Soberheid preken moet je een keer du l BIJVOEGSEL De problemen rond de aanpak van de wao, het kabinet op de valreep gered. Was er eigenlijk wel sprake van een crisis? CDA- fractieleider Brinkman blikt terug op een roerige politieke tijd. „Je zit in een fase waarin je de zaak naar je toegaat interpreteren. Ik twijfel er geen moment aan dat Kok het mis begrepen heeft. Daarvoor is die man veel te integer. - Je moet het dus als coalitie samen uitdragen. Als het CDA 'ja' zegt en de PvdA 'nee' ben je in de Het is de morgen er na. Het ter rasje op de hoek van de Papen- gracht en Gerecht vult zich langzaam met zomers geklede eerstejaars studentes. Elco Brinkman, thuis in Leiden. Sinds half negen heeft hij door de ontwaken de stad gezworven, hier en daar koffie drin kend. Brinkman is uiterst ontspannen, al lag hij die nacht, na het kamerdebat over wao en koppeling, pas tegen half drie op bed. De knop is omgezet. Hij keert terug naar het eerste kabinetsbe sluit inzake de wao van 13 juli. „Ik was wel verbaasd dat Kok er die nacht zo voor is gaan staan. In de weken ervoor hadden we al ge detailleerd zitten praten over alle varianten. We werkten gelijk op met de SER. Daarom kon er ook snel beslist worden." „Ik had het gevoel dat het kabinet daad kracht had getoond. De sfeer was al goed, maar ik was toch opgelucht. Het simpele feit dat de wao toen niet als onderpand is ge bruikt voor iets anders geeft aan dat er van een zakelijke besluitvorming sprake was." Zorgen maakte de CDA-fractieleider zich dan ook niet toen direct na de kabinetsbe sluiten van juli, de discussie in de PvdA-gele- deren losbarstte. „Dat is pas later gekomen. Ik wist best dat er daar discussies waren, net als bij ons. je weet dat je kritiek zult krijgen. Welk besluit je ook zou nemen. Je moet het dus als coalitie samen uitdragen. Als het CDA 'ja' zegt en de PvdA 'nee' ben je in de samen leving gauw uitgespeeld." ZOMERGRIEPJE Lang leefde Brinkman dan ook met de ge dachte dat de weerstand binnen de PvdA te beschouwen viel als een zomergriepje. De zaak zou zich wel zetten als iedereen op va kantie was. „Ik ben er van uit gegaan dat men in die partij de kritiek kon begeleiden. Maar eind juli werd ik wat ongeruster", er kent Brinkman nu. Zijn houding schrijft hij nu toe aan een ze kere 'geblindeerdheid' omdat hij al zo lang met het probleem worstelde en er al zoveel over had gepraat. Het feit dat de PvdA-top vrij snel liet weten de wao-discussie te willen de factor hernemen, vatte Brinkman dan ook niet op tuigd dat als signaal dat alle 13-juli besluiten de prul lenbak in moesten. „Dat heb ik nooit zo erva ren. Ook de PvdA wilde een fundamentele structuurwijziging in de wao." ,.lk wist natuurlijk wel dal Tiet een lastige discussie zou worden. Ook bij ons. Maar wij hebben een andere gesprekscultuur. Wij hol len niet onmiddellijk als vertegenwoordiger van een gewest naar een toeter. Lubbers, Kok, Wöltgens en ik hebben ook veel ge sprekken gehad over de presentatie. "Vrien den. hier krijgen wij een groot debat over. Maar echt andere smaken hebben we niet. Dit moeten we oplossen. We hebben de coa litie tenslotte gevormd, mede om dit soort problemen te kunnen oplossen'. We hadden de innerlijke overtuiging dat wij hiervoor „Bij het CDA leefde al langer het gevoel dat het vijf over twaalf v vóór twaalf uur was." CDA-fractieleider Brinkman blikt terug op een roerige politieke tijd De CDA-fractieleider wil nu wel van een 'taxatiefout' spreken. Dus toch de verkeerde presentatie? Brinkman: „Je moet proberen de publieke opinie nog meer rijp te maken voor dit soort dingen. Dat is méér dan eens een interview of het roepen dat het slecht gaat met de economie. Dat gelooft toch niemand. De voorinformatie had ruimer gemoeten." Desalniettemin wil Brinkman achteraf