Regio i 'Over drie jaar hebben wij ook een wachtlijst' Voorschotense kerk gerenoveerd Verhoging belastingen Wassenaar noodzaak Kalkpolder als laatste polder terug in handen waterschap Commissie wil geen hotel in recreatiegebied Vlietland ■M' Dinsdag 3 september 1991 1-161400 MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINCS Eir> NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS LEIDEN NIEUWSLIJN Vijf jongens aangehouden na inbraken VOORSCHOT EN Vier jongens van 17 jaar en een van 18 jaar zijn afgelopen week aangehouden nadat zij vanaf mei een reeks inbraken in Voorschoten hadden gepleegd. De groep stal kleine hoeveelheden goederen en geld uit clubgebouwen, bouwketens, winkels, buurthuizen en uit een autobedrijf. De grootste buit was 2000 gulden aan contanten. Behalve geld ontvreemden de jongens snoep en gebruiksvoorwerpen. Eén van de minderjarige jongens is voorgeleid voor de officier van justitie en heeft 6 da gen in bewaring gezeten, de meerderjarige jongen zit nog vast. De rest van de groep is na verhoor vrijgelaten. Motorboot gestolen in Voorschoten VOORSCHOTEN - Bij de Voorschotense Vinkensloot is tussen 29 augustus en 1 september een boot ontvreemd ter waarde van 7000 gulden. Het ging om een 14 voets jol met buitenboordmo tor. Van de daders ontbreekt elk spoor. Veel mountain bikes verdwijnen KATWIJK In Katwijk verdwijnen nog altijd opvallend veel dure fietsen. In juli zijn zeker 35 mountain bikes gestolen, in de maand augustus is het aantal iets gedaald tot rond de 25. Het afgelopen weekeinde waren in totaal negen eigenaren het slachtoffer van de fietsendiefstal. DE UITERLIJKE VER FRAAIING van de opge knapte kerk in Voorscho ten is geen poging om nieuwe kerkgangers te werven. Ruim miljoen tekort gemeentebegroting WASSENAAR ERIC JAN WETERINCS De gemeente Wassenaar kampt dit jaar met een tekort van ruim 1,3 miljoen gulden op de begro ting voor 1992. Om het tekort te dekken worden tarieven ver hoogd en uitgaven verlaagd. Nieuw voor Wassenaar is een toeristenbelasting. Hoewel het dorp 'relatief veel woningen telt' hoeft de onroerend-goedbelas- ting niet omhoog van B en W. De reinigingskosten stijgen ook in Wassenaar 'explosief. Het huidige tarief zou omhoog moeten van 25 naar 36 gulden per maand, maar B en W willen deze verhoging voorlopig nog niet in rekening brengen bij de burgers. Het college wil eerst de definitieve begroting van de Ge meenschappelijke Vuilverwer king (Gevulei) afwachten. Ook hebben de plaatselijke bestuur ders nog hun hoop gevestigd op 'een interventie door de be windslieden van financiën en milieubeheer in deze schier op waartse beweging'. Verhoging van leges voor bouw- en hinderwetzaken volgt pas in het najaar. B en W willen eerst berekenen hoe groot deze moet uitpakken om deze kos tenpost weer dekkend te kun nen maken. De marktgelden, de precariorechten, de liggelden en de begraafrechten worden met zes procent verhoogd, ongeveer gelijk aan de prijsstijging in de periode juni 1989-juni 1991. De hondenbelasting blijft gelijk. De intensieve controle heeft in het afgeloen jaar haar vruchten af geworpen, constateert het colle ge tevreden. Einde 'terreur' op speelterrein in Leiderdorp Kinderopvang Zoeterwoude opent deuren In kinderdagverblijf 't Waterhoentje aan de Westeindse- weg in Zoeterwoude werden gisteren de eerste kinderen ontvangen in het kader van de buitenschoolse opvang. Een naam voor het in een dependance van de Corbulo- school gevestigde project ontbreekt nog. Afgelopen vrij dag werd al de officiële opening gevierd. De buitenschoolse opvang richt zich op kinderen van vier tot twaalf jaar. Na schooltijd zijn ze 's middags welkom tot kwart voor zes. Op woensdag is het centrum de hele middag ge opend en in de vakanties kun nen kinderen er de hele dag te recht. „Voorlopig beginnen we met gemiddeld drie kinderen per dag", vertelt Marianne Leeuwesteijn, hoofdleidster