Zaken Leeuwenhorst investeert voor 25 miljoen gulden Schilders ziek van verf 'Als je langdurig werklozen zo aan het werk zet, loopt het vaak fout' Woensdag 4 september 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDUK CAROUNE VAN OVERBEEKE Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 19 STAND VAN HET OPDOEN VAN werkervaring en de status 'aan het werk zijn' is in de meeste gevallen de belangrijkste moti vatie van de deelnemers van het bol- lenproject Congrescentrum Noordwijkerhout wil marktleider blijven Congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout moet de komende jaren een bedrag van 25 miljoen gul den investeren om zijn positie op de congressenmarkt te behouden. Leeuwenhorst, waar congresgangers ook kun nen overnachten, is het grootste congrescentrum in zijn soort. De omzet bedraagt circa 24 miljoen gulden per jaar. R. de Jager wordt de concurren tie van hotels in de regio steeds groter voor Leeuwenhorst. „Ho tels zoals het Oranjehotel en Huis ter Duin hebben ook con gresfaciliteiten en gaan soms onder onze prijzen zitten. Wil len we onze postitie behouden, dan moeten we flink investeren, vooral om ons gebouw aantrek kelijk te houden en de appara tuur in goede staat. Tot 1995 in- caroline van overbeeke Landelijk gezien neemt Leeu wenhorst de derde plaats in als alleen naar de congresfunctie wordt gekeken: de RAJ in Am sterdam is het grootste, gevolgd door het Nederlands Congres gebouw in Den Haag. Volgens financieel directeur vesteren we 25 miljoen gulden, een hoop geld, maar wel nodig willen we marktleider blijven." Leeuwenhorst heeft 470 ka mers en richt zich vooral op congresgangers die van maan dag tot en met vrijdag komen. Jaarlijks heeft Leeuwenhorst ongeveer 80.000 gasten, de be zoekersaantallen zijn redelijk stabiel volgens De Jager. „Daar om moet groei van het bedrijf vooral worden gezocht in nieu we marktsegementen. En de ruimte die we nog hebben, is er vooral in de weekeinden. Door deweeks reserveren we vrijwel in zijn geheel voor congressen, bijeenkomsten, symposia, ver gaderingen, trainingen en oplei dingen." Leeuwenhorst wil in de week einden meer bezoekers die voor de 'eigen' cursussen komen op gebied van vrije tijdsbesteding. De Jager: „Denk aan bridge-, computer- en skicursussen. Maar wat we in de weekeinden ook aanbieden, zijn bedrijfs feesten, familieweekeinden en sportweekeinden. Daar zijn nog groeimogelijkheden. De directie van Leeuwenhorst benadrukt dat het soms moeite kost om aan personeel te ko men. „We zijn een horecabe drijf met ongeveer 250 mensen in dienst. Maar als mensen weggaan, is het moeilijk om nieuw personeel te krijgen ge zien de krappe arbeidsmarkt." Leeuwenhorst is in belangrijkheid het derde congrescentrum van ons land. foto w/m dijkaaan Bedrijven in regio doen mee aan spel managers amsterdam/regio caroline van overbeeke Een spelletje voor managers. Een leerzame bijeenkomst voor personeel over het rei len en zeilen van een organi satie. Beide omschrijvingen zijn van toepassing op het Benelux management Game 1991 waaraan ook bedrijven en instellingen uit deze regio meedoen. Het spel is een krachtmeting tussen leiding gevenden die moeten wedij veren over het nemen van beslissingen, marketing, pro- duktie, financiering, onder zoek en ontwilckeling. Het doel van het spel is kennis- overdacht voor managers. Uit Leiden doet het bedrijf Hutchinson Technology Inc. mee, het Noordwijkse Busi ness Solutions 2000 heeft zich aangemeld, uit Alphen aan den Rijn komt een team van verpleeghuis Oudshoorn en uit Oude Wetering wordt een team van de NMB-bank afgevaardigd. Eik bedrijf of gesubsidieerde instelling kan - na betaling van het in schrijfgeld - meedoen, de aanmelding sluit op 1 sep tember. Het spel is een inititatief van het Amsterdamse Mana gement Consultancy Center (MCC), een landelijk advies bureau dat zich richt op de overdracht van bedrijfskun dige kennis. Het MCC ver zorgt bedrijfskundige oplei dingen. advies en automati sering. Het Management Game is een realistisch spel waarbij vooral managers hun kwali teiten kunnen testen in teamverband. Elk team van 3 5 mensen speelt de directie van een bedrijf in een nage bootste marktsituatie. De teams beconcurreren elkaar, maar moeten soms ook met elkaar samenwerken. Na af loop beoordeelt de spellei- ding de prestaties van de teams met behulp van com puters. Elk team moet na af loop de eigen prestaties eva lueren en vergelijken met de doelstellingen. Drukbezette managers kunnen tijdens het spel op nieuw onder spanning en tijdsdruk komen te staan, die ze al dagelijks aan den lijve ondervinden. Hebben ze daar wel zo'n zin in, in hun schaarse vrije tijd? Volgens het MCC is de belangstelling voor het spel groot: ongeveer 400 bedrijven hebben zich aangemeld. Vorig jaar waren het er 175. Dit jaar wordt het spel voor de vijfde keer gespeeld en doen naar schatting 2000 managers uit de Benelux mee. In elke provincie wor den voorronden gespeeld. De bedrijven in Zuid-Holland spelen het spel op 15 oktober in de Haagse Hogeschool. De finale wordt op 12 december gehouden in Oisterwijk. In kleine ruimte meer problemen Negen weken lang doen werkloze Amsterdammers hier temidden van 'gewone' seizoenwerkers inpakwerk bij Van der Schoot. Daarna hopen ze een vaste baan te vinden. foto dick hogewoning Zeven uur 's ochtends bereikt de door Uit zendbureau Start ingehuurde bus het laatste opstappunt bij het kerkje in Diemen. Een paar mensen stappen in, de rest is al bij eerdere haltes 'aan boord' gekomen. Ruim veertig langdurig werklozen uit Amsterdam en omstreken vertrekken naar de Bollen streek waar ze via het zogenaamde bollen- project voor minimaal negen weken aan de slag kunnen. Voor het geld doen ze het in de meeste gevallen niet. De verdienste 512- gulden bruto in de week en een maandelijkse pre mie van 350 gulden als de negen weken worden volgemaakt is niet veel hoger dan de uitkering, die de meesten krijgen. Dat weegt dus niet echt op tegen de lange dagen, zeggen de de deelnemers. Zij zijn van 's ochtends zeven tot 's avonds zes uur van huis. Het opdoen van werkervaring en de sta tus, die de deelnemers door het 'aan het werk zijn' verkrijgen, is in de meeste geval len de belangrijkste motivatie. „Je ziet het al bij het eerste gesprek," zegt project-coördi nator Frans Hoekman. „Dan verschijnen ze in hun netste kleren alsof het een echte sol licitatie betreft." Voor het bollenseizoen verstuurde Start 11.000 uitnodigingen om eens op gesprek te komen. Daarop reageerden 1.100 men sen van wie uiteindelijk de helft zich ook daadwerkelijk inschreef. Niet iedereen kan dit jaar echter aan de slag. Het aantal vaca tures bleef beneden peil. Het uiteindelijk aantal aangemelde banen zal aan het eind van het bollenseizoen zo'n 225 bedragen, verwacht Start. Dat is aanzienlijk minder dan vorig jaar toen de bollenkwekers en - handelaren gezamenlijk ruim vierhonderd vacatures aanmeldden. Achtergebleven Start probeert dan ook dit jaar nog een tweede project in Noord-Holland waar voornamelijk lelies worden verbouwd van de grond te krijgen om zo een zo'n groot mogelijk deel van de gegadigden te voorzien van een werkplek. „Waarom de werkgevers dit jaar achter zijn gebleven bij het aanbrengen van vacatures, weten we niet," zegt Hoekman. „Het kan liggen aan het grote aantal seizoenwerkers, die uit EG- landen als Ierland naar Nederland toe