Sport Mike Powell springt de hemel in Siemerink laat winst glippen Van Doorn voelt zich thuis op snelle banen Jan Siemerink in zijn partij tegen de Argentijn Markus. NEW YORK Jan Siemerink is uitgeschakeld. Hij verloor gisteren in de derde ronde van US Open in vijf sets van de Argentijn Gabriel Mar kus. 4-6 4-6 6-1 7-6 (7-4) 6-7 (9- 11). Het duel duurde 3 uur en 55 minuten. Siemerink sloeg 21 aces en 9 dubbele fouten. De Rijnsburger verloor vier keer zijn opslag en brak vijf keer door de service van zijn oppo nent. Markus, een solide base- liner, sloeg drie directe winners en maakte evenzovele dubbele De kille cijfers vormen geen weergave van het gruwelijke treffen. De hittegolf in New York bereikte gisteren zijn hoogte punt, 38 graden, geen zuchtje wind, en Idam. De organisatie had de spelers een lijst met der tien tips meegegeven om de hit te te weerstaan. Drinken, drin ken, drinken, waren de eerste drie. Een witte outfit, het opne men van de reglementaire pau ze van 25 seconden tussen de punten waren de hoofdtitems. Siemerink en Markus hielden zch strikt aan het advies, maar werden gesloopt door de foto afp schroeiende hitte. De 21-jarige Rijnsburger ging de koperen ploert te lijf met acht liter water, isotonische drankjes (energie rijk vocht) en in ijs doordrenkte handdoeken, waarvan hij er 23 gebruikte. De wedstrijd groeide in de vijfde set naar een zenuwslo pende climax. Siemerink nam een voorsprong van 3-0, maar raakte zichtbaar uitgeput. Hij moest zijn breek teruggeven en rekte de strijd tot 6-6. In de be slissende tiebreak liep de Rijns burger een achterstand op van 1-5. Dat was het moment voor de ultieme krachtsinspanning. Op 4-5 raakte hij in de clinch met de umpire. Markus sloeg een bal vijf centimeter uit, de lijn rechter sliep en de scheidsrech ter had het niet gezien. In plaats van 5-5 werd het 4-6 voor Mar kus, twee matchpunten. Het onrecht vormde de beste prik kel voor Siemerink. Hij werkte vier matchpunten van Markus weg en kreeg op 9-8 zelf nog een matchpunt. Die was niet aan de oververmoeide speler besteed. Met 11 -9 besliste Mar kus de strijd. De Argentijn ging door naar de laatste zestien. Siemerink had het duel tegen zichzelf en de hitte verloren. TENNIS WALTHER JACOBS De klapper van de dag in Zoeterwoude werd gespeeld tussen Unicummers Dennis Noppen en tweevoudig toernooi-winnaar Marc van Doom. De verwachting was dat Van Doom zonder al te veel moeite zou winnen. Dit bleek echter een verkeerde prog nose. Van Doom vindt het heerlijk om op de snelle banen van Zoe terwoude te spelen aangezien zijn spel service-volley is. Hij be gon zijn partij dan ook overtuigend met een 6-2 winst in de eer ste reeks. De fout die Noppen op zo'n moment nog al eens maakte - boos worden op zichzelf en dus slechter gaan spelen - beging hij gisteren niet. Hij trok zich van af dat moment niets meer aan van het goede spel van zijn tegenstander en ging zijn eigen spel spelen. Dit bleek succesvol want hij trok op zeer knappe wijze de tweede set naar zich toe: 6-4. In de derde set kwam Noppen er ondanks goed spel niet meer aan te pas: 6-3 voor Van Doom. Tim Bavelaar is gisteren definitief uitgeschakeld voor de Mas ters. Schuldige hiervoor is Ruud van der Voort. In een wedstrijd van goed niveau zag het veelkoppige publiek, dat Bavelaar op een 4-3 voorsprong zijn eigen service niet kon behouden. Vai der Voort buitte dit uit en won met 6-4 6-4. Oegstgeest Eerst geplaatste Jan Mens werkte zijn partij tegen Har Meye netjes in twee sets af. Mens won met 6-4 6-4. Gjald Lucassen. de als tweede geplaatste in het mannenenkel Cl in het 30 h nooi in