Feiten 'PvdA heeft wantrouwen kiezers verdiend' Litouwen trots op vrijheid, maar bezorgd over toekomst Militaire sector essentieel voor herstel van Sovjet-economie Professor Pen over de 'warboelvan de politiek len en technieken niet. In de economi sche politiek wel". „Met al die getallen en mechanieken uit de economie, die u ten onrechte als dieventaal bestempelt, kunnen politici lekkere soepjes koken. Of de mensen die soepjes ook lekker vinden is een kwestie van smaak. Voor mij persoon lijk staat vast dat dit wao-soepje niet zal worden gegeten. De achterban van de PvdA zal het niet slikken. Ik ben er persoonlijk ook tegen". De professor grijnst mild en laat ter re lativering van zijn hooggeleerdheid we ten: „Overigens komen mijn voorspel lingen nooit uit. Ik had de kabinetscri sis als zeker voorspeld en die kwam er ook niet". Meeregeren Akkoord, het kabinet spreekt géén bargoens, géén dieventaal. Maar is het wel vertrouwenwekkend? jan Pen:,, Hier raken wij de kem. De mocratie is een eigenaardig evenwicht tussen vertrouwen en wantrouwen. Ze functioneert alleen goed bij voldoende vertrouwen. Die balans is ernstig ver schoven. In de jaren vijftig hebben we twee bestedingsbeperkingen gehad van heb ik jou daar. Dat kostte de mensen veel geld". Aan die ingrijpende maatregelen kwa men hooguit drie ministers en zes ambtenaren te pas. Daarna passeerde dat natuurlijk alle democratische orga nen. Maar het werd geslikt vanuit een vertrouwen in die mensen". „Ook toen riepen de mensen: 'Ik snap er niks van'. Omdat ze hun eigen men sen in de regering vertrouwden voegde men daar echter aan toe: 'Maar het zal wel goed wezen'. We hebben nu een nieuw soort democratie. Iedereen re geert mee. Alles wat wordt bedacht, ligt direct op straat. Zelfs losse ideetjes uit het hoofd van de minister-president worden vrijdagavond op de televisie uitgezonden. Iedereen regeert mee vanaf het ideëenstadium. Dat heeft zijn charme, het heeft ook nadelen. Het verschaft grote invloed en macht aan de vetogroepen, die vanaf het eerste stadium een idee kunnen blokkeren". Het wantrouwen jegens de politiek is „Het wantrouwen in de eigen mensen is heel groot. Dat zie je met name bij de PvdA en de WD. Het CDA heeft daar geen last van. Dat is verklaarbaar: WD en PvdA roepen steeds dat alles anders en beter moet. Het CDA heeft een heel andere boodschap: het gaat goed in Nederland, het moet alleen een beetje beter. Daar belooft men niets „De PvdA heeft dat wantrouwen ook verdiend. De kabinetten Lubbers I en Lubbers II zijn zwartgemaakt met twee boodschappen. Ten eerste: de sociale zekerheid wordt afgebroken. Ten twee de: er is niets gedaan voor de werkgele genheid. Die boodschap is er door de PvdA acht jaar ingehamerd en de men sen zijn het ten onrechte gaan geloven. Dat hadden ze beter niet kunnen doen". „De sociale zekerheid is onder die kabinetten niet afgebroken, er is welis waar een deuk in de inkomensontwik keling geweest, maar afbraak is niet ge pleegd. En de werkgelegenheid is nog nooit zo hard gegroeid als in die jaren. Vervolgens zet men de weinig vertrou wenwekkende stap om met dezelfde zwartgemaakte Lubbers in één rege ring te gaan zitten en belooft de kiezers dat alles anders en beter wordt. Daar zien de mensen tot nu toe niets van. Op die manier vraag je om moeilijkhe den". Vertrouwen heeft ook te maken met de kwaliteit van het leiderschap. Pen: „Ik wil daar weinig over zeggen, ja, natuurlijk hebben ze het stom ge daan. Maar ik heb wel met die mensen te doen. De socialisten in Nederland zijn de draad kwijt". Belasting Pen vervolgt: „In Nederland belasten wij de arbeid. Daar begint alle ellende mee en dat komt weer terug in dit dra ma. Van oudsher heeft belastingheffing twee doelen: geld in het overheidsladd- je brengen en dat wat je wilt terugdrin gen belasten. Dat hebben de ecologéri niet uitgevonden, dat deden de protëc- tionisten al eeuwen geleden om de im porten te beperken. Willen wij arbeid terugdringen? Nee toch". „De loon- en inkomstenbelasting noemt men wel 'koningin der belastin gen'. Het wordt hoog tijd die koningin te onttronen. Zeg maar tot aan een jaarinkomen van 80.000 gulden. Belas ting moeten we heffen op energiever bruik en vervuiling, niet op arbeid. Voor de uitvoerende organen is dat ook een stuk makkelijker. Niet die miljoe nen formuliertjes van al