Smaak Salades al duizenden jaren bekend Platvis, hoofdpijler van Nederlandse visserij Handig vlees- en kruidenboekje Woensdag 4 september 1991 Redactie: 023-150263 •HENRIETJE VAN DER HOEVEN •Vormgeving; JAN KLINGE 9 RECEPTEN GEMARINEERDE ARTISJOKKEN De Spanjaarden noemen de kleine hapjes die ze bij een glas sherry of wijn serveren 'ta- pas' kleine hapjes die als eetlnstopwekker dienen. De oorsprong van de tapas ligt waarschijnlijk in de kleine sneetjes brood die op de wijn- of sherryglazen werden gelegd om ze tegen vliegen te behoeden. Later wer- den deze sneetjes kleine schoteltjes Nodig: 1 blik artisjok- met piepkleine lek ken-, 1 flinke teen kere hapjes als olij- knoflook; peper en ven, nootjes, stukjes zout; dragon; 1 -1 dl brood met ansjovis. olijfolie; stukje ci- Tegenivoordig wor- troenschil; 2 - 3 eetl. den de tapas ook als wijnazijn. voorgerecht of als bijgerecht opge diend. Artisjokharten in een zeef afspoelen en uit laten lekken. Knoflook pellen en boven de olijfolie uitknijpen. Peper en zout en klein- geknipte dragonblaadjes aan de olie toe voegen. Citroenschil en azijn bij de marina de schenken, alles flink dooreenkloppen met een vork en deze marinade over de ar tisjokharten in een schaal schenken. Laat de artisjokharten ongeveer 12 uur ma rineren. Schep de inhoud van de schaal tus sentijds een enkele maal om en laat de ar tisjokken voor het serveren uitlekken. AARDAPPEL-ZALMKOEKJES 8 stuks Ideaal voor een warme zomerdag met een knapperige salade. De aardappel-zalm koekjes zijn 's ochtends al te maken zodat u ze voor het eten alleen nog maar een mi nuut of 5 hoeft te bakken. De aardappel- zalmkoekjes zijn ook koud met een bear- naise- of tartaresaus heel lekker. Schil de aardappels en kook ze met wat zout als gehruikelijk gaar. Nodig: 300 g aardap- Pel de ui, hak deze fijn pelen; zout; 1 ui; bo- en fruit de uisnippers ter; klein bosje peter- in boter goudgeel. Hak selie; sprietjes bies- peterselie fijn en knip look; 1 blikje zalm bieslook klein. Laat de (400 g); 2 eieren. zalm uit blik op een zeef uitlekken en ver wijder velletjes en gra ten. Wrijf de aardappelen in een kom fijn met een vork. Voeg gefruite uisnippers, ge hakte peterselie en ldeingeknipte bieslook toe. Splits de eieren en voeg de dooiers bij het aardappelkruim. Voeg de zalm toe en meng alles dooreen. Kruid met peper en zout. Vorm hiervan met vochtige hand 8 platte koekjes. Klop de eiwitten met een vork los. Haal de koekjes eerst door het ei wit en vervolgens door het paneermeel. Herhaal de handeling. Bak de aardappel- zalmkoekjes in ongeveer 5 minuten goud bruin en gaar op niet te hoog vuur. AARDBEIENPARFAIT Als u het uzelf gemakkelijk wilt maken, kunt u ook uw toevlucht nemen tot kant en klaar vanille- of roomijs. Vermeng de aardbeien puree dan met ruim een halve'liter zachtge- worden ijs en zet dit terug in de diepvries om weer stevig te worden. Scliep hiervan bolle tjes en schenk daarover wat saus. Was de aardbeien, laat ze goed uitlekken en verwijder het kroontje. Pureer de helft van de aardbeien samen met 75 g suiker en een beetje citroensap. Klop de slagroom op. Spatel de aardbeienpuree en Nodig: 500 g aard- slagroom luchtig door beien; 125 g suiker; elkaar en verdeel dit scheutje citroensap; over 4 kommetjes of Va liter slagroom. schaaltjes. Plaats de schaaltjes in de diep vries en laat het parfaitijs stevig worden. Breng de rest van de aardbeien voor de saus samen met de rest van de suiker en eeri klein scheutje citroensap aan de kook en pureer de saus aansluitend. Stort vlak voor het serveren de kommetjes of schaaltjes met aardbeienparfait op dessertbordjes en geef er de aardbeiensaus