Feiten Iedere paar minuten een zachte plof p 'We zullen net zo worden als Frankn' Maandag 2 september 1991 Redactie: 023-150225 janine bosma altan erdocan ronald frisart (chef) onno havermans Patrick van den hurk hans jacobs margot klompmaker jan preenen sjaak smakman Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RALPH KLEINHOUT EN MENINGEN Komarevo gewend aan leven in oorlogstijd in het vliegtuig zat. De bestem ming van de vlucht was (de Slo veense hoofdstad) Ljubljana. Daar zouden de wapens door de Kroaten worden opgehaald. Het is nog geen twee uur na on ze aankomst, maar van het rus- Oekraïne heeft nog lange weg te gaan Zaterdagochtend in Zagreb. De oorlog beheerst ieder ge sprek en zoals elke dag wordt er gespeculeerd over de vraag wanneer het leger de stad aanvalt. Maar verder is er weinig te merken van het geweld dat de rest van Kroatië beheerst. Tot de radio verontrustend nieuws meldt: op het vliegveld zou het leger een aantal passagiersvliegtui gen tot landen hebben gedwongen, omdat ze illegale wa pens vervoerden. Oud-partizanen uit de Oekraïne kwamen afgelopen zaterdag bijeen in de Oekraïnse stad Lvov om hun verzet tegen de nazi's te herdenken, precies een week na de onafhankelijksheidsverklaring van de Sovjet-re publiek. foto ap vadim chirda zonder tanks en zonder grote demonstraties. Natuurlijk schrok de bevolking, maar men wachtte af. Net als nu. Het is zondag, mooi weer en de laatste dag van de schoolvakanties, ledereen neemt de gelegenheid te baat om wat te wandelen in een van de fraaie parken, de noodzake lijke boodschappen te doen of zich te verpozen langs de oevers van de Dnjepr. Slechts op het Plein van de On afhankelijkheid staan discussië rende groepjes mensen. Gor- batsjov heeft afgedaan. leltsin is een gevaarlijke opportunist en Leonid Kravtsjuk, president van de Oekraïne, is ook niet te ver trouwen, want hij wachtte wel erg lang met zijn veroordeling van de coup, zo verwoordt een gepensioneerde fabrieksarbei der de gevoelens. Zo eenvoudig als de zaak ligt voor het gewone volk, zo ge compliceerd zijn de tijden voor RUKH, de overkoepelende be weging van de Oekraïnse demo cratische oppositie. Direct na het mislukken van de coup sloeg deze oppositie toe. Met slechts 90 van de 450 zetels wist de oppositie bet parlement zo ver te krijgen de onafhankelijk heid uit te roepen. De commu nistische meerderheid in het parlement had daama niets meer in te brengen. Lange weg Maar nu is de roes verdwenen en staat RUKH voor de vraag hoe het verder moet. Een moei lijke vraag en daarom is de top van de beweging deze zondag maar weer bijeen gekomen. Waar, dat is aanvankelijk niet duidelijk. Na diverse telefoon tjes blijkt het de kantine van de polytechnische hogeschool in een buitenwijk te zijn. „Dit is zeker democratie", moppert een lid dat te laat komt. RUKH vergadert over het refe rendum over de onafhankelijk heid, de strategie voor de ver kiezingen in december en de vraag of de beweging zich om moet vormen tot één grote par tij. Geheel volgens Sovjet-tradi ties nemen de emotionele de batten nogal wat tijd in beslag. „Maar het is ook belangrijk", verontschuldigt Vatcheslav Chomovyi zich. „We moeten ons nu goed organiseren om te kunnen winnen". Chomovyi is parlementslid en maakte deel uit van de delegatie die vorige week met de Russi sche afvaardiging sprak over de problemen naar aanleiding van jeltsins aanspraken op Oekraïns grondgebied. Die zaak is voorlo pig uitgepraat, maar vele ande re niet, zo weet Chomovyi. „Wij zijn nu net zo ver als de Balti- sche staten een tijd geleden. Wij hebben ons onafhankelijk ver klaard, maar we zijn het nog niet en t een lange weg eer het 2 Toch koekraïnse onaf- hankelij zo verzekert Chomoeijn net zo groot aljk en we zullen net zo ws Frankrijk. We voelen europees land tussen atropese landen. We willigen