Leiden Bijgeloof uit Middeleeuwen 'Oranjefeesten droomfeest' Loslopende varkens waren voor de stad Maandag 2 september 1991 Redactie; 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER W1M WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving; SIMON OE GRAAF 7 Open dag Emin-foundation in Stadsgehoorzaal In kraampjes en stalletjes tonen de Emin-vrienden hun koopwaar, zoals krui- denzeep en potgrond die niet alleen met plantenres ten maar ook met de maanstand vruchtbaar is gemaakt. LEIDEN KAREL BERKHOUT EO-achtige jongens met blond haar en streepjesoverhemden geven lezingen in een kring van voornamelijk jonge meisjes, die zedig de handjes in de schoot hebben gevouwen. De handels waar zijn kleurenleer, aura's, Tarot-kaarten, 'electrobics' (blijkbaar gymnastische electri- citeit), reïncarnatie en theo rietjes over 'tegenstellingen' zoals zwart-wit, man-vrouw en zovoorts. Talloze teksten en tekeningen op grote borden en steelse briefjes proberen de bezoeker ervan te overtuigen niet langer te vertrouwen op het gezond verstand. De aarde is 4,5 miljard jaar oud, de mens nog maar een miljoen jaar op aarde", luidt een wetenschappelijk onnauw keurige tekst op een bord waar op de aarde ook nog een aura heeft: laat de bezoeker zich nie tig voelen. „Natuurwetten zijn wetten waarop de mens geen Een handlezer in actie tijdens de open dag van de Emin Foundation. foto loek zuyderduin Toeval Bovenal probeert het Emin-ge- zelschap de bezoekers angst aan te jagen. „Wist U dat in een liter lucht in de stad 1 miljoen bacterieën zitten", bespeelt een geniepig briefje de angst voor een milieu-ramp. Middeleeuw se Tarot kaarten tonen spook achtige afbeeldingen van ske- Ieten, duivels, duistere symbo len en onthoofde mensen. „Houd rekening met invloeden van buitenaf, anders kan het verkeerd aflopen", zegt een zal vende stem als een felgekleurd diaatje verschijnt. Favoriet is de angst om vast te komen zitten in het leven. Een Tarot-kaart toont een maan, die wordt aangeblaft door een wolf. „De maan is onbeweeglijk en onveranderlijk. De mens moet bereid zijn vooroordelen los te laten om verder te komen", luidt de verklaring. De bood schap is duidelijk: vergeet je ei gen opvattingen en vertrouw op de invloeden van buitenaf, de zogenaamde natuurwetten. Boven zitten kaartleggers met klanten aan een tafeltje, klaar om de 21 invloeden uit te leg gen. Op het tafeltje liggen een steen en enkele takjes, die daar voor alleen voor de sier liggen en vooral veel natuur suggere ren. Ik schud de kaarten en het toeval bepaalt welke drie kaar ten boven komen te liggen. „Geen toeval, maar je hersenen die onbewust bepalen welke kaarten belangrijk zijn", oreert mijn kaartlegger. Een bloot paar symboliseert dat het leven voor mij ligt, een skelet op een paard die hoofden afhakt zegt dat er snel moet worden geoogst en een zon beduidt door te blijven werken. Veel valt er niet uit te halen, zo blijkt, behalve dan doorwer ken en oefenen. „Wij vragen een donatie van 10 gulden", zegt een dame die bedoelt dat het kaartleggen een tientje kost. Iets valt er wel uit te halen, geld. Bezoekers van de Oranjefeesten in Katwijk-Binnen. fOtO D/C* HOCEWONiNC De bewoners van Katwijk-Binnen hebben zelf van de oranjefeesten een droomfeest gemaakt. Voorzit ter J. de Winter van de Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn is ervan overtuigd dat de bevolking er ook dit jaar weer voor