Leiden Overvallen door de vraag of de slaap? 'Aparte verldezingen voor regiobestuur' VERBIJSTEREND Wethouder uit Polen loopt stage in Leiden Algengroei in grachten restant vuil verleden Woensdag 4 september 1991 13 NIEUWSLIJN Fietser schopt deuk in auto Een 36-jarige fietser uit Leiden heeft gistermiddag op de Witte Singel een deuk geschopt in de auto van een 21-jarige man uit Walsoorden. De Leidenaar dacht dat hij ten val was gekomen doordat de automobilist zijn portier plotseling opendeed. Dat was echter niet het geval. De man was kennelijk zo in de war dat hij niet heeft opgemerkt dat hij was aangereden door een fietser die uit de Hugo de Grootstraat kwam. De 36-jarige Leidenaar is aangehouden. Niemand liep letsel op bij het ongeluk. Geld gestolen bij Studentenhuisvesting Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag een geldkist met ongeveer 5.000 gulden gestolen uit het pand van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting aan de Doelengracht. De inbraak werd gisterochtend ontdekt. De daders hebben vermoe delijk gebruik gemaakt van de brandtrap. Vervolgens hebben ze een ruit vernield om in het gebouw te kunnen komen. Verroest wapen op dak kantoorpand Op het dak van een kantoorpand op het Schuttersveld is een wa pen gevonden. De verroeste revolver, die was geladen, zat in een zak. Het vuurwapen werd aangetroffen tijdens verbouwings werkzaamheden aan het pand, waarin onder meer het oplei dingsinstituut ISW is gevestigd. De politie heeft de revolver mee genomen naar het bureau. Hoe en wanneer het wapen op het dak is terechtgekomen is niet bekend. Gewond bij botsing op Hadewychlaan Bij een botsing op de Hadewychlaan heeft een 28-jarige Leidse automobilist gisterochtend zijn been gebroken. Het slachtoffer is overgebracht naar het AZL. De man werd omstreeks kwart voor acht aangereden door een 31-jarige Leidenaar, die hem tege moet reed. Deze man kwam uit de nachtdienst en de politie ver moedt dat hij door oververmoeidheid op de verkeerde weghelft is terechtgekomen. De 31-jarige bestuurder zei na de aanrijding totaal niet te weten wat er was gebeurd. MET WATERPISTOLEN houden de deelnemers aan de 'recordpoging' tri vial pursuit elkaar wakker. Studenten wagen recordpoging 'Trivial Pursuit' van 76 uur LEIDEN EMIEL FANGMANN „Met welk oor kunnen de mees te mensen beter horen?", leest de ene speler aan de andere het kaartje voor. Terwijl die na denkt zegt de vraagstellen „Hier wordt niet het oor van Van Gogh bedoeld. Ik zie hem aan zijn rechter oor trekken. Je zegt... rechter. Op de achterkant van het kaartje staat...: rechter oor. Goed." Gejoel van eerste jaarsstudenten op de eerste ver dieping van het Fysiologisch La boratorium. En de volgende vraag kan worden gesteld. Echt fanatiek hebben de vijf ou derejaars studenten 'Trivial Pursuit' nooit gespeeld, maar voor het goede doel Artsen zonder Grenzen en de 'test ervaring' namen ze de uitdaging aan. Als het goed is tegen de prijs van drie slapeloze nachten. Want hun spelletje Triviant moet ruim drie dagen onafge broken doorgaan. De eerste nacht zijn ze goed doorgeko men, vanochtend hadden ze al vijf ronden en vijftienhonderd vragen gehad. „Ups en downs. Ik heb net weer een down ge had", zegt er een in alle vroegte. Maar ze hebben afgesproken de komende uren geen water- pistooltje meer te gebruiken, want dat werd vannacht gere geld getrokken. Het begon gistermiddag vlak voor enen allemaal gemoede lijk. Liesbeth Ras, Jan Duijves- tijn, Edwoud Groot, Ralph Paap en Jeroen Steens namen op makkelijke stoelen en bank plaats rond een laag tafeltje met een grote beer als mascotte. Op dat tafeltje het vierkante bord met het ronde speelveld waarop zes kleuren domineren. Inbliksnelheid Ras, studente biomedische we tenschappen en Duijvestijn, co- assistent, dragen een polsme- tertje en hebben electroden op het hoofd. Zij en de andere drie, studenten in de medicijnen, zijn klaar voor hun spelletje Tri viant. Welke landen behoren tot het Iberisch Schiereiland?. Ant