Sport Hockeysters eindigen goed Volleyballers schamen zich Open Europese voor Australische golfer Gehandicapt DIOK komt net te kort Nieuwe functie Snijders Barel is Kiens te snel af in Oisterwijk Twee nederlagen Grasshoppers KATWIJK De mannen van Grasshoppers hebben zaterdag twee oefenwedstrijden verloren. In de thuishaven speelde de door blessures geteisterde ploeg van Lace Strong tegen het I laagse Jumpers. Na een ruststand van 28-39 werd het 62-74 voor Jumpers. William de Haas scoorde 15 punten voor de Kat- wijkers, ex-Leidenspeler Eric-Paul van Weeren liet 21 punten aantekenen. Drie uur later trad Grasshoppers in Noordwijk aan tegen MSV. Na 47-34 bij rust werd het nog spannend. MSV hield echter net genoeg over: 76-72. Martin Hoekstra had 27 punten voor Grasshoppers, Bart Driessen 23 voor de Noordwijkers. Wereldkampioen pakt nationale titel ST.1SIDORUSHOEVE Benny Janssen, regerend wereldkam pioen in de zijspan-motocrossklasse, heeft gisteren in het Overijsselse St. Isirorushoeve zijn eerste Nederlandse titel in de driewieler klasse behaald. Samen met invaller-bakkenist Ron Varga uit Nijverdal had de coureur uit Schaijk voldoende aan een tweede plaats in de eerste manche om verzekerd te zijn van de nationale titel. Op het circuit 't Kotterbos nam Benny Janssen direct de leiding vóór Hügo de Vries en titelhouder Eimbert Timmermans. Deze laatste, die volgende week in Tsjechoslowakije de wereldtitel hoopt over te nemen van Janssen/Geurt van Kessel, ging in de negende ronde tot de aanval over. Janssen stribbelde niet al te erg tegen. Hij wist dat een tweede plaats volstond voor een Bra bants feestje in het Overijsselse zand. Dat weerhield hem er niet van in de tweede manche zich op nieuw vooraan te manifesteren. Dat duurde tot een afgelopen ketting Janssen tot opgave dwong. Timmermans won opnieuw, maar dat was niet genoeg voor de titel. Met een laatste rondgang in 65 slagen, een evenaring van het haanrecord, heeft de Australiër Mike Harwood de Open Eu ropese golftitel op zijn naam ge bracht. De Schot Sandy Lyle had op Walton Heath eveneens een goede slotronde, maar zijn 67 (vijf onder par) was niet vol doende om de 32-jarige prof uit Sydney bij te houden. Harwood verdiende met zijn zege 280.000 gulden. De derde plaats werd gedeeld door de Amerikaanse Open kampioen Payne Stewart, de Zuidafrikaan John Bland en de Spanjaard Seve Ballesteros. Laatstgenoemde ging op de laatste dag rond in 70 slagen. lam Woosnam stond even eens in het middelpunt van de belangstelling. Ditmaal niet vanwege zijn prestaties, maar vanwege een conflict met de pers. Woosnam overkomt dat nogal eens. Een paar jaar gele den ging het om zijn beslissing deel te nemen aan de Sun City Million Dollar Challenge in Zuid-Afrika. Dit seizoen spoot Woosnam regelmatig vuur als het privé-vliegtuig ter sprake werd gebracht, waarmee hij zich van toernooi naar toernooi liet vliegen. In Temesse bij Antwerpen wonnen de Nederlandse profs de jaarlijkse wedstrijd tegen België met 8-4. Nadat de foursomes in 2-2 eindigden wonnen Van der Velde, Swart, Timmermans, Smits van Waes- berghe en Huurman hun sing les. Steenkamer en O'Mahoney speelden gelijk. Borst was, tegen Christiaans, de enige Neder landse verliezer. De balans van de dubbele testserie hockey sloeg op de negende dag in Amstelveen alleen bij de vrouwen ten gunste van wereldkampioen Nederland door. Het team van coach Roelant Oltmans won in de hitte van het Wa generstadion het vierde en laatste duel tegen Zuid-Korea met 3-2 dank zij een