Sport VS pakken meeste titels 1 Van Dorp zoekt heil in zandbak Snelwandelaars hand in hand over de finish Taniguchi maakt Japanse droom op de marathon waar Maandag 2 september 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD V, Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTCER J HOOGERDUK TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 17 NIEUWSLIJN Pragt snelt naar vierde plaats in Lille L1LLE Huub Pragt is als beste Nederlander geëindigd op de halve marathon van Lille. Met een vierde plaats bleef de Leide- naar Adri Hartveld (AAV '36) tien seconden voor. Op de Australi sche winaar Wilson (1.04,37) moest Pragt ruim een minuut toe geven. Aart Stigter (AAV) had in Heerlen 1.07,51 nodig voor de 21,1 kilometer, waarmee hij de achttiende plaats voor zich opeiste. Harry Versteegen (De Bataven) werd in Obdam tweede op een stratenloop van negen kilometer. Theo van de Veek (De Spartaan) eindigde in Oudenbosch als vierde op de halve mara thon. Jeugdrecord hoogspringer Ootjers HOORN Sven Ootjers heeft bij atletiekwedstrijden in Hoom het Nederlands jeugdrecord hoogspringen op 2,16 meter ge bracht. De atleet van NOVA uit Warmenhuizen verbeterde zijn record met één centimeter. Ootjers was sinds 14 juli recordhou der met Jacco Boekhouder. Leython wisselvallig in oefenduels LEIDEN Leython is de oefencampagne met twee overwinnin gen en een nederlaag begonnen. De Leiderdorpse volleyballers versloegen Zovoc met 2-1 en NOVO met 2-0. Bij de Noordwij- kers speelden Van Dalen en Leeflang mee, twee ex-Leythonspe- lers. Leython, waarbij spelverdeler Hans Broere zijn rentree maakte, verloor de slotwedstrijd tegen Tonegido met 0-2. In het oefenprogramma van Leython staat op 28 september een drie kamp in sporthal Op Dreef gepland, waaraan Tornado en Reflex Kampen deelnemen. Eerste ronde voor Walter Scheltens LEIDEN Walter Scheltens heeft de eerste ronde van het snookertoernooi om de Rijnlandbokaal op zijn naam gebracht. In de Snookerij in Leiden versloeg hij gisteren Leen van der Plas in de finale met 2-0. Scheltens was in de eindstrijd gekomen door een zege van 2-1 op Willem Hoekstra, terwijl Van der Plas Jimmy Ellis terugwees met dezelfde cijfers. De verliezersronde werd een prooi voor Edwin van Orssagen die Ron Philippo kolpte. De hoogste break werd gerealiseerd door Co Vrins. Hij kwam tot een serie van 41. Het toernooi om de Rijnlandbokaal is dit seizoen in een nieuw jasje gestoken. De spelers kunnen punten verdienen voor een regionale ranking. Vier zalen, De Snookerij en Center uit Leiden, The Pocket uit Katwijk en Jumbo uit Warmond doen er aan mee. Vorig jaar nog werden al le rondes in Warmond verspeeld. MET TIEN TITELS waren de Verenigde Staten het meest succesvol tijdens de wereldkampioenschap pen atletiek in Tokyo Geen vrouw ter wereld doet dit Heike Henkei na. De Duitse hoogspringster was al zeker v bedwong. het goud, toen zij stijlvol de hoogte v Vijftig kilometer wandelden Alexander Potasjov en Andrei Perlov zaterdagmorgen in de stromende regen en zware wind zij aan zij. Na 3 uur 59 minuten en 9 seconden passeerden zij met de armen om elkaar heen geslagen de finish van de 50 kilometer snelwande len. Hoewel zij op het oog volstrekt gelijk waren, mocht enkele uren later de fors gebouwde Potasjov de gouden medaille in ont vangst nemen voor wereldrecordhouder Perlov. De Duitse veteraan Hartwig Gauder, die ooit van de BRD terugging naar de DDR, ein digde op ruim twee minuten achter het Sovjetrussische tweetal als