De Vries roept bonden op tot loonmatiging Binnenland Onderzoek naar infiltratie politie door Surinaamse drugsmafia Boete voor illegale werknemer verhoogd Nibud: Tegemoetkoming studiekosten onvoldoende Miljoen werknemers dupe van ziektewet-plannen Woensdag 4 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (dKf) PATRICK VAN DEN HURK MARCOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving HANS BOE2ELUN 3 NIEUWSLIJN PTT Telecompetitie mag genoemd Het gebruik van de aanduiding PTT Telecompetitie door de NOS is toelaatbaar. Dat heeft de Raad van State gisteren be paald. Het Commissariaat voor de Media wilde de NOS een boe te opleggen, omdat sprake zou zijn van overbodige reclame. De Raad van State is het daarmee niet eens. De manier waarop de NOS de naam gebruikt in de programma's Studio Sport, Langs de Lijn en NOS-joumaal is volgens de Raad van State toelaat baar, omdat de naam zonder enige nadruk wordt genoemd. Zeven jaar cel en tbs voor schutter Het Amsterdamse gerechtshof heeft een 23-jarige man gisteren veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf en terbeschikking stelling (tbs). Het hof achtte bewezen dat de man op 12 juni 1990 een Amsterdammer heeft doodgeschoten. Zijn vrouw liep een gebroken jukbeen op, terwijl de dochter van het slachtoffer in haar wang werd gebeten. Aanleiding voor de gewelddadighe den was het feit dat de dochter de man dreigde te verlaten. Vrachtwagenchauffeur botst op trein Een 18-jarige vrachtwagenchauffeur is gisteren bij een botsing met een trein bij Winterswijk verongelukt. De man, mogelijk verblind door de laagstaande zon, reed op de stoptrein Winters wijk-Aalten. Een enorme ravage was het gevolg. Drie treinreizi gers liepen lichte verwondingen op. Eén inzittende moest met rugklachten naar het ziekenhuis. Banengroei van 143.000 in een jaar Van maart 1990 tot maart 1991 is het aantal banen in Nederland met 143.000 toegenomen tot ruim 5,4 miljoen. Dat staat in het kwartaalbericht arbeidsmarkt van het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid. Dit is deels te danken aan het feit dat de loonkosten in ons land minder zijn gestegen vergeleken met het buitenland. Daardoor verbeterde de concurrentiepositie van Nederland. Campagne voor inzameling glas Onder het motto 'Alle glas hoort in de glasbak' start de Branche vereniging Glas deze maand een grootscheepse campagne om het hergebruik van glas te stimuleren. Er zullen Ster-spotjes wor den uitgezonden en er zijn speciale posters ontworpen. In Twente is het startsein gegeven om glas naar kleur in te zame len. Het naar kleur inzamelen is noodzakelijk geworden omdat de afzetmarkt van bontglas (alle kleuren glas door elkaar) verza digd raakt. Van bontglas kan alleen groen glas worden gemaakt. Er is juist een flinke vraag naar gesorteerd glas, met name wit Hotel voor gehandicapten dicht Het ORA-Hotel in Heerlerheide, het enige hotel voor gehandi capten in Nederland, gaat op 1 november dicht, omdat er geen geld is voor een noodzakelijke verbouwing van 1,5 miljoen gul den. De sluiting is volgens secretaris Van der Hijden van de stichting die het hotel beheert noodzakelijk, omdat de overheid weigert financieel bij te dragen aan de exploitatie van het hotel. Het ORA-Hotel heeft al jaren moeite het hoofd boven water te houden. De handicaps van de gasten vragen om speciale, veelal dure, voorzieningen. Minister Hirsch Ballin (justitie) beschouwt het in dienst hebben van illegale vreemdelingen als een misdrijf. Het is een gevaar voor de openbare orde en de openbare financiën. Justitie wil dan ook illegale arbeid strenger gaan vervolgen. Dat zei de minister gisteren in de Tweede Kamer tijdens de voortzetting van het vorige week begonnen asieldebat. Op dit moment eisen de officieren van justitie in Nederland een boete van 750 gulden