Buitenland Servië twijfelt nog over vredesplan EG Verzet Afghanistan wil vredesoverleg 'Honderden doden bij aanvallen leger Irak' Overleg over 'vreemde' troepen in Duitsland Leider bevrijdingsleger in zuid-Sudan afgezet Oorlog laatste kans voor Servische officieren Zaterdag 31 augustus 1991 RONALD FRISART (chef) ONNO HA VERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: WIM ENTIUS DE REGERING van Duitsland heeft gisteren in Moskou opnieuw een offi cieel verzoek ingediend voor uitleve ring van Erich Honecker, het voorma lige staatshoofd van de Duitse Demo cratische Republiek (DDR) DE POLITIE heeft gisteren de negen mensen bevrijd die al meer dan een week werden gegijzeld door Cu baanse gedetineerden in de gevange nis van de Amerikaanse stad Tallade- :s International (UPI). NIEUWSLIJN Vredeskaravaan door Joegoslavië Europese vredesorganisaties trekken van 25 tot 29 september met een vredeskaravaan door Joegoslavië. Ongeveer duizend vredesactivisten reizen met bussen vanuit het noorden en het zuiden van het land naar Sarajevo, waar een grote demonstratie en een vredesconcert worden gehouden. Op hun tócht naar de hoofdstad van Bosnië-Hercegovina doen de activisten alle pro vincies en republieken aan, waar vervolgens een drie uur durend programma wordt afgewerkt. Zij hopen zo vredesactiviteiten in Joegoslavië te ondersteunen en mensen aan te zetten hieraan mee te doen. De vredeskaravaan wordt georganiseerd door de 'Helsinki Citizens Assembly', een internationale non-gouverne mentele organisatie waarbij uit Nederland onder meer IKV en Pax Christi zijn betrokken. De Maizière houdt bestuursfunctie Lothar de Maizière, vice-voorzitter van de christen-democrati sche CDU, heeft gisteren na een onderhoud met bondskanselier Helmut Kohl besloten zijn functie te behouden. De Maizière had gedreigd met ontslag na kritiek van Volker Rühe, de algemeen secretaris van de CDU. Rühe had gezegd dat de partijleiding er weinig van bakt in de voormalige DDR, waar De Maizière na de val van de communisten de eerste en enige vrij gekozen premier was. Kohl zei op een haastig belegde persconferentie dat er geen onenigheid binnen zijn partij is. De Maizière beschreef het ge sprek van partijleiders met Kohl achter gesloten deuren als een „verschonende regenbui". Overstromingen in Cambodja en India Bij overstromingen in de zuidelijke provincies van Cambodja zijn deze maand meer dan 100 mensen omgekomen. In India heeft de aanhoudende regenval aan zeker 88 mensen het leven gekost. Het Cambodjaanse persbureau SPK meldde gisteren dat 700.000 Cambodjanen door overstroming van de Mekong-rivier in moeilijkheden zijn geraakt. De Verenigde Naties hebben 30.000 zandzakken naar de bedreigde hoofdstad Phnom Penh laten vliegen om dijken te versterken. De dijken kunnen volgens een VN-functionaris niet veel meer hebben. In drie noordelijke Indiase deelstaten woeden al bijna een week tropische stormen. Door zware regenval zijn honderden dorpen onder water gelo pen. Leiding PLO in fasen naar Amman Het onafhankelijke Tunesische tijdschrift Realites heeft gisteren gemeld dat de politieke leiding van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO stap voor stap zal verhuizen van Tunis naar de Jordaanse hoofdstad Amman. Realites haalde bronnen aan die zeggen dat de reden voor de verhuizing de verbeterde relaties zijn tussen de Jordaanse regering en de PLÖ. Ook de stappen die op het ogenblik worden ondernomen om het conflict in het Midden-Oosten op te lossen zouden ten grondslag liggen aan het besluit van de PLO. Cholera breidt zich uit in Roemenië Het aantal cholera-gevallen in Roemenië is deze week gestegen tot 69, maar niemand is overleden. Dat heeft het ministerie van gezondheid gisteren gemeld. Bij 22 Roemenen werd deze week cholera geconstateerd. Van de 69 zieken wonen er 59 in de zui delijke stad Tulcea. Het cholera-virus zou vanuit Turkije in Roe menië zijn terechtgekomen. Door besmette mensen te isoleren en