Regio 'Dier is bij alles het uitgangspunt' Oegstgeestse inventariseert plaatselijke archieven Verto lijdt weer miljoenenverlies Zoeterwoude stelt eerste monumentenlijst vast Ziekenhuizen willen nieuwe naam LEIDERDORP - De stichting Ziekenhuizen Rijnland is op zoek naar een nieuwe roepnaam. De stichtingsnaam, die sinds de fu sie van het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp en het Rijnoord Ziekenhuis in Alphen aan den Rijn wordt gebruikt, ligt volgens een woordvoerder 'niet lekker in de mond'. Een nieuwe naam en bijpassende huisstijl moet de 'eenduidigheid van de twee zie kenhuizen visueel naar buiten brengen'. Onder de medewerkers van het Elisabeth en Rijnoord Zieken huis is een prijsvraag uitgeschreven. „We konden zelf wel ge woon 'Rijnland Ziekenhuis' verzinnen, maar we wilden de me ning van onze medewerkers peilen. Wellicht levert het een crea tieve inzending op." Een speciaal ingestelde werkgroep selec teert een top tien van geschikte namen. Uiteindelijk kiest het ziekenhuisbestuur de nieuwe roepnaam. Inschrijving nieuwbouw Leiderdorp LEIDERDORP - De jaarlijkse inschrijving voor nieuwbouwwo ningen in Leiderdorp kan van 2 tot 30 september. Bij de afdeling voorlichting in het gemeentehuis is informatie over de bouw- projekten, de inshrijven en de toewijzing beschikbaar. Buitenbad Does dicht, wedstrijdbad open LEIDERDORP - Het buitenbad van het Leiderdorpse zwembad De Does is met ingang van morgen gesloten. Het wedstrijdbad gaat maandag weer open. In verband met de werkzaamheden aan de tegelvloer is het recreatiebad tot 16 september gesloten. Voorlichtingsavond LER in gemeentehuis LEIDERDORP - De voorlichtingsavond die de gemeente Leider dorp op 9 september houdt over de Lokale Effect Rapportage, vindt plaats in de raadszaal van het gemeentehuis aan de Sta- tendaalder. De Lokale Effect Rapportage is een onderzoek naar de gevolgen van een nieuw tracé voor de train grande vitesse en een verbreding van de rijksweg A4. Het rapport wordt maan dag gepresenteerd aan de opdrachtgevers, waaronder de ge meenten Leiderdorp, Zoeterwoude en Leiden. NIEUWSLIJN De Oegstgeestse Carta de Cloppen 'Onze archieven lig gen echt vol met hele leuke dingen...' 'Soms voel ik me eén soort voyeur' OEGSTGEEST HANS OUPENDORP De Oegstgeester drs. Carla de Glopper-Zuijderland werd door haar enthousiaste tv-optreden in drie afleveringen van 'Per se conden wijzer' een landelijke bekendheid. Zelfs tot in Frank rijk werd zij haar afgelopen va kantie door Nederlandse toeris- Carla de Glopper studeerde geschiedenis (met hoofdvak middeleeuwse geschiedenis) aan de Rijksuniversiteit van Utrecht en volgde een postdoc torale opleiding aan de Rijksar- chiefschool tot 'hoger archief ambtenaar'. Na een periode bij het Rijksarchief van Noord-Bra bant, werd zij aangesteld als do cent paleografie en diplomatiek (oordeelkunde) aan de RUU. Op het moment is zij daar voor een dag per week verbonden aan de faculteit der letteren en heeft ze een soort freelance- contract met de gemeente Oegstgeest om in de kelder van het gemeentehuis de archieven van 1795 tot 1930 te inventari- Ze heeft er tien jaar de foto hielco kuipers tijd voor gekregen. Ze houdt er een echtgenoot, drie kinderen en twee banen op na. Daarnaast heeft Carla ook nog tijd om af en toe tv te kij ken. Gevraagd naar haar voor keur geeft ze als antwoord: „Ik houd alleen van programma's waarin voor mij een uitdaging zit. Ik betrap mezelf erop dat ik dan ook altijd meespeel. Zo ben ik ook bij 'Per seconde