Regio Gemeenten: deuren dicht op open dag Kleine overtredingen laat politie zitten Blinkend opgepoetste trekkers Greenway draait nog tot eind van dit jaar 'Oplossing zoeken voor uitrijverbod van drijfmest' Maandag 2 september 1991 1-161400 MIEP DE GRAAFF UESBETH BUmNK WIM KOEVOET ANfTA LUYENDUK LEIDEN N WETEBINOS Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: HENK BUIS NIEUWSLIJN Wassenaarse organist krijgt penning WASSENAAR - De 70-jarige Wassenaarder W. Landsman heeft gisteren de gemeentelijke legpenning gekregen bij zijn afscheid als vaste organist van de Dorpskerk. Landsman kreeg de ge meentelijke onderscheiding op grond van 'zijn grote verdiensten voor de bevordering van de kerkmuziek en zijn enorme, niet af latende inzet als organist gedurende vijftig jaar'. Kleding voor gestolen creditscards VOORSCHOTEN - Twee Amsterdammers van 39 en 30 jaar zijn zaterdagmiddag in Voorschoten aangehouden omdat zij kleding probeerden te kopen met gestolen creditcards. Het tweetal werd betrapt in de tweede winkel aan de Schoolstraat waar zij hun in kopen wilden doen. Hond trekt jongen (13) van fiets WARMOND - Een 13-jarige jongen uit Warmond is avond gewond geraakt toen een hond hem van zijn fiets trok. De jongen fietste bij de Warmondse Waagdam toen de hond hem in zijn rechterarm greep en van de fiets rukte. De Warmonder liep in de arm en rug verschillende happen op en moest naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden gebracht. De hond, die aangelijnd werd uitgelaten, heeft nog niet eerder iemand aangevallen. Volgens een politiewoordvoerder kan de eigenaar volstaan met een gehoorzaamheidstraining. Inbreker op heterdaad betrapt WASSENAAR - Een 32-jarige Wassenaar is zaterdagnacht op he terdaad betrapt toen hij probeerde in te breken in een woning aan de Wassenaarse Van Zuylen van Nijeveltstraat. De man had in de tuin alvast een televisie en videorecorder neergezet en was juist bezig geld en waardepapieren te verzamelen, toen de be woners hem hoorden en de politie waarschuwden. Wassenaar wil aantal verbalen beperken WASSENAAR ANfTA LUYENDUK De Wassenaarse politie ziet kleine overtredingen door de vingers om te voorkomen dat dit jaar opnieuw te veel proces sen-verbaal worden uitgeschre ven. „Wat vorig jaar gebeurde in Wassenaar, gebeurt nu niet meer," zegt politievoorlichter R. van der Born stellig. In Wassenaar werd toen de toegestane hoeveelheid bon nen, het 'quotum', overschre den. De politie was vervolgens afhankelijk van andere korpsen, die bekeuringen 'over' hadden en aan Wassenaar werden over gedaan. Sinds 1990 mag de politie Wassenaar slechts een bepaald aantal bekeuringen per jaar op sturen naar de officier van justi tie in Den Haag. Vorig jaar had dat tot gevolg dat overtreders die hun bekeuring niet hadden betaald, niet altijd meer straf rechtelijk werden vervolgd. Jus titie legde een maximum-aantal processen-verbaal op omdat de capaciteit van de rechtbank te kort schiet om alle onbetaalde rekeningen te verhalen. Ook dit jaar bleef het quotum bestaan; voor het hele jaar mag de Wassenaarse politie 2256 processen - verbaal opsturen naar Den Haag. Dit jaar wordt echter zorgvuldiger omgegaan met het schaarse goed. „Ik ben niet bang dat we dit jaar ons quotum overschrij den," meent Van der Bom. „Maar het betekent dat we klei ne overtredinkjes zoals het rij den zonder helm door de vin gers zien. De Rijksstraatweg heeft de prioriteit. Daar staan radarpalen, waardoor alle over- Fransman wil valse cheques verzilveren VOORSCHOTEN/LEIDEN Een 41-jarige man uit Parijs is vrijdag door de politie opgepakt nadat hij in Voorschoten had geprobeerd om met een vervalst paspoort