medicijnen toe te dienen hoopt de overheid de cholera onder controle te houden. De stijging van het aantal ziektegevallen zou onder meer zijn veroorzaakt door gebrekkige hygiëne. NICOSIA-ISLAMABAD Rtr-UPI-AP Het Afghaanse verzet, dat vecht tegen de door Moskou gesteun de regering in Kabul, heeft ver klaard besprekingen te willen voeren met de Sovjetunie. Dat staat in een verklaring die het verzet heeft uitgegeven na be sprekingen met Pakistaanse en Iraanse regeringsfunctionaris sen in Teheran. In de verklaring steunt de mujaheddin een voorstel van de Verenigde Naties om een staakt-het-vuren in te stellen en vrije verkiezingen te houden. Het Afghaanse verzet hoopt dat de recente ontwikkelingen in de Sovjetunie een snelle oplossing van de burgeroorlog in Afgha nistan zullen bespoedigen. „Het grootste succes van de recente ontwikkelingen in de Sovjetunie is het ontslag van degenen die waren betrokken bij de inval in Afghanistan", zo citeerde het Iraanse persbureau bericht van de oppositiegroep, verspreid door het Iraanse pers bureau IRNA. Volgens het bericht, dat niet onafhankelijk kon worden na getrokken, lag het zwaartepunt van de aanvallen in de periode 23 tot 25 augustus. Wat precies de aanleiding tot de bombarde menten was, is niet bekend. Eerder dit jaar kwam de shi- 'itische bevolking in het zuiden van Irak in opstand nadat Sad dam Hussein in de Golfoorlog was verslagen. Het leger van Saddam slaagde er echter in de rebellie te bedwingen. Een in Iran gevestigde Iraakse oppositiegroep heeft gisteren gezegd dat de strijdkrachten van Saddam Hussein de afgelo pen dagen shi'itische dorpen in het zuiden van Irak met artille rie hebben bestookt. Daarbij zouden honderden doden en gewonden zijn gevallen. Volgens de Opperste Assem blee van de Islamitische Revolu tie van Irak begonnen de aan vallen tien dagen geleden. Tij dens de aanvallen zouden zo'n veertig dorpen in de regio rond Basra zijn beschoten, aldus het De Joegoslavische deelre publiek Servië twijfelt nog over het plan van de Eu ropese Gemeenschap dat een einde moet maken aan de gevechten in Kroatië. In een vraaggesprek voor de Duitse televisie zei de Servi sche minister van buiten landse zaken Vladimir Jo- vanovic gisteren dat de re gering van Servië vandaag besluit om al of niet in te stemmen met de voorstel len van de EG. Hij voegde daaraan toe dat als Kroatië onafhankelijkheid wil „alle burgers in deze republiek - Kroaten en de leden van de Servische minderheid - zich hierover moeten uitspreken middels een referendum". BELGRADO-ZAGREB AFP-DPA-Rtr Italië heeft gedreigd dat als Ser vië dwars blijft liggen, de lidsta ten van de EG zullen overgaan tot erkenning van Slovenië en Kroatië. De gevechten in deze laatste republiek zijn gisteren IRNA gisteren de Afghaanse ver zetsleider Burhanuddin Rabba- ni. Het Sovjet-leger viel Afgha nistan in 1979 binnen om de communistische regering te steunen en trok zich in 1989 weer terug. De Afghaanse president Naji- bullah zei te verwachten dat Moskou blijft doorgaan met het leveren van voedsel en vooral wapens. Een vooraanstaande leider van het Afghaanse verzet is gisteren in de Pakistaanse grensprovin cie Bajaur bij een aanslag om het leven gekomen. Zoals het Pakistaanse persbureau PPI meldde, stierf Maulvi Jamil-ur- Rehman, leider van de muja- heddingroep 'Jamaat-al-dawat Ahle hadith' door een kogel uit het wapen van een Egyptenaar. De dader werd direct door de lijfwachten van de verzetsleider gedood. De Egyptenaar was op bezoek bij Rehman in diens wo ning. De federale regering van Joe goslavië en een aantal deelrepu blieken, waaronder Kroatië en Bosnië-Hercegovina, hebben inmiddels wèl ingestemd met de voorstellen die een effectieve controle op een staakt-het-vu ren in Kroatië en de oproep voor een vredesconferentie be helzen. Ook de belangrijkste Servische oppositiepartij, de Be weging voor een Vernieuwd Servië van de schrijver Vuk Draskovic, ging gisteren ak koord met de