Lidsch Dagblad Rqjort gifbelt veiwijgt feiten Wapenstilstand Joegoslavië Lesgeld stijgt in 1992 nog sterker Gorbijov laat Oostzstaten los Acht men omgekomen bij botsim in Soweto 'In Leiderdorp 180 huizen weg door TGV' opgericht 1 maart 1860 Nr. 39637 Losse nummers f 1,45 FEITEN EN M Oekraïne nog een weg te g BINNENLAND PvdA-bestuur stelt zich achter Wim Kok LEIDEN Weemoed in een tram die had moeten blijven Ook Nijpeneerde Kamer fout over Coupépolder De Tweede Konjuist geïnformeerd en wellicht misleid over dare grote gifbelt in de voormalige Coupépolder i aan den Rijn. Niet alleen in 1988 gaf de toenm^u-minister Nijpels de feiten on juist weer, oo pas verschenen notitie van de Rijksinspectie Volksgezondheid, afdeling Zuid- Holland (RIM1 onjuistheden. Het rapport wordt binnenkort aarer verzonden. komen, heeft echter nooit be staan. Uit de archieven van het ministerie blijkt nu dat er al in 1981 gerede twijfel bestond over de kleilaag. Ambtenaren ver moedden in dat jaar evenwel dat de kleilaag was afgegraven. De toenmalige minister liet zijn ambtenaren in 1988 uitzoe ken welke stoffen illegaal in Alp hen zijn gestort. Op basis van hetzelfde archiefmateriaal kwam de inspectie anno 1991 pas tot de conclusie dat ook sh- redderafval (sloopafval van au to's) van de Pametex, boorspoe- ling van de NAM en bleekaarde (filterstof) zijn gestort in strijd met de regels. Hoewel minister Alders in ju ni van dit jaar erkende dat door invloed van de rijksoverheid het - in 1981 nog tot chemisch afval gerekende - shredder is gestort, wordt in het rapport op de rol van de inspectie daarop niet specifiek ingegaan. Vooral blijft onduidelijk hoe het kon gebeu ren dat in strijd met de afspra ken niet vijf dagen, maar drie In het rapport wejetie de indruk dat op.belt geen dioxines zijnffen boven de sartrde. Maar onderzoek acht van de provincie de gelijk een te hog van het zeer schadexine aangetoond. Opmerkelijk is t in de recente notding wordt gemaakt vtrei- nigde materialen,ister Nijpels in 1988 kteeft vergeten te noemezijn precies die stoffen,een aantal mede door van de rijksoverheid arijd met vergunningeihen zijn gestort. Nijpels gaf de femin juist weer toen hii de Kamer liet weten on langs was geblekeneen kleilaag zit onder edeel van de belt. Die lver- spreiding van het por- Overeenstemrver nieuw Unieverdrag MOSKOU-DEN HAAG CP President Gorbatsjoeid de onafhankelijkheÈst- land, Letland en Lito; te staan. Hij zei dat gisten rechtstreeks uitgezoog- gesprek met de Sovjie. De onafhankelijkhe de Baltische republiekeop de agenda van de ere zitting van het Ccan Volksafgevaardigdenin- daag in Moskou begii Ter voorbereidinpet Volkscongres heeft jov' gisteren met elf vanen Sovjet-republieken vië en de Baltische lanten afwezig) in principen- stemming bereikt en nieuw Unieverdrag,eel meer vrijheden aan die ken geeft dan het vlat vóór de staatsgreep ;e- steld. De president zejr- stander te zijn van ecthe akkoorden, zoals en week werd gesloten de Oekraïne en de Russide- ratie. De Britse premier lis- teren op bezoek bij Gv, zei dat de hervorminde Sovjetunie na de ;te staatsgreep met kracht moeten worden voortgezet. Major be zocht Gorbatsjov als leider van de G-7, de zeven rijke industrie landen, die in juli nog weiger den financiële steun aan de Sovjetunie te verlenen. Gor batsjov heeft Major opnieuw om hulp gevraagd. Major, op doorreis naar Peking, sprak ook met de Russische president Jelt- sin. In het tv-interview ontkende Gorbatsjov geruchten dat hij van plan zou zijn op korte ter mijn af te treden. „Ik zal dat nu niet doen. Ik zal mijzelf als per soon en burger niet toestaan af te treden. Het zou a-moreel zijn dat nu in dit moeilijke stadium te doen." Ook benadrukte hij dat zijn bondgenootschap met Jeltsin, dat hij na de mislukte staatsgreep gedwongen was aan te gaan, onverbrekelijk is. De voormalige minister van buitenlandse zaken, Sjevarnad- ze (die in december aftrad om dat hij een nieuwe dictatuur voorzag), krijgt waarschijnlijk een hoge staatsfunctie aange boden, zo liet Gorbatsjov door schemeren. Zie ook pagina 5 JOHANNESBURG AP maanden illegaal shredder (cir ca