gezorgd heeft, dat er teruggekeken kan worden op een geslaagde week van feestelijkhe den. Ook,d^ hraderie van zaterdag, de laatste dag van de oranjefeesten in Katwijk, zijn door vele dui zenden mensen bezocht. Met name de motorbaan had vooral bij de jeugdige bezoekers veel aftrek. De twee piloten van de ingehuurde helicopters hadden eveneens over belangstelling niet te klagen. Gedurende de hele dag, tot 's avonds kwart over zes, zijn door de beide piloten maar liefst 113 korte vluchten gemaakt. In de traditionele lampionoptocht voor auto's re den 's avonds meer dan 150 voertuigen mee. De wa gens werden onder meer bemand door 'zeepiraten', 'redders' en 'vakantiegangers'. Het vuurwerk dat vrijdagavond tijdens de Gondel vaart is afgestoken, heeft trouwens nog voor enige commotie gezorgd. Bij het Kustwachtcentrum Ilmuiden kwamen verschillende meldingen binnen. Vooral de rode vuurpijlen die altijd een roep om noodhulp betekenen, zorgden voor onrust ondei enige pleziervaartuigen en twee kustwachtboten Volgens een woordvoerder van de Kustwacht waren de pijlen echter snél gelocaliseerd. Wel adviseert hel centrum in het vervolg geen rode vuurpijlen meer te gebruiken. De Winter blikt even terug: „Het enige probleem dat we steeds ondervinden is het feit dat langzamer hand iedereen meedoet. Bij de optocht bijvoorbeeld hadden we misschien wel meer deelnemers dan kij kers. Met zo'n enthousiaste bevolking krijg je na tuurlijk vanzelf een mooi feest. En met het versieren van de huizen en de straten kweek je van te voren al een goede sfeer." Natuurlijk, de Groen- oordhallen hebben ook hun charme, maar in het bijzonder de wat oudere Leidenaars denken met enige weemoed terug aan de tijd dat de veemarkt nog geves tigd was in het hart van Leiden. De markt bracht gezelligheid en vertier met zich mee. De eerlijkheid gebiedt te zeg- gen'1 dat de grote concentratie van vee ook zorgde voor een be hoorlijke hoeveelheid rommel, om nog maar te zwijgen over de verkeersoverlast. In redelijk heid, het was leuk, maar de overlast werd op den duur een groot probleem. Als je de geschiedenis van de Leidse veemarkt bestudeert valt op, dat er in de lange geschie denis van deze markt altijd pro blemen zijn geweest. Steeds wa ren er meningsverschillen over de meest geschikte plaats of plaatsen, over de hoogte van de marktgelden, over het buiten de markt verkopen van vee, over de bestemming van de opgeleg de boetes, over los in de stad lo pend vee, enz. kortom, de vee markt zorgde met regelmaat voor opwinding in de Sleutel stad. Dat Leiden een veemarkt heeft gekregen was niet zo vreemd. Zeker in vroeger eeuwen lag het stadje te midden van een groot weidegebeid. Op de drassige Hollandse grond was het ver bouwen van graan zo goed als onmogelijk en veeteelt was in dit vochtige gebied met visserij de enige manier om in je onder houd te voorzien. Het middel punt van een deel van dit wei degebied was Leiden en het lag voor de hand dat dit middel punt uitgekozen werd voor de vestiging van een veemarkt. Wanneer het begonnen is, we ten we niet precies. De markt wordt voor het eerst vermeld ir DUIVENBERICHTEN AGENDA De veemarkt zorgde al tijd voor veel rommel. Op deze foto uit 1928 X'. -> V-.- storten straatvegers na '--. 