EG-voorstellen. Tot nu toe heeft Servië alle vredesinitiatieven van de EG ge torpedeerd. Diplomaten van de EG toonden zich daarom giste ren weinig hoopvol over de houding van Servië. „We zijn niet erg optimistisch", aldus een woordvoerder van minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek. De EG be schouwt Servië, de grootste re publiek van Joegoslavië, als de belangrijkste aanstichter van de gevechten in Kroatië. De EG-ministers van buiten landse zaken hebben alle partij en tot morgen de tijd gegeven de voortvaarden van hun vre desplan voor Joegoslavië te ac cepteren. Als Servië zich niet schikt naar de wensen van de EG zal de Gemeenschap aan staande dinsdag in Den Haag Kroatië en Slovenië gaan erken nen, zei gisteren de Italiaanse premier Giulio Andreotti. De huidige voorzitter van de EG- raad, Nederland, is bezig om De nieuwste campagne van kle dingfabrikant Benetton heeft in Groot-Brittannië heel wat stof doen opwaaien. De Britse reda- me-codecommissie en de politie hebben al honderden telefoontjes gehad van boze mensen met de vraag wat deze poster met kleding heeft te maken. Benetton besloot tot deze campagne ondanks waar schuwingen dat veel mensen er aanstoot aan zouden nemen. »fo- 70 AFP JOHNNY ECGITT 'Stationering moet worden herzien Duitse eenwording en de volle dige soevereiniteit. Hij zei dat de gesprekken, donderdag en vrijdag in Bonn, mogelijk uit monden in langdurige onder handelingen. Bonn wil meer zeggenschap over de manoeuvres van Navo- legereenheden. De oefenvluch- ten op lage hoogte met straalja gers zijn de Duitsers al lange tijd een doom in het oog, terwijl Navo-tanks al meer dan veertig jaar Duitse akkers omploegen. Waarover Duitsland nog meer met de Navo-partners wil over leggen, wilde de woordvoerder niet zeggen. Begin dit jaar waren 372.000 Navo-militairen in Duitsland gestationeerd, overwegend Amerikanen. Bezuinigingen op de defensiebegrotingen van de Navo-partners hebben geleid tot aanzienlijke troepenreduc- Duitsland voert volgende week speciaal overleg met de Vere nigde Staten en vijf andere bondgenoten over de verdragen waarin de stationering van bui tenlandse troepen op Duits grondgebied is geregeld. Dat heeft het ministerie van buiten landse zaken in Bonn gisteren gezegd. In 1955 werden verdragen met Duitsland gesloten die for meel een eind maakten aan de bezetting door vreemde troe penmachten, maar wel perma nente stationering van Navo-le- gers mogelijk maakten. Behalve de VS hebben Nederland. Bel gië, Groot-Brittannië, Frankrijk en Canada militairen in Duits land. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken zei dat de stationering van vreemde troepenmachten moet worden herzien wegens de 'Burgeroorlog moet ophouden' In de Kroatische hoofdstad Zagreb demonstreerden gisteren ongeveer 20.000 verontruste ouders van militai ren vóór vrede en tegen de inmenging van het federale leger in de gevechten tussen de Kroaten en de Ser viërs. FOTO EPA ROBERT RAJTIC voor dinsdag een lijst met mo gelijkheden en tegen Servië ge richte strafmaatregelen op te stellen. „Alle punten van de verkla ring van de EG zijn unaniem ge accepteerd door de federale re gering", zei de Joegoslavische premier Ante Markovic. „Zon der onpartijdige waarnemers kan de situatie in Kroatië zich nooit stabiliseren", zei hij en wees erop dat t de Joegoslavische crisis moet komen via vreedzame middelen en dialoog en „niet door geweld en eenzijdige acties". Radio Zagreb meldde dat de belegerde steden in het oosten van Kroatië opnieuw worden bedreigd door het federale leger dat over land, vanuit de lucht of met in de Donau gelegen oor logsschepen kan aanvallen. Na enkele uren van hevige gevechten in de ochtend leek het erop dat de gevechten in Kroatië afnamen. Sluipschutters bleven wel voortdurend actief en twee vrouwen werden ge dood bij een tank- en mortier aanval op dorpen ten zuiden van de Kroatische hoofdstad Zagreb. Serviërs en eenheden van het federale leger