warm of koud bij. LIEVELINGSRECEPT „Dit gerecht vinden we steeds weer lekker", schrijft GERDA HOOYBERG UITZO. BEEMSTER. „Het is fris en pittig. Het is snel klaar, vooral nu je kortkokende zilvervlies rijst kunt kopen. PIKANTE FRUITRUST MET KIP Rijst waaraan mespuntje zout wordt toege voegd, koken volgens gebruiksaanwijzing. Appels en bananen van schil ontdoen e stukjes snijden en met citroensap be sprenkelen. Perzi- Nodig voor 4 perso- ken in stukjes snij- nen: 300 g zilver- den- ol'e of marga- vliesrijst; zout 400 g nn® m braadpan kipfilet in blokjes; 2 verhitten. Zout. pe- appels; 2 bananen. 4 per en k.TM0 over eetl. citroensap; 8 kipblok|es strooien halve perziken (vers d!;ze ro?d,°,m of uit blik); 2 eetl. lichtbruin bakken, zonnebloemolie of 50 Daarna appels, ba- g. margarine; zout Panen' ix?rz'k,'n' peper; kerrie; 4 eetl. Map. gemberpoe- ketjap manis; 2 theel. der en sambal toe gemberpoeder. 2 voegen. Geheel theel. sambal oelek; voorzichng dooreb eventueel wat sherry, kaar scheppen en nog 2 minuten zachtjes bakken. Op smaak brengen met peper en zout. Kropsla smaakt hier lekker bij. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f 25,- toegezonden. Mysterieus Het zal u vast en zeker niet ont gaan zijn dat de vraag naar al coholvrij bierenorm is toegeno- Sommigen spreken zelfs van een trend die zich met name deze zomer op grootse wijze heeft doorgezet. Toch heb ik gemerkt dat er veel onduidelijk heid is oier het brouwproces van dit alco holvrije gerstenat. Zelf word ik ook regelma tig door onze gasten benaderd over het hoe en waarom. Reden te meer om me wat ver der te verdiepen in dit nieuwe brouwsel waarmee inmiddels vijf grote Nederlandse brouwerijen op de markt aktief zijn. In wil lekeurige volgorde zijn dat: Grolsch met Steruler. Oranjeboom met Oranjelwom Malt, Bavaria met Bavaria Malt. Heineken met Buckler en Dommelsch met Dommelsch NA. (non -alcoholic). Bavaria Malt wordt op dit moment gezien als de marktleider, ik schat met zo'n 65 pro- Dat komt ongetwijfeld omdat Bavaria de smaak van gewoon bier, met ongeveer 5 procent alcohol, het meest benadert. Buckler komt op de tweede plaats met 20 tot 25 pro cent en Stender op de derde met ongeveer 10 procent. Nu blijft nog steeds de vraag hoe alcoholvrij bier wordt gemaakt Navraag bij de verschil lende brouwerijen leverde uitvoerige en rijk- geïllustreerde informatiepakketten op maar specifieke gegevens over het brouwproces bleven achterwege. Ook telefonisch contact leverde weinig op. Het is begrijpelijk dat de receptuur op zich geheim is maar over het daadwerkelijk brouwproces van alcoholvrij bier zou toch iets meer te vertellen moeten zijn. Wel heb ik begrepen dat alcoholvrij bier minder dan 0,5 procent alcohol Itevat. De meeste brouwerijen trachten het alcoholper centage zoveel mogelijk te verlagen, zelfs zo ver dat het de 0,05 procent benadert. Per soonlijk ben ik van mening dat de onderlin ge race naar het laagste alcoholpercentage ten koste gaat van de kwaliteit. Dan rijst de vraag of bier met een dergelijk laag alcohol percentage nog u>el bier genoemd mag wor denWie zegt dat het. wettelijk gezien, dan niet onder de omschrijving van limonades valt. Het enige bier dat absoluut geen alco hol bevat, zo heb ik me laten vertellen, is het „bier" dat naar een aantal Islamitische lan den wordt gee.xjyorteerd waar alcohol ten strengste verboden is. Dit bier heeft in feite niets met bier te maken, zo vertelde een ex pert. Zelfs de biersmaak is ver te zoeken. Tij- dens mijn speurtocht vernam ik nog opmer kelijks. Het schijnt dat in bepaalde vruch tensappen in sommige gevallen, sporen van alcohol terug te vinden zijn als gevolg