Buitenland Gorbatsjov pleit voor nieuwe Unie Aoun roept op tot opstand Landsbergis: Litouwen pas vrij na vertrek Sovjet-leger Balten op weg naar VN Major wil dat China mensenrechten naleeft vredesduif Lord CarringtonErvaren Woensdag 4 seotember 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: JAN KUNGE JERRY BROWN, ex-gouvemeur van California, is voor de derde keer kan didaat voor het Amerikaanse presi dentschap. Brown is na ex-senator Tsongas uit Massachusetts, de twee de Democraat die het tegen president Bush wil opnemen. NIEUWSLIJN President zal Baltische staten met decreet erkennen Koffiepact Brazilië en Colombia Brazilië en Colombia hebben gisteren afgesproken de export van koffie uit hun landen te gaan verminderen, met de bedoeling de koffieprijzen op de wereldmarkt op te voeren. Brazilië en Co lombia zijn de grootste koffieproducenten en -exporteurs van de wereld. Volgens het hoofd van de Nationale Federatie van Co lombiaanse Koffieproducenten, Jorge Cardenas Gutierrez, zullen de twee landen vanaf 1 oktober tien procent van de koffie-oogst achter gaan houden. Doden bij kipverwerkingsbedrijf Door een grote brand in een kipverwerkingsbedrijf in Hamlet in North Carolina zijn gisteren zeker 24 mensen omgekomen. Ve len van de rond 100 aanwezige werkers werden nog vermist. De brand ontstond volgens geredden kennelijk doordat een steek vlam uit een grote ketel met vet door het dak omhoogschoot. Vandalen schenden graf Achromejev Onbekenden hebben in Moskou het graf geopend van maar schalk Sergej Achromejev die na de coup zelfmoord pleegde. De vandalen ontdeden het lijk van zijn uniform, berichtte de Russi sche televisie. Wanneer de grafschennis plaatsvond, werd niet bekendgemaakt. Ook het graf van een andere hoge militair, ko lonel Sredin, zou geschonden zijn. Executies geboekt als 'hartaanval' In de jaren vijftig zijn in Dresden tientallen personen op gerech telijk bevel ter dood gebracht, wier overlijden volgens de akten het gevolg was van een fatale hartaanval. Dit heeft de openbare aanklager van Sachsen gisteren gezegd. Justitie bekijkt of vervol ging mogelijk is van hen die de valse overlijdensakten hebben opgesteld. De doodvonnissen waren opgelegd door de hoogste rechtbank van de DDR en ook door lagere rechters. KLM staakt vlucht Joegoslavië De KLM heeft tot eind oktober haar midweekse vlucht naar Joe goslavië geannuleerd. De maatschappij heeft hiertoe besloten omdat de belangstelling voor vluchten naar het in burgeroorlog verkerende land sterk is afgenomen. De KLM vliegt normaal drie keer per week via de Kroatische hoofdstad Zagreb naar Belgra do. Omdat het vliegveld van Zagreb het afgelopen weekeinde is gesloten, werd gisteren uitgeweken naar Ljubljana in Slovenië. Volgens een woordvoerder van de KLM is nog onduidelijk of de maatschappij ook voor de vrijdagvlucht uit moet wijken naar Ljubljana. Snel verdrag EG met Polen Nederland gaat ervan uit dat Polen, Tsjecho-Slowakije en Hongarije voor eind oktober een associatieverdrag met de EG tekenen. De onderhandelingen tussen de EG en Polen over zo'n verdrag worden op 15 september hervat. Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft dit gisteren bekendgemaakt na een ge sprek tussen minister Van den Broek en zijn Poolse collega Sku- biszewski. Laatste beeld Hoxha weggehaald Het laatste beeld van Albanië's vroegere stalinistische dictator Enver Hoxha is maandagnacht verwijderd uit de stenen en gla zen piramide die te zijner nagedachtenis is gebouwd in de hoofdstad Tirana. Het drie meter hoge beeld, gehakt uit een 80.000 gulden kostend blok Italiaans wit marmer, werd in het bijzijn van verslaggevers omhooggetakeld van zijn voetstuk. Eyskens: rellen Zaïre minder ernstig Volgens de Belgische minister Eyskens (buitenlandse zaken) zijn de hevige botsingen die zich maandag hebben voorgedaan in de Zaïrese hoofdstad Kinshasa minder erg zijn geweest dan is ge zegd door een woordvoerder van de Zaïrese oppositiepartij UDPS. Eyskens, zich baserend op rapporten uit Kinshasa, maak te geen gewag van slachtoffers. Volgens een Brusselse zegsman van de UDPS zijn er zeker twintig doden gevallen toen leden van de presidentiële garde de partijzetel in de stad bestormden. Verontrusting, en vertwijfeling heersten gisteren onder de circa 300 Kroaten die zich verzamelden bij het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, waar de EG-ministers praatten over Joegoslavië. Hun eis: erkenning van Kroatië als onafhankelijke staat. Onder de betogers wa ren enkele tientallen van de duizend Kroatische vrouwen, moeder of echtgenote van dienstplichtigen in het Joegoslavische leger, die maan dag een stille tocht hielden bij het EG-hoofdkwartier in Brussel. Zij wil len dat er een eind wordt gemaakt aan de vijandelijkheden in hun land. De vrouwen werden te woord gestaan door de Duitse minister Gen- scher. foto anp BAVRUT AP De naar Frankrijk uitgeweken christelijke Libanese generaal Aoun heeft in een gisteren ge publiceerde brief de Libanese bevolldng opgeroepen „de bit tere realiteit" waarin het land verkeert te veranderen. Kenne lijk doelde de generaal op de Syrische invloed in Libanon, waartegen hij zich tevergeefs heeft verzet. In pamfletten riepen aanhan gers van de vroegere legerbevel hebber openlijk op tot een op stand tegen het Syrische leger en de regering van de Libanese president Hrawi. De pamfletten waren ondertekend door de tot dusverre onbekende „Revolu tionairen van generaal Michel Aoun" en gericht aan „het glori euze volk van Libanon". De brief van Aoun was afge drukt op de voorpagina van de krant An-Nahar. De met de hand geschreven brief was afge leverd bij de correspondent van An-Nahar in Parijs door iemand die Aoun net had bezocht. President Gorbatsjov heeft gisteren voor het Congres van Volksafgevaardigden gepleit voor het behoud van een 'Unie van Soevereine Staten'. Daarin kunnen de repu blieken zelf bepalen hoe hecht hun band met die unie zal zijn. De president noemde als mogelijkheden 'confedera tief, federatief of associatief. MOSKOU THIJS BERMAN MEDEWERKER Het Congres kwam gisteren niet tot besluiten maar op een pers conferentie heeft Iwan Silajev, de tijdelijke Sovjet-premier, de grote lijnen aangegeven van de toekomstige economische unie. Bijna alle republieken zijn nu bereid om tot die qua organisa tie sterk op de EG lijkende unie toe te treden. Gorbatsjov liet het plan voor een nieuw kleiner parlement met twintig afgevaardigden voor elke republiek varen. In het Congres was veel verzet gerezen tegen het plan, omdat de vele conservatieve communisten onder de 2250 leden met recht vreesden dat zij op een zijspoor zouden worden gerangeerd. Om hun steun voor zijn staat kundige hervormingsplan niet te verspelen trok Gorbatsjov het plan voor een afgeslankt, effi ciënter parlement in. Hij stelt er zich nu tevreden mee dat de Opperste Sovjet, het uit 542 le den bestaande dagelijkse parle ment. dat wordt gekozen door het Volkscongres, wordt her vormd. Gorbatsjov vroeg het Congres steun voor zijn plan dc staat kundige opzet van de Sovjetu nie grondig te wijzigen. Volgens Gorbatsjov is alleen met zijn plan een „onbeheersbaar uit eenvallen" van de unie te voor komen. „Ik hoop dat deze ver gadering voldoende wijsheid heeft om de enige beslissing te nemen die in de huidige om standigheden juist is", zei Gor batsjov. „Als dat niet gebeurt", zei hij later tegen verslaggevers buiten het Congresgebouw, „dan bewijzen zij ook de bur gers een slechte dienst." Veel conservatieve afgevaar digden op het