derde. De Verenigde Staten en de Sovjetunie hebben het der de toernooi om de wereld titels atletiek afgesloten als de meest succesvolle na ties. Van de 43 te verdelen titels gingen er tien naar de Amerikanen en negen naar de Sovjetrussen. Het tradi tionele Amerikaanse supe rioriteitsgevoel werd giste ren in het slotnummer toch nog even afgestraft door de overigens tegen vallende Britse ploeg. Op de 4 x 400 meter hielden de Engelsen in een nieuw Eu ropees record van 2.57,53 de VS achter zich. TOKYO ANP De samenvoeging van de vroe gere BRD en de DDR bracht niet de verwachte oogst aan we reldtitels. Het bleef bij vijf, waarbij de balans juist door sloeg naar het oosten. Katrin Krabbe won zowel de 100 als 200 meter en Lars Riedel het di- cuswerpen bij de mannen. Uit het westelijke gedeelte kwamen de wereldkampioenes zeven kamp (Sabine Braun) en hoog springen (Heike Henkei). Katrin Krabbés hoop om net als een jaar geleden in Split bij de Europese titelstrijd drie kam pioenschappen in Tokyo te ver overen, vervloog toen Heike Drechsler in de 4 x 100 meter als laatste loopster te vroeg wegging. Zij moest inhouden en dat kostte Duitsland een gou den medaille. Krabbe revancheerde' zich later in de aflossing over vier maal een ronde door als tweede loopster een uitermate belang rijke bijdrage te leveren in het veroveren van het brons. Beide estafettes waren overigens in het verleden het onbetwiste do mein van de DDR. Het verlies op de 4 x 400 meter hadden de Amerikanen te wij ten aan hun selectiesysteem. Michael Johnson, is evenals in 1990, de snelste loper op de 400 meter. Johnson was echter niet opgesteld omdat hij bij de na tionale kampioenschappen half juni in New York uitsluitend voor de 200 meter had gekozen. Hij had de slotaanval van de Engelsman Kriss Akabusi, die wereldkampioen Antonio Petti- grew op de laatste 50 meter voorbij streefde, ongetwijfeld wel gepareerd. De laatste twee dagen van het WK bevestigden zes atleten waarom zij dit seizoen boven aan de wereldranglijst staan. De Zwitserse kogelstoter Werner Günthör bleef de concurrentie met 21,67 meer dan een meter voor. Heike Henkei won de fi nale hoogspringen met 2,05 meter, een Duits record. De Amerikaan Charles Austin, dit seizoen goed voor 2,40 me ter, was geen partij voor de ge blesseerde wereldrecordhouder Javier Sotomayor. De lange Cu baan sprong met een omzwach telde enkel, die hij voortdurend met een spuitbus koel hield. Nadat Austin over 2,38 meter was gegaan, een hoogte die 'So to' oversloeg, probeerde de Cu baan het eenmaal op 2,40 me ter, waarna hij gebaarde genoe gen te nemen met het zilver. Austin liet de lat nog wel op de wereldrecordhoogte van 2,45 meter leggen, maar faalde drie keer. De titels op de vier resterende individuele loopnummers van het slotweekeinde, gingen alle naar Afrika. Noureddine Morce- li herhaalde het succes van landgenote Hassiba Boulmerka op de 1500 meter een dag later bij de mannen. De Algerijnse moest na haar triomf onder steund worden omdat zij bijna in een delirium geraakte. De Kenyanen, eerder al suc cesvol op de 800 en 10.000 me ter, verdubbelden hun aantal wereldtitels. Yobes Ondieki speelde op de vijf kilometer met zijn tegenstanders en Moses Kiptanui en Patrick Sang ver deelden op de 3000 meter steeple het goud (Kiptanui) en het zilver (Sang). ROOSENDAAL WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Yvonne van Dorp probeert nog wat van haar seizoen te maken. Aan de vertesprong van 6,15 van vrijdagavond