van een natuurlijk gistingsproces. Minimaal weliswaar, maar tocli is er sprake van alco hol Dat bier meer is dan een gewoon pilsje hoef ik u niet meer te vertellen. Zeker niet als u zich bedenkt dat bier bestaat uit meer dan zeshonderd verschillende stoffen, waarmee iedere brouwmeester zijn eigen receptuur sa- menstelt. Maar over het hoe en wat van al coholvrij bier, tast ik ook na het schrijven van deze column helaas nog steeds in het duister. John Beeren, eigenaar van de Bokkedoorns een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Een heel dik vleesreceptenboekje dat toch maar 26 pagina's bevat, hoe kan dat? Het antwoord is heel simpel: in de dubbele bladzijden zitten zakjes met panklare krui den en kruidenmelanges verpakt, en dat hoopt natuurlijk lekker op. Een leuk idee van het Voorlichtingsbureau Vlees, dat daarmee op een verrassende ma nier zes nieuwe varkensvleesrecepten lan ceert. Op de ene pagina een kleurrijke af beelding van het recept, op de andere de receptuur, en daar tussenin de benodigde (vriesge droogde) stippellijn worden ge Tegelijker de verschillende bereidingswij zen van varkensvlees, achtereenvolgens bakken (hamlappen), braden (varkensfilet), stoven (schouderiapjes). smoren (speklap jes). grillen (varkensoester) en koken (ham- schijt). Aanvullend nog wat informatie over het produkt zelf. het marineren er van en welke kruiden bij welke vleessoort. Het boekje heet Varkensvlees 'n vleugje an ders' en heeft geen vaste prijs. De kostprijs is ongeveer 4 gulden, de slager is vrij om er mee te doen wat hij wil. Vraag hem er naar Ook leuk als cadeautje voor liefhebbers van varkensvlees. ER IS maar één ding vreselijker dan een vrouw die kan koken en het niet wil, en dat is een vrouw die niet kan koken en het toch doet. ROBERT FROST BABA IS met aromatische, sterk alco holische drank doortrokken cake Adonis voert sla in wapenschild Schol en tong nu op hun best Nederlandse vissers zijn vooral gespeciali seerd in de vangst op schol en tong, zoge noemde platvissen. Vanaf mei tot laat in het najaar is de aanvoer van deze vissoorten op zijn best. De paaiperiode is dan achter de rug en de vissen sterken weer aan. Het vis vlees wordt dikker, malser en steviger. Ove rigens vinden de door Nederlandse vissers aangevoerde schol en tong niet alleen in ons land hun weg naar de consument. Maar liefst 70 procent van de aanvoer vindt tevreden klanten op de exportmarkt. TILLY SINTNICOLAAS Eeuwenlang was de haringvisserij de be langrijkste visserijtak van ons land. De ha ringvisserij bracht in de zeventiende eeuw zelfs welvaart. Door de eeuwen heen is er veel veranderd. De visserij op de Noordzee- haring is voor een belangrijk deel in handen gekomen van de Denen. De verwerking en handel is daarentegen wel in Nederlandse handen gebleven. Het belang van deze tak is voor de Nederlandse vissector zeker niet uit te vlakken. Omschakeling In de jaren '70, ten tijde van het vangstver bod op Noordzeeharing, hebben de Neder landse vissers noodgedwongen hun bakens verzet. Op grote schaal is de overstap ge maakt naar de visserij op zgn. platvis: schol, tong, schar, tongschar, tarbot en griet. Schol en tong vormen in dit assortiment de hoofdmoot. Van de totale omzet van de Nederlandse zeevisserij (ongeveer 850 miljoen gulden) neemt de platvis ruim 60 procent (535 mil joen gulden) voor haar rekening. Het aan deel van schol en tong daarin is 75 procent (400 miljoen gulden). De platvis wordt bij een gevist door een vloot die bestaat uit on geveer 500 zgn. boomkorkotters. De Neder landse platvisvloot behoort tot de modern ste van de wereld. Koploper Het belangrijkste visareaal voor tong en