Panama laat geen traan om Noriega Feiten Kaliningrad zet poort op een kier Circus Thatcher reist John Major achterna President Jeltsin van de Russische Federatie bracht afgelopen februari een bezoek aan Kaliningrad. Daar sprak hij onder meer Baltische marine-officieren toe. foto afp ving. Uit het hele Rijk kwamen mensen om deze meest westelijke punt van het Sovjet-imperium naar socialistisch voor beeld te vormen. Vandaag de dag wonen er 960.000 mensen met 106 verschillen de nationaliteiten. Kaliningrad, een door Litouwen en de zee afgegrensde enclave, valt bestuurlijk onder Moskou. De poort ging in 1945 op slot. Kaliningrad werd een 'spergebied' van waaruit 200.000 militairen van zee- en landmacht niet alleen de Sovjet-be langen op de Oostzee behartigen, maar ook een oogje op de drie Baltische staten houden. De meest geheimzinnige verha len deden de ronde en het noemen van een naam was bij wijze van spreken al goed genoeg voor tien jaar Siberië. Het was de Russische president Boris Jeltsin die vorig jaar tegen de wil van de militairen het besluit doordnikte om Ka liningrad uit haar Doornroosje-slaap te wekken. Een vrijhandelsgebied, ge- bouwd met geld van het Westen en de noeste arbeid van het Oosten, moest het worden. Kaliningrad als poort van Rus land tot de rest van de wereld. Maar wie door deze poort gaat, laat direct alle hoop varen. Kaliningrad is één groot so cialistisch wanprodukt, een architectoni sche miskleun van de eerste orde. Overal van die wanstaltige neo-stalinisti- sche kunstwerken, martiale beelden, grote pleinen. Een centrum stond blijk baar niet in het vijfjarenplan. Lenin staat er nog steeds, niet onlogisch in een stad met zoveel militairen die vrezen voor hun baan. Burgemeester Chromenko: „Hier waait nog een verdomd dogmati sche wind." Wie op zoek gaat naar de zoveel gepre zen Oostzeekust vangt bot. Overal bord jes 'verboden militair gebied'. De kust is vergeven van de kazernes en werven, in Baltijsc is een gigantische marinehaven. Na de zoveelste mislukte poging helpt een marine-officier me uit de droom: „Glasnost is goed, maar bij U kan ik ook niet zo maar een marinehaven binnen lopen." Gelijk heeft hij, maar zolang de marine blijft, kan de burgemeester zijn valuta brengende stroom toeristen wel vergeten. Roestende pijpen De kazernes bieden het voor dit land ge bruikelijke troosteloze beeld van kapotte ruiten, vervallen muren en stinkende vuilnishopen. Ertussen worden recruten gedrild. Sommige gebouwen zijn omge ven door 20 meter hoge hekken met stroomdraden. Erachter een wirwar van roestende pijpen, waar je zelfs met de beste fantasie niks geheims van kunt bakken. Het geheel wordt bewaakt door mariniers, die, als ze één onverhoedse beweging maken, waarschijnlijk met hun hele hutje van de muur vallen. Kaliningrad is werkelijk het einde van de wereld. Op de markt honderden mannen en vrouwen uit de stad en de omgeving die handelen. Het aanbod varieert van een bak roestige schroeven en moeren, via een paar wormstekige appeltjes tot een enkel Benetton-shirt. Zelfs in het be paald niet rijke Litouwen is het aanbod oneindig veel beter. Een beetje geïsoleerd staat een wagen met kwalitatief veel betere produkten. Mooi vlees is hier te koop. De man ach ter de kar heet Karl Schaffer (43). Zijn voorvaderen trokken honderden jaren geleden op verzoek van Catharina de Grote naar de Wolga om het land te ko loniseren. Stalin deporteerde deze Wol- ga-Duitsers in de oorlog naar de Aziati sche republieken. Karl begon de lange weg terug, omdat in Tadzjikistan inmid dels het islamitisch fundamentalisme om zich heen grijpt. Met een handvol collega's probeert hij buiten Kaliningrad een collectieve varkensmesterij op wes ters niveau te brengen. „Maar we wor den nu alweer uitgemaakt voor kapitalis tische Duitsers." speciale verslaggever gpd De 'ah's' en 