Kunst 'Forum is een stuurloos schip' Peek Louis en Theo d'Or: Faber en Ten Bruggencate \jqeo de prijswinnaars j Unesco-prijs voor Gaudeamus Restauratie mogelijk onderzocht Dinsdag 3 september 1991 Redactie. 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYCROK JAN RUSDAAA SASKIA STOEUNGA Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 9 „CATHERINE TEN BRUGGENCATE gaf in De President een beangstigende uit beelding van de vrouw van een dictator: gefrustreerd tot in het bot, gevaarlijk, maar daarom nog niet onmenselijk." NIEUWSLIJN Theater op Voorhout en Binnenhof DEN HAAG Het centrum van Den Haag staat op 7 september in het teken van het negentiende Voorhoutfestival. Er zijn tien podia met muziek, cabaret, zang en dans. Het Binnenhof is ge reserveerd voor kindervoorstellingen. Hoofdstadoperette met Csardasfiirstin AMSTERDAM „Die Csórdésfürstin" wordt de produktie van de Hoofdstadoperette voor het seizoen 1991/1992. De voorstel ling gaat op 7 september in de Amsterdamse Stadsschouwburg in première. Aan deze Weense operette van componist Emme rich Kalman werken 75 mensen mee. Solistische medewerking wordt vedeend door Margarethe Al- bers, Wilma Bierens, Germaine Compier, Jeannine Geerts, Anita Heins, Ralph Beckers, Ton Hofman, Stan Lambregts, Jacco van Renesse, Dick Schaar, Bert Simhoffer en Marco Vermie. De regie is in handen van Hans Fretzer. De operette is in Amsterdam van 6 t/m 15 september te zien. Daarna volgt een tournee door het land tot eind mei volgend jaar. Acteur Verstraete exposeert AMSTELVEEN In het Cultureel Centrum Amstelveen worden van 14 september t/m 22 oktober recente schilderijen van Bob Verstraete tentoongesteld. Deze Amstelveense kunstenaar begon zijn loopbaan als acteur, leerde daarna het schildersvak van een decorschilder. Hij stamt uit een familie van acteurs en kunst schilders in België. De twee belangrijkste acteerprijzen, de Louis d'Or en Theo d'Or, zijn dit jaar toegekend aan Peter Faber en Ca therine ten Bruggencate. Faber dankt de onderscheiding aan zijn hoofrol in Koekoeksnest. Catherine ten Bruggen cate wordt bekroond vanwege haar aandeel in De Presi dent van Thomas Bernhard. De prijzen zijn gisteen in de Koninklijkse Schouwburg in Den Haag uitgereikt. Faber speelt in Koekoeksnest (vrije produktie van Stalles The- aterprodukties V.O.F.) met een superieur naturel het personage van McMurphy, de branie schopper met het kleine hartje die in een psychiatrische inrich ting van zijn identiteit wordt be roofd. Faber moest opboksen tegen de herinnering aan de eerdere filmvertolking van Jack Ni- colson, iets dat hem volgens de toneeljury grandioos is gelukt. Faber is nog nooit eerder met de Louis d'Or onderscheiden. Ook Catherine ten Bruggen cate ontving nooit eerder een Theo d'Or. In De President gaf zij een beangstigende uitbeel ding van de vrouw van een dic tator gefrustreerd tot in het bot, Ten Bruggencate gevaarlijk, maar daarom nog rollen dit - niet onmenselijk. De jury me- Na afloop van de uitreiking willen Catherine ten Bruggencate en Peter Faber met hun Theo en Louis d'Or wel poseren v zen, voor de beste vrouwelijke en mannelijke hoofdrol, werden gisteren in Den Haag uitgereikt moreerde in de motivatie dat dam was zij o.a. te zien in de naar Trudy de Jong en Victor Pro. Löw werd bekroond voor ;er mooie produktie Andromache. Löw. De Jong kreeg de Colom- zijn rol van travestiet in de een- heeft ge- De prijzen voor de beste dra- bina voor haar aandeel in Toe- acter Winteravonden van Hugo speeld. Bij Toneelgroep Amster- gende bijrollen gingen dit jaar val, Voorval van de groep Art en Claus. Cox Habbema voelde