zetten gis teren voor de zesde achtereen volgende dag hun belegering van Vukovar in de buurt van Osijek voort. ACHTERGROND CORRESPONDENT OOST EUROPA RUNA HELUNGA Hoewel de Servische televisie nog steeds volhoudt dat elke gevechtsactie waar het JNA bij is betrokken, werd geprovoceerd door de Kroatische nationale garde, zijn er inmiddels legio bewijzen dat de militairen al lang niet meer de rol van buffer tussen de twee strijdende partijen spelen. Een aantal weken geleden was het nog zo dat het leger opdook in het kielzog van de Servische na tionalisten, om de schijn van onpartijdig heid te bewaren. Nu spelen tanks en vlieg tuigen steeds vaker de hoofdrol in de aan val. De strijd rond het stadje Vukovar wordt vrijwel geheel door het leger gevoerd met wapens die volgens de internationale con venties zijn verboden. De Nederlandse am bassadeur Wijnaendts verzamelde bij zijn bezoek aan het stadje delen van een clus- terbom, een projectiel dat in tal van kleine bommetjes uiteenvalt die elk voor zich weer in kleine fragmenten ontploffen. Niet alleen steunt het leger de Serviërs, steeds meer zijn de militairen die bij de strijd zijn betrokken, zelf Servisch. In de frontlinie zitten vrijwel geen niet-Servische officieren meer. Soldaten uit andere repu blieken zijn inmiddels zoveel mogelijk uit de directe gevechtshandelingen terugge trokken. In tegenstelling tot de oorlog in Slovenië is ditmaal dan ook nauwelijks sprake van overlopers. Op de Kroatische televisie wordt het JNA de laatste tijd consequent omschreven als het Servische Communistische Leger en daarmee is meteen de wortel van het pro bleem gekarakteriseerd. Het JNA was de al- Wat voor de Kroaten al zo helder als wa ter was, wordt nu ook internationaal steeds duidelijker erkend: het Joegosla vische Volksleger, het JNA, ooit de rug- gegraat van de Joegoslavische federatie, heeft zich de afgelopen maanden steeds meer ontpopt als een Servisch bolwerk. In één week bekritiseerden zowel de Eu ropese Gemeenschap als de Verenigde Staten de Joegoslavische militairen van wege hun rol in de oorlog in Kroatië. lermachtigste organisatie in het socialisti sche Joegoslavië. Historisch hebben de par tizanen de belangrijkste rol bij de vestiging van het socialisme gespeeld. Tito's partiza nenleger legde de grondslag voor het JNA. Logisch krijgen de militairen in de commu nistische partij en de regering een belangrij ke functie. Een staat binnen de staat, zo is de positie van het leger wel omschreven, een organi satie die bijna geheel onafhankelijk van de rest van het land functioneerde. Het leger slorpt vijftig procent van de totale federale begroting op. een last die de republieken al lang niet meer willen opbrengep. Eigen bedrijven, eigen werkplaatsen, ei gen ziekenhuizen, eigen culturele instellin gen, eigen vakantieverblijven, eigen woon wijken, zelfs een eigen krant bezorgden de officieren een elitepositie. Dat officierscorps bestond voor zeventig procent uit Serviërs en was vrijwel volledig lid van de commu nistische partij. De militairen hebben veel te verliezen en lange tijd is in Joegoslavië gespeculeerd over de kans dat het leger een staatsgreep zou plegen om de teloorgang van het socia listische systeem te stoppen. Maar dergelij ke speculaties draaiden steevast uit op de conclusie dat een coup nauwelijks uitvoer baar was vanwege de zeer gemengde sa menstelling van de troepen. De oorlog in Kroatië komt voor de Servi sche officieren in zekere zin als een ge schenk uit de hemel. Het is een laatste kans om hun tanende macht in stand te houden. En al is het dan niet in heel Joegoslavië, dan toch in elk geval in een Groot-Servië. Hoe zeer het leger een Servisch bolwerk is geworden en zich van de rest van het land heeft vervreemd, bleek gisteren bij de de monstratie die moeders uit heel Joegoslavië in Belgrado hielden om hun dienstplichtige zonen naar huis te halen. Aan de ene kant riepen zo'n drieduizend vrouwen uit de ver schillende