Sport 'Het hoogtepunt uit mijn carrière' Hands wellicht milder bestraft Biljartbond in de tegenaanval Rijkaard hijst zich weer in oranje shirt Grimbergen in Ronde van de EG Pele op bres voor milieu Dinsdag 3 september 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS V M WANROOY ROB V Eindredactie: PAUL DE TOM8E Vormgeving: HENK BUIS 21 NIEUWSLIJN Kokkelkoren zesde in Belgische koers WETTEREN Naarmate het wielerseizoen vordert komt Mar- tien Kokkelkoren vaker in beeld. De Noordwijkerhoutse be roepsrenner behaalde gisteren in het Belgische Wetteren de zes de plaats in een koers over 180 kilometer. Daarmee was Kokkel koren de beste Nederlander. De Belg Frison won in 4 uur en 3 minuten. NOS sluit US Open in de armen DEN HAAG De NOS heeft het US Open op Flushing Meadow in de armen gesloten en zich voor de komende jaren verzekerd van de uitzendrechten. Na Wimbledon en Roland Garros heeft de NOS daarmee het derde Grand Slam-toemooi in huis ge haald. Er werd een vierjarig contract afgesloten. De NOS voert nu nog onderhandelingen over de tv-rechten van de open Australische kampioenschappen. De NOS doet de komende da gen uitgebreid, zo nodig direct, verslag van Flushing Meadow. De finale wordt zondag vanaf 22.55 uur rechtstreeks uitgezon den via Nederland 3. Van de halve eindstrijd worden ook live- beelden verzorgd. Stich siert deelnemerslijst Ede op NEW YORK Na Boris Beckers optreden dit jaar toont het de- monstratietoemooi van Ede in de editie van volgend jaar (19 t/m 24 mei) Wimbledon-kampioen Michael Stich. De weer als zodanig aangestelde tooemooidirecteur Gies Pluim heeft elf van de twaalf deelnemers reeds gecontracteerd: Stich, Courier, Rostagno, Ivanisevic, Washington, Tsjesnokov en de Nederlan ders Haarhuis, Koevermans, Krajicek, Siemerink en Eltingh. Voor de laatste plek komen in aanmerking De Argentijn De La Pena, de Haitiaan Agenor en de Fransman Fleurian. Directeur tennisbond naar de rechter DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) en bondsdirecteur Martin Mallon hebben zich beiden tot de rechter gewend. De directeur wil weten waarom hij na een dienstverband van ruim drie jaar plotseling is ontslagen en vecht morgen dat ontslag aan via een schriftelijke procedure bij de Amsterdamse arrondissementsrechtbank. Volgens Mallons advocaat mr. H.E.M.V. Buch uit Rotterdam heeft de tennisbond ernstige procedurele fouten gemaakt en zal de rechter worden gevraagd het ontslag nietig te verklaren. Boere kan Feyenoord niet overtuigen ROTTERDAM Remco Boere komt bij Feyenoord niet in aan merking voor een contract. De 29-jarige aanvaller heeft de tech nische staf van de Rotterdamse club tijdens een stageperiode van twee weken niet kunnen overtuigen. Gisteren kreeg Boere in de Kuip te horen, dat op zijn aanwezigheid niet langer prijs wordt gesteld. zeist «jan mennega gpd-verslaggever Frank Rijkaard stelt zich weer beschikbaar voor het Neder lands elftal. De 28-jarige speler van AC Milan heeft dat gisteren telefonisch aan bondscoach Ri- nus Michels laten weten. Vol gende week woensdag al maakt de 46-voudige international zijn rentree bij Oranje. Met het oog op de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Portugal (16 oktober) oe fent het Nederlands elftal dan in Eindhoven tegen Polen. Anderhalve week geleden had Michels in Milaan een gesprek met Rijkaard, die toen al liet doorschemeren niet onwelwil lend te staan tegen een terug keer bij Oranje. Na het onder houd met Michels had Rijkaard de bondscoach bedenktijd ge vraagd om tot een beslissing te komen. „Gelukkig