zich bij Forum nutteloos Nog voor ze goed en wel begon nen is, is ze alweer weg. Cox Habbema, directeur van de Stadsschouwburg Amsterdam, verlaat Opera Forum, dat haar vorig jaar nog met zoveel trom geroffel binnenhaalde als artis tiek adviseur. Of beter gezegd: hééft Forum al verlaten, want al sinds februari zette ze nauwe lijks nog een voet over de drem pel van het Forumhuis aan de Enschedese Perikweg. Het is over en uit, verleden tijd waar ze alleen maar met een gevoel van teleurstelling aan terug kan denken. „Een prachtig bedrijf, ontzet tend aardige mensen, maar ont stellend slecht geleid. Of het zin heeft gehad wat ik daar heb ge daan? Voor mij zelf in ieder ge val niet, voor Forum hopelijk wel." In de directeurskamer van de Stadsschouwburg blikt ze terug. Formuleert behoedzaam haar kritiek, bang om van natrappen te worden beschuldigd. „De manier waarop ik geruisloos ben afgevoerd: dat is typerend voor het bedrijf. In februari al heb ik de leiding meegedeeld dat er problemen waren. Ik wist niet wat mijn functie was, nie mand wist dat eigenlijk. Ik wilde duidelijkheid. Die is er nooit ge komen. Na dat gesprek heb ik nooit meer iets van de leiding gehoord. Toen ik dan in mei in de krant moest lezen dat mijn functie veranderd was, was de maat vol. Ik was razend. Ik heb gebeld en ze een weekend de tijd gegeven. Maar opnieuw bleef het stil. Daarop heb ik be dankt. Teleurstellend, maar ook typerend en kinderlijk." In maart van het vorig jaar verraste Opera Forum Filhar monisch vriend en vijand met de aanstelling van oud-actrice Cox Habbema als artistiek advi seur. Eén dag in de week zou ze, naast haar werkzaamheden in Amsterdam, in Enschede „vanaf de zijlijn" adviezen komen ge ven om met name de dramati sche kwaliteit van het opera- produkt aldaar te verbeteren. Ze kreeg een contract voor vijf jaar, met de mogelijkheid ooit nog eens een permanente verbinte nis aan te gaan. Geen macht „Ik had er zin in. Toneelmatig is er aan opera een heleboel te sleutelen en te verbeteren. Die overtuiging heb ik nog steeds. Maar het is er geen moment uitgekomen. Ik had het gevoel dat ik nutteloos was, met mijn adviezen gebeurde niets. Mijn functie was die van artistiek ad viseur. Dat betekent dat je zon der mandaten werkt. Je hebt geen macht. Of er wat met je voorstellen gebeurt, hangt af van algemeen-directeur Wester- houd in dit geval, want dat is de man die bij Forum de beslissin gen neemt of hoort te nemen." „Het probleem was dat er niets met mijn voorstellen ge beurde. Ideeën werden niet op gepikt. Dat is frustrerend. Ik kreeg het gevoel in een soort drijfzand te belanden. Er was geen discussie, geen structureel overleg. Het erge was dat dat ty perend was voor Forum. Alle lij nen lopen daar naar de direc teur, maar als die geen beslis singen neemt, gebeurt er niets. Bij Forum worden nooit knopen doorgehakt. Alles wordt doorge schoven naar de directeur, maar die doet vervolgens niets. Dat werkt verlammend voor het hele bedrijf. Problemen worden niet opgelost. Ze etteren door, en verzieken de sfeer." Habbema's functioneren werd, zegt ze achteraf, nog ver der bemoeilijkt door de „plotse ling" opduikende financiële problemen in het najaar van 1990. „Door alle paniekreacties wist ik niet meer wat mijn func tie was. Wist überhaupt niet of er nog iets was." Ze hoorde dat er een gat in de begroting was en dat alle nieu we voorstellingen voor het daar op volgende seizoen waren ge schrapt. „Alles wat ik in de maanden daarvoor had gedaan, de gesprekken die ik had ge voerd, was in één klap overbo dig. Dat was even slikken. Nog dramatischer was dat Forum verzuimde de