wijzer' gekomen. Ik dacht laat ik het ook eens proberen. Na de zeer strenge voorselectie (ze willen niet dat je afgaat) heb ik drie maal meegedaan. Toen vond ik het wel mooi geweest." Genealogie Vorig jaar gaf Carla bij de Stich ting Welzijn Ouderen Oegst geest (SWOO) een cursus ge nealogie of geslachtskunde (stamboomonderzoek). Er wa ren toen vijftien deelnemers en dat was een prettig aantal om mee te werken, aldus Carla. On der meer kwam ter sprake hoe een genealogisch onderzoek moet worden opgezet en welke hulpmiddelen en bronnen er beschikbaar zijn. Tijdens het reconstrueren van de familiegeschiedenis of de ar chieven van woon- en verblijf plaats, stuiten ongeoefenden in de archieven op onleesbare handschriften. Het familie-on derzoek loopt dan meestal vast. Daarom is er het komende sei zoen bij de SWOO (bij voldoen de deelname) voor Oegstgeester ouderen een cursus paleografie (of oudschrift). Carla de Glop per vertelt enthousiast: „Na de cursus kan men met redelijk succes de meeste Nederlandse handschriften lezen. Het ver groot je onderzoeksmogelijkhe den en snelheid enorm: er gaat een wereld open. Het is een doe-cursus. Na een kleine theo retische uiteenzetting worden in de groep teksten gelezen die men thuis al bestudeerd heeft". „De handschriften bevatten veel woorden en afkortingen die we nu niet meer gebruiken. Het woord momber betekent bij-* voorbeeld voogd en Jo is jonkvrouwe. Onze archieven liggen echt vol met hele leuke dingen en soms voel ik me een soort voyeur als ik lees, bij bij voorbeeld een boedelscheiding hoeveel lakens en slopen men had en hoeveel potten en pan nen. Verrassend vind ik ook dat het verleden zo dichtbij komt Het is alsof de mensen van toen weer tastbaar worden". Zaterdag 31 augustus 1991 Redactie: 071-161400 MJEP DE GRAAFF UESBETH BUiTINK W1M KOEVOET ANITA LUYENDUK ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving RUTGERJ HOOGERDUK LEIDEN Onderhoud woningen Voorschoten uitgesteld VOORSCHOTEN ANITA LUYENDUK Er is niet voldoende geld om de gemeentewoningen aan de Voorschotense Vredenhoeff- straat, Bethlehemstraat en Lan- genhorststraat dit jaar een on derhoudsbeurt te geven, zoals eigenlijk het plan was. Dat heeft wethouder Van de Poel deze week bekendgemaakt. Tijdens schilderwerk aan een ander complex gemeentewo ningen, aan de Nicolaas Maes- kade en het Ruysdaelhof bleek dat daar houtrot was ontstaan. Het opknappen daarvan kost meer geld dan geraamd, zodat de gemeente het zogenaamde 'leentjebuur' toepast. Het on derhoud aan de Vredenhoeff- straat, Bethlehemstraat en Lan- genhorststraat moet wijken voor het opknappen van de an- dere woningen. Van de Poel vindt het verant woord om 'leentjebuur te spe len omdat onderhoud nog niet zo hard nodig is en het vol- gens hem best tot volgend jaar uitgesteld kan worden. Sommige bewoners denken daar echter anders over. Een bewoonster uit de Bethlehem straat klaagt over verrotting van haar schuurdeur, die er tijdens de renovatie van de woningen vijf jaar geleden nieuw werd in gezet. De rest van de woning 'gaat nog wel', vindt deze be woonster. Een bewoonster uit de Lan- genhorststraat klaagt dat de ge meente haar woning na de re novatie 'afschuwelijk heeft ach tergelaten'. „De kozijnen waren een paar maanden mooi, daar na kwam het hout erdoor. Het hout is gewoon verkeerd behan deld. Ik ben al een keer naar de gemeente geweest, maar daar werd gezegd: je moet het zelf maar doen." Ook het toilet werd verstopt achtergelaten na de re novatie, Een bewoner uit de Langenhorststraat