heeft hij po sitief geantwoord", aldus Mi chels. „Ik ben niet alleen blij voor het Nederlands elftal, maar ook voor hemzelf. Ik vond het maar een ongezonde situatie." Met de terugkeer van de 'Milanees' wordt mogelijk het centrale verdedigjngekoppel Ronald Koeman/Frank Rijkaard in ere hersteld. Koeman rea geerde verrast op het nieuws. „Zo, dat is perfect. Ik had het niet zo snel verwacht, want als Frankie eenmaal 'nee' zegt, moet er heel wat gebeuren voordat het weer 'ja' wordt. Het overvalt me dus een beetje. Maar ik denk dat iedereen heel blij is dat Frankie terug is." En lachend: „Ik denk dat hij op het middenveld wil gaan spelen, maar daar bemoei ik me niet Op het WK in Italië hees Rijk aard zich voor het laatst in het Oranjeshirt. Zijn laatste inter land speelde hij op 24 juni 1990 in Milaan tegen Duitsland. Het Nederlands elftal verloor die wedstrijd met 2-1 en kon de koffers pakken. In de strijd te gen de Duitsers maakte Rijk aard de negentig minuten vol. Na een spuugincident Rudi Voller werd hij door de Ar gentijnse arbiter Loustau uit hel veld gestuurd. Ook Voller kreeg de rode kaart. Enkele dagen la ter kondigde Rijkaard aan nooi meer voor Oranje te willen uit komen. DE RIJNSBURGSE WIELRENSTER Petra Grimbergen staat vanaf van daag Leontien van Moorsel terzijde in de Ronde van de Europese Gemeen schap. „IEDEREEN in Oranje is blij dat Frankie terug komt" Haarhuis nu tegen Connors Haarhuis - Duitsland 3-0. Na Eric Jelen en Boris Becker werd Carl Uwe Steeb het derde slachtoffer van Paul Haarhuis op de US Open. De Brabander met een Mone gaskische verblijfsvergunning was maandag op Labour Day, de dag van de arbeid, de veel completere speler. Overwerk hoefde hij in de aangename temperatuur (26 graden) niet te verrichten. In 1 uur en 50 minuten stond hij aan de Stuttgarter negen games af, 6-2 6-3 6-4. Door de overwinning bereikte hij de kwartfinales. Voor de eer ste keer in zijn loopbaan in een Grand Slam evenement. Donderdag fungeert Jimmy Connors als opponent. new york. anp „Dit is het hoogtepunt in mijn carrière", zei Haarhuis verge noegd. „Ik ben blij met deze overwinning. Het was moeilijk me mentaal op te laden na de grote overwinning op Becker." De 25-jarige Eindhovenaar be gon gespannen aan het eerste duel tegen de linkshander uit Duitsland. „Ik was nerveus. Werd wakker met vlinders in mijn buik", keek hij terug. „On derweg zei ik tegen Anja (zijn vriendin), dat ik dacht dat ik te weinig gegeten had. Ik voelde me absoluut geen honderd pro cent. Was rillerig. Achteraf denk ik, een kwestie van spanning." De gespannenheid ontlaadde zich in het verlies van zijn eer ste opslagbeurt. „Gelukkig brak ik gelijk terug. Dat brak de spanning. Na vijf games was de nervositeit verdwenen. Toen zat ik lekker in de wedstrijd." Steeb allerminst. De Duitser werd zondag 24 jaar en maakte de indruk iets te lang te hebben doorgefeest. De spierbonk kwam nooit in de wedstrijd. De Schwaab leek met zijn gemilli meterde kapsel, zijn brede schouders en spierkabels in de benen meer op een fitness-freak dan op een tennisspeler. De subtiele touch ontbrak, zijn eni ge wapen bestond uit een harde klap met de forehand. Een backhand had hij niet. Daar probeerde hij zoveel mogelijk omheen te lopen. Een spelpa- troon dat Haarhuis sterk uit buitte. „Het verschafte mij de openingen die ik zocht." Voetoperatie Begin 1990 stond Steeb 14e op de wereldranglijst. Door een voetoperatie zakte hij naar de 54e plaats. In dit jaar, zijn ze vende als prof, verscheen hij in 21 toernooien. Hij won er een, op het gravel in