vijf miljoen kilo) naar de Coupépolder is gebracht. De regering hechtte begin ja ren tachtig om economische re denen veel waarde aan de aard oliewinning door de NAM. Dat betekende dat op last van de minister boorspoeling, ondanks milieubezwaren, onder meer in Alphen werd gedeponeerd. In een begeleidende brief bij de notitie van de inspectie sug gereert de huidige minister van Vrom, Alders, aan de Kamer dat bleekaarde slechts eenmalig is gestort in de Coupépolder. In werkelijkheid gebeurde dat vrij wel dagelijks, maanden achter een. Waaruit het toezicht van de Rijksinspectie in Zuid-Holland nu feitelijk bestond, wordt uit de notitie niet duidelijk. De pro vincie, die de stortvergunningen voor de belt in Alphen verstrek te, vroeg overeenkomstig de standaardprocedure om advies aan de inspecteur van RIMH. Maar die reageerde vaak niet of te laat, althans na de door de provincie gestelde termijn. En als partijen het al eens wa ren dat bepaalde stoffen niet mochten worden gestort, dan werd de weigering door de Raad van State soms om economi sche redenen vernietigd. Of de stoffen werden alsnog, zij het il legaal, toch naar Alphen ver voerd. 'Parlementaire enquête moet van tevoren' DEN HAAG GPD De Tweede Kamer moet enquê tes gaan houden om te onder zoeken of beleidsvoornemens ook inderdaacf de plannen zijn waarop de maatschappij zit te wachten. Nu moet de Kamer vaak achteraf constateren dat het gevoerde beleid niet tot het gewenste resultaat heeft geleid. Dat plan heeft CDA-kamerlid Leers vandaag in een debat voorgelegd aan minister Kok van financiën. De PvdA steunt de gedachte. Het voordeel van een enquête vooraf is „dat beter kan worden vastgesteld wat de gevolgen zijn van een bepaalde maatregel". Bovendien kunnen politici zo meten hoe de kiezers over de plannen denken en of ze die bij voorbeeld in overeen stemming achten met het ver kiezingsprogramma van de par tij waarop ze hebben gestemd. Daarmee wordt, aldus Leers, de afstand tussen kiezer en geko zene wordt verkleind. Het CDA-kamerlid noemt de innovatie-stimuleringsregeling als voorbeeld. Deze regeling moet bedrijven stimuleren om te vernieuwen. „Voor die rege ling is een behoorlijk budget opgenomen in de rijksbegro ting. Maar nu blijkt achteraf dat praktisch alleen de grote bedrij ven de weg wisten te vinden en de kleine bedrijfjes niet omdat de regelgeving veel te ingewik keld is". Spelen op een waterlelieblad van twee meter in omtrek, dat kan in de Botanische Tuin van Brunswijk in Duitsland. De plant, afkomstig uit de Zuidamerikaanse natuurgebieden, heeft een draagvermogen van 40 kilo. foto epa Servië laat Van den Broek lang wachten BELGRADO AFP-Rtr-GPD De Joegoslavische leiders zijn vannacht om half twee akkoord gegaan met het voorstel van de Europese Gemeenschap tot onmid dellijke stopzetting van de gevechten in Kroatië en onderhandelingen over de toe komst van het land. De overeenkomst werd ondertekend door de Joegoslavische presi dent Mesic, premier Markovic, de leiders van de zes republieken en minister Van den Broek van buitenlandse zaken namens de EG. Na urenlang vergaderen waren zeven van de acht leden van het staatspresidium ak koord gegaan met het voorstel. Alleen de deelrepubliek Montenegro onthield zich van stemming, maar verzette zich niet te gen ondertekening van het akkoord. „Ik zal blij zijn als na deze ondertekening geen slachtoffers meer zullen vallen", ver- Waarde president Mesic nadat hij zijn handtekening had gezet. Volgens Mesic had Van den Broek meegedeeld dat over de voorwaarden die de EG had gesteld niet viel te onderhandelen. „Het was een kwestie van slikken of stikken". Volgens de overeenkomst wordt het hui dige aantal van 50 EG-waamemers zo snel mogelijk uitgebreid tot meer dan 200. Zij moeten toezien op de naleving van het be stand in Kroatië. Minister van den Broek wil nu op korte termijn een vredesconferentie bijeenroepen. Van den Broek wil ook snel overleg tussen de leiders van de waamemersgroep en de commandanten van het Joegoslavische le ger, de Kroatische Nationale Garde en de Servische guerrillastrijders. De waarnemers moeten bekijken waar de