Oegstgeest, moest 's ochtends vroeg aantreden tegen Eldje Zemering. Lucassen maakt zijn plaatsing waar door met 6- 7 6-1 6-1 te v Feyenoord wil niet naar Albanië ROTTERDAM - Feyenoord heeft geen trek de uitwedstrijd in de eerste ronde van het toernooi om de Europa-Cup II tegen Parti- zan Tirana in Albanië te spelen. De grote binnenlandse proble men in het laatste communistische bolwerk in Europa maken volgens technisch directeur Wim Jansen een reisje naar de Bal kan weinig aanlokkelijk. De Rotterdamse clubleiding heeft giste ren een verzoek bij de Albanese bond ingediend het duel, dat voor 18 september geprogrammeerd staat, naar Roemenië te verplaatsen. Ook de Europese voetbalunie (UEFA) is van de voorkeur van Feyenoord op de hoogte gebracht. Sovjetsport laat de Balten vrij MOSKOU - Het bestuur van het Olympisch Comité van de Sov jetunie heeft besloten de Olympische comité's van Estland, Let land en Litouwen te erkennen en vrijheid van handelen te ge ven. Volgens het Sovjet-persbureau Tass dringt het Olympisch Comité van de Sovjet Unie er bij het IOC op aan de drie Balti- sche landen als zelfstandig lid van de Olympische beweging op te nemen. Formeel zijn Estland, Letland en Litouwen nooit uit de Olympische beweging verdwenen. Na de annexatie door de Sovjetunie in de tweede wereldoorlog zijn atleten uit de drie lan den echter niet meer onder eigen vlag aangetreden bij de Spe len. Volleybalteam begint drieluik sterk SITTARD - Het Nederlands mannen-volleybalteam is sterk be gonnen aan de serie van drie oefenwedstrijden tegen Zweden. In Sittard werd binnen anderhalf uur met 3-0 gewonnen. De setstanden waren: 15-4,15-9 en 15-13. Het drieluik dient als laatste voorbereiding op de Europese titelstrijd, die volgende week zaterdag in Berlijn begint. Nederland speelt vandaag en morgen opnieuw tegen Zweden. Prijzen voor Hooman en Haldan NIEUWEGEIN - Mirjam Hooman en Paul Haldan zijn gister avond in Nieuwegein gehuldigd als beste speelster en speler van het afgelopen tafeltennisseizoen. De twee nationale kampioenen namen de bijbehorende trofee in ontvangst tijdens de jaarlijkse presentatie van de eredivisieclubs. De 25-jarige Leiderdorpse Hooman werd door een vak- en pu blieksjury uitverkoren op basis van haar ongeslagen triomf bij het laatste Top 12-toemooi in Den Bosch. Docos in finale Motorhuis-toernooi Zondag-vierdeklasser Docos speelt morgen tegen UVS in de fi nale van het Motorhuis-toemooi (14.00 uur, UVS-terrrein). Strafschoppen (5-4) moesten tegen derdeklasser Lugdunum uit sluitsel geven. De eindstand was 1-1. Voor rust opende Richard Onstenk met een schitterende lob de score voor Lugdunum. Een kwartier voor tijd scoorde Boudy Pijnakker de gelijkmaker voor Docos. Oefenzege Grasshoppers-vrouwen Eredivisionist Grasshoppers heeft in Delft de oefenwedstrijd te gen DAS, uitkomend in de promotiedivisie, in winst omgezet 40- 107 (20-39). De Katwijksen speelden zonder Zora Malacko. Ma rie José Allers was met 26 punten topscoorster. Van Duyn wint eerste 5000 meter Atlete Regina van Duyn heeft gisteravond aangetoond ook op de 5000 meter goed uit de voeten te kunnen. In Utrecht liep zij haar eerste vijf kilometer en finishte als eerste voor Annet van Veld huizen. Van Duyn klokte een tijd van 16.34,68. Verlies doet Lewis pijn SCOREBORD SPORTPRIJSVRAGEN BUITEN L.VOETBAL WK ATLETIEK (Noo) allen 2.27 m. Ver, finale: 1. Powell (VSt) 8 95 meter (wereld record), 2 Lewis (VSt) 8 91. 3. Myricks (VSt) 8.42. 4 Haaf (Dui) 8 22. 5 Tudor (Roe) 8 06. 