van de kinderopvang. In totaal heb ben ongeveer vijftien ouders hun kroost opgegeven. Een aan tal is nu nog te jong, maar is wel al 'klant' van het onder hetzelf de dak gevestigde kinderdagver blijf. De buitenschoolse opvang is alleen bestemd voor kinderen uit Zoeterwoude, zowel uit het dorp als uit Zoeterwoude-Rijn- dijk. De kinderen uit het dorp worden opgehaald uit school, kinderen die in de wijk Rijndijk naar school gaan worden met een taxi gebracht. De kosten worden per dagdeel dat de kin deren aanwezig zijn berekend volgens een tabel van het mi nisterie van WVC. De bijdrage van de ouders is afhankelijk van het inkomen, de rest past het ministerie voorlopig bij. „Die tabellen zitten ontzettend ge compliceerd in elkaar", zegt leidster Leeuwesteijn. „We hou- Verbouwing De voorbereidingen voor stich ting van het centrum begonnen rond de jaarwisseling. De ge meente Zoeterwoude steunde het initiatief met een subsidie van 12.000 gulden. Dat geld werd besteed aan de verbou wing van een lokaal waarin spe ciale hoeken werden gemaakt waarin kinderen zich kunnen afzonderen. Leeuwesteijn: „Zo hebben we een leeshoek, een verfhoek, maar de kinderen kunnen ook het schoolplein op". In de gewone schooltijd kun nen de Idnderen thee- en limo- nadedrinken en zich daarna in een van de 'hoeken' terugtrek ken. In de vakantie wil de lei ding grotere actviteiten gaan or ganiseren. „Naar buiten, naar een speeltuin of naar een kin derboerderij. We hebben moge- De Voorschotense gereformeerde kerk Het Kruispunt tijdens de renovatie. Volgens planning wordt de kerk op 3 november in moderner stijl ir bruik genomen. foto holvast VOORSCHOTEN ANITA LUYENDUK Modern en comfortabel, dat zijn de sleutelwoorden voor de renovatie en herinrichting van de Gereformeerde kerk Het Kruispunt in de Voorschotense Schoolstraat. De inrichting van de kerk wordt niet alleen ver fraaid, maar ook publieksvrien delijker. Het werk begon op maandag 19 augustus en volgens plan ning zal in het Godshuis op 3 november weer een dienst wor den verzorgd. Vorig jaar werd een renovatiecommissie opge richt, die eerdere vage plannen uitwerkte. „Een plan groeit. Je begint met wat nodig is en dan kom je dan steeds op nieuwe ideeën," vertelt A. Meijer,' lid sprake van een gigantisch ach terstallig onderhoud, en dan kun je beter alles in een keer goed doen. Daar hoort de ver fraaiing ook bij." Grijs wordt de basiskleur van de 'nieuwe' kerk, De kleur wordt in verschillende tinten gebruikt voor de muren. Het plafond krijgt een oud-groen verfje en het orgel wordt geac centueerd met een rode tint. De ouderwetse kerkbanken met korte zitting moeten het veld ruimen voor moderne blank- beukehouten stoelen met een brede rode zitting. De oude, grijsgeschilderde banken kregen scheuren en worden wegge haald. De uiterlijke verfraaiing lijkt op een poging om nieuwe kerk gangers te werven. „Daar heb ben wij niet bij stilgestaan, want dat is een zaak van de kerke- raad", zegt Meijer. „Het doel van de renovatiecommissie is om er voor te zorgen dat de kerk weer voor een groot aantal jaren meekan". Een van de buitenmuren heeft het regelmatig zwaar te verduren van de regen en is aangetast door vocht: deze door vochtdoorslag wordt te gengegaan. Een binnenmuur zou ook door het vocht aange tast kunnen zijn en deze wordt voor alle zekerheid nagekeken. Het podium in de kerk wordt vergroot en krijgt een professio nele aanpassing voor rolstoelge bruikers, in plaats van de losse plank die er nu ligt. De hele operatie kost 250.000 gulden en op zo n 35.000 gul den na is dat geld al binnen. „Het bedrag komt uit eigen middelen. De Commissie van Beheer had diverse 'potjes' be schikbaar, er is een actie ge weest, en ook een bazar bracht het nodige op", aldus Meijer. Het resterende bedrag hoopt hij voor het eind van het jaar bij el kaar te krijgen door de nog lo pende actie. „Als dat niet