valse cheques te in nen. Toen het bankpersoneel ontdekte dat de aangeboden cheques vals waren, nam hij de benen. Hij pakte de bus naar Leiden. Het voertuig werd op de Vijf Meilaan tegengehouden door de politie. De Leidse poli tie leverde de man uit aan de rijkspolitie in Voorschoten. De man had cheques ter waarde van achtduizend dollar bij zich. Het is niet bekend of hij al eerder valse cheques heeft in gewisseld. Wel zijn er in zijn woning in Amsterdam nieuwe goederen gevonden die moge lijk op illegale wijze zijn verkre gen. aldus de politie. De man wordt vandaag voorgeleid aan de Haagse officier van justitie. Gemeenten in de regio Leiden zijn maar matig enthou siast over de oproep van de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) om op zaterdag 21 september een open dag te organiseren. Voorschoten, Leiderdorp, Oegstgeest en Wassenaar doen niet mee, Zoeterwoude opent haar deuren een week eerder en alleen Warmond is een echt enthousiaste deelnemer. treders worden bekeurd. Ook parkeerovertreders pakken we aan, anders staat zo'n parkeer wachter ook maar uit zijn neus te eten." Daad Mensen die kleine overtredin gen begaan, worden nu vaak gewaarschuwd in plaats van meteen bekeurd. „Maar soms leggen we juist weer een vinger op diezelfde overtredingen en stellen we een daad," aldus Van der Bom. Het betekent volgens hem dus niet dat mensen kun nen profiteren van de quote ringsregeling. Nadat vorig jaar bij het pu bliek bekend werd dat niet alle overtreders meer werden ver volgd, daalde het percentage betalenden van zo'n 75 naar 50 procent. Omdat de politie bleef bekeuren, gingen betrapte over treders toch weer vaker betalen. Nu zijn er weer ongeveer even veel wanbetalers als vóór de re- geling. Van der Bom hoopt dat de quoteringsregeling in de loop van volgend jaar verdwijnt, als de zogeheten 'wet Mulder' wordt ingevoerd. Deze wet re gelt dat kleine overtredingen niet meer strafrechtelijk, maar administratief rechtelijk worden behandeld. Er komt dan een centraal incassobureau in Leeuwarden, en pas als dat faalt in een bepaalde zaak, wordt die zaak doorgestuurd naar justitie. Zo wordt justitie dus behoorlijk ontlast en is een quotering voor bekeuringen wellicht niet meer nodig, is Van der Boms voor zichtige voorspelling. Reconstructie Gelderswoudse kerkpad duurder ZOETERWOUDE De reconstructie van het Gel derswoudse kerkpad gaat de ge meente Zoeterwoude meer geld kosten dan was begroot. Het karwei kost in totaal ruim 370.000 gulden, 17.000 gulden meer dan was begroot. Het grootste deel van dit bedrag wordt door de provincie be taald. De hoge kosten voor voorbe reiding en toezicht zijn de voor naamste oorzaak van de over schrijding. Problemen met de eigenaar van de grond bleken zeer tijdrovend, zodat deze post ruim 15.000 gulden hoger uit viel. Zoeterwoude kan driekwart van de totale kosten bij de pro vincie declareren. Het is echter onduidelijk welk deel van de overschrijding de provincie voor haar rekening neemt. Ver wacht wordt dat de gemeente ongeveer 110.000 gulden betaalt aan het project. REGIO ERIC JAN WETERINCS De VNG wil de 'gemeentedag' houden om het bestuur dichter bij de burgers te brengen. Aan leiding is onder meer de lage opkomst bij de gemeenteraads verkiezingen van vorig jaar. De themadag zou in het teken moeten staan van het milieu en de VNG wil graag dat alle ge meentelijke afdelingen zich aan de burger presenteren. Gebrek aan geld en gebrek aan ambtenaren om tijdig de organisatie rond te krijgen is in de meeste gevallen reden om niet mee te doen. „Gebrek aan capaciteit", noemt een voor lichter in Leiderdorp als voor naamste motief. „Volgend jaar doen we zeker