Sport 'Ukkie' Capriati explodeert Van den Hoogenband stapt op bij Katwijk KEURIGE MEER ZOEKT fl.10.000 T Woensdag 4 september 1991 TIM BROUWER DE K ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 21 NIEUWSLIJN Wim Jansen vervangt Hans Dorjee GELDROP Harts Dorjee (50), met hartklachten opgenomen in het ziekenhuis van Geldrop, moet een by-pass operatie onder gaan. Zijn functie van hoofdtrainer/coach van Feyenoord zal tij delijk worden waargenomen door technisch directeur Wim Jan sen met assistentie van de oefenmeesters Geert Meijer en Maup Martens. NOS zendt Haarhuis - Connors uit NEW YORK De NOS zal de kwartfinale van het het US Open tussen Paul Haarhuis en de Amerikaansde veteraan Jimmy Con nors in de nacht van morgen op vrijdag rechtstreeks op televisie uitzenden. De partij begint naar verwachting om 01.30 uur Ne derlandse tijd. Katrin Krabbe ontloopt Merlene Ottey KEULEN De tweevoudige wereldkampioene sprint, Katrin Krabbe uit Duitsland, doet dit seizoen niet meer mee aan wed strijden waarin ook haar rivale Merlene Ottey verschijnt. Krabbe, die vanaf 1989 tot de WK atletiek in Tokyo altijd door de Jamai- caanse werd verslagen, maar in Tokyo de rollen plotseling om draaide, hoopt hiermee volgend jaar op de Olympische Spelen in Barcelona met een mentale voorsprong te starten. Zij zullen in Barcelona beiden uitkomen op de 100 en de 200 meter. Ko mend weekeinde bij de Grand Prix in Keulen start Ottey op de 200 meter en Krabbe op de 100 meter. De Wolf naar ploeg van Bugno MILAAN Dirk de Wolf rijdt komend seizoen voor de wieler ploeg Chateau d'Ax van wereldkampioen Gianni Bugno. De 30- jarige Belg tekende een contract voor twee jaar. De Wolf, afkom stig uit Aalst, is professional sinds 1983 en geldt als een uitste kend en betrouwbaar renner. Zijn grootste succes vorig jaar was de tweede plaats bij het wereldkampioenschap op de weg in Utsunomiya (Jap) achter zijn landgenoot Rudy Dhaenens. Dit seizoen won De Wolf de Ronde van de Apennijnen en de zesde etappe in de Tirreno-Adriatico. Gevoelige nederlaag Van Moorsel ERFURT In de proloog van de Ronde van de EG voor vrou wen heeft wereldkampioene Leontien van Moorsel een neder laag geleden. De Nederlandse moest in de openingstijdrit over 3,27 kilometer in Erfurt Tea Vikstedt-Nyman voorrang verlenen. De Finse, lid van de Intercontinental-ploeg, reed de afstand in 4 minuten en 16,32 seconden. Van Moorsel deed er ruim vijf tellen langer over. Kathy Watt uit Australië eindigde als derde. De voormalige Tour-winnaar Bernard Hinault gaf gisteren het start schot. Duitse artsen officieel aangeklaagd BERLIJN De openbare aanklager van Berlijn heeft drie artsen in staat van beschuldiging gesteld op verdenking van dóping-ex- perimenten op minderjarige Oostduitse sportsters. Het gaat daarbij om de voormalige directeur van het instituut voor klini sche farmacologie van Oost-Berlijn Hansgeorg Müller, de vroe gere plaatsvervangend leider van de sportmedische dienst van de DDR Manfred Höppner en de meest prominente arts van het DDR-onderzoeksinstituut voor lichaamscultuur en sport Rüdi- ger Hacker. De openbare aanklager werd op het spoor van het drietal gezet door de kankerspecialist Wemer Franke uit Heidel- berg. Deze is naar eigen zeggen in het bezit van een geheim ver slag van doping-experimenten uit de jaren 1984 tot 1988. Sparta houdt vast aan Peter Houtman ROTTERDAM ANP/GPD Sparta is niet van plan Peter Houtman naar een andere club te laten gaan. De spits, die onte vreden is