'Haihoes' weer op de voorpagina Sport voor equipe Afgang Oranje- Beamon: 'Magie is doorgeprikt' Amerikaanse uitsmijter op estafette NIEUWSLIJN Rijkaard dichter bij Oranje DEN HAAG - Frank Rijkaard, die ruim een jaar geleden, na het wereldkampioenschap in Italië, een eind maakte aan zijn loop baan als voetbalinternational, is weer een stapje dichter bij het Nederlands elftal gekomen. Rinus Michels, die het vorige weekeinde in Italië contacten heeft gehad met Ruud Gullit en Marco van Basten, heeft ook met Rijkaard gesproken. Michels heeft de speler van AC Milan gevraagd, of hij een beroep op hem zou kunnen doen, in het geval hij hem nodig had. Frank Rijkaard heeft de bondscoach meegedeeld dat hij er serieus over zou gaan nadenken en iets van zich zou laten ho ren als hij een beslissing heeft genomen. Het is niet te ver wachten dat ook de derde Nederlander van de Milanese ver eniging al voor de vriendschappelijke wedstrijd van volgende week woensdag in Eindhoven tegen Polen over de streep zal zijn. Ajax overweegt beroep tegen straf AMSTERDAM - Ajax overweegt in beroep te gaan tegen de straf van Jan Wouters. De middenvelder van Ajax kreeg op 21 au gustus in de wedstrijd tegen Volendam de rode kaart nadat hij de doorgebroken Edward Burleson had vastgehouden. Naar aanleiding daarvan legde de tuchtcommissie van de KNVB hem een schorsing op van vier wedstrijden en veroordeelde hem bovendien tot een geldboete van 750 gulden. En die straf vindt Leo Beenhakker "in relatie tot het vergrijp" veel te zwaar. De coach van Ajax onderzoekt de mogelijkheid om in samenwerking met andere clubs iets te ondernemen. "Omdat de spelers bang zijn voor een rode kaart zie je tegen woordig dat ze de duels bewust uit de weg gaan. Begrijp me goed, ik pleit niet voor gemeen spel, maar de manier waarop momenteel in Nederland wordt gestraft gaat voorbij aan de re aliteit." 'Sugar' weer op het verkeerde pad BOLOGNA - De Amerikaanse basketballer Michael 'Sugar' Ray Richardson is bij Bologna ontslagen. Vijf jaar geleden werd Ri chardson al uit de Amerikaanse profliga verbannen, nu werden bij controle sporen van cocaine in de urine van de basketballer aangetroffen. De 36-jarige basketballer onderging regelmatig tests. Door het 'positieve' resultaat is gebleken dat de 36-jarige guard zich niet aan zijn contract heeft gehouden, luidde de conclusie van manager Alessandro Mancaruso. Richardson won met Bologna in 1988 de Europese beker voor bekerwinnaars. Heiner naar Olympische Spelen ROCHESTER - Roy Heiner heeft zaterdag bij de wereldtitel strijd zeilen in de Soling-klasse met moeite voldaan aan de Olympische kwalificatie-eis. Hij sloot met zijn bemanningsle den Havik en Burggraaff de zevende en laatste race winnend af. De ploeg van Heiner verzekerde zich met die overwinning van de vijftiende plaats in het eindklassement, de laatste positie die volgens de NOC-normen in principe recht geeft op deelneming aan de Zomerspelen in Barcelona volgend jaar. De wereldtitel ging in Rochester (VSt) naar de Amerikaan Klein. Hij heet nog steeds Paul Haihoes. Maar hij is niet langer de man die McEnroe versloeg. Sinds zaterdag is hij de jongen die McEnroe èn Becker afdroogde. Becker was geblesseerd. Hij bewoog als een aangeschoten hert over het de- co-turf. Maar dat deed niets af aan de prestatie van Paul Haarhuis. Hij ver taalde de vlinders in zijn buik in aces en lobs. Bleef koel onder de intimida tiepogingen van de geffusteerde Duitser. En sloeg de nummer een van de wereld zonder spoor van emotie in drie sets de US Open uit: 6-3 6-4 6-2. Haarhuis, een Brabander met Amerikaanse sportopvoeding, was 1 uur en 59 minuten een killer. Scoorde honderd procent op vijf breekpunten, sloeg 75 procent van zijn eerste