Leiden Nostalgische toer met laatste Blauwe Tram Bruce-Springsteendag in de stadsgehoorzaal Toch milieu-woningen in nieuwbouwwijk De Coebel Messteken in vechtpartij NIEUWSLIJN Papierbakken branden In Leiden zijn dit weekeinde op verschillende plaatsen papier containers in brand gestoken. Op vrijdagavond vlogen de pa pierbakken bij een Supermarkt aan de Kopermolen in de brand. De politie arresteerde twee toeschouwers die volgens een getui ge de brand hadden aangestoken. In de Van der Werfstraat brandden containers, waarin een speelgoedzaak pakpapier had opgeslagen, volledig uit. Das gestolen als trofee Een 29-jarige man is afgelopen zaterdag zijn stropdas kwijtge raakt in de Vrouwensteeg. Toen hij een 24-jarige jongen wilde passeren, greep deze hem bij de das en sneed met een groot mes een stuk eraf. De dader vluchtte in een café waar hij het stuk das als een trofee meevoerde. De politie pakte hem in de kroeg op en sloot hem in voor vernieling. Reconstructie Noorderwierlaan De reconstructie van de Aaltje Noorderwierlaan begint niet van daag, zoals zaterdag in deze krant werd gemeld, maar pas vol gende week maandag. Het wegdek wordt in vier weken tijd geas falteerd. In de stadsgehoorzaal wordt op zaterdag 21 september de vijfde internationale Bruce-Spring steendag gehouden. Organisa tor is de in Leiden Deze verwacht meer dan dui zend bezoekers uit binnen- en buitenland. Het eerste lustrum van de Bruce-Springsteendag is voor de vereniging reden om stevig uit te pakken. Alle za|en van de stadsgehoorzaal zijn van twee uur 's middags tot elf uur 's avonds in gebruik. KRO's Hu- Een man van een jaar of 50 is in zijn jeugd gaan houden van de Blauwe Tram die in Leidschendam achter het ou derlijk huis reed. „De tuin was groot, dus van het lawaai hadden wij geen hinder. We zagen hem alleen maar", zegt hij. Hij kent het raadselachtige boek De Donkere Ka mer van Damokles van W.F. Hermans uit zijn hoofd, het boek waarin de Blauwe Tram de dubbelganger Dorbeck telkens aan het zicht van de hoofdpersoon Osewoudt onttrekt. bert van Hoof presenteert een muziekquiz. Op twee groot beeldvideoschermen worden de gehele dag video's van Bruce gedraaid. Om 20.00 uur treedt in de grote zaal de Italiaanse rock 'n roll band The Rocking Chairs op. Belangrijkste programma-on derdeel is echter de grote Springsteen verzamelbeurs waar de fans CD's, LP's, boeken, T-shirts en posters kunnen ver handelen. Inlichtingen over de Bruce- Springsteendag via tel. 071- 215166. LEIDEN KAREL BERKHOUT Vijf jaar geleden had hij een wanhopige droom als was hij een romanfiguur uit De Donke re kamer. „Een gigantische Blauwe Tram met 5 wagens reed door Oegstgeest op een plaats waar hij nooit gereden kon hebben. Het was de laatste tocht en iedereen kon neg één keer mee. Ik rende om op de rij dende tram te kunnen springen, maar mijn benen werden zwaar. Ik viel en kon met mijn hand de treeplank net niet meer grijpen". Een oudere man kent het lot van de Blauwe Tram, die bijna als in de droom aan zijn einde kwam. „De Blauwe Tram heeft zichzelf begraven, zeiden wij toen, en ik heb er bij staan hui len", zegt de man die de data in zijn geheugen heeft staan met de nauwkeurigheid van een ver- trekstaat. „Het was 9 november 1961 dat hij ophield met rijden en op 13 november reed de tram zelf naar De Vliet, waar hij de vuurdood vond. Hij was zo degelijk dat de slopers hem in oven hebben moeten smelten." Ongeveer 20 mensen zitten za terdagmiddag in de Blauwe Tram, allen in de heilige over tuiging dat de tram nooit had mogen verdwijnen. De tram die ooit van Scheveningen door Den Haag en Leiden tot voorbij Haarlem reed, maakt een nostalgisch tochtje door Den Haag de enige plaats waar de tramrails niet zijn weggesloopt. Het vertrekpunt is een halte in Voorburg, waar de diepglanzen- de blauwe tram nietig lijkt naast het grote rooie Haagse bak beest. Liefhebbers wisten in 1961 al leen dit exemplaar uit de vlam men te redden en de afgelopen jaren op te knappen. De tram is in 1911 gebouwd in het Duitse Krefeld, weet de oude kenner te melden. De mahoniehouten be timmering, de rotan bankjes, de stuurslinger en de raampjes met de koperen stangetjes wekken een diepe weemoed op en een verlangen naar verloren tijden. „Op den 3de October geen fo rensenverkeer", staat er op een oud raambiljetje. Als de tram