentenplein' bij de Kopermo len, en het verlagen en auto-on vriendelijk maken van de Ketel meerlaan bleek duidelijk dat de nieuwe flat als zijn favoriete geesteskind kan worden aange merkt. Met bewoordingen als 'de keukens worden met kleuren als het ware naar buiten gehaald', 'die toren gaat er verdomd ele gant uitzien en komt rank op z'n poten te staan' en 'het wordt het mooiste gebouw van Neder land', maakte hij duidelijk in druk op de zaal. Dit in tegen stelling tot E. Bunt van de afde ling stadsbeheer van de ge meente die de ondankbare taak had te proberen de gortdroge procedures die bij de plannen horen, aan de Merenwijkbewo- ners uit te leggen. Vergadervoorzitter N. Kroon beperkte zich tijdens het vra- genrondje tot het pareren in plaats van beantwoorden van de vragen uit de zaal. De op merking van een bewoner dat de Ketelmeerlaan toch als sluip route gebruikt gaat worden, kon hij niet ontkennen. Bij de ge meente is uitgerekend dat het aantal auto's slechts met een derde zal verminderen na de maatregelen. Toen de vragen steller concludeerde dat de laan ondanks zebrapaden, tunnels en 'bobbels', met name door de verlaging gevaarlijker voor kin deren zou worden, gaf Kroon als respons: „Ook elders in de stad moet je wel eens een weg oversteken". A. van Haarlem, lid van de be wonerscommissie Sperwer horst, zorgde als een van de weinigen voor enige kritiek: „Het is een mooi plan maar het gaat teveel over de Kopermolen en te weinig over de Slaaghwijk. Had daar die negen miljoen aan uitgegeven". Na het applaus op deze opmerking reageerde Kroon met: „Het is niet de be doeling dat we een stukje over slaan.' Van Hasselt bedwingt Pik Korsnjevskaja (7105 meter) LEIDEN EMIEL FANGMANN IRENE VAN BEVEREN Op de top van de Pik Korsnjevs- kéja, een berg in de zuidelijke I Sovjetrepubliek Tadzjikistan, wappert sinds eind juli een T- shirt van de Leidse Alpinisten Vereniging. De alternatieve vlag werd, bij gebrek aan een echte, neergezet door Leidenaar Mat- thijs van Hasselt. Hij bedwong met zijn Delftse vriend Jan van der Burg als eerste Nederlan- ders de 7105 meter meter hoge reus in de Pamir. Het tweede doel van de bergbe- j klimmers, de top van de nabij gelegen 'Pik Kommunizma' (7495 m), werd niet bereikt. Van Hasselt keerde afgelopen week einde echter tevreden in Neder land terug. Lachend: „Tot op zekere hoogte. Want later, op weg naar de Pik Kommunizma, de hoogste berg van de Sovjetu nie, moesten we vanwege een sneeuwstorm op 6600 meter de klimtocht staken." De Korsne- vskaja is evenwel verreweg de hoogste berg waarop Van Has selt ooit de top bereikte. „De twee bergen zijn technisch ge zien niet moeilijk te beklim men. Ze zijn fysiek echter zwaar." Omdat communicatiemiddelen ontbraken, kon de 25-jarige rechtenstudent slechts één keer een reisbericht, enkele weken terug vanuit de Oekraïnse stad Donetsk, naar deze krant stu ren. Van Hasselt en zijn medeklim mers Van der Burg en Jan Wil lem Elion uit Delft hadden deze uitgebreide reis nooit zonder de perestrojka kunnen maken. Russische bergvrienden praat ten de boel recht toen KGB- agenten de zwaar bepakte Ne derlanders achtervolgden. Kiespijn Vanaf Donetsk vertrok het Ne derlands-Russische gezelschap naar Dushanbe, de hoofdstad van het islamitische Tadsjikis- tan. Vandaar ging het per heli kopter naar het basiskamp in het Pamir-gebergte, gelegen op 4100 meter. Daar lag de toegang tot de twee toppen. De derde man, Jan Willem Elion, kreeg er „We zagen het op onze terugreis in ons hotel op Super Channel". Bergbeklimmer Matthijs van Hasselt en zijn twee reisgenoten