'k het schoonmaken van - de Beestenmarkt het vuil in schuiten. Daarna spoelen ze hun wagen- tjes schoon met water uit het Galgèwater/Ou- - ^3^"' - de Vest. foto gemeen- gg-vgig f telijke archiefdienst 1438, maar het is zo goed als ze ker dat ook daarvoor in Leiden al vee is verhandeld. Zo rond 1438 werd de veemarkt gehou den langs de Nieuwe Rijn. On- duideljk is aan welke kant van het water. In die jaren moet de handel in varkens een belang rijk deel hebben uitgemaakt van de totale omzet. Er werd onderscheid gemaakt tussen magere en vette varkens. Met de poten vastgebonden la gen de varkens, elk op een eigen stuk van de markt, te wachten op kopers. Aan loslopende varkens had de stedelijke overheid een hart grondige hekel. Het wroeten in de onverharde straten probeer de men te voorkomen. Loslo pende varkens werden verbeurd verklaard. Dit is ook de reden dat men de poten van de dieren samenbond. Tegen ander loslo pend vee werd wat minder hard opgetreden. Koeien, paarden, schapen, enz. zorgden wel voor rommel, maar richtten verder geen vernielingen aan. De eige naars van dit vee werden be boet: 18 schellingen voor de graaf van Holland en 1000 ste nen voor de stad. Leiden had voortdurend stenen nodig. Voor bruggen, officiële gebouwen, voor de verdedi gingswerken, enz. Stenen waren nogal duur en het opleggen van boeten was een van de manie ren waarop het stadsbestuur aan dit bouwmateriaal kwam. In 1574 wordt de veemarkt ver plaatst naar de Breestraat. Niet de laatste verhuizing. We hebben over het jaar 1574 ook wat gegevens over de aan tallen aangevoerd vee. Op 31 augustus verschenen op de Breestraat: 592 runderen, 24 kalveren, 161 varkens, 1 lamme tje, 58 paarden, 20 veulens en nog wat ander klein spul. De veemarkt op de Breestraat, met het Rapenburg de belangrijkste en de deftigste straat van Lei den, heeft niet lang geduurd. Na korte tijd verhuist de markt naar het terTein waar vroeger het St. Catharinaklooster stond, laten we maar zeggen naar de Vos- sensteeg en cle Van der WerfT- I let was de gewoonte dat de op brengst van de markt ten goede kwam aan een liefdadig doel. Hiervan profiteerde onder an dere het Heilige Geesthuis, het weeshuis van de stad. Als tegen prestatie moesten de bewoners van dit huis na afloop van de markt de rommel opruimen. In teressant zijn ook de gegevens die betrekking hebben op de verkoopprijzen. We hebben niet van elk jaar cijfermateriaal, de nu volgende bedragen zijn een momentopname uit 1578. In dat jaar bracht een merrie 57 gulden op, een varken 1,5 a 2 gulden, een os 33 - 40 gulden en een stier 13 gulden. De prijs van een stier is opval lend laag. Begrijpelijk, want dit dier was alleen interessant als producent van vlees en leveran cier van een huid. De stier van het St. Catharinagasthuis, een van de instellingen die profi teerde van de opbrengst van de markt, werd ook gebruikt voor het tegen betaling dekken van koeien van derden. Op den duur bleek het terrein van het voormalige St. Cathari naklooster te klein. Het mat on geveer 30 bij 50 meter, was niet bestraat en de omwonenden klaagden steen en been. Een oplossing werd gevonden door de markt te splitsen. Runderen bleven te koop aangeboden op het voormalige kloosterterrein. Kalveren, schapen en lammeren verhuisden naar de Mare, var kens naar de tegenwoordige Oude Varkenmarkt. Soelaas De paardenmarkt verhuisde naar de oostzijde van het Ra penburg. De opsplitsing van de markt bood wel soelaas voor het ruimteprobleem, maar beteken de tegelijkertijd ook meer klach ten. Voor de omwonenden was de overlast van de