lukt, zal de Commissie van Beheer de bank lief moeten aankijken". Meijer is enthousiast over de plannen, en hoopt dat iedereen dat enthousiasme deelt. Hij heeft daar ook alle vertrouwen in. „Zoals het er naar uitziet, zal 't best slagen," klinkt het hoop LEIDERDORP LIESBETH BUIT1NK Het opknappen van het speel terrein bij de Dom Helder Ca meraplaats en de Steve Bikop- laats in Leiderdorp moet na ja ren eindelijk een einde maken aan de 'terreur' van een kleine groep vandalistische jongeren. De raadscommissie ruimtelijke ordening besloot gisteravond 12.500 gulden te investeren in het herstel van het speelterrein, nadat de klus jarenlang op de lange baan was geschoven we gens geldgebrek. „Er is daar een periode van echte terreur sprake geweest, die veel te maken had met de problematiek van de zwervende jongeren door de gemeente." erkende wethouder H. Veldstra gisteravond. De wethouder be loofde op uitdrukkelijk verzoek van de D66-fractie ook zoge noemde flankerende maatrege len te treffen. Die moeten voor komen dat vandalisten in de toekomst nog eens in de verlei ding komen het speelterrein te vernielen. Hoe die preventieve maatregelen er precies uit gaan zien, werd gisteravond echter nog niet duidelijk. Volgens D66-fractievoorzitter E. Grootaarts heeft Leiderdorp te lang gewacht met maatrege len. „We hebben er als gemeen te bijgestaan en toegekeken. Ik ben bang dat het spul dat dit soort dingen uithaalt, daar al leen maar een extra uitdaging in Bij de Dom Helder Came raplaats en de Steve Bikoplaats moeten vandalisme-bestendige speeltoestellen en buizenhek ken komen. Daarnaast moet ook het bromfietsverkeer over de voetpaden en het speelter rein worden tegengegaan. WASSENAAR - De gemeente raad van Wassenaar verwelkom de gisteravond zijn nieuwe ge meentesecretaris JA. P.M. van den Bosch. In een buitengewone raadsvergadering in raadhuis de Paauw werd hij gisteravond door burgemeester P.H. Schoute beë digd. De 47-jarige Van den Bosch was tot voor kort gemeen tesecretaris in het Noordbrabant se Oudenbosch. Daarvoor was hij onder meer werkzaam bij het streekgewest Noord-Brabant en doceerde hij aan de bestuursaca- demie van die provincie. De nieuwe gemeentesecretaris van Wassenaar is de opvolger van J.M.W. Ummels, die al op 1 fe bruari vertrok. De functie werd vanaf die tijd vervuld door ver schillende loco-secretarissen. foto holvast LEIDERDORP UESBETH BUITINK De Leiderdorpse Kalkpolder gaat wellicht als laatste polder terug in de handen van het wa terschap. Daardoor moet 'het beheer van het water terugko men waar het hoort', zoals WD-raadslid ll Zilverentant het gisteravond tijdens de raadscommissie ruimtelijke or dening uitdrukte. Even leek het erop dat alle commissieleden het met de WD'er eens waren, maar onverwacht kwam er ver zet van CDA-fractievoorzitter A. Roest. „Ik heb het idee dat het hier in feite om een machts strijd gaat en ik zie geen reden om de Kalkpolder over te Volgens wethouder li. Veld stra moest de CDA'er het water schap echter niet zien als een 'concurrerende overheid'. „Het waterschap heeft duidelijk een functionele taak en de know- how," aldus de wethouder. De eigenaar van de Kalkpolder is verantwoordelijk voor het be heer van de waterhuishouding. Bij overname door het water schap zou de gemeente daar door kunnen besparen op geld en menskracht. Na enige discussie tussen Roest en Veldstra, verklaarde plotseling ook PvdA-fractie- voorziiter V. Molkenboer zich tegen de zogenoemde 'dé-ont- poldering', hoewel zijn fractieg- note C. Langendorff even daar voor nog haar goedeuring had uitgesproken. Volgens Molken- boer moet er meer duidelijk heid komen over de bezuiniging die de maatregel oplevert, voor de PvdA met het collegevoorstel instemt. J. Janssen (Groen Unks) sloot zich bij Molkenboer Inwoners van de Kalkpolder moeten na de 'dé-ontpoldering' jaarlijks 60 gulden gaan betalen. Het college wil