Buitenland m m Major stopt Chinees isolement JrkM 1 Amerika erkent Baltische staten Iedereen is moe, dus heerst de verwarring Zolang er kogels vliegen blijven waarnemers weg fè A A Dinsdag 3 september 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRJSART (chef) ONNO HAVERAAANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRJET Vormgeving: JAN KLINGE n Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke mal Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsc ress International (UPI). DENEMARKEN EN ESTLAND hebben gisteren in Kopenhagen een overeen komst ondertekend die voorziet in Deense hulp bij het opzetten van programma's voor milieubescherming in de Baltische re publiek. Denemarken wil soortgelijke overeenkomsten sluiten met Letland en Li touwen. NIEUWSLIJN Pleidooi Mandela voor hongerstakers ANC-leider Mandela wil de Zuidafrikaanse president De Klerk vandaag overhalen amnestie te verlenen aan drie extreem-recht se blanken die al meer dan een maand in hongerstaking zijn. Mandela bracht gisteren een bezoek aan het drietal, dat inmid dels in slechte conditie verkeert. Ze eisen de status van politiek gevangene. Mandela denkt dat de drie mannen „over belangrij ke informatie beschikken in het nadeel van" de Nationale In lichtingendienst (NIS) en de militaire inlichtingendienst (MI). 'Doden bij rellen in hoofdstad Zaïre' In de Zaïrese hoofdstad Kinshasa zijn politie en betogers giste ren slaags geraakt. Een woordvoerder van de Zaïrese oppositie partij UDPS in Brussel, Omar N'Kamba, meldde „tientallen do den". Het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel kon dit echter niet bevestigen. Wel heeft de Zaïrese ambassadeur in Bel gië de rellen bevestigd. In Kinshasa heerst een gespannen toe stand nadat twee weken geleden de officiële dollarkoers werd aangepast aan die op de zwarte markt. Daardoor zijn de prijzen fors gestegen. Eind vorig jaar vielen in Kinshasa tien doden tij dens demonstraties tegen de gierende inflatie. Staakt-het-vuren op grens Kashmir Pakistaanse en Indiase militairen zijn een staakt-het-vuren over eengekomen na enkele dagen van gevechten op de grens tussen het Indiase en het Pakistaanse deel van Kashmir. Bij de gevech ten kwamen afgelopen weekeinde zeker drie Pakistaanse solda ten om het leven. India en Pakistan twistten al jaren over het ge bied. India beschuldigt zijn buurland van steun aan rebellen die in het Idiase deel strijden voor een onafhankelijk Kashmir. Bevestiging levenslang voor Seineldin Het federale hof van beroep van Argentinië heeft de veroorde ling bevestigd van enkele militairen die vorig jaar december aan het muiten sloegen en probeerden president Menem af te zet ten. Een militaire rechtbank veroordeelde het brein achter de muiterij, kolonel Ali Mohamed Seineldin, eerder tot levenslang. Samen met de 14 andere militairen die bij de actie waren be trokken, is hij oneervol uit het leger ontslagen. Rode Kruis vraagt hulp voor Sudan Het internationale Rode Kruis heeft gisteren om voedselhulp ter waarde van ruim twee miljoen gulden gevraagd voor bijna een half miljoen mensen in de Sudanese provincie Kordofan, in het centrum van het land. Door droogte en de burgeroorlog in het zuiden wordt in grote delen van Sudan honger geleden. In het zuiden is gisteren een vliegtuig van het Rode Kruis door een ex plosie zwaar vernield. De vijf buitenlandse inzittenden raakten gewond. Het toestel had juist 80 ton voedselhulp afgeleverd bij de door het regeringsleger gecontroleerde stad Wau. De oorzaak van de explosie is nog onbekend. ZAGREB RUNA HELLINGA CORRESPONDENT In Kroatië is gisteren met op