die mensjes nakijken. De belastingdienst krijgt eén paar hele grote klanten en fraude wordt zo goed als onmogelijk". De professor zwijgt, denkt en het idee wordt geboren: „Ik heb een nieuwe versie voor de Internationale: „Het gaat den arbeid te bevrijden, van de fiscale dwingelandij" GRONINGEN GERARD KRUL De koppeling tussen lonen en uitke ringen, het systeem voor gelijke inko mensontwikkeling, is losgelaten. Die koppeling heette'norm van bescha ving' voor de Partij van de Arbeid. Gelijke inkomensbehandeling was een belangrijke reden èn rechtvaardi ging voor de PvdA om met de verma ledijde Lubbers en zijn verguisde CDA in de regering te gaan zitten. In een volstrekt ondoorzichtig pakket van maatregelen om ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid terug te dringen is de 'heilige koe' van de kop peling geslacht PvdA-leider Wim Kok op zaterdag 24 augustus 1991: „Dat maak ik niet mee". Drie dagen later sneuvelt de koppeling met steun van minister van financiën Kok. Hoe kan dat? Vervolgens zien de kiezers Wim Kok het verlies nemen, als zou het een overwinning zijn. Hij is blij met het verdwijnen van de koppeling, want daardoor krijgen de uitkeringsgerech tigden volgend jaar 6 gulden per maand extra. Niet koppelen blijkt dus beter dan wel koppelen. Hebben wij het al die jaren dan toch fout begrepen? Zijn wij allen ziende blind en horende doof geweest? Nee, want door verhoging van de be lastingvrije voet (wat zegt u?), door het alleen toepassen van de inflatie correctie (wie zegt u?) in de eerste schijf(?), door manipulaties met de premies wao en aaw (hoe bedoelt u?) en een verhoging van het arbeidskos tenforfait (kennen wij elkaar?) krijgen Professor Pen: „Tegenwoordig regeert ledereen mee vanaf net eerste mensen met een uitkering 6 gulden stadium" •fotogpd per maand meer. Worden wij hier geïnformeerd door gekozen volksvertegenwoordigers en een democratisch samengestelde re gering of braken buitenaardse wezens wartaal uit? Regeert de Lof der Laf heid, omdat politici niet durven zeg gen waar het op staat? Vanwaar die ondoorzichtigheid, die onverstaan baarheid, al die rookgordijnen? Daags na de dood van de koppeling fi losoferen we hierover met prof. dr. Jan Pen, zeventig jaar oud, vijf jaar geleden gepensioneerd, maar nog da gelijks werkzaam als hoogleraar eco nomie aan de Rijksuniversiteit van Groningen. De professor en de ver slaggever verschillen - grondig doch genoeglijk - van mening. Jan Pen: „Het is weliswaar een tech nisch taaltje, maar het is wel helder. De pessimistische kant van dit schouwspel is: de burger begrijpt er niets van. Ze zouden het wel kunnen begrijpen, maar ze willen het niet. Voor sommi gen is dat 'aangeleerde hulpeloosheid'. Ik heb dat zelfbij auto's. Ik wil niet on der die motorkap kijken, ik wil hele maal niet weten hoe dat werkt Ik zou het best kunnen, als ik het maar wil de". Wat is de optimistische kant? „In de moderne economische politiek kun je zo prettig kwantitatief knutse len. Je hebt zoveel getalletjes bij de hand, zoveel handvatten, dat je, als je het écht eens wilt worden, je het altijd eens kan worden. Die getallen, die handvatten, die technieken zijn ideale hulpmiddelen om eensgezindheid te scheppen". „In echte principiële zaken helpen ze niet. Als je kijkt naar grote, principiële kwesties van leven en dood, zoals abor tus of euthanasie, dan helpen die getal Zaterdag «31 augustus 1991 Redadie: 023-150225 J ANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HA VERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SI AAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDR1ET Vormgeving ANDRIES DETMAR EN MENINGEN Een beetje trots is de 73-jari- ge Mecislova Stroyki wel op zijn zojuist onafhankelijk ge worden Litouwen, maar min stens zo tevreden is hij over de goede oogst Hij en zijn vrouw zitten in het avond zonnetje op het bankje voor hun houten huis in Aisisces, een kilometer of vijftig ten zuiden van de hoofdstad Vil nius. Over de zandweg na dert een paard en wagen af geladen met hooi. „Dat zijn mijn kleinzoons. Zij hebben ook geholpen om de Bolsje wieken weg te jagen. Ze werken in de stad, maar nou helpen ze mij. Ik kan dat niet meer", zegt hij. VILNIUS HANS HOOGENDUK De bejaarde boer, wiens Duits moeizaam maar goed verstaan baar is, vindt het prima dat de Baltische staten het