mee, maar nu is het gewoon te duur." Ook Was senaar doet pas volgend jaar mee. „Aanvankelijk wilden we dit jaar meedoen, maar toen we eens goed gingen rekenen bleek dat we voor de hele organisatie tachtig mensen zouden moeten inzetten. Dat gaat tienduizen den guldens kosten en die heb ben we niet", aldus de Wasse naarse voorlichter. Volgend jaar en Voorschoten houden de deuren van het ge meentehuis ook gesloten op de 21e, maar houden volgend jaar wel een open dag. Woordvoe ders van beide gemeenten mel den niet zonder trots dat 'we de VNG een jaar voor zijn geweest'. Vorig jaar organiseerden ze een open dag die druk bezocht werd. Beide gemeenten willen dat initiatief volgend jaar herha len. Voorschoten kent als 'brug naar de burger' de zogenaamde collegebezoeken. Twee keer per jaar trekt het college een wijk in om contact te leggen met de burgers en eventuele proble men te inventariseren. Ook de link met het door de VNG geko zen thema milieu wordt niet vergeten. Als Voorschoten vol gend jaar begint met het ge scheiden ophalen van groente-, fruit- en tuinafval komt daar een aparte informatiecampagne voor. Oegstgeest nodigt onge veer een keer per jaar haar nieuwe inwoners uit om kennis te maken met de gemeente. „De ervaring leert dat een keer per jaar genoeg is", aldus een woordvoerder. Geboorteregister Zoeterwoude neemt in de regio een aparte plaats in. De open dag is netjes aangemeld bij de VNG en ook het landelijke the ma milieu krijgt ruime aan dacht. Ook alle gemeentelijke afdelingen zijn present, maar de festiviteiten hebben wel een week eerder plaats dan elders in het land. De 14e september wordt namenlijk tevens het nieuwe gemeentehuis aan de Zoeterwoudse burgers gepre senteerd. Twee dagen eerder wordt het pand officieel ge opend. „Daar wilden we niet te ver van af zitten, anders zit er ruim een week tussen," zegt een woordvoerder. Warmond is de enige ge meente in de regio die zonder problemen 'ja' zegt tegen de open dag. De gemeentesecreta rie is open van tien tot vier en alle afdelingen zijn bemand. Verder is een milieugroep aan wezig, de rijkspolitie graveert fietsen en de historische vereni ging Warmelda vertoont dia's. Daarnaast kunnen geboren Warmonders gratis een uittrek sel uit hun geboorteregister krij gen. „Dat heeft geen formele waarde, maar het is toch leuk," verklaart een ambtenaar. ZOETERWOUDE JAN DE VRIES MEDEWERKER Veel lawaai van motoren en muziek en heel veel mensen, dat waren de eerste indrukken die de bezoeker van het anders zo rustige graslandje achter het gemeentehuis van Zoeterwoude zondag opdeed. De LTB-jonge- ren van kring 'De Meerlanden' organiseerden hier voor de tien de keer de trekkersbehendig- heidswedstrijden. Vijftig trekkers, die de auto mobilist meestal alleen maar kent doordat hij op de verkeers weg door ze wordt gehinderd, werden nu ingezet voor andere doelen. De trekkerschauffeurs lieten zien hoe ze met hun voer tuigen tot op de millimeter nauwkeurig opdrachten kunnen uitvoeren. Zo moeten ze bij voorbeeld emmers water op pakken en op een draaiend pla teau zetten. In slalom achteruit rijden was een ander wed strijdonderdeel. Er waren ook wedstrijden voor een tiental kranen. Deze machines worden vaak op de boerderijen ingezet voor zware klussen als sloten uitbaggeren en het uitgraven van gierkel- ders. Volgens de voorzitter van de wedstrijdcommissie, P. van der Geest, doen de jongeren graag mee aan deze wedstrijden 'om dat ze zich een beetje één willen voelen met hun machine'. Aan het begin van de dag zijn de toestellen dan ook blinkend op gepoetst en mooi versierd. De wedstrijden eindigden 's middags om vier uur, want daarna moesten de deelnemers