Congres uitten hun woede over de haast waar mee zij de nieuwe voorstellen moeten aanvaarden. Sommigen spraken van een presidentiële staatsgreep. Toch lijkt de grote meerderheid zich neer te leggen bij de voorstellen die president Nazarbajev (Kazachstan) na mens Gorbatsjov en negen col lega's maandag presenteerde. Boris Jeltsin, die aan het eind van de morgen een korte toe spraak hield, herhaalde dat pre sident Gorbatsjov door zijn be sluiteloosheid mede verant woordelijk was voor de staats greep van twee weken geleden. Maar hij bleek de president toch te willen steunen. Jeltsin zei dat Gorbatsjov in de afgelo pen drie weken veel was veran derd en dat hij de kracht had hervonden om in discussie te gaan. „En persoonlijk geloof ik veel meer in hem dan een week vóór de putsch", aldus Jeltsin. Hij steunde Gorbatsjov voor stellen voor de nieuwe Unie. Jeltsin sprak zich opnieuw uit voor een centraal leger met een directe controle van het cen trum op het nucleaire arsenaal. Hij voegde daaraan toe dat het leger aan hervorming toe is en dat het defensiebudget omlaag zou moeten. In kringen rondom de Russische president wordt gesproken over een verminde ring van het aantal soldaten met ongeveer anderhalf miljoen wat het totaal op tweeëneenhalf miljoen zou brengen. Minister Sjaposjnikov (defensie) sugge reerde dat een derde van de le- gertiop zou kunnen worden ge pensioneerd. Het geld verslin dende ruimtestation Mir zou kunnen worden verkocht. De Oekraïne benoemde giste ren voor het eerst sinds de kortstondige onafhankelijkheid in 1917 weer een eigen minister van defensie. De minister is ma joor-generaal Morozov, voor heen commandant van de Sov jet-luchtmachttroepen in de Oekraïne. Gisteravond zag het er niet naar uit dat het Congres de on afhankelijkheid van de Baltische staten nog zal erkennen. Vol gens het Estlandse parlements lid Piit Made is er in het Con gres te veel verzet onder de meest conservatieve afgevaar digden en heeft president Gor batsjov er daarom van afgezien om de Baltische onafhankelijk heid in het Congres in stem ming te laten brengen. Omdat hij vreesde niet de vereiste tweederde meerderheid te zul len halen. Gorbatsjov heeft gisteren drie Estse afgevaardigden ontmoet en hen aangekondigd dat hij de Baltische onafhankelijkheid twee uur na de afloop van het Congres per decreet zal erken nen. Het Congres eindigt van daag aan het eind van de dag. De Litouwse president Lands bergis vindt dat zijn land niet werkelijk onafhankelijk is zo lang zich er nog Sovjet-troepen bevinden. Hij zei van de Vere nigde Staten te verwachten dat die Litouwen zullen helpen er voor te zorgen dat de troepen vertrekken. Naar schatting bevinden zich nog 90.000 Sovjet-manschap pen op Litouws grondgebied. Volgende week wordt een Sov jet-delegatie in de Litouwse hoofdstad Vilnius verwacht om te praten over terugtrekking van de troepen. Landsbergis zei gis teren tijdens een persconferen tie bij die besprekingen te reke nen op de politieke steun van de VS. De president zei dat Litouwen niet echt onafhankelijk zal zijn „zolang zich er nog een vijande lijk leger bevindt, op de activi teiten waarvan de Litouwse re gering geen invloed heeft en van de activiteiten waarvan ze geen weet heeft". Hij voegde daar wel aan toe geen geweld van de Sovjet-troepen te ver wachten. Het parlementsge bouw in Vilnius echter blijft ge barricadeerd, zo zei Landsber gis. tot de Litouwse autoriteiten ervan overtuigd zijn dat het ge vaar van „provocaties van terro risten" is geweken. Premier Savisaar van Estland is gisteren naar Moskou vetrok ken om te praten over terug trekking van de Sovjet-troepen uit zijn republiek. De Finse premier Aho heeft gisteren gezegd dat het defen sieverdrag tussen de Sovjetunie en Finland moet worden