voor elke illegale vreemdeling die een werkgever in dienst heeft. De eis wordt opgevoerd tot 1500 gulden, wanneer geen sociale premies worden afgedragen. Deze eis wordt nog eens ver dubbeld, dus tot maximaal 3000 gulden, wanneer de werkgever zich vaker aan dit feit schuldig maakt. Volgens de minister staan deze sancties echter in geen verhouding tot de winst marges. Bij de vergadering van procureurs-generaal is nu een voorstel aanhangig om deze strafvordering fors aan te scher pen. De minister deed verder - na een vraag van het kamerlid Sip- kes (Groen Links) - uit de doe ken dat het verlenen van hulp aan illegalen (zoals nu door ker kelijke en andere particuliere organisaties gebeurt) wat de re gering betreft alleen strafbaar zal worden als het gaat om hulp uit winstbejag. Volgens staatssecretaris Kosto van justitie daalt het aantal asielzoekers. In de eerste acht maanden van dit jaar vroegen 12.825 mensen in Nederland asiel aan. In dezelfde periode van 1990 bedroeg dat aantal 13.072. Kosto had tijdens het asieldebat in de Tweede Kamer nog een nieuwtje voor de ka merleden in petto. Hij kondigde aan dat met de KLM is afge sproken een proef te houden met personencontrole buiten de landsgrenzen. Hiertoe zullen personeelsleden van de Konink lijke Marechaussee op een bui tenlands vliegveld worden ge stationeerd om daar de perso nencontrole uit te oefenen. De tegemoetkoming in de stu diekosten die ouders met kin deren in het voortgezet onder wijs kunnen krijgen voor de aanschaf van boeken en andere leermiddelen, is in veel gevallen ontoereikend. De tegemoetko ming bedraagt voor kinderen onder de 16 jaar maximaal 300 gulden, terwijl de werkelijke kosten voor de ouders afhan kelijk van de schoolsoort va riëren van 525 tot 950 gulden per jaar. Dit stelt het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting (Nibud) op grond van een on derzoek dat vorig jaar werd ge houden. De tegemoetkoming voor kin deren van 16 jaar en ouder is een stuk redelijker, aldus het Nibud. Die tegemoetkoming bedraagt maximaal 700 gulden per jaar. Het Nibud vindt dat het onderscheid in leeftijd moet verdwijnen. De kritiek van het Nibud komt op het moment dat minis ter Ritzen van onderwijs de ge hele regeling tegemoetkoming studiekosten wil herzien en minder ingewikkeld wil maken. Het aantal inkomensschijven zal worden verminderd van der tien tot vier, terwijl het onder scheid naar leeftijd wordt ver vangen door een onderscheid naar school. De laagste inkomens krijgen straks een vergoeding voor zo wel lesgeld ais reiskosten en boeken en andere leermidde len. De iets hogere inkomens krijgen alleen een vergoeding voor het lesgeld en de reiskos ten. De nog iets hogere inko mens (tot een belastbaar inko men van maximaal 50.000 gul den) krijgen alleen nog een deel van het lesgeld vergoed. Opnieuw grote krantenfusie Van oost-Turklje en de Israëlische gisteren echter niet in stelling ge- woestijn naar Breezanddijk aan de bracht om vijandelijke raketten Afsluitdijk. De in de Golfoorlog zo neer te halen. De Patriots van de cruciale Patriot-raketten werden luchtverdedigingseenheden van de Koninklijke Luchtmacht namen wel voor het eerst deel aan de luchtverdedigingsoefening Strong Nut FOTO ANP» COR OUT De Amsterdamse hoofdcommissaris Nord- holt beschikt op dit moment over geen en kele concrete aanwijzing dat de Surinaamse drugsmafia is geïnfiltreerd in het hoofdste delijke politiekorps. „Op verzoek van de Binnenlandse Veiligheidsdienst zijn we al eerder dit jaar wel begonnen met een on derzoek", zo deelde Nordholt gisteren mee. De hoofdcommissaris wilde geen nadere inlichtingen verstrekken over de mogelijke duur en aanpak van het onderzoek. Ook wilde hij niet zeggen of de BVD namen van mogelijke betrokkenen heeft genoemd: „Dergelijk onderzoek is nu eenmaal ge