zich rammelend in beweging zet, verzinken de passagiers in een zwijgen dat slechts met fluisteren wordt on derbroken om buiten iets aan te wijzen. „Ik was vergeten hoe veel herrie en beweging de tram maakte", zegt een vrouw. Be halve de oude kenner is geen van de aanwezigen een fanatie ke tramliefhebber, al kennen velen wel de trampassage's uit De Donkere Kamer. Wat allen bindt is een persoonlijke herin nering aan de Blauwe Tram uit hun jonge jaren. Zoals een jon ge man met zijn vrouw en kind: „Elke zondag gingen wij met de tram van Voorburg naar Sche veningen. Dan kwam je bij de Scheveningse Bosjes en die wa ren zo prachtig". Vertederd De conducteur is een gepensio neerde. Hij deelt oude tram kaartjes uit en verkoopt dienst regelingen, die tonen hoe vaak blauwe NZH-trams van Scheve ningen tot Amsterdam gingen. Ooit was hij bankbediende, nu brengt hij zijn dagen door met het opknappen van deze glan zende tram. Zijn jonge com- paan springt in- en uit om met een stang de rails te verzetten, zodat de tram dansend zijn weg kan vinden tussen zijn grote rooie broers. Mensen bij de hal tes, die rekenen op een andere tram, kijken eerst verheugd, dan geërgerd en uiteindelijk toch vertederd naar de Blauwe Tram. De vrouw van de herrie hield als meisje zielsveel van de tram, die haar dagelijks van haar huis in Leidschendam naar het toen nog Agneslyceum in Leiden bracht. „In de tram zit je dicht bij de mensen en nog her inner ik mij de geur van zoete Maandag 2 september 1991 HET LD mag niet verder worden uitgehold, meent wethouder Walenkamp van economische zaken DE BELANGSTELLING voor de VEBO was dit jaar iets lager dan in voor gaande jaren Weemoedig zwijgend verzamelen de passagiers zich in Voorburg voor een rit met de laatste Leidse Blauwe tram. foto henk bouwman tabak die je na de oorlog had. Ik houd van de rituelen, zoals de conducteur die je kaartje komt knippen. Ik kocht elke week een trajectkaart en van mijn ouders moest die kaart om een kwartje uit te sparen ingaan vanaf een halte waarvoor ik nog een eind moest lopen. Op de terugweg bleef ik dan toch zitten en dan hoopte ik natuurlijk dat de con ducteur de laatste halte niet zou controleren". De Leidschendamse atlete Puck Brouwer haalde bij de Olympische Spelen in 1948 brons op de 100 meter hardlo pen achter 'gouden' Fanny Bi- ankers-Koen. „De chauffeur liet toen de Blauwe Tram stilhou den tussen twee haltes, precies voor het huis van Puck Brou wer", herinnert zij zich. Zij ver zucht: „Ik was blij dat ik net van school was, toen de tram ver dween. Blij dat ik niet met de bus hoefde". De marktkramen op een deel van de Botermarkt moesten zaterdagochtend van hun plaats voor de wagens van de brandweer. Rond 10.00 uur brak er brand uit op de eerste verdieping van de stereozaak van Van Cleef. De oorzaak is vermoedelijk kortslui ting. De brandweerwagens van de kazerne aan de Lan- gebrug waren binnen een minuut ter plaatse. Slechts enkele marktkramen moesten worden opzij geschoven. Veiligheidshalve werden ook wagens van de kazerne aan de Gooimeerlaan opgeroepen die wat meer tijd nodig hadden om de Botermarkt te bereiken. Bij benarde situaties zoals bijvoorbeeld op de weekmarkt is het gebruik om extra materieel op te roepen. De kleine brand was binnen 20 minuten geblust Een medewerker van de winkel raakte gewond bij een poging de brand zelf te blussen. In verband met het nablussen kon de brandweer pas om half twee 's middags van de Botermarkt vertrekken. De marktkooplui op die plaats konden een uur lang hun waren niet aan de man brengen. Zij hebben aangekondigd de schade op de firma Van Cleef te verhalen. •foto hielco kuipers Wethouder Walenkamp pleit voor een volwaardig LD De nieuwste plannen om de zelfstandigheid van het Leidsch Dagblad 'in aanzienlijke mate' verder uit te hollen zijn onaan vaardbaar. Er gaan opnieuw ar beidsplaatsen verloren en een stad als Leiden verdient het om ten minste één eigen, volwaar dige krant te hebben. Dat schrijft de Leidse wethou der J. Walenkamp aan directeur G. Arnold van het Leidsch Dag blad. Uit de landelijke dagbla den heeft de wethouder van economische zaken en media beleid vernomen dat Damiate Holding, waar het Leidsch Dag blad onderdeel van is, een aan tal redactionele onderdelen en de hoofdredacteur naar Haar lem wil verplaatsen. „Ik wil een