her zien wegens de recente veran deringen in de Sovjetunie. Vol gens het verdrag moet Finland de Sovjetunie helpen bij het verdedigen van haar grenzen. Aho's uitlatingen tegenover de Sovjetunie waren waren de felste in jaren van een Finse re geringsleider. Finland voert doorgaans een politiek waarbij het niet tegen de haren van Moskou in strijkt. De 37-jarige conservatieve premier sprak steeds over „Rusland-de Sov jetunie", als hij aan het buur land refereerde. Hij zei dat hij deze term in de toekomst zou blijven gebruiken. Finland is door een verdrag verplicht buitenlandse mogend heden tegen te houden die via zijn grondgebied de Sovjetunie willen aanvallen. NEW YORKap 17 PlembCT bijccnkoml. over de aanvragen stemmen. I én woordvoerder van de Sovjet-de legatie bij de VN zei dat Nloskou het lidmaatschap van de drie Baltische staten niet zal blokke ren. Op dit moment telt de VN 159 leden, maar vier andere aanvra gers Noord-Korea, Zuid-Ko rea, de Verenigde Staten van Micronesië en de Marshall Ei landen komen er deze maand bij. Dc drie Baltische staten, die in 1940 door de Sov jetunie werden geannexeerd, waren de enige leden van de Volkenbond die in 1945 niet meteen lid werden van dc Vere nigde Naties. Estland, Letland en Litouwen hebben gisteren de eerste stap gezet op weg naar het lidmaat schap van de Verenigde Naties. Namens de presidenten van de drie Baltische landen overhan digden de Franse en Britse am bassadeurs bij de VN brieven aan secretaris-generaal Perez de Cuellar waarin om toelating wordt verzocht. Het verzoek van Estland, Let land en Litouwen moet eerst dc instemming krijgen van de VN- Veiligheidsraad, waar de Sov jetunie als permanent lid ve torecht heeft. Daarna moet de Algemene Vergadering, die op PEKING AP De Britse premier John Major heeft er giste ren bij de communistische leiders in Beijing met klem op aangedrongen de toestand van de mensenrechten in China te verbeteren en heeft aangekondigd op dit punt druk te zullen blijven uitoefenen. „Het is de niet aflatende en voortdurende uitoefening van druk die vaak vruchten af werpt voor de mensenrechten. Wij blijven dus druk uitoefenen", zei Major gister avond op een perconferentie. Major vroeg de Chinese premier Li Peng eerder op de dag informatie te geven over verschillende vooraanstaande dissidenten die worden vastgehouden vanwege hun aandeel in de democratiseringsbeweging die in juni 1989 bloedig werd neergeslagen. Twee van hen, Chen Ziming en Wang Jun- tao, gingen vorige maand in hongerstaking uit protest tegen de slechte omstandighe den in de gevangenis. Zij zitten een straf uit van dertien jaar. „Ik heb premier Li Peng gevraagd zich persoonlijk met al deze ge vallen te bemoeien", zei Major. Li wees de kritiek van Major op de mensenrechtensitu atie in zijn land van de hand. Volgens woordvoerder Wu Jianmin van het ministe rie van buitenlandse zaken wees Li erop dat Groot-Brittannie en andere landen in de vorige eeuw en aan het begin van deze eeuw China zijn binnengedrongen en daar mee de mensenrechten van het Chinese volk volledig hebben ontkend. Major en Li ondertekenden gisteren een overeenkomst over de aanleg van een nieu we luchthaven in Hongkong. De onderteke ning van de overeenkomst was het hoofd doel van het driedaagse bezoek van Major aan China, en wijst erop dat China reeds een vinger in de pap heeft in Hongkong, nog voor de Britse kroonkolonie in 1997 ge heel aan China wordt overgedragen. China moet op grond van de overeen komst uitgebreid op de hoogte worden ge houden over de voortgang van het luchtha ven- en havenproject, dat ruim 31 miljard gulden gaat kosten, evenals van alle andere belangrijke zaken die de Britse regering on derneemt in Hongkong. De ontmanteling van het commu nistische