'oh's' vliegen door de bus van de groep Duitsers uit Sleeswijk-Hol- stein die voor het eerst sinds 1945 terug zijn in 'hun' Oostpruisische hoofdstad Königsberg, nu Kaliningrad. Op verzoek mag de verslaggever een stukje meema ken van deze reis naar het verleden. Het wordt een bewogen dag voor de 48 be jaarden uit Duitsland. Voortgedreven door het Rode Leger be landden in de laatste oorlogsdagen mil joenen berooide en wanhopige Duitse bewoners van de 'oostgebieden' in het Westen. Na 700 jaar werden de Oost pruisen verdreven uit wat eens de graan- kamer van het Duitse Rijk was. Toen het Rode Leger in april 1945 de laatste stormloop op Königsberg begon, lag de historische kern van deze Pruisische citadel al in puin: Britse fosforbommen hadden hun vernietigende werk gedaan. De 66-jarige Arnold Schindler, eens wo nend in Königsberg, maar sinds '45 in Neumünster, was erbij:Als jonge sol daat moest ik ernaar toe. Alles brandde. Het was verschrikkelijk." Zijn verhaal wordt onderbroken door de jam merkreet van een stokoud dametje. „Daar stond ons huis." Haar man troost „Ik had haar nog zo gezegd dat alles weg is." De meeste Duitse bezoekers hebben zich geestelijk goed voorbereid op de shock. Schindler: „Morgen ga ik ons ou de dorp bekijken. Ik weet dat onze hoeve is afgebroken voor de collectivisatie, maar belangrijk is dat we nu, na zoveel jaar, eindelijk eens mogen kijken. Alleen daarom al zijn we de Russen dankbaar." Sper-gebied Na de Duitse capitulatie huisden nog ruim 100.000 Duitsers in wat eens de trots van Oost-Pruisen was. In 1949 was de laatste verdwenen. Gedood, gedepor teerd of naar het Westen gevlucht. De Russen herdoopten de stad in Kali ningrad, naar de eerste 'president van de Sovjetunie', en begonnen met de radica le herstructurering van stad en omge- Ex-dictator riskeert 45 jaar cel Woensdag 4 september 1991 EN MENINGEN NU 'HET RODE GEVAAR' is gewe ken, brengen veel Duiters een bezoek aan Kaliningrad, de Oostpruisische hoofdstad Königsberg. „Dat we nu, na zoveel jaar, eindelijk eens mogen kijken. Alleen daarom al zijn we de Russen dankbaar." TOM JANSSEN Woordvoerders van Margaret Thatcher proberen hardnekkige geruchten te ontzenuwen als zou de Britse ex- premier haar opvolger, John Major (links), naar de achtergrond proberen te dringen. foto afp johnnyecg/tt samenwerking toen Washing ton hem openlijk beschuldigde van drugshandel. Boze stemmen beweren dat de Amerikaanse regering Noriega's drugshandel altijd oogluikend heeft toegestaan in ruil voor zijn steun aan het anti-communisti sche Middenamerikaanse be leid van de regering. Noriega's advocaten baseren hun verdediging op de bewe ring dat de drugdeals een vast onderdeel vormden van de ope ratie om de contra's in Nicara gua van wapens te voorzien. De illegale wapenzendingen zou den via Panama naar de con tra's zijn gevlogen en op de re tourvluchten zou cocaïne zijn vervoerd voor Noriega. In Panama hebben onderzoe kers de taak gekregen Noriega's miljoenen op te sporen en zijn bezittingen in beslag te nemen. Noriega's drie motorjachten, de Macho I, II en III, zijn inmiddels in gebruik genomen door de kustwacht, die er drugshandela ren mee vangt. President Guil- lermo Endara rijdt rond in No riega's Mercedes en vice-presi dent Billy Ford heeft de gepant serde BMW bemachtigd. All Baba De grootste angst van de Pana- mezen is dat Noriega op grond van een of andere procedure fout zal worden vrijgelaten. On danks de moeizame weg van de democratie, verlangen de Pana- mezen niet terug naar het verle den. Ze zijn juist verontwaar digd dat de nieuwe democrati sche regering zich niet heeft ontdaan van veel voormalige Noriega aanhangers. „Het is als Ali Baba en de veertig rovers. De Amerikanen hebben Ali Baba meegenomen en ons met de veertig rovers laten zitten," zegt de Panamese journalist Tomas Cabal. Noriega beweert een heel ander mens te zijn. In zijn cel heeft hij een paar maanden geleden God ontmoet, zo zegt hij. De brute dictator is nu een herboren christen, bidt veel en ziet in Je zus Christus zijn verlosser. 