Leiden 'Maar ik laat de rooie familie niet in de steek' Leefbaar Leiden wil lagere parkeeraanslag 'Rattenplaagje' in 'hoven' lijkt voorbij Sigaretten gestolen Dinsdag 3 september 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEl FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: SIMON DE GRAAF 15 DE LUCHTHAVEN SCHIPHOL speelde gisteren een rol bij de kan tonrechter tijdens een gedachtenwis- seling over openbare terreinen. Elly Kerckhoffs verlaat gemeenteraad Elly Kerckhoffs heeft in de commissie onderwijs en cul tuur nog rijkelijk bonbons uitgedeeld en in de raadszaal tracteerde zij op Limburgse vlaaien. Voor het afscheids- interview staan bij het PvdA-raadslid de soep en broodjes al klaar. De gulheid en snoepliefhebberij past bij wat zij zelf noemt haar 'Bourgondische levensstijl', die naar men zegt in haar geboortestreek gangbaar is. „Leiden heeft een ombudsvrouw nodig", zegt Kerckhoffs, die overigens vindt dat de PvdA het kabinet beter had kunnen verlaten. M.J.E. Kerckhoffs werd in 1920 geboren in Limburg nabij Maastricht, dat toen nog zwaar onder de knoet van katholieke kerk en kapitaal zat. De half Frans half Belgische moeder, die er de oorzaak van is dat Kerkhoffs haar spraak met Franse woordjes doorspekt ('tout droit'), stemde links. De vader was een vrijzinnig-libe raal 'met veel sociaal gevoel': „Mijn vader liet ons ooit een ge schrift lezen, waarin de kerk ka tholieken verbood op de PvdA te stemmen. Hij donderde toen: 'Kerk en staat zullen gescheiden zijn, iedereen beslist zelf op welke partij hij stemt!'. Maar hij fluisterde wel: 'Stem nooit KVP'." De gang die Kerckhoffs begin jaren zestig maakte van het ge zellige en levendige Maastricht naar het verpauperde Leiden, waar zij een baan kon krijgen, viel haar zwaar. „In de brieven naar huis schreef ik dat de stad zo somber was, dat de mensen zulke ernstige gezichten had den. Er was niets hier. behalve het 3 oktober feest." Leiden ver keerde toen nog grotendeels in de 19de eeuw. „O, die armoede in de Mirakelsteeg waar kinde ren bonen dopten voor de con- servenindustrie en de kinderar beid in de bollenstreek." Kinderarbeid Inmiddels is de stad volledig opgeknapt, vooral dankzij de PvdA die begin jaren zeventig enorme subsidies van het rijk wist los te peuteren. „De stad is vrolijk geworden, er gebeurt hier van alles." Razend enthou siast is zij bijvoorbeeld over het opgeknapte wijkje Oude Morsch 'zo'n leuk buurtje' waar zij inmiddels in het wijk- bestuur zit. Aan deze opbouw van de stad heeft Kerckhoffs meegewerkt als maatschappelijk werkster. In haar begintijd vocht zij tegen kinderarbeid: „Samen met de onderwijsinspectie probeerde ik ouders ervan te overtuigen dat de kinderen naar school moes ten, o dat was zo'n strijd". Later werd zij opgenomen in de 'al ternatieve beweging met kraken enzo', die een thuisplaats had in café Troef. In 1986 kwam zij voor de PvdA in de gemeente raad, waar zij vooral stemmen van ouderen trok. In al die jaren is zij een spreek buis geworden van degenen die de weg naar de raadszaal moei lijk kunnen vinden. „Ik ben een soort ombudsvrouw voor Lei den." Kerckhoffs heeft een groot talent voor het omgaan met mensen, die zij al gauw 'schat' en 'lieverd' noemt. „Mensen bellen mij gauw met hun problemen en dan verwijs ik vaak door naar de wethouder die erover gaat." In de raad maakte zij zich eer- Scheidend PvdA-raadslid Elly Kerckhoffs: „In Limburg fluisterde mijn vader: 'Stem nooit KVP!." foto loek zuyderduin der sterk voor de belangen van kwetsbare groepen dan voor het algemeen belang. Ouderen, kunstenaars zonder ateliers, welzijnsstichtingen, ze werd het niet moe voor