Economie 'Goldflnger' Jeltsin beheert goudmarkt i SS Blijft er nog wel wat over? Podolsk ziet de zon nog niet schijnen Dinsdag 3 september 1991 Redactie: 023-150224 JANNINE BOSMA Vormgeving: HENK GEIST rfj, V gE 5 <-* r gif*» -f*.' I - NIEUWSLIJN In vijftien uur auto's maken Bij Nedcar in Bom (nu nog Volvo Car) zal de komende jaren veel doelmatiger moeten worden gewerkt. Het Japanse autoconcern Mitsubishi wil de auto's in Bom vanaf 1995 in vijftien uur in el kaar zetten. Volvo doet er nu dertig uur over om een auto te ma ken. Afgelopen zaterdag ondertekenden Volvo Zweden, de Staat en Mitsubishi in Den Haag de overeenkomst over de verdeling van de aandelen Volvo Car. Die zijn vanaf 1 december gelijkelijk verdeeld over de Staat, Mitsubishi en Volvo Car Zweden. Nu heeft de Staat nog 70 procent van de aandelen Volvo in handen. Als gevolg van het akkoord zullen vanaf 1995 zowel Volvo's als Mitsubishi's in Bom van de band rollen. Hoogendijk weg als commissaris HCS Mr. F. Hoogendijk heeft gisteren met onmiddellijke ingang ont slag genomen als commissaris van het automatiseringsbedrijf HCS Technology. In een verklaring liet hij weten dat hij gedu rende een jaar „een vrijwel permanent verschil van inzicht" heeft gehad met zowel de directie als het overgrote deel van zijn medecommissarissen. Afgelopen vrijdag werd financieel-direc teur J. Sanders conform de eis van de aandeelhouders vervangen door voormalig Boskalis-directeur L Nelissen. De wisseling volgde nadat bekend werd dat HCS in de eerste zes maanden van dit jaar een verlies heeft geleden van 125 miljoen gulden. Dat bedrag sloeg in als een bom. In juli maakte het concern nog bekend een verlies van 40 miljoen gulden te verwachten. Managementsubsidie wordt geschrapt Minister Andriessen van economische zaken wil op 1 januari 1992 zowel de subsidie voor managementondersteuning als de subsidie voor adviezen van de regeling borgstelling kredieten aan het midden- en kleinbedrijf schrappen. Dat heeft de minis ter gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. De bezuiniging maakt onderdeel uit van de „ingrijpende" ombuigingsoperaties „die ook mijn departement ten deel zijn gevallen," zo schrijft de minister. Een deel van het geld voor de management ondersteu ning zal overigens beschikbaar komen voor voorlichting en advi sering aan het midden- en kleinbedrijf. Matig halfjaar Rodamco Rodamco, het onroerend goedfonds van de Robeco Groep, heeft in de eerste zes maanden van het lopende boekjaar (1 maart - 31 augustus) een totale beleggingsresultaat behaald van 2,5 procent per aandeel. De beleggingen in Groot-Brittannië en de Verenig de Staten namen in waarde af, terwijl de bezittingen op het Eu ropese vasteland iets in waarde toenamen. De totale waardeda ling van het onroerend goed is vrijwel geheel gecompenseerd door gunstige valutaresultaten. Japanse banken: gegarandeerd winst De vier grote effectenfirma's in Japan hebben ook klanten die geen verlies leden bij aandelentransacties compensatie gebo den. Volgens een woordvoerder van het ministerie van financi ën, die dat gisteren bekendmaakte, is daarmee het vermoeden versterkt dat de grote vier hun beste klanten een gegarandeerde winst gaven. Volgens de woordvoerder heeft het onderzoek te gen Nomura, Nildco, Daiwa en Yamaichi uitgewezen dat zij in zeker 59 gevallen compensatie boden aan klanten die geen ver lies leden. Het schandaal rond de grote vier ontstond eerder dit jaar, toen bekend werd dat zij de verliezen van hun beste klan ten compenseerden. 'Zachte leningen' voor China Staatssecretaris Van Rooy van economische zaken heeft gisteren in de Chinese hoofdstad Peking een overeenkomst ondertekend voor twee 'zachte leningen' voor projecten van Nederlandse be drijven. Het geld is bestemd voor het opzetten van een veevoe derfabriek door een Nederlandse onderneming en voor het leve ren van pompen en filters voor de waterhuishouding. Het is voor het eerst sinds de bloedige onderdrukking van de studentende monstraties in China in juni 1989, dat Nederland weer leningen tegen gunstige voorwaarden verstrekt uit de pot voor ontwikke lingssamenwerking. Goudwinning in de Semiletzka-mijn, in Siberië. archieffoto Boris Jeltin confis queerde vorige week Moskou's goudvoor raad, gewonnen in de Russische republiek. foto epa dima