'Toevallig ook een uitnodiging voor China londen sarah helm the independent Tijdens haar vlucht naar Japan maakte de Britse ex-premier Margaret Thatcher afgelopen weekeinde een middernachte lijke tussenlanding in Kazach- stan. Daar had ze een ontmoe ting met de president van de Sovjet-republiek, Nursultan Na- zarbajev. Alles gehéél toevallig, wist haar Ixmdense kantoor te melden. Thatchers woordvoerder, John Whittingdale, geeft toe dat het bezoek wel akelig snel volgt op premier John Majors bezoek aan Moskou. En ja inderdaad, de tussenstop bood Thatcher een prachtige kans om haar op vattingen wereldkundig te ma ken door Nazarbajev de les te lezen over de noodzaak de desintegratie van de Sovjetunie een halt toe te roepen. Maar een poging van de voormalige Britse premier om de huidige Britse premier John Major op de achtergrond te dringen? Beslist niet, aldus Whittingdale. „Ze was op weg naar Japan om een serie lezingen te geven en moest ergens bijtanken. Toeval lig vloog ze over Kazachstan, dus lag het voor de hand dat ze gelijk even aan zou wippen voor een praatje." Dat ook de volgende stopplaat sen op haar buitenlandse rondreis (Peking en Hongkong) ook door Major worden aange daan, is eveneens zuiver toeval. „Ze had al heel lang een uitno diging liggen om China te be zoeken. Zonder al te veel woor den vuil te willen maken aan wie nu het eerst besloot waar heen te gaan, moet worden ge zegd dat haar bezoek vrijwel ze ker eerder was afgesproken dan dat van hem", aldus Whitting dale. Circus Thatcher Eén ding is duidelijk. Het rond trekkende Circus Thatcher (dit keer compleet met zoonlief Mark en de mislukte politicus en protégé Jeffrey Archer, geza menlijk op reis in een door een Japans bedrijf betaald straal vliegtuig) krijgt steeds meer weg van een klucht. Het is griezelig hoe Thatcher er keer op keer in slaagt haar tent op te slaan op het plekje dat nog warm is van Majors verblijf. De huidige premier is bezig met zijn belangrijkste buitenlandse rondreis tot nog toe. Hij heeft onder meer George Bush be zocht in diens buitenverblijf in Kennebunkport (een eer die Thatcher nooit ten deel is geval len). Hij bezocht afgelopen weekeinde de Sovjetunie als voorzitter van de G-7 (de zeven belangrijkste industrielanden) en maandag streek hij neer in Peking. In China valt zijn be zoek op omdat hij de eerste westerse leider is die China be zoekt na het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vrede in 1989. De volgende stop is Hongkong. En Thatcher zit hem fel op de hielen. Volgens haar woordvoerders is het niet gek dat Thatcher mo menteel zo voor het intematio- Haar bezoek aan China was vrijwel zeker al eerder afgesproken dan dat van hem." nale voetlicht treedt Ze pro beert volgens hen slechts steun en geld te werven voor de That cher Foundation, de stichting die werd opgericht om haar ideeën over de hele wereld te promoten. De stichting is er nog op geen stukken na in geslaagd de nagestreefde 35 miljoen gul den te vergaren en is daarom nog niet publiekelijk gelan ceerd. Verleiding Het zwaartepunt van Thatchers rondreis is haar bezoek aan Ja pan, deze week. In het land van de Rijzende Zon wordt ze nog op handen gedragen en wordt haar politieke val nog steeds als een onbegrijpelijk raadsel erva ren. Naar verwachting zullen de Ja panners de geldkist wijd open trekken. Men zegt dat Thatchers boezemvriend Ronald Reagan in 1989 een slordige veertig mil joen gulden kreeg voor gespon sorde lezingen in Japan. Het huidige gangbare honorari um voor een Thatcher-lezing bedraagt een kleine 430.000 gulden per optreden. Ze zal spreken in Tokyo, Osaka en Sapporo. Haar