veemarkt een voortdurende inspiratiebron voor verzet en protesten. Na 1583 werd de markt dus ge houden op 4 plaatsen en bo vendien op twee dagen, op vrij dag: kalveren, schapen en lam meren. op zaterdag: runderen en varkens. Aan het geschuif met markt plaatsen en data kwam in 1616 een voorlopig einde. In dat jaar werd het marktterrein verlegd naar een plein buiten de oude Rijnsburgerpoort. Dit plein werd al spoedig Beestenmarkt genoemd. Met deze oplossing, de veemarkt buiten de stad. maar tevens ook dicht bij de stad, was iedereen vele jaren lang wel gelukkig. Verdere stadsuitbreidingen in later tijd, deden de oude discussies over plaats en tijd van de markt weer oplaaien, toen de Beestenmarkt te klein werd verhuisde de markt eerst naar de Nieuwe Beestenmarkt en de Lammer markt en vandaar naar de Groenoordhallen, de huidige vestigingsplaats. BRAM VERHOOG De duiven vlogen afgelopen za terdag vanuit St Ghislain. De Blauwkras: 1, 4, 6 en 10 Comb. v.d. Nieu- wendijk 2 en 8 F. Landesbergen 3 R. v.d. Geer 5 en 7 Comb. v.d. Blom 9 J. Schouten. De Vriendenclub: 1, 5, 6 en 7 F. Ladan 2 en 8 Comb. S en C. Vinkensteijn 3 Bodijn en Zn. 4 R. Verhoogt 9 W. Vijlbrief 10 W. de Wit jr. De Reisduif. 1 en 2 N. de Groot en Zn. 3, 5 en 7 P. Mooter 4 en 6 W. Kop 8 en 9 D. Albers 10 A. v.d. Dop en Zn. Het Oosten: 1P. v. Duyi 2 T. v. Weeren 3 en 6 Fr. Glasbergen 4 en 7 G. Hen- drikse 5 S. v. Hoven 8 en 10 J. Verbaan 9 K. Laterveer. LPC: 1 en 8 W. Groenendijk 2 en 4 I. v.d. Hoogt 3 K. Lefebre 5 A. Bink 6 en 10 A. Compier 7 J. Siera 9 I. Staffeleu. De Rijnkll evers: 1 en 2 J. Kok 3 H. v.d Star 4 en 10 I. Zevenhoven 5 en 7 B. v. Mil 6 A. de Vries 8 A. v.d. Poel 9 J. v. Leyden. leiderdorp: 1. 5, 6. 7 en 9 D. v. Seggelen 3 R. v.d Nieuwendijk 2, 4. 8 en 10 I. v. Laar Zn. De Zwaluw: Vanuit Chartres: 1. 2, 4. 6. 7 en 9 V.d. Kooij-de Best 3 en 10 P. v. Wissen en Zn. 5 N. Meeuwenoord 8 P. v. Leeu- Vanuit Moesbroen: 16 en 8 P. v. Wissen en Zn. 2, 3. 4, 5 en 7 V.d. Kooij-de Best 9 N. Meeuwenoord 10 L. en Th. Ver- koork. Piraat uit de lucht De politie heeft zaterdag in de Ir. Driessenstraat de piratenzen der Dance uit de lucnt gehaald De zendinstallatie van de 25 rige etherpiraat MAANDAG 2 SEPTEMBER Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km, start vanaf WV, Sta tionsplein 210 tussen 9.00 en 17.00 uur. Open dag bij het Leids Volks huis met informatie over alle cursussen, van 14.00 tot 16.00 en van 19.00 tot 21.00 uur. Lisse Bridge-avond door BCL m het Poelhuys, aanvang 20.00 uur. Noordwijkerhout Weekmarkt op het Marktplein van 12.00 tot 17.00 uur. Voorschoten Orgel- en beiaardconcert in de Dorpskerk mmv de hoboïst Han Kapaan, aanvang 19.45 e 25-ji i beslj gen DINSDAG 3 SEPTEMBER Katwijk Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute in sportzaal Boorsma, Zwanen burg 61. van 15.30 tot 16.30 uur. Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km, start vanaf WV. Sta tionsplein 210 tussen 9.00 en 17.00 uur. WOENSDAG 4 SEPTEMBER Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km, start vanaf WV. Sta tionsplein 210 tussen 9.00 en 17.00 uur. Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Lange- gracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen. Gerestraat 20. van 20 00 tot 21 00 uur. Lisse Bridgen voor met-rokers door BCL in het Poelhuys, aanvang 20.00 uur. Oegstgeest Bridgen in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7