Leiden Fout parkeren na september flink duurder 'Nieuwe kazerne in Zuid-west' twee petten van een makelaar K&G steelt show in taptoe Breda Bedrijven gaan Leiden promoten Aandelenuitgifte Mogen Zaterdag 31 augustus 1991 Redacte: 071-161418 *KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER «WIMWEGMAN* Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: SIMON DE GRAAF 21 MARKANT BESNORDE brandweercommandant Bart Mark vervangen door manager Foort van Oosten NIEUWSLIJN Bank Papiermolen overvallen Bij een bankoverval in de Papiermolen is gistermiddag ruim 10.000 gulden buit gemaakt. Twee mannen kwamen omstreeks half een naar binnen. Een van hen bedreigde de enige klant met een vuurwapen. De ander eiste het kasgeld van de lokettiste. Na dat het geld was afgegeven vluchtte het tweetal via het publiek van de weekmarkt bij winkelcentrum De Kopermolen. Gezocht worden twee mannen van ongeveer 25 jaar oud met donkerblond haar en 1.80 meter lang. Een van de twee man nen droeg een zalmkleurig t-shirt. Alphenaar verongelukt Door nog onbekende oorzaak is gistermiddag omstreeks half zes een 32-jarige Alphenaar om het leven gekomen toen hij met zijn auto in het water naast de Galgweg in Hazerswoude was gere den. Volgens de politie heeft de man waarschijnlijk een te scher pe stuurcorrectie uitgevoerd nadat hij met een van de Wielen in de berm van de weg was geraakt. De auto schoot daarop naar de andere kant en kwam ondersteboven in het water terecht. Asfalt over Aaltje Noorderwier Het asfalteren van de Aaltje Noorderwierlaan begint komende maandag en gaat ongeveer 4 weken duren. Tijdens de werk zaamheden is er niet altijd een parkeerplaats voor de auto's van de buurtbewoners en kunnen de vuilnisauto's niet overal ko men. De komende weken breken stratemakers van het bouwbe drijf Vermeer uit Hoofddorp de straat volledig open en leggen er een asfaltlaag overheen. Van de gemeente is aanwezig bouw- ambtenaar L. Hofmans, die te bereiken is Op telefoonnummer 315089. Fout parkeren wordt per 1 oktober flink duurder. Dan wordt de parkeerboete vervangen door een belastingaan slag. Als koningin Beatrix althans haar handtekening heeft gezet onder de gemeentelijke verordening die de zogeheten fiscalisering regelt. Het plan om automobilisten die te weinig geld stoppen in me ters of automaten een belas tingaanslag van ruim 60 gulden (nu: een boete van 35 gulden) te laten betalen bestaat al heel lang. Oorspronkelijk zouden de boetes per 1 januari van dit jaar verdwijnen. Dat kon echter niet omdat de landelijke 'modelver ordening' nog niet klaar was. De invoering is verschillende keren uitgesteld maar het ziet er nu naar uit dat op 1 oktober alles rond is, aldus j. Gelderman van de Leidse parkeerpolitie. Leiden is een van de eerste gemeenten die de parkeerbelasting invoert. Niet alleen de overtredingen bij meters en automaten wor den zwaarder gestraft. Er is ook een wet in voorbereiding om de boetes te verhogen voor men sen die op andere plekken hun auto verkeerd neerzetten. De prijs stijgt waarschijnlijk op 1 november van 35 naar 50 gul den. De parkeerpolitie is volgens Gelderman druk bezig met de voorbereidingen voor de fiscali sering. Nieuwe bonnen worden gedrukt en voorlichtingsmateri aal ligt al klaar. Alle controleurs hebben ook een belastingoplei ding achter de rug. De parkeerpolitie in actie in de Breestraat. foto loek zuyderduin De Leidse show- en drumband K&G vormde de afgelopen da gen een van de hoogtepunten van de Taptoe in Breda. Aan dit jaarlijkse militaire evenement wordt volgens een van de orga nisatoren voor de 'burgerin- breng' alleen de besten van Ne derland uitgenodigd. De eerste week was de beurt aan de Phi