Buitenland Zwarte baretten blazen de aftocht PLO wil terug naar Jordaanse hoofdstad Martens bepleit Europese defensie De Pravda steekt bij terugkomst in een nieuw jasje Syrië kiest voor Den Haag Gorbatsjov blijft. Oh ja? Hoe lang nog? Parlement Polen weigert ontslag regering-Bielecki NIEUWSLIJN Britse geheimen op vuilnisbelt In Groot-Brittannië is op een vuilnisbelt vertrouwelijke informa tie van het Britse ministerie van defensie gevonden. Dit meldt het dagblad Daily Mirror. Volgens het dagblad gaat het om pa pieren waarin uiterst gedetailleerd de werkwijze van het compu tergestuurde vuursysteem van de Challenger tank staat beschre ven. Volgens de krant lagen op de vuilnisbelt ook gegevens over veiligheidsmaatregelen voor een wapenfabriek en lijsten met de huistelefoonnummers van de defensiestaf. Communisten Albanië gearresteerd De Albanese autoriteiten hebben twee ex-leden van het Polit buro, het hoogste orgaan van de Communistische Partij, gear resteerd. Er komen nog meer arrestaties, aldus de Democrati sche Partij. Het tweetal werd aangehouden na een demonstra tieve bijeenkomst van aanhangers van de Democratische Partij in Tirana. Daar werd geeïst dat de laatste sporen van het com munisme in Albanië worden uitgewist. De Albanese regering kondigde vanmorgen aan het bankwezen en de nationale munt te zullen her Toeristen ontvoerd in Turkije Vijf westerse toeristen zijn zaterdag ontvoerd in Oost-Turkije. Het gaat om drie Amerikanen, een Brit en een Australiër, die zijn gekidnapt in de bergen nabij de stad Karliova, in de provincie Bingol. Volgens Turkse functionarissen waren zij bezig met een trektocht. Veiligheidstroepen ziin begonnen met een zoekactie. De verantwoordelijkheid voor de ontvoering is nog niet opgeëist. Politie schiet Sikh-leider dood De Indiase politie heeft zaterdag de militante Sikh-leider Rajast- hani doodgeschoten, toen deze probeerde te vluchten uit het huis waar nij zich schuil hield. De schietpartij vond plaats in een buitenwijk van de hoofdstad van Punjab, Chandigarh. Aangeno men wordt dat Rajasthani het brein is achter verschillende aan slagen op bussen en treinen in Punjab. Palestijnen gedood in bezet gebied Zeven Palestijnen zijn afgelopen weekeinde in door Israël bezet gebied omgekomen. Vier Arabieren kwamen vrijdagavond om het leven, toen bij Nazarie op de Westelijke lordaanoever een bom ontplofte. In de Gazastrook werden twee ongeveer 20-jari- ge Palestijnen door andere Palestijnen ontvoerd en doodgescho ten, wegens vermeende collaboratie met Israël. Een Israëlische soldaat doodde een Arabisch meisje dat had geprobeerd hem met een mes te steken. China geeft hongerstaking toe Onder grote internationale druk heeft China voor het eerst toe gegeven dat twee vooraanstaande dissidenten vorige maand in hun gevangenis in hongerstaking zijn gegaan. Chen Ziming en Wang luntao zijn ieder tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens hun rol in de democratiseringsbeweging die in juni 1989 bloedig werd neergeslagen. Coupplegers naar gevangenis De coupplegers in de Sovjetunie zijn hun laatste voorrecht kwijt. Ze werden afgelopen weekeinde uit particuliere datsja's buiten Moskou overgebracht naar een gevangenis in de hoofdstad. Sommigen moeten daar een cel delen met gewone misdadigers. De naam van de gevangenis werd niet bekendgemaakt. Een van de afgevaardigden die zich tegen de coup verzetten, kreeg zater dag eerherstel van president Gorbatsjov. Ex-KGB'er Kaloegin, in het voorjaar door Gorbatsjov persoonlijk van zijn rang ontdaan wegens kritiek op de geheime dienst, mag zich weer generaal- majoor b.d. Raisa Gorbatsjov maakt het goed .Alles gaat goed", zei president Gorbatsjov gisteren over de ge zondheid van zijn vrouw Raisa tijdens een kort gesprek met het Amerikaanse tv-station CNN. „Maar