luchting gereageerd op de on dertekening van het EG-voorstel voor een staakt-het-vuren in de crisisgebieden in de republiek. President Tudjman van Kroatië noemde het akkoord „een her nieuwde kans" voor een'politie- ke oplossing van de conflicten. Maar alom wordt erkend dat een stuk papier in dit geval wei nig met de praktijk te maken hoeft te hebben. De eerste reactie van de Ser vische president Milosevic was al niet echt hoopgevend. Servië, zo verklaarde hij gisteren, heeft het akkoord alleen maar onder tekend omdat het daartoe werd gedwongen. Daaruit spreekt geen oprechte wil om aan de af spraken mee te werken. Maar aan de andere kant, al dus Tudjman, als Servië kan worden gedwongen een be stand te tekenen, kan het ook worden gedwongen zich daar aan te houden. Bij voorbaat lijkt al vast te staan dat het EG-bestand de ko mende tijd nog regelmatig zal Nederlandse mishandeld door politie Brazilië RIO DE JANEIRO ANP Het hoofdkwartier van de poli tie in de Braziliaanse stad Belo Horizonte gaat een uitgebreid onderzoek instellen naar moge lijke mishandeling van een Ne derlandse vrouw door politie ambtenaren. De vrouw heeft zich als vrijwilligster ontfermd over dakloze straatzwervertjes in Belo Horizonte. Het incident deed zich afgelo pen zaterdag voor toen de vrouw samen met andere vrij willigers in de straten van de stad hulp gaf aan zwerfkinde ren. Een aantal politiemannen kwam op de groep af en be schuldigden hen ervan jeugd bendes te vormen en te leiden. De groep werd afgeranseld en meegenomen naar het bureau. Daar zou de groep nog eens „door minstens tien politie mensen geslagen, geschopt en gemartelc Akkoord, over vliegveld Hongkong De Britse premier Major en zijn Chinese ambtgenoot Li Peng hebben vanmorgen een contract getekend voor de aanleg van een nieuw vliegveld bij Hongkong. Aanvanke lijk had Peking geweigerd in te stemmen met het project, uit vrees dat dit een te groot beslag zou leggen op de fi nanciële reserves van Hongkong. De Britse kroonkolonie gaat volgens afspraak in 1997 over in Chinese handen. PEKING ANDREW HIGGINS THE INDEPENDENT Het bezoek van Major is de prijs die Groot-Brittannië moet beta len om China's toestemming te winnen voor de nieuwe lucht haven, waarmee een bedrag van zo'n 32 miljard gulden is ge moeid. In de Hebei Kamer van de Grote Hal van het Volk druk te Major gisteren de hand van hen fladderde een zwerm parel moeren kraanvogels, het Chine se symbool voor een lang leven. En deze symboliek geeft precies weer wat het bezoek van een westerse leider de communisti sche leiders van China moet op leveren: de bevestiging dat de partij zich ondanks het bloed bad van Tiananmen (het Plein van de Hemelse Vrede) met succes zal kunnen handhaven en dat de Communistische Par tij van China niet het lot is be schoren van haar tegenhanger in de Sovjetunie. Maar Major, die net uit Mos kou kwam, had een andere boodschap: „We leven in een veranderende wereld waarin de gebeurtenissen elkaar snel op volgen, en soms op de meest onverwachte manier." Dergelij ke geluiden horen de Chinese leiders in Peking niet graag. Zij geven de voorkeur aan de ze kerheid van een dogmatische, statische orde. Major's politieke koorddans vereist een hoge mate van di plomatie. Zijn volgende woor den luidden dan ook: „Ik geloof dat dit pleit voor een zo nauw mogelijk overleg." En dit was de uitspraak waarop Li, één van de aanstichters van het bloedbad op 4 juni 1989, zo lang heeft ge wacht. Britse vlaggen wapperen op Tiananmen en Major's foto siert de voorpagina van de Chi nese partijkrant, het Volksdag blad. Eindelijk is er een eind ge komen aan China's