lips harmonie uit Eindhoven. De laatste vijf dagen waren ge reserveerd voor wereldkam pioen K&G. De Taptoe was tot nu toe met 4200 bezoekers per avond tel kens uitverkocht. Alle kaarten waren twee maanden van te vo ren al besproken. Ook uit Lei den vertrokken dagelijks ver schillende bussen vol Leidse supporters naar het zuiden. Vol gens de organisator steelt K&G de show: „En willen maar wei nig bezoekers geloven dat het hier niet om militairen gaat." rir.r*.het laboratorium en het kantoor LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE* in het Leidse bio-science park. Mogen wil de onderzoeksactivi teiten versterken op het gebied van gewasbescherming en ver betering. Het bedrijf probeert door middel van genetische manipulatie gewassen te be schermen tegen virussen, schimmels en aaltjes. Daardoor zal het gebruik van schadelijke chemische bestrijdingsmidde len in land- en tuinbouw in de toekomst kunnen verminderen. Het Leidse planten-biotechno- logisch bedrijf Mogen heeft het eigen vermogen versterkt door de uitgifte van 600.000 nieuwe aandelen. De koers bedraagt 6,28 waardoor het bedrijf de be schikking krijgt over 3.8 miljoen gulden. De aandelen zijn geplaatst bij een grote buitenlandse beleg ger. De opbrengst wil Mogen gebruiken voor uitbreiding van ACHTERGROND Brandweercommandant Van Oosten en zijn verlanglijstje: redacteuren leiden karel berkhout en janet van puk Smitsloo ontkent de aantijgin gen aan zijn adres. „Natuurlijk heb ik er een persoonlijk belang bij dat dit plan niet doorgaat. Maar het belang van alle bedrij ven op het Schuttersveld is gro ter, en de stad Leiden heeft er het grootste belang bij dat die weg er niet komt. Want het is geen goede entree van de stad." In maart gaf de stichting een Haags verkeersbureau opdracht onderzoek te doen naar alterna tieve routes bij het station. De beste oplossing is volgens de Initiatiefgroep dat de tunnel voor het station een bocht naar rechts krijgt voor het verkeer dat de stad in wil. Automobilis ten die uit de stad komen, moe ten over de Marislaan rijden waardoor de nieuwe weg met u- bocht niet nodig is. Verdiepen Voor de zomer heeft de stich ting brieven gestuurd naar be drijven die op het Schuttersveld zijn gevestigd of daar een ge bouw hebben. Tot nu toe zijn ongeveer 30 nieuwe leden ge worven, aldus Smitsloo. In de brief wordt uit de doeken ge daan dat de stichting zich verzet tegen het verkeersplan van de gemeente, onder meer omdat dan de strook grond langs het spoor niet kan worden be- ACTIEF IN VRUE TUD Cursussen Informatie over alle cursussen die het komend seizoen in Lei den worden gegeven, staan ver meld in de Cursuswijzer die de Stichting Welzijn heeft gemaakt. Het boekwerkje, dat voor de zestiende maal is uitgegeven, is verkrijgbaar bij de stichting aan de Breestraat 117 en bij de balie van het stadhuis. Stevenshof In buurthuis Stevenshof begin nen vanaf 2 september verschil lende cursussen voor kinderen en ouderen. Zo is er tekenen en schilderen, 'creatieve handvaar digheid, pergamo, origami, stijl dansen en een seniorensoos voor ouderen. Kinderen kunnen meedoen aan koken, jazz-ballet. schaken, tekenen en een 'mei- denklub'. Inlichtingen tel. 312651 Sport In de week van 2 september be gint weer een serie activiteiten die wordt georganiseerd door de gemeentelijke directie sport en recreatie. Mensen van 55 jaar en ouder kunnen op dins dag bowlen. Voor deze leeftijds groep is er tevens elke maandag een sportinstuif in de Drie Oc- toberhal. Op zaterdagochtend is bouwd. „Dat is toch het bewijs dat we open kaart hebben ge speeld?", vindt Smitsloo, die echter niet schreef dat hij daar zelf wil bouwen. De bedrijfsmakelaar gaat prat