Sport Rebel Bergkamp redt Ajax PSV ook sterk zonder Romario 1 Lattek start bij Köln met remise Van Basten begint met scoren NIEUWSLIJN Ghana jeugd-wereldkampioen MONTECATINI - Ghana is het jongste voorbeeld van de op komst van het Afrikaans voetbal. De nationale ploeg voor spelers tot zeventien jaar werd in Montecatini wereldkampioen, door in de finale met 1 -0 van Spanje Het doelpunt van Duah viel een kwartier voor tijd. De Ghane- zen. van wie Nii Lamptey al furore maakte bij Anderlecht, waren fysiek en conditioneel veel sterker dan de Spanjaarden, die vorig jaar Europees kampioen werden in de categorie tot zestien jaar. Argentinië werd derde door de strafschoppen beter te nemen dan Qatar. Na de verlengingen stond het 1-1. Remco Boere overtuigt niet GENDT - Remco Boere heeft de technische staf van Feyenoord in zijn eerste oefenwedstrijd nog niet kunnen overtuigen. De 29- jarige aanvaller scoorde zaterdag in het duel tegen de amateur club De Bataven (7-1weliswaar drie keer, maar trainer Hans Dorjee hechtte aan die produktie niet veel waarde. „We wisten al dat Remco gemakkelijk doelpunten maakt", aldus Dorjee. „Hij staat nu eenmaal op een positie, waar zich vooral tegen amateurs veel kansen voordoen. De indruk van Boere die ik de afgelopen twee weken tijdens de training heb gekregen, is bevestigd. Hij komt in conditioneel opzicht tekort. Begin volgen de week besluiten we na onderling overleg of we met elkaar ver der gaan. Beide partijen moeten nog een afweging maken." Middenvelder loan Sabau maakte bij Feyenoord een bevredi gende rentree. EREDIVISIE Clayton 0-3, 75. kaart Jerrj SW Dordre Roda JC - Volendam 15 (0-0). 0-1, 54. De Freitas 0-2, 65. Cl De Freitas 0-4, 76 Arnold 1-4, 81 Clayton (strafschop) 1-5 Scheidsrechter Van VI» Toeschouwers: 5000 Gele kaart Sier (Vole Fortuna - FC Groningen 2-2 (0-1). 31. Mei Zege Heerenveen DEN HAAG ANP De dure voorhoede van NAC heeft na 270 minuten voetbal pas'één doelpunt gemaakt. NAC verloor de topper van de vijfde speeldag in de eerste divisie te gen Fleerenveen (0-2), dat net als Heracles negen punten heeft. Woensdag is Heracles - Heerenveen, beslissend in de eerste periode. NAC-Heeren- veen was mede beladen, omdat de clubs vorig jaar ruzieden over het feit wie in de eredivisie zou voetballen bij het eventuele verdwijnen van SW. Een voor barige discussie, naar later bleek. Ruim 6.000 toeschouwers aan de Beatrixstraat waren te leurgesteld en hoorden de har de kern roepen dat trainer Pot wel kan vertrekken. Camataru en Roelofsen scoorden. John van Loen haalt uit en zorgt voor de schitterende openingstreffer van Ajax. Ajax-MW (3-0) was al drie kwartier onderweg toen Den nis Bergkamp pas tot leven kwam. De veronderstelling dat hij daarvoor de boel saboteerde, zou te ver voeren; de jonge Ajacied is daar de persoon niet naar. Maar feit is wel dat de topscorer van het afgelopen seizoen voor de pauze chagrijnig en ongeïnteresseerd meehobbelde. Hij raakte in de eerste helft geen bal en zelfs een strafschop was niet aan hem besteed. Aloy Agu, een Nigeriaanse keeper met franje in Maastrichtse dienst, kon het non chalante schotje simpel stoppen. Bergkamp lag dwars uit onvrede over de rol die Leo Beenhakker voor hem in petto had. Hoewel de sierlijke aanvaller zijn coach reeds meermalen heeft laten weten zich op de rechtsbuiten plaats niet meer happy te voe len, had deze hem toch weer naar die door hem verfoeide positie verbannen. Door de nood gedwongen, zou Beenhakker later