Bestuur van PvdA achter Kok Binnenland Sint: Dit is mijn eigen beslissing Van Mierlo: kabinet moet nu opstappen Drugshandel Suriname infiltreert in overheid 'Ritzen geeft foutief beeld van universiteit' Kamer: Mensenrechten Indonesië goede kant op PvdA moet op onmogelijk moment vernieuwen NIEUWSLIJN Miljoenenfraude distelleerderij De Bredase justitie stelt een onderzoek in naar belastingontdui king van een distilleerderij in Roosendaal. Bij een controle door de Keuringsdienst van Waren is gebleken dat produkten, waar onder vieux en jenever, minder alcohol bevatten dan stond aan gegeven. Volgens justitie zijn er aanwijzingen dat die alcohol verwerkt is in andere flessen drank, die zwart zijn verkocht Werknemers nemen bouwbedrijf over Het personeel van het bouwbedrijf Haverkort in Vroomshoop gaat over een periode van tien jaar het bedrijf geleidelijk overne men. De bijna 200 werknemers hebben nu 26 procent van de aandelen in handen. Haverkort haalde vorig jaar op een omzet van 51 miljoen gulden een nettowinst van 2,3 miljoen. Haver kort is landelijk actief in weg- en waterbouw, waterzuivering, onderhoud en reparatie en de woningbouw. Om de werknemers in staat te stellen meer aandelen te kopen wordt er een interne markt gecreëerd waar werknemers één keer per jaar aandelen kunnen kopen en verkopen. Een extern accountantsbedrijf zal de koerswaarde vaststellen. Hotel voor gehandicapten dicht Het enige hotel voor gehandicapten in Nederland, dat bijna 30 jaar geleden in Heerlen werd opgericht, wordt op 1 november opgeheven. Het bestuur, de stichting Oud-patiënten Revalida- tieinrichting Amsterdam (ORA), ziet door het uitblijven van sub sidie geen mogelijkheden meer om het in stand te houden. Het ministerie van WVC heeft altijd geweigerd mee te betalen. Nu het 60 kamers tellende hotel moet worden genoveerd voor 1,5 miljoen gulden, is het moment gekomen om de zaak op te hef fen. Het hotel kwam in 1961 tot stand op initiatief van een aantal ernstig gehandicapte oud-mijnwerkers. Uzi's buitgemaakt bij overval Bij een overval in de Adolf van Nassaukazeme in Zuidlaren zijn zaterdagochtend twee geladèn Uzi's buitgemaakt. Tijdens hun ronde werden twee soldaten om kwart over vier overvallen door vermoedelijk twee mannen met bivakmutsen op. Deze bedreig den de soldaten met een gespannen kruisboog. De soldaten werden daarop vastgeketend aan een vrachtwagen en werden anderhalf uur later gevonden. Twee drugsdoden in Limburg Een 26-jarige Duitser is zaterdag rond middernacht in Venlo dood aangetroffen in zijn auto. Hij bleek aan een overdosis he roïne te zijn overleden. Naast de man zat zijn echtgenote. Zij verkeerde als gevolg van drugsgebruik in coma en is voor behan deling naar het ziekenhuis overgebracht. Zaterdagmorgen vond de politie van Kerkrade een 17-jarige inwoner van die plaats dood in een woning. Ook hij was overleden aan een overdosis. Motorduivels raken voertuig kwijt Een 24-jarige Zwollenaar heeft vanmorgen zijn motorfiets moe ten achterlaten omdat hij op de provinciale wegZwolle-Kampen 146 kilometer per uur reed terwijl 80 daar het maximum is. Gis teren raakte een motorrijder uit Leusden zijn voertuig kwijt om dat hij bij Bome (Overijssel) 205 kilometer per uur reed. De overgrote meerderheid van het PvdA-bestuur staat achter de kabinetsbesluiten over de wao en de koppeling en achter politiek leider Wim Kok. Alleen de afgevaardig den uit Noord-Holland-Zuid en Drenthe steunen de ka binetsplannen niet, zo bleek dit weekeinde tijdens een tweedaags beraad van het PvdA-bestuur. bij