Regio Op Holtlant College start horeca-opleiding AC-restaurant in Leiderdorp past plan motel aan Weddepad krijgt grondige opnkapbeurt Verbod op verbranden stro bij smogalarm Weer praten over bezwaar familie tegen subsidie invalidenvoorziening Woensdag 4 september 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: HENK BUIS LEIDEN AC-RESTAURANT WIL dat Leider dorp het bestemmingsplan verandert om de bouw van een motel langs de rijksweg A4 mogelijk te maken NIEUWSLIJN Wassenaarder onderscheiden WASSENAAR - De 65-jarige Wassenaarder A. Nater is gistermid dag benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Nater nam gisteren afscheid van het Scheveningse ingenieursbureau Grabowsky Poort, waar hij afdelingsdirecteur constructies was. De onderscheiding werd toegekend op grond van zijn grote verdiensten voor de bouwkunde in het algemeen en bouwkun dige constructies in het bijzonder. Informatiemorgen huisvrouwen LEIDERDORP - De Leiderdorpse afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen houdt op 10 september een infor matie-ochtend. Vanaf half tien wordt in multi-functioneel cen trum 'Op Dreef aan het Van Alphenplein informatie gegeven over het programma van het komende seizoen. Cursussen en clubs worden door leidsters en docenten toegelicht. Aanleg vrije busbaan Voorschoten VOORSCHOTEN - Half september wordt begonnen met de aan leg van een vrije busbaan langs een deel van de Veurseweg in Voorschoten, ter hoogte van restaurant 'De Gouden Leeuw'. Te gelijk zal op die plaats een aparte afslagstrook aangelegd worden voor het verkeer dat naar het restaurant rijdt. Het verkeer zal hinder ondervinden van de werkzaamheden. De aanleg van de busbaan maakt deel uit van plannen van de gemeente Voorschoten in samenwerking met de vervoersmaat schappij NZH om voorzieningen te treffen voor het openbaar vervoer. De komende werkzaamheden betreffen de laatste fase van die plannen. In Leiderdorp 'mooiste opleiding van Nederland' LEIDERDORP UESBETH BUITINK De gloednieuwe afdeling van het Leiderdorpse Holtlant Colle ge, de horeca- en voedings- dienst, opent deze week zijn deuren voor de eerste 62 leer lingen. „We worden de mooiste horeca-opleiding in Nederland, met een outillage voor driehon derd leerlingen," zegt coördina tor V. Molkenboer met duidelij ke trots. De afdeling krijgt een eigen restaurant en wellicht in de toekomst ook een hotel. Het Holtlant wil vooral oplei den voor de middenkaderfunc ties in de horeca. Molkenboer: „Leerlingen van de middelbare hotelscholen trekken voorna melijk naar de duurdere restau rants. Maar hier in de regio schreeuwt men om personeel. Het probleem is dat men hore ca ziet als alleen maar restau rants, maar de instellingskeu kens in bij voorbeeld ziekenhui zen worden steeds belangrijker en omvangrijker. Gaarkeukens bestaan niet meer." Molkenboer wil voorkomen dat de leerlingen elitair gaan denken. „We werken natuurlijk wel naar een zo hoog mogelijk niveau, maar een bedrijfsres taurant is niet minderwaardig. En een koffieshop, een snackbar of een discotheek, zelfs een mo biele shoarmatent is ook hore ca." Aan de oprichting van de ho reca- en voedingsdienst ging veel discussie vooraf. Even was er sprake van een mogelijk ver bod van de afdeling, omdat er teveel overlapping zou zijn met de middelbare hotelscholen. Molkenboer: „Normaals ge sproken is er een koppeling tus sen de consumptieve technie ken en de civiele dienst, maar die loopt enorm terug. Er is wel een hele grote vraag voor keu ken- en servicepersoneel." Het Holtlant richt zich alleen op de consumptieve technie ken. Belangrijk verschil met de middelbare hotelscholen is daarbij de diplomering. „Als je de hotelschool hebt gedaan ben je automatisch overal voor be voegd. Bij ons krijgen de leerlin gen geen officiële horeca-papie- ren. In het tweede jaar doen ze een mdgo-examen en in het derde leerjaar kunnen ze extern hun officiële horeca-examen doen," legt Molkenboer uit. De praktijk staat centraal. „We hebben hier minder talen en minder horecavakken dan op de hotelschool en onze se lectie is minder