verklaren en hij verwees daarbij naar de afwezigheid van Johnny van 't Schip en Bryan Roy, beiden her stellend van blessures. Roy zat op de tribune en zal ook niet voorkomen in de selectie van het Nederlands elftal voor de oefeninterland volgende week woensdag tegen Polen. Voor Van 't Schip wordt het inzake Oranje ook kort dag, al behoor de hij tegen MW al weer tot de wisselspelers. Beenhakker „Ik had hem er alleen zitten voor het geval wij in de laatste tien minuten misschien nog iets zouden moeten forceren." Van 't Schip kon aan de kant blijven. Niet in de laatste plaats omdat er in de tweede vijfen veertig minuten een heel ande re Dennis Bergkamp tussen de lijnen leek te staan. Beenhakker had in de rust tot een correctie besloten. Stefan Pettersson kon gaan douchen. Dan Petersen, diens vervanger, werd rechts buiten en Bergkamp nam ach ter Van Loen de positie in van schaduwspits. En zie, ineens etaleerde de dwarsligger van voor de rust wel dadendrang, straalde hij spelvreugde uit en had hij ook scherpte in zijn ac ties. Twee puntgave treffers waren daarvan het gevolg. Vooral zijn tweede en Ajax' derde doelpunt was er eentje om in te lijsten; een wonderschoon stiftballetje over de vergeefs graaiende Agu. De grieperige John van Loen, in de slotfase vervangen door Ron Willems, had na ruim een half uur de score opengebroken. Met Petersen, een Deense durfal met originele passeerbe wegingen, kwam er meer struc tuur in de Amsterdamse aan- valspatronen. De 19-jarige po tentiële goudvink uit Odense hield het veld breed, terwijl Bergkamp voor de rust voortdu rend naar binnen trok en de op eenhoping van spelers voor het MW-doel alleen maar in mas saliteit deed toenemen. Been: hakker: „Dennis is geen braaf jongetje dat op de vleugels blijft staan; ik heb daar begrip voor. Maar tegen ploegen als MW, die met een gesloten verdedi ging spelen, heb je juist mensen nodig voor aan de zijkanten, anders is er helemaal geen doorkomen aan. En Petersen (kampt met de naweeën van een enkelblessure-red.) was nog maar fit voor een halve wed strijd." Vier punten en acht doelpunten is een score waarmee PSV tevre den kan zijn. Twee tamelijk las tige uitwedstrijden werden bin nen vier dagen zonder proble men afgewerkt. De grootste winst is echter dat PSV een echt team aan het worden is. Gisteren tegen Sparta (1-3) bevestigde de landskampioen de indmk die woensdag bij For tuna (2-5) was gewekt: PSV is ook zonder Romario een topelf- tal. Zonder de Braziliaan voet balde PSV tegen Fortuna en Sparta meer dan verdienstelijk en vooral ook als collectief sterk. Over twee weken, als PSV weer de volgende wedstrijd speelt, is de kleine spits er ongetwijfeld weer bij. Robson zal het wel zien. De Brit moet inwendig gek worden van de nukkige ster. Was het cynisme zoals Robson gisteren de stand van zaken rond Romario voorstelde? „Hij heeft nu drie dagen hard ge traind, of toch behoorlijk hard getraind. Hij heeft zelfs heel erg gezweet." Even eerder vertelde Robson bijna trots (of ook cynisch?) dat hij de Braziliaan stapje voor stapje onder controle krijgt. De Brit maakte geen woord vuil over het volledig mislukte laatste half uur van de ontmoe ting. Wat in de zich almaar ni vellerende Nederlandse compe titie steeds vaker gewoonte wordt, een duel dat deels en vaaks goeddeels mislukt, zou in Robsons Engeland onmogelijk zijn. Eigenlijk was het merk waardig dat Sparta-PSV na de 1- 3 van Koeman in de 60ste mi nuut doodbloedde. Beide elftal len pakten