isolement door de internationale walging over het bloedvergieten van Gekleed in een donker pak en met een gezicht net zo somber als de bedekte lucht, woonde Major gisteren op het plein de inspectie van de erewacht bij, die in paradepas voorbijtrok. Hier lanceerde het leger in de vroege ochtend van de vierde juni zijn laatste, vernietigende aanval. Waar studenten hun kleurige spandoeken toonden, wapperen nu strak-rode vlag gen. De studenten is het zwij gen opgelegd. De enige gelui den gisteren waren het ritmi sche gestamp van de soldaten laarzen, de doffe knal van het eresaluut en de rammelende benadering van het Britse volks lied, gespeeld door de militaire kapel. worden geschonden. Dat levert vooral problemen op bij de in zet van internationale waarne mers, die alleen 'het veld' in mogen als de situatie veilig is. Kortom: als er niet of nauwelijks nog wordt geschoten. De naleving van het staakt- het-vuren hangt op drie partij en: de Kroatische gardisten, de Servische milities en het Joego slavische leger, dat de laatste weken steeds openlijker aan Servische zijde heeft meege vochten. Het leger en de Kroaten zijn daarbij het minste probleem, er vanuit gaande dat zowel Servië als Kroatië mee werken aan de uitvoering van het bestand. Anders ligt dat bij de milities. Die worden veelal gevormd door leden van de Servische minderheid uit de regio zelf, vaak aangevuld met vechtersba zen uit Servië. Er bestaan welis waar duidelijk verbindingen tussen de Servische regering en de milities, maar toch is de vraag in hoeverre deze ongere gelde troepen bereid zijn de au toriteit van Milosevic te erken nen als het om een wapenstil stand gaat. Surinaamse regering stelt begroting uit PARAMARIBO M.A.VAN GRUNSVEN CORRESPONDENT De Surinaamse interim-rege ring Kraag-Wijdenbosch heeft gisteren het parlementaire jaar geopend zonder de traditionele indiening van een begroting. Dit wordt overgelaten aan de toekomstige regering onder lei ding van presidentskandidaat Venetiaan. Naar verwachting zal Venetiaan vrijdag door de Verenigde Volksvergadering worden gekozen. Kraag beperkte zich tot een opsomming van wenselijke maatregelen die zijn opvolgers zouden kunnen nemen. Ook zijn regering, die tijdens de 'kerstcoup' in 1990 aan de macht kwam, is er niet in ge slaagd het structurele begro tingstekort te beperken. Kraag wees op de sterke daling van de deviezeninkomsten, dankzij te genvallende inkomsten uit de bauxietindustrie. aanvankelijk HENK DAM CORRESPONDENT De Amerikaanse president Bush is gisteren overgegaan tot de volledige diplomatieke erken ning van Estland, Letland en Li touwen. Eerder erkenden al meer dan 30 andere landen de onafhankelijkheid van de Balti sche staten. Bush wilde wachten tot de Sovjetunie zelf de onafhankelijk heid zou schen ken aan de Balti sche republie ken. Toen dat niet gebeurde, stuurde Bush zijn Sovjet-collega Gorbatsjov vrij dag een telex waarin hij hem op de hoogte bracht van zijn be sluit om maandag de officiële bekendmaking over de erken ning te doen. Gorbatsjov zei zondag tijdens een interview met de Russische televisie dat door de Ameri kaanse omroep CNN werd uit gezonden, dat elke republiek die nu deel uitmaakt van de Sovjetunie „het grondwettelijke recht op zelfbeschikking heeft". Voor Bush was dat het groene licht waarop hij had gewacht. De VS zullen in elk van de drie Oostzeelanden een ambas sade vestigen. Bush zegde bo vendien toe dat spoedig Ameri- Erkenning Gorbatsjov groene licht voor Bush kaanse landbouw-experts naar Estland, Letland en Litouwen zullen gaan om een idee te krij gen van de behoefte aan voed sel en medicijnen in de