6 CuIbert (Aus) 8 02 7. Evangelisti (Ita) 8.01, 8. Osjkan (Sov) 7 99 Kogel, gekwalificeerd voor finale: Gunthór (Zwi) 20.97, Andersen (Noo) 20.41. Nikolaiev (Sov) 20,16, Nilsen (Noo) 19,79, Kl.menko (Sov) 19,79, Weil (Chil) 19,51, Buder (Du.) 19,44, Edwards (GBr) 19,28, Peric (Joe) 19,21, Lars- son (Zwe) 19,20, Backes (VSt) 19,05, Andrei (Ita) 19,00. Tienkamp, resp. 100m, ver, kogel, hoog, 400m, 110 mh, discus, polshoog, speer en 1500 m 1. O'Brien (VSt) 8812 10.41-7.90-16.24- 1.91-46.53-13.94-47,20-5.20-60,66- 4.37,50 2. Smith (Can) 8549 10.81-7.68- 15,69-2,09-47.53-14.78-48.12-4.40- 65,46-4.29,14 3. Schenk (Dui) 8394 11,37- 7,55-15,77-2,18-50,10-15,26-45,98-4,90- 61,98-4 22.58 4. Zmelik (Tsj) 8379 10,85- 7,84-13,42-2,00-49,48-14,07-44,04-5,00- 57,80-4 21,25 5. Keskitalo (Fin) 8318 10,93-7,58-15,06-2,03-50,26-14,27- 44.22-4.80-69.22-4 46,03 TENNIS NIEUWSLIJN Zaterdag 31 augustus 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS De landing van Mike Powell na zijn magische sprong. De Amerikaan won met een nieuw wereldrecord een gouden medaille op het onderdeel verspringen. Mike Powell speelde nog met schep en emmertje in de zandbak, toen Bob Beamon in een andere zandbak sporthistorie schreef. Bijna een kwart eeuw later werd Powell de opvolger van de legendarische verspringer, die in 1968 in Mexico Stad historie schreef met een sprong van 8.90 meter. De 'Kangoeroe' uit Philadelphia landde gisteren in Tokyo vijf centimeter verder. Het goud dat hij er mee verdiende kon hem eerlijk gezegd gestolen wor den. Powell was het liefst naar de eerste de beste telefooncel ge rend om zijn moeder in Phila delphia op de hoogte te stellen. „Maar dat was niet mogelijk. En mijn coach Randy Huntington zat ver weg op de tribune. Toen heb ik maar een Japanse official fijn geknepen. Op dat moment móest ik iemand knuffelen. Ik wilde mijn blijdschap met ie mand delen. Alleen kon ik het niet aan." Hoewel Beamon al 23 jaar teert op zijn eenmalige uitbar sting, kwam het wereldrecord in Tokyo niet als bij toverslag. Po well zelf had al voorspeld, dat wie wereldkampioen wilde wor den de stokoude barrière moest slechten. Diep in zijn hart tipte Mike Powell (27 jaar oud, 1.90 meter lang en 77 kilo zwaar) be nutte zijn vijfde poging voor het ultieme hoogtepunt in een zin derende verspringfinale. Hij móest ook wel, want een beurt eerder was rivaal Carl Lewis de magische grens al gepasseerd. Zij het met een ontoelaatbare rugwind van 2.9 meter per se conde. Hoewel Powell het uit schreeuwde, was hij nog lang niet gerust op de goede afloop. In juni, bij de Amerikaanse titel strijd, dacht hij ook op fluweel te zitten met een sprong van 8.63 meter. Tot dat Lewis nog een keer zijn aanloop mocht Powell alleskunner Lewis als hem inderdaad klop te. Met een centimeter. Maar gisteren bleef Lewis in zijn alles- of-niets-poging steken bij 8.86 meter. kampioen. „Maar Larry Myricks en ikzelf waren niet helemaal kansloos. We hebben alledrie al eens meer dan 8.90 gesprongen. Met een foutieve afzet welis waar, maar toch. Het record lag in ons vermogen. Maar de om standigheden moesten honderd procent meezitten." Mike Powell, op de Spelen Net als voor zijn eerste sprong van Seoul tweede achter Lewis, toen hij zo gemotiveerd v hij tot een lachwekkende 7.85 meter kwam. „Eerlijk gezegd was ik doodsbenauwd toen Carl zijn laatste aanloop nam. Ik heb gebeden, gesmeekt, nauwelijks durven kijken. Toen bleek dat hij zich niet had verbeterd, voelde ik me als in de hemel." sprong tot voor gisteren officiële wedstrijd nooit verder dan 8.73 meter. Die afstand haalde hij eind vorige maand in Sestrière met een ontoelaatbare rugwind, zodat zijn persoonlijk record in de boeken op 8.66 meter stond. Met die jump voerde