Regio bartsm* Waarom TGV niet op bestaand spoor? Computer antwoordt in gewone mensentaal Radio West in 1993 op televisie DE SPEELGOEDWINKEL VAN TAN BRUSSEL'IN DE HAARLEMMERSTRAAT TE LEIDEN,HEETNU; SPEELGOEDPALEIS Hortus zoekt planten tegen kanker en aids Provincie dreigt de regiogemeenten Woensdag 4 september 1991 Redactie; 071-161490 WIM SPIERDIJK WIM SCHRUVER MEIDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELING Eindredactie; HANS SONDERS Vormgeving; RUTGER J HOOGERDUK 18 NIEUWSLIJN Afrit Leimuiden tijdelijk dicht HAARLEMMERMEER De afrit Roelofarendsveen/Leimuiden op de snelweg A 44 is twee weken lang afgesloten voor het ver keer. Dit in verband met asfalteringswerkzaamheden. Rijkswa terstaat verwacht dat \nijdag 13 september de afrit weer voor het verkeer kan worden vrijgegeven. Het verkeer wordt gedurende die periode omgeleid via de afrit Kaag/Abbenes. Volkstuinen en TGV LEIDEN In de krant van maandag stond in een bericht over de TGV dat het volkstuinencomplex De Bloemerd voor de komst van de flitstrein gedeeltelijk of misschien zelfs geheel moet ver dwijnen. Dat is niet juist. Bedoeld is het tuinencomplex dat ligt op de strook tussen de Persant Snoepweg en de rijksweg A4. Winst Brill stijgt sterk Boekhandel en drukkerij Brill uit Leiden heeft in het eerste half jaar van 1991 een winst gemaakt van 335.000 gulden, een jaar daarvoor was dat nog 52.000 gulden. De omzet steeg met acht procent. Het is de eerste keer dat Brill de halfjaarcijfers bekend maakt. Het bedrijf bereidt zich voor op een overgang naar de Pa- ralellmarkt binnen enkele jaren. Met de publicatie van de cijfers wordt daarop vooruit gelopen. Het verschijnen van een nieuw deel van de Encyclopedia of Is lam gaf daaraan een directe impuls. Een opvallende uitgave was de kleurenatlas The Origins of Kuwait. Het grootste gedeelte van de oplage werd verkocht aan de Kuweitse regering. Haarlemmerstraat 182 Tel. 071-122061 JAN WESTERLAKEN Het Rijksherbarium/Hortus Botanicus doet mee aan een speurtocht naar planten in Zuid-Oost Azië die mogelijk een bron kunnen zijn voor medica menten tegen aids of kanker. De Leidse onderzoekers hebben een vijfjhrige overeenkomst met de universiteit van Illinois ge sloten om in duizend planten na te gaan of er geneeskrachtige stoffen in voorkomen. Prof. dr. Pieter Baas, directeur van het instituut, beseft dat het zoeken naar een speld in een hooiberg is. „Toch willen we op brede schaal kijken of er in de wilde flora van tropische plan ten stoffen zitten die de basis Wé willen zekerheid hebben en vooral niets missen. Ik denk dat we stoffen vinden die medicij nen opleveren. Je stuit in dit soort onderzoeken nogal eens op produkten waar in eerste in stantie niet naar wordt ge zocht." Met het medische gedeelte van het onderzoek, zo bena drukt Baas, heeft het Rijksher barium niets te maken. „Dit gaat geheel buiten ons om. On ze mensen verzamelen en se lecteren de planten. Dr. De Wil de en zijn vrouw gaan zich hier mee bezighouden en dr. Van Balgooij doet hier het onder zoek. Van een plant, die je wilt onderzoeken, heb je ongeveer een kilo nodig om er voldoende stoffen uit te halen." Het Leidse instituut is inge schakeld, omdat dit de kennis in huis heeft. „Die parate kennis over planten is zeer schaars," zegt Baas. .Neem alleen het Maleise gebied, dan praat je over zes landen. Slechts eenvijf de van de planten is in kaart ge bracht. Van de rest weten we iets. Je praat wel over een hand jevol mensen in de wereld dat er kennis van heeft. Wat ons be treft is dr. Van Balgooij een hoofdrolspeler in het contract met