het kost tijd", zei hij verder. Na de terugkeer van de president werd bekendgemaakt dat Rai sa last had van een verlamde linkerhand als gevolg van een ze nuwschok die ze tijdens mislukte coup had gekregen. David Owen verlaat politiek David Owen, een van de oprichters van de sociaal-democrati sche SDP in Groot-Brittannië, gaat de politiek verlaten. Owen zal zich bij de volgende algemene verkiezingen niet herkiesbaar stellen. Owen was van 1977 tot 1979 minister van buitenlandse zaken in de Labour-regering. Met Roy Jenkins, Shirley Williams en Bill Rodgers richtte hij later de meer gematigde SDP op. Een poging de SDP en de Liberale Partij te laten fuseren mislukte halverwege de jaren tachtig, steeds meer terrein verloren de sociaaldemocraten Letten juichen bij vertrek 'bezetters' Onder gejuich van de bevolking hebben zaterdag de 'zwarte baretten' zich uit Riga, de hoofdstad van Letland, teruggetrokken. De in de Baltische staten gehate eenhe den van het ministerie van binnenlandse zaken (OMON) werden met een deel van hun uitrusting en persoonlijke eigendommen in vrachtwagens naar het vliegveld ge bracht. Daar vandaan reizen ze naar Siberië, hun nieuwe standplaats. de republiek, die zich vorige week onafhankelijk heeft ver klaard. De zwarte baretten waren né gen maanden in Letland gesta tioneerd. Volgens onofficiële berichten zijn Letse - en Sovjet autoriteiten in ruil voor de over plaatsing van de OMOM-een- heden naar Siberië overeenge- RIGA/MOSKOU CPD-DPA-AFP-Rtr Gejuich brak los toen de Sovjet- vlaggen met hamer en sikkel werden gestreken. Om hun ma cho-imago te onderstrepen rol de een groepje 'baretten' de Li touwse Sovjetvlag uit waarop de tekst 'We komen terug' was ge kalkt. De vlag is afgeschaft door komen dat de soldaten niet zul len worden vervolgd voor de ge welddadigheden die ze hebben begaan in de Letse republiek. Tijdens de coup van twee we ken geleden kwamen de zwarte baretten voor het laatst in actie. Ze sloten toen de Letse radio- en tv-stations af en doodden daarbij, volgens de Letse rege ring, drie mensen. Ook uit Litouwen en Estland zullen de zwarte baretten ver dwijnen. De eenheden in Litou wen werden zaterdag ontbon den. De drie Baltische staten ver wachten vandaag de Ameri kaanse erkenning van hun on afhankelijkheid. De Amerikaan- Leden van het bemchte 'zwarte baretten-korps' van het Sovjet-leger veriaten de stad Riga in Letland. Achter hun wagen een spandoek met de onheilspellende woorden: „we komen terug". De 'zwarte baretten' waren verantwoordelijk voor veel geweld in de Baltische Staten foto epa wojtek druszcz se president Bush kondigde aan vandaag een 'belangrijke' ver klaring af te leggen. Estland, Letland en Litouwen zijn inmid dels al door meer dan dertig westerse landen erkend. President Landsbergis van Li touwen toonde zich gisteren verheugd over de toezegging van Sovjet-president Gorbatsjov dat hij zich niet zal verzetten te gen afscheiding van de Balti sche staten. Hij kondigde aan besprekingen te willen voeren over de terugtrekking van de Sovjettroepen. Gorbatsjov liet gisteren voor de Sovjet-tv overigens in het midden of de Baltische staten zich aan de bestaande Sovjet wetgeving moeten houden. Die schrijft voor dat onafhankelijk heid pas kan worden verkregen na een referendum en een over gangsperiode van vijf jaar, waarin met het centrale gezag moet worden onderhandeld. Een politieman zit in een stoel bij de gevangenis van Talladega in de Amerikaanse staat Alabama. Om hem heen liggen de schoenen van de men sen die afgelopen week werden gegijzeld door een aantal Cubaanse gevangenen. De gegijzelden werden bevrijd, nadat de politie de gevangenis had bestormd foto afp dave martin BRUSSEL* GPD-ANP De Belgische premier Martens ziet in de ineenstorting van de Sovjetunie een extra reden om haast te