terugtrekking kan beginnen van eenheden die nu nog op schootsafstand van elkaar liggen. Het is de bedoeling dat het federale leger uiteindelijk naar de kazerne terugkeert en Servische en Kroatische milities worden verkleind. Het totstandkomen van een akkoord hing aan een zijden draadje. De EG had een ul timatum gesteld dat het akkoord uiterlijk om middernacht moest woren gesloten. Anders zou de EG sanctiemaatregelen ne men tegen de weigerachtige republieken. De Joegoslavische leiders lieten het ultima tum echter verstrijken. Het akkoord werd uiteindelijk om half twee vanmorgen gete kend. SPORT Wereldrecord VS op estafette De 4x100 estafetteploeg van de VS op het erepodium. Op de slotdag van de wereld kampioenschappen aüetiek in Tokyo ging gisteren een derde wereldrecord aan diggelen: de 4x100 meter estafette voor mannen. Regisseur van die toptijd was opnieuw Carl Le wis, de 30-jarige Amerikaan wiens naam onverbrekelijk blijft verbonden aan dit WK. Als sloüoper van de ploeg diende Lewis, die eerder goud greep op de sprint en zilver bij het verspringen, zelf nog wel een paar plooien glad te strij ken na twee wissels die verre van vloeiend verliepen. Op fraaie wijze kweet de snelste man ter wereld zich van die taak. Het leek wel alsof Bruno Marie-Rose, zijn toch heus niet kinderachtige Franse tegen strever, op de laatste dertig meter stilstond, zó hard ging 'King Carl' van hem weg. Om - dit uiteraard in samenhang met zijn drie landgenoten - uiteindelijk te finishen in 37.50 seconden. Na Michael Stich en Javier San chez bereikten vanochtend ook Ivan Lendl en Stefan Edberg de kwartfinales van de open Ame rikaanse tenniskampioen schappen op de banen van Flushing Meadow. Lendl won van Ivanisevic en de als tweede geplaatste Edberg versloeg Mi chael Chang in drie sets. Van middag komen onder anderen de bedwinger van Boris Becker, Paul Haarhuis (17.00 uur tegen Steeb), en de 39-jarige Jimmy Connors in actie. LEIDEN «WILLEM SPIERDUK MEINDERT VAN DER KAAU Als de hogesnelheidstrein door Leiderdorp komt, betekent dat dat 180 woningen in die gemeente moeten worden gesloopt. Ook zullen twee scholen verdwijnen, een bank gebouw en een rouwcentrum. Dat staat in de vandaag verschenen zogenoemde Loka le Effectrapportage (LER), waarin de gevol gen van de aanleg van de flitstrein en ver breding van rijksweg A4 gedetailleerd in kaart worden gebracht. Ook in Leiden en Zoeterwoude-Rijndijk moeten woningen weg. In de omgeving van de Hoge Rijndijk moeten 39 woningen te gen de vlakte. Bij het Leidse Rijnvreugd worden 10 woningen het slachtoffer. Het dorp Rijpwetering, zo maakt het rapport duidelijk, wordt in tweeën gesneden. Het volkstuinencomplex in de Leiderdorpse Bloemerd zal geheel of gedeeltelijk moeten verdwijnen. De LER is gehouden op verzoek van de gemeenten die precies willen weten wat de schade is die door de komst van een nieuw tracé voor de hogesnelheidstrein en verbre ding van de rijksweg wordt aangericht. De discussie over de TGV is nu in volle gang. De vraag is waar het tracé van de trein moet gaan komen. De mogelijkheden zijn een traject dat Zoeterwoude en Leiderdorp Zittenblijvers krijgen in onderwijsbegroting extra 'boete' In de zwarte Zuidafri voorstad Soweto bij Johannesburg zijn het afgelopen we< zeker acht mensen omgekomen bij botsingen tussen zwatperingen. Dat heeft de politie van ochtend bekendgemat is voor het eerst in enkele weken dat Soweto weer het ten geweld is. Vijf mensen werden i gedood bij aanvallen van Zulu's op bewoners van JabulanMjk in Soweto. De actie werd later door leden van de Zueging Inkatha omschreven als een wraakneming voor eerï zaterdagavond op Inkatha-aanhan- gers in het huttendorpiguville, nabij Soweto. Daarbij vielen drie doden. In de provincie Natalzaterdag volgens de politie een dode en vier gewonden bij éetpartij tussen soldaten en de inzit tenden van een busje. bijzonderheden werden niet gege ven. DEN HAAG ANP Minister Ritzen van onderwijs wil het onderwijs voor scholie ren van 16 jaar en ouder in het voortgezet onderwijs volgend jaar niet met de eerder aange kondigde 100 gulden, maar met bijna 300 gulden verhogen. Het