republieken om vrede, aan de andere kant stond een ijlings opgetrom meld groepje van enkele tientallen Servi sche vrouwen die de militairen fanatiek toe juichten. De camera's van TV-Belgrado zoemden er ijverig op in. Het was een zoveelste afle vering in de reeks 'Servische vrouwen steu nen het leger'. Wat de kijkers is onthouden, zijn de beelden van de tienduizenden vrou wen die ook elders in Joegoslavië tegen de militairen protesteerden. Wat hun ook stel selmatig wordt onthouden, is de groeiende internationale kritiek op het leger en op de Servische politiek. CORRESPONDENT Vooraanstaande leden van het Sudanese volksbevrijdingsleger (SPLA) hebben gisteren be weerd hun leider en grondleg ger van de beweging, John Ga- rang, te hebben afgezet omdat ze zijn schrikbewind beu zijn. Garangs positie is ingenomen door Riak Mashar die bereid is een afscheiding van zuid-Sudan te accepteren als daarmee een eind kan worden gemaakt aan de al acht jaar durende burger oorlog in het zuiden. Het nieuwe SPLA-leider- schap, dat naast Mashar bestaat uit Lam Akol en Gordon Kwan- chol, is er van overtuigd dat het grote steun heeft in door het SPLA bezette gebieden in zuid- Sudan. Het beweert dat zeven van de dertien leden van het SPLA-opperbevel achter haar staan. Over de huidige verblijfplaats van Jong Garang is weinig meer bekend dan dat hij zich ergens in het zuiden van Sudan be vindt. Mashar en de zijnen heb ben hun hoofdkwartier inge richt in de buurt van Nasir aan de grens met Etiopië. De nieuwe leiders beschuldi gen Garang er van dictatoriaal en autoritair op te treden, zijn rivalen binnen de beweging te executeren en kinderen te ron selen om in de burgeroorlog in het zuiden te vechten. „Met Garang aan het roer zal de burgeroorlog eeuwig blijven voortduren", aldus Riak Mas har, die verder verklaarde dat het bewerkstelligen van vrede zijn eerste prioriteit is en dat het daartoe beter is dat het land wordt opgedeeld in een islami tisch noorden en een christelijk zuiden. „We kunnen niet langer toe staan dat nog meer mensen worden gedood en de onder ontwikkeling van het zuiden voortduurt. De oorlog moet daarom ophouden". De burger oorlog in zuid-Sudan heeft de afgelopen acht jaar aan zeker 250.000 mensen het leven ge kost. Het SPLA strijdt tegen de overheersing van het zuiden door het door moslims gedomi neerde noorden en vóór een grotere autonomie van zuid- Sudan. Diverse malen hebben SPLA en opeenvolgende regeringen in Khartum vredesonderhandelin gen gevoerd maar deze zijn steeds zonder resultaten afge broken. De meest recente vre desinitiatieven zijn afkomstig van de Verenigde Staten en de Organisatie van Afrikaanse Een heid. Hongerstakers Zuid-Afrika weigeren nu ook water JOHANNESBURG Drie rechts-extremistische Zuidafrikanen, die in honger staking zijn gegaan om erken ning als politieke gevangenen af te dwingen, weigeren nu ook water tot zich te nemen. Dat heeft hun advocaat gisteren ge zegd. Later op de dag bood de regering een van de hongersta kers vrijlating op borgtocht aan. De man, de 53-jarige Lood van Schalkwijk, weigerde op dit aanbod in te gaan en liet weten dat hij zou doorgaan met vas ten. De drie werden vorig jaar no vember gearresteerd omdat ze zouden zijn betrokken geweest bij bomaanslagen, waarbij één dode en dertien gewonden vie len. Vijf weken geleden gingen de mannen in hongerstaking. Volgens hun advocaat drinken zij nu ook geen water meer om dat zij in een ziekenhuis in Pre toria op aparte kamers zijn ge legd. President De Klerk heeft een verzoek om amnestie gewei gerd. Na het horen van die be slissing hebben de gevangenen gezegd dat ze bereid zijn te ster ven, aldus hun advocaat. Minis ter van justitie Coetsee zei dat de misdrijven die de drie zou den hebben begaan niet als po litiek worden beschouwd. De hongerstaking zal dan ook geen enkel effect op het verloop van het gerechtelijk onderzoek heb ben, aldus de minister.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5