in Amersfoort koppelde de Leidse atlete giste ren in Hoom een redelijke 400 meter (55,05). Bataaf Joost la Lau was in Amersfoort met 2.23,07 sneller dan ooit op de 1000 meter. Voor Yvonne van Dorp blijkt het verzetten van de bakens tot goede resultaten te leiden. De atlete van AV Holland, die on langs wisselde van trainer, keer de tijdelijk terug naar het num mer waarop ze als juniore al furore maakte. Als verspringster rukte zij in Amersfoort op naar de derde plaats op de nationale ranglijst van dit jaar. Van Dorp versloeg de nummer twee en drie van Nederland zeer over tuigend. Op de tweede poging van Van Dorp, waarin de Leidse met een toegestane rugwind van 1,4 meter tot een Leids re cord van 6,15 kwam, moesten haar tegenstanders meer dan een decimeter toegeven. „Toch ga ik me niet toeleggen op het verspringen. Dit was voor dit seizoen zelfs mijn laatste ver- springwedstrijd. De 400 meter is voor mij nog steeds het belang rijkst." Joost la Lau kwam ook aan de start in de sterkbezette wed strijd in Amersfoort. De Bataaf zet het hele jaar al sterke tijden neer en ook vrijdag was het niet anders. Op de 1000 bouwde hij net als een week eerder op een 800 meter de race op met Hage naar John Sloot. In tegenstelling tot vorige week was Sloot nu de sterkste. La Lau gaf echter met zijn sterke persoonlijk record van 2.23,07 slechts vier honder- ste toe. In Roosendaal vond de vijf- districtsontmoeting plaats, de wedstrijd tussen de jeugdatle- ten van de districten van de at- letiekunie. Van de Leidse dele gatie behaalde Lissenaar Stefan Molenaar de hoogste klassering. Met een vertesprong van 6,67 werd Molenaar de derde. Net als over zijn slechte 110 meter hordenrace was de atleet van de Spartaan ontevreden over zijn afstand. „Ik voelde me goed maar het kwam er niet uit." De wisselende rugwind In Roosen- Van Raamsdonk k.o. op Curasao Hubert 'Ibi' Zimmerman, derde op de wereldranglijst van de IBF (International Boxing Federa tion), heeft op zijn geboorteei land Curasao de Koninkrijkstitel boksen in het cruisergewicht gewonnen. Hij haalde zaterdag de titel binnen, dankzij een k.o.- zege op Pedro van Raamsdonk. In de tiende ronde Sloeg de lan ge Nederlander languit tegen het canvas toen hij door Zim merman werd geveld door rechtse hoek. Van Raamsdonk (82 kilo) kwam in Willemstad voor de negentiende keer in de ring als professional. Acht keer had hij voortijdig door een ko-zege de ring kunnen verlaten. Een glori euze aftocht zat er dit keer voor Van Raamsdonk niet in. Reeds in het begin partij had Zimmerman het ini tiatief. In de vijfde ronde beleef de Van Raamsdonk zeer moei lijke momenten toen hij na een serie stoten hulpeloos in de rou wen hing. De gong redde hem. Ofschoon de Nederlander in de tussenliggende ronden redelijk overeind bleef kwam voor enige duizenden toeschouwers de KO niet als een verrassing. Van Raamsdonk werd voluit geraakt en werd uitgeteld. De strijd om de Koninkrijksti- tel vond plaats in het kader van een internationaal boksgala op Curasao, waaraan ook de Ne derlander Regilio Tuur deel nam. Hij werd gekoppeld aan de Colombiaan Wilson Fontal- vo, die al snel niet bleek oppge- wassen tegen de aanvalsfracht van Tuur. In de achtste ronde leverde hem dat acht tellen rust op na een vloeiende combinatie van stoten. De uitslag was aan geen enke le twijfel onderheving: Tuur winnaar op punten. Sinds gisteren is Hiromi Taniguchi een held in Japan. Hij werd toor eigen publiek wereldkampioen op de m« rathon. .foto a