Illinois. Planten, waarmee niemand raad weet, krijgt hij op zijn bordje." Een onderzoek, opgestart in Amerika, zoekt hulp in Leiden. Niet zo verwonderlijk. Het Rijksherbarium onderzoekt als sinds 1829 planten. Prof. Baas: „We hebben een unieke exper tise in huis. Een project, dat een initiatief is van het National Cancer Institute, als dit kan ge woon niet om ons heen. Ik kan niet zeggen dat onze bijdrage heel belangrijk is, maar zij is wel cruciaal. Daarmee bedoel ik de omvang. De mensen van het Rijksherbarium brengen infor matie over de planten in. Het testen van de stoffen gebeurt door robots in laboratoriums." Er wordt gericht gezocht naar stoffen die mogelijk een bijdra ge kunnen leveren om medicij nen tegen aids of kanker te ont wikkelen. Zijn er aanwijzingen dat die in zuidoostaziatische planten aanwezig zijn? Volgens prof. Baas beschikt niemand over concrete aanwij zingen. „In tropische planten zitten veel stoffen," vertelt hij. „Uit die planten zijn ooit stoffen gehaald die leidden tot medicij nen tegen hart- en vaatziekten. Mede daarom is het zeker de moeite waard ook eens te kijken of er stoffen in die planten voor komen die een basis kunnen vormen om kanker of aids te bestrijden." Prof. Baas zegt te verwachten dat er over vijf jaar een vervolg aan het project wordt gegeven. Hij denkt zelfs aan een periode van twee keer vijf jaar. „Indien je naar stoffen voor geneesmid delen zoekt, moet je daar veel tijd voor uittrekken. In de ko mende jaren zie je wat je in het begin fout hebt gedaan. Fouten, die je dan kunt voorkomen." Toegang Het Rijksherbarium, dat al veer tig jaar werkt aan een inventari satie van 35.000 soorten varens en bloemplanten in het Maleise gebied, ervaart het zeer positief dat het zijn steentje mag bijdra gen aan dit belangrijke onder zoek. Een steentje dat niet altijd over rozen gaat. Zo nu en dan kost het moeite om ii Comshare in Hoofddorp presenteert nieuwe software Prof. dr. Pieter Baas: "Zoeken naar een speld in een hooiberg." foto jan holvast gebieden planten te verzame len. Prof. Baas: „Plaatselijke of regionale overheden willen wel eens moeilijk doen. Waarom? Ze zien liever geen wetenschap pers in dat gebied. .Soms kan dat wel eens vervelend zijn. De mensen met wie wordt samen gewerkt zijn absoluut geen pro blemen. De verstandhouding met hen is prima." HOOFDDORP JEROEN SMIT Het internationale softwarebe drijf Comshare, met een vesti ging in Hoofddorp, heeft een volgens eigen zeggen uniek computerprogramma ontwik keld, waarmee zeer snel be drijfsgegevens geanalyseerd kunnen worden. Het program ma, Paradigm geheten, is in staat in gewone mensentaal antwoorden te geven op vragen als: waarom is de winst gedaald, of waarom wijken de verkopen zo sterk af van het plan? Vol gens Comshare is Paradigm het eerste zogenoemde Data Inter pretation System ter wereld. Tot dusverre is geen enkele andere softwarebedrijf in staat geble ken een dergelijk programma te maken. „Zelfs IBM zegt dat zij LEIDEN/RUSWUK Radio West gaat ook televisie programma's maken. De om roep is van plan om in de loop van 1993 te beginnen met dage lijkse tv-uitzendingen. Radio West wil de programma's gaan maken in samenwerking met de andere regionale omroep in Zuid-Holland, Radio Rijnmond. Het maken van televisie door de regionale omroepen is mo gelijk geworden, nu de minister van verkeer en waterstaat bij wijze van proef zendmachtigin gen kan verstrekken. Volgens directeur/hoofdredacteur van Radio West, Jack Kroes, ligt in de lijn der verwachting dat zijn omroep toestemming krijgt van het ministerie om voor een pe riode van