komen de wintermaanden. Dat Amerika nu de Baltische staten diplomatieke erkenning heeft gegeven, wil niet zeggen dat andere Sovjet-republieken die zichzelf onafhankelijk heb ben verklaard, zoals Moldavië en Georgië, die ook zullen krij- gen, waarschuw de Bush. „We moeten eerst we ten wat Afrikaanse vrouwen doen midden in Parijs de was op de plaats waar een nieuwe nationale bibliotheek moet komen. De Afrikanen, die al eerder uit andere huizen in de Franse hoofdstad zijn gezet, hebben tot middernacht om hun mini-krottenwijkje op te doeken foto afp derrick ceyrac MOSKOU HANS GELEUNSE VERVOLG VAN VOORPAGINA De verklaring van de tien republiekslei ders plus Gorbatsjov is onder grote druk van Rusland, de grootste van allemaal, tot stand gekomen. Al voor de bijeen komst in het Kremlin begon, heeft het Russische parlement besloten dat het deze verklaring moet worden, anders lo pen alle Russische vertegenwoordigers uit het Volkscongres weg. Door die Russische druk en de verwar ring onder de aanwezigen komt het op de eerste dag niet tot een stemming. De overgangsregeling, zoals de periode tus sen nu en de proclamatie van een Sov- jet-wat??-nieuwe stijl wordt genoemd, biedt nog veel teveel onzekerheden. Het nationale parlement moet worden vervangen door een Raad van Afgevaar digden van Volksgedeputeerden. Voor iedere republiek twintig. De rest van het parlement kan naar huis, met als zoet houdertje het behoud van privileges, zoals salaris en dienstauto, voor de nog resterende twee jaar van de lopende par lementaire periode. Over dat punt ontstaat al meteen ru zie. De Russische delegatie, zo onthult Jelts.ins juridische adviseur Sjachrai, wil unanieme beslissingen van dit „nood- parlement". Anders moet worden geko zen voor proportionele vertegenwoordi ging, wat Rusland als de grootste repu bliek meteen een comfortabele meerder heid zou geven. Niet anders is het bij de voorgestelde Staatsraad, die moet wor den gevormd door de Unie-president en zijn collega's van de republieken. Burgemeester Sobtsjak van Leningrad, een van de drijvende krachten achter de verklaring, vreest dat de republieken zo veel te veel greep op het bestuur krijgen. Hij pleit later impliciet voor herstel van de oude situatie: de Staatsraad moet worden aangevuld met 'adviseurs' van de president. Opkrassen Dat valt niet in goede aarde bij de niet- Russische republieken, die vrezen dat de Russische Federatie en Jeltsin op die ma nier Gorbatsjov helemaal zullen russifi ceren. Het valt ook slecht bij radicale de mocraten, die vinden dat Gorbatsjov maar moet opkrassen. In de verklaring wordt immers niets gezegd over verkie zingen, zodat Gorbatsjovs positie ten minste gedurende de onbepaalde tijd van de 'overgangsperiode' is gered. De sociaal-democraat Obolenski, die in 1989 roemloos sneuvelde toen het na tionale parlement tussen Gorbatsjov en hem moest kiezen voor het president schap, haalt nu zijn gram. „Dit Huis moet stemmen over het aftreden van de president", roept hij, na het voorlezen van een lange lijst door de grote leider gemaakte politieke fouten. Obolenski krijgt veel bijval, maar zijn punt wordt niet op de agenda gezet. Sterker, er wordt geen enkel besluit ge nomen, er wordt niet gestemd. Gor batsjov, die de middagzitting samen met Jeltsin en andere republieksleiders voor zit, is moe. Zoals iedereen. Dus heerst de verwarring. Bij het mi nisterie Van buitenlandse zaken breken de ambtenaren zich het hoofd over de vraag wie de Sovjetunie moet vertegen woordigen op de komende 46ste Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties. Vroeger waren dat de Sovjetunie en twee