Binnenland Mishandeling was structureel in jongereninrichting De Dreef Kosto boos om truc Britse justitie Babbelbox Droogte bedreigt deel oogst Woensdag 4 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MARGOT KLOMPMAKER Vormgeving: JAN KUNGE 4 Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). D66 en Groen Links vragen opheldering na aangifte door steunpunt Geweld, intimidatie, financiële malversatie, het systema tisch verdwijnen van klachten en een directie die dit alles ondersteunde. Zo schetsen het Landelijk Steunpunt Zet ten (LSZ) en personeel van het jongerenopvanghuis De Dreef in Wapenveld de situatie in deze instelling. Na de uitzending maandagavond van AVRO's Televizier over het geweld dat personeel aanwendt tegen de jongeren, regende het de volgende dag klachten van ouders en (ex- pupillen bij het LSZ in Amsterdam. licht was gekomen. Zelf wilden wij al langer een andere werk wijze in De Dreef. De partijen kwamen echter schrijnend te genover elkaar te staan, met als gevolg ernstig verstoorde ar beidsverhoudingen", aldus OR- secretaris W. Reijers. Volgens de ondernemings raad werd zeker al tien jaar ge werkt volgens deze geweldadige methode. Het harde beleid werd noodzakelijk gevonden, omdat er anders met de jon gens „niets meer viel te begin nen". Volgens een groepsleider sloop het gebruik van geweld er langzaam maar zeker in. Dat werd vooral ingegeven door een van de twee adjunct-directeu ren. Hij is inmiddels vertrokken. „Toen hij 15 jaar geleden op De Dreef kwam, was hij een ge niale man met prachtige idee ën. Maar het is enorm uit de Het personeel van De Dreef, een inrichting voor 51 jongens van 13 tot 21 jaar met een cri mineel verleden of opvoedings problemen, maakt zich schuldig aan buitensporig geweld, zeg gen vijf leden van de onderne mingsraad. Schoppen, bont en blauw slaan met als daarvan opgelopen Iets weid behoort structureel bij De Dreef, zeggen de vijf. De mees ten van hen werken er tussen de 14 en 16 jaar als groepsleider en hebben zich er zelf ook schuldig aan gemaakt. Op een gisteren in Amster dam gehouden persbijeen komst lichtten zij toe waarom zij nu met deze misstanden naar buiten treden. „Wij waren geschokt door de mishandeling van (ex-) pupillen die aan het hand gelopen. Het gebruik van geweld werd steeds vaker toege past. Oppositie daartegen werd steeds meer onderdrukt volgens een systeem waarbij personeel elkaar ging controleren. Tot be gin dit jaar wist hij de komst van een ondernemingsraad te gen te houden", aldus Reijers. „Na zijn vertrek hoopten wij dat de situatie zou veranderen. Toen dat niet het geval bleek, was dat voor ons een enorme teleurstelling. Toch voelde ik me na zijn vertrek een stuk vei liger. Daardoor durfde je er ook met andere collega's over pra ten. Je leefde onder een regime, waaronder je het niet naar büi- ten bracht." Groepsleider S. Jansma geeft een van de vele voorbeelden over de toepassing van geweld: „In een nachtdienst werd een pupil door een groepsleider uit zijn bed gehaald. Hij moest naast de unitleider plaatsne men. Die vroeg hem of hij had gejat. De jongen ontkende en kreeg een klap in zijn gezicht. Steeds opnieuw werd hem de zelfde vraag gesteld en elke keer als de jongen ontkende kreeg hij een klap. Dat herhaalde zich zo'n twintig keer. Toen moest hij aan de andere zijde van de unitleider gaan zitten. 