nog werken. Tijdens het grote feest 's avonds in de feesttent op het terrein werden de prijswinnaars bekend gemaakt. De 'allrounder 1991' van bestuurders van trek kers werd Arno van der Meer uit Hoogmade, tweede werd M. van der Bosch uit Stompwijk en B. van der Krogt uit Leiden werd derde. Bij de kraanmachinisten werd Dammy van der Poel uit OudAde' Splash inj Duinrell Het Wassenaarse attractiepark Duinrell krijgt een nieuwe wate rattractie. De waterglijbaan 'Splash' moet in april worden geopend. In 'Splash' klimt een boot met een capaciteit van twintig personen eerst naar vijf tien meter hoogte en maakt dan een halve rondvaart. Daarna roetsjt het naar beneden en maakt in twee vijvers een spet terende klap op het water. De waterglijbaan kost vijf a zes mil joen gulden. LEZERS SCHRUVEN Pretpark aan Zee Uit krantenberichten hebben wij vernomen dat de gemeente Wassenaar een toeristenbelas ting gaat invoeren. Dit heeft ons enigszins verbaasd. Niet het feit van een heffing zelf, maar dat dit nu pas wordt voorgesteld. Wij leefden reeds lang in de ver onderstelling dat instellingen zoals Duinrell al toeristenbelas ting betaalden. Toeristen ma ken ruim gebruik van Wasse naars (nog) fraaie infrastruc tuur. In dit kader is het reëel dat zij ook meebetalen aan het in stand houden daarvan. Eveneens uit de krant hebben wij vernomen dat graaf Van Zuylen van Nijevelt de gemeen te verwijt dat zij niet of nauwe lijks iets doet om het toerisme te bevorderen. Het is de graaf van Duinrell toch niet ontgaan dat de Wassenaarders graag wil len dat hun gemeente de oase in de randstad blijft en zij hier geen activiteiten willen a la Noordwijk of Zandvoort, waar het toerisme de gemeente ge heel in zijn ban heeft. Met het huidige aantal bezoekers, dat naar wij hebben vernomen meer dan één miljoen bedraagt, zorgt Duinrell al voor genoeg overlast. Duinrell was eerst uit sluitend een seizoensgebonden bedrijf en de inwoners van Was senaar werden zoetgehouden met een enkel vrijkaartje. Nu wil de eigenaar van het pretpark de tot 'Duingalows' opgewaar deerde stacaravans het gehele jaar benutten en wordt de (ver keersoverlast van de bezoekers permanent. Wie afgelopen maanden een kijkje heeft genomen bij de (kermisachtige) entree van Duinrell is geschrokken van het hoge aantal voertuigen dat hier passeert en vervolgens door de woonstraten rijdt. Waarom had Duinrell niet kunnen blijven zoals het een aantal jaren gele den was? Een leuke camping met 100.000 bezoekers per jaar en een geringe overlast aan de bevolking. Onlangs heeft de graaf van Duinrell voor de NCRV-televisie verteld dat exploitatie van het landgoed noodzakelijk is ter dekking van de kpsten. Het gaat dan om kosten zoals het onder houd van bomen en van belas tingen. Het huidige misbruik van Duinrell strookt toch al lang niet meer met deze door de graaf genoemde doelstelling. Het is voor elk weldenkend mens duidelijk dat de wildgroei van dit pretpark in onze kleine gemeente al lang elke redelijke verhouding overschrijdt! We zit ten in een vicieuze cirkel van steeds wildere attracties die door steeds grotere aantallen bezoekers rendabel moeten worden gemaakt. Wassenaar moet nu eindelijk deze wild groei stoppen. Wellicht is een progressieve toeristenbelasting het overwegen waard om het aantal bezoekers in te dammen. Namens buurtvereniging Oost- West-Thuis-Best: B. Kreszner E. Schade B. Seckei P. van Selm E. Westendorp Wassenaar WARMOND De braderie in de den in de straat opgestelde klim- Warmondse Dorpsstraat heeft af- wand voor alpinisten trok veel gelopen zaterdag volgens de or- jeugdige geïnteresseerden. Ter ganiserende ondernemersvereni- afsluiting