de lonen, wilde Castricum niet ingaan. „Dat is een 'als- vraag'. Dat zien we tegen die tijd wel". Het ziet ernaar uit dat Castri cum de partij tot volgend jaar zal moeten voorzitten. Het is onwaarschijnlijk dat al eerder een nieuwe partijvoorzitter ge kozen kan worden. Eén kandi daat is al gemeld. Paul Scheffer, directeur van het wetenschap pelijk bureau van de PvdA, vindt Felix Rottenberg de gewezen persoon. Rottenberg is directeur van het Amsterdamse theater De Balie. Hij is mede werker geweest van de Wiardi Beekman Stichting, het weten schappelijk bureau van PvdA. Rottenberg is echter z omstreden in de partij. Overi- Op verzoek van Kok besloot het p.artijbestuur nog deze maand een extra partijcongres te hou den over de kabinetsbesluiten en over de positie van Kok. Waarnemend partijvoorzitter Frits Castricum zei na afloop het niet vreemd te vinden dat Kok zijn eigen positie aan de or de wil stellen. „Dat is niet merk waardig, dat is heel moedig". Het bestuur wil van kabinet en fractie „een uiterste inspan ning" voor arbeidsongeschikten die geen uitzicht meer hebben op een baan. Het partijbestuur wil verder dat de uitkeringen de lonen volgen als die met meer dan de nu veronderstelde 3,75 procent stijgen. Beide dingen wil het kabinet niet. Overigens gens gelooft Scheffer 'dat Kok zijn beide punten geen voor- weinig steun meer heeft, maar waarden voor verdere deelname dat fractie en partij hem uit lijfs- aan het kabinet. Met betrekking behoud niet willen laten vallen, tot de wao sprak Castricum over „Van de 49 kamerleden zitten er een 'inspanningsverplichting'. En op de vraag wat er gebeurt als de uitkeringen achterblijven toch zeker 25 aan hun baantje te denken", zei Scheffer gisteren voor de radio. 'Coalitie heeft geen legitimatie meer' Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Opgewekt zet Marjanne Sint haar tas neer vlak voordat ze de verzamelde pers zal uitleggen waarom het maar het beste is dat ze opstapt •foto anp raymond rutting Marjanne Sint zit er ontspannen, bijna opgelucht bij. Het is alsof er een last van haar schouders is gevallen. Zaterdagmor gen is de verzamelde pers bijeen geroepen om van de ex-PvdA-voorzitter te horen, waarom ze de pijp aan Maarten heeft ge geven. Naast haar nog één keer de PvdA- voorlichter van wiens diensten ze na dit weekend geen gebruik meer zal kunnen maken. Wat ze nu gaat doen? „Ik weet het niet, uitrusten van de vermoeiende weken die ik achter de rug heb". Ze vindt overigens niet dat ze zelf schuld heeft aan het rumoer rond haar persoon. „Ik mag toch nog wel met vakantie gaan? Natuurlijk, als ik gewe ten zou hebben dat de onrust zo groot was in de partij, zou ik wel zijn teruggekomen. Maar ik wist het niet". Waarom is ze dan toch afgetreden? „In de afgelopen weken is mijn positie in de PvdA steeds meer omstreden geraakt. Deels heb ik daar zelf, ongewild, ook een bijdrage aan geleverd. Geluiden die ik uit de partij op ving maakten duidelijk dat mijn positie ern stig beschadigd is. Daarom kon ik niet lan ger functioneren". „De PvdA staat voor een cruciaal debat over de inhoud, de structuur en de cultuur van de partij. In dat debat speelt de partij voorzitter een hoofdrol. Als de voorzitter ernstig omstreden is geworden, belemmert dat zo'n debat. Het gaat om de inhoudelijke koers. Ik was bereid mijn volle gewicht in de strijd te werpen om dat debat in goede banen te leiden. Maar als je zo omstreden bent als ik, heb je niet voldoende gewicht meer om die discussie tot een goed einde te brengen. Daarom heb ik besloten op