'Anders krijg je zo'n raar gezicht', zei de ze. In tweeenhalf uur werd de jongen zo'n 120 geslagen." De zaak kwam aan het rollen na een klacht bij het LSZ, mei vorig jaar. Die kwam van de le raar R. Vïnke. Zijn school voor beroepsonderwijs in Epe wordt bezocht door jongens van De Dreef. Vier jaar geleden werd hij geconfronteerd met een der tienjarige leerling waarbij ern stige lichamelijke en psychische mishandeling werd geconsta teerd. Vinke legde een lange weg af, die onder meer liep via de Raad voor de Kinderbescherming, de Inspectie voor de Jeugdhulpver lening van het ministerie van WVC en de kamercommissie voor justitie. Zijn klacht werd uiteindelijk afgewezen door de kamercommissie voor de ver zoekschriften. Ook een tweede ronde, met hulp van de Amster damse kinderrechter Hartzuiker leidde tot niets. Volgens Vinke was dat een gevolg van ver strengelde belangen van inspec tiediensten, jeugdinrichtingen en ambtenaren van de ministe ries van justitie en WVC. Pas nadat het LSZ vorig na jaar een onderzoek begon, werd duidelijk dat in het verleden meer klachten op deze wijze waren gestrand. Die kwamen van zowel voormalige perso- nelsleden, instanties die de jon gens in De Dreef plaatsten als van jongeren. In totaal werden 58 klachten geïnventariseerd. Afgelopen maandag deed het LSZ aangifte bij Justitie in Zwol le. Het openbaar ministerie is inmiddels een onderzoek be gonnen naar aanleiding van de aangifte. D66-senator mr. J. Glastra van Loon heeft aange kondigd kamervragen te stellen over deze kwestie. „Gebleken is dat de inspectie systematisch tekort schiet. Het systeem zelf heeft zulke repressieve midde len, dat er voor individuele mensen een buitengewoon klei ne kans is op slagen. Zoiets lukt alleen maar in georganiseerd verband, zoals nu gebeurd is door personeel van De Dreef." Ook Groen Links eist ophel dering in deze kwestie. Het ka merlid Lankhorst vroeg gisteren aan staatssecretaris Kosto of hij onmiddellijk maatregelen wil nemen om de kans op herha ling van de mishandelingen te voorkomen. Hij toont zich ver baasd dat Justitie als inspecte rende instantie geen weet had van het geweld in de jeugdin richting, terwijl er voldoende signalen van artsen, jongeren en personeelsleden waren, waaruit kon worden dat er iets aan de hand De ondernemingsraad van De Dreef en en het Landelijk Steunpunt Zetten gaven gisteren in Amsterdam openheid van zaken. Van links naar rechts or-lid G. Kuiper, A. Bijnoord van het Steunpunt en D66-senatur J. Glastra van Loon. foto anp paul eyzinc In totaal zeven personeelsle den, onder wie de vijf OR-leden hebben zich de afgelopen week 'overspannen' ziek gemeld. „Wij hebben duidelijke signalen gegeven en daarvoor onze nek uitgestoken. We gaan pas weer aan het werk als De Dreef weer democratisch te werk gaat, in een sfeer waarin we niet bang hoeven te zien kritiek te uiten", zeggen de OR-leden. Hun advocaat, mr. C. Korvi- nus: „Het komt weinig voor dat medewerkers met dit soort in terne zaken naar buiten komen. Men werkt in een besloten sfeer. Binnen een klimaat van 'je hangt de vuile was niet bui ten', kozen zij er toch voor daar aan mee te werken. Dat is een uiterst zware keuze." De directie wordt ook finan ciële malversaties verweten. Met de subsidiegelden, voor het merendeel afkomstig van de rijksoverheid, zou niet goed zijn omgesprongen. Zo bouwde de inmiddels vertrokken adjunct directeur zijn huis met behulp van de jongens. De afrekening van de aangekochte materialen zou volgens een accountants rapport niet kloppen. Korvinus verwijst ook naar het bestaan van een zwarte kas. Daaruit werden ski-projecten voor de jongeren, een hout werkplaats en machines gefi nancierd. De inkomsten kwa men uit de verkoop van door de jongens gefabriceerde produk- ten. Een garnalenkotter, eigen dom van De Dreef, verkocht de vangst aan de plaatselijke mid denstand. Ook die opbrengst zou in dit circuit zijn verdwe- H. Vos, de enig overgebleven adjunct-directeur van De Dreef, zegt compleet te zijn verrast door de televisie-uitzending. „Het kwam op ons over als een soort aanval." In verband met het justitieel onderzoek wil hij verder niet ingaan op de geuite beschuldigingen. „Ik1 ontken niet dat er nooit geweld wordt toegepast. We hebben nooit on der stoelen of banken gestoken dat er wel eens een 'pedagogi sche klap' valt. Maar van slaan en schoppen met lichamelijk letsel heb ik nooit gehoord. Ook intern gaan we de zaak daarom onderzoeken." Het personeel van De Dreef is gisterenmiddag op de hoogte