zegt dat hij zich er niet druk over maakt, maar dat het huis na de renova- - tie geen kwastje verf meer heeft gehad, hetgeen zeker nodig is. De heer J. van Berkum, hoofd van de gemeentelijke afdeling Bouwkunde, geeft direkt toe dat de gang van zaken 'niet is zoals het hoort'. Maar het is een kwestie van geld: „Een gulden kun je maar een keer uitgeven." Het onderhoud aan het com plex woningen bij de Vreden- hoeffstraat is nu 'wenselijk', vol gens Van Berkum, volgend jaar wordt dat 'urgent'. Het opknappen van de wo ningen staat nu op het begro tingsplan van volgend jaar. Als het meezit kan de gemeente al in het voorjaar beginnen. Het onderhoud is op 70.000 gulden geraamd. Op de eerste gemeentelijke mo numentenlijst in Zoeterwoude staan 18 panden, met instem ming van de eigenaren. De ge meenteraad heeft de lijst deze week vastgesteld. Vier huizen bezitters maken bezwaar tegen plaatsing van hun pand op de lijst. Deze gebouwen komen er voorlopig dan ook niet op. B en W willen dat eigenaren hun be zwaren nogmaals kunnen toe lichten in een commissieverga dering, maar een meerderheid van de gemeenteraad bleek daar niets voor te voelen. WD-er Van der Kooi vroeg zich af waarom voor zo'n om slachtige werkwijze is gekozen. Waarom moeten we bekende bezwaren nogmaals aanhoren en daarna nogmaals een besluit nemen dat al lang genomen is, zo vroeg hij zich af. Raadslid Van de Akker (Progressief Zoe terwoude) steunde hem. Vol gens haar liggen vooral finan ciële motieven ten grondslag aan de weigeringen. Wethouder Hogenelst ver klaarde dat het college zich door de vier weigeringen 'over vallen' voelde. Hij wil eerst nog praten omdat het 'nee' zou zijn ingegeven door de angst van ondernemers dat uitbreiding van economische activiteiten in de toekomst niet meer mogelijk zou zijn. De gesprekken zouden gevoerd kunnen worden door de pas benoemde monumen tencommissie. W. Ooijendijk (PZ) hield voet bij stuk. „Wij stellen nu de lijst van 18 monumenten vast. Als de weigeraars daar alsnog hun panden op willen hebben zijn ze van harte welkom. We moe ten ze niet lastig vallen met weer nieuwe procedures." WD- er Van der Kooi toonde zich verheugd dat 'ook PZ wel eens liberaal denkt': de eigenaren krijgen brede inspraak voordat hun pand tot monument wordt verklaard. De raad bleek het daar mee eens. CARfllE A/D USSBABPtRDORR CAROLINE VAN OVERBEEKE Verto, fabrikant van staalkabel, netten en touwprodukten, met onder meer een vestiging in Lei derdorp en een dochteronder neming, IJmuiden Stores, in Katwijk, heeft over de eerste zes maanden van dit jaar een ver lies geleden van ruim 3,7 mil joen gulden. Over de eerste helft van 1990 boekte het bedrijf nog een winst van bijna 1,4 miljoen. Het bedrijfsresultaat zakte de eerste hein van dit jaar in van 2,4 miljoen tot 2,5 ton en de omzet verminderde van 1823 miljoen tot 122,9 miljoen. Op basis van de huidige in zichten verwacht de onderne ming voor het tweede halfjaar een aanzienlijk hoger bedrijfsre sultaat en een belangrijk lager verlies dan over de eerste helft. Als de marktomstandigheden niet verslechteren, houdt Verto vanaf 1992 rekening met een geleidelijk winstherstel. Verto heeft inmiddels maatre gelen genomen om de resulta ten te verbeteren. Die gaan ge paard met verplaatsingen van werknemers en machines en zullen leiden tot het verlies van ongeveer 200 arbeidsplaatsen. Door interne overplaatsingen en natuurlijk verloop zullen in Nederland geen of nagenoeg geen gedwongen ontslagen val len, zo liet de onderneming we