te stappen". Sint ontkent overigens dat ze is wegge jaagd. „Het is mijn eigen beslissing geweest. In partijvergaderingen zijn moties ter tafel geweest, die ook tegen mijn persoon gericht waren. Dan moet je op een gegeven mo ment de afweging maken. Ik vond het het beste om nu maar op te stappen". Ze meent overigens dat Kok en Wöltgens haar stap niet moeten volgen. „Die moeten nu alle aandacht richten op het inhoudelij ke debat. Ik sta ten volle achter hun beslui ten. Kok heeft de aanvankelijke wao-beslui- ten van juli een heel stuk kunnen verbete ren. Het wordt een moeilijk debat, maar niet onmogelijk". Volgens haar is een belangrijk probleem van haar partij de omslag van oppositie naar regeringspartij. In 1977 was de PvdA nog het centrum van maatschappelijk pro test. „Toen werkte dat voor ons, nu werkt dat tegen ons" En dan gaat Marjanne Sint naar huis. De vergadering van het partijbestuur, die nog de hele dag zal duren, wordt geleid door vice-voorzitter Frits Castricurrt. Aan hem de taak om de discussie in de partij te leiden. Eén obstakel is verdwenen. UTRECHT «ANP D66-leider Van Mierlo wil dat het kabinet alsnog opstapt. Het regeerakkoord is nu niets meer waard. Ook van het PvdA-ver- kiezingsprogramma, dat de deelname aan de coalitie legiti meerde, wordt niets waarge maakt. „Dus moet je je legima- tie bij de kiezer proberen te her stellen. Verkiezingen zouden daarom zuiverend kunnen wer ken", aldus de Democraat dit weekeinde op een bijeenkomst van de D66-adviesraad in Utrecht Volgens hem begaat de PvdA- achterban een grote fout door te denken dat de averij die de PvdA heeft opgelopen in de dis cussie over de wao en koppeling „allemaal wordt veroorzaakt door het functioneren van één of twee mensen. Het is een beetje onrechtvaardig om Kok of Wöltgens de schuld in de schoenen te schuiven". Van Mierlo onthield zich van een in houdelijk oordeel over het op stappen van Sint. „De PvdA barst op dit moment van de problemen. Mij past terughou dendheid bij het geven van een analyse." Dat de PvdA-achterban over de ingrepen in de wao en losla ten van de koppeling geschokt en geëmotioneerd is, vertaalt zich in een „stand van woede in de opiniepeilingen. Maar je moet ongelooflijk oppassen om dat te vertalen als het om perso nen gaat". Dat laat volgens Van Mierlo onverlet dat ook naar zijn over tuiging door Kok en de rest van de PvdA-leiding grote fouten zijn gemaakt. De toezeggingen dat de PvdA de duur en de hoogte van de wao-uitkeringen zou beschermen, zijn volgens hem desastreus gebleken. BVD en Rijksrecherche.doen onderzoek Maandag 2 september 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSNIA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (dief) PATRICK VAN den hurk MARGOT klompmaker sjaak smakman frans visser Vormgeving: jakeüen paulus Felle kritiek bij opening academisch jaar LEIDEN ANP Minister Ritzen van onderwijs geeft „een volstrekt onjuiste voorstelling van zaken" over het onderwijs op de universiteiten. Ritzen spreekt te pas en te on pas over een 'cultuuromslag' die nodig zou zijn in het denken over studievoortgang en onder wijs op deze instellingen. De bewindsman wekt daarmee ten onrechte de indruk dat er iets grondig mis zou zijn. Aldus collegevoorzitter Oom- en van de Leidse universiteit vandaag bij de opening van het academisch jaar. Hij uitte felle kritiek op de minister van on derwijs. In de zogenoemde hoofdlijnenakkoorden is vastge legd dat Ritzen het budget van de universiteiten zal bescher men, in ruil voor verbetering van het studierendement. In