Binnenland Meer banen verpleging Kok en Wöltgens ook weg Lubbers bagatelliseert wao-plannen AbvaKabo: Massale acties op Prinsjesdag Marjanne Sint verlaat het zinkende schip Ik denk dat u het spoor bijster Zaterdag 31 augustus 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK AAARGOT KLOMPAAAKER SJAAK SAAAKAAAN FRANS VISSER Vonngeving: V I! Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Schietgrage mannen bekenden politie De twee mannen die met een grote hoeveelheid wapens don derdagavond werden gearresteerd door de Alkmaarse politie, zijn bekenden van de politie. Beide mannen zijn reeds meer malen vervolgd voor het plegen van strafbare feiten. Dat heeft een politiewoordvoerder gisteren gezegd. Huiszoeking in de woningen van de mannen in Vinkeveen en Landmeer heeft een aantal extra wapens opgeleverd, waaronder een Smith Wesson patroonhouder, 500 stuks 9 mm patronen en vier busjes CS-gas. Het is nog niet bekend wat de mannen met de wapens van plan waren. Euthanasie meest toegepast bij kanker Euthanasie wordt het meest toegepast bij mensen met kan ker. Dat blijkt uit een artikel in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde van geneeskundig inspecteur G. van der Wal, methodoloog prof. dr. J. van Eijk, prof. dr. H. Leenen en huisarts dr. C. Spreeuwenberg. Zij onderzochten gegevens van ruim duizend huisartsen. Daaruit bleek dat 85 procent van de patiënten bij wie euthanasie is toegepast, aan kanker leed. Het feit dat kanker vaak gepaard gaat met een ondraag lijk en uitzichtloos lijden, vormt volgens de onderzoekers de verklaring voor het hoge percentage euthanasit -gevallen. Friesland bouwt compost-installatie Vanaf april volgend jaar gaat Friesland een deel van haar groente-, fruit-, en tuinafval (GFT) in een eigen installatie composteren. Gisteren sloegen afgevaardigden van het Open baar Lichaam Afvalverwijdering Friesland (OLAF), De Vries Holding Joure BV en Holwerda Transport BV de eerste paal voor een composteringsfabriek in Heerenveen. De installatie zal jaarlijks 15.000 ton GFT verwerken tot vijf- zesduizend ton hoogwaardige compost. NS beginnen met verkoop kranten De NS gaan kranten verkopen in de trein. Dat heeft NS- woordvoerder Van Stokkum gisteren gezegd. Momenteel wordt nog onderzocht hoe de nieuwe dienstverlening het beste kan worden georganiseerd. Het staat nog niet vast wan neer de NS de nieuwe verkoopactiviteit beginnen, maar vol gens Van Stokkum is 1 januari 1992 de meeste logische aan vangsdatum. Haarlemmer staat in Australië terecht Een 49-jarige Nederlander moet in de Australische staat Queensland terechtstaan, wegens het bedreigen van de Ne derlandse ambassadeur in Australië, Mr J. Bast, en zijn toen malige collega in Nieuw Zeeland, mr G. du Marchie Servaas. De man, afkomstig uit Haarlem, bedreigde beide overheids functionarissen tussen november 1989 en april 1990 in brie ven met de dood. De verdachte riskeert een maximum-ge vangenisstraf van zeven jaar. Bonden akkoord over Volvo De Industriebond FNV, de Unie BLHP (technisch, admini stratief en commercieel personeel) en de Centrale Onderne mingsraad van Volvo Car BV gaan akkoord met de verkoop van een fors pakket staatsaandelen aan Volvo Zweden en het Japanse Mitsubishi. Vandaag zullen minister Andriessen van economische zaken en de topmannen van Volvo Zweden en Mitsubishi de overeenkomst in Den Haag ondertekenen. De Staat, de Zweden en de Japanners worden ieder voor eender de eigenaar van de nieuwe onderneming. 