streng. Bij ons is vooral de motivatie belangrijk. Als iemand gigantisch goed overweg kan in de keuken, maar minder goed is in Engels of economie, proberen we toch of we hem kunnen meenemen. Zo iemand heeft duidelijk de ta Coördinator V. Molkenboer van de gloednieuwe Holtlant-afdeling: "Gaarkeukens bestaan niet meer." foto jan holvast lenten en mogelijkheden voor het vak." „Bij het motivatiegesprek legt Molkenboer de aanstaande leerlingen wel het vuur na aan de schenen. „Ik begin de nade len op te sommen. Weet je wel hoe zwaar de horeca is. dat het heel lichamelijk werk is waar je goed tegen opgewassen moet zijn? Als je vrienden vrij zijn, ben jij aan het werk en met kerst sta je in de keuken of het restaurant. Ie moet flexibel zijn en tegen stress kunnen." Het maakt echter meestal weinig in druk. „Die gasten zijn razend enthousiast." Polen-transport vanuit Zoeterwoude Nieuwe plannen om het Leiderdorpse AC-restaurant uit te breiden zijn op komst. Begin dit jaar wees de gemeen te Leiderdorp plannen af om een motel en een fast food- restaurant op het terrein van AC te bouwen, omdat die niet in overeenstemming waren met het bestemmings plan van het gebied. Het Zoeterwoudse Weddepad, dat een ingrijpende opknapbeurt wacht. foto ellen martens DE POLITIE VAN WASSENAAR heeft gisteravond een 32-jarige en een 33-jarige Wassenaarder aangehouden in verband met heling en diefstal van radioapperatuur uit een boot in Wassenaar. De ge stolen goederen zijn in beslag genomen, het ging om geld, bankpa pieren, een paspoort en kentekenbewijzen. LEIDERDORP -Volgens-dat bestemmingsplan moet de minimale afstand tus sen de bebouwing op het ter rein en de rijksweg A4 100 me ter zijn, en de afstand tussen met pand en de Persant Snoep- weg minimaal 40 meter. De bouwtekeningen van dit voor jaar voldeden niet aan die eis. „We zijn weer druk aan het tekenen," vertelt adjunct-direc teur Visser van AC. Binnen een maand zal een nieuwe aanvraag worden ingediend bij de ge meente Leiderdorp, vermoedt hij. Het probleem van de mini male afstanden van 40 en 100 meter verdwijnt volgens Visser, omdat het bestemmingsplan van het terrein gewijzigd kan worden. In de nieuwe plannen ZOETERWOUDE K.C. van den Akker-de Lange heeft de gemeenteraad van Zoeterwoude verlaten, omdat zij binnenkort verhuist naar een andere gemeente. Van den Ak ker maakte deel uit van de frac tie van collegepartij Progressief Zoeterwoude (PZ). Zij had sinds de gemeenteraadsverkiezingen van vorig jaar zitting in de raad. zullen die afstanden net als in het vorige niet gehaald worden. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het mogelijk dat het bestemmingsplan wordt gewijzigd, maar of dat gebeurt hangt af van het totaal van de ingediende aanvraag. Dat wordt via politieke weg besloten. Visser ziet zijn drie-sterren motel het liefst zo snel mogelijk werkelijkheid worden. Het over nachtingsoord is een van de zes die landelijk bij AC-restaurants moet komen. Het zal 60 kamers bevatten. In Oosterhout wordt eenzelfde motel volgens plan 1 december geopend. Het Leiderdorpse motel zal, zodra de bouwvergunning ver kregen is, binnen een half jaar gebouwd zijn, aldus Visser. Haar plaats wordt ingenomen door TJ.C. Smit-van Teijlingen. Het aantal vrouwelijke raadsle den blijft daarmee op vijf. De Zoeterwoudse raad heeft der tien leden. De Zoeterwoudse WD heeft een nieuw fractiesecretariaat. Na een aantal wisselingen in een korte periode is nu C. van der Sluis de nieuwe contactper soon. ZOETERWOUDE JAN DE VRIES De bewoners van het Wedde- pad in Zoeterwoude zijn over het algemeen tevreden met de renovatieplannen voor deze weg. Dat bleek gisteravond in het raadhuis, waar de plannen voor het komende jaar door de gemeente werden toegelicht. De weg wordt geheel ver nieuwd, waarbij voor de onder grond het oude asfalt wordt hergebruikt. Aan de zuidzijde wordt een geheel nieuw fiets pad aangelegd. Dit begint bij de Weipoortseweg met een nieuwe houten brug naast de Lagerber- gerbrug, die vorig jaar is opge knapt. Het pad dat drie meter breed wordt gaat dan rechtdoor naar