woord: Spanje en Portugal. Ze moeten het daar op de eerste verdieping van het Fysiologisch Laboratorium op de Wasse- naarseweg alleen 76 uur vol houden. Wie staat er volgens de legende op de lijkwade van Tu rijn afgebeeld. Antwoord: Chris tus. Achter elkaar, zonder slaap. Van welke kerk luidde Quasi modo de klokken? Antwoord: Notre Dame. En zo maar door, er zijn acht tienduizend vragen in voorraad, ook nieuwe sets entertainment- vragen, genoeg om de rest van de week te kunnen uitzingen, speltechnisch gezien. Voor de kenners: er wordt uitgegaan van de Genius II editie. Gelachen hebben ze ook. Waarin heeft to nijn het record onder de vissen?. Nee, niet de inbliksnelheid zoals Liesbeth dacht. Antwoord: zwemsnelheid. En vier minuten moesten ze wachten op Wie wil van de klokken maar niet wak ker worden? Antwoord: Vader Jacob. Stom, natuurlijk. Elektroden In het kader van de introductie voor eerstejaars wilde de orga niserende Medische Faculteits vereniging der Leidse studenten (MFLS) iets speciaals. De vijf MFLS-leden doen het niet voor het 'Guiness Book', want dat ziet dit spel als een slapeloos heidstest en een echt record is er niet. Omdat de introductie vrijdag ten einde loopt is dat Twee van de deelnemers aan de recordpoging Triviant: „Het zal wel niet het oor van Van Gogh zijn." foto hielco kuipers ook de limiet voor het spel. De poging is geslaagd als er ten minste drie van de vijf spelers hun strijd tegen de slapeloos heid volhouden. Twee mogen er eventueel afvallen, zo is er afge sproken. Met dit lange spelletje Trivial Pursuit' wordt ten eerste de or ganisatie Artsen Zonder Gren zen gesteund. De recordpoging wordt per uur gesponsord en al dat geld gaat naar deze no-non- sens organisatie, zoals een der spelers het uitdrukt. Er is nog geen bedrag bekend. Daarnaast is de recordpoging trivianten een mooie gelegen heid om onderzoek te verrich ten naar gebrek aan slaap bij het verrichten van geestelijke prestaties. De afdeling neurolo gie van het AZL bestudeert oi> der meer de hersenactiviteit van de twee die met elektroden en een polsmeter zijn toegerust. Alles wordt geregistreerd: Ie mand noteert telkens als Lies beth of Jan een vraag beant woorden of die goed of fout is en op welk moment van de hopelijk 76 uren dat ant woord werd gegeven. Een com puter registreert de tijd. Hallicineren Natuurlijk is er voldoende me dische begeleiding. „En we mo gen elk uur vijf minuten rusten, of dat in drie uur opsparen tot een kwartier. Dat laatste doen we meestal. Je kan dan even gaan liggen, of douchen", ver telt Liesbeth. Fysiek hebben ze niet geoefend. „Maar ik heb weieens 72 uur achter elkaar doorgewerkt," zegt Ralph Paap. Ras: „Nee, ik heb geen ervaring, maar ik ben benieuwd naar me zelf. De eerste dag voorzie ik geen problemen, maar later wel. Val je zomaar in slaap of ga je hallucineren?" De vijf hebben ieder een eigen eetschema, aangepast aan hun gewoonten. Elk uur krijgen ze iets. Fysiotherapeuten en diëtis ten van het AZ1 verlenen hun medewerking, een magnetron staat in de buurt. Dag en nacht mogen ze aangemoedigd wor den door wie er maar bij wil zijn. Dan valt misschien te zien hoe een speler eerst door slaap overmand dreigt te worden, on danks de muziek die doorlo pend speelt. Vervolgens wordt hij met het waterpistool van zijn buurman overvallen. In plaats van met een vraag. (Fysiologische Laboratorium. Wassenaarseweg 62. Dag en nacht open. Giro 5709 Ln.v MFLS voor Artsen zonder Grenzen) PvdA wil invloed burger vergroten De PvdA wil directe verkiezingen voor het bestuur van de regio, die Leiden met enkele kleinere buurgemeenten gaat vormen. „Om de democratische invloed van de bur ger op het bestuur te vergroten kunnen bestuursleden rechtstreeks worden gekozen", stelde PvdA-raadslid A. Boot gisteren voor tijdens een commissie-vergadering. Die verkiezingen zouden dan moeten worden gehouden naast de gebruikelijke gemeenteraad en statenverkiezin gen. worden gekozen) zijn een vol doende waarborg voor het de