hoorden maandag 19 augustus in Donetsk eerder van de staatsgreep dan de meesten van de anderhalf miljoen inwoners van deze, op Kiev na, grootste stad van de Oekraïne. „In dat hotel bleef Super Channel op het tv-scherm, er was een aparte schotel." Buitenlandse zenders waren elders in de stad niet meer te ontvangen. „We zijn die maandag de straat op gegaan en vroegen de inwoners wie de president van de Sovjetunie was. Gorbatsjov, zeiden ze. We konden hun vertellen dat Janajev en de zijnen Gorbatsjov in feite hadden afgezet." Toen het nieuws van de coup(poging) later in Donetsk doorsijpelde, reageerde de bevolking gelaten. „Men vond het 'ploche' (slecht). Maar men zou, zo dachten mensen die we spraken, de gevolgen van die coup pas na maanden merken. We wilden ze eigenlijk toeschreeuwen: laffe ratten, ga eens demonstreren. Want ze wisten toen dat er tanks over het Rode Plein reden", zegt Van Hasselt, voor zijn doen heftig. „In Donetsk hebben we zelf weinig gemerkt van veranderingen ten gevolge van de poging tot staatsgreep. Er verschenen geen kranten meer, dat wel. En we kregen we op een gegeven moment het bericht dat tanks Kiev omsingelden, maar bij ons bleef het rustig." Angst kenden de Nederlanders niet. Terwijl Van Hasselt in Donetsk nog van een soort dysenterie "een na-reactie van het klimmen" herstelde, maakten zijn reisgenoten Jan Willem Elion en Jan van der Burg een uitstapje naar Jalta op de Krim. „Daar waren ze dus bijna Gorbatsjov tegengekomen. Nee, we vonden het eerder een interessant dan een angstig avontuur. We maakten Jan Willem wijs dat Nederland alle diplomatieke betrekkingen met de Sovjetunie verbroken had en dat we er niet meer uit konden", zo schetst Van Hasselt de sfeer waarin het drietal in Donetsk verkeerde. Afgelopen donderdag begon hun terugreis naar Nederland. echter last van zijn longen, oe deem, en moest samen met een Rus die kiespijn kreeg de ijlere luchtlagen tijdelijk verla ten. Alhoewel het klimmen er voor Elion niet meer inzat, kon hij in het basiskamp na zijn her stel met de walkie-talkie contact met de klimmers onderhouden. De Pik Korsnjevskaja werd niet in een keer genomen. „Nee, je moet acclimatiseren. Dat bete kent dat je vanuit het kamp eerst naar 5100 meter klimt, een rotsachtig gebied. Met twee ten ten, je slaapt er slecht, je bent misselijk en je hebt hoofdpijn. Maar je acclimatiseert en daalt weer naar het kamp af. Dan naar 6100 meter, waar je louter sneeuw ziet. Dat kostte twee da gen en opnieuw naar het kamp terug." Daarna kon Van Hasselt, in gezelschap van Russen, in drie dagen naar de top klim men. Van der Burg, later van start, bereikte het plateau van de top een paar dagen ema. Stalin Matthijs van Hasselt: „Op die top? Ik ben er een half uur ge weest. Je voelt je er net als op de eerste dag in het basiskamp." Rot èn fantastisch tegelijk, dat wil hij eigenlijk zeggen. Want een tekort aan rode bloedli chaampjes zorgt op ijle hoogten voor een verhoogde hartslag. Die lichaampjes moeten eerst weer aangemaakt worden. „Je lichamelijke constitutie op de klimtocht blijft je niet bij, die vergeet je. Wel de geweldige na tuur, een soort Antarctica." Na een feestje in het basiskamp ('drie glazen cognac') en een paar dagen pauze kon de tocht naar de Pik Kommunizma in een keer worden aanvaard. Op 6600 meter deed een sneeuw storm hen echter dekking zoe ken in eert daar aanwezig ten tenkamp. Omdat het zicht al lengs minder werd, besloot Van Hasselt zijn zegeningen te tellen en weer naar beneden te gaan. De datum van de terugreis na derde snel en hij had nu im mers toch