Wetenschap m M ri, rv t Idee om Mars vruchtbaar te maken vrijwel onhaalbaar r1 as Japanse technici werken aan drie-dimensionale televisie Actieve vulkanen vormen bedreiging voor vliegverkeer Dinsdag 3 september 1991 071-161400 Redactie: KAREL BERKHOUT Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: SIMON DE GRAAF 7 VULKANISCHE deeltjes kunnen alle beweegbare (vleugel)onderdelen, brandstof- en olieleidingen en hydrauli sche en elektronische systemen aantas ten en ontregelen. DE OMSTANDIGHEDEN op Mars zijn niet plezierig: aan de polen daalt de temperatuur tot onder de min 100 graden. NIEUWSLIJN Golfoorlog veroorzaakt zandstormen Een milieu-deskundige van de Verenigde Naties heeft gezegd dat de Golfregio de komende tien jaar te kampen krijgt met een toename van bodemerosie en zandstormen. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in de 41 dagen durende Golfoorlog, aldus de deskundige, Ali Ayoub van het VN-milieuprogramma in Nai robi. Ayoub verklaarde dat voorlopige rapporten erop wijzen dat de duizenden tanks, vrachtwagens en ander militair materieel de bodemhuishouding van het land, waar voorheen uitsluitend ka melen hebben gelopen, danig in de war hebben geschopt. Ijskap Noordpool geslonken De drijvende ijskap die een groot deel van de Poolzee bedekt is tussen oktober 1978 en augustus 1987 met ongeveer 2 procent geslonken, zo hebben geleerden in het Britse tijdschrift Nature bekendgemaakt. Volgens de onderzoekers is het mogelijk dat het slinken van de ijskap een gevolg is van het opwarmen van de aarde door het broeikaseffect. De onderzoekers gebruikten satellietwaarnemingen om de om vang van de ijskappen van de Noord- en de Zuidpool over een periode van negen jaar te meten. In de Antarctische ijskap wer den geen veranderingen van betekenis gemeten. Waarom de veranderingen in de noordelijke ijskap zich niet in de zuidelijke voordoen is nog onduidelijk; een recent computermodel van het opwarmen van de aarde suggereert echter dat de Noordpool sneller opwarmt dan de Zuidpool. Robijnenkoorts velt schatzoekers Honderdduizenden Vietnamezen hebben hun woongebieden verlaten en zijn in het noorden van het land op robijnenjacht. Tweehonderd schatzoekers zijn bij ongelukken omgekomen, zo heeft het Vietnamese staatspersbureau bekendgemaakt. Sinds eind vorig jaar stromen de gelukszoekers naar de distric ten Quy Chau en Quy Hop in de provincie Nghe Tinh, toen daar ..grote'1 robijnvoorraden werden ontdekt. Een aantal van hen vond edelstenen, maar de gebieden zijn nu afgesloten, volgens het persbureau vanwege de ongelukken. Eerder dit jaar meldde de staatstelevisie dat het malaria-probleem in het land is verer gerd door de trek van goud- en edelsteenzoekers naar de door muskieten geplaagde bergen. Tussen januari en mei zouden 228.000 mensen malaria hebben gekregen en het sterftecijfer is hoog. Medewerker supercollider loopt over Het beeld van de wereldwijde samenjverking tussen onderzoe kers op het gebied van hoge energiefysica heeft een deukje op gelopen. De Amerikaanse fysicus Sam Ting is opgestapt uit het bouwteam van de Superconducting Supercollider in Texas en in dienst getreden bij de Europese rivaal CERN in Genève. Voor de SSC is de overstap van Ting een strop want hij heeft de blauw drukken voor de zogeheten L-detector meegenomen. De bouwkosten van deze L-speurder naar sub-atomaire deeltjes bedragen 700 miljoen en CERN is er maar al te happig op de der tèctor van Ting in huis te krijgen. Onderhandelingen tussen Ting en CERN zijn gaande om de L-detector in CERNs nieuwe Grote Hadron Versneller te bouwen. Trevi-fontein glinstert weer De beroemde Trevi-fontein in Rome staat na de restauratie