communis tische juk hebben afgeworpen en nu weer op eigen benen wil len staan. Trots is hij op het feit dat de politici uit dit kleine land (3,5 miljoen inwoners) overal door de machtigen der aarde worden ontvangen. „Zij hebben ons lang vergeten, maar nu was onze minister bij de Duitsers en die hebben geld beloofd. Dat is mooi, want zij hebben ons in 1939 verraden. Maar het is ook goed omdat de roebel niks meer waard is en voor marken kun je alles kopen". Mecislova Stroyki is in de loop der jaren té mild geworden om nog bitter te reageren op het feit dat het westen met Moskou za ken deed en gemakshalve het verraad van 1939-1940 jegens de Baltische staten vergat. Zijn kleinzoons reageren veel emo tioneler. Hun grootvader ver taalt: ^1 die jaren zijn we be drogen en nu zitten we op de puinhopen. Het geld is waarde loos, de fabrieken verrot, we rij den in auto's uit de jaren dertig en onze boeren zijn al blij als ze twee koeien privé hebben". Omdat het Litouwse KNMI een paar beste buien heeft voor speld, verdwijnen de twee om de rest van het hooi binnen te halen. Zuiveringen Mecislova steekt een stinkende sigaret op en mijmert over die zwarte tijd toen Hitler in het ge heime pact van 23 augustus Litouwen is vrij en hoewel er grote bezorgdheid bestaat over de toekomst nemen de Litouwers toch een voorschot op hun vrijheid. En masse trekken zij de grens over naar Polen. foto epa 1939 tussen Molotov en Von Ribbentrop Stalin de vrije hand in de Baltische staten gaf. Zijn vader, een broer en een zus werden gedeporteerd. Hij heeft nooit meer iets van hen ge hoord. Een longaandoening be spaarde hem hetzelfde lot. Het was de Russische NKVD, de voorloper van de KGB, die on der leiding van generaal Ivan Serov de zuiveringen doorvoer de. Eerst verklaarde hij de poli tieke en maatschappelijke intel ligentsia tot 'vijanden van het volk' en daarna volgde de ter reur. Toen de Russen in 1940 in paniek vluchtten voor een op rukkende nazi-Wehrmacht, werden de massagraven ont dekt. Bijna 5000 vooraanstaan de Balten waren afgeslacht. On geveer 150.000 burgers verdwe nen in de Siberische Gulag. Ver reweg de meesten kwamen om. Onder de Duitsers werden veel jonge mannen gedwongen in speciaal gevormde Baltische SS- divisies tegen de Russen te vechten. Mecislova raakte in de ze strijd nog een broer kwijt. Voor tienduizenden overleven den bracht de bevrijding nieu we gruwelen. Nadat het Rode leger in 1944 de Baltische lan den heroverde, begon de Stalin- terreur pas goed. Geen vrouw was veilig, mannen werden wil lekeurig geëxecuteerd. Ruim 1,5 miljoen Balten, een kwart van de hele bevolking, werd gede porteerd. Negenhonderddui zend kwamen er na de dood van de dictator in 1952, gebro ken terug. Maar er gebeurde meer: de russificatie werd mee dogenloos doorgevoerd. Intus sen wonen er 1,3 miljoen Rus sen en het is vanzelfsprekend dat zij tot de democratische omwenteling alle sleutelposities bezetten. Economie Trots zijn ze op dit ogenblik al lemaal in Litouwen, hoewel de euforie niet van de daken wordt geschreeuwd. Het is eerder te merken aan kleine dingen. Geen vlaggen, wel stickers en sommige mensen maken het V- teken als ze een buitenlandse auto zien, die nu ongehinderd over hun straten kan rijden. Aan de grens met Wit-Rusland, vroeger vooral bedoeld om de bevolking te controleren, staan sinds een paar dagen aan de Li touwse kant militairen in ca mouflagepakken. Boer Mecislova Stroyki, in wiens achtertuin ze bij wijze van spre ken staan, vindt dat in orde. „Maar meer moeten ze niet doen. Geen geld voor soldaten, maar voor de economie, dan gaat het snel beter. Kijk maar eens hier in de buurt wat er al lemaal wordt gebouwd". Op het ministerie van economi sche zaken in Vilnius wordt het hoofd geschud. Een jonge ex pert voorspelt sombere tijden. „De economieën van de Sovjet republieken zijn eng met elkaar vervlochten. Alles wordt cen traal geregeld en iedereen levert delen. Als dat nou allemaal wegvalt, stort de hele economie in elkaar zegt hij. De man licht toe dat de Baltische staten nau welijks over natuurlijke energie bronnen beschikken, alleen lichte industrie hebben en wat elektronica produceren. Maar vrijwel alles ging naar de andere republieken. De expert van eco nomische zaken: „Als wij met onze produkten moeten con curreren op de wereldmarkt, zijn we kansloos". Geen