ten. De komende vier jaar zul len 40 van de in totaal 115 werknemers in Leiderdorp wor den overgeplaatst naar vestigin gen in Dongen en Moerdijk. De maatregelen, die in een tijdsbestek van enkele jaren worden uitgevoerd, moeten on der meer de financieringslasten terugdringen door middel van een vermindering van het werk kapitaal. De hoeveelheid staal kabel die Verto zelf produceert, wordt verkleind, terwijl tegelij kertijd de inkoop van stan daardkabels wordt vergroot De staalkabelproduktie-afde- ling van Le Lis in Hamme (Bel gië) wordt gesloten, waarmee 100 arbeidsplaatsen verdwijnen. Verder zal de staalkabelproduk- tie worden geconcentreerd in Leiderdorp - dikke kabels - en Dongen en zal een deel van de produktie van de Apeldoornse Anza-nettenfabriek naar Por tugal worden overgeplaatst. Zocterwoud.se sportcomplexen zoeterwoudf minS te bereiken over de huur ZOETERWOUDE ep onderhoud yan spQrt. De gemeente Zoeterwoude complexen. De verenigingen hoopt binnenkort met de plaat- huren velden van de gemeente selijke voetbalverenigingen en verplichten zich om zelf on- Meerburg en SIZ overeenstem- derhoudstaken uit te voeren. Nationale Dierenzorg Wassenaar bestaat 65 jaar WASSENAAR UESBETH BUITINK Sinds in 1926 hofdames van ko ningin Wilhelmina een honden- waschsalon oprichtten, is de Wassenaarse stichting Nationa le Dierenzorg flink uitgedijd. Niet alleen een asiel en een pension vinden nu onderdak op het complex, maar ook een kat- tenhuis, een seniorenclub voor bejaarde honden en het reisbu reau 'International Travel Ser vices'. „Het uitgangspunt is bij alles het dier. Maar we zijn ook commercieel ingesteld, want we krijgen geen subsidie," stelt di recteur J. Boersma. Nationale Dierenzorg viert dit jaar haar 65-jarig bestaan. Paradepaardje van Nationale Dierenzorg is het reisbureau voor dieren. „Er zitten hier veel buitenlanders en die nemen hun dieren mee. Ze gaan ook allemaal weer weg en die dieren moeten mee. Via het reisbureau kunnen mensen het vervoer aan ons overdragen. Wij regelen de import en de export," legt Boersma uit. „We zorgen dat de papierwinkel in orde is en dat het dier zo snel mogelijk van plek A naar plek B gaat." Goedkoop is het dierenreis- verkeer bepaald niet. „We had den bijvoorbeeld een keer een Nieuw-Zeelander die naar de Verenigde Staten moest met een hond en twee katten. In Nieuw-Zeeland kreeg zijn doch ter een ernstig auto-ongeluk en hij ging dus terug naar huis. Voor het vliegveld, onze bemid deling en quarantaine in Enge land èn in Nieuw-Zeeland be taalde hij 18.500 gulden. Alleen de quarantaine kost al tien gul den per dag," rekent Boersma Luxe-toko „Omdat we in Wassenaar zitten worden we vaak gezien als een luxe-toko voor rijke stinkerds. Maar vaak betaalt de zaak; an ders zou ik het ook niet doen trouwens." Voor Boersma staat de relatie tussen mens en dier centraal. „Die schat ik heel hoog in. We hadden een keer een Amerikaanse troubles hooter van Mobil-Oil met een kat van dertien iaar. Die man was overal in de wereld ge weest, hij zat altijd in hotels en appartementen. Maar die kat was er altijd. Altijd als hij thuis kwam moest hij de kattebak schoonmaken en een blikje whiskas kopen. Dat was zijn vaste taak." „Hij zat een tijdje in Neder land en werd overgeplaatst naar Saoudi-Arabië. Wij zouden de kat nasturen, maar daar kwa men wat problemen tussen. Na drie maanden bel ik hem in Saoudi-Arabië uit een vergade ring: 'Zaterdag arriveert je kat.' Het was even stil, toen boorde ik hem iets zeggen en klonk er Directeur