Binnenland 'Verhoging lesgeld jaagt nog meer leerlingen van school' Wachttijden voor studenten op een kamer worden steeds langer Speciale teams plukken drugsmisdadiger kaal van de gemeentepolitie Rotte dam wist jaren geleden al dat maar één oplossing is van het drugsprobleem. Kleedt drugs criminelen financieel tot de laatste draad uit, anders blijft het dweilen met de kraan open. Deze opvatting heeft inmid dels navolging gevonden. De ministeries van justitie en bin nenlandse zaken hebben inge stemd met de komst van de Bureaus Finan ciële Onder steuning (BFO's) van de Nederlandse politie. Deze 'kaalplukteams' pakken crimi nelen jaarlijks i al tientallen derzoeken. Verwacht wordt dat de vijftien BFO's, die er eind volgend jaar moeten zijn, op jaarbasis elk goed zijn voor minimaal 2,3 miljoen gulden. Wanneer van dat bedrag 600.000 gulden aan salaris- en overige kosten voor een team van zes man wordt af getrokken, dan is duidelijk dat de BFO's voor de overheid zeer winstgevend zijn. De kaalplukteams beschikken over hoog gekwalificeerd perso- De kaalplukteams halen zo veel miljoenen guldens binnen dat ze zichzelf terugverdienen niljoenen guldens af. De teams neel. Dat is nodig om de finan- richten zich niet alleen op het geld van drugsdealers en andere misdadigers, maar ook op hun landhuizen, auto's en jachten. Op Schiphol en in de grote havens wordt dag en nacht naar drugs gezocht. De vondsten lij ken steeds groter te worden. Toch wordt er nog steeds op grote schaal in heroïne en co caïne gehandeld. Want tegen over de soms spectaculaire vangsten staan ontelbare drugs transporten die niet worden on derschept. ten of overschrijven op een re kening. De banken moeten op hun beurt na het openen van een rekening vijf jaar lang dos siers bewaren. Financiële instel lingen die weigeren om hieraan te voldoen, kunnen op een straf rekenen. De EG hoopt op deze manier meer zicht te krijgen op het zwart geld-circuit. Ook Luxem burg zal de nieuwe richtlijnen respecteren. Het land wil niet langer een vrijhaven zijn voor drugsbaronnen, seksbazen, oplich ters en wapenhan- delaars. In Neder land zijn de ban ken op dit mo ment al verplicht om rente van spaargeld aan de belastingdienst door te geven. De BFO's kunnen door nauwe samenwerking met de FIOD dan ook de herkomst van grote bedragen achterha len. ciële handel en wandel van doorgewinterde criminelen in kaart te kunnen brengen. Van elk team maken een politiechef met recherche-ervaring, een ac countant, twee boekhouders, een tactisch rechercheur en een administratief medewerker deel uit. De Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) in Den Haag deze branche omgaat. Binnen Cocaïne Met de handel in drugs zijn enorme bedragen gemoeid. Deskundigen schatten dat er jaarlijks 120 miljard dollar met name de Fraude sificaten Centrale van deze dienst zal de BFO's gaan onder steunen door zonodig nog Politie en justitie raken door specialistische kennis beschik- de drugsmidaad overbelast. Bij baar te stellen, de negentien rechtbanken en de vijf gerechtshoven gaat geen week voorbij, zonder dat drugs handelaren terechtstaan. De Nederlandse gevangenissen zit ten vol met langgestrafte han delaars en koeriers. Succes Een werkgroep onder voorzit terschap van de Alkmaarse hoofdofficier van justitie Jo- sephus Jitta heeft de komst van Witwassen Het onderzoek naar misdaad geld wordt volgens BFO-men- sen bemoeilijkt door het voort durend witwassen van geld. Daarbij wordt veelvuldig ge bruik gemaakt van banken in landen als Luxemburg, Liech tenstein en Zwitserland, waar nog een strikt bankgeheim be staat. De EG besloot onlangs de bureaus voorbereid. De het witwassen van drugsgeld erkgroep zegt in haar rapport dat de politie zich van oudsher altijd heeft gericht op het straf bare feit zélf, en niet zozeer op het uit misdaad verkregen ver mogen. Met de komst van de BFO's is daar verandering in ge komen. 