'Oude' aaw'ers buiten schot DEN HAAG JULIE WEVERS pensen die nu een uitkering ontvangen in het kader van de Algemene Arbeidongeschikt- heidwet (aaw) blijven buiten schot bij de nieuwe aaw-rege- ling in januari volgend jaar. Dat staat in een adviesaanvraag die het ministerie van sociale zaken onlangs naar de Raad van State heeft gestuurd. een aaw-uitkering geldt volgend i inkomenseis. Betrokke- COMMENTAAR Met haar aftreden heeft PvdA- voorzitter Maijanne Sint de eni ge juiste conclusie getrokken uit haar optreden rond de wao-pe- rikelen. Een partijvoorzitter die vlak voor het uitbreken van een te voorziene crisis in haar partij volkomen spoorloos op vakan- .tie gaat, hoort niet op die plaats *töiuis. Ook na haar terugkomst ging ze direct in de fout, door in een interview met een kabinets crisis te dreigen als het CDA piet met concessies zou komen. Partijleider Kok vond het zelfs nodig haar via het NOS-jour- naal tot de orde te roepen. Officieel heet het dat ze de 'beslissende discussie' over de Icoers van de partij niet in de yyeg wil staan met discussies rpnd haar persoon. Dat klinkt heel nobel, maar het lijkt waar schijnlijker dat ze met haar af treden de eer aan zichzelf wilde houden. Nog geen twee weken .geleden verklaarde ze immers dat ze zich uitstekend in staat achtte om de partij uit de huidi ge problemen te leiden. Met het vertrek van Sint is de _eerste kop in de partijtop ge rold. De vraag is hoeveel er nog zullen volgen. Immers, niet al leen Sint heeft uitermate zwak geacteerd rond de wao-crisis. -XDA-fractievoorzitter Brinkman Extra geld schept 1.800 arbeidsplaatsen In het ziekenhuiswezen worden dit jaar 1.800 nieuwe ba nen gecreërd met het geld (261 miljoen gulden) dat de overheid beschikbaar stelt voor verlichting van de werk druk. Vorig jaar trok de overheid al 107 miljoen gulden uit voor de gezondheidszorg waardoor 1.600 extra perso neelsleden konden worden aangetrokken. Dat heeft staatssecretaris Simons van volksgezondheid gisteren ge schreven in een brief aan de Tweede Kamer. Paaltjes markeren de plaats in Slootdorp (Noord-Holland) waar restanten van een nederzetting uit 3100 jaar voor Christus zijn ge vonden. De resten van de neder zetting uit de Trechterbeker-cul tuur zijn ontdekt door een groep Nederlandse, Poolse en Argentijn se archeologen. Volgens project leider drs. J. Hogestijn van de Rijksdienst Oudheidkundig Bo demonderzoek is er sprake van een „unieke vondst". Er zijn tien duizenden botfragmenten, vuur stenen werktuigen en scherven gevonden, maar ook restanten van primitieve waterputten, afval- kuilen, slachtafval, complete pot ten en een groot deel van een pri mitieve hut foto anp koen suyk In 1990 kwam de personeelsuit- gezondheid nog eens 381 mil- breiding (1.200 banen) kwam joen gulden beschikbaar. Dit vooral ten goede aan de verple ging en verzorging. Naar ver wachting zal de verpleging en verzorging dit jaar met nog eens 1.500 arbeidsplaatsen worden uitgebreid. Ook is extra paramedisch- en laboratoriumpersoneel aange steld en is apparatuur aange kocht om het werk te verlichten. Naar verwachting zal dit jaar een nog groter deel van het ex tra geld direct voor perso neelsuitbreiding worden uitge- geld moet volgens afspraak ge richt besteed worden om knel punten te laten verdwijnen. De precieze invulling wordt echter aan de instellingen overgelaten. Simons bestrijdt in zijn brief berichten dat het ziekenhuiswe zen de extra middelen niet goed zou besteden. Wel erkent hij dat het voorkomt dat ziekenhuizen een deel van het geld gebruiken voor het dekken van tekorten en voor het behoud van bestaande arbeidsdplaatsen. 'Lang niet iedereen gaat er op achteruit' DEN HAAG GPD-A nen moeten kunnen aantonen dat zij een bepaald inkomen hadden, voor zij arbeidsonge schikt werden. Wie dit niet kan, heeft alleen recht op een bij standsuitkering. Aanvankelijk wilde het kabinet deze regeling ook laten gelden voor een aan tal oude aaw-gevallen. Voordeel van de aaw in verge lijking tot de bijstand is dat een aaw'er mag bijverdienen en niet eerst het eventuele eigen ver mogen hoeft aan te spreken. De kabinetsbesluiten over de wao betekenen een achteruit gang van 7 procent voor 43 pro cent van alle wao'ers. Door het kabinetsbesluit om alle wao'ers ouder dan 50 jaar te vrijwaren van ingrepen in de wao, raken de maatregelen 55 tot 60 pro cent van de wao'ers niet. Dat heeft minister-president Lub bers gisteravond gezegd na af loop van de ministerraad. Indien gekeken wordt naar het financiële effect van de maatre gelen voor alle wao'ers, gaat men er gemiddeld slechts 