treffer van Helen van der Ben in de laatste minuut. De mannen van Hans Jorritsma verloren net als donderdag in Tilburg met 1-2 van Australië en daarmee ook de testserie» hoort mij na zo'n fout niet meteen brullen wie ik nu de beste vind", zei hij. In de slotfase was het voort durend jagende Zuid-Korea te gen de steeds amechtiger wor dende Nederlandse vrouwen enkele keren heel dicht bij de winnende treffer. „Bij ons was de precisie toen ver te zoeken", aldus Oltmans. „Ik vreesde, dat we de zaak nog uit handen zou den geven. Maar gelukkig was Van der Ben er nog." Met een „bananeschot" liet ze de Zuid- koreaanse keepster Je Sook kansloos (3-2). De uitgangspositie op de slot dag was voor alle ploegen gelijk met eenmaal winst, een neder laag en een gelijkspel. Bij een nieuw onbeslist zouden straf- ballen de beslissing moeten brengen. Het scheelde bij de vrouwen maar 45 seconden of het was zover gekomen. Nadat Mieketine Wouters en Danielle Koenen (comervariant) Oranje aan een voorsprong van 2-0 hadden geholpen, kwam Zuid- Korea net als ruim een week eerder in Venlo tot 2-2 terug. De gelijkmaker viel een kwar tier voor tijd door topscorer Gye Sook na een blunder van keeps ter Carina Bleeker, die over twee weken in Berlijn tijdens het toernooi om de Champions Trophy vermoedelijk meer op de bank zal zitten dan Jacque line Toxopeus. Oltmans hield zich wijselijk op de vlakte. „Je Aanleggen De strafcomer wilde bij de mannen helemaal niet lukken. Maar liefst acht keer mocht Flo- ris Jan Bovelander aanleggen. De Bloemendaler schoot tel kens en liet de hoge push ach terwege. Alleen de vierde keer, toen er nog maar net tien minu ten was gespeeld, kwam daar indirect een doelpunt uit voort. Nederland kreeg een strafbal omdat de bal niet correct was gestopt en Delissen wist daar wel raad mee (1-0). Jorritsma zou later zeggen dat hij volop had genoten van het spel van zijn team in de eerste helft. „Ik heb Nederland nog nooit zo goed tegen Australië zien spelen", zei hij. „Het was doodzonde, dat de zaak niet af gemaakt werd." Nederland kreeg een handvol kansen, maar onnauwkeurighe den op het laatste moment en domme pech stonden treffers in de weg. Nu kon Australië al in de 23ste minuut op gelijke hoogte komen door Stacy. Doelman Leistra zag tot zijn af grijzen de bal ineens de door hem onbewaakt gelaten hoek inhobbelen (1-1). De mooiste actie van de wedstrijd kwam voor rekening van goochelaar Taco van den Honert, die be wees ook op rechts uit de voe ten te kunnen. Hij legde de bal na een lange solo klaar voor De- lissen, die net iets te laat rea geerde. Nederland kon het hoge ni veau in de tweede helft steeds minder handhaven. Maar ook nadat Reid met een plompver loren schot al na acht minuten Australië de leiding had gege ven (1-2) kreeg Oranje een paar fraaie kansen op een treffer. Van 't Hek, die zijn tweede wedstrijd in de serie bevredigend speelde, zag de bal uit een backhand te gen de paal stuiten en Wete- rings liet een unieke rebound na de achtste comer onge bruikt. Brancard Daartussendoor verdween de Australische verdediger Ashley Carey met een zware blessure per brancard van het veld. De teamartsen vreesden een ver schoven nekwervel en lieten hem voor nader onderzoek naar het nabijgelegen VU-ziekenhuis brengen. In vier wedstrijden konden de Nederlandse mannen geen en kel velddoelpunt laten aanteke nen. Bovelander (4) en Wete- rings (2) schoten raak uit cor ners, Delissen verzilverde een strafbal. „We maken ons daar best wel zorgen om", zei Vah 't