tanin Russische president houdt Westen in onzekerheid De Sovjetunie is een van de grootste goudproducenten in de wereld. Of was, want verreweg het meeste goud wordt gewonnen op het grondgebied van de Russische Federa tie. Als de president van de Russische republiek, Boris Jeltsin, tevens de machtigste man wordt in de Sovjetunie, heeft dat niet alleen gevolgen voor de goudvoorraad in de Sovjetunie, maar ook voor het Russische goud in de kluizen van westerse banken. een jaar verkoopt en gelijk aan haar jaarlijkse goudproduktie. Een aanzienlijk deel Vorige week confisqueerde Bo ris Jeltsin Moskou's goudvoor raad, gewonnen in de Russische republiek. Per decreet besliste de president bovendien dat de viezen, edele metalen en dia manten uit Sovjetunie niet meer mogen worden verkocht zonder toestemming van de Russische Republiek. Dat zal veel kleinere republieken die ook over deze grondstoffen be schikken, niet plezieren. Zij zul- goud rust bij westerse banken als onderpand voor import-kre dieten. Waarschijnlijk heeft Moskou met de meeste banken ruilaf- spraken gemaakt, waarbij de Sovjetunie zich heeft verplicht het goud na verloop van tijd te rug te kopen van de banken. Maar plotseling kwam er de staatsgreep in de Sovjetunie. Bankiers begonnen te vrezen len hun natuurlijke rijkdommen dat de nieuwe machthebbers de nog hard nodig hebben om oude afspraken niet zouden na- straks op eigen benen te kun- komen en de leningen mis- nen staan. schien niet zouden aflossen. Dat verklaart goeddeels waar om de goudprijs in de eerste twee dagen van de coup als een jojo op en neer ging. Meteen nadat het nieuws over de staats greep de wereld bereikte, steeg de goudprijs 2 dollar per ounce omdat beleggers hun toevlucht namen tot goud als veilige be legging. De dag daarna kelderde de goudprijs harder dan ze was Onderpand Een paar weken voor de coup suggereerde de bank Credit Suisse dat de Sovjetunie alleen al in de eerste vijf maanden van dit jaar via Londen en Zürich driehonderd ton goud had ver kocht. Dat is meer dan wat de Sovjetunie anders gemiddeld in namelijk met ounce. Bij b groeide de vrees dat westerse banken het Russisch goud uit hun kluizen zouden verkopen. Bij zulke grote hoeveelheden zou de goudprijs op de wereld markt ongetwijfeld kelderen. Aspiraties Die dreiging is weliswaar min der accuut nu de staatsgreep in de Sovjetunie is verijdeld, maar nog altijd aanwezig. Westerse banken kunnen er niet meer op rekenen dat het centrale gezag in de Sovjetunie, waar ze in het verleden zaken mee deden, overeind blijft. De aspiraties van de Russische Federatie en haar president Boris Jeltsin maken dat duidelijk. Een paar weken voor de staatsgreep heeft de Sovjetunie nog zo'n 84 ton goud ter waarde van 1 miljard dollar verkocht in het Westen. Goud afkomstig uit de republiek Rusland en door de Sovjet-autoriteiten koorts achtig en tegen veel te lage prij zen gedumpt, verklaarde de Russische minister van Jusitie, Fjodorov, geërgerd. De goudproduktie in de Sov jetunie wordt bijna volledig ge domineerd door de Russische republiek. Het meeste goud wordt gewonnen in het centrale deel van de Oeral aantal plaatsen in Siberië (Lena, Vitim. de Magadan-regio en Ja- kutsk). Kleinere goudmijnen zijn er in de republieken Arme nië en Oezbekistan. Tot nu toe werd de goudin dustrie in de Sovjetunie centraal geleid door de Glavzoloto, een 'houdstermaatschappij' van alle goudmijnen en op haar beurt weer een departement van het ministerie van Non-Ferro Meta- lurgie. Geheim Hoeveel goud de Sovjetunie jaarlijks produceert en hoe groot haar voorraden zijn, is een goed bewaard geheim. De laatste keer dat de autoriteiten cijfers bekend maakten, was in 1935. In dat jaar was de op brengst 150 ton en de voorraad 145 ton. In de daaropvolgende halve eeuw zijn cijfers over pro- duktie, voorraad en verkoop van goud verzwegen. Lange tijd liepen de schattingen daarover in het Westen zo uiteen, dat ze nauwelijks enige waarde had den. De schattingen werden geba seerd op publicaties in Russi sche vakbladen over aantallen, types en de omvang van machi nes in de goudvelden. Consoli dated Gold Fields schatte een paar jaar geleden dat de Sovjets elk jaar tussen de driehonderd CARACAS MARCO ANTONIA SIBAJA De versnelde afbrokkeling van het Sovjet imperium en de financiële beloftes