heim". Hij ontkende met nadruk dat de twee Su rinaamse politiemensen die gedurende het afgelopen jaar op non-actief zijn gesteld, iets met deze zaak te maken hebben. „Die indruk is in de media gewekt, maar berust nergens op. Zij zijn om geheel andere rede nen op non-actief gesteld en voor een van hen wordt naar een andere functie gezocht. Meer wil ik daar niet over zeggen", aldus Nordholt. De hoofdcommissaris noemde het verder buitengewoon vervelend als er door deze berichtgeving een smet op de Surinaamse politiemensen binnen het koips wordt ge worpen. „Niemand van hen is op dit mo ment geschorst of op non-actief gesteld en ik heb groot vertrouwen in hun werk". Toch waren er „genoeg redenen" om in te gaan op het verzoek van de BVD. „Als dat niet het geval was geweest, hadden we niet meegewerkt", aldus Nordholt. Het Landelijk Selectie Centrum voor de Politie (LSCP) heeft'vorig jaar 109 van de 4.500 sollicitanten voor de functie van agent geweigerd, omdat zij een ernstig crimineel verleden hadden. Voordat studenten op de politie-opleidingsscholen worden aangeno men, worden zij eerst getest. Ook infor meert het selectiecentrum bij justitie naar een eventueel strafblad. Volgens woord voerder Comelis van het centrum mag daar 'best het een-en-ander op staan'. „Bekeuringen en overtredingen zijn vaak geen probleem. Een sollicitant wordt afge wezen als hij een strafblad heeft waaruit blijkt dat hij in het verleden ernstige mis drijven heeft gepleegd en zeker als dat een reeks misdrijven betreft." Comelis vindt dat de manier waarop al lochtonen voor functies bij de politie wor den geworven, niet bijdraagt aan een ver antwoorde selectie. Tal van politiekorpsen hebben zich namelijk ten doel gesteld een bepaald percentage allochtonen aan te ne men. Daarin schuilt volgens hem het gevaar dat zaken door de \Hngers worden gezien en de selectie niet altijd even zorgvuldig ver loopt. De voorzitter van de Landelijke Studentenvakbond (LSVb), René Danen, is tijdens de opening van het academisch jaar in Nijmegen door de politie opgepakt Hij zou de directeur van de schouwburg in het gezicht hebben geslagen, omdat deze een aantal studenten zonder geldig toegangsbewijs liet verwijderen. FOTO ANP PETER DRENT Vakbeweging bezorgt 'Nederland-Gezond-Krant' huis aan huis Opnieuw is een grote kranten- fusie in de maak. Wegener Tijl in Apeldoorn, waarvan de aan- delennotering gisteren rond het middaguur op de Amsterdamse effectenbeurs tot nader order werd opgeschort, gaat samen met de vorig jaar gevormde Oostelijke Dagbladen Combina tie ODC. Wegener Tijl geeft een groot aantal regionale dagbladen (waaronder het Utrechts Nieuwsblad) in het midden en oosten van het land uit. De dag bladoplage van Wegener Tijl omvat 329.000 stuks. De Oostelijke Dagbladcombi natie (ODC) geeft vier dagbla den uit, met als hoofdtitels Dag blad Tubantia, Arnhemse Cou rant, Deventer Dagblad en Twentsche Courant. De dagbla den van de ODC hebben samen een oplage van ruim 271.000 kranten. Minister de Vries van sociale zaken en werkgelegenheid hoopt dat werkgevers en bonden in het cao-overleg hun 'gezond verstand' gebruiken en gematigde loonsverho gingen afspreken. Alleen dan kan de koppeling met de uitkeringen in stand blijven. De vakbeweging gaat er ech ter van uit dat loonsverhogingen volgend jaar niet onder de 4 procent zullen uitkomen. Dit bleek gisteren in Den Haag tijdens de aanbieding van de 'Nederland-Gezond- Krant' van FNV, CNV en MHP aan De Vries gevuld: 4,75 procent. De drie vakcentrales laten de ze week 5,5 miljoen exemplaren van de 'Nederland-Gezond- Krant' bezorgen bij alle huis houdens in Nederland. In de krant zetten FNV, CNV en MHP hun bezwaren uiteen tegen de voorgestelde ingrepen in ziekte wet en de wao. Volgens prof. dr. A. Wellink, directeur van De Nederland- sche