afspraken die ik gemaakt had, zelf af te zeggen. Ik vond dat dat hun taak was, maar het gebeurde gewoon niet. Dus heb ik op een gegeven moment zelf maar alles weer netjes afgezegd, en dat was het dan. Mij bekroop op dat mo ment duidelijk het gevoel dat ik overbodig was, dat ze eigenlijk helemaal geen behoefte hadden aan een artistiek adviseur. Van wat ik deed, ontging me de zin. Ik ben gaarne bereid tot des noods het schoonmaken van wc's als het moet, maar het moet wel ergens toe dienen." Droefenis - Heb je het gevoel dat je het af- r nog iets hebt kun- len voor Forum? „Eh, nee." - Helemaal niet? „Ach, voor een paar i heb ik wat gedaan, en er zijn natuurlijk wat ideeën van me opgenomen in de meerjaren plannen. Maar echt structureel, nee. Wat mezelf betreft is het diepe droefenis. Ik vind het dood- en doodzonde dat zo'n bedrijf, met zulke mensen, als een stuurloos schip rondkoerst. Er is niemand die zegt welke kant het op moet. De leiding runt de tent, maar daar houdt het mee op. Ik van mijn kant zeg dan: wat wil je nu eigenlijk, wat voor een produkt wil je ma ken? Wil je net zo zijn als de Ne derlandse Opera of wil je juist tegengif geven? Waar liggen je sterke punten? Ik bedoel: Pa- varotti kun je niet binnenhalen, maar wie dan wel?" „Ik vind dat er ook in dit op zicht geen keuzes worden ge maakt. Het is van alles wat. Bo vendien is men zich onvoldoen de bewust van de eigen kracht. Van iemand als Haltmayer bij voorbeeld die als geen ander in staat is jonge zangers binnen te halen. Forum is een veel te braaf bedrijf voor mijn tempe rament. In een bedrijf als dit moet je bij wijze van spreken de hele dag knopen doorhakken. Beter een foute beslissing dan helemaal geen. We praten over een risicovak, over het beleggen in opties. Bij Forum worden die risico's niet genomen." Na een jaar heeft ze een rede lijk beeld van het bedrijf. Een bedrijf waarvan ze vindt en hoopt dat het blijft bestaan. Maar dan moet er wel wat ver anderen. „Omdat één man alle beslissingen dient te nemen en alles weet, hebben alle anderen maar een deel van de informa tie. Het gevolg daarvan is dat je Cox Habbema: „Ik had er zin in. Toneelmatig is er aan opera een heleboel te sleutelen en te verbeteren. Die overtuiging heb ik nog steeds. Maar het is er geen moment uitgekomen." archieffoto cpd onenigheid zaait, dat niemand meer iets doet, dat iedereen af wacht. Dat is ook wat ik Wester- houd verwijt. Het is doodzonde dat al die prima mensen in dat bedrijf niet het vertrouwen krij gen dat ze verdienen en waar door ze zouden opbloeien. Dat dient in de toekomst absoluut te veranderen." Ook in de planning en be drijfsvoering zitten structurele fouten. „De taken zijn niet dui delijk verdeeld, er bestaan geen heldere afspraken. Dirigent Rol and Kieft kwam hier repeteren met het orkest en werd gestoord door lawaai achter het decor. Er was niemand die daar wat aan kon doen. Tekorten in het kunstbedrijf ontstaan door slechte planning, door fouten in de onderkant van je organisatie. Daar kun je als Forum per dag een ton verliezen. Ik bedoel dit: als je voor een première staat en LEIDEN Wethou der H. Koek (cul tuur) reikte gisteren de eerste prijs, een waardebon van 250 gulden, uit aan Remco Betting die met zijn 'Man met doedelzak' de foto wedstrijd van het Straatmuziekcon cours De Gouden Pet won. Tweede werd Christien den uit Leiden Maljers uit Oegstgeest mocht de derde prijs in ontvangst nemen. De winnende foto's hangen samen met een aantal andere die tijdens het con cours worden ge maakt in de hal van het stadhuis te kijk. foto henk bouw man je hebt twaalf man extra nodig, dan heb je