de Broekweg. Daar wordt een haakse oversteek gemaakt even voorbij de bocht in de weg. Bewoners vroegen voor dit punt om verlichting. Wethouder Ringersma ziet daar wel een mogelijkheid toe. Over de weg komt nog een stukje fietspad dat naar de Burmadeweg leidt. De bomenrij, 69 iepen, gaat geheel verdwijnen. Er worden even verder weer jonge bomen aangeplant tussen de weg en het nieuwe fietspad. Het was niet mogelijk om het fietspad aan de andere kant van de weg aan te leggen, omdat daar veel kabels liggen en omdat de ruil verkaveling de gemeente de grond aan de zuidkant heeft toegewezen. Belangrijk voor de bewoners is de bereikbaarheid van hun huizen en bedrijven tijdens de werkzaamheden. Er zal voor worden gezorgd dat bestem mingsverkeer - en dan alleen nog personenauto's - kan blij ven rijden. Vrachtverkeer moet grote omwegen maken. Het werk begint in oktober en om streeks die tijd wordt de weg voor verkeer afgesloten. Die af sluiting duurt tot de zomer van volgend jaar. Daarna kan het doorgaand verkeer naar Benthuizen of Ha- zerswoude echter nog niet plaatsvinden. In 1992 worden ook de Hoge- en Lage Broekweg gerenoveerd en dat werk duurt tot het einde van dat jaar. Ge durende ruim een jaar is er dus geen gemotoriseerd verkeer mogelijk vanaf de Weipoort tot Gelderswoude. De wegwerkzaamheden moe ten in deze periode worden ver richt, omdat de provincie ze nu nog subsidieert. Na 1 januari 1993 komen de wegen in be heer bij de gemeenten en trekt de provincie zich als wegbe- heerder terug. Alle onderhouds kosten komen dan voor reke ning van de gemeenten. Die willen dan graag vernieuwde wegen overnemen. ZOETERWOUDE JAN DE VRIES MEDEWERKER Vanuit Zoeterwoude vertrekt zaterdagochtend rond vier uur opnieuw een karavaan naar Po len. De ploeg Polengangers be staat uit Cocky de Bruijn-van der Salm, Henny van Winden- Valentijn, Ko Baart, Jan van Cassel, Tino Menken en Theo van Roosmalen. De delegatie gaat op uitnodiging van pastoor Henryk Kondratowicz en de in woners van Zbarzewo en Nie- chlod om het patroonsfeest van VRIJE TUD Voorschoten De eerste dansavond van dit seizoen van buurthuis Bloe- menwijk-Boschgeest wordt za terdag, 7 september, gehouden. Vanaf negen uur is er live-mu- ziek. Iedereen is welkom in het buurthuis tegenover de Moeder Godskerk in Voorschoten. De toegang is vrij. Overigens vraagt het buurthuis nog vrijwilligers voor de cursus Engels. Er zijn zoveel inschrijvingen voor die cursus dat er problemen drei gen als er niet op korte termijn hulp komt. Inlichtingen bij Cees Westhoek, telefoon 071-613066. In het Vlietland-college aan de Van Beethovenlaan in Voor schoten wordt zaterdag een modeltreinruilbeurs gehouden. Modelspoortreinen in diverse schalen worden aangeboden, ook oudere exemplaren die niet meer in de winkel verkrijgbaar zijn. Verder zijn er auto's, huis jes, boompjes, beestjes, litera tuur en dergelijke. Toegang een gulden. Men kan tussen tien en vier uur bij de modeltreinruil beurs terecht. de dorpen, Maria Geboorte, mee te vieren. Dat is een groot feest in de Poolse gemeen schap. In Polen zal een collega van ko Baart, de Poolse Maria Nozka. zich bij de groep voegen om te tolken. Zij is momenteel op va kantie in haar vaderland. Men zal niet met lege handen naar huis gaan. Drie bussen zit ten weer barstensvol goederen. Ditmaal bestaat de vracht uit kinderspeelgoed. winterkJeding, dekens etcetera. Leiderdorp De Leiderdorpse volksuniversi teit heeft nog plaats bij diverse cursussen. Snel aanmelden is wel gewenst. Dat kan bij de Volksuniversiteit, Splinterlaan 91 in leiderdorp, telefoon 071- 411732, 's morgens tussen half tien en half twaalf. Speciaal voor de talencursussen is er een extra open inschrijfavond ge pland op maandag 9 september van half acht tot half tien in het gebouw aan de Splinterlaan. De docenten zijn daar ook aanwe zig. Oegstgeest In en om winkelcentrum de Lange Voort in Oegstgeest wordt zaterdag een najaars- markt gehouden. Er zijn voor delige aanbiedingen, kinderspe len, een bandje speelt dixie- landmuzirek en "nog veel meer", zo belooft de organisa