munt, een eigen pfn een eigen le ger. Inctfat zal wat pro biemeniet de Russen, maar d?n we via onder handeld uit. Ik heb vijf tien jaa» politieke ge- vangenrse kampen ge zeten eijd heb ik gewe ten dataïne ooit onaf- hankeliorden". Bla-b Dat op wordt zeker niet gedeelJexandr Shlajen. filmregi voorzitter van het Bafntrum, dat bin- nenkotfiting onder de joden i vijftig jaar gele den, hi We ontmoeten hem te" de ruimte on der hepn de Onafhan kelijker hij bij een cafe in de foor een kop kof fie. „Dankelijkheid, dat is aller-bla van ambi- tieuzehier", stelt Shlaj en. „J£s echt onafhan kelijk pnomisch onaf- hanket en onze econo mie is»ar communisme een pt- Het duurt tien tallen >ordat de econo mie w&rde is. En wat denktusland zal doen? Zullerzomaar pikken? Bovertten we nog met milietrnen door Tsjer- nobyl'entuele etnische probln de Krim, dat weer bnd wil horen. Ia, we kunafhankelijk wor den, i^lke prijs betalen we d^" kiev wilco dekker verslaggever Zijn beeltenis is verdwenen van de voorpagina van de Pravda, in vele steden is hij oneerbiedig van zijn sokkel getrokken, maar in Kiev houdt Lenin nog even stand. Omringd door een boe rin, een arbeider en een soldaat kijkt de grondlegger van het communisme fier uit over het Plein van de Onafhankelijkheid, tot voor zeer kort het Plein van de 50e verjaardag van de Okto- ber-revolutie. Dat Lenin tot nu toe ongemoeid is gelaten heeft geen ideologi sche, maar een technische ach- tergroend. Het kost nogal wat moeite de juiste apparatuur te vinden om het monsterlijk grote beeld te verwijderen. Maar nog deze maand is het zo ver, zo verzekert een bord van de afde ling openbare werken. Want ook de Oekraïne wil onafhanke lijk worden, daar mag geen mis verstand over bestaan. Toch zit er enige symboliek in het feit dat Lenin zich in Kiev langer handhaaft dan in de rest van het Sovjet-imperium. De Oekraïnse communisten heb ben de reputatie conservatiever en gevaarlijker te zijn dan de communisten in andere repu blieken. Zo ontstond er dit weekend enige opschudding toen een Oekraïnse krant meld de dat de plaatselijke top van de communistische partij heime lijk bijeen was geweest om zijn belangen veilig te stellen en af spraken te maken over verder gaan onder een nieuwe naam, mocht de partij definitief wor den verboden. Opportunist Niet dat de gemiddelde inwoner van Kiev daar echt wakker van ligt. De coup ging vrijwel onge merkt aan de Oekraïne voorbij, Een Kroatische militair bewaakt de weg terwijl de bewoners van een boerderij hun vee naar veiliger oorden brengen. zagreb runa hellinga correspondent De rit naar het vliegveld wordt een zoektocht naar sluiproutes, want de normale weg is al door de politie afgezet. Een eerste te ken dat de oorlog Zagreb is ge naderd. Maar het vliegveld grenst aan een woonwijk en via smalle straten tussen nieuw bouwwoningen vinden we de achteringang. Het is twee uur 's middags en doodrustig. Twee agenten met machinegeweren bewaken de poort. Buurtbewoners hangen pratend over het tuinhek. Het gaat om twee vliegtuigen, weet een jongen uit de straat: een Roemeens en een Ugandees passagierstoestel. De Roemeen is inmiddels vertrokken, maar de Ugandees staat er nog. Wat er precies gebeurd is weet hij ook niet, hij heeft het ook maar op de radio gehoord. Een soldaat brengt uitkomst. Volgens hem vervoert het toe stel zeventien ton wapentuig; de 'bagage' van een Canadees van Kroatische afkomst die ook zich achter iedere hoek en iede re boom verbergen. In de dorpjes langs de weg naar Za greb heerst dezelfde bedrijvig heid. Tot in de buitenwijken van Zagreb, waar plotseling an ti-tankbarricades op de weg zijn gezet, heerst een opgewekte oorlogsstemming. Maar de voorspelde aanval blijft ook de ze nacht uit. Rookwolk Tastbaarder is de oorlog in de Kroatische plaats Komarevo. Ie dere paar minuten klinkt daar in de