dringend beroep op u doen om u hiertegen te verzetten", schrijft Walenkamp. Hij wil 'op zo kort mogelijke termijn' een gesprek met de di rectie van de krant om te kijken in hoeverre het college van B en W van Leiden 'kan helpen bij het behoud van het Leidsch Dagblad als zelfstandige krant'. In zijn brief verwijst de wet houder nog naar gesprekken die het Leidse college in 1989 voer de met de directie van het Leidsch Dagblad, naar aanlei ding van de eerdere reorganisa tie. Ook toen, aldus Walen kamp, gaf het gemeentebestuur blijk van zijn verontrusting over het verlies van werkgelegenheid en het 'risico dat Leiden zelfs niet één eigen dagblad zou heb ben'. „In de verschillende gesprek ken die toen gevoerd zijn is van uw zijde, respectievelijk die van de holding, aangevoerd dat de reorganisatie beperkt zou blij ven en dat Leiden wel degelijk een volwaardige eigen krant zou hebben", aldus de brief. milieuvriendelijke verf en der gelijke. „Het pakket wordt nog bekeken. Hoe milieuvriendelij ker de huizen, hoe duurder." E>e woningen worden gebouwd aan het begin van de wijk, bij de Brandts Buyskade. Eerder zag het er ook al naar uit dat in De Coebel een groep milieuvriendelijke woningen zou komen. De gemeente bood een terrein aan aan een Leidse projectgroep die een ecologisch wijkje wil opzetten. De groep vond het stuk grond echter te ÉUa ,in- jfiSr de In de Leidse nieuwbouwwijk De Coebel worden toch ecologi sche woningen gebouwd. De gemeentelijke directie volks huisvesting bereidt een plan voor, voor de bouw van onge veer zestien eengezinswonin gen in de koopsector. Het is nog niet bekend hoe de woningen er gaan uitzien. Volgens R. van Nood, bestuursmedewerker van wethouder T. van Rij van volks huisvesting hangt onder meer van de prijsklasse af welke 'milieuvriendelijke snufjes' de huizen krijgen. Er kan onder meer worden gekozen voor speciale handge maakte stenen, gras op het dak, klein. Waarschijnlijk krijgt dc groep nu het zogeheten Crab- terrein' bij de Rijnsburgersingel toegewezen. De gemeente moet echter nog met de eigenaar on derhandelen over de aankoop. van vrijdag op zaterdag ruzie met een andere jongen. Volgens de aangifte vroeg één van de slachtoffers de dader of hij al wegging. Deze ontstak daarop in woede en begon meteen te steken. Ook in de Kruisstraat werd gevochten. Enige jongens raakte slaags, die op de vlucht sloegen toen de politie kwam. Twee mannen zijn afgelopen zaterdag gewond geraakt bij een steekpartij op de Beestenmarkt. Een 39-jarige man kreeg een steek in zijn oksel en een 20 centimeter lange snijwond in de bovenarm. Een 19-jarige jongen liep een wond in de hals op. De dader is nog niet opgepakt. Het tweetal kreeg in de nacht De agrarische tentoonstelling Vebo heeft zaterdag met ongeveer 4000 bezoekers iets minder publiek getrokken dan vorige jaren, denkt de organisatie die vancohtend nog aan het tellen was. De organ- satie wijt dit aan de 'tropische temperaturen', waar door de bezoekers ook vroeg kwamen, met een topdrukte om 10.00 uur in plaats van om 12.00 uur zoals gewoonlijk. >ndanks de lagere opkomst was de 55ste Vebo bijzonder geslaagd en 'gezellig', weet de organisa tie. Volgens de jury was de kwaliteit van de dieren die meededen aan de veekeuring 'zeer goed tot su per*. De kennis van de leken over het tentoonge stelde vee was groot bleek uit een prijsvraag die werd gehouden onder de bezoekers. Elke winnaar die door de jury was aangewezen had minimaal 9 stemmen uit het publiek. De wolshow, waarbij kle ren van duizenden guldens werden getoond, was een groot succes. Een optreden van de plattelands vrouwen was volgens de organisatie 'leuk en uniek'. Hoewel de veetentoonstelling landelijk was, lag de score van regionale veehouders in de keu- rijd hoog. Zo werd Koot uit Hazerswou- i in de categorie Mini Mannelijk Vee l bij de melkgeiten de Leidse Verhoork kam pioen in de produktieklasse. Bij het Melkvee Zwartbont was er een kampioen schap oudere dieren voor Van de Post uit Leiden. Duineveld uit Lisse werd kampioen in de Groepen Vrouwlijk Slachtvee. foto henk bouwman 0VENVERSE krenten bollen ZAK 8 STUKS geen2^5Tmaar tast0u mousse 2 BEKERS geen^WZmaar GROTE KROP ijsberg- SLA GEENJïSJMAAR -^^r«LAOE«U_ MAGER RUNDEr. GEHAKT 'fcy HEEL KILO Q98 fr^'ewens-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5