Kunst Colombiaanse kunst in Leiden Drie kunstenaars: één thema Toneelgroep Tender zoekt contact in Van der Werfpark Een operaspektakel om te zoenen Sweet Irie spi :elt in Alphen ttMag 31 augustus 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYCROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA e Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: SIMON DE GRAAF 11 Beeldende kunstenaars in problemen Kunstenbond roept overheid op tot handhaven kunstsubsidies NIEUWSLIJN Oosterse dans bij Volkenkunde LEIDEN De oosterse dansgroep 'Lotus' uit de Sovjetrussische republiek Boeijatië treedt morgenmiddag op in het Rijksmuse um voor Volkenkunde. Het gezelschap van 22 dansers geeft in kleurige kostuums een anderhalf durende uitvoering van twaalf dansen uit de mongools-boeddhistische cultuur van dat gebied. Aanvang: 15 uur. Internationale muziekweek AMSTERDAM Van 2 tot en met 8 september heeft in Amster dam de Internationale Gaudeamus Muziekweek 1991 plaats. Dit jaar is het evenement gewijd aan de nieuwste muziek van com ponisten onder de dertig jaar. Ruim veertig werken van compo nisten uit zeventien landen zullen worden uitgevoerd. De con certen zijn in De Beurs van Berlage, Paradiso en De IJsbreker. Aan het einde van de Muziekweek wordt de Gaudeamus-Prijs uitgereikt Deze bestaat uit een geldbedrag van 10.000 gulden als opdracht voor een nieuw werk voor de Muziekweek 1992. AMSTERDAM «ANP De Kunstenbond FNV heeft de provincies en gemeenten opge- roepen de subsidiemogelijkhe den voor individuele beeldende kunstenaars te handhaven en zo mogelijk uit te breiden. Dat schrijft de bond in een brief aan de provinciebesturen en de be sturen van de vier grote steden, die zij gisteren heeft verzonden. De oproep volgt op het kabi netsbesluit om de beroepskos tenvergoedingen aan beeldende kunstenaars met ingang van 1992 centraal door het Fonds Beeldende Kunsten, Vormge ving en Bouwkunst te verstrek ken. Met die centralisatie dreigen volgens de FNV de komende ja ren naar schatting 1750 profes sionele beeldende kunstenaars financieel in de knel te komen, waardoor zij hun beroep niet langer kunnen uitoefenen. De Kunstenbond FNV stelt voor dat de lagere overheden de kunstenaars blijven ondersteu nen met individuele subsidies. Ook wordt de provincie- en ge meentebesturen gevraagd het beschikbare bedrag voor de on dersteuning van individuele kunstenaars niet te verminde ren, maar zo mogelijk te vergro ten. Op die manier kan de veelzij digheid van het kunstaanbod gewaarborgd blijven, aldus de Kunstenbond FNV. Internationale prijs typografie vlakken op een futuristisch vlie gend toestel en dan weer, door de veranderende lichtval en schaduwpartijen, op een vogel of een vlinder. Het object staat op een stenen sokkel waarlangs 's zomers water stroomt zodat het lijkt alsof het object uit de vijver omhoog wordt gestuwd. LEIDEN Van 3 tot 23 september kan het I publiek kennis maken met Co lombiaanse kunst. Dan is in de Hooglandse Kerk een tentoon stelling te zien van werk van Colombianen, georganiseerd door de Colombiaanse ambas sade en de provincie Zuid-Hol land in samenwerking met de gemeente Leiden. Verscheidenheid in heden daagse Colombiaanse kunst' is de titel die de expositie heeft meegekregen. De tentoonstel ling is het resultaat van het ini tiatief van twee kunstenaars, de Colombiaan Silvio Montoya en de Nederlandse Hannah Doele- man. Bij hen ontstond het idee om de culturele betrekkingen tussen Colombia en Nederland te