zijn gekomen. Maar ook andere factoren zullen een rol spelen." Om tien voor acht stopt de bus bij het eerste bedrijf, bloembollenexporteur Vein der Schoot in Hillegom. Veertien mensen stappen hier uit, inclusief 'opa', de grote gangmaker in de bus die zich schijnbaar tot doel heeft gesteld de andere deelnemers ge durende de reis wakker te houden. Hij mag bij Van der Schoot iedere dag plaatsnemen op de heftruck. De anderen nemen hun plaats in bij de inpaktafels of de verschillen de lopende banden. Verzoekjes In de bus hebben de deelnemers de bege leiders al bestookt met allerlei vragen en verzoekjes. Bijvoorbeeld of zij even naar de bank willen gaan om geld op te halen. Of contact op willen nemen met het energie bedrijf omdat de electriciteit is uitgevallen. Begeleidster Carmen List: „We regelen ont zettend veel voor ze, nemen contact op met de sociale dienst als dat nodig is, of met an dere instanties. Daar hebben de deelne mers geen tijd voor. Of ze weten niet hoe ze het moeten aanpakken." Ze vervolgt: „Uiteindelijk willen we zo ver komen, dat de deelnemers hun zaakjes zelf kunnen regelen. De begeleiding moet echt heel goed gebeuren. Als je langdurig werk lozen zomaar aan het werk zet, loopt het vaak fout. Ze hebben dat werkritme bij voorbeeld nog niet te pakken. Bovendien is de mentaliteit vaak heel anders, weten de deelnmers niet dat ze zich voor eeen be zoekje aan de dokter, zich bij de baas even moeten afmelden." Korte nachten Henna Berrenstein heeft het zegt ze zelf getroffen. Zij is al vier weken aan de slag bij de lopende band. ,Als de machine af en toe niets te doen heeft, moet ik wel eens naar een inpaktafel," aldus* Henna. „Maar dit vind ik toch het leukste." Henna is nu anderhalf jaar werkloos maar thuisblijven, daar vindt ze „niks aan". „Ik werk graag," zegt ze. „En de korte nachten, die ik nu maak, die neem ik op de koop toe. En mijn moeder doet nu meestal mijn boodschap pen omdat ik daar de tijd niet voor heb. Wat ik straks wil gaan doen als ik hier ben uitgewerkt? Inpakwerk, zoals dit. Dat vind ik heerlijk." Harriëtte Gilles, moeder van vier kinde ren, heeft haar zinnen op iets anders gezet Ze wil straks aan het werk als metro-be stuurder, met een computer of in de keu ken. Een definitieve keuze heeft ze nog niet gemaakt, het ligt er aan wat haar het eerst wordt aangeboden. In ieder geval is ze wel van plan een cursus via Start te gaan vol gen. „Ik wilde perse aan het werk," ver klaart de vrouw. „En ik hoop dat ik straks ook makkelijk aan het werk kan." „Dat lukt in de meeste gevallen ook", zegt één van de begeleiders die bij een paar kleinere bedrijven een aantal werknemers coachte. „Vier zijn daar nu uitgewerkt en daarvan zijn er al drie onder de pannen. Eén heeft er een jaarcontract, de tweede een vast dienstverband en de derde doet nu Optimaal Personeelsfunctionaris Tineke Lommerse van Van der Schoot viel meteen de begelei ding door Start op. „Die is optimaal en dat is voor ons ook prettig. Het vermindert de kans op uitvallers in ieder geval drastisch." Vorig jaar heeft Van der Schoot nog niet meegedaan aan het Start-project. „Ja, we waren een beetje voorzichtig. Bang dat het niet zou lopen. Maar dit jaar wilden we er toch voorzichtig aan beginnen met zestien vacatures. We wilden er over kunnen mee praten. Het is ieder jaar toch weer een hele klus om genoeg seizoenwerkers te vinden", aldus Lommerse. Ze verwacht dat Van der Schoot volgend jaar opnieuw meedoet aan het bollenpro- ject. „Ook al kost zo'n werknemer via Start fors meer," aldus Lommerse. ,,Ik heb het daarstraks even nagekeken. Vijf gulden per werknemer meer in het uur. Dat loopt dus fors op als je het over zestien werknemers