sponsor is Nip pon Telegraaf en Telefoon (NTT), waarschijnlijk het groot ste bedrijf ter wereld. Mogelijk zijn het inzamelen van geld en het verbreiden van het Thatcherisme de voornaamste drijfveren geweest voor That chers bezoek aan Japan, maar ze kon de verleiding eenvoudig weg niet weerstaan haar me ning te geven over de zaken die op Majors agenda stonden. Zo wekte ze de nodige beroe ring door maandag in een rede te verklaren dat ,,de Chinezen nu eenmaal niet het het begrip hebben van democratie zoals wij". Die uitspraak was uiterst merkwaardig getimed, gezien het feit dat Major op dat mo ment in Peking zijn best deed de Chinese weigering om de mocratische hervormingen toe te staan niet al te openlijk te be kritiseren. Gênant Na Japan gaat Thatcher nog naar Peking en Hongkong. En daarna? Dat is volgens That chers zegsman in Londen nog niet zeker. Er gaan geruchten dat ze via de Sovjetunie naar Londen wil terugkeren. Volgens haar kantoor bestaat er een ge rede kans dat ze zich eerst per soonlijk op de hoogte zal stellen van de politieke toestand in het Midden-Oosten. Thatcher wil haar rondreis in ie der geval afsluiten met een be zoek aan New York, waar ze op tijd hoopt aan te komen voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Major zal daar natuurlijk ook van de partij zijn. Major staat stevig genoeg in zijn schoenen om niet uit het lood raken door de hete adem van zijn voorgangster. Maar hij is beslist niet gebaat bij Thatchers free-lance diplomatie, die op z'n zachtst gezegd gênant is. Dode bladeren waaien over een verlaten oprijlaan. De ooit aantrekkelijke tuin van de meest beroemde residen tie in Panama Stad is veranderd in een verwaarloosde wildernis. Politie-agenten bewaken de ingang, maar dat voorkomt niet dat het huis wordt leeggeroofd. Paname- zen verdenken de politie. Maar eigenlijk viel er niet meer zo veel te halen nadat Amerikaanse soldaten het huis bij hun inval in december 1989 hadden vernield. Verslagen blikt de 'ananas' omlaag, wanneer het spel v Noriega staat terecht op twaalf beschuldigingen van drugs smokkel en samenzwering. Hij riskeert een maximumstraf van 145 jaar. Panamezen waren onthutst toen ze vorige week hoorden dat de Amenkaanse autoriteiten zeven miljoen dol lar hebben uitgegeven aan de voorbereidingen voor het pro ces. „Waarom verspillen ze zo veel geld aan een proces? Ze moeten hem gewoon in zijn cel ophangen", zei een Panamese winkelier. Zelden is een crimineel met groter machtsvertoon gearres teerd dan Noriega. Eind 1989 waren 24.000 Amerikaanse mili tairen, twee miljard dollar en honderden mensenlevens nodig om de kleine generaal met het pokdalige gezicht aan boord te slepen van een C-130 transport vliegtuig en af te voeren naar het Miami Correctional Center in Florida. Maar operatie 'Just Cause' was geslaagd. Voordat Noriega in 1988 bij de Amerikaanse regering uit de gratie viel, werkte hij bijna twin tig jaar lang voor verschillende afdelingen van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Dat le verde hem bepaald geen wind eieren op. In 1988 eindigde de gelaat de bijnaam 'ananas-ge- zicht' draagt. In Panama zullen niet veel tra nen om hem worden gelaten. Veel afschuw wekte bijvoor beeld de beestachtige moord op zijn politieke rivaal, Hugo Spandafora, die op zijn bevel werd gemarteld en onthoofd en waarover Noriega later zei „wat doe je anders met een dolle hond". Noriega voordat hij 'het licht' zag, tijdens een militaire parade in Pana ma-stad in 1988. foto ap john hopper Het huis van de voormalige ge neraal Manuel Antonio Noriega in het exclusieve Golf Heights district is een van weinige her inneringen aan het schrikbe wind dat hij ooit voerde. Van daag begint in Miami het pro ces tegen de ex-Panamese dic tator die vanwege zijn pokdalige

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2