bevorderen. Daartoe werd ook een stichting opgericht: de stichting Culturele Uitwisseling Nederland-Colombia (CUNC). Voor de expositie is een selec tie gemaakt uit werken van jon ge kunstenaars die, door middel van verschillende technieken, een indruk geven van een aan tal culturele aspecten van Co- I lombia. Openingstijden van de Hoog landse Kerk: maandag 13-16 'Een liefdesletter', een reliëf in beschilderd hout van de Colombiaan Sil uur, dinsdag 11-16 uur. vio Montoya. foto montoya velasquez haarlem anp Het grafische bedrijf Joh. En schedé en Zonen in Haarlem heeft een tweejaarlijkse prijs in gesteld voor grafische ontwer pers die een nieuwe typografie van een uitzonderlijke kwaliteit hebben ontwikkeld, of een op merkelijke bijdrage hebben ge leverd aan de ontwikkeling van een nieuwe typografie. De Britse typograaf, boekhis toricus en tevens jurylid John Dreyfus, overhandigde gisteren in Haarlem de oprichtingsdocu menten van de zogenoemde Maurits Enschedé Award aan mr. Maurits Enschedé. De inter nationale prijs is ingesteld ter gelegenheid van het afscheid van Enschedé als voorzitter van de directie, eerder deze week. Enschedé, die sinds 1954 aan het bedrijf is verbonden, heeft de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Aan de prijs, die de scheidend voorzitter in de herfst van 1992 voor het eerst zal uitreiken, is een bedrag van 20.000 gulden verbonden. In de jury hebben naast Drey fus, de Nederlandse Trinité-ont- werper Bram de Does, de Britse design-adviseur John Miles, de Nederlander Toon Schipper, de Amerikaan Matthew Carter, de Duitser Erik Spiekerman en de Zwitser Jost Hochuli zitting. Wanneer er zich volgens de jury geen buitengewone nieuwe ontwerpen aandienen, dan zal de prijs niet worden uitgereikt De laatste jaren bestaat er veel aandacht voor beeldende kunst op straat Waren het vroeger vooral klassieke volks helden die in brons werden ge goten, de afgelopen jaren heb ben gemeenten en particuliere instellingen ontdekt dat beel den ook een eigentijds gezicht kunnen hebben. In straten, parken en op pleinen zijn de meest uiteenlopende objecten verrezen. Objecten die worden bejubeld, bekritiseerd, beklad, beplakt en soms ook kapot ge maakt Van de honderden beelden en objecten in de regio Leiden laten we er deze zomer enkele de revue passeren. OECSTGEEST JAN RUSDAM Plaats: Clare Lennarthof, Oegst- geest. Bouwjaar: 1991. Kunstenaar P. Siegers. Zonder titel. Het object in de vijver bij het Clare Lennarthof in de Oegst- geesterwijk Haaswijk bestaat uit circa acht meter hoge vlakken van wit gespoten staalplaat. Door het spel van licht en don ker krijgt het object telkens een andere aanblik. Soms lijken de THEATERS DEN HAAG APPELTHEATER za 31,20.15 uur:'De Buddha van Ceylon'. KONINKLIJKE SCHOUWBURG za 31,20.15 uur: Vlaams-Neder lands theaterfestival. AMSTERDAM CARRE dag (beh ma), 20.00 uur; zo. ook 14.00 uur: 'Les Misérables'. CONCERTGEBOUW za 31,20.15 uur: Koninklijk Con certgebouworkest olv Riccardo Chail- ly; werken van Martin en Bruckner. NIEUWE DELAMARTHEATER t/m za 7 sept (beh zo/ma), 20.15 uur: 'The vortex - de draaikolk' van Noël Coward, met oa Shireen Strooker. Dirk Zeelenberg, Ton Lensink en Wil van der Meer. STADSSCHOUWBURG za 31,20.15 uur: 'Moscow nights', choreografie Rick Atwell mmv Mimi- crimi, Bim Bom en Jazz Ballalaika. Een toevallige ontmoeting met een dame die nog 'vrij' is. Dat staat wandelaars in het Van der Werfpark mor gen- en maandagavond te wachten. Dan waart de toneelgroep