hen te spreken. Een welzijnsinstelling kon geen jaarverslag afscheiden of Kerck hoffs wijdde er waarderende en warme woorden aan. „Ach ja, dan hadden ze zo hun best ge daan." De nu 71-jarige Kerckhoffs stapt uit de gemeenteraad. „Ik heb de balans opgemaakt. De dokter heeft gezegd dat ik over een paar jaar op ben als ik zo door ga met hard werken. Ik wil nog een aantal leuke dingen doen, afspraken maken met mensen." Ze heeft nog een laatste wens: „Ik wil al heel lang dat er in Lei den een ombudsvrouw komt, die ik nu in feite ben". Haar afscheid valt op een mo ment dat de PvdA roerige tijden beleeft, zowel in Leiden als lan delijk. In Leiden is het karakter van het college van B en W sterk veranderd, een verandering die voor Kerckhoffs zichtbaar is bij de PvdA-wethouders. „Het is een verschil in cultuur, al kan ik dat niet precies uitleggen. Als je met Tesselaar (oud-wethouder volkshuisvesting) op kroegen tocht ging dan kende hij echt iedereen en iedereen kende hem. Tjeerd (van Rij, huidige wethouder volkshuisvesting) heeft dat misschien minder, al is ook hij goed bereikbaar voor mensen en kan iedereen hem gewoon bellen." De wao-plannen van het kabi net zijn bij Kerckhoffs als een bom ingeslagen. „De PvdA had beter kunnen breken met het CDA. want dit kan ik aan mijn mensen niet verkopen. Ik vind het heel erg wat er nu gebeurt met de wao. heel erg. Nee, ik ga niet weg uit de PvdA. Ik laat mijn 'rooie familie' in deze moeilijke tijden niet in de steek." Er is niets stiekems aan de belangen van Menno Smitsloo op het Schuttersveld, getuige de levensgrote recla meborden bij de bouwprojecten op dit kantorenterrein. foto hielco kuipers Het is oneerlijk om automobilisten die te lang bij een meter of automaat parkeren een belasting aanslag van 60 gulden te laten betalen. Zij wor den namelijk zwaarder gestraft dan mensen die hun auto neerzetten op een plek waar dat niet mag. Die lopen immers kans op een boete van 35 of in de toekomst 50 gulden. De belastingaanslag voor 'te lang parkeerders' moet daarom omlaag naar bijvoorbeeld 25 gulden. Dat stelt Leefbaar Leiden voor in een brief aan de Leidse gemeenteraad. De politieke partij vindt ook dat parkeercontroleurs meer moeten letten op foutparkeerders dan op automobilisten die te weinig geld in de meter hebben gegooid. Het plan van de gemeente is volgens Leefbaar Leiden onrechtvaardig. „Immers, die automobi list die zijn wagen (vaak na lang en moeizaam zoeken) keurig op een legale parkeerplaats zet en daarvoor geld betaalt, doch vervolgens iets te laat bij zijn voertuig terugkeert, zal de kans lopen zwaarder gestraft te worden dan degene, die zijn vehikel zo maar ergens achterlaat." De Leidse politieke partij, die niet is vertegen woordigd in de gemeenteraad, vreest bovendien dat parkeercontroleurs veel meer gaan letten op foutparkeerders omdat die gemakkelijker zijn te controleren en omdat de belastingaanslagen 'veel lucratiever zijn' voor de gemeentekas. De belastingaanslag van iets meer dan 60 gul den voor automobilisten die te lang bij een meter staan, wordt waarschijnlijk per 1 oktober inge voerd. Man dringt slaapkamer vrouw binnen LEZERS SCHRUVEN Makelaar Als reactie op het artikel 'De twee petten van een makelaar' van zaterdag 31 augustus jl. het volgende. - Er is verzuimd te vermelden dat met name wethouder Walenkamp degene is geweest, die bij uw redactrice Janet van Dijk heeft geïnsinueerd dat de Stichting Initiatiefgroep Schut tersveld alleen Smitsloo betreft in plaats van de 35 aaneenge sloten organisaties, welke ook graag hun belangen behartigd zien. - Janet van Dijk Iaat het voor komen alsof zij erachter is geko men