service in, en hield Becker met diepe groundstrokes vastgenageld op de baseline. Die kwaliteiten vormden de basis voor een plaats bij de laatste zestien. Nog één over winning, vandaag op Beckers landgenoot Charly Steeb, en hij is lid van de 'Final 8', een van de vele exclusieve clubs op Flus hing Meadow. Hijgend De overwinning maakte Haar huis hotter dan hot. Na de ver zilvering van het derde match - punt werd hij bijna aangerand door de diverse networks. CBS, NBC, USA Networks, ESPN en zelfs ARD, Duitsland 1, stuurden hun strakst gerokte dames op de Brabander af om de eerste, hijgende woorden te ontlokken. Na de klinkende overwinning verscheen zijn hoofd om het half uur op alle Amerikaanse te levisietoestellen. Haarhuis, een meer dan doodgewone, kortgeknipte baseliner, was de opening van alle nieuwsuitzendingen in de vijftig Verenigde Staten, van East tot West, van Alaska tot Hawaii. En, hij werd er niet koud of warm van. „Twee jaar geleden, na die overwinning op McEnroe, vond ik al die aan dacht wei leuk", blikte hij terug. „Nu wilde ik liever een warme douche nemen. Maar ja, zo werkt dat in Amerika niet." „Boem Boem" Becker legde de oorzaak van de nederlaag bij zijn mysterieuze blessure. „Ik was altijd twee, drie passen te laat", klaagde hij. „Ik had een blessure in de achterkant van mijn rechter dijbeen." De Duit ser leek met zijn rode haar en baardje van vier weken op Vin cent van Gogh, al had hij nog wel beide oren. „Ik kon me niet vrij bewegen. Dat had effect op mijn hele spel. Ik kon niet voluit serveren, volleren." Hij veronderstelde de blessu re in de eerste ronde te hebben opgelopen, maar ging in de tweede, tegen de niet kinder achtige Volkov, nog voluit (6-0 7-6 6-1). „Als hij er echt zo erg aan toe was, had hij niet moe ten spelen. Becker dacht dat hij Haarhuis met wat minder ver mogen ook nog wel kon grij Paul Haarhuis balt zijn vuist na de zege op de nummer één van de wereld, Boris Becker. foto epa pen", grinnikte bondscoach Franker, die genoot van de vast beradenheid van zijn aas in de aanstaande Davis Cup ontmoe ting tegen Mexico. De Eindhovenaar zat er bui tengewoon relaxed bij tijdens de druk bezochte persconferen tie. „Nice to be back here", leuk dat ik hier terugben, grijnsde hij bij zijn entree. Hij refereerde aan twee jaar geleden, aan zijn ophefmakende overwinning in de tweede ronde op John McEnroe. Toen had hij de pers bijeenkomst geopend met de woorden: „I'm Paul Haihoes and come from Mars". Aan die woorden werd hij za terdag herinnerd. Of hij nog steeds van Mars kwam? „No, ik kwam uit Manhattan vandaag." De Brabander vond dat hij recht had op de sensationele over winning. „Ik speelde solide. Niet grandioos. Maakte de big shots, had een paar goede pas- seerslagen en lobs." Natuurlijk moest hij opnieuw het verhaal vertellen van zijn oversteek naar Amerika, van zijn ervaringen op het Arm strong College en Florida State University, waar hij een graad in de economie behaalde. Als een doorgewinterde politicus stak hij een veer op de hoed van Uncle Sam. „Mijn loopbaan is in de States begonnen." Zaterdag werd hij op de US Open de eerste Nederlander die de nummer één van de wereld versloeg. Dat hadden Tom Ok- ker en Betty Stöve in hun dagen ook niet geflikt. Haarhuis was er trots op. Hij vierde zijn over winning met een uitgebreid etentje in Manhattan, met vriendin en zijn vrienden bij wie hij op Long Island altijd verblijft tijdens de US Open. Zondag morgen stond hij weer op de baan. Voor een rustige training van anderhalf uur. Daarna had hij een afspraak voor een foto sessie in het Central Park. „Haihoes" was groot r Zijn story, met foto, opende zondag het sportkatem van de serieuze New York Times en van de Daily News en de New York Post, de