tie. de Stichting Winkelcentrum Lange Voort. De winkels van de Lange Voort zijn van negen tot vijf uur geopend. Raadslid Zoeterwoude vertrekt Noordwijkerhout is de eerste gemeente in de regio die het verbranden van stro sterker aan banden wil gaan leggen. Op dit moment mogen agrariërs bij windstil weer stro, dat ge bruikt wordt om het land af te dekken, verbranden. Noord wijkerhout wil deze praktijken verbie den in periodes met smogalarm. Een dergelijke verbod moet uiter lijk in 1993 in de Al gemene Plaatselijke Verordening wor den opgenomen. Met de andere ge meenten uit de Duin- en Bollen streek moet worden overlegd om te kij ken of een dergelijk verbod in de hele regio kan worden ingevoerd. Het aanscherpen van het beleid ten aanzien van het ver branden van stro is één van de maatre gelen uit het con cept- milieubeleids plan 1991-1994. In het plan wordt vast gesteld dat Noord wijkerhout er naar streeft dat in 1993 zo veel mogelijk or ganisch afval uit de bollenteelt gecom- posteerd moet wor den. Het tegelijk met stro verbranden van ander afval moet verder snel worden verboden, een maatregel die door de politie moet worden gecontro leerd. „Het is het mooiste als agrari ërs hun afval hele maal niet meer ver branden maar com- posteren. Op dit moment levert dat echter nog proble men op. Niet al het landbouwafval kan worden gecompos- teerd in verband met de aanwezig heid van restanten bestrijdingsmidde len", constateert wethouder van milieu P. Heems kerk. Noordwijkerhout is de eerste gemeente in de regio die het verbranden v LEIDERDORP UESBETH BUITINK De Leiderdorpse commissie be roep- en bezwaarschriften wil in een tweede zitting meer duide lijkheid krijgen over de subsi die-aanvraag van de familie Roest. Tijdens de vergadering van gisteravond werd voor de commissie nog niet duidelijk waarom de familie niet meer dan 57.000 gulden had gekre gen voor de verbouwing van hun huis ten behoeve van hun gehandicapte dochter Suzanne. Volgens de gemeenschappe lijke medische dienst zou het huis aan het Leiderdorpse Fre- derik Hendrikplantsoen een rechte uitbouw moeten hebben, zodat Suzanne thuis door ou ders en familie kan worden ver zorgd. De subsidie voor een dergelij ke verbouwing wordt gegeven door het ministerie van volks huisvesting na een aanvraag van de gemeente. De gemeente Leiderdorp liet in de aanvraag een uitbouw buiten beschou wing en \Toeg alleen geld voor onder meer een lift. Een uit bouw paste niet binnen het pla nologisch beleid van de ge meente en zou bovendien niet 'sober en doelmatig' zijn. Voorzitter B.K. Olivier ver baasde zich er gisteravond over dat de gemeente bij het minis terie niet over een uitbouw had gerept. De gemeente had een bepaalde procedure kunnen ge bruiken waardoor had kunnen worden afgeweken van het be staande planologisch beleid, er kende hij. Een tweede zitting moet nu duidelijk maken waarom de ge meente de aanwijzingen van de gemeenschappelijk medische dienst niet heeft opgevolgd en geen geld voor de noodzakelijke uitbouw heeft aangevraagd. De commissie hoopt het onder werp al in de vergadering van 24 september te kunnen behan delen. Suzanne Roest werd in 1988, op haar achttiende, getroffen door een hersenbloeding. Daardoor raakte ze verlamd aan armen en benen en verloor zij haar stem. Zes maanden lag ze in coma. daarna volgde twee jaar moei zaam herstel in revalidatiecen tra. Uiteindelijk besloten Suzan ne en haar ouders dat ze weer thuis zou komen wonen, waar zij door ouders en vrienden wordt verzorgd. Tot voor kort moest dat alle maal in de huiskamer gebeuren, omdat de woning niet was aan gepast aan de wensen van een rolstoelgebruiker. De subsidie moest er voor zorgen dat de Leiderdorpse een eigen kamer en enige privacy kreeg. Verhui zen naar een andere, aangepas te woning is volgens dc familie niet mogelijk omdat hulp van buren bij de verzorging noodza kelijk is. Als sinds begin 1989 is de familie Roest bezig om de verbouwing van het huis finan cieel rond te krijgen. De verbou wing is inmiddels voltooid.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17