TOKYO GPP Hiromi Taniguchi was al een gevierd marathonloper in Ja pan. Na zijn WK-triomf zal de verafgoding geen grenzen meer kennen. Tot onbeschrijflijke vreugde van miljoenen landge noten bezorgde de 31-jarige employe van de Asahi Kasei Chemical-fabrieken zijn land het eerste atletiekgoud uit de WK-geschiedenis. „Het was al tijd mijn droom om eens een keertje met de Japanse vlag in de handen door een stadion te mogen rennen", glunderde de door vermoeidheid zwaar gete kende Taniguchi na de in 2.14.57 uur voltooide kruisweg. Zondag 1 september werd tot nationale feestdag uitgeroepen in Japan, dat op marathonge- bied een zeer rijke traditie heeft. Het dagblad Hochi Schimbum kwam zelfs met een extra editie uit en minister president Toshi- ki Kaifer hing hoogst persoon lijk de gouden medaille om Ta- niguchi's nek. „Dit is de mooi ste dag van mijn leven en een historische dag voor Japan", sprak de stralende Tanighuchi 's avonds na de grootse huldi ging in een uitverkocht stadion. De mond wijd opengesperd, het hoofd schuin opzij han gend. Taniguchi houdt er een eigenaardige manier van lopen op na. Daar kwam in de eindfa se van de monsterloop nog een pijnlijke grimas bij toen hij na 38 kilometer ontsnapte uit de kopgroep met Saleh, Shinohara en Huruk. „Ik wist dat iedereen zou lijden en wilde op dat punt gokken." Op de demarrage van de op speciaal schoeisel voort snellende Tanighuchi hadden de achtervolgers geen passend antwoord. 'Hoe zwaarder de race, hoe meer voldoening', was één van de wijze lessen die Taniguchi van de oude leermeester Naka- mura meekreeg. De marathon van gisteren was zijn zwaarste beproeving. De Japanners mochten voor eigen publiek ge woon niet falen. „Het was een kwestie van rustig blijven, me gedeisd houden achter de rug van een boomlange Canadees om zo weinig mogelijk hinder van de wind te ondervinden en op het juiste moment toeslaan." Lijdensweg De lijdensweg werd een glorieu ze triomftocht voor Taniguchi, die vorig seizoen ook al in Rot terdam de hoofdprijs greep. „Ik heb zwaar moeten afzien, maar die medaille vergoedt alles." Het was de derde keer dat de lichtgewicht uit Miyazaki zege vierde in de keizerlijke residen- de hoge luchtvochtigheid en de afstand. „Hier loop je op plaats, dus start je behoudend omdat je weet dat je de meeste deelne mers toch weer zult tegenko men". verwoordde Dirks zijn tactiek. Toen hij na tien kilome ter nog niemand was gepas seerd kreeg de Brabantse tuin der even twijfels. „Je wilt wel harder lopen, maar je mag niet." Korte tijd later haalde hij 'De mooiste dag van mijn leven en een historisch moment voor Japan In de slachtpartij van Tokyo sneuvelden met het klimmen van de temperatuur in de vroe ge ochtenduren van 25 naar dik 30 graden vele reputaties. Shahanga, Mekonnen, Dadi en Takayama waren de meest pro minente uitvallers. Anderen zoals Wakiihuri, Ikangaa en Hussein kwamen niet eens aan het vertrek. Tonnie Dirks (16de in 2.22.17) en Kim Reynierse (23ste in 2.26.50) doorstonden de hitte-test glansrijk. Hun zui nige manier van lopen was het enige wapen tegen de warmte, de overmoedig gestarte atleten toch één voor één in, ondanks steken in de zij na het 32 kilo- meter-punt. Reynierse. de namens Aruba deelnemende Zeeuw, liet zich evenmin verleiden tot een hoog aanvangstempo. Na tien kilo meter bezette hij de 48ste plaats van 60 starters. Na 25 kilometer lag hij 40steen aan het eind van de slopende rit passeerde hij nog de Tsjech Vrabel en finishte als 23ste. „Ik