Tender er rond. foto johan van noppen LEIDEN ANNEMIEK RUYGROK Wie morgenavond zo rond een uur of tien door het Van der Werfpark wandelt, zou wel eens een vreemde ontmoeting kunnen hebben. Het kan zijn dat de wandelaar wordt aangeklampt door een dame of heer die 'contact' zoekt. Het gaat hier niet om 'oneerbare' voorstellen of pogingen om daadwerkelijk kennis te maken, het heeft te maken met een try-out van de toneelgroep Ten der uit Amsterdam. Morgen- en maandagavond probeert deze groep, die inmiddels al tien jaar bestaat, een nieuwe produktie uit. Begonnen wordt in het Van der Werfpark, daarna wordt de 'kennismaking' in een Leids etablissement voortgezet. Uit het voorgaande moge blijken dat de pro duktie gericht is op het maken van contact Wie in het park loopt is als het ware vogelvrij, kan worden benaderd door een acteur die een 'blind date' met het slachtoffer maakt. „Het gaat erom te zien hoe mensen hierop reageren. De produk tie is een wisselwerking tussen acteurs en het pu bliek. Omdat die laatste groep steeds wisselt, komt er telkens een nieuwe produktie tot stand." Tender bestaat uit een vaste groep van zes ac teurs met vijf a tien gastspelers. Behalve in Leiden zal ook in Haarlem 'contact worden gezocht'. De daadwerkelijk première van het stuk is op 1 okto ber in Amsterdam. Cox Habbema weg bij Opera Forum ENSCHEDE «GPD Actrice en directeur van de Stadsschouwburg Amsterdam Cox Habbema stapt op als artis tiek adviseur van Opera Forum. Habbema, die in maart van het vorig jaar werd binnengehaald om het 'dramatische gehalte' van de operavoorstellingen te verbeteren, had een aanstelling voor een periode van vijfjaar. Habbema vertrekt uit onvre de over haar functioneren bij Forum. Door de financiële peri kelen van het gezelschap, de in krimping van het aantal nieuwe operavoorstellingen, bleek er voor haar nauwelijks een zinni ge taak te zijn weggelegd. Ze had het gevoel overbodig te zijn. Ook had Habbema in alge mene zin moeite met het artis tieke en financiële beleid van Forum. Verdi's Aida in Amsterdamse sporthal AMSTERDAM ROB VAN DER HILST Een van de alleraangenaamste verrassingen van het Neder landse klassieke podium heet Ed Spanjaard. Deze dirigent en pianist (ook dat), die met groten als Herbert von Karajan, Ber nard Haitink en Georg Solti werkte én in Bayreuth, Covent Garden en Glyndeboume diri geerde, is thans artistiek leider van een van de opmerkelijkste en mijns inziens overweldi- gendste operaprodukties in ja- Spanjaard leidt thans een bui tengewoon interessante solis tencast, het volledig bepakte en bezakte Residentie Orkest, wel 180 koorzangers, 12 zogeheten banda's en 12 balletdansers in zes uitvoeringen van de opera Aida. Wellicht 'de' Italiaanse ro mantische opera bij uitstek, ge schreven door het duo Giusep pe Verdi's (noten) en Antonio Ghislanzoni (tekst). De plek waarop de uitvoerin gen worden gehouden gister avond de première, overige voorstelingen op 2, 5, 8, 11 en 14 september is het Sporthal- lencomplex Zuid in Amsterdam, bij het Olympisch Stadion. De organisator van het spektakel want dat is de dóór de Duitser Dominik Neuner ontworpen re gie, echt van begin tot einde is de stichting Aida. Deze vrije Aida-produktie ging vorig jaar al in 's Hertogenbosch 'over de planken', zoals dat heet. En met veel succes. Maar net als nu, vormde toen niet een klassiek geoutilleerd operagebouw de plaats van handeling, maar de Brabanthal len. De problemen die de Bos sche Aida-uitvoeringen in een