3 pro cent op achteruit, aldus de pre mier. Wel is er een groep die er meer dan 20 procent op achter uitgaat. Het gaat dan om jonge ren tot 28 jaar die een hoog sa laris ontvangen van meer dan 60.000 gulden bruto per jaar. Lubbers omschreef hen als „ex treme gevallen". Desalniette min zal de teruggang in inko men ook voor hen geleidelijk zijn, aldus de minister-presi dent. De premier zei dat de door hem genoemde cijfers betrek king hebben op 35 procent van alle ingrepen in de wao die op de agenda staan. Voor het ove rige gaat het om zaken als meer keuringen, ruimere toepassing van het begrip passende arbeid en herplaatsing. Lubbers zei met tevredenheid terug te kijken op het kamerde bat van deze week over wao en (ont)koppeling. Hij wees erop zijn geschrokken van de aan kondiging van FNV-voorzitter Stekelenburg dat de vakbewe ging volgend jaar een looneis van 1 procent boven de inflatie zal stellen. „Ik viel niet van mijn dat D66-voorman Van Mierlo stoel toen ik dat hoorde", aldus weliswaar kritiek had op de ka- de premier. Reikhalzend pakt deze piepjonge paradijs-kraanvogel een meel- worm aan uit de vingers van zijn verzorger. Het vogeltje, verwekt via kunstmatige inseminatie, werd twee weken geleden geboren in de Amsterdamse dierentuin Artis. Het is voor het eerst in 29 jaar dat een paradijs-kraanvogel in gevan genschap wordt geboren. foto Stakingen bij overheid en openbaar vervoer utrecht *anp het kabinet heeft aangekondigd dat de loonsverhoging voor het overheidspersoneel volgend jaar tot 3 procent beperkt blijft. Acties zijn ook te verwachten in ziekenhuizen en bejaarden en verzorgingstehuizen. Daar zullen op 17 sep- tember zondags- AöVaKaoo: diensten worden Rprpidhpid gedraaid. oereianeia Bjj gemeenteHjke tot acties diensten en stadsdeelraden er8 groot jn Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Haarlemmermeer, Purmerend, Groningen, Leeuwarden, Assen, Gouda, Vlaardingen, Schiedam en Dordrecht wordt de Troon rede eveneens aangegrepen om het werk te onderbreken. Dat geldt ook voor de welzijnsinstel- lingen in Amsterdam, de Vrije Universiteit in Amsterdam, de Rijksuniversiteit Utrecht, het Al gemeen Burgerlijk -Pensioen fonds in Heerlen en sociale werkvoorzieningsschappen. binetsvoomemens, alternatief had. Volgens hem komt de stelling van de D66- voorman erop neer dat de kabi netsbesluiten nu niet gedragen worden door D66 maar op ter mijn wel. Lubbers: „Dat is een heel labiele houding voor een fractie. Het is een poging een draai te nemen." De premier zei verder niet te Extra mankracht voor opsporing van illegalen Lubbers verwacht dat de in flatie volgend jaar hooguit 3,5 procent zal bedragen. Als de vakbeweging 4,5 procent loons verhoging vraagt, is er volgens de premier niets aan de hand. De uitkeringen kunnen in koop kracht op peil blijven tot een loonstijging van 4 procent. Minister Maij verscherpt eisen APK-keuringen Het aantal acties dat de vakbon den voorbereidt tegen de kabi netsplannen voor wao en Ziek tewet, breidt zich uit. In navol ging van de vervoersbonden en de onderwijs bonden heeft de ambtenaren bond AbvaKabo gisteren gezegd dat zijn leden bij de overheid, in het openbaar zondheidszorg en het welzijnswerk op Prinsjes dag massaal in actie zullen ko men. Bij het gemeentelijk vervoer bedrijf, in Amsterdam zal op 17 september de hele dag worden gestaakt. Bij de vervoerbedrij ven in Rotterdam en Groningen zijn werkonderbrekingen tij dens de Troonrede te verwach ten, aldus de AbvaKabo giste- 'anp cor mulder ren. De actiebereidheid is vol gens de bond groot, zeker nu De vreemdelingendiensten van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Enschede krijgen vol gende werk versterking van in totaal vijftig marechaussee's. Dat heeft het ministerie van jus titie gisteren bekendgemaakt. De marechausee's zullen zich uitsluitend met het vreemdelin genbeleid bezighouden en niet met andere politietaken. De marechausee's zullen onder meer worden ingezet om illega le werknemers in bedrijven op te sporen. Volgens het