drie tot vijf jaar tv- programma's uit te zenden. De uitzendingen worden straks via het kabelnet doorge geven. Dat betekent dat 92 pro cent van de inwoners van Zuid- Holland de programma's kan bekijken. „Het argument dat er veel mensen zijn die wel beta len voor de regionale omroep, maar de uitzendingen niet kun nen zien, omdat ze niet 'op de kabel zijn aangesloten, is daar om minder sterk geworden," al dus Kroes. De hoofdredacteur van Radio West wil nog niet kwijt wat de aard van de tv-programma's zal zijn en hoe vaak ze worden uit gezonden. „We brengen onze plannen nog niet naar buiten, voordat ze helemaal zijn afge rond. Zeker is wel dat er lijks tv-programma's van 0 zien zullen zijn en dat ze den gemaakt door professio nals. We willen niet dat amateu ristische gedoe met scheve de cortjes zoals je dat wel eens bij lokale omroepen ziet." Radio West denkt het nieuwe initiatief te kunnen financieren met de opbrengsten van de re clame. Kroes hoopt dat er met ingang van 1 januari reclame boodschappen te horen zijn via zijn zender. Er is echter nog geen volledige overeenstem ming met en tussen de dagblad uitgevers in deze regio, die recht hebben op een deel van de opbrengst. De omroep brengt deze week de verschillende gemeentebe sturen op de hoogte van zijn plannen. hooguit pas over drie jaar met iets dergelijks kunnen komen," aldus Henk Teunissen, alge meen directeur van Comshare BV in Hoofddorp, de Neder landse vestiging van het Ameri kaanse bedrijf. Met Paradigm kunnen bijvoorbeeld marke ting-managers, financiële spe cialisten of salesmanagers snel gegevens analyseren en met el kaar vergelijken. Het systeem kan niet alleen geconsolideerde gegevens leveren, maar ook antwoord geven op de vraag waarom zich een bepaalde trend voordoet Het is in staat andere scenario's door te reke nen en te presenteren in bij voorbeeld heldere grafieken. In formatie kan op diverse manie ren worden vergeleken of geïn terpreteerd. Daarnaast is vol gens Comshare in Paradigm de nieuwe technologie van Artifi cial Intelligence (kunstmatige intelligentie) toegepast. Hier door is het programma in staat vragen in gewone mensentaal te beantwoorden. Een salesmana ger kan het systeem vragen waarop de verkopen zo sterk af wijken van de prognose. Para digm geeft dan in twee of drie zinnen antwoord. Het systeem weet namelijk welke groothe den daarvoor moeten worden onderzocht en wat de daarach- tèrliggende factoren zijn. Coms hare werd in 1966 in Amerika opgericht en is sinds enige tijd marktleider in management in formatiesystemen. Afgelopen jaar was de omzet 124 miljoen dollar en de winst van 6,3 mil joen dollar. NATIONAL CANCER INSTITUTE 'GEEN AMATEURISTISCH' gedoe kan gewoon niet om Leidse Hortus met scheve decortjes bij regionale te- heen levisie Secretaris Raad van Advies voor Ruimtelijke Ordening Op het bureau liggen drie vuistdikke boeken. Het zijn 705 reacties op de nota over de flitstrein (TGV), voor het me rendeel negatieve. Gevoegd bij de 21.000 handtekenin gen tegen de trein, zijn ze het tastbare bewijs van breed verzet. Alleen de toewijzing van kerncentrales en nota's waarbij alle boeren van Nederland betrokken waren, le verden meer reacties op. „Geen wonder," reageert gend secretaris de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (RaRo) op de vele reacties, „zo'n spoorlijn is maar al te concreet en tast mensen direct in hun belang aan, zonder dat ze daar direct baat bij hebben. Want een eigen station in je dorp kun je wel vergeten." De meeste handtekeningen komen uit de Leidse regio en de woordvoerder van de RaRo, een orgaan