boulevardkranten. Hij werd na Krajicek en Sieme- rink de derde hoofdrolspeler in The Dutch Treat, het oer-Hol- landse blijspel, dat op Flushing Meadows zijn tweede week in- NEWYORK» Goran Ivanisevic spartelde aan vankelijk nog tegen, maar uit eindelijk moest de Kroaat zich toch gewonnen geven aan Ivan Lendi. De voormalige Tsjech, al vijfmaal winnaar van het US Open. was vanochtend de vier de speler die zich voor de kwartfinale plaatste. Hij deed dat in vier sets: 7-5, 6-7, 6-4 en 6-2. Stefan Edberg, de als tweede geplaatste Zweed, ging Lendi voor. Ook Edberg had slechts twee sets moeite met de Ameri kaan die eerder John McEnroe uit het toernooi stootte. Met 7- 6, 7-5 en 6-3 kwam een einde aan de illusie van Michael Chang, die op de persconferen tie na afloop bleef staan. Hij had last van kramp. Michael Stich en Javier San chez plaatsten zich gisteren al bij de laatste acht. Sanchez had geen enkele moeite met de Ar gentijn Markus die in de derde ronde Rijnsburger Jan Sieme- rink had verslagen. Bij de vrou wen reikten Jennifer Capriati, Monica Seles, Gabriella Sabatini en Gigi Fernandez zover. De grote man van de eerste week, Jimmy Connors, kan zich vandaag bij het elite-gezelschap voegen. De man van 39, bezig aan zijn 21ste US Open, kende geen medelijden met de koortsige Karl Novacek. In to taal stond Connors, die het ze ven maal de finale haalde en vijf keer won, slechts acht games af: 6-1,6-4, 6-3. Connors komt vandaag in ac tie tegen zijn jonge vriend Aar on Krickstein die op de ope ningsdag de fonkelnieuwe outfit van Andre Agassi bij de vuile was zette. Om 17.00 uur speelt Paul Haarhuis tegen de Duitser Carl Steeb, een duel dat overi gens rechtsstreeks op de TV wordt uitgezonden. n de derde ronde van het dubbelspel moest het Neder landse due Eltingh/Davids af scheid nemen van New York. Het als zesde geplaatste koppel Woodbridge/Woodforde won met 6-4,6-2. Ook Lendi en Edberg in kwartfinale Maandag 2 september 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOüSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN CARL LEWIS was de teleurstelling na het verspringen snel te boven. Met de estafetteploeg van de VS pakte hij gisteren in Tokyo zijn tweede gouden medaille en een wereldrecord Het wereldrecord verspringen dat Mike Powell vrijdag in Tokyo op 8.95 meter bracht, zal niet nog eens meer dan twee decennia standhouden. Zowel Powell zelf, zijn coach Randy Huntington als de onttroonde recordhouder Bob Beamon zijn daarvan overtuigd. „De magie is doorgeprikt. Als Lewis en Powell elkaar weer tegenkomen is het best mogelijk dat er nog verder wordt gesprongen", reageerde Beamon vanuit zijn woonplaats Miami. De 45-jarige Beamon had zich allerminst verbaasd ge toond toen hij 's morgens vroeg uit bed werd gebeld door Ron Freeman, een maat uit de Ame rikaanse atletiekploeg van '68. „Dat mijn record eens zou wor den gebroken was onvermijde lijk. Alleen kon ik moeilijk gelo ven dat Carl Lewis de man niet was en dat het uitgerekend op mijn verjaardag zou gebeuren", zei Beamon. Terugdenkend aan de Spelen van Mexico bekende Beamon dat hij destijds nog geen legen darische waarde aan zijn 8.90 meter toekende. „Ik was er zelfs niet gerust op dat het de win nende sprong zou betekenen. Ik had in die dagen met grote ver springers als Ralph Boston, Igor Ter-Ovanesyan en Lynn Davies te maken. Die waren in Mexico ook in staat zover te springen." Mike Powell, die in Tokyo niet alleen met de mythe-Beamon. maar ook met de mythe-Lewis (tien jaar ongeslagen) afreken de, heeft zijn voorganger drie keer ontmoet. „Sinds ik de vi deobeelden van zijn sprong zag heb ik altijd veel respect voor Beamon gehad. Maar toen ik hem ontmoette was daar niet veel meer van over. De man