met zijn plaatsje op de reservebank, wordt aan zijn contract gehouden. Zijn colle ga-aanvaller Remco Boere, die bij Feyenoord werd afgetest, probeert nu bij De'Graafschap onder dak te komen. Go Ahead Eagles heeft ge dwongen door een groot aantal geblesseerden routinier Dwight Lodeweges terug gehaald in de uitgedunde selectie. Lodeweges, die volgende maand 34 jaar wordt, stopte twee jaar geleden met betaald voetbal wegens een zwakke enkel en werd oefen- meester. Hij heeft momenteel de jeugd van Go Ahead onder zijn hoede, maar trainde de af gelopen weken daarnaast met de hoofdmacht mee. Vandaag maakt hij mogelijk zijn rentree als voetballer in de wedstrijd te gen Wageningen. Lodeweges begint op de reservebank. Linkerspits Romano Sion van Haarlem zet waarschijnlijk nog vandaag zijn handtekening on der een contract van SW/Dordrecht '90. Hoewel de Dordtse fusieclub spelers te over heeft, is met naijie vice- voorzitter John van Dijk er veel aan gelegen het 'enfant terrible' van Haarlem in te lijven. Een paar weken geleden kwamen beide clubs al tot overeenstem ming over de transfer, waarop de toenmalige trainer Dick Ad vocaat had aangedrongen. Nadat Advocaat was opge stapt, kwamen de onderhande lingen tussen Sion en het SW/Dordrecht-bestuur op een laag pitje te staan. Maar van daag hopen beide partijen de laatste obstakels in een gesprek tussen de speler pn Van Dijk weg te nemen. Voor de commercie mogen kinderen vroeg oud zijn. Jen nifer Capriati, een ukkie van vijftien, is al twee jaar ten- nisprof. Gisteravond beukte zij titelverdedigster Gabriela Sabatini, een yuppie van 21 en al zeven jaar in het circuit, uit de US Open. NEW YORK ANP Met 6-3, 7-6 (7-1) werd Capriati de jongste halve finaliste op de US Open sinds Andrea Jaeger in 1980. De dochter van een ste wardess en stuntman beschikte voor de 20.226 toeschouwers over een soort nucleaire slag kracht. Sabatini had er slechts bij vlagen een afdoend ant woord op. Het was de achtste ontmoe ting tussen de twee in twee jaar. Capriati had tot dinsdag slechts een keer gewonnen, in augustus in de halve finales van het open Canadese kampioenschap. Haar laatste nederlaag dateerde van tien dagen geleden. Aan de vooravond van de US Open speelden beiden op het centre court van Flushing Meadow een exhibitie. Die was georganiseerd ter ge legenheid van de introductie van een nieuwe deodorant, waaraan Sabatini voor een ge garandeerd bedrag van twee miljoen gulden per jaar aan royalties haar naam had ver bonden. Beide speelsters tou cheerden voor de demonstratie partij 150.000 gulden per per soon. Capriati schonk haar aan deel aan de kinderafdeling van een ziekenhuis. Ze verloor die partij met 3-6, 3-6. Dat verlies speelde niet door haar hoofd. „Dat was een de monstratie", giechelde ze. „Vanavond was het echt." Capriati, een tenniswonderkind, multimiljonaire en high-school- leerlinge. speelde als een vroegrijpe volwassene. Ze ge bruikte haar racket als een onaf- stopbaar slagwapen en beukte met haar „big-bang" tennis de artistiek aangelegde' Sabatini murw. Voor de Argentijnse schoon heid was prolongatie van de ti tel heel wat waard geweest. Haar loopbaan veranderde na haar eerste Grand Slam zege in de US Open van vorig jaar. Ze sloot lucratieve contracten af met multinationals en ving een slordige tien miljoen gulden. In Duitsland verkoopt haar parfum „Gorgeous Gaby" bijna beter dan bier en bratwurst. In Japan is ze door haar sexy uitstraling bekend en geliefd. Doorbraak