uit met een opstel ling,die aanvallen verried. Spar ta speelde in de verdediging, net als tegen Feyenoord, een- op-een. PSV deed het opnieuw met vier spitsen en een aanval lende Popescu als libero. Na een uur echter was het pleit in Eindhovens voordeel beslist en gaf Sparta zich ge- wonnen. Voor rust was het elftal van Rob Jacobs nog redelijk in de wedstrijd geweest. Het was Sparta's verdienste dat de 1 landskampioen in de eerste 1 helft nog niet definitief kon weglopen. De beginfase was zelfs voor de gastheren die Van Breukelen diverse keren op de proef stelden. De keeper hield zich goed. kwam over anderhalf uur tot zeker vier voortreffelijke reddingen, al stonden er enkele zwakke, gevaar stichtende ac ties buiten zijn doelgebied te genover. Jacobs weet dat hij best een leuk elftal heeft, dat het onder de droge Van Doorneveld vorig jaar alleen aan kleur en bluf ontbrak. De zwakke Faber en Veldman, beiden overigens nog eigendom van PSV, vielen giste ren opnieuw door de mand, voor het overige mag Jacobs ge rust een poging wagen Euro pees voetbal te verdienen voor Spangen. Metgod, de jonge Van der Gaag (ook al van PSV), Valke en Dennis de Nooijer vormen een aardige as, die vooral voorin (Vurens en Helder) van prima flanken is voorzien. Tegen Sparta was Vanenburg weer betrokken bij een goal. Na een kwartier legde hij de bal breed op Popescu die meteen de een-twee zocht met Eller- man. De combinatie was net zo perfect als de afronding van de Roemeen: 0-1. Pas na rust kon PSV verder uitlopen. Kalusha, ingevallen voor de gisteren te genvallende Hoekstra, smeet een bal voor, waarmee Kieft bij de eerste paal wel raad wist: hard kopte de spits voorbij de slecht opgestelde Metgod: 0-2. Diezelfde minuut nog kwam Sparta terug, via Vurens. Vier minuten later echter bracht Koeman, die langzaam zijn plaatsje aan het vinden is, de marge weer op twee, toen zijn schot door Van der Gaag van richting werd veranderd: 1 -3. BUITENLANDS VOETBAL V Den i - Wagen. n 2-1 en Van Schijr l. 45 Bertol 1 Scheid touwers 1800 Ge (Telstar), De Kruif i RBC 0-2 (0-0) 57 Mutsaers 0- in Straalen 0-2 Schei Toeschouwers 2500, mgen- GA Eagles. BW Den Bos Anderlecht neemt leiding 1 1 2 3 2- 3 0 3 1 3 6- 9 0 13 1 1- 7 Programma woensdag: Gromngen-Twente. RKC Sparta, MW Den Haag, Feyenoord-Roda EERSTE DIVISIE Anderlecht heeft na de vierde speeldag van de Belgische voet balcompetitie alleen de leiding genomen. De formatie van Aad de Mos versloeg in een uitwed strijd Lierse SK (1-0). Medekop lopers KV Mechelen en Racing Genk verloren. Club Brugge, met 6-21 ten koste van Kortrijk, verspeel de als enige in de hoogste afde ling nog geen punt. Club werkte echter een duel minder af. De kopbal van Graeme Rutjes, tien minuten voor tijd, betekende zaterdag de moeiza me winst voor Anderlecht. Op nieuw haalde John Bosman het einde van de wedstrijd niet. Na een uur werd de teleurstellende spits gewisseld voor Walem. De hoofdstedelingen profi teerden van de misstappen, die door Mechelen (0-4 tegen Wa- regem) en Racing Genk (0-1 te gen debutant Aalst) werden be gaan. De Kneef en de Hongaar Balogh waren uitblinkers en doelpuntenmakers bij Ware- gem, dat bij rust al met 2-0 voor stond. Niederbacher en Hoes scoorden na rust. Mechelen verloor naast de wedstrijd ook nog Versavel, die met een vermoedelijk ernstige knieblessure per brandcard van het veld werd gedragen. Bryan Robson, de oudge diende van het Engelse voetbal, heeft zijn club Manchester Uni ted alleen