gesteld over de stand van zaken. Op dit moment verblijven er 28 jongens in De Dreef. Een van de vier units is inmiddels gesloten wegens een tekort aan perso neel. Uitlevering Nederlanders blijft voorlopig nog uitzondering KOKANJE HILVERSUM MARCEL GELAUFF Verontwaardiging en woede ontstond deze week over de manier waarop de Britse au toriteiten een Nederlander, die wordt ver dacht van het smokkelen van 55 kilo mari huana, naar Engeland hebben gelokt. Niet alleen de advocaat van de man wond zich op, ook staatssecretaris van justitie Aad Kosto liet onmiddellijk weten dat hij zijn Britse collega om opheldering heeft ge vraagd. De Nederlander dient onverwijld op het eerste de beste vliegtuig richting Schip hol te worden gezet, aldus Kosto. Die verontwaardiging en woede zijn be grijpelijk. Niet alleen omdat de Nederlander naar Engeland is gelokt met een smoes (zijn Engelse vriend die ook bij de smokkel be trokken zou zijn, zou een auto-ongeluk hebben gehad en zwaar gewond in een zie kenhuis liggen), maar vooral omdat Neder landers er niet van houden Wanneer andere landen met Nederland omgaan als ware het hun achtertuin. „Een gebrek aan respect voor de Nederlandse souvereiniteit", zoals staatssecretaris Kosto het formuleert, wordt niet op prijs gesteld. Dat bleek een aantal jaren geleden al eens toen de Duitse justitie wat al te en thousiast de Nederlandse grens overstak in haar jacht op druggebruikers. Bovendien hebben Nederland en Engeland nog niet zo lang geleden een verdrag afgesloten, waarin de wederzijdse uitlevering van onderdanen tot in de puntjes is geregeld. De Britse autoriteiten hebben blijkbaar niet de formele weg willen bewandelen, we tend dat dat een lange weg kan zijn. Hoe lang blijkt uit de lotgevallen van een 46-jari- ge man uit 's-Graveland. Hij werd eind vori ge week overgedragen aan de Zwiterse jus titie na een juridische strijd van drie jaar. Zwitserland had om zijn uitlevering ge vraagd, omdat de man zou hebben meege werkt aan een internationale zwendelprak- tijk, waarmee enige honderden miljoenen guldens was gemoeid. De 's Gravelander had de twijfelachtige eer de eerste Nederlander te zijn, die aan een ander land wordt overgeleverd om daar te worden berecht voor de misdrijven die hij in dat land zou hebben gepleegd. Tot de grondwetsherziening van 1983 was het grondwettelijk onmogelijk Nederlanders uit te leveren. De Tweede Kamer besloot deze bepaling te schrappen, met daarbij in het achterhoofd dat de grenzen tussen naties steeds vager worden. Dat is leuk voor de toerist en goed voor de handel, maar de an dere kant van de medaille is dat de interna tionale misdaad te makkelijk zijn gang kan gaan, zo redeneerde een meerderheid van het parlement. Het zou echter nog tot 1988 duren voor dat de Wet Overdracht Tenuitvoerlegging Strafvonnissen door de Kamer was. Op deze wet is het verdrag gebaseerd dat Nederland inmiddels met Zwitserland en Engeland heeft gesloten, maar ook met nog veertien andere landen. Nederlanders kunnen aan al deze landen worden uitgeleverd en omge keerd kunnen mensen met een nationaliteit van een van deze landen aan Nederland worden overgedragen, wanneer zij worden verdacht van het plegen van een strafbaar feit in Nederland. De door de Kamer in 1988 aangenomen Wet Overdracht Strafvonnissen bepaalt dat het land, waaraan een Nederlander wordt overgedragen, tevoren de garantie dient te geven dat de verdachte na een eventuele veroordeling terugkomt naar Nederland om zijn straf hier uit te zitten. Daarnaast heeft de Nederlandse wetgever vastgelegd dat een verdachte nooit een zwaardere straf mag krijgen dan de Nederlandse wet toe staat. Uitlevering aan het buitenland mag al leen nadat een Nederlandse rechter zich daarover heeft uitgesproken, met de moge lijkheid dat oordeel aan te vechten tot aan de Hoge Raad. Uiteindelijk besluit de staatssecretaris van justitie. Die kan een eventuele uitlevering tegenhouden op