republieken die van Stalin de VN- status mochten krijgen, de Oekraïne en Witrusland. Maar wat te doen nu volgens de verklaring elke republiek die dat wil de VN-status kan aanvragen? Autonome regio's Belangrijker voor de toekomst is de vraag over de toekomstige status van de twintig autonome regio's in de hele Unie, waarvan zestien op Russisch grondgebied. De verklaring van de Tien plus Een geeft hen, allemaal nationale minderheden, geen enkele stem in het kapittel. Afgevaardigde Koegoeltinov, een Kalmuk, verontwaardigd: „Waarom mogen dat geen onafhankelijke repu blieken worden?" Het staatspersbureau Tass mag 's avonds concluderen dat waarschijnlijk een meerderheid van het Congres zich voor de verklaring zal uitspreken. Er is immers geen rationeel alternatief, geen weg terug. Maar Koegoeltinovs opmerking illu streert de gevaarlijke kant van dit 'Over gangstijdperk'. In Moldavië roept de door Russen bevolkte Dnjester zich tot onafhankelijke republiek uit. In Azerba- jdzjan doet de Armeense enclave Nagor- no-Karabach hetzelfde. De Krim in de Oekraïne dreigt ook met onafhankelijk heid. Dit zijn maar een paar van de etni sche conflicthaarden die elke theoreti sche regeling in Joegoslavische praktij ken kan laten ontaarden. De verklaring spreekt over het onder tekenen van een gemeenschappelijk de fensieverdrag, waarbij het leger, de een heden van KGB en binnenlandse zaken, radicaal en volgens de wensen van de re publieken moeten worden hervormd. Maar wie moet de Azeri's en Armeniërs uit elkaar houden, de Kozakken en de Kazachen, de Georgjërs en de Ossetiërs, de Moldaviërs en de Gagaoezen? Het Ro de Leger? Of de nieuwe republikeinse gardes in oprichting? Geen mens die het weet. Veel tijd is het Volkscongres echter niet gegund. Lange uiteenzettingen over een nieuwe Grondwet (de zoveelste) voor de Sovjet-?? zijn uit den boze. De 'overgangsperiode' is nog geen drama, maar wordt dat zodra ergens de eerste doden vallen in een van die onafhanke lijke republieken. soort relatie deze republieken met het centrum wil len hebben", al dus de president, die bovendien opmerkte dat de Baltische staten altijd al een aparte status hebben gehad. Daarbij doelde hij op het feit dat de Amerikaanse regering nooit de inlijving van Estland, Letland en Litouwen door de Sovjetunie heeft erkend. In de Baltische staten werd de bekendmaking van Bush be groet als een langverwachte, maar te late erkenning van de onafhankelijkheid. „Ik heb het gevoel dat wij de strijd om onze onafhankelijkheid in essentie hebben gewonnen", aldus de Litouwse vice-president Bronis- lovas Kuzmickas. Proces tegen Oostduitse grenswachters BERLIJN DPA-AP In Berlijn is gisteren het eerste proces begonnen tegen solda ten die in de voormalige DDR Oostduitse burgers hebben doodgeschoten, die probeerden naar de Bondsrepubliek te vluchten. Een van de vier heeft een be kentenis afgelegd. Hij verklaar de opzettelijk naast de vluchte lingen te hebben geschoten. Zijn kameraden schoten wel raak. Na het incident kregen zij als beloning 50 gulden en enke le dagen vakantie. De grote vraag bij het proces tegen de eerste vier soldaten is of zij zelf schuldig zijn of dat hun superieuren verantwoorde lijk zijn voor daden die boven dien volgens -de wet van de DDR waren toegestaan. De vier soldaten worden bijgestaan door negen advocaten. Veel Duitsers vinden dat de voormalige partijleider van de DDR, Erich Honecker, voor het doodschieten van vluchtelingen persoonlijk moet worden be recht. Honecker verblijft nog steeds in de Sovjetunie. Duits land heeft om zijn uitlevering gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5