maken met de oprich ting van een Europese defensie. De landen in Midden- en Oost- Europa zouden kunnen deelne men aan zo'n Europese defen sie, die onder EG-paraplu moet werken. Martens zei dat giste ren voor de Belgische televisie. De totstandkoming van een eigen Europese defensie moet er niet toe leiden dat de EG-lan- den zich verwijderen van de Verenigde Staten of de Navo. „Dat moet in nauwe samenwer king gebeuren, maar we mogen de landen van Midden-Europa niet vergeten", aldus Martens. De Nederlandse minister Van den Broek van buitenlandse za ken heeft zich altijd zeer terug houdend getoond over de mo gelijkheden van een eigen EG- defensiebeleid. Van den Broek vindt dat die militaire samen werking buiten de EG moet blij ven, om de samenweiking in de Navo niet in gevaar te brengen. De Belgische premier zei het noodzakelijk te vinden dat de EG nog dit najaar overeenstem ming bereikt over een politieke unie. Het is de bedoeling dat de twaalf EG-landen daarover in december in Maastricht tijdens een top een verdrag tekenen. Zoals het er nu uitziet, valt of staat het succes van die top met een akkoord over het voeren van een echt gemeenschappe lijk politiek, monetair en econo misch beleid. Onderhandelin gen daarover zijn volgens Mar tens vastgelopen. De dynamiek is er uit, en dat juist op een mo ment dat de EG met allerlei uit dagingen wordt geconfronteerd, met name de omwentelingen in de Sovjetunie, aldus de Belgi sche premier. Als in Maastricht geen beslis singen vallen zal het verenigde Duitsland, met de aandacht ge richt op Oost-Europa, de dienst gaan uitmaken in de EG. „En dat is een hele slechte ontwik keling voor Europa", stelt Mar tens. „De Pravda is verschenen, en dat is normaal." Zo begroette de Pravda de voormalige partijkrant van de Communistische Partij van de Sovjetunie (CPSU) zaterdag haar lezers na een verschij ningsverbod van een week. Vijf kopeke duurder, maar zonder por tret van Lenin, lag de Pravda weer in de kiosken. De oproep 'Prole tariërs aller landen Verenigt U' en het opschrift orgaan van de CPSU, zijn verdwenen. Opmerkelijk aan de nieuwe versie van de Pravda (Waarheid) is de ongedwongen opmaak in vergelijking met de treurige uitstraling van haar voorgangster. Op pagina drie illustreren foto's de gebeur tenissen van de staatsgreep. Pantsergeweld tegenover vreedzame demonstranten. Hoewel de krant volgens een decreet van de Russische president Jeltsin nog altijd is verboden, geven de nieuwe hoofdredacteur Ge- nnad Selesnjev en zijn redactie het blad vanaf zaterdag in eigen be heer weer uit. Hij hoopt dat Jeltsin zijn „ondemocratische" besluit weer intrekt. De hoofdredacteur schrijft, dat de krant voor gewone communis ten wil opkomen. Zi> die niets met de staatgreep te maken hebben gehad en daar nu wel van worden beschuldigd. „God geve ons kracht en wijsheid, de weg van de hervormingen voort te zetten", aldus Selesnjev in zijn commentaar. De Syrische regering heeft er geen bezwaar tegen als de vre desconferentie over het Mid den-Oosten in Den Haag wordt gehouden. De Syrische vice- president Khaddam zei dit gis teren in Damascus tegen een groep Tweede-Kamerleden, die afgelopen weekeinde is begon nen aan een werkbezoek aan Syrië, Jordanië en Israël. De Syriërs willen dat de con ferentie in ieder geval buiten het Midden-Oosten wordt ge houden. De PLO heeft onlangs aangedrongen op Den Haag als conferentieplaats. Ook de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Baker zou geen bezwaar hebben tegen het hou den van de conferentie in Den ACHTERGROND CORRESPONDENT MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) wil de politieke af deling van haar hoofdkwartier in Tunis naar de Jordaanse hoofdstad Amman verhuizen. Reden voor de uitbreiding van de PLO-vertegenwoordiging in Amman is de