Leidsch Dagblad Bestand Kroatië blijkt opnieuw papieren tijger sz' Wachtgeld voor ambtenaren staat op de tocht Zakenmensen vechten om Stormin' Nonnan SLEUTEli Topman weg bij Philips 'Hier ergens liggen de containers' Malafide kunsthandel misbruikt archief RKD w Woensdag 4 september 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39639 Losse nummers f 1,45 tECIO Radio West be gint over twee aar met televisie Onthoofding per tram in opera Mazeppa Vervangende werkloosheidsuitkering DEN HAAG CPD Het kabinet heeft besloten de wachtgeldregelingen voor amb tenaren af te schaffen en te ver vangen door een werkloos heidsregeling. Minister Dales van binnenlandse zaken gaat hierover praten met de bonden van overheidspersoneel. De maatregel moet vanaf 1995 een bezuiniging opleveren van 300 miljoen gulden per jaar. Op dit moment wordt volgens berekeningen van het ministe rie van binnenlandse zaken 1,3 miljard gulden aan wachtgelden uitgekeerd. Minister Ritzen van onderwijs besloot de afgelopen week al de wachtgeldregeling voor het onderwijzend perso neel per 1 januari 1992 af te schaffen. De wachtgeldregelingen voor werkloos geworden ambtenaren lopen gedurende een langere termijn dan de werkloosheids uitkeringen voor werknemers in het bedrijfsleven. Bovendien zijn de uitgekeerde bedragen veel hoger. De werkloosheidsuitkering bedraagt 70 procent van het laatstgenoten loon en heeft een minimumduur van een halfjaar. Afhankelijk van het aantal dienstjaren kan de duur oplo pen tot maximaal vijf jaar. Daarna vervalt de langdurig werkloze in een bijstandsuitke ring die niet hoger is dan 70 procent van het minimumloon. Het kabinet wil door het ge lijkstellen van de uitkeringen van ambtenaren aan die van werknemers in het bedrijfsleven tevens voorkomen dat over heidspersoneel al te snel wordt afgevloeid en in een dure wachtgeldregeling terechtkomt. Een vorig kabinet heeft al eer der geprobeerd de wachtgeldre geling af te schaffen en te ver vangen door een werkloos heidsregeling. Binnenlandse Za ken wilde ambtenaren gelijk be handelen met werknemers in het bedrijfsleven. De ambtena renbonden keerden zich daar echter tegen. Minister Dales heeft het kabi netsbesluit inmiddels naar de ambtenarenbonden gezonden. Die zijn razend over de voorge nomen maatregel. De christelij ke bond voor overheidsperso neel CFO liet in een eerste reac tie weten dat ook nu weer de ambtenaren het slachtoffer blij ken te worden van politieke wil lekeur. NIEUWSLIJN Brandstichtende brandweerlieden Onder het motto „het wordt weer eens tijd dat er een goede brand komt" hebben twee hoofdbrandwachten van de vrijwilli ge brandweer in Holten in maart en augustus van dit jaar in hun woonplaats twee flinke branden gesticht. De officier van justitie bij de rechtbank in Almelo eiste gisteren tegen beiden 24 maan den gevangenisstraf waarvan 6 maanden voorwaardelijk. De grootste brand woedde op 5 maart. Na een brandweeroefening had het tweetal flink gedronken. In de brandweergarage haalden ze eerst een semafoon op/Tevens namen ze wat benzine mee, waarmee ze brand stichtten in een bedrijfscomplex. Daarna gin gen ze naar huis en wachtten ze op het alarm. De twee mannen hebben vervolgens actief aan de blussingswerkzaamheden deel genomen. De schade was 750.000 gulden waarbij de bedrijfs schade niet is inbegrepen. Deel kerncentrale Bulgarije dicht Bulgarije is gisteren begonnen met het sluiten van een deel van de omstreden kerncentrale Kozloduy. Vooral in het buitenland bestaat groot wantrouwen tegen de veiligheid van de nucleaire installatie. Technici zeiden dat zij kort na middernacht waren begonnen met het afzetten van de oudste van de zes door de Sovjetunie gebouwde kernreactoren in de reusachtige centrale aan de Donau. Over ongeveer tien dagen wordt een tweede re actor stilgelegd. De voorlopige regering in Sofia stemde twee maanden geleden in met de sluiting van de twee oudste reacto ren in ruil voor