schol is de Noordzee. De EG stelt ook voor Het fileren van tong en schol gebeurt nog steeds met de hand. foto cpd deze beide vissoorten de vangstquota vast. Nederland mag maar liefst 75 procent van het gehele tongquotum en 38.5 procent van het totale scholquotum opvissen. Ons land kan dit jaar het percentage voor schol door ruil tegen quota van andere vissoorten op trekken naar 50 procent. Dit grote Neder landse aandeel in de EG-platvisvangstquota geeft al aan dat Nederlanders dè specialis ten zijn op het gebied van de platvisvisserij. Dat er zoveel schol door ruil verkregen is toont ook aan dat de markt voor dit pro dukt ruim is en dat wij meer kunnen verko pen dan dat wij zelf mogen aanvoeren. Ook de volgende schakel, de platvisverwerkende industrie, heeft zich de laatste decennia ontwikkeld tot een uiterst moderne en effi ciënte bedrijfstak. De platvisvloot en de platvisverwerkende industrie dragen geza menlijk zorg voor een kwaliteitsproduct. Vers produkt Diverse factoren bepalen de kwaliteit van het eindprodukt. Aan boord van de hyper moderne kotters wordt de schol direct ge stript (ontdaan van ingewanden) en in ge koelde ruimen tussen smeltend ijs opgesla gen. De visreizen zijn kort. zodat er een ui termate vers produkt op de visafslag wordt afgeleverd. Bij de afslag wordt de vis inge deeld op basis van grootte en versheidsklas se. De platvisverwerkende industrie weet zich daardoor verzekerd van een goed pro dukt dat ook na het fileren (geschiedt nog steeds met de hand) bij de fileerderijen nog als fijnsmakend verse filet direct kan wor den ingevroren. Zo wordt de basis gelegd voor een prima eindprodukt. De markt voor schol is voornamelijk een ex portmarkt. De door Nederlanders gevangen en verwerkte schol is vooral gewild in Italië, België en Frankrijk. Sinds enkele jaren ex porteert men ook naar de Verenigde Staten. Nederland behoort hiermee tot de grootste exporteurs van platvis in Europa. Tong Tong is een bodembewoner, net als de meeste andere platvissen, is ovaal van vorm en heeft een licht- tot donker-roodbruine huid. Tong is een geliefde delicatesse. Het wat kruidige visvlees is stevig maar tegelijk zacht en sappig. Het smaakt niet typisch vissig, maar het benadert de smaak van gar nalen. Kleinere tongen (slibtongen) zijn ge schikt om in hun geheel gebakken te wor den. De vis moet hiervoor wel even ontveld worden. Grotere tongen kunnen gemakke lijk gefileerd worden. Filets dienen ook al tijd ontveld te worden. Schol is een duidelijk te herkennen vis. De schol is bruin van kleur en heeft opvallende oranje vlekken. Het visvlees is heel zacht en fijn van smaak. Bij het bakken van schol blijft de huid om de vis zitten. Bij filets wordt doorgaans alleen de donkere huid verwijderd. We eten tegenwoordig veel meer groente en rauwkost dan vroeger maar toch was al duizenden jaren voor het begin van onze jaartelling al bekend dat rauwe groenten en krui den heel gezond zijn. De tienduizen den arbeiders die de Egyptische pira miden bouwden, kregen dagelijks sa lade te eten. Ook in het oude twee stromenland tussen Eufraat en Tigris werden salades zeer gewaardeerd. In salades kunnen allerei ingrediënten worden verwerkt niet alleen groenten maar ook kaas, vis en vlees. MARTIN VAN HUUSTEE Hippocrates, de Griekse arts en wijsgeer, geeft een beschrijving van wel 300 verschil lende slaplanten. De fraaie Adonis voert een slaplant in zijn wapenschild - salade is niet alleen gezond, maar bevordert ook het ui terlijk schoon. Aristoteles at dagelijks sla die hij met wijn besproeide, Plinius de Oudere beveelt een mengsel van olie en azijn aan. De Romeinse schrijver Apicius, die in de eerste