Genua, stond in Milaan in de halve finales en in Monte Carlo in de kwart eindstrijd. Via een fortuinlijke loting en overwinningen op Adams, Stafford en Boetsch be reikte hij de vierde ronde in Flushing Meadows. Tegen Haarhuis was hij vol strekt kansloos. De partij had nooit het karakter van een Lud- lum-thriller, zijn favoriete au teur. maar eerder van een keu kenmeiden-roman. Haarhuis controleerde het saaie, voor spelbare baseline-duel. „Hij had wel erg weinig maatgevoel met zijn backhand", bekende de Brabander. „Dat maakte het een stuk gemakkelijker. Ik heb hooguit twee, drie moeilijke ga mes gehad." Voor de zes door braken had Haarhuis slechts ze ven kansen nodig. Zijn eigen opslag verloor hij tweemaal; de openingsgame en de tweede ga me van de derde set. Met zijn overwinning werd Haarhuis na Tom Okker in 1968 (verliezend finalist) en 1971 (halve finales) de tweede Neder lander die doordrong tot de laatste acht. Hij evenaarde de prestatie van Michiel Schapers, die in 1988 op de Australian Open de kwartfinales bereikte. Bovendien maakt hij een reu- zesprong op de wereldranglijst. Met zijn zege kwam zijn pun tentotaal in de US Open al op 187 inclusief de bonussen. Daarmee is hij, nummer 44 van de wereld, hard op weg naar de top-dertig. Dat heeft commer ciële konsekwenties. In zijn contract met de Hema staat, dat de verbintenis opengebroken wordt indien hij bij de eerste veertig van de wereld komt. „Ja, daar zal over gepraat moeten Paul Haarhuis: „Connors zal moe zijn als hij tegen mij begint." worden. Maar na dit toernooi alsjeblieft." Financieel lijkt hij er ook stuk wijzer van te worden. Door zijn plaats bij de laatste acht werd hij vrijwel zeker van een uitno diging voor de tweede editie van het poenerige Grand Slam Cup toernooi, in december in München. Daar ligt net als vorig jaar vier miljoen gulden voor de zestien deelnemers klaar. De verliezer in de eerste ronde krijgt al 200.000 gulden. Zelfs de reserve vangt al een ton. Als wachtgeld. In de kwart eindstrijd wordt oude rot Jimmy Connors don derdag zijn tegenstander. Daar mee werd Haarhuis op zijn wenken bediend. „Ik heb nog nooit tegen hem gespeeld. Het is voor hem lang geleden dat hij vier, vijf wedstrijden achter el kaar heeft gespeeld. Hij zal moe zijn als hij tegen mij begint." FOTO ARCHIEF Voorlopig gaat Haarhuis even aan de rol. „Een beetje feestvie ren kan wel. Voorzichtig aan. Dit overkomt me niet elke dag. Even lekker ontspannen." Bo vendien staat er weer een foto sessie op het programma. Dit keer tijdens een boottochtje op de Hudson. Met in het kielzog, een cameraploeg van Studio Sport. Petra Grimbergen krijgt einde lijk de kans haar kunnen te to nen in een grote internationale wedstrijd. De Rijnsburgse wiel- renster maakt deel uit van de Nederlandse ploeg, die deel neemt aan de Ronde van de Eu ropese Gemeenschap voor vrouwen. Grimbergen start van middag in Erfurt als Nederlands kampioene in het rood-wit- blauw. Nog mooier is de regenboog trui van Leontien van Moorsel. De wereldkampioene krijgt in de komende twaalf dagen de kans zich voor het laatst dit sei zoen op niveau te bewijzen. Van Moorsel is aanvoerster van de Nederlandse ploeg in de Ronde van de Europese Gemeenschap, die over elf dagen eindigt met een tijdrit in Den Haag. Van Moorsel werd vorig jaar tweede in dit evenement, dat de opvol ger is van de Tour Féminin uit Frankrijk, op 47 seconden van Cathérine Marsall. Ze heeft in de Nederlandse ploeg behalve van Grimbergen de steun van Manon de Rooy, Astrid Schop, Dan iele Overgaag en Lenie Dijkstra. Uit