hij in '90 de jaarlijst aan. Dit seizoen kwam Powell al zes keer boven de 8.40 meter, won hij elf van de dertien wedstrij den en zat alleen Lewis hem twee keer dwars. Lewis en Myricks waren Po wells idolen toen hij op high- school basketbal liet schieten voor atletiek. „Ik begon als hoogspringer", zegt Powell, die in zijn scholierentijd al eens over 2.19 meter scheerde. „Maar toen ik als 19-jarige m'n eerste verspringcompetitie be ëindigde met een sprong van 8.06 meter, was ik verkocht. Een jaar later mocht ik naar de be roemde universiteit van Los An geles, waar ik me drie jaar volle dig op verspringen kon toeleg gen." In de zomer van '87 werd hij door Myricks en hinkstapsprin- ger Mike Conley voor het eerst op sleeptouw genomen naar het Europese circuit. „In die tijd kreeg ik ook de beste coach van de wereld, Randy Huntington. Ex-trainer van Willie Banks. On der Randy ging ik letterlijk met sprongen vooruit." Toch is Powell veel minder snel (10.45 op de 100 meter, 21.21 op de 200 meter) dan Le wis en is hij ook technisch niet de best geschoolde springer. Hij compenseert zijn minpuntjes met een krachtige aanloop, na tuurlijke souplesse en een bijna horizontale landing. Tijdens zijn vlucht maakt Powell twee 'scharen' die hem een extra voordeeltje lijken op te leveren. Toch bleef de kaJende Powell tot gisteren altijd in de schaduw van de almachtige Lewis, die al tien jaar niet meer wist wat ver liezen was. „Verspringen is niet alleen een lichamelijk, maar ook een mentaal gevecht. Als Carl meedoet aan de competitie is de psychische druk voor ons meteen groter. Een van mijn vrienden zei laatst: je moet het gevecht met Lewis zien als een bokswedstrijd. Je zult een knock-out moeten plaatsen. Op punten red je het nooit tegen hem." Die opmerking knoopte Po well in de oren. „Voor mijn eer ste beurt stond ik stijf van de concentratie. Ik was zó gemoti veerd, zó gespannen, dat ik er bijna aan onderdoor ging. Daar na zei ik tegen mezelf: relax Mi ke, laat je lichaam het werk doen, en schakel je gedachten uit. Toen ik vervolgens 8.54 me ter sprong, wist ik dat het goed zat. In de vierde sprong klopte alles, die moet in de buurt van negen meter zijn geweest. Al leen raakte ik met de punt van m'n schoen de afzetbalk. Ja, ik maakte kabaal, uit frustratie. Maar de afdruk in de plasticide was duidelijk te zien." Powell gelooft niet dat het huidige record dezelfde magie zal krijgen als het vorige. „Er is vandaag een psychische barriè re doorbroken. Voorlopig zal de strijd zich nog wel toespitsen tussen Carl, veteraan Larry en mij. Als ik Beamon nog eens te gen het lijf loop, zal ik hem be danken. Als hij in 1968 niet zo ver had gesprongen, waren we in de loop der jaren geleidelijk tot deze 8.95 meter gekomen. Beamon heeft mijn prestatie zo speciaal gemaakt. Niet ik." Krabbe Superlatieven schoten te kort om Katrin Krabbe na haar drie voudige goldrush bij de EK in Split te bewieroken. De voor malige Oostduitse vroeg zich gisteravond hardop af wat de Duitse boulevardpers dit jaar nog kan verzinnen, nu ze na haar tweede wereldtitel op zak heeft in Tokyo. .Alles is er over me gezegd, geroddeld en ge schreven. Erger dan vorig jaar kan eigenlijk niet", meende Krabbe, die na haar 100 meter triomf ook de gouden plak op de dubbele afstand luidkeels bejubelde. Niet de gedoodverfde favorie te Merlene Ottey, maar de tien jaar iongere opponente Katrin Krabbe werd gekroond tot sprintkoningin van Tokyo. Net als op de korte sprint reikte de flamboyante Ottey op de 200 meter niet verder dan brons. Zelfs Gwen Torrence was nog een fractie sneller. „Het was een lang