Sport 9 Voetbal in Sovjetunie onder druk Spelers in beroep tegen schorsingen WIE ZEI DAT Maandag 2 september 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER CUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN *j 9 Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTOER J HOOGERDUK Door wegsprintende republieken Nikita Pavlovitsj Simonian ziet de bui al hangen. De vice- voorzitter van de Sovjet-voetbalbond is uiterst veront rust. „Wat zal er gebeuren, nu al die republieken zich on afhankelijk verklaren. Misschien hebben we volgend jaar al geen nationale competitie meer", zegt hij. De bobo's in de Moskouse burelen van de Voetbalfederatie van de Sovjetunie, zoals de bond officieel heet, waren nog maar net een dreigende scheuring in de organisatie te boven. Nu, na de mislukte staatsgreep en uit het Unie-verband wegsprintende republieken, vrezen zij voor hun toe komst, voor die van het nationale voetbalelftal en de na tionale competitie. MOSKOU GPD „Ik verwacht dat de huidige competitie gewoon wordt uitge speeld", meent Simonian. Maar echt zeker is hij niet „Mis schien zijn er wel clubs die meteen uit willen stappen", zegt hij zorgelijk. En over de na tionale elf: „De meeste interna tionals komen uit de Oekraïne. Dat kan dus een probleem wor den." Het adagium 'de bal is rond' is dezer dagen populair der dan ooit in de top van de Federatie. Bij andere sportbon den zal het niet anders zijn. Si monian: „We weten niet wat ons boven het hoofd hangt, hoe lang onze bond nog zal bestaan. We zullen in elk geval snel het bestuur bijeenroepen en een vergadering van de clubtrai ners." Politieke druk Herfst vorig jaar dreigde dë bond al te bezwijken onder de politieke druk van de onafhan- kelijkheidsgolf in de republie ken. Republikeinse voetbalbon den, de Georgische en Litouwse voorop, wilden geheel op eigen benen staan en een eigen com petitie beginnen. Er werd een nieuwe Raad van voetbalbon den opgericht om de oude Fe deratie onder de graszoden te werken. Die rebellie liep op niets uit, omdat de FIFA, de we reldvoetbalbond, de kant van de Federatie koos en de nieuwe or ganisatie niet wilde erkennen. Maar de politieke veranderin gen in de Sovjetunie kunnen FI FA en de Europese dochter UEFA tot een andere opstelling dwingen. Simonian: „Misschien krijgen de Oekraïne en Rusland wel een eigen nationale competitie. Zes teams uit de huidige eredivisie van zestien clubs komen uit de Oekraine, zes uit Rusland, waar van vijf uit Moskou." In de republiek Rusland (250 miljoen inwoners) zullen top clubs als CSKA, Spartak en Dy namo Moskou nog in een rede lijk sterke competitie kunnen meedraaien. In de Oekraïne, waar Dynamo Kiev de topclub is, wordt de situatie al zorgelij ker. Maar de huidige eredivisio- nisten in de kleinere republie ken, zoals Pachtakor (Oezbekis tan) of Ararat (Armenië) kunnen bij gebrek aan tegenstand wel opdoeken. Oleg Protassov is één van de vele talentvolle Sovjet-voetballers die hun land en hun nationale competitie hebben verlaten. archieffoto Met al die oplaaiende natio nale sentimenten is het spelen in de eredivisie ook niet echt leuk meer. Oleg Romantsev, hoofdcoach van Spartak Mos kou: „Een uitwedstrijd in een andere republiek is zoiets als een dagje naar het front. Op roerpolitie rond het stadion, supporters van de tegenpartij die onze spelersbus met stenen bekogelen. We kunnen beter in het buitenland spelen, daar worden we tenminste met res pect ontvangen." Het nieuwe nationale zelfbewustzijn dwingt ook de spelers tot een 'flexibele' opstelling. Simonian verhaalt van een Georgiër van Griekse afkomst, Osipigis, die zijn naam in het Georgische Tetradze liet veranderen om de fans van Dy namo Tbilisi niet tegen zich in het harnas te jagen. Tetrad - ze/Osipigis zal de gelederen van Dynamo Moskou gaan verster ken. Simonian: „Hij zal nu wel Osipov of zoiets gaan heten." Troebelen De politieke troebelen troffen het nationale