Sovjet-rijk gaat onver minderd voort. In de Litouwse hoofdstad Vilnius sneuvelen ook de laatste overblijfselen van de vijftigjarige Sovjet-bezetting, ha mer en sikkel zijn rijp voor de sloop. foto afp vircis usinavicius periode daama maakte hij als voorzitter van de Conservatieve Partij de opkomst van het fenomeen Thatcher mee. Vervolgens werd hij secretaris-generaal van de Navo en deed hij vergeefs moeite de mil jarden-verspilling bij onderzoek en ontwik keling van nieuwe wapens een halt toe te roepen. Die verspilling zag hij als een onge hoord cadeau aan het Warschaupact. Voor recht-toe-recht-aan uitspraken is men bij Carrington aan het juiste adres. Zo haal de hij zich eens de woede op de hals van de vorige Amerikaanse president Reagan en diens vice-president George Bush. Zonder specifiek namen te noemen bekritiseerde hij de „ééndimensionale moralisten die met hun uitbarstingen van megafoon-diploma- tie de Sovjetunie verketterden in termen als 'het Rijk van het Kwaad". Wie weet mag Carrington straks in oktober ook de vredesconferentie over het Midden- Oosten voorzitten. Carrington probeerde al in 1980 een vredesconferentie van de grond te tillen waarin de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO met een eigen delegatie moest deelnemen. Dit 'revolutionaire' standpunt stuitte toen op fel verzet van de VS en Israël. Aangezien er geen Amerikaanse minister van buitenlandse zaken was aan wie de de mocratische oppositie in het Midden-Oos ten een grotere hekel had en heeft dan aan Alexander Haig, pleit het misschien voor Carrington dat Haig hem niet kan uitstaan. Hij noemde de oud-Navo-voorman tijdens een stafvergadering eens een „onbetrouw bare schoft". De scherpslijpers in Joegosla vië zijn dus gewaarschuwd. ACHTERGROND DEN HAAG ANP Lord Carrington beschikt over de juiste kwaliteiten voor de lastige taak die hem in het vooruitzicht wordt gesteld. Zelfs zijn dramatische ontslag als minister van bui tenlandse zaken tijdens de Britse Falklan- doorlog in 1982, heeft zijn reputatie van een van de meest opvallende Britse bewindslie den van deze eeuw niet kunnen schaden. De relatieve rust die Carrington de afgelo pen jaren heeft genoten als voorzitter van het veilighuis Christies is in een klap afgelo pen nu hij is gevraagd bij te dragen aan de oplossing van een van de meest ingewikkel de conflicten sinds de Koude Oorlog. Carri ngton was gisteren zelf niet voor commen taar bereikbaar, maar volgens ingewijden ging hij al akkoord met de benoeming voor dat het zelfs publiekelijk was gemaakt dat aan hem werd gedacht. Het beslechten van oorlogsgeweld is Carri ngton niet vreemd. Zo bemiddelde hij eind jaren zeventig in Rhodesië (het huidige Zimbabwe), waar een vrijheidsbeweging het tegen een blank minderheidsbewind had opgenomen dat niet bijster onder de indruk was van een internationale econo mische boycot In 1980 was de onafhanke lijkheid van de nieuwe staat Zimbabwe een feit. Carrington werd in 1919 in Groot-Brittan- nië geboren en studeerde aan de beroemde universiteit van Eton en de even bekende militaire Sandhurst-academie. Na de Twee de Wereldoorlog ging de conservatieve aris tocraat in de politiek. In 1956 werd hij ambassadeur van Australië en een van de jongste diplomaten van zijn( tijd. Van 1970 tot 1974 deelde hij de lakens uit op het ministerie van defensie en in de De suggestie om de Britse lord Carring ton tot voorzitter van de vredesconferen tie over Joegoslavië te benoemen, is vast niet van Joegoslavische kant gekomen. Ten/vijl in Joegoslavië alleen nog de wa pens spreken is Carrington het tegendeel van een ijzervreter, ondanks zijn verle den als Britse minister van defensie en als secretaris-generaal van de Navo.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5