Poppen, spelletjes, video's kre gen haar naam en de royalties vloeiden binnen als stromend water. De doorbraak leek defini tief. Dat is dan een verdienste van haar nieuwe trainer, de prettig gestoorde Kirmayr en sportpsycholoog Löhr, die haar van haar stress en faalangst af hielp. Haar stijl van spelen werd agressiever en ze ging op jacht naar meer Grand Slam titels. Vergeefs. In Australië was de kwartfinale het eindpunt, in Pa rijs de halve finale, in Wimble don de finale. De logische con clusie lag voor de hand: de US Open was voor haar. Dat kwam overeen met haar doel: herha ling van het succes van het vo rig jaar en verdubbeling van haar marktwaarde in Amerika. De loting was voor de ip Key Biscayne levende nummer vier van de wereld niet gemakkelijk, met Capriati en Seles in haar helft van het schema. De tijgerin van de tango ver slikte zich al vroeg in een oud kind van vijtien. Jen-Jen, uit de school van wie anders dan Bol- letieri, die eerder hard slaande tennissers als Agassi en Courier produceerde. Na haar overwin ning op Navratilova op Wimble don nam haar loopbaan vaart. „Dat was de overwinning die ik nodig had voor mijn zelfver trouwen." Na Wimbledon verloor ze nog slechts twee keer tegenover 22 overwinningen. Ze won de toer nooien in Carlsbad, tegen Seles, en in Toronto en ging vol over tuiging, als zevende geplaatst, de US Open in. „Dit is voor mij het mooiste toernooi", zei ze di plomatiek. „Ik zou hier graag willen winnen." Capriati, geboren in New York, wonend in Saddlebrook, Florida, is de nieuwe Chris Evert. Voor de commercie is ze het ideale uithangbord. Op haar dertiende tekenden haar ouders al een meerjarig contract met Prince (rackets) en Diadora (kleding en schoenen) van zes miljoen dollar. Als ze niet ge blesseerd raakt, bezit ze op haar KATWUK ROB ONDERWATER John van den Hoogenband heeft w Katwijk met onmiddellijke ingang verlaten. Die me dedeling tijdens de eerste officiële persbij eenkomst van de zaterdag-eersteklasser sloeg gisteravond in als een bom. De 28-ja- rige ex-profvoetballer van Telstar en FC Den Haag bracht trainer Arie Lagendijk gis teren op de hoogte van zijn beslissing. De Leidse oefenmeester was daar uiteraard niet blij mee. De reden van het vertrek is niet geheel duidelijk. Het zijn „privérede- nen", aldus Arie Lagendijk, „en die moeten we respecteren". Van den Hoogenband sloot zich van de zomer als laatste aan bij de ambitieuze za terdag-eersteklasser. Uiteraard beschouwde de technische staf hem als een versterking. Lagendijk: „John moest aan de linkerkant gaan spelen. Op die plek zaten we te sprin gen om een linkspoot". Tijdens de oefenpe riode kon Van den Hoogenband zelden zijn faam waarmaken. Wellicht is dat een van de redenen dat de Hagenaar van zijn komst naar Katwijk heeft afgezien. Of Van den Hoogenband bij een andere club gaat spe len, is nog onduidelijk. Hij heeft in ieder ge val een officiële wedstrijd achter zijn naam staan. Lagendijk ging gisteravond na de onheils tijding weer pijlsnel over tot de orde van de dag. „Wat moet je anders? Je kunt zon be slissing toch niet meer terugdraaien. We moeten nu roeien met de riemen die we hebben". Lagendijk is er van overtuigd dat de hui dige selectie, dit seizoen aangevuld met Edwin Verhoogt, Wilfred Kwestro en Marco de Ridder, hoge ogen gaat gooien. „Dat zijn we toch min of meer aan onze stand ver plicht, na de tweede plaats van vorig sei zoen. En het is ook mogelijk met deze spe lersgroep". Diegene die zich momenteel als een