Leidsch Dagblad Gorbatsjov laat Unie vallen SLEUTEli Congres van de Ongewisse Toekomst Schending van bestand Kroatië Recept BS voor 25% korting op glazen -H 'Tweede lijn van de TGV is mogelijk' 'Alders moet ingrijpen in Coupépolder Alphen' H Dinsdag 3 september 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39638 Losse nummers f 1,45 FEITEN EN MENINGEN Franse commu nisten moeten sterk hervormen BINNENLAND Nederlandse boer blijft goed verdie nen Akkoord over Onderzoek steun WBL weigerde nieuwe luchtha- in de strijd tegen ten onrechte 'te ven bij Hongkong flitstreintracé dure' woningen Toneelprijzen voor Faberen Ten Bruggencate Frank Rijkaard keert terug in Oranje-elftal De oplossingen m de wtèwfitydr puzzel kunt u vinden in de mbóek MEDEDELINGEN Nieuw verdrag voorziet vooral in economische samenwerking LEIDERDORP ANP De Sovjetunie houdt op te bestaan. Daarvoor in de plaats komt een samenwerkingsverband, waarover de deelne mende republieken zich nog moeten uitspreken. De structuur van de huidige Unie wordt nog deze week afge broken. Het Congres van Volksafgevaardigden moet zich hierover nog uitspreken, maar gisteren werd duidelijk dat de afgevaardigden weinig te kiezen hebben. we parlement moet een nieuwe grondwet opstellen en verkie zingen uitschrijven. Een verdrag tussen 'het centrum' en de re publieken maakt dat mogelijk. Kernpunt van dat verdrag is MOSKOU DPA-Rtr-AFP Het Volkscongres en de Oppers te Sovjet worden deze week af geschaft en vervangen door een voorlopig parlement. Dat nieu- de instelling van een Staatsraad, waarin de Sovjet-president en de presidenten van de republie ken zitting hebben. Daarnaast vaardigen de deelnemende re publieken elk twintig vertegen woordigers af naar een soort parlement. De Volksafgevaardigden wer den gisteren op de eerste zitting van het speciale Congres voor een voldongen feit gesteld. Pre sident Nazarbajev van Kazach- stan gaf in een speech van slechts vijftien minuten ul tra-kort voor Sovjet-begrippen uitleg over het verdrag dat Sovjet-president Gorbatsjov en de leiders van tien republieken het afgelopen weekeinde heb ben gesloten. Alleen de Baltische staten, Georgië en Moldavië, die zich alle vijf onafhankelijk hebben verklaard van de Sovjetunie, hebben het verdrag niet gete kend. Maar ook de afgevaardig den van deze vijf staten zagen gisteren in dat economische sa menwerking met de overige tien huidige Sovjet-republieken broodnodig is. De boodschap van Nazarba jev zorgde voor grote verwarring onder de afgevaardigden. De zitting werd direct geschorst om de parlementariërs de kans te geven het nieuwe verdrag te be studeren en de consequenties op zich te laten inwerken. De meeste parlementariërs hadden een voorstel verwacht om een nieuwe Sovjet-president te kie zen, gekoppeld aan een nieuw Unieverdrag en eventueel een stemming over de onafhanke lijkheid van enkele republieken. Voor het geval de verrassings- overval niet genoeg zou zijn, legde de Russische delegatie maar meteen bij het begin van het debat het mes op tafel in de vorm van het dreigement dat men en masse zou opstappen uit het Volkscongres als het nieuwe verdrag niet zou worden geaccepteerd. ALPHEN AAN DEN RUN» Kamerleden van CDA, PvdA, D66 en Groen Links vinden dat milieuminister Alders moet in grijpen nu steeds duidelijker wordt dat de provincie in de Alphense Coupépolder met zichzelf in de knoop komt. Uit een vorige week verschenen,no ta hebben ze opgemaakt dat de provincie fout op fout heeft ge stapeld bij de vuilstort. De politie onderzoekt mo menteel of het waar is dat op de Alphense vuilnisbelt in de voor malige Coupépolder zenuwgas ligt opgeslagen in twee zeecon tainers die er in 1980 zijn ge dumpt. De stort van de contai ners had, geheel in strijd met de gebruiken, 's avonds plaats en is gezien door een man uit Ter Aar. De kamerleden zien het nieuws over de