vredesconferentie in oktober. Een ffanstalig Tune- sisch tijdschrift kwam afgelopen vrijdag met het opzienbarende Politieke waarnemers in de Arabische wereld trokken de juistheid van het bericht in twij fel. In de eerste plaats zijn de di plomatieke verhoudingen tus sen de PLO en Jordanië nog steeds matig. In de tweede plaats is Jordanië de 'zwarte septemberdagen' in 1970 niet vergeten, toen de Palestijnen onder leiding van de PLO een burgeroorlog in het land ontke tenden. Het leger van koning Hussein dreef de PLO en zijn strijders daarop het land uit. Vanuit het PLO-standpunt gezie, is het belangrijk weer vas te voet te krijgen op grond die direct aan Israël grenst. Vanuit Jordanië heeft PLO-leider Arafat een betere gelegenheid zijn ta nende invloed in de door Israël bezette gebieden weer wat op te vijzelen. Na het gedwongen vertrek uit Jordanië in 1970 verplaatste het PLO-hoofdkwartier zich naar de Libanese hoofdstad Bayrut. Maar de burgeroorlog daar en de Israëlische invasie van 1982 dwongen Arafat en zijn strijders naar Tunesië uit te wijken, het enige Arabische land dat op dat moment de verslagen en ont wapende Palestijnen onderdak wilde bieden. In feite zwerft de PLO sinds die tijd over de Arabische we reld. In Irak en Yemen werden Palestijnse troepen hergegroe- •peerd, maar een militaire vuist maken tegen Israël was vanaf die tijd een illusie. Aan moppen kunnen geen politieke prog noses worden opgehangen. Maar ze teke nen wel de sfeer, zeker in een land waar se rieuze politieke waarzeggers niet verder dan een dag vooruit willen of kunnen kijken. Dat geldt in hoge mate voor de spoedzitting van het Congres van Volksafgevaardigden, die vanmorgen in Moskou is begonnen. De 2250 afgevaardigden van dit hoogste wetge vende orgaan kunnen geschiedenis maken, bijvoorbeeld door president Gorbatsjov naar huis te sturen. Maar het is evengoed mogelijk dat dit Unie-parlement zichzelf opheft zonder enig besluit te nemen. Na de politieke aardverschuiving die volgde op de mislukte coup van 19 augustus is er maar één ding zeker de Sovjetunie zoals die volgens het eerste Unieverdrag van 1922 bestond, is niet meer. Elf van de vijftien re publieken hebben zich onafhankelijk ver klaard, de centrale regering heeft het veld moeten ruimen, het nieuwe ontwerp-Unie- verdrag is naar de prullenbak verwezen en het bestaansrecht van het nationale parle ment zelf staat uitdrukkelijk ter discussie. Tweederde van de afgevaardigden is recht streeks gekozen, tijdens verkiezingen in het voorjaar van 1989. De overige 750 komen uit de vergaarbak van de Communistische Partij: massa-organisaties als de vrouwen bond, de vakbonden en natuurlijk de partij zelf. Alleen al vanwege die discutabele sa menstelling is vanuit het parlement van de Russische republiek aangedrongen op op heffing van het Volkscongres. Vermoedelijk zal het niet zover komen. Er Een van de populairste actuele politieke grappen in Moskou: Michail Sergejevitsj praat in het Kremlin met zijn portret. Gorbatsjov: „Wat te doen? Men wil ons van de macht beroven." Portret: „Mi chail, ik maak me geen zorgen. Mij ha len ze weg. Maar jou hangen ze op." moeten namelijk zaken worden gedaan en volgens de grondwet kunnen die alleen worden gedaan door het Volkscongres. Ver anderingen van de grondwet bijvoorbeeld. Of ongeldig verklaren van wetten die door de Opperste Sovjet zijn aangenomen. Vori ge week besloot de Opperste Sovjet zelf al om een handvol wetten, zoals die op de ge heime dienst KGB, ter annulering aan het Volkscongres voor te dragen. In de huidige politieke heksenketel in Mos kou wemelt het van variantèn over het ver loop van de zitting. Aleksandr Jakovlev, eens de naaste adviseur van Gorbatsjov, nu een van de leiders van de Democratische Hervormings Beweging, zei zaterdag te vre zen dat de overvloedig