geen keus. Die twaalf komen er gewoon. Waar het om gaat is te vermijden dat je in zo'n situatie komt. En bij Forum komen ze permanent in zo'n si tuatie, daar is het altijd raffe len." - Ik beluister in je verhaal toch veel kritiek op Peter Wes- terhoud. „Ik heb kritische kanttekingen bij zijn functioneren, en die heb ik hem ook in een persoonlijk gesprek meegedeeld. Maar het gaat niet om hem, maar om Fo rum. Ik vind dat er iemamd moet komen die consequenties durft te trekken uit wat er alle maal misgaat, uit kritische op merkingen. die er bijvoorbeeld van buitenlandse regisseurs, voldoende zijn. Westerhoud zegt altijd: „Daar praten we nog een keer over", maar daar ben je er natuurlijk niet mee. Je moet iets doen." „Ik geloof in de toekomst van Forum, maar dan moet er wel iemand komen die weet wat hij met dat bedrijf wil. Alleen een zakelijk leider is dan niet ge noeg, je moet ook iemand heb ben met een visie, die ideeën heeft en richting aangeeft. En een zakelijk leider is ook geen garantie dat het bedrijfsmatig goed gaat. Kijk naar Wester houd. Die komt uit de organisa tie. maar zat wel met een gat in Begrijp me wel. grote verdiensten, zat met een geweldige erfenis uit het verleden. Maar na zijn vaste aanstelling twee jaar gele den is er toch iets scheef ge gaan. Een vrouw kan een goede minnares zijn, zeg ik altijd, maar daarmee is nog niet ge zegd dat ze ook een goede echt genote is. Zo liggen die dingen". AMSTERDAM GPP Directeur Wim Beeren van het Stedelijk Museum in Amster dam komt binnenkort met een rapportage over de inmiddels omstreden restauratie van het schilderij 'Who's afraid of red. yellow and blue'. Beeren zal daarin zijn bevindingen aange ven over hoe het schilderij uit eindelijk zijn definitieve staat heeft gekregen en welke ingre pen zijn gedaan. Dit heeft een woordvoerder van het Stedelijk Museum meegedeeld, naar aanleiding van de kritiek van de restauratiedeskundige prof. dr. Ernst van de Wetering. Het uit 1967 daterende doek van de Amerikaanse schilder Barnett Newman raakte in 1986 ernstig beschadigd, nadat een bezoeker het bewerkte met een stanleymes. De Newyorkse res taurateur Daniel Goldreyer kreeg uiteindelijk de restaura tie-opdracht. Deskundige Van de Wetering noemt de restauratie 'nep'. Gol dreyer zou volgens hem het oorspronkelijke rode olieverf- vlak met een roller hebben be dekt met een laag acrylverf. De restauratie die een half miljoen gulden heeft gekost, zou niet meer waard zijn dan een paar duizend gulden. Of de restauratie al dan niet nep was, moet besproken wor den in de commissie kunst en cultuur. Dat vindt het Amster damse gemeenteraadslid E. Bakker (D66). die een verzoek heeft ingediend om de kwestie op de agenda te plaatsen. De eerst volgende vergadering is op 11 september. De Unesco-IMC Music prijs is dit jaar toegekend aan de Stich ting Gaudeamus in Amsterdam, de Franse musicoloog Jacques Chailley en de Japanse compo nist Toru Takemitsu. De stichting Gaudaemus, centrum voor hedendaagse mu ziek, heeft dat bekend gemaakt. De Unesco-IMC prijs wordt om de twee jaar uitgereikt aan per sonen of instellingen die heb ben bijgedragen aan de verrij king en ontwikkeling van de muziek, het onderling begrip tussen de volkeren, internatio nale samenwerking en andere door Unesco gestelde doelen. In voorgaande jaren mochten onder anderen Olivier Mes- siaen, Leonard Bernstein, Ye- hudi Menuhin en Daniel Baren- boim de prijs in ontvangst ne men. De uitreiking is op 1 oktober tijdens de 24ste General Assem bly van de international Music Council in Bonn. joo&L -H> .S««_

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9