als vanouds te glimmen. Het water voor de fontein wordt aange voerd via een aquaduct, dat 2.000 jaar geleden al water leverde voor de Romeinse thermische baden. De fontein, die zich op een klein plein bevindt, is een Romeins monument. Volgens de legende zal iedereen die er een munt stuk inwerpt, terugkeren naar de Eeuwige Stad. Na de schoon maakbeurt ziet de fontein er weer ongerept uit, zeker in vergelij king met de honderden andere monumenten en gebouwen in Rome die zwart zijn van de uitlaatgassen van het autoverkeer. De vervuiling door het verkeer zal spoedig wel weer toeslaan, maar de duiven worden nu op afstand gehouden door een elek tronisch veld met lage spanning. BEN APELDOORN MEDEWERKER GPD In het wetenschappelijk tijd schrift 'Nature' beschrijft een onderzoeksteam van de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NASA, onder leiding van Chris MacKay, een idee om Mars op de lange tot zeer lange termijn meer geschikt te maken voor plantengroei. Daartoe zouden met speciale technieken ter plekke grote hoeveelheden broeikasgassen (kooldioxide bij voorbeeld) gedurende duizen den jaren uit de bodem van de 'Rode Planeet' moeten worden vrijgemaakt. Men neemt aan dat daarvoor op de met kool- zuur'sneeuw' dun-berijpte poolkappen van Mars en in de bodem elders (in de permafrost altijd bevroren lagen) vol doende materiaal voorhanden Dat zou het begin moeten zijn voor een ingrijpende, globale temperatuurstijging waardoor mogelijkheden ontstaan voor planten om zich daar te kunnen ontwikkelen. De planten op hun beurt zouden, via de hier op aarde overbekende koolzuuras- similatie waarbij onder invloed van zonlicht kooldioxide wordt opgenomen door bladgroen ('chlorofyl') en zuurstof wordt afgegeven, weer voor verhoging van het zuurstofgehalte in de dampkring van Mars zorg kun nen dragen. Vermetel Een heel vermetel idee, zo ge ven de onderzoekers zelf vol mondig toe, en bovendien geen nieuw plan want de ideeën om bepaalde planeten (Venus, Mars) geschikt te maken voor aards leven ('terraformeren' ge noemd) zijn al bijna zo oud als de wens van de mens om daar eens een kijkje te gaan nemen. En dan het liefst nog zonder die grenzeloos ongemakkelijke en ingewikkelde ruimtepakken van tegenwoordig waarin het min ste lekje of een stofje op een vi tale plaats een wisse dood kan betekenen. Wat het voorkomen van levens vormen, hoe primitief ook, be treft is Mars misschien wel net zo doods als onze naaste buur, de maan. Maar daar waar de maan geheel luchtledig is be staat voor wat betreft Mars toch nog een sprankje hoop: Mars heeft namelijk een dampkring en kent, vanwege de schuine stand van zijn rotatie-as, net als de aarde 5 Eind vorige eeuw ontdekte men met grote telescopen dat er op Mars kleurveranderingen voor kwamen die verband leken te houden met de loop der seizoe nen. Plantengroei? Nee, zo leert de gevoelige apparatuur van een menigte ruimtesondes die Mars tot nu toe van nabij minu tieus hebben onderzocht. In 1976 landden twee vernuftig geconstrueerde onderzoeksla boratoria op het rode, stenige oppervlak van de 'God-van-de- Oorlog'. Deze Viking-landers hadden het vooral gemunt op het aantonen van organismen in Mars' bodem maar dat is na jaren van uiterst zorgvuldig 'scheppen' (de uitschuifbare 'schop' moest immers vanaf grote afstand worden bediend waardoor elke 'schep' zo onge veer een week in beslag nam) niet (duidelijk) aangetoond. De omstandigheden op Mars zijn dan ook niet plezierig; aan de polen daalt de temperatuur vaak tot ver onder de min 100 graden en alleen 's zomers is de temperatuur nabij Mars' eve naar soms vijftien graden boven nul. Een mals voorjaarstempe- ratuurtje dus maar dan een