gedurende negen weken berekent. Maar aan de andere kant: alle administratieve rompslomp wordt door Start gedaan en de uitval is gering." ruswuk jan westerlaken Vluchtige stoffen in verf bezor gen schilders een serie klachten aan het centraal zenuwstelsel. Klachten als duizeligheid, hoofdpijn, moeheid, slecht sla pen, verandering van de stem ming, verstrooidheid, een slecht geheugen en armen en benen die problemen geven, kwamen bij hen meer voor dan bij een groep bouwvakkers die op de zelfde verschijnselen werd on derzocht. Schilders die in een kleine ruimte, kelder of douche, werk ten, hadden soms het gevoel of ze dronken waren. De onder zoekers vinden dit niet zo ver wonderlijk omdat zij een ver hoogde dosis van die vluchtige stoffen inademden. Over het al gemeen zijn deze ruimten slecht geventileerd. Die bevindingen heeft het medisch biologisch laborato rium van TNO in Rijswijk opge tekend in een rapport dat in op dracht van het ministerie van sociale zaken en de stichting Ar- bouw tot stand kwam. TNO on derzocht tweehonderd schilders en eenzelfde aantal bouwvak kers. De aanleiding om de invloed van oplosmiddelen op het cen traal zenuwstelsel bij schilders te onderzoeken waren alarme rende berichten uit Amerika en landen in Scandinavië. Schil ders waren er soms zo ernstig aan toe dat zij hun werk niet meer konden doen. De stichting Arbouw en het ministerie van sociale zaken namen toen het initiatief om TNO in Nederland eenzelfde onderzoek te laten doen dat samen met het Finse Institute of Occupational Health werd uitgevoerd. Voor de Fin nen was gekozen, omdat juist zij veel ervaring met onderzoek op dit gebied hebben. Neuroloog Het onderzoek wees uit dat schilders vaker dan anderen een beroep doen een neuroloog, psychiater of psycholoog. Maar alleen bij jonge schilders trof TNO een verhoogd voorkomen van psychologische problemen aan. De onderzoekers melden dat 'opmerkelijk veel' schilders - jongere en al gepensioneerde - lijden aan een hartkwaal. Voor alsnog hebben zij met dat gege ven niets gedaan. Maar dr. J. Hooisma, de leider van het on derzoek, denkt dat de vluchtige stoffen er mede de oorzaak van kunnen zijn dat zoveel schilders een hartaandoening hebben. Hooisma zegt niet echt ge schokt te zijn van de uitkomst van het onderzoek. Hij vindt dat het in Nederland allemaal nog best meevalt. Overigens lijken de resultaten niet van toepas sing op werknemers van verffa- brikanten. De schilders, aldus Hooisma, staan meer bloot aan de oplosmiddelen dan de men sen die de verf maken. De pro ducenten springen voorzichti ger met vluchtige stoffen om. „Een schilder maakt zijn potje verf open, smeert het ergens op en snuift vervolgens de dampen op. In een fabriek gebeurt dat minder, omdat afzuigapparaten voor een goede ventilatie zor gen." Aanbeveling TNO stelt in zijn aanbevelingen dat schilders bij een verhoogde blootstelling aan vluchtige stof fen bescherming (masker) noodzakelijk is. Is die niet voor handen dan moet er eerst voor voldoende afzuiging worden ge zorgd alvorens er een begin wordt gemaakt met de schil- derswerkzaamheden. Verder moet er meer onderzoek wor den gedaan naar ziekten die eerder bij de schilders voorkwa men en moet er worden geke ken wat de klachten precies wa ren. De gevoeligheid van iedere schilder voor oplosmiddelen moet worden onderzocht en bij een bedrijfskeuring moet er elke keer opnieuw worden gevraagd naar symptomen die kunnen zijn ontstaan door het werken met vluchtige stoffen. TNO stelt in zijn aanbevelingen dat schilders bij een verhoogde bloot stelling aan vluchti ge stoffen bescher ming (masker) noodzakelijk is. fotogpd

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19