vis in het Katwijkse water voelt is Marco de Ridder. De 23-jarige Noordwijker waagde de overstap van SJC naar de eersteklasser en tot verbazing van zichzelf gedijdt de postbode uitstekend. „Het tempo is stukken hoger, dat wel, maar daar heb ik totaal geen problemen mee. Of ik een basisplaats had verwacht? Niet direct, maar nu in het elftal sta, wil ik die plek vasthouden". De oplossing voor meneer? Even bi) d$ Gemeentelijke Kredietbank Leiden langs gaan. Hèt adres voor persoonlijke leningen tot fl. 30000,-. Snel geregeld, geheel op de per soonlijke situatie toegesneden, dus zonder latere problemen. Bovendien kent zo'n lening van de GKB een laag rentetariel en soepele aflossmgsvoorwaarden Ook interessant voor ü9 Van hade welkom op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donder dagavond van 17 30-19.30 uur. Of bel voor nadere informatie. /^NK GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel 071-254145 TENNISWONDERKIND CAPRIATI, multimiljonai re en high-schoolleerlin- ge, speelde als een vroegrijpe volwassene SUIZEBOLLEN 25e een slordige veertig miljoen gulden. Naar zo'n bedrag lonkt ook Monica Seles, haar tegenstan der in de halve finale. Seles is eveneens een commercieel vroegrijp yukkie van 17. Een ei genwijs, parmantig yukkie zelfs, die in de middaguren grote in druk maakte door de manier waarop ze binnen het uur Gigi Fernandez met 6-1 6-2 van de baan veegde. Gigi, die regelma tig als mannequin in mode- schows paradeert, miste de vuurkracht om Seles te veront- Het tennis van de Servische mocht indrukwekkend zijn, haar outfit was dat allerminst. Ze had aangekondigd haar nieuwe, oogverblindende kle dinglijn te introduceren. Labour Day, de dag van de arbeid, was de spelbreker. De naaisters wei gerden op de feestdag hun favo riete machines tevoorschijn te halen. Woensdag, kwartfinales: van af 11.00 1 7.00) Graf - Marti nez, daarna Navratilova - Arantxa Sanchez en Edberg - Javier Sanchez: 19.30 (01.30) Lendl - Stich. Donderdag, kwartfinales: 11.00 (17.00) Sampras - Cou rier 19.30 (01.30) Haarhuis- Connors. Vrijdag: vanaf 11.00 (17.00) halve finales vrouwen. Zaterdag: 11.00 (17.00) eerste halve finale mannen, daarna finale vrouwen en tweede halve finale mannen. Zondag: ca. 16.00 (22.00) fi nale mannen. Kenyaanse atleten zien af van wedstrijd NAIROBI RTR De Kenyaanse atleten zullen niet deelnemen aan de eerste door de 1AAF gesanctioneerde wedstrijd in Zuid-Afrika op 11 en 12 oktober in Johannesburg. „De wedstrijd komt te vroeg", zei Robert Ouko, secretaris van de Kenyaanse nationale sportfe deratie. „We veroorloven het ons te wachten tot de complete ontmanteling van de apartheid een feit is." wijfel maakte zich za terdagmiddag op het veld van LSW mees ter van de voetballers van GWS. Volgens het programma had de KNVB Afdeling Leiden op 31 au gustus de seizoensouverture uitgeschreven, maar eenmaal gearriveerd op het veld bij het Gorleus-laboratorium ontwaar den de Sassenheimers geen en kele student. De kleedkamer deuren waren geopend, dat was het wel zo'n beetje. En het was wel degelijk 31 augustus, onge veer drie kwartier voor de ge plande aftrap. Studenten zijn rare jongens, maar toch doorgaans niet op hun achterhoofd gevallen. Toch maakte GWS zich zorgen omdat geen enkele speler of bestuurs lid te bekennen was en boven dien de kantine gesloten bleek. Kort voor de aftrap ontdekten de bezoekers, die zich voor de zekerheid maar hadden omge kleed, eindelijk tekenen van le ven. En warempel, om precies