Boersma van de Nationale Dierenzorg, poserend in het bejaardentehuis voor katten: 'Het zou niet nodig moeten zijn. Ik ben me rotge- schrokken over de manier waarop bejaardencentra moeilijk doen over het meenemen van dieren'. applaus. Ik zie dat helemaal maatschappij op zichzelf. Als je voor me: zo'n lange tafel met al- een oude v v bent en je moet i met collega-oude- mens van veertig lemaal Arabieren met zo'n zo'n toko i hoofddoek om, die zitten te ren, is er z klappen omdat zijn kat komt," die je vertelt wat je wel en niet duidelijk grijnst Boersma. juist die klanten voor wie het huisdier zo belangrijk is, maken de Travel Service voor Boersma de moeite waard. „De volgende ouderen omgaan." maandag stapte die Amerikaan hier ineens binnen met choco lade en bloemen voor de mei den. Hij had toevallig een verga dering in Londen en was daar even weggegaan om ons te be danken. Dat maakt het leuk." Nationale Dierenzorg heeft zelf een bejaardenhuis voor die ren op. „Het moet eigenlijk niet nodig zijn, in feite is het een be lachelijk idee. Maar het voldoet mag doen. Ik vind dat een di rectie in dat soort diepgaande dingen geen invloed mag heb ben, je moet met respect met Belachelijk Volgens Boersma is het gemak kelijk om bejaarden hun huis dier te laten houden. „Bijna elk bejaardenhuis heeft een park. Achterin zet je vier kennels t behoefte. Voor het tehuis voor bejaarde katten is er zelfs een wachtlijst. Het zou achterhaald moeten zijn, daar blijf ik bij." De laatste twee produkten Boersma's brein moeten op dierendag klaar zijn: een Galerie bus kunnen foto hielco kuipers motieteam van Nationale Dierenzorg wat verminderen. „Daarvoor hebben we steeds minder vrijwilligers. Met de bus maken we wel promotie op beurzen en markten waar veel dieren zijn, maar dat doen we met minder mensen dan vroe ger. Bovendien hoeven die niet altijd in de kou en ellende te staan," zegt Boersma. „In de naast de reizende viervoeters zoekt in de omgeving naar die- ook dieren die permanent blij- renvrienden die vrijwillig de In de Seniorenclub Raad van State huizen bejaarde honden en katten, die niet r verzorging willen doen. Die zijn er altijd, in geen enkel land ter wereld zijn zoveel dierenvrien- des animaux en een rijdend in formatie-centrum. „Die galerie wordt een beetje raar, maar wel heel mooi. We ontruimen de zolder ervoor en die wordt git zwart, waarin met halogeen- verlichting de kunstwerken he lemaal worden uitverlicht. Kunstwerken die betrekking de proble men over hun huisdieren door praten. Er zijn nog altijd men sen die niet zo gemakkelijk over de drempel van de dierenarts stappen. Bij ons krijgen ze een kop koffie en kunnen ze losbar sten." Boersma: „Als je zo door c kunnen worden verzorgd door den als in Nederland. Dan kun hebben op dieren, natuurlijk. Ik geschiedenis heenhuppelt, zie hoop dat mensen tegen elkaar je de toenemende activiteiten hun eigenaren. „Ik ben i geschrokken over de manier waarop bejaardencentra moei lijk doen over het meenemen van huisdieren. Het is een je tien honden houden zonder dat iemand er last van heeft." Boersma wilde echter niet af wachten tot bejaardenhuizen initiatieven namen en richtte zeggen: die galerie is zo bela chelijk, daar moet je ook eens gaan kijken." Het rijdend informatie-cen trum moet de druk op het pro- de laatste jaren. Dat i ook nodig, want dat geeft de energie om steeds weer door te gaan. Ik ben ook bang voor het moment waarop ik niets nieuws meer kan

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25