Regio 'Onderzoek is steun in de strijd tegen HSL' 'Fries is zelfstandige taal' 'Dorpen doorsnedenveenweides aangetast' 9 Jongeren zonder vervolgstudie in problemen9 Studentenbond: 62 klachten per dag Dinsdag 3 september 1991 Redactie: 071-161400 WIM SPIERDIJK WIM SCHRUVER MEIDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: SIMON DE GRAAF 19 Wethouders uit Leidse regio: „Dit rapport geeft ondubbelzinnig aan hoe rampzalig de komst van een hogesnelheidslijn wordt", zegt de Zoeter- woudse wethouder Hogenelst. Hij is met collega's uit de Leidse regio heel tevreden over de uitkomsten van het Lokale Effecten Rapportage (LER) die gisteren werd ge presenteerd. „De alternatieven die door de minister zijn aangedragen worden door dit rapport totaal van de baan geveegd", stelt Hogenelst. LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU De LER die door onderzoeksbu reau Zandvoort de afgelopen drie maanden is gemaakt, brengt de gevolgen van de aan leg van een hogesnelheidslijn en de verbreding van rijksweg A4 gedetailleerd in kaart. Om dit onderzoek is gevraagd door de gemeenten Leiden, Leider dorp, Zoeterwoude, Alkemade, Jacobswoude en Rijneveld, die niet tevreden waren over een eerder onderzoek van Rijkswa terstaat. Bovendien is in de LER de variant meegenomen waar bij zowel de rijksweg als de HSL om Leiderdorp heen wordt ge leid. Bij deze variant zou echter Zoeterwoude onevenredig wor den getroffen. „We waren daar om eerst zeer terughoudend", zo stelt de Zoeterwoudse wet houder, „maar we zijn toch blij dat we hebben meegedaan. Uit de LER blijkt hoe afschuwelijk de gevolgen zijn voor verschil lende delen van Zoeterwoude. We beschouwen de uitkomsten als een gereedschapskist waar uit we kunnen putten om de bedreigingen af te wenden", al dus Hogenelst. Wethouder Van der Werf van gemeente Rijneveld is het met Hogenelst eens dat de komst van een HSL een aaneenrijging van negatieve gevolgen is. „De LER wijst uit dat het standpunt van de provincie om de HSL over bestaand spoor te laten lei den, gegrond is. De minister krijgt het nu wel erg moeilijk om aanleg van een nieuw tracé door te zetten" zo zegt Van der Werf. Voor de Leiderdorpse wet houder Huigen is de LER niet alleen een middel in de strijd te gen de HSL, maar ook tegen de verbreding van de rijksweg A4. Ook de uitbreiding van de snel weg naar vier banen betekent een grote toename van de over last voor Leiderdorp. „De LER biedt goede aanknopingspun ten voor ons. Niet alleen de trein is rampzalig. Zodoende dient de LER voor ons een dub bel doel". Een van de sterke kanten van het rapport worden de tekenin gen genoemd die van de ver schillende plekken zijn ge maakt. „Als je ziet hoe zo'n brug voor "de HSL over de Oude Rijn leiden meindert van der kaau Het onderzoek naar de gevolgen van de verbreding van rijksweg A4 en de komst van de hogesnelheidstrein (TGV/HSL) bestaat uit een serie deelonderzoeken. Voor elke plek dat te maken kan krijgen met een van de twee genoemde ingre pen, wordt bekeken wat de schadelijke gevolgen zijn. Zo heeft onderzoeksbu reau Zandvoort in de Lokale Effecten Rapportage (LER) in totaal 16 zones en 43 plekken rond Leiderdorp onderschei den. De onderzoekers hebben daarbij op verzoek van Leiderdorp de gevolgen on derzocht van het omleiden van de flit strein en rijksweg A4 om deze gemeente. Hieronder volgen de belangrijkste effec ten: Kerkwijk en Oranjewijk in Leiderdorp - Ongeveer 180 woningen gaan tegen de vlakte. Hetzelfde geldt voor de basis school Willem de Zwijger, een bankge bouw met woning, gymnastiekzaal, een voormalige