geen verwijten uitspreken aan welk adres dan ook. „Achteraf is het altijd gemakkelijk pra ten. Vakantietijd is natuurlijk toch een rare periode. Ik heb mij wel altijd afgevraagd waarom de oppositie niet heeft doorgedrukt door de Kamer van vakantie terug te roepen en een debat te houden. Nu is de druk min der geworden. Het voordeel is dat nu de rest van de begroting afgerond kon worden Hij toont ook begrip voor de soms emotio nele reacties op het eerste wao-besluit van het kabinet. „Dat moest een keer tot ontla ding komen. Het is een zaak die de mensen zo zeer raakt dat het vreemd zou zijn als er geen politiek binnenbrandje zou ontstaan. Dat heeft iets onwezenlijks." LATEN BETIJEN Het is ook om die reden dat Brinkman in juli niet meteen reageerde met een houding van 'afspraak is afspraak'. Terugkijkend: „Ik wilde de zaak even laten betijen. Als mocht blijken dat het wao-besluit niet houdbaar was konden we het in alle rust heroverwegen. Geen paniek. Het stof even laten neerdalen. De wao-discussie startte dus opnieuw. „Ik heb daarbij best wel eens een moment gehad dat ik dacht 'joh, dat heben wij toch allemaal al eens gehad'. De schrijnende, onomkeerba re gevallen waren ook voor ons een punt. Maar niet in politieke zin. De zwaarstwegen- is voor ons: zijn wij ervan over- iets fundamenteels moet gebeu ren en willen wij daarvoor gaan staan." Brinkman is ervan overtuigd dat de her nieuwde kabinetsdiscussie over de wao nut tig is geweest. „De grote winst is nu dat bei den zeggen 'we moeten het doen. Er is geen uitweg'. Dat heeft niets met een crisisdrei ging te maken. Ook bij een crisis was het pro bleem over enkele maanden teruggekomen." De CDA'er vindt het ook 'flauw' om te roe pen dat de discussie alleen nodig was omdat de PvdA problemen had met de eerdere be sluiten. „Het was ook voor ons een probleem. Niet dat gemakkelijke. Dingen gebeuren niet omdat het CDA het zegt. Het gaat erom wat Bij de uitvoeringsinstanties in de sociale ze kerheid, bij de sociale partners. Ik wil weg van dat winst- en verliespelletje aan het Bin nenhof. Er is, ook met het kamerdebat, nog niets binnen. Het was de bel voor de volgen de ronde. De maatschappij verandert niet door het aannemen of verwerpen van een motie." Met de hernieuwde discussie over de wao kwam de laatste weken echter ook het kop- pelingsvraagstuk om de hoek kijken. Er leek ineens een verband tussen beide onderwer pen te worden gelegd, tenminste door de PvdA. Brinkman stelt echter dat wao en kop peling steeds bij elkaar hebben gehoord, ook al bij de kabinetsdiscussie in juli. „Dat waren grenspalen voor het hele finan- cieel-economische beleid. Anders spoelt de rest ook zo weg. Zij horen ook bij elkaar. Je kunt dingen wel wegstoppen, maar de sa menleving is geen Gekke Henkie." Het 'beruchte' gesprek tussen vice-premier Kok en hemzelf, vorige week vrijdagmiddag, komt ter sprake. Kok dacht op basis van dat onderhoud de koppeling tussen lonen en uit keringen in 1992 overeind te kunnen hou den. Die 'indruk' had hij van Brinkman ge kregen, beweerde Kok later, toen in het kabi net het tegendeel bleek. „Het probleem ligt hem in het woord 'in druk'. Je bent dan in een fase waarin je leeft bij hoop. Hoop dat een moeilijk verteerbare zaak niet hoeft. Je gaat de zaak naar je toe in terpreteren. Je luistert heel scherp naar even tuele verschillen in de gebruikte bewoordin gen. Je zoekt naar dat streepje licht. De argu menten heb je al 20 keer gehoord. Je zoekt in die zwarte massa. Gisteren zei je dit en nu zegje dat." „De fysieke vermoeidheid gaat ook mee spelen. Is het vijf voor, of vijf over twaalf. Bij het CDA leefde al langer het gevoel dat het vijf over twaalf was. Zij (de PvdA, red.) dach ten dat het nog vóór twaalf uur was. Lubbers, De Vries en ik zaten op