Sovjet-team al in de voorbereidingen op het Eu ropese kampioenschap. Eerste coach Anatoli Bisjovets protes teerde wanhopig bij de UEFA, omdat buitenlandse clubs hun Sovjet-spelers niet wilden af staan voor de centrale training in Moskou. Het antwoord van de UEFA (volgens het sportdag blad Sovjetski Sport) was bon dig: „Gelet op de buitengewone omstandigheden in uw land, vinden deze clubs het risico dat zij hun spelers kwijtraken te groot." Voor het nationale team wa ren maar liefst acht spelers op geroepen die voor Westeurope- se (voornamelijk Italiaanse en Spaanse) clubs uitkomen. Top pers als Michailitsjenko, Koez- netsov, Protassov zijn van de Sovjet-velden verdwenen. Hun vertrek draagt bij aan een mati ge competitie en teruglopende toeschouwersaantallen. Oleg Romantsev, hoofdcoach bij Spartak Moskou: „Al onze geta lenteerde spelers vertrekken naar het buitenland. Ik kan het ze niet kwalijk nemen. Maar ja, wij, de coaches en de voetbal fans, zijn er natuurlijk wel het slachtoffer van." ZEIST HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER John de Wolf (Feyenoord) heeft beroep aangetekend tegen zijn schorsing, Jan Wouters (Ajax) overweegt hetzelfde. Beide spe lers zijn tot actie overgegaan, nadat mr. Co van Oostveen, voorzitter van de tuchtcommis- sie, de afgelopen week via een interview in een aantal GPD- bladen geschorste spelers als het ware heeft opgeroepen in beroep te gaan om hun straf verlaagd te krijgen. Van Oostveen zei letterlijk over de zwaar aangevochten hoogte van straffen voor rode kaarten: „Vorig seizoen is de commissie van beroep ons ge volgd met onze norm, maar dat kan veranderen. Als de commis sie van beroep er anders over gaat denken, gaan wij mee. Je richt je altijd naar de hogere rechter." Gisteravond ontkende Van Oostveen dat hij de spelers een tip heeft willen geven. „Ik be grijp de reactie wel, maar ik heb geen advies willen geven. Ik had zelfs nog wel verder kunnen gaan en kunnen zeggen dat men na een vonnis van de com missie van beroep ook nog naar de burgerrechter kern stappen. Want dat kan gewoon." Geheel onbegrijpelijk is het niet dat de spelers (en hun vakbond) van mening zijn dat er in Ne derland te zwaar wordt gestraft. In vergelijking met het buiten land is de tuchtcommissie van de KNVB inderdaad uiterst streng. In België wordt 'truitje trekken' met een schorsing van één wedstrijd afgedaan en het neerleggen van een tegenstan der kost twee wedstrijden. In Engeland is na protesten van spielers en clubs de strafmaat voor 'noodrem-rood' van drie wedstrijden gezakt naar één wedstrijd. In Duitsland wordt elk geval apart bekeken. Zo werd Wagen - haus van Dresden voor acht wedstrijden geschorst, toen hij Andreas Möller van Eintracht Frankfurt van achteren had ge schopt en kreeg Baumann van FC Köln twee wedstrijden voor shirtje trekken. Ideaal echter voor voetballers is de Spaanse situatie: daar volgt geen schor sing na rood! Op het schierei land vindt men dat een elftal al voldoende is gestraft wanneer een speler van het veld wordt gestuurd- In Nederland lokte de tucht commissie afgelopen week ove rigens niet alleen protes'en uit met hoge straffen. Van Oost veen verkondigde dat de autori teit van de scheidsrechter zo min mogelijk zal worden aange tast. Slechts in bijzondere geval len zal zelfstandig tot onderzoek over te gaan. Rob Matthaei van De Graafschap was echter snel het eerste slachtoffer van deze dadendrang van de tuchtcom missie: hij werd alsnog voor vier wedstrijden geschorst (waarvan twee voorwaardelijk) naar aan leiding van een oefenwedstrijd tegen Beveren, vier weken gele den. Het werd een curieuze zaak. De tuchtcommissie riep Matthaei op het matje naar aanleiding van televisiebeelden van RTL4. Deze zender heeft er, anders dan de NOS, geen enkele moei te mee opnamen af te staan ten behoeve van de tuchtrecht spraak van de KNVB. Matthaei had tegen Beveren van scheids rechter Schaap geel gekregen