ziin grenzen verlegd. Verandert die Pik Kommuniz ma nog van naam? „Dat zal wel, want vroeger heette de berg ook al anders. Pik Stalin." LEIDEN ROY KLOPPER Voor sommigen is het mis schien even schrikken om tij dens de komende Leidato op een stand met tandartsstoelen te stuiten. Dat is echter onno dig: er wordt niet geboord of ge trokken, de tandartsen uit het district Rijnland geven alleen informatie en laten hun gereed schap thuis. Ongeveer 300 tandartsen uit de regio tussen grofweg Ter Aar en Noordwijk hebben volgende week een informatiestand in op de dertigste Leidato. Aanleiding is het 25-jarig jubileum van de afdeling Rijnland van de Neder landse Maatschappij tot bevor dering van de Tandheelkunde (NMT). Er komt een stand van zo'n 65 vierkante meter die geduren de tien dagen wordt bemand door tandartsen, mondhygië nisten, orthodontisten en tand- technici. De nadruk ligt op in formatie over verfraaiing van gebitten. Er staat bijvoorbeeld een computergestuurde camera waarmee close-ups van het ge bit worden getoond. Zo kunnen de bezoekers op een beeld scherm met de tandarts meekij ken. Het beeld kan worden stil gezet zodat het mogelijk is de gebitstoestand rustig te bespre ken. De tandartsen hebben een paar dagen de beschikking over een computer waarmee het mogelijk is beelden te manipu leren. Mensen kan worden ge toond hoe hun gebit er uitziet na een ingreep. De tandartsen zien de Leidato als een ideale mogelijkheid om een imago-verbetering te be werkstelligen. „We moeten af van dat beeld van ruwe kiezen trekkers", aldus de Alphense tandarts R. Buenting. Hij krijgt nog altijd mensen van een jaar of twinitig in zijn parktijk die een kunstgebit willen. „Dat is treurig, zo anno 1991. Velen we ten niet half wat de mogelijkhe den tegenwoordig zijn." Helemaal zonder tandartsma teriaal is de stand in de Groen- oordhallen ook weer niet. Een mondhygiëniste is aanwezig om bezoekers adviezen te geven over gebitsverzorging. Door middel van een speciale vloei stof wordt tandplak opge spoord. In een soort mini-labo ratorium worden diverse tand heelkundige technieken gede monstreerd. Zo kunnen bezoe kers zien hoe een kunstgebit wordt gemaakt. De presentatie in de Groen- oordhallen wordt betaald door de deelnemende tandartsen en een grote groep sponsors. Of de stand ook na dit jubileumjaar nog terugkeert op de Leidato is de vraag. Buenting: „Het is een experiment, we moeten zien of het aanslaat bij het publiek." Koop dan snel een staatslot en wie weet is die rol u zeer binnenkort zelf op 't lijf geschreven U heeft nog 3 dagen voor de verkoop van deze maand sluit U vindt de verkoopadressen in de Gouden Gids. Wacht niet, er is immers geen mooier lot dan een staatslot. GELUK IS NOG 3 DAGEN TE KOOP. De Leidato, van vrijdag 6 tot en met zondag 15 september in de Groenoordhallen, wordt dit jaar voor de dertig ste keer gehouden. Er staan ongeveer 300 stands. De or ganisatie hoopt op zo'n 80.000 bezoekers. In tegenstelling tot vorige jaren zijn er geen grote ar tiesten aangetrokken als pu bliekstrekker. Wel is er een grote regionale talentenjacht, met vijf voorrondes en een fi nale op de slotdag. In het evenementenpavfl- joen wordt het publiek ver der vermaakt met de Miss Rijnland-verkiezing en diver se modeshows. Op de Leida to is een aparte bruidsstraat ingericht, compleet met bruidsauto's, taarten en kle ding. De toegangsprijs be draagt 6 gulden. Matthijs van Hasselt op de Pik Kommunizma: „Deze top zal binnenkort wel van im veranderen." FOTO MATTHIJS VAN HASSELT

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15