Hek. „Normaal worden we ge red door de strafcomer, maar dat ging nu ook mis. Daardoor bleven we in de testserie aan de verkeerde kant staan. Voor de Champions Trophy in Berlijn heb ik wel vertrouwen. Ik ben banger voor het vliegtuig dan voor onze ploeg." DIOK is in de halve finale van het Bechet-toemooi uitgescha keld door de latere winnaar Hil versum: 10-0. Overigens werd er in Leidse kring weinig waarde gehecht aan deze nederlaag: er ontbraken zes basisspelers, de wedstrijd kende een beperkte speelduur van 2 x 12 minuten en de ploeg had zijn seizoens voorbereiding duidelijk afge stemd op het eigen internatio nale toernooi van vorige week. DIOK begon het toernooi goed tegen AAC. Balbezit dat gewonnen werd door de voor- waartsen, werd door de drie kwarten goed gebruikt. De Leid se ploeg zette deze druk echter niet om m punten. De score bleef beperkt tot een magere 9- 7 overwinning op de Amster damse ploeg. In de tweede wedstrijd tegen de nieuweling in de vaderlandse hoofdklasse, Oisterwijk Oysters, begonnen de Leidenaars mak. De oppositie werd duidelijk on derschat, maar uiteindelijk gaf de grotere ervaring de doorslag en wonnen de Morsch-bewo- ners met 10-3. Dit hield in dat DIOK zich plaatste voor de hal ve finales. De organisatie van het toer nooi verliep overigens aller minst vlekkeloos. Zo begon de halve finale tien minuten te laat, omdat er niet genoeg rugby ballen aanwezig waren. Boven dien waren de pauzes tussen de duels vaak te lang, soms moes ten de ploegen drie uur wach ten voordat ze weer konden spelen. De eerste helft van de halve finale had DIOK wind mee, maar dat voordeel kon niet wor den omgezet in punten. Gott fried Bos miste twee penalty kicks, waarvan één overigens bijzonder moeilijk was. Onerva renheid van de invallers aan DIOK-zijde leidde vaak tot rom melige situaties en weinig in ventiviteit. De scrum werd bo vendien steevast naar achteren geduwd, waardoor de drie- kwarters niet snel genoeg balbe zit kregen. De rust ging in met een stand van 0-0. In de tweede helft scoorde Willem Slomp (6-0: try en con versie) al snel voor Hilversum na slordig defensief werk van DIOK. Hierna was er heel veel druk van de Leidse ploeg en Da niel Brender Brandis en Ro bert Broers kwamen heel dicht bij een score. Ulteindeljk maak ten de Hilversummers toch goed gebruik van hun wind- voordeel en Robert Balkenstein zette dat om in punten door een try: 10-0. Het ondersteu nende spel en agressiviteit van RCH hadden uiteindelijk de doorslag gegeven. Ondanks de nederlaag zag DIOK-trainer Dick Altink toch positieve punten: „Ondanks de onervarenheid werd toch vaak compact en goed gewerkt, maar met name verdedigend hebben we nog veel te leren." Gelegen heids-aanvoerder Yves Kummer beaamde dit en voegde eraan toe: „Verliezen is niet erg, maar als mensen niet komen opda gen kan DIOK een kaartenhuis worden dat binnen vier weken instort." Hiermee doelde hij op het feit dat een aantal vaste krachten om onbekende rede nen afwezig was. „Het idee is dat mensen opgeleid worden en alleen met elkaar kunnen we iets bereiken." toernooi om de World Cup. We zaten daar vorig jaar heel dicht bij, maar toen is gebleken dat Nederland genoeg talent bezit, mits de voorwaarden aanwezig zijn de ploegen, goed te begelei den. De FIRA-competitie is na tuurlijk belangrijk, maar het toernooi om de wereldbeker straalt veel meer uit." De Hagenaar zal zich regio naal gaan oriënteren. „Daar ligt tenslotte de basis. Je kunt nu wel gaan denken aan een vol leybalsysteem, maar