voor het schoppen van de Ne derlander Van Vossen van Beve ren. De tuchtcommissie (een der de vroeg zich af of dat geen rood had moeten zijn. Op de zitting kreeg scheidsrechter Schaap de gelegenheid de beel den nog eens te zien en eventu eel zijn oordeel te wijzigen. Dat deed Schaap, die bij nader in zien vond dat hij rood had moe ten geven. Waarop de tucht commissie Schaap volgde, de speler alsnog rood gaf en hem schorste. Deze week overlegt de spe lersvakbond met het sectiebe- stuur over de straf catalogus van de tuchtcommissie. Of dat over leg zin heeft, is de vraag. De tuchtcommissie is autonoom en kan geheel zelfstandig de hoogte van de straffen bepalen. Wellicht dat een massaal speler sprotest de Commissie van Be roep kan verleiden de norm van de tuchtcommissie te doen ver anderen. DE TUCHTRECHT SPRAAK van de KNVB staat ter discussie bij de voetbalprofs. In Neder land zou te zwaar worden gestraft Programma-aankondi ging van 4 september in de Veronica-gids: BRT 1. 20.00 uur: Sportavond, met o.m.: Vernedering', tv-film (USA '76) van Michael Landon. Een bedplassende tiener wordt atleet. Johan Derksen in zijn column in VI: „De vermakelijke patser Cees den Braven heeft een misreke ning gemaakt... Gelukkig heeft hij niet door, dat hij zichzef als een geweldige domoor portret teert...Hij presenteert zich als de absolute superhork van het va derlandse voetbal. Waterpolo-coach Ivo Trumbic over de vraag of een ex- topsporter zonder diploma's trainer kan worden in Sport Internatio nal: „Is iemand, die 40 jaar tussen de rij paarden heeft geze ten, ook een goede paardedokter? De theoretische oplei ding is zeer belang rijk op didactisch, plannings- en vormings-niveau PDM-manager Manfred Krikke in SI: Het is wekenlang weinig ver heffend puinruimen geweest. We zijn knap masochistisch bezig Tennisser Richard Krajicek in SI: Het is zwaar werk, wat ik doe. In de kranten lees je dan wel: hij heeft zoveel verdiend met het winnen van vijf partijtjes, maar de mensen realiseren zich niet dat ik er mijn hele leven mee be zig ben. Je leest ook niet, dat een dokter twee ton verdient. Die heeft daar acht jaar hard voor gestudeerd. Ik train ook al twaalfjaar. Columnist Henk Spaan in SI: „Medici die in de professionele wielersport werten hebben de ethiek van de gemiddelde Afri kaanse medicijnman. Ze bedu velen, wie beduveld wil wor den. Leo Beenhakker in SI: „Ze roepen over mij, dat ik nog steeds die snelle babbel heb. Maar 25 jaar alleen die babbel- ...kom nou'. Zouden al die clubs, waar ik gewerkt heb en al die spelers, waarmee ik nog altijd een plezierig contact heb, zou den al die contacten gebaseerd zijn op die babbel?" Idem over het WK-voetbaldra ma: „Misstanden, dat woord is niet door mij in de mond genomen. Anderen hebben daar sex, drugs rock'n roll van gemaakt. Dat is echt voor die wat zieke geest- jes, hoor. Idem over een mogelijke te rugkeer naar Spanje: ,Als ik ga, zal liet Real zijn. Als je bij Madrid werkt, moet je nu eenmaal Barcelona verslaan. Want voor Real is Barcelona de rode lap. Barcelona is de vijand, niet Cruijff." John van Loen te gen Wim van Hane- gem in VI over zijn Anderlecht-tijd: ,Als iemand had ge schreven dat ik een zuurstok was, dan zat het stadion prompt Van Loen zuurstok! te roepen. Jan Wauters van de BRT had er ook zo'n handje van. Die had ik niet tegen moeten komen, dan had ik 'm zo een stomp voor zijn kanis gegeven. Als ik moest invallen riep hij: 'er komt iets roods uit de dug-out van An- derlecht, een stoplicht geloof ik. Ach, het is Van Loen'...Een zielig mannetje, die Wauters." De Kenyase atleet Konchellah in de Volkskrant: „In Kenya wordt van runder- bloed en zure melk een meng- drank gemaakt. Ik herinner me nog hoe warm je borst ervan werd en hoe krach tig je je ging voelen...Vet of suiker was er in Kenya gewoon niet. Of het was te duur. Ik woon nu vier jaar in de VS en sta nog steeds versteld van de eetgewoonten