op de steun die hij geniet van een aantal grote ondernemin gen bij de spoorlijn, waarvan een aantal inderdaad lid is van de club. Directeuren van de be drijven blijken echter niet erg goed op de hoogte te zijn van de problemen en hebben nau welijks iets te maken met de stichting. „Ik geloof dat we lid zijn of zo. We krijgen notulen, waarin ik inderdaad iets over de u-bocht heb gelezen. We gaan ons verdiepen in de materie." zegt L. Orischin van Golden Tu- up F. Bekooy van NBBS heeft niet op de brief gereageerd. „We kregen dat schrijven een maand of drie geleden, maar zoiets ge beurde mij wat al te vaak. Ik weet niet of een projectontwik kelaar nou de eerst aangewezen is om de belangen van bedrij ven te behartigen. In de Kamer van Koophandel hebben wij een aardige vertegenwoordiger." Ook Pica heeft niet op de brief gereageerd. „Wat is dat voor een stichting?", vraagt adjunct directeur A. Bossers zich af. „Noch de directeur, noch ik we ten van het bestaan af." er in de 5 Meihal conditietrai ning voor dames en heren. Op geven kan tussen 8.00 en 9.30 uur bij sport en recreatie, tel. 315601. 't Spoortje In buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade 40 begint 5 sep tember een klaverjasgroep, waarvoor nog plaatsen vrij zijn. De groep komt telkens op don derdag bijeen, aanvang 20.00 uur. Zondag 8 september houdt de carnavalsvereniging de Spoorbumbers haar eerste bingomiddag. Aanvang 14.00 uur. Zondag 15 september heeft in 't Spoortje de eerste 'Koop- jesmarkt' plaats. Deze duun van 09.30 tot 15.30 uur. MflTlBtfl- lenden kunnen meer inlichtin gen inwinnen over de activitei ten van 't Spoortje onder tel. nummer 220866. Wandelen Op zaterdag 7 en zondag 8 sep tember kunnnen wandelaars meedoen aan een wandeltocht over 5, 10, 15 of 30 kilometer. -t)e start is tussen 9.00 en 14.30 uur in de kantine van VNL aan de Voorschoterweg. De organi satie is in handen van de Wan delsportvereniging Zuid-West. Voor informatie: 01726-13470 of 071-720807. LEIDEN Een flink aantal bedrijfsorgani saties gaat samen met de ge meente de stad Leiden promo ten. Dat is afgesproken op een bijeenkomst, die deze week in de raadszaal werd gehouden. Concrete voorstellen zijn vol gens burgemeester Goekoop, verantwoordelijk voor de pro motie van Leiden, nog niet ge daan. „Het ging om een eerste kennismaking, we wilden pol sen of er een draagvlak was voor het idee. En dat is er." Aanwezig waren onder meer vertegenwoordigers van de WV, de universiteit, de Leidse Ver eniging voor Industrie, het Leids Congresbureau, Leiden Leeft, de winkeliers in de bin nenstad en de cultuursector. De komende maanden wordt uit gezocht op welke doelgroepen het 'promotieplatform' zich gaat richten en op welke ma nier. „Iedereen heeft wat huis werk meegekregen, de reacties worden gebundeld en daar ma ken we dan een concept-nota van." aldus Goekoop. Over de vraag waar het geld vandaan moet komen om de promotie-activiteiten te betalen is volgens de burgemeester ook nog niet gesproken. „We zitten echt nog in het verkennende stadium." De tweede bijeenkomst is ge pland in oktober. Zondag ook voor politie heilig LEIDEN EMIEL FANGMANN De nieuwe brandweercomman dant van Leiden en regio heeft de ramen in de werkkamer van voorganger Bart Mark open ge zet. „Puur praktisch, er heerst in de hele kazerne 's ochtends een geur, alsof je op een zolder komt. We moeten het nog uit zoeken," zegt de 44-jarige Foort ('da's Zeeuws') van Oosten als hij in zijn ruime werkplek plaatsneemt. Het is voorlopig het enige aan de Gooimeerlaan dat hem voor een raadsel stelt. Zoals hij het gisteren bij zijn in stallatie noemde: 'Ik ben niet eenzelfde persoon als mijn voorganger'. „Postuur