breuk De regering van Litouwen wil nu een dubbele strategie vol gen. Aan de ene kant geen ri goureuze economische breuk met de rest van de Sovjetunie, aan de andere kant het land hervormen met westerse steun. Een ambtenaar, die mogelijk een wat depressieve dronk heeft, meldt 's avonds in de bar boven zijn zoveelste vodka: „Het kan een boos ontwaken worden uit een mooie droom. Kijk maar naar de winkels, er is al bijna niks meer te krijgen. De roebel is waardeloos en de eco nomische criminaliteit stijgt enorm. De vrijheid is mooi, maar je moet het allemaal wel kunnen betalen". HEEMSTEDE RUDOLF KAPER De ontbinding van het eens zo machtige Sovjet-imperium gaat de laatste dagen zo snel dat het bijna niet meer te volgen is. Naast allerlei politieke en eco nomische gevolgen zal het uit een vallen van de Sovjetunie in een groot aantal soevereine sta ten ook voor de Sovjet-strijd krachten grote gevolgen heb ben. Veel republieken hebben inmiddels hun voorkeur uitge sproken voor de oprichting van een eigen strijdmacht. Naast deze splitsing zullen de Sovjet- strijdkrachten in de komende periode vermoedelijk ook sterk worden ingekrompen en zal er flink worden gekort op de mili taire uitgaven. De economisch aan de rand van de afgrond ba lancerende republieken kunnen de instandhouding van een om vangrijk leger met peperdure moderne wapensystemen een voudigweg niet meer bekosti gen. De bedragen die de Sovjetunie in het veneden aan de strijd krachten uitgaf waren gigan tisch. Het beslag van de militai re uitgaven op het Bruto Natio naal Produkt werd geschat op zo'n 20 tot 25 procent. (De EG geeft gemiddeld 3 4 procent van het BNP uit aan de defen sie.) Daardoor kwam de econo mie van de Sovjetunie ernstig onder druk te staan. Dat werd nog eens versterkt doordat de militaire sector op alle terreinen absolute voorrang had boven de andere sectoren. Zo kon de mi litaire sector beschikken over de best opgeleide mensen, had zij voorrang bij de distributie van grondstoffen waaraan een te kort bestond, werd 75 procent van het wetenschappelijk en technisch onderzoek verricht in opdracht van de militaire sec tor, was 60 procent van de ma chinebouw aan de militaire sec tor gerelateerd, enzovoorts. Het gevolg van deze bevoor rechte positie is dat in tegen stelling tot de meeste andere sectoren van de Sovjetunie de militaire sector hoog ontwikkeld is. De militaire sector kan dan ook een wezenlijke bijdrage le veren aan de modernisering van het bedrijfsleven van de repu blieken en een steun in de rug zijn bij de economische hervor mingen. Om dit te bereiken is De militaire sector in de Sovjetunie is hoog ontwikkeld. De Sovjets be schikken over de modernste testbases zoals op de foto die van Ka- pustan, waar o.a. SS 20-raketten werden Gebouwd. In die sector werken dan ook de best opgeleide mensen van de Sovjetunie. Hun kennis is voorde modernisering van het bedrijfsleven van de republieken onmis baar, maar gezien de slechte financiële positie waarin republieken ver keren, is het de vraag of hun know-how behouden blijft. foto anp het zaak dat men de kennis en de middelen die in de militaire sector aanwezig zijn, inzet ten behoeve van de civiele sector. Het grote gevaar is dat de repu blieken, door geldgebrek of in het kader van een ontmanteling van de militaire sector, defen- siefabrieken en wetenschappe lijke instellingen die aan de mi litaire sector waren verbonden, gaan sluiten. Het gevolg kan zijn dat onderzoeksteams uit el kaar vallen, technische hoog waardige installaties onbenut blijven en dat dus veel kennis, die onontbeerlijk is voor de we deropbouw van de economie, verloren gaat. Om dit te voorko men is het zaak dat op de mili taire sector van de Sovjetunie niet al te rigoreus wordt bezui nigd, maar dat men uitgebreid nagaat welke delen van de mili- taire sector voor het land nuttig kunnen zijn. Op deze manier kan men met behulp van de kennis die in deze sector aan wezig is een reële start maken met de wederopbouw van de noodlijdende economie. Rudolf Kaper werkt bij de stich ting 'Building for Peace', die helpt en adviseert bij de woning bouw voor uit Oost-Europa te rugkerende soldaten van het Ro de Leger. Hij deed onderzoek tiaar de woningbouw en het be lang van de militaire sector in de Sovjetunie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2