een eerste tussenrapporta ge hebben zij daarvan verslag gedaan, aldus Oomen. „In die situatie gaat het niet aan om via een term (cultuuromslag, red.) met een negatief suggestieve la ding en zonder motivering een beeld op te roepen dal dele de werkelijkheid dekt."' genen Ook de nieuwe invulling die Ritzen in de nieuwe Wet op het Hoger onderwijs en Weten schappelijk onderzoek (WHW) wil geven aan een grotere zelf standigheid voor de universitei ten, moest het bij de Leidse uni versiteitsbestuurder ontgelden. Het voorstel om zelf in laatste instantie te bepalen of een nieuwe studierichting 'doelma tig' is, noemde hij „een aan zienlijke inperking van de vrij heidsmarges" en dus „een forse pas terug". De droogste augustus van deze e zorgt voor enorme stofwolken. v heeft in veel landbouwgebieden gezorgd voor kurkdroge gronden. Ploegen, zoals hier in de Flevopolder, •foto ap albert overbeek ACHTERGROND DEN HAAG HENRI KRUITHOF Ondanks martelingen onder Papua 's SCHIPHOL «ANP De Tweede Kamer is positief ge stemd over de ontwikkeling van de mensenrechten in Indonesië. „Er lijkt een overgang te worden gemaakt van repressie naar meer tolerantie", aldus PvdA- kamerlid Verspaget, die aan het hoofd stond van een delegatie die twee weken in Indonesië is geweest, bij terugkeer op Schip- De grotere vrijheid uit zich in een grotere vrijheid van de pers, die de afgelopen anderhalf jaar kritischer is gaan schrijven, en een grotere vrijheid voor de vakbonden. Daarnaast heeft de kamercommissie echter ook grove schendingen van de men senrechten moeten constate ren, vooral in Irian Jaya, a< eh en Oost-Timor. Mensen worden willekeurig opgepakt,, er wordt gemarteld en mensen verdwij nen spoorloos. Voor het eerst sedert de sou- vereiniteitsoverdracht brachten Nederlandse parlementariërs een bezoek aan Irian Jaya. Het was daar voor de delegatie niet eenvoudig om de situatie goed in kaart te brengen. Tijdens de officiële gedeelten van het pro gramma werden de kamerleden steeds begeleid door Indonesi sche militairen. Toch zijn de kamerleden erin geslaagd om buiten het officiële programma om contact te heb ben met vertegenwoordigers van de Papua's. De kamerleden hebben uit hun bezoek, dat vooral de bedoeling had feiten te inventariseren, wel de con clusie getrokken dat Irian Jaya meer aandacht moet krijgen in het Nederlandse beleid. Met het speciale partijcongres eind deze maand zal partijleider Kok waarschijnlijk voorlopig weer het groene licht krijgen. De overgrote meerderheid zal het vrijwel zeker niet aandurven partijleider Wim Kok naar huis te sturen. Dat betekent echter allerminst het einde van de onrust in de PvdA. Je kunt de leden wel onder de druk van een totale chaos de wao-ingrepen en de ontkoppeling laten ac cepteren, maar daarmee zijn zij nog geen gedachtengoed van de PvdA. Het probleem zit veel dieper. De PvdA heeft jarenlang in de oppositie gezeten. Vanuit die positie was het gemakkelijk aller lei wijzigingen in de sociale zekerheid af te doen als 'asociaal'. Met de PvdA in het kabi net ligt dat heel anders. Wat de partijleiding in de jaren van oppositie heeft verzuimd, is een fundamentele discussie aan te zwenge- len over de dogma's van de jaren zestig en zeventig. Juist nu de partij in totale verwar-» ring verkeert en bovendien nog regerings verantwoordelijkheid draagt, wil de partij leiding die discussie binnen een half jaar De PvdA raakt binnenkort vrijwel zeker nog een bekend gezicht kwijt. Frans Moor heeft dit weekeinde zijn lidmaat schap van de Kamer afhankelijk gesteld van de