mocratisch gehalte van het be stuur. Volgens mij geeft de raad bovendien een deel van zijn macht weg aan het regiobe stuur, als dat wordt gekozen." De raadscommissie ging gis teren onder grote aarzelingen KAREL BERKHOUT Burgemeester C. Goekoop vond de suggestie interessant. WD- raadslid A. Geertsema voelde er echter niet veel voor. „Getrapte verkiezingen (waarbij uit de ra den van de deelnemende ge meenten vertegenwoordigers voorlopig akkoord met een ver regaande samenwerking met de buurgemeenten Alkemade, Lei derdorp, Oegstgeest, Voorscho ten en Zoeterwoude. De raads leden waren gisteren slechts 'voorzichtig positief over de Gemeenschappelijke Regeling Overlegorgaan Leidse Agglome ratie, die als 'een eerste stap' wordt beschouwd. Nijpend Op dit moment zijn er tussen de regio-gemeenten al regelingen voor bijvoorbeeld muziek school, brandweer, energie, ba sisgezondheidsdienst en econo mische zaken. De noodzaak tot samenwerken wordt steeds nij pender, onder meer door de groeiende vraag naar nieuwe woningen. Begin van de zomer wierp wethouder T. van Rij (volkshuisvesting) de knuppel in het hoenderhok met het voorstel woning te bouwen in de Papenwegse Polder, die gro tendeels in de gemeente Voor schoten ligt. De Leidse gemeenteraad heeft dan ook behoorlijk haast met een stevige samenwerking, bleek gisteren tijdens de com missievergadering. Het voorstel van het college gaat niet ver ge noeg, vinden de meeste raadsle den die liever een regionaal be stuur met meer bevoegdheden zien. „Dit is echt een mini mumpakket", zei WD-raadslid A. Geertsema. De Leidse regio moet meer een echte agglome ratie worden zoals Amsterdam, Den Haag en ook Eindhoven, vinden de raadsleden. De kleinere gemeenten zijn echter als de dood onder de voet te worden gelopen door 'grote broer' Leiden, zo bleek uit de woorden van burgemeester C. Goekoop. „Het is op eieren lopen, dit voorstel is een com promis. Oegstgeest wil heel ver gaan, terwijl Leiderdorp een re gionaal orgaan niet echt nodig vindt. Ik denk zelf dat het op den duur nodig is dat het rijk de regionale samenwerking wat meer gaat afdwingen." Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? Een zomerserie. Vandaag: Leo Meijer, chef van de afdeling stadsbeheer van de gemeente Ik heb altijd gevonden dat de - entree van Leiden nadrukkelijk veel beter kan. Ik moet dan denken aan de metro in Parijs met een paar honderd stations die allemaal precies op elkaar lijken. Alleen het station onder het Louvre, dat is volstrekt anders ingericht. Met beelden van gips en klatergoud. Je krijgt onmiddellijk het idee dat daar bovengronds iets heel bijzonders is te vinden. Zo zou het in Leiden ook moeten zijn. Dat vanaf het station zichtbaar wordt dat deze stad met zijn vele bijzondere museumcollecties zich onderscheidt van andere steden. Neem dat plantsoentje aan de Steenstraat voor het museum van Volkenkunde. Waar dat gebouwtje van de Wereldwinkel staat en die populieren en afrikaantjes. Vroeger stond hier het museum Boerhaave, een deel werd in de Tweede Wereldoorlog weggebombardeerd. De vleugel die is blijven staan is in gebruik als opslagplaats. Het museum van Volkenkunde heeft een prachtige collectie met totempalen, maskers, Japanse poorten, weet ik wat. Het plantsoentje lijkt me een ideale plaats voor een soort etalage van het museum. Je kan er een paar totempalen neerzetten maar ik denk dan ook aan iets bouwkundigs met behoorlijk veel glas dat aansluit bij het bestaande gebouw en waarin enkele collectiestukken staan uitgestald. iramr— miiiimw Het is een plaats die je een beetje zou moeten dramatiseren. Waar je het gevoel krijgt 'hier gaan we de singel over en de oude stad in'. Een plek in de stad die zich voor verbetering leent. Ik vind trouwens dat de gemeenteraad elke raadsperiode extra geld zou moeten uittrekken om vier plekken in de stad mooi te kunnen opknappen. Een van de allermooiste plekjes in Leiden zie je wanneer je over de Witte Singel rijdt en de Sterrenwacht in het vizier krijgt