ministe rie van justitie neemt 60 pro cent van de illegalen een nep- identiteit aan in de hoop te kunnen blijven. Het is de bedoeling dat op termijn in totaal tweehonderd marechaussee's beschikbaar komen voor de vreemdelingen diensten. Een en ander is onder meer afhankelijk van de afbouw van de grensbewaking tussen Nederland en Duitsland. Het Aanvullend Akkoord van Schen- gen, dat de afbouw van die grensbewaking mogelijk maakt, Vanaf 1 september worden de milieu-eisen voor de algemene periodieke keuring (AP1Q voor motorvoertuigen verscherpt. De keuring zal door deze maatregel langer duren. Bovendien gaat het maximale keuringstarief omhoog. Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat heeft dat gisteren bekendgemaakt. Volgens de bewindsvrouw zal voortaan een specifieke, aange- j scherpte eis per voertuigtype worden gehanteerd, in plaats van de algemene eis voor het gehalte van koolmonoxyde (CO). Maij vindt de aanscherp ing nodig vanwege de verbete ring van de motortechniek, die sinds de invoering van de APK in 1984 heeft plaatsgevonden. Een aantal voertuigen wordt uitgezonderd van de nieuwe ei sen, bijvoorbeeld auto's met een bouwjaar van voor 1974. Het maximale keuringstarief gaat van 83,54 gulden omhoog naar 92,43 gulden (inclusief r 'btw). Het afrneldtarief wordt is echter nog m behandeling bij eveneens verhoogd, van 8,50 tot ACHTERGROND DEN HAAG CAREL GOSEUNG zegt vandaag in een vraagge sprek met deze krant dat de presentatie van de wao-plannen al geruime tijd van tevoren uit gebreid is doorgesproken met zijn PvdA-collega Thijs Wölt gens en partijleider Wim Kok. Zij verzuimden echter vervol gens volledig hun achterban voor te bereiden op wat komen ging. Ze blonken vervolgens in de dagen na 13 juli vooral uit in het ventileren van steeds ande re meningen. Uiteindelijk stem den ze in met een resultaat dat, hoewel misschien het enige haalbare, in flagrante tegen spraak is met wat ze hun kiezers tot 12 juli steeds hebben voor- het parlement. Het Akkoord v Schengen werd enkele maan den geleden nog door de Raad van State bekritiseerd omdat het teveel onduidelijkheden zou bevatten. 8,90 gulden. Dat is nodig c hogere kosten van de Rijks dienst voor het Wegverkeer te dekken, die de uitvoering van de APK controleert. Het resultaat is er naar: ruim 60 procent van de PvdA-achter- ban zegt zijn leider niet meer te vertrouwen. Kok wil nu een ver vroegd partijcongres over zijn positie. Als dat besluit Kok niet naar huis te sturen, zal dat vooral zijn om de chaos in de partij niet nog groter te maken. Een vertrouwensvotum zal het echter hoe dan ook niet zijn. Kok en Wöltgens zouden er daarom verstandiger aan doen net als Sint de consequentie uit hun optreden van de afgelopen maanden te trekken. De afgelopen weken was het opvallend rus tig rond Sint. Natuurlijk, in de zomer laaide de kritiek op haar functioneren fel op. De partijvoorzitter was 'kwijt'. Toen het kabinet de omstreden besluiten over de wao nam op 13 juli, was Sint in Italië. Met fietsvakan tie. Terwijl haar partij fel en emotioneel rea geerde op de kabinetsbesluiten, bleef Sint onvindbaar. Ze liet niets van zich horen. Er werden talloze grappen over gemaakt. Som migen menen dat ze zich bewust voor het Nederlandse nieuws blind en doof heeft ge houden. Ze zou zijn uitgeput. Geruchten willen dat zij zelfs door partijbonzen min of meer op vakantie is gestuurd, met de mede deling zich voorlopig maar nergens mee te bemoeien. Bij terugkeer in Nederland schrok Sint zich naar eigen zeggen 'rot'. Zij sprak van een inschattingsfout.' De achterban had be ter op pijnlijke maatregelen voorbereid moeten worden, vond zij. Tegelijk keerde zij zich tegen ingrepen in de hoogte van de wao-uitkering. Ook de duurbeperking wees Sint af. Zij eiste extra maatregelen voor schrijnende gevallen. Zaken die ook in de tweede kabinetsbesluit rond de wao niet zijn geregeld. Al haar uitlatingen werden bekritiseerd door de achterban. Openlijk werd gesteld dat juist zij, als partijvoorzitter, voor een discussie