waarbij je naar adem snakt. De luchtdruk is er aan het opper vlak hoogstens zo groot als bij ons op het topje van de Mount Everest en daarbij komt nog dat het zuurstofgehalte maar een fractie is van die op aarde. Kool dioxide, het 'broeikas'gas, maakt overigens reeds 95 pro cent uit van de Marsatmosfeer. De onderzoekingen met behulp van ruimtesondes leren dat Mars (heel) vroeger veel meer water moet hebben gekend. Waar dat allemaal is gebleven is een raadsel. -jd '-■* A XD.A.M SOfTWAKE. INC. Studenten medidjnen kunnen tegenwoordig ook op de computer een mens van binnen en buiten bekijken en desgewenst ontleden. Geavanceerde computerprogrammatuur (Animated Dessection of Anatomy for Medidne ofwel ADAM) haalt de afbeeldingen van de mens uit het studieboek en zet ze op het beeld scherm. Op de foto is een staaltje van dit kunnen te zien. rorb ap Een Russische verkenner tast een Marsmaan af. Op de achtergrond is Mars te zien, een planeet die minstens zo woest leeg en levenloos is als de Sahara of Antarctica. .foto ap Twee Japdnse bédrijven werken momenteel aan de ontwikkeling van een televisie met drie-di mensionaal beeld. Bij de vroe gere drie-dimensionale films moest plaats worden genomen in een verduisterde kamer en een rood-groene bril worden opgezet. Wat de kijker meestal het langste bijbleef was hoofd- pijn. Het experimentele scherm dat nu wordt ontwikkeld, cre ëert het drie-dimensionele ef fect zelf met honderden klei ne bolle lenzen die op het scherm zijn aangebracht. Het linker- en rechteroog krijgen elk een afzonderlijk beeld voorge schoteld die in het menselijk brein worden gecombineerd tot een drie-dimensionaal beeld. De nieuwe schennen worden ontwikkeld door de Japanse staatstelevisie en de Nippon Te legraaf- en Telefooncorporatie, maar beide zeggen dat com merciële toepassing waarschijn lijk nog jaren op zich zal laten wachten. Een demonstratie leverde het beeld op van drie-dimensionale foto's. Bepaalde delen van het beeld leken zich voor of achter het scherm te bevinden. Het beeld was echter iets minder scherp dan op een gewone tele visie. Het perspectief verandert met het standpunt van de kijker, maar vanuit sommige posities is er een zwarte balk op het scherm te zien, waar de onder zoekers nog een oplossing voor hopen te vinden. Er wordt geëxperimenteerd met vier camera's om extra diepte te suggereren. Door het gebruik van meerdere camera's wordt de informatie in en de omvang van het beeldsignaal echter groter. Er moet nog een manier worden gevonden waar mee het signaal kan worden verdicht. Dan is er nog de omvang van het toestel; de experimentele tv is drie meter lang en om het beste effect te bereiken moet de kijker 4,5 meter van het scherm at zitten. De technici willen een apparaat ontwikkelen met spie gels om de 3D-TV voor de con sument kleiner te maken. STELLINGEN GPD-MEDEWERKER De vele vulkaanuitbarstingen van de laatste jaren beginnen het internationale vliegverkeer ernstig te hinderen. Na een aan tal bijna-catastrofes van vlieg tuigen die onverwacht door wolken van vulkanische as vlo gen, is men het over één ding eens geworden: het waarschu wingssysteem voor het vliegver keer, nu nog beperkt tot weers voorspellingen en daarmee in verband staande route-omlei dingen, moet drastisch worden uitgebreid en verbeterd. Dat is betrekkelijk simpel, want de ap paratuur daarvoor is al vele ja ren in gebruik. Een Boeing 747-400 Combi van de KLM, met aan boord 234 passagiers en veertien beman ningsleden, bevond zich op 15 december 1989, op weg van Schiphol naar Tokyo, op een hoogte van ruim acht kilometer ten noorden van Anchorage (Alaska) en maakte zich op voor een tussenlanding op Anchor