aan de leiding in de League gebracht. Manchester stond thuis tegen Leeds United bijna de gehele wedstrijd met 0-1 achter. Vijf minuten voor tijd maakte de voormalige aanvoerder van de nationale ploeg gelijk. De Mancunians hebben een punt voorsprong op stadgenoot Manchester City en Liverpool. City verloor bij kampioen Ar senal, 1 iverpool won het stads- duel tegen Everton met 3-1. De tijdelijke terugkeer van Udo Lattek op de trainersbank heeft bij FC Köln niet geleid tot de eerste seizoenzege. Twee dagen na het ontslag van coach Erich Rutemöiler deelde de Keulse formatie in eigen huis de pun ten met het kwakkelende Bayem München: 1-1. De club uit de Domstad bleef door dat resultaat in de Bundes- liga steken op de teleurstellende zestiende plaats. Bayern zakte naar de achtste positie. De uitblinkende Effenberg opende voor 43.000 toeschou wers in de vijftiende minuut de score voor de Zuidduitsers. Stemkopf was de aangever. Met zijn derde competitietreffer be zorgde Banach zijn ploeg in de 63ste minuut een verdiend punt. Na de afgang woensdag tegen FC Nümberg (0-4) wijzigde in terim-coach Lattek, die slechts een enkele wedstrijd FC Köln wil begeleiden en de komst van de nieuwe trainer al heeft aan gekondigd. het tobbende elftal op vier plaatsen. De meest op vallende wissel betrof jeugdin- temational Heldt, die naar de reserves werd verbannen. Het gerenoveerde team stelde Lattek niet teleur. In de eerste helft moest de thuisploeg het initiatief nog aan Bayern laten, maar na de rust wogen beide partijen tegen elkaar op. „Er zit voldoende agressie in de ploeg", concludeerde lattek. „Het ontbreekt de meeste spe lers echter vooral aan zelfver trouwen. In een paar dagen kun je dat niet op een aanvaardbaar niveau brengen." Bij Bayem maakte doelman Hillringhaus een bevredigend debuut. Hij verving internatio nal Raimond Aumann, die woensdag in de verloren thuis wedstrijd tegen Bochum (0-2) een zware knieblessure opliep. Volgens trainer Heynckes heeft zijn vaste sluitpost voor 99 pro cent zeker zijn kruisbanden in zijn linkerknie gescheurd en is hij enkele maanden uitgescha keld. De top-drie van de Bundesli- ga ontkwam tijdens de zevende speelronde niet aan puntverlies. Hansa Rostock heroverde de koppositie op Eintracht Frank furt, hoewel in de topper tegen Leverkusen het eerste punt in een thuiswedstrijd werd ingele verd: 2-2. De uitslag deed recht aan het evenwichtige spelbeeld. Weichert en uitblinker Spies scoorden voor de thuisclub. Bij Leverkusen trof Kree twee keer doel. De favorieten zijn de Spaanse competitie gisteren begonnen met overwinningen. Real Ma drid liet het bij 1-0 in de uitwed strijd op het slechte veld van Cadiz. Landskampioen FC Bar celona won op eigen veld met 2-0 van Real Sociedad en Atleti- co Madrid evenaarde die score thuis tegen Burgos. De voor twee weken ge schorste Johan Cruijff woonde het openingsduel van zijn ploeg in Nou Camp met zijn echtge note bij in de ereloge. FC Bar- Peter Beardsley, vorig seizoen nog in het shirt van Liverpool, Winst voor Real en Barcelona celona speelde een uitstekende eerste helft, waarin de Bulgaar Hristo Stojtskov al in de achtste minuut voor het openingsdoel punt zorgde. Na de rust verloor FC Barcelona de greep op het middenveld en kon Real Socie dad beter tegenpartij bieden, zodat het een aantrekkelijke wedstrijd werd. De thuisclub kreeg niettemin de beste kansen. Twee minuten voor tijd maakte Ronald Koe man er 2-0 van uit een straf schop. Cruijff