dat wij stiekem een groot belang hebben op het Schut tersveld, terwijl er levensgrote borden van ons staan, aangaan de de twee projecten welke thans worden gerealiseerd. - Janet van Dijk deed niets met de informatie die zij van ons kreeg. Zij had daaruit kun nen constateren dat de Stich tingsleden volledig en correct zijn geïnformeerd en op de hoogte zijn van het feit, dat thans de op handen zijnde ver keersafwikkeling door de Stich ting wordt aangevochten. Nog sterker, dit is zelfs de basis, waarop de meeste organisaties het afgelopen half jaar tot de NAGERECHT Stichting zijn toegetreden. Ook heeft Janet van Dijk uit de stuk ken kunnen constateren dat Smitsloo niet geschaad is met zijn nieuwe projecten als de u- bocht wordt doorgezet, daar de NS als voorwaarde voor grondtoelevering aan de ge meente heeft gesteld dat Smit sloo een gelijkwaardig vervan gende lokatie krijgt. - Ook is het onjuist dat wordt geconstateerd dat de Stichting Initiatiefgroep Schuttersveld de meest taaie tegenstander van de gemeente is, wat de verkeerslus aangaat. Notabene in uw eigen krant stond twee dagen voor het nu behandelde artikel een ver slag van de reactie van de Ka mer van Koophandel over de wijze, waarop de gemeente één en ander behandelt. Dit artikel had als kop de door de secreta ris van de Kamer van Koophan del geuite woorden 'Gedonder in de glazen'. Wij onderschrij ven deze uitspraak, doch heb ben ons tot op heden niet zo 'taai' geuit. - Alsof het een geheim ge nootschap betreft, wordt over de heer Schrandt, de penning meester van de Stichting, ver meld dat hij geen onbekende op het kantoor van Smitsloo is. Het mag toch duidelijk zijn, dat het niet meer dan normaal is dat een bestuur contact met elkaar houdt. Ook de bestuurssamen stelling wordt in het artikel niet juist weergegeven. Wij vinden het triest te consta teren dat op een dergelijke sub jectieve wijze met de belangen van anderen wordt omgegaan. Dit temeer daar wij, toen wij één en ander constateerden, ons hebben ingespannen bo venstaande onjuistheden aan te tonen. De genoemde journaliste doet de verbeterde opzet van het Leidsch Dagblad geen goed en behoort nog tot een oude garde, welke het negativisme uitstraalt. Uiteraard hebben wij grote belangen op het Schuttersveld, anders zouden wij ons er de af gelopen jaren niet zo voor heb ben ingespannen. Ondergete kende is voorzitter geworden van de Stichting, omdat hij de meeste raakvlakken met de ma terie heeft en gewend is op het gebied van ruimtelijke ordening dan wel stedebouw te commu- er nog niet bij zitten. Hij was evenmin op zijn achterhoofd gevallen en vroeg hoe het dan gesteld was met een parkeerga rage die openstaat Dat is im mers een gebouw en geen weg of terrein. Als daar een onverze kerde wagen binnenrijdt, kan de eigenaar van die auto dan beboet worden? „Daarop moet ik u het antwoord schuldig blij ven. Want dan ga je het begrip 'weg' oprekken tot 'gebouw'," antwoordde de officier. De ver dachte rook direct een nieuwe kans in zijn verweer. „De dienst van de wegenbelasting, waar voor ik aangeslagen was, heeft onderzoek gedaan. Ze zijn ko men kijken en hebben daarop hun aanslag ingetrokken." Er is echter een verschil tussen wegenbelasting en verzekering, oordeelde rechter Kamp. We genbelasting betaal je voor de openbare weg, terwijl een auto overal op openbaar gebied ver zekerd moest zijn. „En hier gaat het om een voor vervoermidde len opengesteld openbaar ter rein." De verdachte merkte nog op dat het stuk aan de Rijn en Schiekade niet op de openbare weg aansloot. Toch hield de officier van justi tie bij zijn eis aan de feitelijke situatie vast.Als er nu een