vaten gifgas als het zoveelste incident waar veel te paniekerig achteraan wordt gerend. „Dit piepsysteem maakt een weinig solide indruk", zegt CDA-Kamerlid Esselink. Samen met collega's van andere partij en wil hij tijdens een mondeling overleg van de minister weten of de beheersmaatregelen die de provincie nu bij de belt treft wel voldoende zijn. „We kunnen als kamerleden niet langer achterover leunen nu de vraag zich steeds sterker opdringt of de provincie het wel aan kan", zegt hij. Ook D66-Ka merlid Schimmel vindt dat het „een beetje te gek" begint te worden. Groen Links en PvdA vinden dat de nieuwste ontwik kelingen ook minister van justi tie, Hirsch Ballin, aan het den ken moeten zetten. Waarom werd er drie jaar niets gedaan met meldingen over het gifgas? NIEUWSLIJN Gegevens vijanden DDR naar Moskou De regering van de vroegere DDR heeft tussen 1979 en 1989 in lichtingen over ongeveer 75.000 politieke tegenstanders ge stuurd naar een databank in Moskou waar ook de andere vroe gere Oostbloklanden in konden kijken. Dit heeft de Duitse rege ring gisteren bekendgemaakt. De databank, die naar de Russi sche afkorting SOUD heette (systeem van verzamelde gegevens over de vijand), hielp de geheime diensten van de inmiddels niet meer communistische landen aan gegevens over echte en ver meende tegenstanders. Daarbij ging het om heel verschillende mensen, van spionnen in het Westen tot overlopers. Haarhuis tegen oude rot Connors Paul Haarhuis beleefde gisteren tijdens de open Amerikaanse tenniskampioenschappen „het hoogtepunt uit zijn carrière". Dank zij een overduidelijke 6-2,6-3,6-4 winst op de Duitser Steeb bereikte de Nederlander de kwartfinale. Steeb was na Je- len en Becker de derde Duitser die Haarhuis uit het toernooi werkte. In de kwartfinale van donderdag is de oude rot Jimmy Connors zijn tegenstander. De lieveling van het Amerikaanse publiek, inmiddels 39 jaar, ontdeed zich in een ware thriller van zijn landgenoot Aaron Krickstein. In de beslissende vijfde set keek Connors nog tegen een 5-2 achterstand aan. Krickstein moest uiteindelijk toch buigen met 7-6. Setstanden: 3-6,7-6,1-6, 6-3,7-6. Tijdens zijn bezoek aan de Maastrichtse universiteit om de opening van het nieuwe academische jaar bij te wonen, werd premier Lubbers gisteren vergast op een protest tegen de bezuiningsmaatregelen van minister Ritzen van onderwijs. Om de tekst op het spandoek kracht bij te zetten, kreeg de minister-president van de studenten een fles melk aangeboden. •foto anp Zie ook pagina 4 Als er voldoende passagiers zijn, is het mogelijk een tweede lijn voor de Hogesnelheidstrein (HST/TGV) aan te leggen. De HST rijdt dan niet alleen via een nieuwe verbinding Rotterdam- Schiphol, maar ook via het be staande tracé Rotterdam-Den Haag-Amsterdam. Dat zei algemeen projectlei der HST bij het ministerie van verkeer en waterstaat K. van Hout gisteren in Leiderdorp. Daar werd een Lokale Effecten Rapportage (LER) over mogelij ke nieuwe tracés voor de HST en de verbreding van rijksweg 4 gepresenteerd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (het dagelijks be stuur van de provincie) en de gemeente Den Haag wezen on langs aanleg van een nieuwe spoorlijn voor de HST ten oos ten of ten westen van Zoeter- meer af. Ze willen dat de HST ten noorden van Rotterdam over de bestaande lijn rijdt en daarbij Den Haag aandoet. .Aanleg van een nieuw tracé en toch ook Den Haag aandoen is echter niet uitgesloten", aldus Van Hout. „Ik denk dat er in Den Haag in de spitsuren vol doende passagiers zijn voor een HST. Die kan vanuit Den Haag naar Rotterdam gaan en daar het zuidelijke stuk van het nieu we tracé oprijden richting Pa rijs, of al vanaf Amsterdam- Schiphol over de bestaande lijn via Den Haag rijden." Het ministerie en de NS staan voorlopig op het standpunt dat ten noorden van Rotterdam een nieuw tracé moet