bedingen dat die waterschapslasten pas na vijf jaar volledig moeten worden betaald. De Kalkpolder is nog het enige gebied waar leider dorpers die waterschapslasten niet hoeven te betalen. De eerste kinderen maakten gistermiddag gebruik van de nieuwe voorziening voor buitenschoolse opvang in Zoeterwoude. foto holvast lijkheden genoeg", meent Leeu westeijn. Hoewel nog maar een beperkt aantal kinderen is aangemeld twijfelt de leidster geen mo ment dat het project zal slagen. „Elders in het land zijn dit soort projecten ook vaak met drie kinderen begonnen en die zit ten nu boordevol, de meesten hebben zelfs met wachtlijsten. We zijn trouwens niet over één nacht ijs gegaan. We hebben onderzocht of er behoefte was aan buitenschoolse opvang en in Zoeterwoude bleek grote be langstelling te bestaan." Over drie jaar wordt een soort 'eindafrekening' opgemaakt. Daarna moet het centrum acht tien kinderen onder dak helpen. Leeuwesteijn: „Ik verwacht te gen die tijd een flinke wacht lijst". Een hotel is niet rendabel REGIO ANITA LUYENDUK Geen hotel in recreatiegebied Vlietland. Dat is de mening die overheerst binnen de Raads commissie Ruimtelijke Orde ning van de gemeente Leids- chendam. De Commissie be sprak gisteravond de plannen om Vlietland te ontwikkelen, zoals dat in het rapport van ad viesbureau De Vries en Partners werd voorgesteld. Dit rapport werd opgesteld in opdracht van de provincie Zuid-Holland. Vlietland zou volgens het plan aantrekkelijk moeten worden voor recreatie het hele jaar door. in plaats van alleen dagre creatie zoals nu het geval is. Een hotel, vakantiebungalows en al lerlei sportvoorzieningen staan op het programma. Het College van B&W van Leidschendam liet zich in juli positief uit over deze plannen. Gisteravond kreeg deze opinie een tegenhanger, de meeste ge meentelijke fracties zien de commerciële ontwikkeling niet zo zitten. Die zou namelijk in de hand werken dat Vlietland al leen voor bepaalde doelgroepen bereikbaar zou worden, en an dere doelgroepen, zoals de ge wone wandelaar, zwemmer en surfer, zou verjagen. zonder congrescentrum, en dan wordt een deel van Vlietland ge reserveerd voor de bezoekers daarvan, zo is de gedachten- gang binnen de Commissie. Ook vakantiebungalows zouden de toegankelijkheid voor de dagrecreanten verminderen. Alleen de CDA-fractie wees een hotel met congrescentrum niet op voorhand af, alle andere fracties deden dat wel. Wel vond men dat Vlietland moder ner en completer moet worden, bijvoorbeeld door sportvoorzie ningen en een 'cultureel ele ment'. De meerderheid van de aanwezigen vond dat het rap port van adviesbureau De Vries en Partners geactualiseerd moet worden, want het is al enkele ja ren oud. De Commissie stuurt een ver slag van de bespreking van gis teren plus de aanbeveling net rapport te actualiseren naar de provincie, de beheerder van Vlietland. Daarna kan pas een definitief besluit vallen over de toekomst van het gebied: Leids chendam is medebesluitvor mer, omdat het recreatiegebied op het grondgebied van deze gemeente ligt. Waarschijnlijk is voor een definitief plan over Vlietland nog een paar jaar van overleg nodig. Peter van Velzen, coördinator van de acties van het woonoverieg, zal het niet bij deze actie blijven. Er staan nog een briefkaartenac tie en een belactie naar de volks vertegenwoordigers in Den Haag op stapel. Ook bij de opening van het nieuwe gemeentehuis zal het pasopgerichte actiecomité van zich laten horen. foto holvast terwoude heeft voor deze actie tien protestborden geleverd, waarvan de helft langs de invals wegen van Zoeterwoude is ge plaatst. Vanavond worden de overige vijf neergezet. Volgens Leden van het Zoeterwoudse woonoverieg en verontruste buurtbewoners plaatsten gister avond actieborden tegen de komst van de Train a Grande Vi tesse (TGV). De gemeente Zoe- mmf:

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17