eeuw na Christus leefde, beschrijft een saus van olie, azijn, diverse kruiden en een gepekeld visextract. Hij bezigt ook de benaming 'herba salata' (gezouten kruid). Zo komen we dus aan het woord salade. lijke combinaties samenstelen, die niet al leen gezond heerten te zijn, maar vooral ook het liefdeleven van man en vrouw zou den bevorderen. Salade kan als voorgerecht gegeten worden, maar ook - zoals we in Nederland gewoon lijk doen - bij het hoofdgerecht. In Frankrijk daarentegen eet men zo'n salade liever na het hoofdgerecht en vóór de kaas. Overi gens kan een salade, vooral een meer gevul de. uitstekend het hoofdgerecht vervangen of zelfs een complete maaltijd vormen. De gastronomie, de wetenschap van het lekke re eten en drinken, deelt saldades in drie hoofdgroepen in. Vinaigrette De azijn van de Romeinen werd uit wijn ge maakt, hun olie kwam vanzelfsprekend van de olijf. Nog altijd gelden wijnazijn en olijf olie als de beste ingrediënten voor het ma ken van een volmaakte vinaigrette: klop drie tot vier delen olie, één deel azijn en wat zout en peper tot een lichtgebonden geheel en bedruppel hiermee de salade. Liefhebbers voegen aan de vinaigrette een lepeltje mosterd toe. Zonder mayonaises zijn veel hedendaagse salades niet denkbaar. Over gezondheid denken we nu enigszins anders dan vroe ger. Toen maalde men niet om een lepeltje olie of een eierdooiertje meer. Dus werd in 1756 de mayonaise uitgevonden. Hoe dat zo kwam is wel een aardig verhaal: De Franse maarschalk Richelieu belegerde in dat jaar de Engelse vesting Port Malton op het eiland Menorca. Na zijn overwinning keerde hij naar Parijs terug, waar hij zich ter ontspanning enige tijd wenste bezig te hou den met zijn andere grote passie: de over winning van dames. Zijn kok creëerde toen voor hem een saus uit olie, azijn en eierdooi ers, zodat de veldheer langer op krachten kon blijven, letivat hypocriet werd die saus naar de vesting op dat eiland genoemd: ma- honnaise. Later verbasterde die naam tot mayonnaise, waar we in Nederland dan nog een letter 'n' uit weglaten. Sittdsdien werd aan het Franse hof de mayonaise in grote glazen schalen geserveerd. Salademakers Aan Franse edelen die tijdens de Franse re volutie naar Engeland vluchtten, danken we het eerzame beroep van salademaker. Deze lieden reisden in hun eigen koetsje van di ner naar diner en hadden in hun bagage al lerlei geheimzinnige gereedschappen en in grediënten, waarmee zij de meest wonder- Rauw of gekookt Allereerst de groene salades. Daarin zijn uitsluitend groene bladgroenten verwerkt. Rauw hoeft niet, eerst gekookt en daarna afgekoeld mag ook. Zo'n salade is overgo ten met een vinaigrette die met tuinkruiden op smaak gebracht is. Enkelvoudige salades hebben een rauw of gekookt hoofdingrediënt en worden met een koude saus, zoals mayonaise, opge diend. Er hoeft dus niet altijd groente ge bruikt te worden. Het kan ook vlees, gevo gelte, wild of vis zijn. Bij deze beide categorieën is het toegestaan een kleine hoeveelheid aanvullende hapjes te verwerken, zoals gebakken blokjes brood, uitgebakken spekjes, stukjes kaas of noten. Soms gaan deze warm over de koude on dergrond, en dan ontstaat een lauwe sala de, een 'salade tiède'. Samengesteld salades ten slotte bestaan uit diverse ingrediënten die zodanig gekozen worden dat een eenheid van smaken en geuren ontstaat. Er kunnen zeer exclusieve heerlijkheden als truffel, ganzelever of kreeft in verwerkt zijn. Maar eenvoudig mag ook, als het maar afwisselend is. Maal tijdsalades vallen in deze categorie, maar ook bijvoorbeeld de beroemde salade ni<^oi- se.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9