de top-tien van het laatste wereldkampioenschap ont breekt in de ronde van de EG al leen de 'zilveren' Amerikaanse Vanmiddag gaat Petra Grimbergen in haar nationale kampioenstrui1 Gemeenschap. Inga Thomson, die rijdt voor de ploeg van Monique Knol. Ploe gen uit dertien landen en een internationaal zestal zullen het opnemen tegen de Nederlandse wielrensters. Van Moorsel heeft onder lei ding van coach Piet Hoekstra haar kracht in de bergen aan zienlijk vergroot. Flink wat ge wichtsverlies leidde niet tot kwaliteitsverlies, zo bleek in Stuttgart. In de vierde en vijfde etappe zullen in de Vogezen de cols du Donon, du Struthof en de Schlucht genomen moeten worden. Het etappeschema is: 3 sep tember: proloog Erfurt (Duits land) 3,3 km 4 september: Erfurt - Erfurt 118,5 km 5 september Koblenz - Kir- cheim Bolanden 127 km 6 september Queidersbach - Sarrebourg (Frankrijk) 122 km 7 september Sarrebourg - Col- mar 129 km 8 september: Colmar - Dame- levieres 118 km 9 september: rustdag 10 septeber: Durbuy (België) - Villers Ste Gertrude 74,5 km 11 september: Bomal - Francor- champs, 117 km 12 september: Stavelot - Val kenburg (Nederland) 72,5 km 13 september: Valkenburg - Boekei 117 km 14 september IJsselstein - Den Haag 84 km tijdrit Den Haag 10 km Zestien sterkste driebanders mijden NK nieuwegein gpd Het bestuur van de Nederland se biljartbond (KNBB) heeft gis teren besloten dat het de zes tien beste driebanders gaat straffen. Het bestuur gaat een klacht deponeren bij de NSK, de nationale strafkamer, het rechtsprekend orgaan binnen de KNBB. Aanleiding is het niet spelen van de beste zestien op het door de KNBB uitgeschre ven nationale kampioenschap. De spelers prefereren het Masters-kampioenschap dat volgende week donderdag start in Het Turfschip in Breda. Dat toernooi wordt georganiseerd door de WGPS, de vereniging voor Grand-Prix-spelers. Aan vankelijk zouden die dat toer nooi samen met de Nederland se bond organiseren. Die eiste echter dat de WGPS lid moest worden van de KNBB. Dat werd door de belangenvereniging ge weigerd. KNBB-voorzitter Maarten Hendriks gisteren na de be stuursvergadering: „We gaan een officiële klacht indienen bij de NSK. Doordat ons eigen kampioenschap niet door kan gaan, lopen we financiële en sportieve schade op. Er komt bijvoorbeeld geen door ons er kende kampioen. Financieel kan het ook een strop beteke nen. Wij hebben meerjarige af spraken met sponsors die zich* juist op een NK goed kunnen profileren. Wanneer die nu af haken, loopt de bond een paar ton mis." De bond heeft ook nog even overwogen de WGPS via de burgerrechter aan te klagen. Hendriks: „Binnen de bond kunnen we niets tegen de WGPS beginnen, omdat ze geen lid zijn. We zien af van een zaak voor de burgerrechter." De straffen die de strafkamer kan uitspreken variëren van een berisping tot een schorsing voor meerdere jaren. Hans Cool- egem, voorzitter van de WGPS, is niet onder de indruk van de stappen van de bond. „Wij gaan gewoon verder met het organi seren van ons Masters-toernooi. Uit het feit dat de bond niet naar de burgerrechter stapt, blijkt wel dat ze zelf weten dat ze geen sterke zaak hebben." In het verleden is het één keer eerder voorgekomen dat een bond naar de NSK stapte toen een speler weigerde uit te ko men op het NK. Rini van Bracht prefereerde drie jaar geleden een toernooi in Denemarken boven de Nederlandse titel strijd. Van Bracht werd toen in het gelijk gesteld. gpd-verslaggever John de Wolf kan rekenen op strafvermindering. De commis sie van beroep van de KNVB is voornemens de