school en een rouwcentrum. Veender- en Lijkerpolder - Van de lint bebouwing moeten 7 woningen verdwij nen, van 14 agrarische bedrijven worden gronden opgesplitst. Polders rond Hoogmade - Enkele wo ningen langs Noordeinde, Boskade en Van Klaverweydeweg moeten weg, pas geplante boscomplex gaat verloren, ver lies agrarische grond. Polder Achthoven en Lagenwaardse Polder - Natuurwaarden veenweidege- bied worden ernstig aangetast. Hazerswoudse droogmakerij - Lintbe bouwing Hazerswoude-dorp wordt doorsneden waardoor woningen en be drijfspanden moeten worden afgebro ken. Hoogmade bij kruising provinciale weg S6 en Kromme Does - Sportvelden van voetbalclub MMO en tennisbanen met kantine moeten verdwijnen. Recreatie vaart wordt ernstig belemmerd door ge ringe doorvaarthoogte van HSL-viaduct. Bebouwingslint Rijpwetering - Dorp valt uiteen in twee stukken, waarbij 5 huizen en bedrijf het loodje leggen. Hoofdstraat-Oude Rijn-Hoge Rijndijk - Zo'n 39 woningen komen in de buurt waar de HSL en A4 de Oude Rijn passe ren, te vervallen. Voor de rest van de om geving wordt veel lawaai veroorzaakt. Kruising met provinciale weg SI 7 bij Zoeterwoude - Behalve zekere sloop van twee woningen, komen de rest van de huizen aan de Miening zeer geïsoleerd te liggen en kunnen beter ook tegen de vlakte. Het landelijke karakter van dit weggetje wordt totaal veranderd. Achthovenerweg en Hoge Rijndijk in Zoeterwoude - Wanneer de HSL en A4 om Leiderdorp heen geleid zou worden, moeten de 11 huizen ter hoogte van het toekomstig bedrijventerrein Groenendijk verdwijnen. Van het bedrijventerrein gaat een strook af. Weipoortseweg Zoeterwoude - Twee boerderijen, waarvan één monument, moeten worden gesloopt. Bosschages, bomen en struikgewas moeten verdwij- Swetterhage-Zuidbuurt Zoeterwoude - Twee woningen moeten weg. Sportveld van instituut Swetterhage vervalt. Bedrijventerrein Grote en Barre Polder Zoeterwoude - Omleiding van A4 om Leiderdorp leidt tot sloop van 47 wonin gen in Zoeterwoude. Zes bedrijven moe ten plaats maken. Parkeerterrein van Heineken wordt verkleind. uitpakt dan is dat wel even schrikken", zegt de Leidse wet houder Van Rij. Hij voorspelt dat uiteindelijk de HSL niet ver der gaat dan Rotterdam. „Daar na gaat de trein gewoon verder als een Eurocity, met een daar bij horende snelheid. Wellicht kan de trein dan ook Leiden stoppen. Niets is onmogelijk". Van Rij is een groot tegenstan der tegen uitbreiding van de A4. „Ik vind het onverteerbaar dat we veel geld uitgeven aan we gen terwijl het openbaar ver voer nog verre van ideaal is", al dus Van Rij. Veel woningen moeten verdwijnen indien de HSL via het tracé door Leiderdorp gaat rijden. LEZERS SCHRUVEN Moraal India Kardinaal A. J. Simonis is drie weken in India geweest en heeft er 22 kloosters, 6 ziekenhuizen, 7 seminars en 9 andere institu ten bezocht, meldde het LD on langs. Een druk programma! Die drie weken hebben hem daarnaast blijkbaar in staat ge steld om zich een indruk te vor men van het familieleven: „Zeer weinigechtscheidingen, geen generatiekloof en nog aanwezig gezag van de ouders." Verder „Een ongecompliceerde, een voudige, bescheiden, nederige en zuivere levenswijze van de Indiase bevolking." De bevolking van India be staat uit 870 miljoen mensen, van wie minstens 350 miljoen mensen moeten rondkomen van een inkomen dat onder de armoedegrens ligt. Weet de heer Simon's dat het aantal vrouwen kunstmatig in de min derheid is gekomen? Verwacht wordt dat er in 1991 tegenover duizend mannen 930 vrouwen geteld zullen worden. Slechte (re) voeding, verwaarlozing en