Bank, moet het huidige in flatiecijfer niet al te strak wor den gehanteerd. Het onlangs gepubliceerde hoge juli-cijfer van 4,5 procent vloeide voort uit de per 1 juli getroffen over heidsmaatregelen zoals huur- en accijnsverhoging. MHP-voorzitter Van Dalen ziet een loonsverhoging van ruim 4 procent als absolute onder grens, omdat voor 30 procent van de werknemers (onder meer in de metaalindustrie en het bankbedrijf) al loonsverho gingen in 1992 van 4 tot 4,25 procent zijn afgesproken. FNV-voorzitter Stekelenburg sprak van een nuchter reken sommetje. De vakbonden zul len bovenop de inflatie (3,5 tot 4 procent) nog 1 procent eisen voor verbetering van de koop kracht. De Voedingsbond FNV heeft als eerste bond al precies de hoogte van haar looneis in- Als de looneisen op een te hoog inflatiecijfer worden geba seerd zijn de gevolgen volgens Wellink desastreus: slechtere concurrentiepositie, krimpende winstmarges, minder export en investeringen en hogere werk loosheid. De Sociale Verzekeringsraad heeft berekend dat een kwart miljoen wao'ers die jonger zijn dan 50 jaar, moeten inleveren door de nieuwe kabinetsplan nen. Zo n 40.000 van hen zullen hun uitkering op den duur met 500 tot 2000 gulden bruto per maand omlaag zien gaan. Jonge arbeidsongeschikten die een hoog salaris verdienden krijgen het het zwaarst. Bijna 6000 arbeidsongeschikten tot 32 jaar met een salaris boven 3500 gulden per maand gaan er op termijn tussen de 870 en 2000 gulden op achteruit. In vergelij king met de juli-plannen gaan arbeidsongeschikten ouder dan 40 jaar er veel minder op ach teruit. Voorzitter Kamminga van het KNOV, de grootste overkoepe lende organisatie van werkge vers in het midden- en kleinbe drijf, heeft gezegd dat de werk gevers zich niet geroepen voe len om verlaging van ziektegeld en wao-uitkering van hun per soneel te repareren op kosten van het bedrijf. Kamminga vindt dat de werkgevers door de regering zelf al met zoveel extra lasten worden opgezadeld, dat dit er niet meer bij kan. PvdA-fractieleider Wöltgens heeft uitgehaald naar de vakbe weging. De Nederlandse vakbe weging, met name de FNV. gaat er te veel van uit, dat de belan gen van de PvdA samenvallen met die van de bonden. Wölt gens zei dit gisteren in een toe spraak aan de Technische Uni versiteit in Eindhoven. De vakbeweging heeft heftige kritiek op de PvdA in verband met de besluiten over de wao. Volgens Wöltgens vergeet de vakbeweging dat er een groot verschil is tussen een politieke parrtij en een vakbond. Een po litieke partij heeft immers met meer rekening te houden dan alleen het beperkte belang van de vakbonden. ACHTERGROND DEN HAAG JAN HARREN In de heftige discussies over de bezuinigin gen in de wao zijn de plannen die het kabi net voor de ziektewet heeft ontvouwd, wat ondergesneeuwd geraakt. Maar zowel werknemers als werkgevers zullen zich moeten voorbereiden op een fikse financië le klap. Er bestaat nog maar weinig inzicht in de fi nanciële gevolgen van de ingrepen in de ziektewet. Afgezien van bonus-regelingen die erop zijn gericht om gedeeltelijk ar beidsongeschikten (ook gedurende de ziek tewet-periode) weer aan de slag te krijgen, komen de maatregelen op het volgende het aantal vakantiedagen van werknemers wordt bij elke keer dat betrokkene zich ziek meldt met één dag verminderd: wel moeten er per jaar minstens 20 vakantiedagen over blijven. aan zieke werknemers hoeft "gedurende enige tijd" (de regering heeft dat nog niet nader ingevuld) niet het volle salaris maar slechts 70 procent daarvan te worden door betaald. op het salaris van werknemers mag de be drijfsvereniging (het GAK) de ziektewet- premie verhogen of verlagen, afhankelijk van het ziekteverzuim in het bedrijf. werkgevers moeten de eerste 6 weken (in bedrijven met hooguit 14 personeelsleden 3 weken) die een