van de westerse wereld, worden in Latijns-Amerika met grote bezorgdheid gevolgd. Zal er da delijk nog wel geld voor ons overblijven? De ontwikkelingslanden stellen die vraag nog niet hardop, maar tonen zich in toenemen de mate ongerust dat internationale fond sen verschoven zullen worden naar de regio die de beste kansen heeft voor economi sche groei. Volgens een onderzoek van het Latijns- Amerikaans Economisch Systeem (Sela) in Venezuela, is deze bezorgdheid voorbarig. Sela concludeert dat er voldoende kapitaal in omloop is om aan de vraag naar investe ringen te voldoen. Bovendien is de situatie in de Sovjetunie en Oost-Europa nog te problematisch voor veel buitenlandse in vesteerders. Het onderzoek is deze week onderwerp van gesprek op de Sela-confe rentie die deze week in Caracas wordt ge houden. Sela verwacht wel dat een groter deel van de ontwikkelingshulp van regeringen van industrielanden naar Oost-Europa zal gaan. Verschuiving van hulpgelden naar Oost-Eu ropa zou vooral nadelic zijn voor de armste landen in de regio, zoals bijvoorbeeld Haïti, en die in Centraal-Amerika, die vooral pro fiteren van leningen met lage of geen rente en schenkingen. De meeste andere landen krijgen alleen rentedragende leningen, en zouden minder te lijden hebben onder een dergelijke verschuiving van hulpgelden. De Japanse overheidsbijdragen aan ont- wikkelingsprojekten in Latijns-Amerikia en het Caraibisch gebied zijn de afgelopen paar jaar al gedaald. In 1987 kreeg de regio nog 418 miljoen dollar van de Japanse over heid. 8 procent van het totale Japanse hulp budget. Een jaar later was dat bedrag ge daald tot 399 miljoen dollar, 6,2 procent van het budget. Het leeuwendeel van de Japanse ontwik kelingsgelden gaat naar Azië, zo'n 65 pro cent van het totaie budget. Het ziet ernaar uit dat Latijns-Amerika in de toekomst ook zal moeten concurreren met de Sovjetunie om Japanse ontwikkelingsgelden. De Ja panse regering heeft laten weten met Boris Jeltsin, president van de Russiche Federatie, te willen praten over economische hulp en samenwerking. 'Uzeren Gordijn' In zijn rapport waarschuwt Sela de Latijns- Amerikaanse landen ervoor niet achterop te geraken, gezien de razendsnelle tempo waarin de ontwikkelingen zich in Oost-Eu ropa voltrekken. Dankzij hervormingen ver vangen de landen achter het vroegere 'IJze ren Gordijn' geleidelijk aan hun centraal ge leide-economieën door een vrije markt eco nomie, waarbij de handel met landen bui ten het Oostblok steeds belangrijker wordt. Volgens het Sela-rapport steeg de Oost- europese import in de geïndustrialiseerde landen van 43 miljard dollar in 1988 naar 47 miljard dollar in 1989. De export naar het voormalige Oostblok steeg in dezelfde pe riode van 43 miljard dollar naar 49 miljard dollar, met West-Europa als de voornaam ste handelspartner. Door de economische liberalisering wordt Oost-Europa aantrekkelijk voor bui tenlandse investeerders. Het is echter nog steeds een onzekere markt, omdat in som mige gevallen het oude systeem nog niet geheel verdwenen is en het nieuwe slechts gedeeltelijk ingevoerd. Niettemin zijn de in dustrie-landen volgens het Sela-rapport veel flexibeler tegenover Oost-Europa en stellen ze de Oostbloklanden veel minder strenge economische voorwaarden dan de Derde Wereld, met name Latijns-Amerika en het Caraibisch gebied. Tot nu toe heeft Oost-Europa weinig in vesteerders weten aan te trekken. De enige uitzondering is Duitsland, dat normaal ge sproken substantiële fondsen naar Latijns- Amerika sluist. De verwachting is dat een deel daarvan de komende tijd naar Oost- Europa zal gaan. driehonderdvijftig ton goud uit de grond halen. Als deze schatting, die alge meen wordt gezien als redelijk betrouwbaar, klopt bedraagt de goudproduktie van de Sovjetu nie bijna de helft van die van Zuid-Afrika en maken de Russi sche goudverkopen in het Wes ten (gemiddeld 170 ton per jaar in de jaren tachtig) de helft uit van 's lands jaarlijkse produktie. De Sovjetunie begon pas op grote schaal goud te verkopen aan het Westen in 1953, het jaar van Stalin's dood. Tot 1965 ver kocht de Sovjetunie via de markten in Londen en Zürich drieduizend ton goud, met een jaarlijks gemiddelde van twee honderdtwintig ton. Daarna viel dat gemiddelde een tijd lang te rug tot tweehonderd ton per