discriminatie geven de richting aan waarin de oorzaak daarvan gezocht moet worden. De positie van de vrouw in India staat op talloze manieren onder druk. Zo drijft de Indiase samenleving min of meer op het werk van vrouwen, terwijl dit meestal niet wordt erkend als officiële arbeid, en dus ook slecht of niet betaald wordt. Ve le van de ongeveer vijf miljoen abortussen per jaar in India worden uitgevoerd om maar geen meisje als kind te krijgen. Lange tijd is de seksualiteit van de man bijna onschendbaar en heilig gemaakt. In India kun je niet spreken van het recht van de vtouw om te beslissen over de gezinssamenstelling. Prof Breuker in Leiden benoemd tot hoogleraar 'Fries leiden jan westerlaken De vraag wordt al eeuwig ge steld. Is Fries nu een taal of is het een dialect van het Neder lands? Het antwoord van prof.dr. Ph. Breuker, per 6 sep tember benoemd als hoogleraar in de Friese taal- en letterkunde aan de universiteit van Leiden, is resoluut. Fries heeft zo'n ster ke herkenning dat het als een zelfstandige taal moet worden beschouwd, zegt hij4 Prof. Breuker vindt het gek dat mensen die hun leven lang in Holland werken nog nooit in Friesland zijn geweest. „Het lijkt erop dat ze die provincie niet nodig hebben. Veel mensen in de Randstad vinden Friesland te ver. Daarom houdt deze provin cie wat eigenheid. Maar het ver baast me wel dat Friesland voor zo veel mensen niet functio neert." Zelfs op de lange duur zal er Fries worden gesproken. Breu ker: Al een paar honderd jaar wordt er geroepen dat het Fries uitsterft. Het is er nooit van ge komen. Wat je wel ziet is dat de taal van karakter verandert. Dat komt door de invloed van de te levisie en andere media. Kinde ren worden er al vroeg mee ge confronteerd. Als een wethou der op tv komt moet hij Neder lands spreken om begrepen te worden. Doet hij dat niet, dan is er een sociaal probleem. Zeker als het vaktaal is die wordt ge sproken." Bewoners van het platteland dragen het FrieS! is de mening van Breuker. Hij verwacht daar om dat die taal niet snel ver dwijnt. De geringe belangstel ling vanuit Holland heeft daar op geen invloed. De scholen ge ven les in Fries. Wettelijk is dat vastgelegd. Dus kunnen ze in elk geval iets spreken, aldus Breuker. „Ik hoop wel dat de discussie over de plaats van het Fries op de scholen achterwege blijft." Zingen Op de basisscholen krijgen de kinderen Fries binnen het vak Nederlands. De ene keer ge beurt dat door middel van een zanguurtje, de andere keer wordt er uit een boek voorgele zen. Volgens Breuker zijn er middelbare scholen waar lera ren Nederlands worden bijge schoold om Fries te kunnen ge ven. „Ik ben niet blind voor taalijver. Maar in Friesland moet je een vanzelfsprekend heid in het Fries hebben. Heb je die niet, dan kun je kritiek ver wachten van mensen die over cultuur nadenken." Prof. Breuker manoeuvreert wordt gedaan dat het Fries op de basisscholen in het verdom hoekje zit. Hij zegt: „Er zijn wat ontheffingen. Ja, op die scholen gebeurt het anders. Je hoort in derdaad wel eens dat er aan het Fries een minimale inhoud wordt gegeven. Moeilijk wordt het als je in Leeuwarden voor een grote klas staat. Ik weet dat het de laatste jaren toch een stuk verbeterd is. Tweetalige scholen, om een voorbeeld te noemen, zijn helemaal verdwe nen." Friesland herbergt een half mil joen Friezen van wie maar een derde Friestalig is. Het geschre ven Fries wordt weinig gelezen, ook door de Friezen zelf. „Ik weet dat niet precies." reageert prof. Breuker. „De uitleencijfers van de bibliotheek kunnen daarin misschien wat duidelijk heid