en het ontbreken van een grote snor geven dat al aan." Gesprek met een brandweerman, die het liefst de tweede brandweerka zerne in Zuid-west ziet, in plaats van aan de Langebrug. F. van Oosten is een echte manager. Een beroepsbrand weerman met goede communi catieve vaardigheden die stellig heid paart aan bereidheid tot overleg. Een commandant, die de afgelopen zeven jaar voor zijn nieuwe functie warm kon draaien als plaatsvervanger van de markant besnorde Bart Mark. AJ in 1976 wist Foort van Oos ten dat zijn toekomst in Leiden zou komen te liggen. Toen be sloot de Rotterdammer, die na zijn opleiding aan de Zeevaart school tot scheepswerktuigkun- dige, koopvaardijofficier werd, brandweerman te worden. Na een opleiding aan de Rijks brandweer Academie in Schaarsbergen kreeg hij Leiden als standplaats, zoals hij van te voren al overeen was gekomen. De eerste jaren zou hij hoofd preventie zijn. Toen een overstap van water naar water èn vuur? „Inder daad, maar het aantrekkelijk van dit beroep is het onver wachte. Je weet 's ochtends niet wat er die dag te gebeuren staat," reageert Van Oosten nu. Uit zijn eerste officiële toe spraak bleek dat een brand weercommandant de komende tijd veel aandacht aan overleg moet besteden. De brandweer is, qua landelijke wetgeving en regionale organisatie op drift. „Maar in de goede richting," licht Van Oosten toe. Regionale commandanten krijgen meer op hun bord omdat bijvoor beeld de vijf landelijkse dis trictsinspecties gaan verdwij- Naast hoofd van de Leidse be roepsbrandweer wordt Van Oosten die baas over de regio nale brandweer in Rijnland. Ze bestaat uit twintig korpsen in 21 gemeenten. Alphen is 'beroeps' en Katwijk voor een deel. Van Oosten wordt in zijn oude func tie door twee man opgevolgd. J. Baardscheer wordt de nieuwe tweede man voor Leiden en re gio. terwijl C. van de Meyden als hoofd repressieve ('optreden de') dienst zich voornamelijk met Leidse zaken, waaronder de Eerste Hulpdienst (EFID), gaat bezighouden. ehd „We zijn blij dat die EHD nu bij de brandweer is ingedeeld," zegt Van Oosten, die er op wijst dat de brandweer steeds meer hulpverlenende taken krijgt. „Van de 1500 keer dat we per jaar uitrukken is het 500 keer voor brand. We komen echter ook als de kelder is volgelopen, de slang van de wasmachine het heeft begeven, een deur per ongeluk in het slot is geslagen of een lift niet meer verder wil." En de brandweer moet na een melding binnen de wettelijk vastgestelde zes minuten ter plekke kunnen zijn. Op dit mo ment is 'Post Zuid' - Langebrug - gericht op Leiden ten zuiden van de Langegracht, terwijl 'Post Noord' - Gooimeerlaan - de rest en de Stevenshof be strijkt. „Maar de binnenstad in Leiden slibt dicht. We zoeken naar een nieuwe, ruimere plaats, voor onze kazerne aan de Langebrug, al werken we daar met kleiner materieel. Zo hebben we een kleine wagen die rond zijn as kan draaien. Ik denk dat we in de richting van Zuid-west gaan schuiven, Rooseveltstraat, Voorschoter weg." Van Oosten hoopt dat het gemeentebestuur nog binnen deze collegeperiode een beslis sing over een nieuwe lokatie Over de financiën is de nieu we commandant tevreden. Hij vindt dat de Leidse begroting een gezond beeld vertoond. „Onze regio is een van de voor deligste. al vind ik wel dat het bedrag dat per inwoner aan de brandweer wordt besteed niet lager kan." Nu hij bij zijn aan treden iets mag zeggen, staat er een aantal noodzakelijke wen sen op zijn lijstje. „Ons hulpver leningsvoertuig, met gereed schappen is aan vernieuwing toe. Daarnaast wil ik voor het uitrukkende materieel contai ners aanschaffen." Verschillen de containers met wisselende functies kunnen dan op één on derstel