begon met de nieuwkomers Nadal en Witsch- ge op de bank. Marco van Basten heeft op de eerste speeldag van de Italiaan se competitie de goede voorne mens van AC Milan in daden omgezet. Een treffer van de oud-Ajacied leverde gisteren een nuttige 1-0-zege op bij pro movendus Ascoli. De roodzwar te formatie (met de wereldcup op het shirt) domineerde het duel van het begin tot het einde en liet bij vlagen superieur voet bal zien. Trainer Fabio Capello had de van Inter gekomen spits Serena op de wisselbank gelaten en Gullit weer nadrukkelijk in de aanval geposteerd. Daarmee opteerde de nieuwe coach voor het spelconcept van de afgelo pen jaren. De Nederlanders be gonnen zeer geïnspireerd aan het seizoen en zorgden in de beginfase voor het meeste ge vaar. Een kopbal van Gullit werd van de lijn gehaald door de Argentijn Troglio en Rijkaard trof uit een directe vrije trap de paal. voordat Van Basten (via zijn bewaker Benetti) in de 39ste minuut de bal achter de doellijn werkte. In de tweede helft voorkwam doelman Lorieri met enkele fraaie reddingen dat Ascoli met hogere cijfers werd afgtroefd. Aanvallend hadden gastheren niets in te brengen tegen het oppermachtige Milan. Sampdoria kreeg gisteren al te maken met de eerste grote tegenvaller. De ploeg verloor bij Cagliari met 3-2, nadat het lan ge tijd een voorsprong had ge koesterd. De kampioen moest het aanvankelijk doen zonder zijn spits Vialli, die de hele week niet had getraind vanwege een knieblessure. De 30.000 toeschouwers za gen in het eerste kwartier een ongekende beginfase in de oven van Sant'Elia (40 graden). De Braziliaan Paulo Silas zorgde echter na twaalf minuten uit een directe vrije trap voor het eerste doelpunt van dit seizoen. De van Cesena gekomen mid denvelder krijgt 700 (lessen rode wijn als extra premie voor dit wapenfeit. Binnen twee minu ten had Enzo Francescoli van de Sardijnse club gelijk gemaakt uit een strafschop. Bij de eerste Genuese tegenstoot scoorde BUITENLAND In de tweede helft hoopte Sampdoria deze voorsprong te consolideren, maar een sublie me actie van Francescoli gooide roet in Boskov's plannen. De balartiest uit Montevideo sla lomde in de zesde minuut langs Mannini en Pari en verschalkte daama Pagliuca met een fraaie curve. Met de twee treffers is Francescoli ook topcorer van de Serie A. Zijn landgenoot Herrera besliste halverwege de tweede helft het duel door na een fraaie solo van de van Milan gekomen draver Gaudènzi af te ronden. Francescoli en Herrera hebben een reputatie hoog te houden, want beide spelers bezorgden vorig jaar titelverdediger Napoli ook al de eerste nederlaag van het De Engelsman David Platt scoorde voor Bari zijn eerste doelpunt vanaf de straf schopstip. De Engelse interna tional hielp daarmee zijn nieu we club aan een 1-1-gelijkspel tegen Torino. Vienna - Stahl Linz 0-0 Austria 9-14 Stahl L.nz Salzburg 9-13 Rapid W.en Tirol 9 - 12 Admira GRIEKENLAND: Olympiakos - AEK 4 Ion - Ethnikos 3-0, Panahaiki - OFI 0-3 Pamonios 2-1. Lar.ssa Doxa 1 1 PORTUGAL: FC Penahel SC Saigue» Uniao Madeira - Boavista Porto 2-0 Lissabon - Vitoria Guimaraes 2-0 Sport ga - Sporting Lissabon 1 1 FC Fam |50°CDChaves1-' M^nhmo fÏÏÏÏ 1 FC F rense - FC Pacos ante 0-0 CD Chaves Porto Maandag 2 september 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 14 AJAX had veel moeite met het negatief ingestel de MW. John van Loen zorgde uiteindelijk voor de bevrijdende eerste treffer.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14