daarvoor ontbreken ons de middelen. De trainingen zullen echter worden opgevoerd, er komen onder meer trainingskampen. Een en ander is reeds besproken met clubcoaches, want wanneer we willen gaan meetellen zal er veel meer tijd moeten worden gesto ken in trainingen en wedstrij den." Theo Snijders, de succesvolle coach van de Nederlandse Rug by Bond, ziet zijn taken bij deze bond aanzienlijk uitgebreid. Hij is benoemd tot technisch coör dinator en naast hem zal nog iemand worden benoemd voor het propageren van rugby op scholen en universiteiten. Hiervoor heeft de NRB subsi die gekregen van het ministerie van wvc. Met deze benoemin gen is de functie van technisch directeur, die in het verleden door de vorig jaar overleden Denis Power werd vervuld, ko men te vervalleh. Snijders, die tijdens het Bechet-toemooi zijn plannen ontvouwde, heeft voor zijn se lectie een zeer ambitieus pro gramma opgesteld. „Het doel ervan is om over vier jaar de eindstrijd te bereiken van het Bulgaarse turnsters heersen Bulgaarse turnsters hebben de zevende editie van het Alfred Vogeltoemooi (ritmische sport gymnastiek) beheerst. Hadden zij in voorgaande jaren nog geen noemenswaardige concur rentie, in het weekeinde in Beekbergen moesten zij de gymnastes van Dynamo Mos kou naast zich dulden. De Russische formatie, die voor het eerst aan het toernooi deelnam, deed de grootste greep in de met 20.000 gulden gevulde prijzenpot. De overwin ning in het klassement voor groepen leverde 7500 gulden op. In de individuele rangschik king was de Bulgaarse Dimi- trenka Todorova overtuigend winnares. De routinier, vorig vierde bij het Europees in np op alle v de onderdelen (bal, lint, hoep knots) de sterkste. Zij liet de E ropese jeugdkampioene van dit jaar, haar landgenote Zornitsa Kalencka, ruim achter zich. Voor de Nederlandse afvaar diging was' de zevende editie van het Vogeltoemooi de laatste mogelijkheid zich voor de we reldkampioenschappen, begin oktober in Athene, te plaatsen. De Nederlandse groep voldeed zonder al te veel moeite aan de niet al te scherpe limiet van 34.00 punten. De beste indivi duele prestatie kwam op naam van Liane Gransch, die zeker naar de Griekse hoofdstad wordt gestuurd. Anders ligt dat voor nationaal kampioene Vanessa Bemhart, die de grens van 31,60 wel haal de, maar niet op elk onderdeel voldeed aan de minimale norm van 7,9. Over haar deelneming en die van een derde Neder landse turnster, zal technisch directeur Dieter Weymans nog een definitief oordeel moeten vellen. MELICK ANP Een week voor het begin van de Europese titelstrijd heeft de na tionale volleybalploeg geleerd van een afgang. Nederland won het eerste en derde oefenduel in een serie tegen Zweden, maar ging in het tweede treffen gena deloos onderuit. De instelling deugde niet, de ploeg verdween met schaamrood tot de oren naar de kleedkamer. liet Brabantse Someren zag de Nederlandse ploeg zaterdag van zijn slechtste kant. De wan vertoning eindigde in 0-3 (6-15 10-15 13-15). Meteen na afloop verdwenen de spelers voor een praatsessie naar de kleedkamer. Geen scheldpartij, maar met diep gebogen hoofden. „Ze wil den zo snel mogelijk uit de ogen van het publiek. Ze schaamden zich diep. Ik ook trouwens", zei bondscoach Harry Brokking. „Concentratie is een belangrijk onderdeel van volleybal. We kunnen ons deze instelling niet veroorloven." Met het oog op het EK vond Brokking de houding niet goed te praten, ten hoogste een beetje begrijpelijk. De ploeg zal alle energie nodig hebben om NIEUWSLIJN de