daar. Ne genennegentigprocent van de Kenyanen die in de bush wonen zijn dun, om niet te zeggen ma ger. We lopen niet alleen lichter dan blanken, we zijn vooral lichter." Hij zwom, holde en fietste er zelf niet rond, maar de 'geest' van Erik Bloklander waarde wèl door de straten van de Oegstgeestse Haaswijk. De tri-atleet had zo graag willen starten in zijn eigen woon plaats, in de jaarlijkse kwart- triathlon, maar de organisatie ontzegde hem dat genoegen. De reden? Een hele geschiede nis: het budget van het evene ment was aanvankelijk niet toe reikend, er was een gat van 2000 gulden dat de gemeente niet wilde dichten. Een aantal tri-at leten reageerde direct. Bloklan der werd gevraagd het geld bij- elkaar te krijgen en hij trok op eigen houtje langs de plaatselij ke middenstand. Zijn verhaal: „Op een bepaald moment vraagt Maarten Noort (een van de organisatoren, red.), in een regionaal radiopro gramma wederom de financiële steun van de gemeente. Dat lukte niet. Ik was ook in dat pro gramma met de mededeling dat de actie was gelukt. Er was ruim 2000 gulden, maar Noort rea geerde daar niet op." Hij gaat verder: „Twee weken later was Noort opnieuw op de radio. Hij zei dat alles rond was. De dag ervoor had hij nog met mij gebeld, omdat hij die 2000 gulden wilde hebben. Ik was voor dat telefoontje al op de hoogte gebracht door een ra dio-journalist. Die zei me dat ik beter tot na de uitzending kon wachten voordat ik eventueel op de verzoek van Noort zou in gaan." Een terechte waarschuwing vol gens Bloklander. „Ik had pas na die uitzending weer contact met Noort, die opnieuw om het geld vroeg. Ik zei: waarom dan, alles was toch al rond? Hij beweerde echter dat de begroting wat ho ger was uitgevallen." En dat is onzin volgens de tri atleet, die verder beweert dat de organisatie wel degelijk geld van de gemeente had ontvangen. Weliswaar geen 2000 gulden, maar nog altijd wel een leuk be drag van 600 gulden. „En het inschrijfgeld voor de tri-atleten lag vijf gulden hoger. Als er dan 280 meedoen kom je ook op 1400 gulden. Bovendien had Noort nog een sponsor weten te strikken. Dus hij had zelfs nog meer geld binnengekregen." Ach, we hebben al zo veel ver halen van hem gehoord", is de reactie van Noort. „Het gaat ons om de medewerkers. Een kwart - triathlon kan alleen slagen als zij er zijn. Daar wil je natuurlijk wat extra's voor doen en ze niet afschepen met een ballpoint als dat niet nodig is. Al het geld dat meer binnenkomt kunnen we dus gebruiken. Maar Bloklander behoort blijkbaar tot de catego rie die zijn oogkleppen nog niet heeft afgedaan. Hij had geld toegezegd en aangeboden. En dat geld kregen we niet. Hij moet zijn woorden gewoon waarmaken." Niet de enige grief van de orga nisatie, want Bloklander had ook nog eens geweigerd de na men van de sponsors vrij te ge ven. De tri-atleet: „Dat klopt, maar dat was op verzoek van de sponsors. Het was de afspraak dat pas op de dag van de wed strijd te doen." Dat had binnen de kortste ke ren ook weinig zin meer, want alle sponsors trokken zich bin nen één week terug. „Dat is na tuurlijk vreemd. Dat gebeurt toch niet zomaar?", zegt Noort. „Helemaal niet vreemd", recla meert Bloklander.Als Noort op de radio verklaart dat alles rond is, is dat een logische stap van de sponsors." Een hoop geharrewar en gekis sebis dus. De hele geschiedenis was al met al reden genoeg voor de organisatie om hem deelna me te ontzeggen. De tri-atleet pikte dat niet en zocht de publi citeit. In een landelijk ochtend blad deed hij de afgelopen week nog eens uitvoerig zijn beklag. Onder de tri-atleten had hij gis teren in elk geval zijn sympathi santen. Bij de eindstreep drukte speaker Theo Vergeer een zo juist gefinishte atleet de micro foon onder de neus in de hoop wat over diens ervaringen te vernemen. Maar nee, de man vertelde eerst doodnuchter wat hij van de 'zaak-Bloklander' vond. „Ik vind het echt ver schrikkelijk jammer dat