age International Airport (AIA). Het toestel vloog op de automa tische piloot toen plotseling alle vier de motoren uitvielen. Met het teruglopen van de snelheid nam ook de hoogte schrikba rend af. Ondertussen probeerde de be manning, zich niet bewust van wat er buiten precies aan de hand was, koelbloedig de moto ren weer aan de praat te krijgen. Op vier kilometer hoogte en na acht pogingen sloegen twee motoren weer aan en na nog drie keer proberen ook de overi ge twee. AANVLIEGROUTE Dit is een schematische weergave van wat een Boeing 747 overkwam in de rook- en aspluim van Mount Re doubt. Het toestel maakt een duikvlucht van vijf kilometer voordat de bemanning het weer onder controle had. foto ap Het toestel landde veilig op AIA. Daar leerde een uitgebreide in spectie van de motoren dat deze onder de as zaten en zo goed als onbruikbaar waren ge worden. Uit elk van de motoren schraapte en hakte men onge veer 80 kilogram vastgekoekte Al spoedig kwam de oorzaak aan het licht: anderhalf uur vóór het uitvallen van de motoren had de vulkaan Mount Redoubt een enorme wolk as en gassen tot bijna veertien kilometer hoogte de dampkring in gebla zen. De Boeing kwam in de wolk terecht op ongeveer 300 kilometer ten noorden van de vulkaan. De aangerichte schade aan het vliegtuig beliep een to taalbedrag van 150 miljoen gul den. De uitbarsting van de Mount Redoubt verstoorde da genlang het vliegverkeer van en naar Anchorage. Twee soortgelijke voorvallen vonden, met enkele weken tus senruimte, medio 1982 plaats toen Boeings-747 van British Airways en Singapore Airlines op hoogten van elf en twaalf ki lometer nabij de Indonesische stad Bandung in de aswolk te recht kwamen van de vulkaan Galunggung. Bij beide toestel len vielen de vier motoren abrupt uit en de vliegtuigen maakten zo ongeveer een vrije val van bijna acht kilometer Bijna-rampen Het is onder meer gebleken dat het, sedert de uitbarstingen van de Pinatubovulkaan die begin juni tot leven kwam, niet min der dan veertien keer is voorge komen dat vliegtuigen domweg dwars door de inmiddels tot gi gantische afmetingen uitge groeide aswolken van de vul kaan zijn gevlogen. Bij één vliegtuig leidde dat tot het uit vallen van twee motoren; in to taal tien motoren moesten in hun geheel worden vervangen. Vulkanische as is funest voor met name straalmotoren waar in metalen onderdelen met zeer hoge snelheden ronddraaien; mede daardoor oefenen de as- deeltjes een verwoestend erode rende werking uit en zetten ze zich in vloeibare vorm vast in de heetste gedeelten van de 'jets'. Daarnaast kunnen vulka nische deeltjes alle beweegbare (vleugel)onderdelen, brandstof- en olieleidingen en hydrauli sche en elektronische systemen aantasten en ontregelen. Frustraties De meeste deelnemers aan een symposium over vliegtuigen en vulkanen toonden zich eerder dit jaar verbaasd over het feit dat de aarde al tientallen jaren lang onafgebroken door allerlei satellieten wordt bespied en dat er nog steeds niet zoiets in het leven is geroepen als een we reldwijd waarschuwingssysteem voor actieve vulkanen en de as- wolken daarvan. Thom Fox, een meteoroloog van de International Civil Avia tion Organization (ICAO), gaf, staande bij een grote tafel vol met adembenemend scherpe satellietfoto's van de Pinatubo- wolken, luidkeels uiting van zijn frustratie: „Het irriteert me mateloos als ik dit zie en daarbij weet dat dit soort informatie niet de cockpits heeft bereikt van de vliegtuigen die daar rondvlogen op het moment dat deze foto's werden genomen. Voor mij is het duidelijk wat er in de zeer nabije toekomst moet gebeuren." De deelnemers aan het sympo sium bereiden nu een aantal maatregelen