slagboom met een kaartje nodig waren geweest om dat terrein op te rijden... Maar ik zal u geen niceren. Niemand is verplicht toegetreden, doch de organisa ties welke belangen hebben op het Schuttersveld, waaronder ook concurrenten van Smitsloo, hadden er behoefte aan geza menlijk hun belangen, en hope lijk niet alleen de u-bocht, be hartigd te zien. Menno Smitsloo bedrijfsmakelaardij bv (brief door redactie ingekort) door Emiel Fangmann hogere boete dan de oorspron kelijke 400 gulden opleggen, want ik kan me uw verweer voorstellen." Hierop speelde de Leidenaar zijn laatste troef uit. „Als ik nog iets mag zeggen. Hoe zit het dan met opritten en erven? Daar kun je dus ook niet onver zekerd stan. Toch gaat de poli tie daar niet fotograferen en de verzekering natrekken. Of 'n voortuin?" Van een voortuin wist Kamp het wel. Daarin mag je je wagen on verzekerd plaatsen. „Maar wat is dan het verschil? Bij een erf liggen er stenen, in de tuin gras", probeerde de Leidenaar nog eens. Men kwam er niet helemaal uit, daar in het kantongerecht. Rechter Kamp besloot de man tot 400 gulden boete te veroor delen. omdat van het terrein bij de flat in het openbaar gebruik wordt gemaakt. Wel raadde Kamp de gedaagde welge meend aan binnen 14 dagen in hoger beroep bij de Haagse rechtbank te gaan. "Dat is in dit geval misschien interessant. Als u ook foto's opstuurt. U levert dan een bijdrage aan de juris prudentie." Van het gezicht van de veroor deelde was gisteren nog niet af lezen of hij het dispuut inder daad elders voortzet. LEIPEN LOMAN LEEFMANS Het ratteplaagje in enkele 'Ho ven' naast de Willem de Zwij gerlaan lijkt voorbij. Dat conclu deert H. van der Vlugt, onge- diertebestrijder bij de gemeen tereiniging. Hij maakte begin augustus melding van het feit dat met name op een veldje achter de Juliana van Stolber glaan bruine ratten waren aan getroffen. Als reden noemde de 'rattenvanger' toen het 'dum pen' van voedselresten en de aanwezigheid van vele kieren, gaten en kruipruimtes in de nog niet opgeknapte flats bij enkele Hoven. De aanwezigheid van de brui ne ratten was volgens Van der AGENDA DINSDAG 3 SEPTEMBER Warmond Begin Klaverjascompetitie in 't Meerpunt, aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 4 SEPTEMBER Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km, start vanaf VW, Sta tionsplein 210 tussen 9.00 en 17.00 uur. Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Lange- gracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Oegstgeest Bridgen in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Wassenaar Open taxatiedag door Veiling huis Sotheby's in Kasteel Oud Wassenaar, tussen 10.00 en 16.00 uur, de opbrengst komt Vlugt in zoverre opmerkelijk omdat ze normaal alleen in de omgeving van water te vinden zijn. Maar omdat ze bij de flats eenvoudig voedsel konden vin den en mede door de aanwezig heid van de vele schuilplaatsen, werden deze zomer ook holen bij de flats tussen Willem de Zwijgerlaan en volkstuintjes aangetroffen. In de afgelopen maand zijn de kadavers van vier ratten aan getroffen in de vallen van de ge meente-reiniging op het veldje achter de Juliana van Stolberg hof. Uit het feit dat steeds min der van het aas in de lokvallen wordt gegeten, maakt Van der vlugt op dat het plaagje ten ein de loopt. geheel ten goede aan het Kon. Wilhelmina Fonds. DONDERDAG 5 SEPTEMBER Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km, start vanaf VW, Sta tionsplein 210 tussen 9.00 en 17.00 uur. Leiderdorp Squaredans-avond in de Sjel- ter, Heemraadlaan 67, van 19.30 tot 22.30 uur. Klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, Beukenschans 