dat voor 1 november ad vies moet uitbrengen over de TGV, vindt ook dat logisch. Ner gens anders in Nederland is een spoorlijn zó door woonwijken getrokken als het tracé langs de A4 bij Leiderdorp en Zoeter- woude, constateert hij. Ook de hoogte van de dijk is uniek. Terwijl het spoor in Bra bant op anderhalve meter hoogte boven NAP is gedacht, moeten de spoordijken ten noorden van Rotterdam gemid deld zeven meter boven dat NAP uittorenen. En waar de trein over een rivier moet, zoals de Oude Rijn bij Leiderdorp (trace B langs de A4) of Hazers- woude (tracé A door het Groene Hart), schiet de dijk zelfs 1 een hoogte van 11,5 meter. Verstorend Volgens het ministerie van Ver keer en Waterstaat moeten de dijken in ons deel van Neder land hoog worden omdat de TGV over de verhoogde dijkwe gen heen moet. Beks neemt aan dat dat de goedkoopste oplos sing is, maar stelt daar tegen over dat een kolossale, eindelo ze dijk 'visueel en ecologisch zeer verstorend werkt': „Je moet namelijk bedenken dat het maaiveld in de gebieden waar over we spreken vaak zo'n an derhalve meter onder het NAP ligt en er bovenop de dijk nog hekken, geluidschermen en pa len voor de bovenleiding ko men. En die palen zijn 5,5 me ter hoog." Vergelijkingen met Frankrijk, waar ook snelle treinen over dij ken rijden, vindt hij minder passend: „Daar is het platteland veel leger en liggen de steden veel verder uit elkaar." Veel lie ver vergelijkt hij het verstede lijkte gebied tussen Rotterdam en Amsterdam met de kilome ters tussen Brussel en Antwer pen. In dat laatste gebied komt geen aparte route voor de TGV, maar wordt de bestaande lijn zo opgepept dat deze flitstrein de afstand drie minuten sneller overbrugt dan de treinen van nu. „En waarom kan zoiets hier niet?", wil zijn organisatie van de minister weten. „De lijn Den Haag-Amsterdam wordt vier- sporig en tussen 1995 en 2005 rijdt de TGV er al over." Hij kan zich voorstellen dat het groeiende aantal treinen voor opstoppingen gaat zorgen en de TGV er niet meer bij kan. Maar hij wil dergelijke vervoers- technische overwegingen op papier zien, samen met een fi nancieel plaatje en een goede vergelijking tussen de TGV-tij- n de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening: "Het aanleggen van 1 spoordijk in het Groene Hart is regelrecht in strijd met rijksbeleid om dat Groene Hart juist te ontzien." foto» jan holvast len, vindt hij voor de 35 kilome ter tussen Amsterdam en Rot terdam zeer betrekkelijk: „De trein kan daar maar 15 tot 20 ki lometer op topsnelheid rijden." Staat de investering van drie miljard in verhouding tot het gebruik van één trein per uur? den op nieuw spoor en 'ver nieuwd spoor'. Als die informatie uitblijft geeft zijn organisatie geen ad vies voor 1 november en dat be tekent oponthoud voor de mi nister van Verkeer en Water staat: die wil de Kamer rond de jaarwisseling een definitief voorstel voorschotelen. Het argument dat een flit strein nieuw spoor nodig heeft om een topsnelheid van 300 ki lometer per uur te kunnen ha- Bovendien vraagt hij zich af of mensen echt zullen afhaken wanneer ze geen drie uur maar drie uur en vijf minuten over de reis Parijs-Amsterdam doen. En: „weegt een dergelijke tijdwinst op tegen het verlies van groen in een dichtbevolkt gebied?" Maar ook: „Staat de investering van drie miljard in verhouding tot het gebruik van één trein per uur?" Strijdig De TGV-nota roept niet alleen veel vragen op, maar is ook strijdig met het kabinetsbeleid, zoals dat is vastgelegd in de Vierde Nota van juni. „Daarin staat namelijk dat de drie inter nationale