van de koopdag werd ging enige duizenden belangstel- 's avonds op de Warmonder lenden getrokken. Vooral de mid- Leede een gondelvaart gehou den, waaraan 28 vaartuigen deel- de Mammoet van eigenaar namen. De Tramp van schipper Sprunken de eerste prijs in de Verhoog won de wisselbeker en wacht. foto hielco kuip de originaliteitsprijs ging naar de Marry van schipper Snijder. In de categorie kleine schepen sleepte DUIN- EN BOLLENSTREEK De Drie Hollandse Landbouw Organisaties (HLO's) willen als nog een oplossing zoeken voor het uitrijverbod van drijfmest per 1 september. Dat hebben ze in een brief kenbaar gemaakt aan minister Alders (vrom). De drie landbouworganisaties willen geen enkele verantwoor delijkheid dragen voor het enige tijd geleden uitgevaardigde uit rijverbod. Door deze maatregel mogen bollenkwekers hun zandgrond niet meer stuifvrij houden door een dun laagje drijfmest aan te brengen. Aan de andere kant zijn bollenkwekers volgens een zogenoemde stuifverordening wel verplicht om hun grond stuifvrij te houden. Deze situa tie heeft tot veel onrust geleid onder de bollenkwekers die problemen verwachten als het zand gaat stuiven. De drie HLO's hebben het omstreden uitrijverbod snel aangekaart bij het ministerie van vrom. Dit is tot nu toe zon der enig succes gebleven. De landbouworganisaties hebben daarom begrip voor bollenkwe kers die het verbod om drijf mest uit te rijden, negeren. De HLO's wijzen er op dat de over heid via het aangescherpte uit rijverbod weliswaar het milieu ontlast maar tegelijkertijd veel grotere problemen oproept. Vooral de bedrijfsvoering bij de bollenkwekers komt in moeilijk heden. De landbouworganisa ties vrezen verder dat de in spanningen van de bollenkwe kers om de milieuproblemen op te lossen, niet toenemen door dergelijke maatregelen. VOORSCHOTEN ANITA LUYENDUK In het Voorschotense Green- way-theater zijn tot het eind van het jaar nog films te zien. De eigenaar van de bioscoop, mevrouw J. Nieuwenhuizen, verkocht het pand vorig jaar en moet het uiterlijk 2 januari 1992 verlaten. Voorheen was nog on duidelijk wanneer het filmhuis dicht gaat. De eigenares en di recteur heeft besloten nog vier maanden door te draaien. De zaken lopen nu redelijk, zegt ze. Dertig jaar heeft Nieuwenhui zen het theater geëxploiteerd, maar het was niet meer op te brengen om door te gaan. „Ik werk zeven dagen per week en voor een klein salaris. Een twee de salaris komt er niet uit, daar om stop ik. Ook gezien mijn leeftijd, ik ben 57. Het wordt me te zwaar." Al jaren is de toekomst van de bioscoop onzeker. Nieuwenhui zen kreeg geen hulp van de ge meente, wat ze graag had ge wild. „Ik had toch een werkloze kunnen krijgen, die toch maar met z'n handen in z'n haar zit, maar die kreeg ik niet", zegt ze. De gemeente vergeleek de bio scoop met een bakker of een slager 'en die financieren we ook niet', kreeg de Voorscho tense filmliefhebber te horen. Terwijl het hier gaat om een openbare gelegenheid, aldus Nieuwenhuizen. Een laatste reddingsplan voor behoud van het theater is niet meer opgezet. De vergunningen die de volgende eigenaar, de Wassenaarse belegger J. Flat- teel, aanvroeg, kreeg hij direct van de gemeente Voorschoten. De huidige bioscoopruimte wordt verdeeld in een kantoor ruimte, een winkelruimte, en een croissanterie.. AANVARING Door nog onbekende oorzaak zijn op de kruising Oude Rijn, de Gouwe en het Aarkanaal in Alphen aan den Rijn vrij dag een tanker en een motorschip tegen elkaar gebotst. De tanker liep schade op aan de bolderkasten en het andere schip heeft scha de aan de inboedel van het woongedeelte opgelopen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8