rode kaart voor het maken van hands als laatste redmiddel ter voorkoming van een doelpunt, op te vatten als spelbederf. Dat liet zich gisteren Mr. P. Kalbfleisch, vice-voorzit- ter van de commissie van be roep, ontvallen. Vandaag tekent Feyenoord per fax beroep aan tegen de schorsing die De Wolf vorige week van de tuchtcommissie kreeg. De verdediger was op 14 augustus in het duel om de Su per Cup tegen PSV van het veld gestuurd wegens hands. Met die actie ontnam hij PSV een sco ringskans, wat volgens de nieu we FIFA-regels een rode kaart tot gevolg heeft. Voor de wereldvoetbalbond moet elke 'noodrem-overtre ding' vanaf dit seizoen onder ernstig gemeen spel vallen. De tuchtcommissie schorste De Wolf ook voor die categorie: drie wedstrijden. Meteen echter liet Mr. Van Oostveen, voorzit ter van de tuchtcommissie, we ten dat de commissie van be roep wellicht heel anders tegen de zaak aankijkt. Van Oostveen reageerde daarmee op felle kri tiek van spelers en clubs op de zwaarte van 'rode' straffen, ze ker in vergelijking met het bui tenland, waar over het alge meen een stuk minder streng wordt gevonnist. De commissie van beroep lijkt de voorzet Van Oostveen te appreciëren. Vice-voorzitter Mr. Kalbfleisch van de commissie van beroep heeft de zaak-De Wolf met interesse gevolgd. „Hij krijgt in elk geval automatische opschorting van de straf, zodat hij tegen Roda JC kan spelen. Het wordt een test-case. We zullen met een gemotiveerde strafmaat komen, die leidingge vend zal zijn voor de rest van het seizoen." Hij vertelt dan te verwachten dat hands-als-laatste-redmiddel uit de sfeer van ernstig gemeen spel zal worden gehaald. „We zullen een dergelijke overtre ding in het bredere kader van het spelbederf plaatsen. Maar ik zeg er verder niets over. Dit gaan we 'full court' beslissen, met vijf man." Kalbfleisch zegt met meer dan gemiddelde interesse de ontwikkelingen in het buiten land te hebben gevolgd. „In En geland is de norm verlaagd van drie wedstrijden naar één wed strijd. In Spanje doen ze hele maal niet meer aan schorsin gen, maar ik vraag me af of dat zo blijft. Ik weet in elk geval dat in het buitenland inderdaad een stuk milder wordt gestraft." Hij vindt dat een argument om ook in Nederland de norm aan te passen. Die norm is drie wed strijden wanneer de tegenpartij een scoringskans is ontnomen. „Je moet er toch enigszins reke ning meehouden wat er elders gebeurt. We leven hier m< t op een eiland." Wanneer de commissie van beroep inderdaad besluit een handsbal als van De Wolf onder te brengen bij spelbederf, zal de tuchtcommissie in het vervolg die zienswijze overnemen Pro bleem is dan dat de KNVB zo wel met de eigen regels als met de bindende instructies van de FIFA in de knel komt. Voor spel bederf staat immers een gele kaart, geen rode. Bovenaien gaat de beslissing in tegen wat de FIFA heeft verordonneerd 'noodrem-hands' is ernstig ge meen spel. GENEVEOf a Pelf in het Braziliaanse shirt met rugnummer 10 een legende werd, is maandag ingegaan op de uitnodiging onbezoldigd VN- ambassadeur voor Milieuzaken te worden. Het is de bedoeling, dat Pele overal ter wereld de politici gaat wijzen op het belang van i-en grootscheepse en gezamelijke aanpak van de milieuvervuiling De voormalige Braziliaanse voetbalster Pele is op de bres gesprongen voor het milieu. Volgend jaar juni wordt in Rio de Janeiro onder auspiciën van de Verenigde Naties een we reldconferentie gehouden over de milieuproblematiek. Edson Arantes do Nascimento, die als

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21