grond van onder meer humanitaire overwe gingen. Tot dusver heeft Nederland nog nooit om de uitlevering van een buitenlander ge vraagd. Uit gegevens van het ministerie van justitie blijkt wel dat na de 's Gravelander mogelijk nog drie Nederlanders worden uit geleverd. Spanje wil één Nederlander heb ben en de Verenigde Staten twee. Het gaat hierbij om drugszaken. Op last van het ministerie van justitie heeft de PTT de gevan genissen afgesloten van de commerciële 06-lijnen. Wat is er aan de hand? Kennelijk be stond er tot voor kort geen be zwaar tegen dat een gevangene het nummer van aailijn, horror- sex, meisje uit Friesland, meisje uit Limburg, rijpe dame, onge looflijk ondeugend, 't nympho- maantje, sexy verpleegstertje, SM Bizar. winkelmeisje, pomplijn of andere sexlijnen uit de telefoongids belde. De vraag is of het nu wel verstandig was om bij voorbeeld verkrachters door te verbinden met opge wonden dames die gewoon al les vertellen wat een geile bink volgens hen wil horen. Zo'n man krijgt toch al gauw het idee dat de vrouw van nature een slet is die er in het dagelijks le ven de grootste moeite mee heeft om haar ware aard te ver bergen. Op die manier lost een verblijf in de cel niets op, inte gendeel. Dat de sekslijnen door justitie taboe zijn verklaard, heeft ech ter een andere reden: via de zo genaamde babbelboxen (een woord dat zich in de Dikke van Dale nog geen plaats naast bab belkous, babbelmuts en babbel water heeft weten te veroveren) wisten zware jongens contact met elkaar te leggen. Hoe zou zoiets in zijn werk gaan? Ie mand draait de beurtlijn en krijgt een hitsige juffrouw aan de telefoon. Vanuit een huis van bewaring komt een andere bel ler binnen, die maling heeft aan haar seksuele kletspraatjes en met de eerste beller een gesprek begint over bewaking en ijzer- vijlen. De juffrouw krijgt dan waarschijnlijk het idee dat ze per ongeluk in de babbelbox van SM Bizar terecht is geko men. Onder die commerciële 06-lijnen bevinden zich trou wens ook nummers die niets met de pomohandel te maken hebben. Je kunt bij voorbeeld de preeklijn bellen, de menulijn of de 'voetenvriend'. Ook Dolf Brouwers, 'de gekste parlemen taire medewerker', de zanger van het onvergetelijke lied 'Zuurkool met vette jus', en het financiële meesterbrein Rienk Kamer, die ooit een deel van de Amerikaanse prairie als vette bouwgrond verkocht, zijn van de partij. Het is maar goed dat oplichters niet langer naar de adviezen van Kamer kunnen luisteren. Dat de verbinding met de scheldlijn is doorgesneden, is wellicht een verlies. Ik kan me tenminste voorstellen dat de stroom van verwensingen, die een of ander Jordaantype op de band heeft ingesproken, achter de tralies een gretig gehoor vindt. Om de verdwijning van de vogellijn zal geen enkele ge detineerde een traan laten: het zal hun een zorg zijn dat er op Schiermonnikoog een scharre laar is gesignaleerd en op de Ve- luwe een roodpootvalk. Zij stik ken al bijna van woede als ze hun getraliede vensters voorbij zien vliegen. Toch dient justitie, ook bij een onschuldig klinkende naam als de 'sprookjeslijn', op haar hoede te zijn. Om wat voor sprookjes gaat het hier? Om de brave verhaaltjes van Andersen of om ruwe en ongekuiste volkssprookjes? Zo giet men olie op het vuur als aan een kinder moordenaar verteld wordt hoe een toverheks het dikke jongetje Smoutebolleke behandelde: „De vrouw nam hem mee naar haar kamer en daar hakte zij het arme schaapje in stukken en kookte er soep van." Had de be ruchte 'slager van Duisburg', die in de jaren zeventig vele mensen aan het mes reeg, en in wiens koelkast een pan soep met de resten van zijn buur meisje werd aangetroffen, ooit ook van Smoutebolleke geno ten? Voortaan mogen gestraften alleen nog maar de informatie ve 06-nummers bellen, de zoge naamde groene nummers. Wie de desbetreffende bladzijden in het telefoonboek opslaat, begint te vermoeden dat de stemming er in het gevang