'Plukteams' in Arnhem, Eind hoven, Leeuwarden, Enschede, Dordrecht en Rotterdam heb ben inmiddels met succes ge opereerd. Samen achterhaalden ze vanaf januari '90 ongeveer 53 miljoen gulden aan crimineel vermogen. De BFO's pakten in de beginfase, om zich waar te maken, relatief veel makkelijke zaken aan. Momenteel loopt aantal veel moeilijkere on- de twaalf landen van de EG per jaar 16 miljard dollar aan de handel in .drugs worden ver diend. Het meeste zwart geld gaat om in de cocaïnehandel. Het opsporen van zware vor men van criminaliteit en mis daadgeld wordt in Nederland bemoeilijkt doordat na de aan houding van een verdachte vaak onvoldoende tijd beschik baar is. De wet vereist dat een strafzaak uiterlijk 102 dagen na de aanhouding van een ver dachte op de zitting moet zijn aangebracht. Om die reden ligt er een wets ontwerp, waarin de BFO's in een afzonderlijke procedure meer tijd wordt gegund om 'we derrechtelijk verkregen hard aan te pakken. Dat speelt deel' af te pakken. Als de wet de BFO's in de kaart. De ters van financiën van de twaalf EG-landen willen banken ver plichten tot opgave van ver dachte transacties. Het bankge heim komt te vervallen, wan neer er aanwijzigingen zijn voor frauduleuze praktijken. Justitie hoopt op deze manier te voor komen dat topbedragen heel simpel van de ene naar de an dere bank kunnen worden doorgeschoven. De maatregel wordt op 1 januari 1993 van kracht. Klanten van banken moeten zich in de toekomst bovendien identificeren wanneer ze meer dan 30.000 gulden willen stor- door het parlement komt, heb ben de plukteams straks tot maximaal twee jaar na de uit spraak van de rechtbank gele genheid om alle bankrekenin gen van een verdachte na te lo pen en het ten onrechte ver diende geld geld af te pakken. Het bewijs dat een bepaald vermogen uit misdrijf is verkre gen, is in de huidige situatie ook nog vaak moeilijk of helemaal niet te leveren. In het nieuwe wetsontwerp worden de nor men verruimd. Wanneer er vol doende aanwijzigingen zijn dat iemand zijn geld niet op een eerlijke manier heeft verdiend, dan kan het worden afgepakt Dinsdag 3 september 1991 Redactie: 023-150225 J AMINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART [Chef) PATRICK VAN DEN HURK SJ AAK SMAKMAN FRANS VISSER MARGOT KLOMPMAKER Vormgeving: JAN KUNGE Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Onderwijsbond Abop: Aantal uitvallers bedraagt nu al 40 procent „De plannen om het lesgeld met bijna 300 gulden te ver hogen zijn onderwijskundig puur slecht. Dit is niet meer dan een manier om de begroting kloppend te krijgen". Ella Vogelaar, voorzitter van de onderwijsbond Abop, windt er geen doekjes om. „We vrezen het ergste, want met zo'n maatregel lijken de tijden van Deetman terug te kfren". gulden lijken tè erg. Te meer daar het lesgeld vorig jaar ook al flink is opgetrokken. En hetzelf de geldt voor invoering van strafkorting van 250 gulden voor leerlingen die meer dan één keer blijven zitten. Vogelaar ziet de discussies in gezinnen al voor zich: „Als ie mand een keer is blijven zitten en nog eens zakt voor zijn havo examen, wordt een nieuwe po ging wel erg duur. En de con clusie 'er maar helemaal niet meer aan te beginnen' is dan snel getrokken". Nu verlaat veertig procent van de leerlingen in het voortgezet onderwijs de school zonder di ploma. „Met deze maatregelen wordt dat alleen maar erger. En dat terwijl we al jaren zoeken naar methoden om het aantal dropouts te verminderen". De Vogelaar formuleert zorgvuldig, want de naam Deetman doet de onderwijskundige ijstijd herle ven. En daar is de Abop-voorzit ter niet op uit. Zij heeft slechte herinneringen aan de kilte die de verhouding met de vorige minister van onderwijs ken merkte en die tot uiting kwam in grimmige demonstraties. „Het lijkt erop", benadrukt ze daarom. „Maar we moeten eerst Prinsjesdag afwachten". De grootste onderwijsbond heeft er zichtbaar moeite mee te geloven dat in Zoetermeer drastische maatregelen worden voorbereid om het huishoud boekje voor 1992 kloppend te maken. De plannen om het les geld voor 16- tot 18-jarigen te verhogen van 1163 naar 1450 Abop-voorzitter benadrukt oog te hebben voor de problemen van minister Ritzen en