knooppunten, Rotter dam, Amsterdam en Den Haag, op één lijn gesteld moeten wor den," zegt de RaRo-woordvoer der. „Ook het aanleggen van een spoordijk in het Groene Hart is regelrecht in strijd met rijksbeleid om dat Groene Hart juist te ontzien." Die aantasting is het grootst bij het trace bij Hazerswoude, maar ook wan neer de flitstrein langs de A4 rijdt constateert de adviseur een aantasting van het Groene Hart: bij Abbenes. Dit is overigens de enige ge meente die niet heeft geprotes teerd tegen de komst van nieuw spoor en ze mag dan ook niets zeggen tijdens de bijeenkomst met gemeentebesturen op 11 oktober; 230 personen, ge meenten, instanties en protest- groepen hebben inmiddels la ten weten wel te willen inspre ken. Ondermeer uit Leiderdorp en Zoeterwoude. Beks heeft een duidelijk advies voor deze groep: „Hou het kort, bundel de krachten en verval niet in her halingen. Kom met nieuwe ge gevens of zeg nog eens waar de nadruk op gelegd moet wor den." Van de mondelinge en schrif-' telijke reacties maakt zijn onaf hankelijke RaRo een samenvat ting voor Kamer en minister. In het bijbehorende advies gaat de raad in op algemene beleids keuzes als de vraag oof een nieuw trace' wel nodig is en of dat dat door het Groene Hart en woonwijken mag. Andere ad viesorganen gaan vooal in op het trace' (Raad voor de Water staat) en de gevolgen voor het milieu (commissie milieu-effect rapportage). Waar hun adviezen op uit draaien kan Beks nog niet zeg gen. Wel wil hij kwijt dat de race zeker nog niet gelopen is. Radio West gaat in 1993 televisie maken. De gemeente Rijswijk heeft al een voorschot genomen op de plannen en duidt de organisatie al aan als Omroep West. foto henk bouwman Leiden en de omliggende ge meenten Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude moeten haast ma ken met het samenwerken bij het bouwen van woningen. De provincie Zuid-Holland dreigt de bouwsubsidies voor de klei nere gemeenten volledig stop te zetten als er voor 1 januari 1993 geen verklaring ligt om voort aan gezamenlijke bouwprojec ten op te zetten. De kleinere buurgemeenten voelen voorlopig niet veel voor zo'n samenwerking uit angst macht verliezen aan 'grote broer' Leiden. „Leiden krijgt zijn geld hoe dan ook wel, want de grotere gemeenten hebben een rijkssubsidie. Wij hebben als gemeente Leiden echter wel een verantwoordelijkheid, want wij hebben altijd gezegd mee te willen werken aan regionale sa menwerking bij onder meer wo ningbouw. En dan moet je de daad bij het woord voegen, vind ik," zegt wethouder T. van Rij (volkshuisvesting). Bij de laatste bezuinigings ronde heeft het ministerie van vrom (volkshuisvesting) een aantal taken afgestoten om ad ministratiekosten te besparen. Gemeenten met meer dan 40.000 inwoners zoals Leiden krijgen met ingang van 1 ja nuari 1992 een eigen budget. „Daardaar lopen wij meer fi nanciële risico's, bijvoorbeeld bij een rentestijging die we zelf moeten opvangen. Tegelijker tijd hebben wij wel veel meer vrijheid bij de besteding van het De provincie heeft het beheer gekregen over de subsidiegel den voor de kleinere gemeen ten, maar wil daarvan af. „De provincie heeft er geen zin in om een heel administratief ap paraat op te zetten en zegt aat de kleinere gemeenten maar een samenwerkingsverband moeten vormen om de gelden te innen. Dat kan samen, dat kan ook met een grotere ge meente," zegt Van Rij. Leiden wil wel, maar de buren niet. „Ik weet niet hoe hard de provincie het uiteindelijk speelt, maar de kans bestaat dat er inderdaad 0,0 gulden subsidie komt."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18