zware groep (met Italië, Bul garije. Joegoslavië, Tsjechoslo wakije en Frankrijk) ongeschon den door te komen en dacht zuinig te spelen tegen de vrijdag immers kansloze Scandinaviërs. Zweden was tweede tijdens het vorige EK, gehouden in eigen Het herstel kwam gisteren, in Melick, door een zege van 3-1. Ron Zwerver was de deceptie van een dag tevoren nog niet helemaal kwijt, maakte drie stopfouten en werd op 1-8 ver vangen door Koek. De set ging verloren met 10-15, waarna Zwerver terugkwam en Neder land de wedstrijd via 15-1 15-8 en 15-6 naar de hand zette. Het niveau was weer goed, zoals vrijdag in Sittard. Brokking sprak van twee les sen. „Ten eerste moeten we de wedstrijd maximaal ingaan. De manier waarop we zaterdag ac teerden, past niet bij ons. We moeten maximaal springen, tempo spelen, slaan en concen treren. Anders ga je onderuit te gen een ervaren team als Zwe den." Als tweede voerde Brokking aan. dat het team de neiging heeft te gemakkelijk te leunen op de extra klasse van Ron Zwerver. De instelling van: „oh, De Zweed Urban Lennartsson heeft de bal zojuist over het Nederlandse blok geslagen. Oranje kon niet echt imponeren. FOTO ANP Zwerver helpt ons wel uit de dragen, agressie dienden te to- problemen." Vandaar dat hij de nen. Met het gevolg dat gisteren stroef gestarte stersp Ier wisselde. Anderen beseften toen, dat ze de ploeg moesten tweede set, toen Zwerver terug keerde, zes mensen scherp wa- De Nederlandse ploeg traint groepsduel vol[ morgen en woensdag nog in de pees- en viereldl Bankrashal, Amstelveen. Don derdag is de reis naar Hamburg, waar twee dagen later het eerste tegen Euro- npioen Italië. De basis sal bestaan uit Selin- Zwener, Benne, Klok, Van Horst en Held. Maandag 2 september 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK Opnieuw een triathlonzege voor Rob Barel. Dit keer won hij in Oister wijk. FOTO ARCHIEF Rob Barel heeft gisteren in Oisterwijk kwart-triathlon gewonnen. De 34-jarige dam fietste uit Overberg zegevierde i Kiens, die drie vorige edities va strijd op zijn naam bracht. Op de finish, na 1500 meter 40 km fietsen en 10 km lopen, was het ver schil 43 seconden. Pim van den Bos eindig- de als derde. De triathleet uit Oostknollen- liep de race met een pet, de tekst „NTB bedankt." Daarmee verwees hij naar zijn uitsluiting door de Nederlandse Triathlon Bond voor de Europese titelstrijd op de korte triathlon, die volgende week in Genève wordt gehou den. Van den Bos mag niet meedoen omdat hij in het weekeinde van het EK in Almere startte in een zware vedstrijd in Frankrijk. Barel, die wel ded uitmaakt van de Ne derlandse afvaardigng naar het EK, kwam in Oisterwijk het pakoers verkennen. Vol gend jaar wordt het Nederlands kampioen schap kwart-triathbn in het Brabantse plaatsje gehouden. Sturm Graz boekt kleine zege Sturm Graz, tegenstander van FC Utrecht in de eerste ronde van het UEFA-cuptoemooi, heeft zaterdag voor de Oosten rijkse competitie een minimale overwinning (1-0) behaald op VSE St. Polten. Daardoor kwam Sturm Graz op negen punten in evenveel wedstrijden. De treffer viel in de 26ste mi nuut door de pas 18-jarige Günther Neukirchner, die daar mee zijn eerste competitiedoel- punt maakte. Sturm had de ze ge voor een groot deel te dan ken aan de buitengewoon de fensieve taktiek van de tegen stander, die nauwelijks over de middenlijn kqwam. Doelman Paal stond echter pal bij inzet ten van Holzer en Kogler. Er wa ren slechts 2.000 toeschouwers.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18