57, aanvang 20.00 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA o.l.v. een fysiotherapeu te in Zwembad Poelmeer, Lan- gevoort 273, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15tot 15.00 uur. Warmond Yoga voor dames en heren in 't Meerpunt, aanvang 20.45 uur. LEIDEN» Een 28-jarige vrouw uit de Noord Rundersteeg schrok zich gisternacht wild toen zij een on bekende man in haar slaapka mer zag. De man bleek door het open raam haar woning te zijn binnen gedrongen en wilde haar tot onzedelijke handelin gen dwingen. Toen de vrouw zich verzette, sloeg hij op de vlucht. Hond bijt man LEIDEN Een 25-jarige Leidenaar is giste ren op de Kanaalweg door een bouvier in zijn been gebeten. De beet liet een diepe vlees wond achter. Het slachtoffer moest naar het ziekenhuis wor den gebracht. Met de hond wa ren al eerder problemen. De eigenaar is bekend en zal door de politie om uitleg worden ge vraagd. LBDEN Uit de kantine van zwembad De \1iet zijn in de nacht van zater dag op zondag 300 pakjes siga retten en shag gestolen. De in brekers namen bovendien een groot aantal flessen jenever, sherry, zonnebrandolie en een fikse voorraad snoepgoed mee. De schade bedraagt circa 3000 gulden. De dieven kwamen bin nen door een deur in te trap pen. Tevoren was de alarmin stallatie onklaar gemaakt. de Rijn en Schiekade Het is voor een rech ter en een officier van justitie altijd aardig als er gepuzzeld kan wor den. Daarom stelden deze twee zich gisteren in het Leids kan tongerecht uiterst welwillend op tegenover een 25-jarige Leide naar. Ook al weigerde die een boete te betalen. De overeenkomst tussen Schiphol en De man had op 9 april van het vorig jaar zijn auto geparkeerd op het terrein dat zou behoren tot de studentenflat aan de Rijn en Schiekade. Omdat de wagen na een controle door de politie onverzekerd bleek, moest de man 400 gulden betalen. Maar de man kende zijn zaak jes. Hij wist dat een autorijder op een privé-terrein een wagen onverzekerd mag neerzetten. De grote vraag was gisteren der halve of die parkeergelegenheid voor de Rijn en Schiekade tot openbare terrein gerekend mag worden. De man had er zo zijn twijfels over. Er zit immers een schutting langs het terrein, zo il lustreerde hij aan de hand van foto's die hij rechter Kamp toonde. Bovendien had gedaag de in een briefwisseling die aan de rechtszaak van gisteren voor afging ook van juridische kennis blijk gegeven. Hij deed daarin een verzoek om na te kijken hoe in het verleden door het justitië le apparaat met dergelijke ge vallen is omgegaan. Hij deed, kortom, een beroep op de juris prudentie. De rechter waagde gisteren te betwijfelen of de parkeergele genheid privéterrein was. „Want iedereen kan er zomaar opkomen. Er is geen slagboom, geen enkele belemmering," constateerde de rechter, die de omgeving van de flat uit erva ring kende. Over jurisprudentie gesproken, het deed Kamp denken aan het befaamde Schiphol-arrest uit 1970. De rechter sloeg er in een dik boek de desbetreffende pas sage op na. Twintig jaar terug luidde de grote vraag of het ter rein van de luchthaven in de Haarlemmermeer wel openbaar was. Voor dat terrein moest men immers toen een slag boom passeren. „Men oordeel de toen dat de feitelijke situatie telde. En dat terrein stond in principe open voor het openba re verkeer. Dus is het openbaar terrein." Officier Van den Honert vulde aan. „Maar al zou er wel een fy sieke belemmering, zoals een slagboom, zijn om weg of ter rein op te gaan, als iedereen er in de praktijk gebruik van maakt, is het openbaar terrein." De gedaagde Leidenaar liet het

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15