lesgeld komt dan op 1450 gul den. Dat is een van de maatregelen die de bewindsman heeft opge nomen in zijn nog geheime be groting voor 1992, die op Prins jesdag wordt gepubliceerd. Voor scholieren die meer dan een keer zijn blijven zitten, gaat het lesgeld nog verder omhoog. Zij gaan 1700 gulden betalen. Ook het lesgeld voor leerlin gen die niet blijven zitten, maar een 'omweg' maken, stijgt tot 1700 gulden. Deze maatregel treft bij voorbeeld mbo-leerlin- gen die van de mavo komen en niet van het vwo. Ritzen wil de verhoging voor de lagere inkomens compense ren via de studiefinanciering. Van de 'boete' van 250 gulden voor de zittenblijvers zou door deze inkomens echter een be drag van 100 gulden zelf moe ten worden betaald. Eerder lek te al uit dat Ritzen scholieren van 18 jaar en ouder die te vaak blijven zitten hun studiebeurs wil ontnemen. Zittenblijvers van de havo krijgen nog maar een jaar studiebeurs, zo blijkt nu uit de begroting. Vwo-leer- lingen krijgen nog maar twee jaar, en mbo-leerlingen nog maar vijf jaar beurs. Het landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) is „verbijs terd" over de uitgelekte plan nen. De sociaal zwakkeren wor den door de plannen dubbel ge pakt, aldus het comité. Volgens de Landelijke Studenten Vak- Geen krant ontvangen nri 071 -161400 ÖLL 071 -161499 ABONNEE SERVICEi HET WOORD IS AAN Als we maar ophielden met te proberen gelukkig te worden, zouden we het aardig goed kun nen hebben. Edith Warton VANDAAG Feiten en meningen - Familieberichten Info Tv-programma's - Regio LEVEN EN WONEN HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zonnig en warm Heldere nacht en vooral in de zui delijke helft van het land mistban ken Minimumtemperatuur 15 graden Overdag zonnig. Middag- temperatuur 25 graden Eerst wei nig wind, minder dan windkracht j 3, overdag zwakke tot matige noordoosten wind, rond kracht 3. Mui brengt 21 zwemmers in moeilijkheden KATWIJK PAUL DE VUEGER Een sterke mui voor de kust van Katwijk heeft gistermiddag de politie handenvol werk bezorgd. In totaal moesten tussen kwart voor vijf en zes uur 21 mensen, die niet meer op eigen kracht het strand konden bereiken, uit zee worden gered. De mui onstond volgens de politie bij opkomend water en deed zich voor op het strandge- deelte ter hoogte van de Te Brit- tenstraat. De politie was voort durend bij de betreffende plek aanwezig maar kon vanwege de enorme drukte niet voorkomen dat keer op keer mensen in zee gingen en in moeilijkheden raakten. Met de politieboot en met hulp van omstanders zijn de zwemmers, onder wie acht kinderen, uit zee gehaald. Een maal moest in actie worden ge komen toen een surfplank waarop vijf kinderen ronddob berden door de mui de zee werd ingetrokken. doorkruist en een dat langs Hazerswoude- Rijndijk gaat. Er gaan echter steeds meer stemmen op de snelle trein na Rotterdam over het bestaande spoor naar Amsterdam te laten voeren. Dat geeft zo n veertien mi nuten tijdsverlies, maar richt waarschijnlijk lang niet zoveel schade aan. Dat oordeel wordt inmiddels gedeeld door het dagelijks bestuur van de provincie. De Tweede Ka mer neemt mei 1992 een besluit. De LER bekijkt niet alleen de tracés die in discussie zijn, maar tevens de mogelijkheid van omleiding van de rijksweg en TGV met een boog om Leiderdorp heen. Duidelijk is dat in dat geval juist Zoeterwoude-Rijndijk de zeer nadelige gevolgen ondervindt. HOELANG KUNTU Ja. ik —m mi introfectia- m abonnement an ontvang Ja krant de eerste ti Mi|n abonnement betaal ik daarna Per maand (f 26,45) via automa tische betaling' Per kwartaal (f 76,75) via accept- Naam en voorletters Telefoon (i v m controle bezorging) l'ng) bond (LSVb) zijn de plannen „de doodsteek" voor het studie financieringsstelsel. ..Het was een van de belangrijkste ken merken van het stelsel dat scho lieren van 18 jaar en ouder on afhankelijk zouden worden van hun ouders. Ze worden nu afge scheept met een zakcentje ter wijl hun werkende en werkloze leeftijdgenoten wel een eigen inkomen hebben", aldus LSVb- voorzitter Damen. Nummer bank/girorekening. Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1