werknemer ziek is, voor ei gen rekening nemen: pas na die 6 (of 3) we ken keren de uitvoerders van de ziektewet, de bedrijfsverenigingen, een bedrag uit van 70 procent van het loon. werkgevers gaan meer (dan wel minder) premie betalen, naarmate in hun bedrijf een hoger (dan wel een lager) ziektever zuim voorkomt dan wat het gemiddelde in hun bedrijfstak is. En ze zijn tot een jaar sa laris kwijt (met een maximum van 5 pro- Als de plannen voor de ziektewet door gaan, moeten een miljoen werknemers bij elke ziekmelding een vakantiedag in leveren. Bovendien moeten ze genoegen nemen met slechts 70 procent van hun salaris. De vakbeweging zal proberen deze verslechteringen in de cao's te compenseren. Maar een miljoen mensen werken in banen waarvoor geen cao geldt. Zij zullen zélf afspraken met hun werkgever moeten maken over aanvul ling van de ziektewet-uitkering. Of ac cepteren dat zij minder inkomen en va kantiedagen over houden. cent van hun totale loonsom) als iemand van hun personeel in de wao terecht komt. Het lijkt niet waarschijnlijk dat onderne mers in het cao-overleg een halszaak zullen maken van het eventueel afboeken van va kantiedagen bij ziekte. Maar er zal heel wat worden af gerekend, voordat duidelijk is wat de gevolgen zijn van verschillende pre mies en vooral van de zes-wekenmaatregel. In principe moet de werkgever gedurende zes (of drie) weken 70 procent van het loon doorbetalen, zonder dat daar een vergoe ding vanuit de bedrijfsvereniging tegenover staat. Tegelijkertijd heeft hij wel weer het voor deel dat in het nieuwe systeem de ziekte wet-premie een stuk lager zal zijn. De ziek tewet draait immers niet langer op voor de eerste zes (of drie) weken ziektegeld. Dat kan een slok op een borrel schelen, want voordat die weken om zijn, zijn veel zieke werknemers weer beter. Vraag blijft voorlo pig of het een tegen het ander opweegt. Tot dusver betaalt de ziektewet vanaf de derde ziektedag uit (en ook op basis van 70 procent van het loon). Hoe veel dat in pre mie gaat schelen is nog niet berekend. Het kabinet laat het bepalen van de premie hoogte over aan de bedrijfsverenigingen (het GAK). Die staan ook nog eens voor de taak om onderscheid te maken tussen be drijven met veel en met weinig ziektever zuim. zal moeten worden gemaakt. Dat streven naar minder verzuim zal alleen maar groter worden, wanneer de vakbon den erin slagen in cao's vastgelegd te krij gen dat de werkgevers niet slechts de (straks) wettelijk verplichte 70 procent maar het völle salaris doorbetalen. De onderne mer heeft er dan immers nog meer belang bij dat een ziek personeelslid sneller op zijn werkplek terugkeert. Tot dusver maakt dat financieel althans niet zo heel veel uit. Het is op het ogen blik gebruikelijk dat ondernemingen bin nen de bedrijfsverenigingen verplicht zijn zich bij te verzekeren voor dat deel van het loon dat bij ziekte van een werknemer niet door de ziektewet wordt gedekt. En verhou dingsgewijs draagt iedereen daarin in gelij ke mate aan premie bij. Een prikkel om het beter te doen gaat daar niet van uit. In het nieuwe systeem wordt het verplichte bijverzekeren verboden. Wel kunnen werk gevers vrijwillig een bijverzekering afsluiten. Maar ook in de bijverzekering zal een hoge re premie worden gevraagd van bedrijven met veel zieken. Het is maar de vraag of voor bepaalde be drijven een bijverzekering dan nog wel loont. Tegelijkertijd betekent het dat de premies voor degenen die de bijverzekering wèl willen sluiten, nog verder omhoog moet. De vakbonden hebben al aangekondigd dat zij er hard tegen aan zullen gaan om „bij de werkgevers terug te halen wat de politiek vernielt". Een miljoen mensen zullen het zelf moeten doen. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS).

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3