half drie stonden elf LSW'ers gereed voor de eerste competi tiewedstrijd. Goed, een grens rechter bleek niet voorhanden, maar voor dat manco bedacht GWS een oplossing. De Sikkens- jongens leverden bereidwillig een vlaggenist. Aad Oudshoorn, bestuurslid van GWS, vond het allemaal maar vreemd: „De entourage was nu niet be paald inspirerend i>oor onze ploeg. Je eer wacht bij standaar delftallen een andere benadering van een wedstrijd. Om even i>oor half drie zag ik nog een speler op zijn fiets komen aanrijden Het studentikoze samenraapsel zorgde trouwens nog voor rede lijke oppositie, want tijdens de rust keek GWS tegen een 1 -0 achterstand aan. Het werd uit eindelijk 1-4 voor de Sassenhei- De competitie is één ronde oud en LSW zorgt nu reeds voor spraakwater. Vorig seizoen de den de studenten er aanmerke lijk langer over. Na de proble men van begin dit jaar (er wa ren te weinig voetballers) werd vanuit het bestuur de wens ge uit om met het eerste lager te gaan spelen. Mede op verzoek van de bond (de eerste klasse zou dan uit slechts negen teams bestaan) koos LSW voor de standaardklasse. Wat de club daar te zoeken heeft is niet geheel duidelijk. Bestuurders zijn voor commen taar onbereikbaar, de voetbal lers zelf lijken niet geïnspireerd, terwijl de club nauwelijks meer op de steun van het universitair sportcentrum hoeft te rekenen. De directeur van dat orgaan. Hans van Rooyen, heeft LSW dit seizoen géén trainer toebe deeld en bovendien blijven de kantinedeuren op zaterdag ge sloten. Van Rooyen: „De heren moeten er wel wat te genoverstellen. Vorig seizoen was de trainingsopkomst belab berd. Dan ga ik geen dure trai ner aanstellen. Ze moeten het nu zelf maar regelen. Ze krijgen een trainingsveld en ballen en verder basta. De kantine houden we dicht omdat we van de twee elf tallen die LSW nog heeft op za terdaggeen inkomsten venvach ten. Ik ga daar geen mannetje voor vrijmaken. Van Rooyen zegt dat hij het bes te van LSW voor heeft, maar dat de club door fout bestuur is afgegleden: „Er gebeurt gewoon te weinig. Als het bestuurlijk beter wordt aangepakt en ze werven sftelers onder de studenten, dan lam al les ineens omslaan. Sjoemelen Als een voetbalver slaggever in zijn wedstriidverhaal een doelpuntenmaker vergeet te vermelden staan de spelers en trainers klaar om de scribent de mantel uit te vegen. Had de journalist misschien stront in de ogen tijdens het aanschouwen van de wedstrijd? Volkomen te recht. die kritische houding te genover de boodschapper van al het sportnieuws. Want alles wat in de kolommen zwart op wit verschijnt, moet feitelijk juist zijn. Immers: commentaar is vrij. feiten zijn heilig. Maar soms dragen de lieden in het voetbalwereldje zelf de stront aan. Iets wat nog minder door de beugel kan uiteraard. Tijdens de finaledag van het UVS-toemooi vielen er afgelo pen zondag twee rode kaarten in de Kikkerpolder. Voor John Erades van Lugdunum en Step- han van Harteveld van Docos, beiden keepers. Ze verdwenen in het boekje van de scheids rechter. En in het schrijfblok van onze oplettende verslagge ver ter plaatse. Maar diezelfde verslaggever werd er door enke le 'gezaghebbers' na afloop fijn tjes op gewezen dat hij en de 600 toeschouwers hadden ge droomd. Het zou allemaal niet echt zijn gebeurd. Een arbiter en een trainer drongen er op aan om de namen van de over treders daarom maar niet te vermelden in de krant. Uiteraard bedanken redacteu ren van deze krant feestelijk voor deze zeer oneigenlijk vorm