komen, om dat alleen dan de HST haar hoogste snelheid kan halen. Er staan hierbij twee opties open: een lijn ten westen (langs de A4) of ten oosten (door het Groene Hart) van Zoetermeer. Een rit over de bestaande lijn, die in het kader van het Rail 21-pro ject wordt opgeknapt, betekent voor de HST twintig minuten vertraging. k EG-ministers bijeen in Den Haag Hans Anders overtreft zichzelf. Bij inlevering van deze bon krijgt u tijdelijk maar liefst 25% korting op alle typen glazen van ons eigen glasprögramma. Ook zonder ooqartsrecept. Noq vraqen? Milosevic: Moeizaam akkoord. de Klantenservice. t onze adressen in de Couder ri 19/10/1991 en bij inleverini kortingsregelingen zijn hiero BELGRADO-BRUSSEL AFP-PPA-Rtr-AP Het prille bestandsakkoord in Joegoslavië is vannacht en van ochtend in Kroatië diverse ma len geschonden. In het Kroati sche dorpje Berak bij Vukovar zijn ongeveer veertig burgers gedood, verwond of gevangen genomen, aldus een verslagge ver van de Kroatische radio. De stad Osijek, 180 kilometer ten noordwesten van Belgrado, wordt sinds vanochtend met ra ketten en kanonnen bestookt. Vlak na het ingaan van het hernieuwde bestand werd giste ren al melding gemaakt van drie doden bij gevechten in Petrinja, ten zuiden van Zagreb. In Gos- pic, 250 kilometer ten zuidoos ten van Zagreb, zou een Kroaat zijn gedood bij een aanval van Servische rebellen. De twaalf ministers van bui tenlandse zaken van de EG zijn vandaag in Den Haag in spoed overleg bijeen om te praten over de uitvoering van het vre desplan voor Joegoslavië. Uit voering van het plan, dat een week geleden door de EG op ta fel werd gelegd, is mogelijk ge worden dank zij het hernieuw de bestand dat EG-voorzitter (en minister van buitenlandse zaken) Van den Broek en de presidenten van de zes Joego slavische republieken zondag nacht ondertekenden. Het plan voorziet onder meer in het bij eenroepen van een vredescon ferentie over Joegoslavië en her vatting van de economische hulp van de EG, die in juli werd bevroren. Daarnaast zal het aantal EG-controleurs in Joego slavië worden uitgebreid. Vol gens kringen in Den Haag gaan ongeveer 300 a 350 EG-functio- narissen extra naar Joegoslavië. Sinds begin juli zijn al enkele tientallen EG-controleurs in Slovenië. CORRESPONDENT Daar kijken de 1780 opgekomen volksaf gevaardigden, bijeen in het Kremlin, wel even van op. Van heinde en verre zijn de meesten naar Moskou getogen om te be sluiten over de toekomst van de Sovjetu nie. Het eerste dat ze na de opening van het Congres van Volksafgevaardigden van hun leiders te horen krijgen, is een voorstel tot opheffing van datzelfde Con gres. Sommigen schudden ongelovig het hoofd. De meer strijdbare conservatie ven, zoals Viktor Alksnis van de fractie Sojoez (Unie), snellen naar het presidi um: Daar heeft de Kazachstanse presi dent Nazarbajev zojuist in een gezamen lijke verklaring van president Gorbatsjov en tien republieksleiders de begrafenis van de Sovjetunie oude stijl afgekondigd. Alksnis, schreeuwend: „Dit kan niet. Dit is het einde van de Unie. Dit is een regel rechte staatsgreep." Tijdelijk Congres-voorzitter Ivan Lap tev smoort een oproer door de vergade ring voor drie uur te schorsen. „De afge vaardigden moeten tijd hebben om over de verklaring na te denken", zegt hij. Dat er in het Kremlin en het Witte Huis, het domein van de Russische president Boris Jeltsin, in de week na de mislukte 'on grondwettelijke staatsgreep' duchtig is gespijkerd aan een nieuwe Unie, weet en begrijpt iedereen. Maar dat het resultaat van dagen en nachtenlang onderhande len zó ver kan gaan, veroorzaakt een schokgolf in de gelederen van het hoog ste gezagsorgaan van de Unie. Gorbatsjov zit er uiterlijk onbewogen bij. Wat moeten de conservatieven zich veriaden voelen. Vorige week donderdag knabbelde hij al weer iets af van de be voegdheden die Jeltsin zich