heb alleen maar mensen ingehaald", zei Reynierse. redelijk tevreden. daal was echter voor de ver springers een negatieve factor. Twee vierde plaatsen waren cr voor Bianca Vermond van AV Holland en Nicole van Grieken van De Spartaan. Beiden liepen de 400 metir. Van Grieken die met de horden. Vermond maak te haar bronzen plak van het NK dit jaar waar met een tijd van 58,83. Van Grieken verbe terde haar persoonlijk record met maar liefst twee seconden tot 69,32. Marijn van der Ploeg comple teerde het Lissese trio in Bra bant. De steeple-loper moest door een verschuiving in de ploeg uitkomen op de 1500 me ter. Na een rustige start („Eigen lijk kon ik niet veel harder op dat moment") bleek Van der Ploeg nog genoeg energie over te hebben om op het laatste stuk twee tegenstanders te ach terhalen. Van der Ploeg werd zesde in 4.10.99. Ook Bataafse Saskia Engels kwam gisteren goed voor de dag. De 17-jarige scholiere vreesde vooraf voor een nog niet geheel herstelde kniebles sure. Maar na een ronde van 69 seconden bleken haar reserves toereikend om na 800 meter 2.18.83 op de klokken te bren gen. AV Holland-sprinter Fa bian van den Barselaar bleek ook bij de vijfdistrictsontmoe- ting nog niet terug te zijn op zijn niveau van voor de vakan tie. Bij sterke tegenwind kwam hij op de sprintnummers tot twee voorlaatste plaatsen. B-ju nior Bram Tijdhof (Holland) legde de 800 meter af in 2.02,70. De Open Zeeuwse meerkam pen trokken enige Bataafse deelnemers en een ex-Bataaf. Junior Richard Hockx, nu lid van AV Holland, werd tweede met een totaal van 5236 punten. Het sterkst waren zijn 16,0 op de horden en 3,30 met de pols stok. Hany van der Velde werd bij de senioren vijfde (5644). Na een zwak begin op de 100 meter en het verspringen, herpakte Van der Velde zich uitstekend. Vooral zijn 1,92 bij het hoog springen is een knappe presta- Op Papendal verbeterde El- semieke Roksnoer met 1,56 het clubrecord hoogspringen van de Bataven bij zowel ae C- als de B-meisjes. Els Koolloos pakt draad snel weer op Els Koolloos is, na het ongeluk in de Ronde van Zweden, weer terug in het peloton. De Lisses- se behaalde zaterdag de zesde plaats in Oudewater. Angela van Smoorenburg uit Langeraar kwam als derde over de eindstreep. Helaas voor haar sprongen er twee rappe vrou wen mee: Magaretha Groen en wereldkampioene Ingrid Harin- ga. De laatste was duidelijk de sterkste in de eindsprint. Bij de B-amateurs behaalde Ton Griep zijn 19de overwinning. Alex Jan sen werd zesde. Paul Kooijman (12) en Herman de Jong 15) re den ook in de prijzen. Petra Grimbergen kwam in Huizen als vierde aan de finish. De Rijnsburgse kampioen van Nederland moest Monique Knol, Lenie Dijkstra en Cora Westland voor zich dulden. Etienne Vergeer was zaterdag oppermachtig tijdens een junio renwedstrijd in Den Haag. De Warmonder troefde een aantal Swift-coureurs af. van wie Mark Varkevisser als derde eindigde. Mennolt leijzerraes en Martijn Noordermeer vielen net buiten de top tien. Een dag later won Vergeer weer. ditmaal in Heemskerk. Voor Varkevisser resteerde de zeventiende plaats. Junior André Möhlmann reed in Fijnaart en Culemborg een ne gende en een vijfde plaats bij el kaar. Op de Bult won Hans Aliens van Henk Kern en Rob Vrrh.i gen. SERVE! DgRKS mui zijn persoonlijk record op de 20 ki lometer snelwandelen verbe terd. Het gastlid van AV Holland werd zesde in 153.37.2 en kwa lificeerde zich daarmee voor het NK volgend jaar.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17