jaar. Tussen 1961 en 1968, de jaren waarin westerse centrale ban ken een 'goud-pool' onderhiel den om de goudprijs op 35 dol lar te handhaven, werden de Russische goudverkopen af handeld door de Bank voor temationale Betalingen (BIB). Vanaf 1971, toen de Sovjetu nie zijn goud op de vrije markt ging verkopen, werden h; langen behartigd door de Wo zchod Handelsbank in Zürich Maar toen deze bank in 1985 enorme verliezen op de goud handel moest den de zaken volledig overge nomen door de Vnesjtorgbank (bank voor buitenlandse hein del) in Moskou. I >eze hank wordt sinds deze week gecon troleerd door de Russische Fe deratie. Opsparen Als de Russische goudproduktie inderdaad driehonderd tot drie honderdvijftig ton per jaar he draagt dan heeft de Sovjetunie, na aftrek van haar Roudverko- pen naar het Westen, in de af gelopen twintig jaar zo'n twee duizend ton goud opgespaard, bovenop de voorraad die ei daarvoor al was. In dat de goudvoorraad van jetunie nu bijna net zo die van Zwitserland. F of Italië. Dankzij het goud controleert Jeltsin zo'n beetje de hele bui tenlandse handel van de Sov jetunie. Goud is een belangrijk betaalmiddel van de Sovjetunie, omdat het land bijna niet over deviezen beschikt. Zn worden bijvoorbeeld de graan-importen uit de Verenigde Staten vrijwel geheel met goud gefinancierd. Russisch goud wordt ook ge bruikt als onderpand vour kre dieten van westerse banken en als zekerstelling bij valuta transacties, omdat ie roebel nauwelijks converteerbaar is. de Spv poot als 'rankrijk 'Economie wordt over het hoofd gezien Op de markt in Baku, de hoofdstad van Azerbajdzjan zijn momenteel volop watermeloenen te krijgen. Veel andere pro- dukten zijn echter niet of nauwelijks te krijgen. Ook al staat het oogstseizoen voor de deur, door de belabberde economi sche situatie blijven de winkels in veel plaatsen leeg. foto afp janek skarzhinsky Op het moment dat de ortho doxe communisten vorige week de macht in de Sovjetunie pro beerden te grijpen, schaarde burgemeester Alexei Oemansky zich onmiddellijk aan de zijde van de Russische president Bo ris Jeltsin. Maar wat hij sinds die dag heeft gezien bevalt hem niet, en ook andere inwoners van Fodolsk, een industriestad in de buurt van Moskou, zien de toekomst niet erg hoopvol tege moet. Oemansky vindt dat Jeltsin, sinds hij op zijn minst de gelijke is geworden van Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov, dol is op het uitvaardigen van decre ten over zo ongeveer alles, be halve over datgene wat echt telt: de mensenrechten en de econo mie. „Een leider op dat niveau kan het zichzelf niet veroorlo ven zoiets te doen", stelt de 51- jarige burgemeester. „Als Jeltsin op aeze manier met het uitvaar digen van decreten doorgaat zullen de mensen het niet meer accepteren." Podolsk, waar de familie van Lenin leefde toen de latere Sov jet-leider verbannen werd naar Siberië, staat er beter voor dan de meeste provincie-steden in Rusland. De stad is volgepakt met defensie-industrie en trekt daardoor relatief goed opgelei de en goed betaalde werkne- Maar de winkels blijven leeg, ook nu het hoogtepunt van het oogstseizoen nadert. Oemansky omschrijft zichzelf als een „voormalige gestaalde communist." De zes jaren van hervormingen door de perestro jka van Gorbatsjov hebben hem echter langzaam maar zeker veranderd. Op de eerste dag van de staatsgreep, toen de enig he schikbare informatie bestond uit de decreten van de putschis ten, zorgde hij ervoor dat de verklaringen van Jeltsin gepu bliceerd werden in de lokale krant Podolsky Rabochi. De staatsgreep noemt >em ansky „immoreel". Toch hleken volgens hem veel van zijn stad genoten gevoelig voor de belof tes van de putschisten dat ze de economie zouden verbeteren. „Veel gewone burgers verwar den de verbetering van de eoo nomie met het uitroepen van de noodtoestand. Ze liepen niet te dringen om gehoor te geven aan Jeltsins stakingsoproep. Men dacht dat stakingen de in eenstortende economie nog meer schade zouden toebren gen", aldus Oemansky. I >e hurgemeester gehoor zaamde aan het bevel van Jelt sin om de kanturen van de communistische partij te slui ten. Buiten voor de deur van het gebouw waar de partij gevestigd was staat nu het meubilair: dp officiële ingangen zijn verze geld.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6