een lijn, maar we hebben steeds checks en dubbel-checks in gebouwd. Nagegaan of het echt zo ligt als je denkt." „Die middag, voor het gesprek met Kok. hebben Lubbers, De Vries en ik met enkele fractiegenoten de lijn nog eens doorgeno men. Het was dan ook geen verrassing dat De Vries de zaak later in het kabinet zo bracht als hij deed." INTEGER Maar wat is dan de verklaring voor het be roemde misverstand tussen Kok en Brink man? „Let goed op. Ik heb het over inschat tingen. gevoelens, indrukken, culturen. Daar praat ik over. Geen nieuwe argumenten. Echt, ik twijfel er geen moment aan dat Kok het mis begrepen heeft, daarvoor is die man veel te integer." Desalniettemin stond het kabinet toen op de drempel van een crisis. Is Brinkman daar niet bang voor geweest in het hele proces? „Ik heb het gevreesd. Niet gehoopt en niet verwacht. Zondag was het moeilijkste mo- Vries en Kok c te komen. Dan wordt het een puur psyche gisch moment. Durf ik het aan of durf ik niet aan. Het gaat niet meer om de argumi ten. Je kent de consequenties. Het wordt heel gevoelig moment. Elk woord, elk signaal kan verkeerd worden uitgelegd. Moet je nog telefoneren of niet Brinkman en zijn PvdA-collega Wöltgens stonden op dat moment aan de zijlijn. Zij hadden geen invloed meer. „Je moet dat ver trouwen geven. Het is dan echt 'helpers weg, laatste ronde'. Zo'n indikking van het proces is er altijd. Dat is normaal. Een goede be stuurlijke way-out. Wöltgens en ik hebben per definitie iets tegenovergestelds. Als wij elk op ons stoeltje blijven zitten gebeurt niets. Je hebt een kabinet om dat te ove bruggen. Ik was die brug psychologisch al over. Het kon best dat het kabinet met iets minder kwam dan wij wilden maar het kabi net moest dat risico nemen. Als je dan later als fractievoorzitter zegt 'dat neem ik niet' ga jewel erg diep." In het kamerdebat over de koppeling deze week noemde Brinkman de gekozen oplos sing voor de koppeling maar nèt aanvaard baar. Waarom? „Wij roepen steeds werk bo- I ven inkomen. Maar bij elke begroting word je steeds weer geforceerd iets extra's te doen voor de inkomens. In de praktijk staat het in komen nog steeds voorop. Soberheid preken naar rijk en arm, moet je een keer durven. We zitten nu in een fase waarin die preek j niet zo gemakkelijk meer ingang vindt." INDIVIDUELER „Daarom moeten we de verantwoordelijk heid terugleggen bij de sociale partners, in het ziekenhuis, het bedrijf. Men moet het in dividueler en concreter voelen. We hebben de pretentie dat wij alles bij wet kunnen re gelen. Maar de praktijk is niet zo. Het is mijn grote zorg dat er een redenering ontstaat dat CDA en PvdA de zwaksten tot in detail kun nen helpen. Maar je kunt ze toch niet berei ken. ondanks alle maatregelen." Brinkman is hard. Wijzigingen in de geko zen oplossingen accepteert hij niet meer. Hij rekent erop dat de sociale partners uit solida riteit inderdaad de looneisen zullen matigen, zoals het kabinet heeft voorgesteld. Van de harde opstelling van de vakbeweging nu. het dreigen met hele hoge looneisen, is hij niet erg onder de indruk. ..Als het onverhoopt waar zou zijn dat we volgend jaar, net als in de jaren zeventig, een omslag krijgen naar minder werkgelegenheid en meer werkloosheid dan is de afweging voor de vakbondsman meteen duidelijk. Dan gaat het weer om het behoud van banen Op de vraag hoe je de sociale partners toch zo ver krijgt de loonstijgingen te matigen wil de CDA'er niet echt ingaan. „Het woord is nu aan hen. lüat ik mijn mond maar houden. Het wordt heel interessant wat er feitelijk gaat gebeuren in de cao-onderhandelingen. Daar moet ik geen valse noten bij gaan spe len." ZATERDAGS 33 ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1991 i

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 33