internationale hulp. Celstraf voor verscheuren geld Een Kenyaanse rechtbank heeft een Spaanse toerist tot een maand cel veroordeeld omdat hij 440 Kenyaanse shilling - onge veer 30 gulden - in het openbaar heeft verscheurd. De rechtbank noemde de handelwijze van Alberto Lopez Martinez een „grove belediging voor Kenya". Bij het verlaten van Kenya had de Span jaard de briefjes uit woede verscheurd omdat hij niet in het bezit was van een formulier om het geld in buitenlandse valuta's om te zetten. Tbc op universiteit Delft Op de Technische Universiteit van Delft is een geval van open tuberculose geconstateerd. In verband hiermee worden volgen de week enige honderden studenten van de faculteit werktuig bouwkunde opgeroepen zich te laten onderzoeken. CDA'er Esselink, WD'er Te Veldhuis, Groenlinkser Willems, Schimmel (D66) en PvdA'er Van Rijn-Vellekoop (van links naar rechts) luisteren op de belt naar de uiteenzetting van milieu-activiste Cécile van Laar (rechts). foto ben de bruyn Gevolgen geweld voor vredesconferentie nog onduidelijk In Kroatië is vandaag de strijd weer in alle hevigheid op gelaaid. Zware gevechten woeden in de buurt van Oku- cani op 100 kilometer ten zuidoosten van Zagreb, zo heeft de televisie in Belgrado gemeld. In de buurt van het verkeersknooppunt Okucani hebben Kroatische milities eenheden van het leger aangevallen. Het bestand dat zondag door EG-voorzitter minister Van den Broek en de presidenten van de zes Joegoslavische republieken werd ondertekend, blijkt daarmee opnieuw niet meer te zijn dan een papieren tijger. melijk als voorwaarde gesteld dat het staakt-het-vurer» in Joe goslavië beter wordt nageleefd. De vijf extra waarnemers die Nederland naar Joegoslavië zou sturen, kunnen niet volgens plan vandaag al vertrekken. Het vliegveld van de Kroatische DEN HAAG GPD-ANP Het is nog onduidelijk of het voortdurende geweld in Joego slavië gevolgen zal hebben voor de vredesconferentie die zater dag in het Haagse Vredespaleis van start gaat. De EG heeft na- hoofdstad Zagreb is gesloten en het vliegveld van Ljubljana in Slovenië is overbelast. Het ver trek is uitgesteld tot morgen. In heel Kroatië, vanaf de grens met Hongarije tot aan de Adriatische kust, hebben Ser viërs en Kroaten ook gisteren weer verbitterd slag geleverd. In het dorp Berak, 160 kilometer ten zuidwesten van Belgrado, werden ongeveer 50 Kroatische politie-agenten en militairen gedood, verwond of gevangen genomen door Servische rebel len. De Sloveense krant Delo schrijft vandaag dat de Servi sche president Milosevic de po sitie van de Serviërs in Kroatië zo sterk mogelijk wil maken nog voordat de vredesconferentie over Joegoslavië begint. Het dagblad is van mening dat „Eu ropa de oorlog op de Balkan nog steeds onderschat en het gelooft een brand te kunnen blussen met verklaringen". Onder druk van Frankrijk en Duitsland besloten de EG-mi- nisters van buitenlandse zaken gisteren de vredesconferentie te vervroegen. De conferentie wordt geleid door lord Carring- ton, de Britse oud-minister van buitenlandse zaken en voorma lig topman van de Navo. Zie ook pagina 5 LEIDEN 'Bij welk natuurver schijnsel meet men met een don- dermeter?' Met deze vraag be gonnen vijf studenten in de medi cijnen en de biomedische weten schappen gisteren aan een spelle tje Trivial Pursuit dat 76 uur onaf gebroken moet gaan duren. In het Fysiologische laboratorium aan de Wassenaarseweg in Leiden willen de vijf op deze manier sponsor geld inzamelen voor Artsen Zon der Grenzen. De eerste nacht zijn ze goed doorgekomen. Vanoch tend waren ze ongeveer aan de 1500ste vraag toe. Twee deelne mers laten zich tegelijk onderwer pen aan een onderzoek van het AZL, dat het verschijnsel slape loosheid op deze manier in de praktijk kan testen. Met muziek en een waterpistooltje moet men wakker blijven. De winnaar mag het spel houden. Hij kan dus later op zijn gemak het antwoord op de eerste vraag nazoeken: onweer. •foto •hielco kuipers Zie verder pagina Leiden EINDHOVEN GPD ZAANSTREEK PI ETER STROOP Philips-president Timmer zet nu ook het mes in de top van het concern. Morgen wordt be kendgemaakt dat topman Meyer van de belangrijke divisie Consumenten Electronica het veld moet ruimen wegens ver slechtering van de resultaten. De divisie Consumenten Electronica is het paradepaardje van het concern in Eindhoven. In de eerste helft van dit jaar daalde echter het bedrijfsresul taat van de divisie van 825 mil joen in 1990 tot 489 miljoen in 1991. Voor het derde kwartaal wordt een verdere verslechte ring verwacht Wie lukt het het eerst om Norman Schwarzkopf naar Nederland te Halen? Maandag maakte makelaar Harry Mens uit Lisse bekend dat hij na Pavarotti niemand liever dan de Amerikaanse generaal naar Nederland wil laten over vliegen, ergens in 1992. Gisteren liet oud-Zaankanter Martin Geerling echter weten dat hij al lang een ticket voor Stor min' Nonnan heeft geregeld. Op 4 december houdt de inmiddels gepensioneerde generaal, tijdens de Golfoorlog leider van de geallieerde strijdmacht, een spreekbeurt tijdens een congres voor managers: 'Human resour ces, management and development; What I learned from the Gulf-war' (Vin dingrijkheid, management en ontwikke ling; wat ik leerde van de Golfoorlog). Waar het Schoorlse bedrijf RBG Advies groep van de 44-jarige Geerling dit 'First World Forum' houdt is nog niet bekend. Het congres over management en per soneelsontwikkeling wordt een presti gieus dagje met Schwarzkopf in de hoofdrol. Alles is exclusief. De generaal komt alleen naar Nederland om het con gres bij te wonen. Hij brengt dus géén bezoekjes aan ambassades, koninklijke huizen of Den Hagen, zegt Geerling. Jan en Alleman komen beslist niet bin nen die dag, want het congres is beslo ten. Behalve Schwarzkopf komen ook Niki Lauda en waarschijnlijk Audrey Hepburn, namens Unicef. In de zaal zal de top van het Nederlandse bedrijfsleven zitten, aldus Geerling. Een paar honderd man, schat hij. Over de lezing van Schwarzkopf zegt Geerling: „In een zo grote operatie als de Golfoorlog, met zoveel mensen die daar aan deelnemen, heb je met veel proces sen tussen mensen te maken. De gene raal heeft in de oorlog heel wat succes volle managements-principes toege past." Is het niet een beetje typisch dat Schwarzkopf straks koel en zakelijk alle ins en outs komt weggeven over het '.managen' van een oorlog, terwijl je te gelijkertijd weet dat er in diezelfde oor log zoveel mensen zijn gesneuveld? Geerling: „Wrang? Dat zie ik niet zo. Stelt u zich eens voor dat hij géén goed mana ger was, wat er dan was gebeurd. Zou de wereld daar blij mee zijn geweest?" Hoe wel Geerling ook wel begrijpt dat het re gelen van een oorlog iets gevoeliger ligt dan het bestieren van een supermarkt. „Ik begrijp uw vraag." Pavarotti kreeg drie miljoen. Hoeveel generaal ontvangt, wil Geerling niet zeg gen. „In elk geval niet drie miljoen, maar wel héél erg veel." Tot vijf jaar geleden woonde Geerling in Koog. Hij richtte in Westzaan een stichting op die tot doel had Oosteuropese managers in de gele genheid te stellen in West-Europa te stu deren. In Schoorl begon hij zijn bedrijf RBG (met nu twintig bedrijfsadviseurs in dienst). Eerder organiseerde hij een con gres waarbij de Franse oud-president Giscard d' Estaing een woordje deed. 