seizoen en ik was niet goed genoeg voorbereid op de WK", klonk de verontschuldiging van de 31-jarige Jamaicaanse. Krabbe werd zodoende de eerste atlete bij de WK in Tokyo die tweemaal met goud werd behangen. En een derde ligt nog in het verschiet, wanneer dit weekeinde de 4x 100 meter es tafette aan bod komt. Tienkamp De Amerikaanse tienkamper Dan O'Brien heeft gisteren bij de wereldtitelstrijd in Tokyo zijn leidende positie na de eerste vijf onderdelen niet meer afgestaan. Een goede tweede dag bracht hem op een puntentotaal van 8812, maar niet de gewenste verbetering van het wereldre cord (8847). O'Brien bleef wel de Canadees Michael Smith (zilver) en de Duitser Christian Schenk (brons) royaal voor. Marti ten Kate kwam gisteren als enige Nederlander aan de start. In de halve finales, waar aan de Twent voor de gein mee deed, werd hij nipt uitgescha keld. Ten Kate finishte met 13.59.51 als zesde in zijn serie. TOKYO FRANS DREISSEN GPD-VERSLAGGEVER „Ik heb nooit gedacht dat wan neer ik zó ver zou springen, ik toch nog zou verliezen.Carl Lewis kon zijn eigen ogen niet geloven toen Mike Powell na een vlucht van 8.95 meter zijn afdruk in het zand neerzette. De elegante stilist was er zelfs even confuus van. Lewis schudde ge frappeerd het hoofd en pro beerde de psychologische K.O. die Powell had uitgedeeld te verwerken. „Ik bleef op mezelf inpraten dat ik verder zou kun nen springen. Ik ben liet type atleet dat onder druk het best presteert." Lewis tarten is een belediging, die onmiddellijk gewroken zal worden. Deze keer lukte hem dat niet. Met 8.87 en 8.86 meter kwam hij in de nabeurten enkel nog dicht in de buurt van Po well. Het sprint- en springfeno- meen dat in de vierde poging al 8.91 met een te voordelige wind (2,9 m/s) had laten optekenen en daarmee de afstand van Be amon had overtroffen, moest zich na 65 overwinningen op rij verzoenen met het onvermijde lijke: zilver. „Het was een super- wedstrijd voor mij en helaas een nog betere voor Mike," sprak een ontnuchterde Lewis na een nimmer vertoonde serie van 8.68, ongeldig, 8.83, 8.91, 8.87 en 8.86 meter. Carl Lewis grijpt de verplichte persbabbeltjes normaliter aan om er een heuse one-man- show van te maken. Gisteren moet het vragenkwartiertje een noodzakelijk kwaad voor hem zijn geweest. Korte, obligate antwoorden zonder een spoor van emotie. De tragische neder laag tegen Powell zat hem niet lekker, deed 'm pijn. Hij was immers voorbestemd om het le gendarische wereldrecord van Bob Beamon te breken. Hij was degene die al sinds juli 1980 in de buitenlucht ongeslagen was. Lewis was ontluisterd, een ge broken man. „Ik wist dat ik een wereldrecord zou kunnen sprin gen. ]a, ik wist zelfs dat ik de 8.95 meter zou kunnen overtref fen. Ondanks mijn knie-opera tie vorig jaar oktober voelde ik me fysiek sterker dan ooit." Het geluk zat hem niet mee. Carl Lewis blijft desondanks een groot atleet, maar tegelij kertijd ook een slecht verliezer „Ik moet zeggen dat Mike het verdient. Het enige verschil tus sen hem en mij is dat hij zich slechts op één discipline hoeft te concentreren. Hij is beter ge prepareerd, hongerig en heeft een jaar naar deze dag toe- geleefd," voerde een sjagrijnige Lewis als excuus aan. Heel even raakte de onttroon de wereldkampioen nog geïrri teerd, toen hem werd gevraagd naar de mysterieuze man in het geel. Hij zou Lewis briefjes heb ben overhandigd tijdens de wedstrijd, iets wat niet is toege staan. Lewis reageerde nogal nerveus en meende terstond ie dereen te kunnen wijsmaken dat het „gewoon een man langs de kant was."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27