verschaffen. Neem nou 'Frysk en Frij', een literair week blad. Dat heeft nog altijd zo'n zesduizend abonnees. Behoor lijk wat, vind ik, omdat het om een weekblad gaat en geen nieuwsblad. Dan kun je niet zonder meer zeggen dat het ge schreven Fries slecht wordt ge lezen." Werkvolk Uit een symposium van datzelf de 'Frysk en Frij' kwam dat er maar weinig Fries in de kranten wordt geschreven. Wat vindt hij daar van? Breuker: „Daar zit een economische achtergrond in, denk ik. De kranten durven het niet goed aan, omdat ze bang zijn dat dit hen wel eens abon nees zou kunnen kosten. Ze hebben toch met de concurren tie te maken. Heb je het over een puur streekblad, dan ligt dat toch wat anders. De krant is een nieuwsbron. Het Fries loopt daarmee niet in de pas. Wat in het Fries is geschreven is niet echt actueel en noodzakelijk. De lezers zouden dat kunnen overslaan. Ik vind het een na tuurlijke situatie. Tenslotte heb je als krant rekening te houden met de wensen van je lezers. We moeten niet naar een situatie dat het Fries het audium krijgt dat het iets provinciaals is." Bovendien, voegt hij eraan toe, is de Friese regionale radio-om- roep razend populair. Ze zendt quizen uit, neemt interviews af. „Bij het gewone werkvolk staat Radio Frieslan altijd aan. De zender bereikt een brede laag van de bevolking. Nee, ik kan niet zeggen dat ik pessimistisch ben over de belangstelling voor de Friese taal." leiden Tussen de 60.000 en 70.000 jon geren die geen vervolgopleiding doen of er vroegtijdig uitstap pen, lopen groot gevaar zich buiten de maatschappij te plaatsen. Die waarschuwing deed mr. ir. F.C. Rauwenhoff, voorzitter van de tijdelijke adviescommissie onderwijs arbeidsmarkt, giste ren tijdens de opening van het academisch jaar van de Leidse universiteit. De commissie, die de minister van onderwijs moet adviseren, vindt dat de over dracht van kennis en de praktijk elkaar voortdurend moeten ver sterken. Rauwenhoff: „Wil een studie een werkelijke voorbereiding op een beroepspraktijk zijn, dan is een vroegtijdige kennismaking daarmee een vereiste. Voor de student is het wellicht een extra stimulans om zijn studie en al gemene ontwikkeling beter te kunnen richten." De voorzitter van de commis sie vroeg zich af waarom een universiteit de band met haar studenten niet als een levens lange zou zien. Op die manier heeft zij afgestudeerden in ver schillende fasen van hun loop baan wat te bieden. „Daar is grote behoefte aan aldus Rau wenhoff. Particuliere onderwijs instellingen en de open univer siteit trekken studenten. Ze gaan grootdeels de deuren van de universiteiten voorbij. Rauwenhoff pleitte ervoor dat het bedrijfsleven en de onder wijsinstellingen samen cursus sen en opleidingen moeten ont wikkelen. Maar, zei hij, daar voor is een vergaande zelfstan digheid van dat onderwijs noodzakelijk. ..Ze kunnen dan een grotere eigen financiële ver antwoordelijkheid dragen. De bijdragen van het rijk worden dan beter te beheersen. De overheid zal haar rol eveneens moeten aanpassen. Haar taak richt zich vooral op de toegan kelijkheid en de kwaliteit van het onderwijs." Het uithuwelijken van doch ters met het toenemende ver schijnsel daarbij een bruids schat te moeten betalen aan de schoonfamilie, draagt niet bij tot zelfstandigheid van de vrouw. Het niet kunnen vol doen aan de verlangde bruids schat kan leiden tot moord van de bruid. Het leven van die In diase vrouw wordt zo onevenre dig zwaar getekend. En dan tóch zeer weinig echt scheidingen? Er heerst op grote schaal onwetendheid over de réchten die de vrouw dan toch wel