praatte uitsluitend over Lewis." Dat Beamon de zevenvoudig Olympisch kampioen veel ho ger aanschreef bleek ook in juli dit jaar, tijdens het Olympic Festival in Los Angeles. Mike Powell: „Op het moment dat ik moest springen zag ik vanuil mijn ooghoeken Beamon hei stadion verlaten. Vlak voordat ik mijn aanloop nam, draaide hij •zijn rug om. Dat ben ik niet ver geten. Dat maakt dit record nop eens extra mooi voor mij." Powell, die een bonus var 50.000 dollar van een sponsoi verdiende met de verbetering van het bejaarde wereldrecord blijkt vrijdag in werkelijkheid 8.98 te hebben overbrugd. Aan alyses van de sprong wezen uil dat de 27-jarige wereldkam pioen al drie centimeter voor de afzetbalk het contact met d< bodem verloor. Zijn maximale snelheid tijdens de aanloop be droeg 10.94 meter per seconde Lewis haalde bij zijn 8.91 (mei rugwind) een tempo van 11.26 meter per seconde. Powells coach Rand) Huntington gelooft dat zijn pu pil nog niet aan het plafond var zijn mogelijkheden zit. „De ne gen meter Komt er snel aan. Er Mike kan nog verder als hij zijr snelheid op de laatste tien me ter kan verbeteren. Als hij daar bij niet zijn benen breekt moei hij 9.14 kunnen halen." Rugbybond wil boycot opheffen Bechet-toernooi verwoord dooi de voorzitter van de Nederland se Rugbybond (NRB), Han' Blijenberg. Blijenberg volgdi hiermee de lijn die enkele da gen geleden is uitgezet door d« Hockeybond. De Nederlandse rugbybond wil zo spoedig mogelijk herstel van de sportbetrekkingen met Zuid- Afrika. Deze wens werd gister middag in Den Haag tijdens het Meer deelnemers, meer landen en uitnemende records. Atle- tiekpaus Primo Nebiolo glom van trots. 'Zijn' derde wereld kampioenschap atletiek zal de boeken ingaan als een van de mooiste, indrukwekkendste en meest perfect georganiseerde atletiektoemooien. De wereld records van Carl Lewis op de 100 meter en de Amerikaanse 4x 100 meter estafetteploeg wa ren van excellent gehalte, maar de vlucht van Mike Powell over de verspringbak overtrof alles en verlaeeg onsterfelijkheids- waarde. Ontsterfelijk belachelijk daar entegen maakte zich de Neder landse atletiekploeg. Het is niet te hopen dat de wanprestaties op het WK een maatstaf zijn. Al valt dat wel te vrezen. Behou dens voor Erik de Bruin en in zeker zin Marti ten Kate en Tonnie Dirks leverde Tokyo lou ter decepties op. Frans Maas, Gretha Tromp, Ellen van Lan gen en Yvonne van der Kolk maakten zich slechts nuttig als programmavullers. Het Leidse koppel Han Kulker en Joke Kleyweg kon het in de warming- up al niet bolwerken. In het Oranje-hotel moet het een vrolijke en gezellige boel zijn geweest. Volgens Arie Kauf fman, technisch-directeur van de KNAU, ontbrak het de équi pe aan niets: een optimale me dische begeleiding, een natje en een droogje, teamgeest en voor het eerst tijdens een groot toer nooi zowaar zes privétrainers. „De voorwaarden waren uit de kunst. Het rendement is daar door des te teleurstellender". De chef-d'equipe, die zich ten dele verantwoordelijk acht („Maar atletiek is geen voetbal, het is toch vooral een individue le sport"), trekt daarom een paar conclusies. „Aan onze li mieten heeft het niet gelegen, die waren scherp genoeg. Maar een selectiebeleid op basis van vertrouwen ligt na deze ervaring op de helling. We zullen niet meer met atleten op pad gaan, die over onvoldoende wed strijdritme beschikken. Ik denk in dit geval aan Han Kulker. En achteraf beschouwd had Ellen van Langen, de enige die in het trainingskamp in Nagano nog min of meer moest revalideren, misschien ook niet geselecteerd mogen worden". Het roer gaat negentig graden om, voorspelt Kauffman. Groep 1 zal voortaan alleen bestaan uit atleten die 'internationaal aan sluiting' vinden. Een beperkt