in de partij over de wao had moe- Marjanne Sint (42) houdt het voor ge zien als PvdA-voorzitter. Op 14 augus tus zei ze nog in reactie op alle commo tie rond haar persoon: „Het is te hopen dat ik dat deukje de komende periode weer kan uitdeuken. Natuurlijk met de hulp van Wim Kok en Thijs Wöltgens, want als trio moeten we de partij uit het slop halen." ten zorgen. Sint is echter nooit opgevallen door een uitgesproken visie. Nooit is zij uit geblonken in vlammende betogen die 'Jan de arbeider' aanspreken. Voordat ze in de schijnwerpers trad als partijvoorzitter, studeerde Sint economie en werkte onder meer bij het ministerie van economische zaken. Later trad zij in dienst van Intermediair, het eliteblad voor univer sitair beta-geschoolden. In 1987 was de PvdA, in een golf van emancipatie, toe aan een vrouw als partij voorzitter. Sint won het moeiteloos van mi nister Jan Pronk (ontwikkelingssamenwer king), toen nog kamerlid. Meteen na haar komst trachtte Sint de PvdA op de stuwen in de vaart der volkeren. Qe partij moest moderner worden, zich richten op de middeninkomens. Realisme in de plaats van idealisme. Ze probeerde ook de macht van de afdelingen en gewes ten binnen de partij te breken. Alleen dan zou het partijbestuur weer goed kunnen functioneren, vond ze. De commissie-Van Kemenade werd inge steld om dat doel te bereiken. Enige maan den geleden kwam de commissie met haar rapport en Sint verbond daar haar politieke lot aan. In december is er een partijcongres over, maar Sint zal dat niet meer meema ken. Al haar andere pogingen de partij te veranderen - denk aan de rapporten Schui vende Panelen en Bewogen Beweging - lie pen spaak. Fraaie stukken over de toekomst van de PvdA die echter vrijwel zonder con crete gevolgen bleven. Eén paar maanden geleden weerde de PvdA-achterban Marjanne Sint nog uit de Senaat. Net zoals zij eind 1989 buiten het kabinet werd gehouden, ook al wilde zij graag minister worden. De laatste maanden kwam het gerucht in omloop dat Sint bur gemeester van Groningen wilde worden. De PvdA in die stad liet echter meteen weten niets voor haar te voelen. Nu is ze dan opgestapt. Haar besluit komt - ondanks alle kritiek - toch nog als een donderslag bij heldere hemel. PvdA-Kamer lid Jeltje van Nieuwenhoven hader er gister avond echter een simpele verklaring voor: „De Nederlandse politiek is steeds meer een zaak van personen geworden. Je mag geen fouten meer maken." PvdA Noord-Holland-Zuid bespreekt wao AMSTERDAM THEA V Als partij moeten we niet alleen discussiëren over de wao en ziektewet. We moeten de zaken verbreden tot de vele andere problemen die er op dit mo ment spelen. Op de manier waarop nu wordt gepraat, denk ik dat u het spoor bijster bent". Het kwam kamerlid Tineke Netelenbos gisteravond op een vervaarlijk gesis te staan van haar PvdA-gewest Noord-Hol land-Zuid, het gewest dat als eerste een extra partijraad over de wao-plannen eiste. Gisteren konden de PvdA'ers in Amster dam en omgeving in discussie over de kabinetsbesluiten met FNV-vice-voorzitter Karin Adel- mund en de PvdA-kamerleden Stoffelen en Netelenbos. Ook de Noordhollanders ble ken grote moeite te hebben met de plannen, zoals de secretaris van het landelijk wao-beraad en PvdA-lid Van de Beemdelust: „Mensen die straks met 1400 gulden per maand moeten rondkomen, dat valt niet te ver dedigen. Zij moeten leven en daar nebben ze recht op". Europarlementariër en voor malige partijsecretaris Wim van Velsen: „Het stomste wat kon gebeuren, is dat een fractie 'geen' is gaan verkopen voor 'beter'. Dat is overactercn. Onze luidruchtigheid als partij is een van de belangrijlüte muren waarachter andere partijen zich verschuilen. Het CDA is net zo schuldig". Netelenbos zei dat „we het interdaad moeilijk hebben. Maar ik vind dat we Wim Kok krediet moeten geven. We moe ten proberen te regeren. Als op positiepartij kom je niet ver der". De zaal: „Daar gaat het niet om. Het gaat om de princi pes die je voorstaat".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3