gezet worden, wat uit eindelijk efficiënter is. De Brandweer stoot ook wel een iets af. De Koude Oorlog is voorbij en daarom kan een re gionale bunker, die in tijden van crisis als centrum dienst moest doen, verdwijnen. Van Oosten: „Nee, noem niet de plaats waar het ding staat, want dan wordt er door de jeugd daar weer gerommeld. Zo'n verou derde bunker past niet meer in ons denken." Over een nieuw crisisonderkomen wordt ge dacht, al is er nog niet voldoen de geld voor. Schuttersveld is de grootste en taaiste dwarsligger waarop de gemeente keer op keer stuit bij de plannenmakerij voor de ver keersafwikkeling bij het nieuwe station. Kamer van Koophandel en Leidse Vereniging voor Indu strie zijn weliswaar ook niet te vreden met de oplossing die de gemeente heeft bedacht, maar het fanatiekst strijdt de initia tiefgroep. De woordvoerder van deze club, de makelaar Menno Smit sloo, spreekt namens vele on dernemers op het Schuttersveld en in het algemeen belang van de stad, zegt hij zelf. Smitsloo heeft echter ook een groot ei genbelang bij zijn verzet tegen de weg met u-bocht over de grond tussen de Schipholweg en de spoorbaan. De strijd van Smitsloo wordt, zegt hij, ingegeven door zijn angst dat als de u-bocht er komt het verkeer verstopt raakt en de kantoren slecht bereikbaar wor den. Het belang dat de stichting ver tegenwoordigt is echter minder algemeen dan oprichter Smit sloo wil doen geloven. De enige bevoegde bestuurders zijn, vol gens het handelsregister van de Kamer van Koophandel, Smit sloo zelf en H. Schrandt, onder- nemer-in-ruste en een goed be kende in het kantoor van Smit sloo. In de statuten staat als doel promotie van het Schut tersveld als kantorengebied en het aantrekken van kantoorbe bouwing, een doel dat ongeveer .overeenkomt met dat van de projectontwikkelaar Smitsloo die op het Schutterveld al het een en ander liet neerzetten. Petten Ook in de strijd om de verkeers- route lopen de persoonlijke be langen van Smitsloo en van de stichting opmerkelijk parallel. De projectontwikkelaar heeft namelijk een optie op de grond die de gemeente van de Spoor wegen wil kopen om de weg te kunnen aanleggen. Smitsloo wil daar kantoren bouwen, wat des te aantrekkelijker is geworden nu het ministerie van vrom sta tionsgebieden tot favoriete lo caties wil bombarderen om het openbaar vervoer te stimuleren. „Mij is bekend dat Smitsloo een optie heeft op de grond, waar door Smitsloo in deze kwestie twee petten op heeft. Mijn sym pathie voor de Initiatiefgroep Schuttersveld zou heel wat gro ter zijn. als het niet de groep van Smitsloo was," zegt A. Coe- nen, als directeur van Research voor Beleid een van de leden van de stichting. dienst in de Marekerk werd ver stoord door muziek buiten op straat. Of de gemeente of politie daar niets aan hadden kunnen doen. La Rivière laat nu weten dat wel degelijk aan de organisato ren van het Vestival was meege deeld dat kerkdiensten niet 'overstemd' mogen worden. De organisatoren hebben inmid dels laten weten dat soortgelijke verstoringen volgend jaar niet meer zullen voorkomen. Ook voor de politie is de zondag heilig. Uitgangspunt voor het verlenen van een vergunning is volgens korpschef J. de la Riviè re 'geen enkele eredienst in een kerk verstoord mag worden'. Dat schrijft hij in een brief aan het CDA-raadslid H. Kruijt. De christen-democraat had zich tijdens het Oude Singel- Nieuwe brandweercommnadant Foort van Oosten: "Ik ben niet eenzelfde persoon als mijn voorganger. Postuur en het ontbreken van een grote Vestival op 23 juni van dit jaar snor geven dat al aan." foto wim dijkman geërgerd aan het feit dal een

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21