gezelschap dus, dat op maxima le ondersteuning mag rekenen. „De overige selecties worden ontmanteld, daar laten we de districten over waken". De elite zal zich in ruil voor bondsfaciliteiten wel moeten schikken in al het moois wat de KNAU te bieden heeft. Met na me in het centraal medische ge zag. Kauffman: „Onze medische begeleiding biedt qua kennis, mankracht en faciliteiten alles wat in Nederland mogelijk is. Toch gaan sommige atleten kennelijk liever hun eigen weg. Dat is natuurlijk zonde van on ze investeringen. Of de alterna tieven zullen aantoonbaar beter moeten zijn". Ironisch genoeg werd Tokyo voor een Nederlandse in bui tenlandse dienst een doorbraak. De Surinaamse Letitia Vriesde, al zes jaar wonend in Rotterdam en lid van AVR, toonde op de middenafstand een indrukwek kende opmars. Zij werd vijfde op de 800 en zaterdag negende op de 1500 en stelde op beide nummers het Surinaamse re-, cord scherper. Op de metrische mijl knabbelde ze in haar serie al drie seconden van haar beste tijd af, in de finale (4.05.67) ging het nog rapper. Met haar tijd zit Vriesde slechts twee seconden boven het Nederlandse record van Elly van Hulst Carl Lewis was de klap van vrijdag snel te boven. Met de 4x100 meter ploeg verbeterde hij het wereldrecord en bracht hij zijn totaal aan plakken op drie: twee gouden en een zilveren. Carl Lewis heeft Tokyo verlaten met twee wereldrecords en een zilveren plak. De Jes se Owens van de jaren tachtig, die vrijdag sensationeel werd verslagen door versprin ger Mike Powell, bleek twee dagen later de schrik al weer te boven. Samen met Andre Cason, Leroy Burrell en Denis Mitchell dook hij voor de tweede keer binnen een maand onder het wereldrecord op de sprint-estafette. Slotloper Lewis liet met zijn ploeg 37.50 klokken, zeventienhonderdste van een se conde sneller dan onlangs in Zürich. De 4 x 100 meter was een waardige uitsmijter van het wereldkampioenschap in Japan, ir bijzondere prestaties hand in hand gingen met een perfecte organisatie. De Amerikanen, 29 jaar alleenheersers op de estafette, maar vorig jaar op het EK onttroond door het Franse kwartet Mori- niere, Sangouma, Trouabal en Marie-Rose, hebben er dit seizoen geen gras over laten groeien. In Monaco werd het wereldrecord van Frankrijk geëvenaard, een week later in Zwitserland verbeterd en gisteren in Tokyo vermorzeld. Opvallend is dat de samenstelling van de Amerikaanse ploeg er steeds anders uitzag. Eerst verdween Floyd Heard voor Mitchell, vervolgens ruimde Mike Marsh het veld voor Cason, zodat er van het Santa Monica TC-gezelschap maar twee sprinters over bleven: Burrell en Lewis. De Amerikaanse bond eiste voor de WK-finale de sterkste vier lopers van de jongste trials, al was dat aanvankelijk tegen het zere been van de sentimentele Lewis. Maar de zakelijke Lewis begreep ook wel dat de bliksemstart van indoor-wereld- kampioen Cason en de accelleratie van drie van de wereld Mitchell si ces zouden garanderen. „Zelfs als de derlinge verhoudingen niet goed zijn kun je op de baan een team vormen en een wereldrecord lopen", was Mitchell na Zü rich openhartig. Ter compensatie roemde Lewis in Tokyo de inbreng van trainer Tom Tellez (ook Santa Monica) tot vervelens toe. Bij de vrouwen ging het goud naar Ja maica, een pleister op de wonde van Mer- lene Ottey, de grote verliezer van het toer nooi. Ottey stak als slotloopster met kop en schouders uit boven Heike Drechsler, slachtoffer van een mislukte wissel met Sa bine Richter. Zodat Katrin Krabbe, de tweede loopster van het Duitse viertal, haar derde gouden medaille kon vergeten. Zelfs de Russinnen drongen op de laatste meters nog voor. De winnende tijd van Ja maica was 41,94.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13