niet beter op zal worden. Wat heb je in een cel aan inlichtingen van de we genwacht of de belastingtele foon, of van een autorijschool, een taxibedrijf, een hypotheek bank, een verhuisbedrijf, een uitzendorganisatie of een uit vaartdienst? Ja, je kunt je opge ven als abonnee op Opzij, maar daar word je ook niet vrolijker van als je aan rijpe Greet of sexy verpleegstertje gewend was. Regeren is vooruitzien, luidt het gezegde en dat kunnen alle bestuurders zich aantrekken. Daarom zou elke gevangenisdi rectie, die haar naam niet te grabbel wil gooien, er verstan dig aan doen nog eens naar die groene nummers te kijken. Ten zij zij er geen bezwaar tegen heeft dat gedetineerden een te lefoontje plegen met de sloten- specialist en de expert op het gebied van inbraakbeveiliging. GERRIT JAN ZWIER Boeren voorzien magere aardappelen- en bietenopbrengst De droogste augustus van de eeuw wordt voor veel akkerbouwers in de Groningse en Drentse Veenkoloniën waarschijnlijk e de bieten- en een derde van de aardappeloogst. De aardappelrooimachine van deze boer werpt grote wolken stof op. akkerbou- Gro- de pu- droogte. De aardappelen hebben zo ernstig te lijden onder het voortdurende watergebrek, dat de oogst voor een belangrijk deel dreigt te mislukken. Volgens voorzitter A. Maarsingh van de boerenbond CBTB Veenkoloniën zijn de fi nanciële gevolgen voor de ak kerbouwers in het gebied ramp zalig. „Van de bieten verwach ten we slechts de helft van de normale opbrengst te oogsten. In de^aardappelen wordt een re ductie van 30 procent verwacht. Dat betekent dat op een hectare bieten 3000 gulden minder wordt verdiend en op een hec tare farbieksaardappelen 2000 gulden minder. Als je dat omre kent naar een bedrijf met 25 hectare aardappelen en 10 hec tare bieten, kom je op een in komstenderving van 70 tot 80.000 gulden." Het is de tweede keer dit jaar dat de akkerbouw in het gebied getroffen wordt door extreme weersomstandigheden. Afgelo pen voorjaar werd door nacht vorst een groot deel van de pas ingezaaide bieten vernietigd. Toen moest driekwart van alle bietenpercelen opnieuw wor den ingezaaid. Bovendien wachten veel aardappeltelers in het gebied nog op een schadevergoeding van het ministerie van Land bouw om de gevolgen van de nachtvorst van vorig jaar enigszins te compenseren. Mi nister Bukman heeft daarvoor 2 miljoen gulden uitgetrokken, maar wacht nog op toestem ming van Brussel om het geld te mogen uitbetalen. Maarsingh: „Je wordt er wel moedeloos van dat je zo lang moet wachten voordat je iets krijgt En ik kan u verzekeren dat de vorstschade van vorig jaar niet in de schaduw kan staan van hetgeen ons nu over komt." Hoewel de situatie nergens zo slecht is als in de Veenkoloniën, heeft de landbouw in het hele land te lijden onder de droogte, met name op de lichte gronden. Volgens K. Moerman van het Landbouwschap in Den Haag moet nu de tol worden betaald voor de overvloedige regenval in de maand juni. „De meeste landbouwgewassen hebbën geen diepe wortels gevöriïid omdat dat niet nodig was. Dat veroorzaakt nu problemen. Moerman verwacht dat de oogst van consumptie- en fa brieksaardappelen in heel Euro pa zal tegenvallen als gevolg van de droogte. Normaal ne men aardappelen met name in augustus flink toe in gewicht. Nu is dat niet het geval, waar door de aanvankelijk hoogge spannen verwachtingen flink worden getemperd. Inmiddels hebben door de aanhoudende droogte enkele tientallen waterschappen een verbod uitgevaardigd om water op te pompen uit waterlopen. Ons land telt 130 waterschap pen. In het Brabantse water schap De Dommel geldt al sinds juni een verbod. Volgens een woordvoerder van het water schap is dat met name het ge volg van een aantal droge zo mers op een rij. „Omdat we geen water kunnen inlaten van elders, zijn we volledig afhanke lijk van regenwater. Daarvan krijgen we de laatste jaren niet zo veel."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4