met op de voorgrond de Hortus. Die 125 schakeringen van groen waar de koepels van de Sterrenwacht boven uit torenen. Wanneer je er dan aan denkt dat 's avonds de koepels open worden geschoven en de kijkers op de hemel worden gericht... Een heel bijzonder beeld dat ongerept in stand moet blijven. Daar mag niemand aankomen. Wanneer je dan even verder fietst, de bocht in de Witte Singel om, staat daar het gebouw van biologie met die blauw/grijze platen en die oranje zonneschermen. Een lelijk gebouw, de universiteit kan niet genoeg haast maken met de verhuizing van biologie naar de Leeuwenhoek. Ik ben er voorstander van dat wanneer de verhuizing een feit is, het terrein van de Sterrenwacht bij de Hortus wordt getrokken en een recreatieve bestemming krijgt. Met de sloop van het gebouw van biologie en de vierkante bakstenen kolos kunnen we het gebied aan de kant van de Kaiserstraat dan passend afmaken. Er moeten dan uiteraard wel rieten terrasstoelen komen te staan zoals hoofdcommissaris Poeiert eerder i deze rubriek opmerkte. MOOI en LELIJK Mooi: „125 schakeringen groen waar de koepels van de Sterrewacht bovenuit torenen". foto's henk bouw- sans LEIDEN De Poolse wethouder Piotr Stolarczyk uit Torün loopt tot 20 september stage bij de ge meente Leiden. Ook Karol Dargiel, hoofd van de techni sche afdeling van Torün is in Leiden als stagiair werkzaam. Leiden heeft al enkele jaren een stedenband met Torün. De Polen zijn in de sleutel stad in het kader van een project dat is opgezet door de Vereniging Nederlandse Gemeenten. De VNG betaalt 1500 gulden subsidie per sta geplaats. De twee ambtena ren verblijven vijf weken in Leiden. Ze logeren in een ho tel, dat een 'zacht prijsje' vraagt. LEIDEN IRENE V echter niet in dat de te hoge concentratie fosfaten in het wa ter, veroorzaakt door de jaren lange lozingen, al is verdwenen. Juist deze fosfaten stimuleren de algengroei bij een hoge wa tertemperatuur, zoals nu het geval is na maandenlang mooi weer. Als het mooie weer aan blijft houden zouden de goed gedijende algen alle zuurstof aan het water kunnen onttrek ken wat massale vissterfte tot gevolg kan hebben. Maar zover komt het niet, verzekert Van den Hoek. Als het warm blijft, zullen de grachten, vaker dan nu het gevaJ is, wor den doorgespoeld met zuurstof rijk water. De visstand zal dus geen schade van de algen on dervinden. In de toekomst wil het hoogheemraadschap het water gaan defosfateren. Op dit moment wordt daarmee nog geëxperimenteerd in de water zuiveringsinstallatie Leiden- noord. Groene grachten in een mooie zomer zijn dan voorgoed voorbij. MEDEWERKSTER Het water in de Leidse grachten vertoont de laatste dagen een groene zweem. Diverse Leide naars hebben de politie gebeld met de vraag of er sprake is van verontreiniging. Volgens voor lichter H. van den Hoek van het Hoogheemraadschap van Rijn land is de algengroei een gevolg van het warme weer en (nog steeds) te hoge concentraties fosfaten in het water. Van den Hoek wijst er.op dat de kwaliteit van het grachten- water momenteel een stuk be ter is dan in voorgaande jaren. Dat komt omdat er veel minder wordt geloosd op het opper vlaktewater. De meeste gebou wen in de binnenstad en onge veer 80 procent van de woonbo ten zijn tegenwoordig aangeslo ten op het riool. Ook de water zuivering in Leiden-Noord heeft een gunstige uitwerking gehad op de kwaliteit van het water. Deze verbeteringen houden lelijk: „een ongebruikt plantsoentje aan de steenstraat". 4 seizoenen donzen dekbed exclusief voor de Biienkorf vervaardigd. Gevuld met 65% witte ganzedons en 35% ganzeveerties 100% katoenen ti|k. carré gestikt Tweedelig, d.m.v. klitteband aan elkaar te bevestigen. Tot en met 14 september as. ot zolang de voorraad strekt voor de verbasterende pnizen van: Lits-iumeaux, 575+725gram vulgewicht Van 1195.-Voor 799.- 2-persoons 450+625gram vulgewicht Van 995.- Voor 699.- 1 -persoons, 300 400 gram vulgewicht. Normaal 650.- Nu U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13