hij er niet bij is. Het is erg dat sporti viteit en zakelijkheid blijkbaar niet van elkaar gescheiaen kun nen worden." Noort nam dat allemaal voor kennisgeving aan: „Bloklander? Het is duidelijk dat hij wist wat hij moest doen: of het geld ge ven, of de namen van de spon sors noemen. Dat hij een krant moest bellen...Ik betreur het dat een sportman op deze manier de publiciteit zoekt. Want wat wil hij nou? De organisatie zwartmaken of zichzelf promo ten?" Dat deed Bloklander gisteren in 'Goeiemorgen' lijkt deze tri-atleet te zeggen. De start van de Haaswijk-triathlon werd op het laatste moment verplaatst van het 'vuile' water in het Oegstgeester Kanaal naar het chloorwater van zwembad Poelmeer. foto loek zuyderduin elk geval niet. De tri-atleet had geen trek het evenement vanaf de kant te volgen: „Nee, dat kon ik niet opbrengen. Dan had ik mezelf opgevreten." n dan de wedstrijd, I j want gesport werd er gisteren natuurlijk toch. Het Oegstgeester Kanaal was op het laatste moment ge schrapt als beginpunt. Te ge vaarlijk voor de zwemmers, luidde het oordeel. Door de ho ge temperaturen van het water oppervlak kregen verscheidene bacterieën te veel kans. Met de ervaringen in Alphen in het achterhoofd - daar werd een aantal zwemmers ziek onder dezelfde omstandigheden - week men uit naar zwembad Poelmeer. Casper van de Burgh had van de 250 deelnemers lange tijd de beste papieren. De Leidenaar klom als eerste uit het zwembad en bouwde op de fiets zijn voor sprong gestaag uit. Voor het laatste onderdeel koesterde hij een voorspong van bijna vier minu'en op Oegstgeestenaar plaatsgenoot Mart Moraal en van meer dan vier minuten op Katwijker Bert van der Plas, de winnaar van vorig jaar. Die voorsprong raakte hij uit eindelijk toch kwijt. Van der Plas bleek onbetwist de sterkste loper: „Ik wist dat ik voor het lo pen niet meer dan vijf minuten mocht toegeven op Van der Burgh. Dat is uitgekomen." Van der Burgh, die nog wel tweede werd, beaamde dat. „Het was lopen en wachten op Van der Plas. Want die loopt echt als een getikte. Er was geen houden Moraal, zelf een Haaswijker, lik te na afloop bijna letterlijk zijn wonden. De beplakte en be pleisterde tri-atleet was terug gevallen naar een achtste plaats. „Afgelopen donderdag ben ik gevallen na een klapband. Ik zit onder de schaafwonden. Nor maal zou ik ook niet zijn ge start, maar omdat het Oegst- geest is, heb ik het toch maar Naam: Andries Wendt Club: Rijnsburgse Q Boys Leeftijd: 27 jaar Beroep: Beheerder squashen fitness- Lü centrum Drie mi nuten voor het einde van de beker wedstrijd tussen LFC en Rijns burgse Boys werd Riinsburgse Boys verdediger Andries Wendt knock-out geslagen door zijn directe tegenstander. 'Groggy* verliet hij het strijdperk, later zouden röntgenfoto's uitwijzen dat een oogkas op twee plaat sen was gebroken. Wat heeft er plaats gevonden „In de wedstrijd had ik al rege- matig woorden met de bewuste speler. 'Ik krijg je nog wel' zei hij. In het voetbal maak je dit soort dreigementen wel vaker mee. maar hij voegde de daad bij het woord. Bij een afgesla gen aanval sloeg hij mij van achter. Ik zag opeens zwart voor mijn ogen. Niemand heeft het precies zien gebeuren. Flr was daarna wel een opstootje, maar de wedstrijd is gewoon uitge speeld. Pas in de auto naar huis werd ik misselijk, en toen heb ik me laten onderzoeken. Een dag later ben ik geopereerd." Hoelang kan je nu niet voet ballen? „Geen flauw idee. Donderdag ga ik terug voor controle, dan krijg ik meer te horen." Laat je het hierbij zitten, en heb je u>at van LFC gehoordT „Ik heb niets gehoord. Ik zal er ook niet achteraan gaan. Ik ben zelf geen lieverdje in het veld, het is gebeurd en ik kan er niets aan veranderen. Die jongen die de klap gaf zal nooit mijn vriend worden, ik zit niet op een tele foontje of een fruitmand van hem te wachten. Ik blijf er vrij nuchter onder."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19