als bedwin ger van de Kremlin-putsch had toegeëi gend. „Ik zal niet toestaan dat de Unie onderuit wordt gehaald. In dat geval treed ik afzei Gorbatsjov vastbesloten. Vier dagen later blijkt welke Unie Gor batsjov in gedachten heeft. Eigenlijk geen. Punt 1: Alle republieken die dat wen sen, kunnen een verdrag van een Unie van soevereine staten tekenen. Elk van die staten bepaalt zelf hoe die Unie er uitziet en of eraan wordt deelgenomen. Met andere woorden: federatie (zoals nu), confederatie (met nog wel een cen traal gezag, maar met beperkte bevoegd heden) of Gemenebest (waarmee je alle kanten uitkunt), het mag allemaal. Punt 2.: Alle republieken moeten on middellijk een overeenkomst tot econo mische samenwerking tekenen. Echte spijtoptanten, zoals de Baltische repu blieken, Georgië, Moldavië, die elke Unie-gedachte van zich hebben afge worpen, worden dus niet in het diepe vaarwater van de internationale politiek en vooral economie geworpen. Iedereen HET WOORD IS AAN Gehuwden moeten zich hoeden ruzie te maken ze niet voldoende meer van elkaar houden om zich met elkaar te ver- VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Feiten en meningen Familieberichten Info Regio13,15,17,19 RTVShow10,11 Sport20,21 VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 7 HET WEER Zonnig Vannacht weinig bewolking, kans op een mistbank en minimumtem peratuur omstreeks 13 graden. Overdag zonnig. Middagtempera- tuur van 21 graden vlak aan zee tot 27 graden in het zuidoosten van het land. Noordoostenwind, zwak tot matig, rond kracht 3. Ontvoering in scène gezet LEIDEN GERT VISSER Een 57-jarige Amsterdammer heeft anderhalve maand gele den zijn ontvoering in scène ge zet om 1400 gulden van zijn werkgever achterover te kunnen drukken. De man, chauffeur van een vleeswagen, beweerde tegen de politie dat hij na een partij vlees in de Merenwijk in Leiden te hebben afgeleverd, door een man met een pistool was gedwongen de polder in te rijden. De politie kreeg tijdens het onderzoek al de indruk dat het verhaal van de man niet deug de. Hij heeft inmiddels toegege ven het verhaal te hebben ver zonnen. Om het verhaal over tuigend te maken, bracht hij zichzelf verwondingen toe. De man is gisteren na verhoor naar huis gestuurd. Hem wordt vermoedelijk verduistering ten laste gelegd. De Servische inwoners van Krajina en Slavonië, twee gebie den in Kroatië waar meer Ser viërs dan Kroaten wonen, heb ben het vredesplan van de EG al verworpen, aldus het persbu reau Tanjug. Het hernieuwde bestand werd zondagnacht pas na veel vijven en zessen bereikt. De Ser vische president Milosevic wei gerde aanvankelijk zijn handte kening onder het akkoord te zetten maar zwichtte uiteinde lijk voor de druk van Van den Broek. Zie verder pagina 5 it betaal ik daarna Per maand (f 26,45) via automa tische betaling*. Per kwartaal (f76,75) via accept- Per kwartaal (f 76,75) via auto die iets verder kijkt dan de neus lang is, wijst dagelijks op de onderlinge econo mische afhankelijkheid van de republie ken. Hoe kan het ook. Een systeem dat in zeventig jaar is opgebouwd, waar de ve ters in republiek A worden geprodu ceerd, de schoenen in republiek B en de hakken in republiek C, waar transacties worden geregeld in een valuta, de roebel, die buiten de landsgrenzen hoogstens voor het monopoliespel wordt benut, zo'n systeem wijzig je niet van de ene dag op de andere. Vandaar dat in de Bal tische delegaties, die hun onafhankelijk heid in het Congres uitzitten met een soort waarnemersstatus, goedkeurend wordt geknikt. Bij de Georgiërs en Mol- daviërs vallen dezelfde hoofdbewegin gen waar te nemen. Economische sa menwerking, graag. Maar politieke, dat is andere koek. Lees verder op pagina 5 Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad twoordnummer 10050 2300 VB Leiden l 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1