heeft. Dat is immers niet in het belang van de man! Het ver baast zo niet dat er een gebrek aan zelfvertrouwen bestaat bij die vrouwen. Hun lijden onder armoede en de ervaren onder drukking vanwege hun vrouw zijn geeft hen nauwelijks de kracht om daartegen in opstand te komen. Als gescheiden vrouw en weduwe tel je helemaal niet meer mee in grote delen van de Indiase samenleving. Het gemiddelde gezinsinko men wordt voor bijna 25 pro cent verdiend door de kinderen beneden de 14 jaar. Kinderar beid op grote schaal dus. Kinde ren vormen de goedkope ar beidskrachten die via export zorgen voor de noodzakelijke stroom valuta's voor India. Straatkinderen vertellen dat vol wassenen voor hen alleen maar uitbuiters zijn geweest. Door verwaarlozing en mishandeling wordt het leger straatkinderen hoofdzakelijk door jongens ge vormd. Als de heer Simonis een aan tal nummers had doorgenomen van 'India Nu', het tweemaan delijks blad van de Landelijke India Werkgroep, dan zou zijn indruk wat gereserveerder zijn geweest van de "hoogstaande publieke moraal' van het land. F. Glotze India Werkgroep leiden e.o. De Hooghkamer 29 Voorschoten LEIDEN/UTRECHT De klachtenlijn voor studenten die problemen hebben met bijvoorbeeld hun studiefinanciering, wordt gemiddeld 62 keer per dag gebeld. In totaal noteerde de Landelijke Studenten Vakbond (LS- Vb) in de eerste twee weken dat de lijn bestaat, 812 telefoontjes. De LSVb schrijft dit in de de eerste rapportage over de lijn, die voorzitter René Danen maandag middag, bij de officiële opening van de lijn op het kantoor van de bond in Utrecht, aanbood aan ministef Ritzen van onderwijs. De meeste klachten (39 procent) betroffen spe cifieke klachten over de studiefinanciering, zo blijkt uit de rapportage. 24 procent belde verder om te vragen welke van de vele bezuinigingen op de studiefinanciering op de eigen situatie van toepassing was. De helft van de studenten in deze categorie bijvoorbeeld wilde antwoord op de een voudige vraag: hoeveel jaar krijg ik nog een beurs. Van de bellers had 21 procent problemen met de OV-jaarkaart. Volgens de LSVb laat de manier waarop de OV-Studentenkaart BV, de organisatie die de kaart verstrekt, de studenten te woord staat veel te wensen over. „Men wordt bij voorbaat als fraudeur aangemerkt en ook als zodanig behan deld", schrijft de bond. 10 procent tot slot had problemen met de in stelling waar wordt gestuaeerd. De LSVb noemt dit een „opmerkelijk hoog percentage". De bond wijst er op dat de colleges tot nu toe nog niet eens begonnen zijn. Hoogleraar ontwikkelt nieuw middel tegen pijn bij kanker De Leidse hoogleraar prof. dr. O. Bijvoet heeft een nieuw ge neesmiddel ontwikkeld dat ernstige pijnklachten bij kankerpa tiënten verzacht. De Zwitserse farmaceut Ciba Geigy brengt het medicijn - dat de naam Aredia draagt - dezer dagen op de Ne derlandse markt. Het medicijn bevat een werkzame stof die de vorming van te veel kalk in het bloed tegengaat en de afbraak van bot remt. Deze problemen doen zich vaak voor bij kankerpatiënten en kunnen ernstige pijnklachten veroorzaken. Klachten die tot nu toe niet goed te behandelen waren. Te veel kalk in het bloed komt onder meer voor als er uitzaai ingen in de botter zitten, zoals dikwijls bij borstkanker het geval is. Nederland is een van de eerste landen in de wereld waar het nieuwe medicament wordt geïntroduceerd. De opening van het universiteitsjaar. Mr. Oomen, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit (tweede van links) betreedt de Pieterskerk. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19