staatsse cretaris Wallage. „Er zijn veel te veel jongeren die halverwege af haken. Ook gaan er te veel met een havo-diploma naar het middelbaar beroepsonderwijs, terwijl ze daar met mavo terecht kunnen. Dat is verspilling van geld. Toch is het voornamelijk een onderwijskundig probleem, dat niet met boetes kan worden bestreden". Daarom wil de on derwijsbond op mavo-, havo- en vwo-scholen meer aandacht voor de beroepsopleidingen. Desnoods moet de samenstel ling van het vakkenpakketten minder vrij worden gelaten. Het irriteert Vogelaar zicht baar dat de lopende discussie over doelmatiger inrichting van het voortgezet onderwijs op de ze brute manier wordt afgekapt. Een nota over dit onderwerp ligt nog onbesproken bij de Tweede Kamer en de Abop is bereid tot harde afspraken. „Scholen waar veel leerlingen in vier jaar een diploma halen, mogen van ons wat meer geld krijgen dan een school die daar vijf jaar voor no dig heeft". „Als de uitgelekte plannen doorgaan, wordt het lesgeld voor een 16-jarige mbo'er meer dan 100 gulden in de maand. En dan hebben we het nog niet over boeken, materiaalkosten en de eigen bijdrage die scholen vaak nog vragen". Volgens Vogelaar zullen voor al mensen met lagere inkomens afhaken. „Tegelijkertijd wordt er met de sociale partners over legd hoe mensen zonder diplo ma's aan een baan kunnen wor den geholpen", schampert de Abop-voorzitter. Prinsjesdag Toch is de Abop-leiding nog niet in de hoogste staat van pa raatheid. „Ik zeg nü nog niet: ik ben ontzettend teleurgesteld". Eerst komt Prinsjesdag en dan moet het parlement zich nog uitspreken over de uitgelekte plannen. „Voor eventuele acties is dus nog tijd genoeg". Verder speelt mee dat de be windslieden op onderwijs be hoorlijk wat krediet hebben bij de onderwijsbonden. „We heb ben kritiek op onderdelen van het beleid, maar over het alge meen is het onderwijs de laatste jaren bij de bezuinigingen rede lijk buiten schot gebleven". Vogelaar herinnert eraan dat dat in de tijd van minister Deet man wel anders was. Door het gebrek aan overleg was de ver houding met de toenmalige be windsman dan ook uitgespro ken slecht. Dat is nu anders: de bewindslieden Ritzen en Walla ge hebben hart voor het onder wijs. „De salarissen van begin nende leraren zijn verhoogd, de zeer omstreden vier-jarigen- maatregel is teruggedraaid, de klassen in het basisonderwijs zijn niet vergroot en er is serieus werk gemaakt van de integratie met het speciaal onderwijs". Al met al heeft dat een gunsti ge invloed gehad op de relatie met de bewindslieden. Maar de verhouding is broos en de ach terdocht niet geheel uitgeban nen. „Onze achterban mort nog". Vogelaar geeft dan ook onomwonden toe dat het psy chologisch effect van de maat regelen die nu dreigen haar gro te zorgen baart. „Ik ben bang dat we weer in een negatieve spiraal terecht komen". Voorzitter Ella Vogelaar v ciangebroken" r» de onderwijsbond Abop: „Afwachten of e De kamernood is opnieuw ge stegen. De jongste lichting stu denten moet nog harder vech ten voor het dure zolderkamer tje driehoogachter dan de colle ga's vorig jaar. Kamerbureaus worden weer overspoeld. Fles sen wijn, zelf gebakken taarten en etentjes in advertenties in het vooruitzicht gesteld. De Na tionale Woonbond vraagt deze week in een landelijke actie aandacht voor de kamernood. „De eerste die belde, was een man die een mooie kamer voor mij had in Utrecht-Oost", ver telt Katja Wormer in het intro ductienummer van het Utrechts universiteitsblad. „Maar, zei hij er bij, ik moest het niet vreemd vinden wanneer hij zijn tanden kwam poetsen als ik in bad zat." Katja, afkomstig uit Maas tricht, is niet op het aanbod van de man ingegaan. Verhalen als deze zijn elk jaar eenvoudig op te tekenen. De kamernood onder studenten leidt niet alleen tot astronomi sche prijzen, maar trekt ook al lerlei vervelende typen aan. Een terugkerend verhaal is ook dat van de man die één en dezelfde kamer aan meer gega digden tegelijk verhuurt. In Wa- geningen maakte een 44-jarige inwoner dit jaar op die manier elf slachtoffers. Alle