aanwezige conserva tieven alsnog zullen proberen wat de 19de niet lukte: afkondigen van de noodtoestand. Het kan. Toch lijkt een andere variant meer voor de hand te liggen. Gorbatsjov moet volgens deze variant het Westen de illusie geven dat er nog iets van de Sovjetunie te redden is. Binnenslands is hij het politieke vijgeblad voor degenen die het machtsvacuüm in 'het centrum' hebben opgevuld en de lakens uitdelen: Jeltsin en zijn Russische regering. Volgens doorgaans goed ingelichte westerse diplomaten is Gorbatsjov politiek zo goed als uitgeschakeld en heeft putsch-bedwin ger Boris Jeltsin diens politieke lot volledig in handen. Zo werd de bezoekende Britse premier Major gisteren in zijn gesprek met Jeltsin aanzienlijk beter op de hoogte ge bracht over de huidige politieke situatie dan in de ontmoeting eerder met Gorbatsjov. Met Gorbatsjov, die zelf zondag te kennen gaf niet te willen aftreden, kunnen nu nog zaken worden gedaan over het enige bind middel voor de vijfden republieken: econo mische samenwerking. De economische re aliteit dwingt de republieken tot een sa menwerkingsverband, of dit nu confedera tie of gemenebest wordt genoemd. Er moet een regeling komen voor de almaar in waarde dalende roebel, voor een of andere vorm van gemeenschappelijke defensie en vooral voor westerse voedselhulp omdat de oogst zo is tegengevallen dat deze winter een hongersnood dreigt. De erkenning van de Baltische onafhanke lijkheid, die ais punt vijf op de agenda van het Volkscongres staat, is een test voor de Unie-nieuwe-stijl. Daarna kan het Congres zich ontbinden en ligt de vraag open of de nieuwe economische gemeenschap nog een presidenten een parlement nodig heeft. Als de VARA en het Nederlandse Co mité Hulp voor Russen verstandig zijn wordt op die nieuwe situatie, die zich al over een of twee maanden kan voordoen, 'ingestoken'. Eet aktie 'Help Jeltsin en de democraten de winter door' is nooit weg. WARSCHAU Rtr-PPA-AP Het Poolse parle ment heeft afgelo pen zaterdag het voorstel van de re gering-Bielecki om af te treden verwor pen. Premier Bie- lecki had het aftre den vrijdag aange kondigd. De pre mier meende niet langer te kunnen samenwerken met de Sejm (het Poolse Lagerhuis), waarin de ex-communis ten en hun bond genoten een twee derde meerderheid hebben. Volgens Bielecki hebben economi sche hervormingen geen kans van sla gen, zonder een goede samen werking tussen parlement en regering. Hij verweet het parle ment de noodzakelijke beslui ten te belemmeren. Nadat een ex-communistische afgevaar digde een motie van wantrou wen indiende, was voor Bielecki de maat vol en bood hij zijn ontslag aan. Bielecki verklaarde zeer ver rast te zijn over de uitslag van de stemming in het parlement. „Er is een nieuwe situatie ont- De Poolse premier Bielecki: verrast door de stemming in het parlement foto anp staan, maar de problemen zijn gebleven. De staat zit nog altijd met een crisis en de regering is niet in staat haar macht echt uit te oefenen", zei hij. De premier wil het parlement zo snel mogelijk een aantal voorstellen voorleggen, „zodat het kabinet echt kan gaan rege ren". De Poolse president Wale sa had vrijdag nog verklaard het kabinet bijzondere volmachten te willen geven. Maandag 2 september 1991 ANS JACOBS JAN PREENEN Vertaling*!: MARGREET HE5UNGA lUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: JANAJEV EN PAVLOV waren dronken tijdens de mislukte staatsgreep in de Sovjetunie. De inmiddels gearresteerde vice- president en premier van Michail Gorbatsjovs regering waren volgens een voormalige assistent van Pavlov niet in staat een zin nig woord uit te brengen tijdens de vergadering waarop de 'Ben de van Acht' de noodtoestand uitriep. United Press International (UPI).

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4