verte een zachte plof, even later gevolgd door een donkere rookwolk. De mannen van de Kroatische nationale garde zijn er niet van onder de indruk. Er gaat nauwelijks een dag voorbij zonder dat het dorpje door mortiergranaten wordt getrof fen. Komarevo, gelegen vlak onder het industriestadje Sisak zo'n vijftig kilometer onder Zagreb, is de meest nabije frontlinie vanuit de Kroatische hoofdstad. Strategisch gelegen op de top van een heuvel, met een wijds uitzicht over Sisak's olieraffina derijen, wordt het dorp vrijwel dagelijks door Servische eenhe den aangevallen. Ook gisteren, een halve dag nadat Servië de vredesvoorstellen van de EG heeft geaccepteerd, gaat de oor log in Komarevo gewoon door. Kolaric, een benige veertiger, werkte tot enkele weken gele den als chemicus op de olieraf finaderijen die hij nu helpt ver dedigen. Hij heeft weinig ver trouwen in het succes van de EG-missie. Misschien dat Servië en het leger zich onder druk van het buitenland ditmaal wel aan het staakt-het-vuren houden. Maar hij gelooft niet dat de Ser vische eenheden in de buurt dat ook zullen doen! „Het is de vraag wie hen con troleert", zegt hij. Zeker, de ge wapende eenheden worden materieel door het leger onder steund. Af en toe zien ze een helikopter met materiaal over vliegen en dan kunnen de gar disten in Komarevo er de klok op gelijk zetten: een kwartier la ter begint het geknal weer. Maar of de Servische eenheden echt onder commando van het leger staan, daar twijfelt Kolaric aan. „De meeste Serviërs die hier vechten, zijn mensen uit de buurt. Sommigen daarvan heb ben zich schuldig gemaakt aan ware slachtpartijen en omdat ze uit de regio komen, kennen we hun namen." „Het gaat om echte oorlogsmis dadigers. Zelfs als het leger hen niet meer steunt, hebben ze geen andere keuze dan met hun guerrilla door te gaan. Ze kun nen nergens heen, ik betwijfel of Servië hen onderdak wil ge ven, want daar is ook wel be kend wat voor mensen dit zijn." Dus zullen ze zich in de bossen blijven verschuilen, verwacht hij, en zich desnoods in leven houden met roofovervallen op dorpen. Het gebeurt nu al dat dorpen worden geplunderd door de bewapende bendes. De verdediging van Komarevo heeft haar hoofdkwartier in een oude school aan de rand van het dorp. De eenheid bestaat uit vrijwilligers. Hun zwaarste wa pentuig is een zelfgemaakte tank, die bestaat uit een graaf machine waarop beplating is gemonteerd. Het geheel wordt bekroond door een geschuts koepel van onduidelijke oor sprong. Een oud vrachtwagen tje, omgebouwd tot pantserwa gen, vormt de tweede trots van de eenheid. De voertuigen zijn afkomstig uit de 'wapenfabrie ken' in Sisak, waar sinds enkele weken pantserwagens en gewe ren voor de Kroatische garde worden gemaakt. Het is alle maal handwerk en huisvlijt, maar het is beter dan niets. Aan het Kroatische front heerst zeer veel onvrede over de politi ci in Zagreb. Veel gardisten vin den het beleid van de regering te slap. Ze menen dat er in plaats van al het gepraat over wapenstilstanden aie nooit worden nageleefd, nu maar KOKANJE -w- isteren vierde Willem Frederik Her- I mans zijn zeventigste verjaardag. In de pers is dit feit niet onopgemerkt voorbijgegaan. Het is ook een vreemd idee dat deze prominente figuur uit de naoorlogse letter kunde. zonder wie net Nederlandse literaire land schap vlak en kleurloos zou zijn geweest, nu tot de bejaarden behoort. Opvallend is dat de teneur van de stukken positief is, zelfs als die geschreven zijn door mensen die nooit veel met Hermans hebben opgehad. Vonden die oude vijanden het misschien niet kies om een man van zeventig in de hoek te zetten? Tien jaar geleden, toen de literaire gemeenschap de zestigste verjaardag van Hermans eveneens met een boeketje papieren bloemen wilde opvro lijken, klonk er tenminste nog een schrille disso nant. In een