van medewerking aan het wed strijdverslag. Slapen en dromen doen wij 's nachts en bovendien zijn we zelf mans genoeg om de feiten aan het papier toe te ver trouwen. De bedoeling van de aangeboden diensten had na tuurlijk alles te maken met het feit dat de weggestuurde spelers moesten worden gespaard voor de aanstaande competitie door middel van het verzwijgen van de feiten. Geheel conform de regels moet een scheids een boeking of uit sluiting - hoe vriendschappelijk het wedstrijdje ook is - doorge ven aan zijn meerderen. Dat kan de grote KNVB zijn of het Leidse bondsbureau. In de praktijk lichten de mannen in het zwart nog wel eens de hand met die regels. Ze komen met de club overeen dat ze met de hand over het hart strijken en de overtreder gaat vrijuit. Aan dit een-tweetje moet volgens de partijen ook de eventueel aan wezige pers meedoen. Wat de heren scheidsrechters allemaal bekonkelen met de clubs moeten ze uiteraard zelf weten en of ze iets doorgeven ook. Maar wij geven het in elk geval wel door aan onze lezers. „Deze praktijken van de scheidsrechters moeten heel snel stoppen". zegt Chiel Slierings, secretaris van de scheidsrechterscommis- sie in het district Leiden. „Zij moeten zich gewoon aan de afspraken houden en die zijn simpel: alles rapporteren en doorgeven. Binnenkort roepen we de arbiters weer bij elkaar en ik zal het ze nog eens onder de neus wrijven. We gaan toe naar een situatie waarbij de clubs we ten met welke arbiter te sjoeme len valt. Wat voor wedstrijden krijg je dan? Dan zal er van vriendschappelijk voetbal geen sprake meer zijn. vrees ik. Bij de scheidsrechterscommis- sie spellen ze overigens de krant niet om te kijken of een arbiter hetzelfde heeft gezien als een verslaggever. Slierings: „Nee. wij gaan de misstanden niet zoeken. Maar als we ergens op stuiten dan kunnen ue maatregelen nemen. Er moet door de scheidsrechters gewoon één lijn worden getrokken, an ders is straks het einde zoek. Sommige mannen in het zwart volgen echter een geheel eigen lijn. Arbiter Piet van der Meer bijvoorbeeld floot afgelopen weekeinde UVS-Docos. Hij gaf in dat duel een rode kaart aan Stephan van Harteveld, maar verzocht onze veslaggever na afloop om dat te verzwijgen in de krant. Als hij een dag later om opheldering wordt gevraagd over die zaak is het antwoord even schokkend als merkwaar- dig: "Meneer, ik weet nier wat u wilt. maar ik heb dat duel niet geflo ten. Er is een vervanger i>oor mij bij die wedstrijd geweest Mijn naam stond wel in jullie krant maandag, maar ik ben niet bij UVS geweest. Was het dan tóch een droom in de Kikkerpolder, afgelopen weekeinde? Nee, want navraag bij UVS leert dat het wel dege lijk Piet van der Meer was die UVS-Docos leidde. Vanwaar deze draaikonterij?. Is hij in ver legenheid gebracht door het vermelden van de rode kaart in de krant? Hoe dan ook, in tegenstelling tot afgelopen zondag heeft Van der Meer de krant opeens niet meer nodig. Na een tweede te lefoongesprek - waarin hij zich gek genoeg opeens weer kan herinneren dat hij l JYS I >o >s floot - is zijn reactie kort: 'Maak toch niet zo veel drukte. Wat ik met die rode kaart heb gedaan? Dat hoef ik u toch niet te vertellen. Nee, meneer Van der Meer, u hoeft ons niets meer te vertel len. ^an Der Pbs Hoewel het bij de persconferentie van Katwijk in de eerste plaats ging om de heren voetballers, stonden ook enige sportief uitgedoste dames volop in de belangstelling. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21