voor om de com municatie en coördinatie tussen de talrijke organisaties op dit gebied te verbeteren. Dat moet op zo kort mogelijke termijn ge beuren via een aantal interim maatregelen waarbij bureaucra tische, en dus tijdrovende, pro cedures moeten worden om zeild. Daarbij moet een link ge legd worden met die organisa ties die gebruik maken van (weer)satellieten zoals bijvoor beeld de Nimbus-7. Nimbus heeft een instrument aan boord (de Total Ozone Mapping Spectrometer, TOMS) waarmee niet alleen het ozon gehalte in de dampkring kan worden bepaald (de TOMS is een van de instrumenten die het 'ozongat' boven Antarctica detecteerde en verder volgt) maar waarmee ook een vulkani sche aswolk ontdekt kan wor den. De Nimbus-7 heeft, dank zij de TOMS, onlangs aange toond dat de Pinatubovulkaan een enorme wolk aerosols (ver bindingen tussen de vulkaan- deeltjes en luchtmoleculen) heeft geproduceerd die nog wel verschéidene jaren kan blijven hangen. Daarnaast wil men ontdekking van aswolken in de verkeers vliegtuigen kunnen vaststellen. Met de tegenwoordige boord- sensoren is de nabijheid van vulkanische aswolken nauwe lijks aan te tonen. Australische wetenschappers hebben een in- fraroodinstrument ontwikkeld waarmee rookpluimen van ac tieve vulkanen vanaf een veilige afstand kunnen worden waar genomen. Om het groene hart van de Randstad te sparen dient te worden on derzocht of het maatschappelijk gewenst is om de hoge snelheids trein in de Randstad ondergronds (of in een open bak) te laten rij den. (J.M.C Vollering, Amsterdam) Er wordt in Nederland van overheidswege te weinig gedaan om kennis van Maleis, het Sranan Togo, het Papiamento, het Turks en het Arabisch te verbreiden onder groepen van de bevolkjng die deze taal niet als kind hebben geleerd. (H.H. Dragstra, Groningen) Kennis is macht. Inderdaad. Gevaarlijk wordt het pas als macht zich hult in het gewaad van kennis. Als de westerse wereld in de afgelopen decennia net zoveel energie had geïnvesteerd in de oplossing van het Palestijns-Israëlische vraagstuk als in de oplossing van de Golfcrisis, dan was het ge vaar van een potentieel conflict tussen de westerse en de Arabische wereld veel minder groot geweest. (J-P. Koenis, Groningen). Niets is zo goed voor het testen fietstocht door Amsterdam, v gonnen is. België vormt voor Nederland alleen maar een dikke grens met Frankrijk, (naar J. Brouwers). Gezien het bestaande verschil in geboortecijfers van katholieke en en protestantse bevolkingsgroepen en het verbod op anticoncep tiemiddelen voor katholieken zou de IRA zich beter kunnen bezig houden met het saboteren van avondlijke televisieuitzendingen in Noord-Ierland en de rest aan de tijd over moeten laten. (Annelies Hofman, Groningen) Vaderschapsverlof is een remedie tegen de ongelijke behandeling De roep om betere scheidsrechters in het voetbal is zinloos. De voetbalsport is beter af met meer scheidsrechters. Een scheidsrechter is een collectief goed. Een goede scheidsrech ter reduceert de onderhandelingskosten ontvangt daarvoor een ka rige vergoeding. Voetballers zijn eigenlijk 'free kickers' Gusta Renes, Leiden) DE DUITSE REGERING wil dat gebruikte elektrische apparaten niet langer bij het huisvuil terechtkomen. De verkopers moeten oude apparaten kosteloos terugnemen en onderdelen zo veel mo gelijk hergebruiken. Daartoe heeft de Duitse milieuminister Töpfer een wet voorgesteld, die nog dit jaar van kracht moet worden. In Duitsland komt per jaar ongeveer 800.000 ton elektrische en elektronische apparaten op de schroothoop. Naar verwachting zal deze hoeveelheid jaarlijks met 5 tot 10 procent toenemen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7