mening van het partijcongres over de wao- en koppelingsbesluiten. Hij kan zijn bureau vast ontruimen. Het staat vrijwel vast dat die plannen wor den gesteund. afronden. Een schier onmogelijke taak. Want niet alleen de inhoudelijke draai moet worden gemaakt, de PvdA moet bo vendien afscheid nemen vah oude structu ren die de partij jarenlang hebben beheerst De democratiseringsgolf van eind jaren zes tig heeft de PvdA opgezadeld met een par tijorganisatie waarbij de leden het voor het zeggen hebben. Een commissie onder lei ding van Jos van Kemenade heeft in het voorjaar in een rapport de oude structuren ter discussie gesteld. Van Kemenade wil veel van de macht die nu nog bij de basis ligt, naar 'boven' halen. Maar diezelfde ba sis moet daarover beslissen. De partijdiscussie van de komende maanden wordt door nog een factor van betekenis belast. De PvdA draagt kabinets verantwoordelijkheid en wil dat ook blijven doen. Maar juist die verantwoordelijkheid vergt van de bewindslieden en de fractie compromissen het CDA, ook op het gebied van de sociale zekerheid. Met de besluiten die de afgelopen weken in het kabinet zijn genomen, is de discussie zeker niet afgelo pen. Als er in de komende maanden nieuwe sociale ef economische tegenvallers komen, zal het kabinet daarop opnieuw moeten re ageren. In zo'n klimaat is het vrijwel onmogelijk een fundamentele discussie te voeren over uitgangspunten waarop de PvdA zich al de cennia baseert. Deze discussie zal telkens weer verstoord worden door nieuwe kabi netsbesluiten. Het streven van de PvdA-top om èn de inhoudelijke discussie èn de dis cussie over de partijstructuren binnen een half jaar tot een goed einde te brengen, lijkt te veel gevergd. DEN HAAG «GPD-ANP De Rijksrecherche doet sinds enkele maanden onderzoek naar infiltratie van 'Surinaamse drugsnetwerken' in het Neder landse overheidsapparaat. Ook de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) onderzoekt enkele zaken naar aanleiding van ge ruchten over infiltratiepogin gen. Volgens het ministerie van justitie zijn er in één geval har de aanwijzingen dat Surinaam se drugshandelaren geïnfil treerd zijn. Een woordvoerder wil niet zeggen welk deel van het overheidsapparaat nu door de Rijksrecherche wordt door gelicht. Volgens een woordvoerster van minister Dales van binnen landse zaken is de BVD al meer dan een jaar op het spoor van infiltranten en zijn er al maatre gelen genomen. De - besloten - vaste leamercomissie voor in lichtingen- en veiligheidsdien sten is op de hoogte. Eén van de vermoedens is dat Surinaamse oud-politic die nu in dienst zijn bij de Ne derlandse politie, betroldcen zijn bij de drugshandel. Eerder was al sprake van corruptie bij de Nederlandse ambassade in Pa ramaribo, waar Surinaamse drugskoeriers gemakkelijk aan een visum konden komen. Een onderzoek van de rijksrecher che leverde echter geen bewij zen op tegen ambassadeperso neel. NRC Handelsblad meldde za terdag dat justitie al in 1985 door de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) is ingelicht over de betrokkenheid van de Surinaamse legerleiding bij de handel in cocaïne. De regering heeft nooit in het openbaar toe gegeven van deze betrokken heid op de hoogte te zijn. Volgens NRC Handelsblad werd op last van de CRI de ar restatie van plaatsvervangend legerleider Boerenveen afgelast, omdat de kwestie politiek te ge voelig lag. Vervolgens hebben agenten van de Amerikaanse drugsbestrijdingsdienst DEA Boerenveen in Miami in de val gelokt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3