'Verkiezingen houden voor re giobestuur' ALPHEN AAN DEN RUN Milieu-activiste Cécile van Laar heeft de leden van de Tweede- Kamercommissie voor milieu gisteren uitgelegd wat de pro blemen zijn van de gifbelt in Alphen aan den Rijn. „En hier moeten dan ongeveer de zee containers liggen waarin moge lijk chemische wapens zijn op geslagen", zo deelde zij de ver zamelde parlementariërs mee. De kamerleden kwamen poolshoogte nemen na de ge ruchten die de ronde doen over de stort van containers met gif gassen. D66-kamerlid mevrouw Schimmel heeft daarover giste ren al vragen gesteld aan minis ter Alders van het ministerie van Vrom. Zij vraagt de be windsman onder meer of hij zich wil inspannen om die ver dachte containers uit de belt te halen. Overigens gaat de pro vincie 'prikken' in de belt om de plaats van de bakken te kunnen vaststellen. De provincie onderzoekt haar rol in de gifaffaire in Alphen, de gemeente doet dat ook onder voorzitterschap van M. Engwir- da (D66). Maar dat middel (par lementaire enquête) achten Ka merleden te zwaar om er achter te komen wat precies de rol van de rijksoverheid is geweest. Hoewel uit een rapport blijkt dat de Inspectie voor de Volks gezondheid in Zuid-Holland, volgens Kamerleden, noncha lant omsprong met de controle op vergunningen voor de stort van rommel in Alphen, houden kamerleden het bij vragen aan de minister. Overigens zijn het laatste jaar al tientallen kamer vragen gesteld aan Vrom en Jus titie. DEN HAAG CE ES VAN HOORE Het Rijksbureau voor Kunsthis torische Documentatie (RKD) in Den Haag wordt volgens de po litie misbruikt door malafide kunsthandelaren. Tussen het aanwezige beeldmateriaal zijn foto's van vervalste schilderijen gestopt. Daarmee zijn kopers, die de 'echtheid' wilden contro leren van een schilderij, door kunsthandelaren om de tuin ge leid. Dat meldt de Volkskrant vandaag. R. Ekkart, directeur van het RKD en voormalig conservator van het-Academisch Historisch Museum in Leiden: „We heb ben hier een enorm foto-archief waarop schilderijen uit de hele wereld zijn afgebeeld. Voor een deel is die collectie door ons zelf gevormd, maar daarnaast zijn er ook schenkingen. Vooral kunsthistorici raadplegen onze collectie. Maar er komen ook mensen die willen weten of een doek hier is geregistreerd. Na drukkelijk wil ik stellen dat wij geen soort stamboekregister voor de kunst zijn. Wij kunnen nooit de garantie geven voor de echtheid van een werk. ook al is het hier geregistreerd." „Er wordt bij ons sterk op ge let dat niet iemand iets gapt, maar als iemand een nieuwe fo to tussen de collectie stopt, is dat nauwelijks te controleren. Ik denk dat wij onze service-taak nog nader moeten nuanceren en het publiek nog duidelijker moeten maken dat het niet blind kan varen op ons archief. Ik zie niet zo gauw middelen om deze zwendel te voorko men. Je kunt denken aan ge computeriseerde beeldopslag, maar zo'n operatie gaat in de miljoenen guldens lopen en dat is niet haalbaar." De «tongen »ar be «ebstn|b-^L^ puzzel kunt u widen n be rubnek MEDEDELINGEN Capriati veegt in US Open vloer aan met Sabatini HET WOORD IS AAN In een klein land zijn het altijd de naapers die het hoogst staan aan geschreven en dat geldt op alle gebieden. Willem Fredenk Hermans VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Familieberichten Info Programma's - Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 9 HET WEER Wolkenvelden Vannacht enkele mistbanken en een minimumtemperatuur 14 gra den. Overdag vrij zonnig, in de loop van de dag van het noorden uit enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur van 21 gra den vlak aan zee tot 25 graden in het zuiden van het land. Zwakke tot matige noordelijke wind. Geen kostwinner**!* meer in de WWV in het verleden ah gehuwde vrouw geen WWV-uitkering kreeg, omdat u geen kostwinner was (kostwinnersets is vervallen); tijdens een WWV-uitkenng ah zelfstandige bent gaan werken. Lees de folder over de mtkermgs- voorwaarden. Verkntgbaar bq de Gemeentelijke Sociale Dienst en bq het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. 070-33344 55. Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid HOELANG KUNTU NOG ZONDER? Ja. ik mm aaa intredeclia- abonnement M ontvang de kreet de eerste twee weken gratie. □Per maand (f 26.45) via automa- tischa betaling* Per kwartaal (f 76,75) via accept - Naam en voorletter* Nummer benk/girorekenmg. Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 "712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1