enorme hal, op een enorm, plat vloeroppervlak met oplopende tribunes aan weerszijden toen kenmerkten, zijn in Amsterdam dezelfde. Regisseur Neuner heeft ook in Amsterdam reke ning moeten houden met totale afwezigheid van typische to neelfaciliteiten. Van die nood bleek hij, tijdens de openbare generale repetitie, een deugd te Door onder andere een groot metalen bouwwerk, dat het hoofd van een Egyptische farao voorstelt, door een fraaie kostumering en een uitgekiend bewegingsplan waarin koorzan gers, dansers en zwijgende figu ranten op vele momenten als het ware een eigen dramaturgie leken te volgen, ontstaat op zichzelf al een pakkend visueel geheel. Gevoegd aan de voortreffelij ke solistengroep inderdaad is sopraan Maria Chiara een Aida van zeer groot formaat en bleek bariton Alexei Steblianko een echte door tweestrijd ver scheurde Radames en het Residentie Orkest dat door het gedreven en vooral stabiliseren de optreden van Ed Spanjaard zich staande wist te houden in de badkuipse zaalakoestiek, dringt zich slechts een conclu sie aan: dit is een Aida om te zoenen. Voor inlichtingen over de voorstellingen: Amsterdams Uit Buro. HILLEGOM» Drie kunstenaars: één thema. En dat thema heeft alles te ma ken met 'Tekens uit het verle den'. Brigitte Schreuder, Stoffer Winter en Jan Noordhuis tonen hun werk, keramische plastie ken, objecten en schilderijen van 8 tot 30 september in het gebouw van de Culturele Raad in Hillegom. Brigitte Schreuder maakt kera mische plastieken, die als inspi ratiebron de klassieke en ro- maanse bouwkunst hebben. Oude gebouwen en ruïnes op soms verrassende plaatsen in het landschap; resten van orna menten, aanbouwsels op en aan gebouwen als sporen van de menselijke hand. Het werk wordt opgebouwd uit platen klei en vaak meerdere keren van een glazuurlaag voorzien om een schilderachtig effect te be reiken. Als bron voor zijn werk ge bruikt Jan Noordhuis 'De Oud heid'. Egypte, tempels, pilasters, oude structuren, mummies, het verweerde het aangevretene door de tijd en tekens. Hij werkt met verschillende materialen zoals krijt, conté, pastel en olie verf met als ondergrond jute, papiersoorten en zeildoek, maar ook ijzer, leer en lood. Noord huis maakt kunstwerken zowel ALPHEN AAN DEN RUN» Jongerencentrum Het Kasteel vergast Alphense reggae-lief- hebbers vanavond op een Britse act: Sweet Irie met zijn acht mans-formatie. Sweet Irie behoort tot de jongste generatie reggae-muf- fin-rappers. Ontstaan in Jamai ca, betekent' dit een bruisende mengelmoes van twee danswe- relden: raps, samples en hip hop-beats gecombineerd met reggae. Sweet Irie groeide op in de Londense wijk Ladbroke die eerder al muzikale grootheden als Aswaid en The Clash voort bracht Zijn verblijf in Jamaica inspireerde hem tot het schrij ven van teksten en rappen op reggaeritmes. Terug in Engeland kwamen zijn tapes in handen van drum mer Zeb van Aswad, reggaehits als 'On and on' en 'New Taik' waren het gevolg. Onlangs ver scheen van Sweet Irie een de buutalbum: 'DJ of the Future'. In het gebouw van de Culturele Raad in Hillegom exposeren Brigitte Schreuder, Stoffer Winter en Jan Noordhuis (vlnr). foto p« in het platte vlak als driedimen- sioneel. Stoffer Winter houdt zich voornamelijk bezig met schilde ren. In plaats van de traditione le verfkwast gebruikt hij vaak een vcrfrollcrtje. Primitieve cul turen, natuurvolken, religie, beelden, muziek en literatuur beïnvloeden zijn werk.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11