speciaal Hermans-nummer van het tijdschrift Tirade nam Gerard Reve de gelegen heid te baat om enkele hatelijke dingen over het feestvarken te zeggen. „De carrière van Hermans is bemoeilijkt geworden", schreef hij, „doordat hij in het persoonlijk en maatschappelijk verkeer een hoogst abjekt individu is, dat in zijn - overigens zeer onderhoudende - polemiek voor geen ver zinsel, laster, of vervalsing van teksten terug deinst, mits hij er zeker van is dat het uitgekozen slachtoffer zich niet adequaat kan verdedigen: ze delijke moed is niet bepaald Hermans zijn sterk ste zijde". Al eens eerder had Reve, toen hij nog als Markies Reve door het leven ging, vastgesteld dat de ach ternaam Hemians weinig allure had - het ging hier slechts om een voornaam waarachter men heel goedkoop en stijlloos een 's' geplakt had. Hermans heeft in mijn leven een belangrijke rol gespeeld. Als jong lezer was ik verslingerd aan het werk van Slaucrhoff, Nescio en Hermans. De eer ste twee belichamen het romantische levensge voel, dat zich bij Nescio in melancholie en passi viteit manifesteert, en bij Slauerhoff in opstandig heid en dadendrang. Bij Hermans domineert het cynische verstand; zoals het werk van Slauerhoff liet zien hoe zwerflust en reiservaringen een lite raire vorm konden krijgen, zo maakten de boeken van Hermans duidelijk dat ook kennis geschikt materiaal was voor een romanschrijver. In de eerste jaren van mijn studie aardrijkskunde aan de Groningse universiteit was hij een van mijn docenten. Hij gaf colleges over cartografie en meteorologie. Ik heb het aan hem te danken dat ik nu nog het verschil weet tussen rijp en rui ge rijp en tussen een nimbus en een stapelwolk. Later, tijdens mijn studie antropologie, dook ik een paar maanden onder in een dorpje van Ri vierlappen in het Noorse Finmarken. Vanuit mijn kamer in de trekkershut had ik uitzicht op de kale flanken van de Vuorje, de berg die in 'Nooit meer slapen' zo'n belangrijke rol speelt. Nog weer later beschreef ik het reilen en zeilen van de Groningse antropologen in mijn roman 'Allemaal projectie', een volstrekt ander boek dan 'Onder professoren' van Hermans, maar dat, van wege de identieke Gronings-universitaire lokatie, door de critici graag met de roman van Hermans vergeleken werd. Vandaag spreken, bij het begin van het nieuwe collegejaar, de rectores magnifici hun academi sche rede uit. Juist nu verschijnt er een bundel met lezingen over de „universiteitsroman", waar in ook 'Onder professoren' onder de loep wordt genomen. In zijn bijdrage maakt professor Dor- leijn Hermans het verwijt dat die met zijn roman inhaakte op de groeiende afkeer jegens de univer siteit, die de latere bezuinigingen tot gevolg zou hebben. Zo is er dan ook dit keer in het koor van felicita ties toch nog een dissonant te beluisteren. gerrit jan zwier medewerker eens tot depet worden overgegaai Het is een k, maar kortzichtig, meent Miljenko Si reisbu- reau-eigertak. Hij is mede-oprhet1 >naf- hankelijketiatief, een organisati moreel in het stadjei het contact tussen geptuur, mili taire crisisirgers verbe teren". „We zijn lerk begon nen, omd'lichting aan de burgerirt schoot. Zeker ein.i de aanval len rond pegonnen. wasten vel nauwelijks waar ze aren. Ze za gen alleeidie beelden van lijkend op tv en ze waren doVooral kin deren wegestuurd. Ge lukkig is «anderd. Mensen oorlog ge wend geiok, tegen woordig Ivoon door- kaarten ais in de verte een knal Uitgeput van de strijd, rust een Kroatische soldaat in een greppel vlakbij het dorpje Laslovo, dat de afgelopen week onophoudelijk werd be stookt door Servische strijdkrachten. foto apchristoph bipbaumer tige nieuwbouwstraatje bij de achteringang van het vliegveld is weinig meer over. Uit het niets zijn overal bewa pende mannen verschenen, die

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2