gedupeer den hebben hem een borgsom van 200 gulden vooruitbetaald. Opmerkelijk in dit geval was overigens het feit dat de man het niet voor de eerste keer deed. In 1990 dupeerde hij ne gen studenten. Dit voorjaar werd zijn zaak verdaagd, omdat hij niet naar de rechtszitting kwam. Wachttijden Studenten zijn niet de enigen die last hebben van het chro nisch tekort aan kamers. Ook andere jongeren op zoek naar zelfstandigheid zien zich gecon fronteerd met dit probleem. Elk jaar aan het begin van het stu diejaar melden zich op de ka- mermarkt zo'n 75.000 nieuwe studenten. In de maanden au gustus en september veroorza ken zij zo een acuut probleem. Vorig jaar schatte de Neder landse Woonbond het tekort op 150.000 kamers. Medewerker René van Genugten is voorzich tig bij het noemen van het jong ste, al weer hogere cijfer. Op dit moment is er een gat van er gens tussen de 150.000 en 200.000 kwalitatief goede ka mers, schat hij. Een rondje langs een aantal universiteitssteden onderstreept Studenten in de binnenstad van Utrecht lopen met folders langs de deuren om kamers te v de stelling van Van Genugten dat de situatie voor de kamer- zoekende eerstejaars weer is verslechterd. In Groningen heeft de plaatselijke stichting het 'iets drukker'. Volgens de Campushuisvestiging van de Technische Universiteit Twente is de situatie in Enschede 'wat minder gunstig'. Ook Wagenin- gen meldt een groei van de wachtlijst, terwijl daar de golf aanmeldingen van het vorig jaar nog niet eens is weggewerkt. Pas echt beroerd is de situatie in de Randstad. Alleen al aan de Universiteit van Amsterdam bij voorbeeld beginnen deze weken zo'n 5.000 nieuwe eerstejaars. Te zamen met de collega's van de Vrije Universiteit en enkele hogescholen dreigen zij de de markt in de hoofstad volledig te verstoppen. Het commerciële bureau Apartment Services kon de af gelopen weken één op de twin tig zoekenden aan een kamer helpen. Bij het Amsterdams Steunpunt Wonen werd zelfs een aantal van één kamer op vijftig gegadigden genoteerd. De grote vraag leidt tot enor me wachttijden. Een kamer in het centrum van Utrecht vraagt een geduld van achttien maan den. Studenten die geen be zwaar hebben tegen wonen in Zeist, kunnen na veertien maanden terecht. In Amster dam is de wachttijd voor een kamer in de stad zelfs de twee jaar al bijna gepasseerd. Belasting Van Genugten noemt drie oor zaken voor de stijging van het tekort aan kamers. Het aantal studenten neemt nog steeds toe, evenals het percentage on der hen dat niet meer thuis wil wonen. En dat terwijl het aan bod aan kamers sinds 1989 niet meer groeit. Daarnaast signaleert hij een nieuwe ontwikkeling. Eenmaal afgestudeerd blijven studenten langer zitten op hun kamer dan voorheen. Ook het beleid van staatsse cretaris Heerma van volkshuis vesting vergroot volgens Van Genugten de problemen. In zijn nota 'Volkshuisvesting in de ja ren negentig' uit 1989 schetste de bewindsman twee manieren om de kamernood te bestrijden. De woningcorporaties zouden meer woningen in kamers moe ten gaan opdelen en de kamer- verhuur door particulieren zou aantrekkelijker moefen worden gemaakt. foto anp hans steinmeier Om dat laatste te bereiken pen van de huurbescherming. zouden hospes en hospita's een De aanpak via de woningcorpo- belastingvrije voet voor huurin- raties kan de bond wel waarde- komsten moeten krijgen. Daar- ren, maar volgens Van Genug- bovenop zou de bescherming ten zet dat weinig zoden aan de van huurders voor een deel pijk. moeten wor den ge schrapt. In een wets voorstel dat deze zomer de Tweede Kamer be reikte, stelt Heerma de voet op 5.000 gulden. De opzegtermijn van de kant wil huurder hij vastleggen op drie maanden, terwijl de ka merbewoner het eerste jaar verder geen huurbe scherming meer geniet. De Woon bond is een Staatssecretaris Heerma heeft ooit voorgesteld om ka- felle tegen- merbewoners minder huurbescherming te geven. De stander van Nationale Woonbond voelt daar niet veel voor het schrap- foto gpd cees zorn

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4