Rtv show 'Ik ga soms erg ver, maar ik ken mijn grenzen Kwart eeuw zonder saai moment Vrijdag 30 augustus 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OU kb gerard VAN PUTTEN REI NA VAN POPPELEN Vormgeving: ANDRJES DETMAR ALS WE AAN HET FILMEN ZUN, dan selecteer ik vaak al voorbijgangers. Ik kan aan het type mens zien of hij of zij gaat reageren. Een enkele keer vergis ik me, maar gelukkig komt dat niet veel voor. (Ralph Inbar) IK HEB NERGENS spijt van, alleen jammer dat het nu afgelopen is. Er is altijd wel weer een reden om te willen blijven. (Chris Smeekes) 'Zo moeder, zo dochter' onder het toeziend oog van presentator Gerard van den Berg te gast bij 'Zo vader, zo zoon'. Vier Maijkes op rij achter Maij. 'Meiske C' (rechtsboven) is de echte dochter van mevrouw Mal). Generatiebestendig Het succes kent vele vaders; de misluk king is een wees. Het eigenaardige van 'Zo vader, zo zoon' is dat er noch van een doorslaand succes, noch van een mislukking kan worden ge sproken. Het spelletjesprogra- ma slaat weliswaar aan bij een betrekkelijk select publiek (1.280.000 kijkers), van een mis lukking (waarderingscijfer 7,3) kan moeilijk worden gesproken. De verwekker van 'Zo vader, zo zoon' kan vergenoegd vaststel len dat het familiespelletje van NCRV-huize al generaties lang meegaat. Wie weet dat de houdbaarheid van 'Zo vader, zo zoon' 'm zit in die typische jaren '50-kneute- righeid, in die knusse gezellig heid waarop de NCRV van oudsher het patent heeft. Beur zen open, dijken dicht: die sfeer. Akkoord, de walm van spruitjes lucht zal menige tv-kijker bij het horen en zien van 'Zo vader etc.' tegemoet komen. Het bur germansfatsoen dat het pro gramma uitademt, de braafheid en dat melige ook: het lijkt alle maal niet meer van deze tijd. Nou en! Bijkans alle omroepen hebben zich suf herhaald in de zomermaanden, uit alle hoeken van het omroeparchief werden stokoude en sleetse program ma's gesleept om ze dankbaar af te stoffen. Dan heeft de NCRV zich in de vakantiemaanden toch meer moeite getroost door het verle den op het heden te projecteren met behulp van 'Zo vader, zo zoon'. Presentator Gerard van den Berg en panellid/dialecten kenner Dick Passchier zien, is onwillekeurig terugdenken aan de Zeskampshow en al die an dere legendarische zakloop- en koekhapspelletjes van het merk 'Ook NCRV'. Normaal gesproken kan het koppelen van een kind aan een verkeerde ouder aanleiding ge ven tot ingewikkelde misver standen, die in het uiterste ge val relaties tot ontploffens toe kunnen bréngen. Hoe herken baar is deze samenspraak niet?: Hij: „Dat kind kan nooit van mij zijn." Zij: „Nee, maar het wordt wel gezegd." Hij: „Ze kunnen wel zo veel zeg gen, ik ken dat kind niet en ik wens dat kind ook niet te ken- Zij: „Zal best, maar dat kind zat anders wel vriendelijk naar je te lachen. Die moeder ook trou wens." Enzovoorts, enzovoorts. Dan rest nog slechts de hoop dat de problemen verdwijnen, als de kopstukken van het relatiebu reau verschijnen. De ervaring heeft al lang geleerd dat de NCRV zich geen buil kan vallen aan de verwikkelingen die ontstaan, zodra de panelle den zoon (dochter) niet onmid dellijk in verband brengen met een van de vier vaders (moe ders). Dat schijnt juist de char me van 'Zo vader, zo zoon' te zijn. Het mooie van 'Zo vader, zo zoon' is dat de panelleden geen spelbrekers willen zijn. Dat wil zeggen dat er altijd wel een is die doet alsof, ook als junior sprekend senior is. Enerzijds doet dat wel eens geforceerd aan, anderzijds verhoogt dat het vermaak. Van Oubollige Bol, voormalig vice-Showmaster kan veel worden gezegd. Bij voor beeld dat hij zichzelf graag hoort praten en ook dat hij zichzelf leuk vindt, al is dat door de bank genomen dan niet het geval. Oubollige Bol komt wel de eer toe dat hij afgelopen maandag de voorlopig laatste maar wat heet in het geval van 'Zo vader, zo zoon' laatste? aflevering heeft gerekt, je hoefde waarachtig geen de tective te zijn om te kunnen vaststellen dat 'meiske C' de Maijke was van Maij. Oubollige Bol slaagde erin gespeeld onbe wust het ene na het andere 'meiske' hoor, en geniet van die heerlijk archaïsche om gangstaal in 'Zo vader etc'. als de Maijke van Maij aan te wijzen. In 'Zo vader, zo zoon' is het 'Zo moeder, zo dochter' toegestaan ongenoemd (dat wel!) een hoofdrol te spelen. De NCRV niet geëmancipeerd, omdat 'Zo moeder, zo dochter' slechts in stilte onder één dak mag verke ren met 'Zo vader, zo zoon'? Had u gedacht! In menig gezin, in NCRV-kringen gekoesterd als de hoeksteen van de maat-, schappij, mag pa z'n naamp laatje op de voordeur schroeven maar is moeders wil wet. Nieuwe mini-series bij AVRO lische serie Come in Spinner, lversumgebaseerd op het boek van Dymphna Cusack en Florence James. We schrijven oktober 1944: het is oorlog en in het sjieke ho tel South Pacific in Sydney run nen Claire (Lisa Harrow), Deb (Kerry Armstrong) en Ginny (Rebecca Gibrey) de schoon heidssalon Antoinette. In de stad bevinden zich veel Ameri kaanse strijdkrachten die een hectische sfeer scheppen. Deb bie, getrouwd met Jack en m der van een dochter, heeft minnaar, de rijke Angus McFar- land, die haar tot zijn vrouw wil maken. Debbie wil echter eerst de terugkeer van haar oneven wichtige man Jack afwachten. Intussen ontdekt Claire dat ze zwanger is van haar minns de goklustige Nigel Castairs. De jonge schoonheid Ginny heeft nog maar net het liefdesverdriet om haar ex-vriend Kim Scott verwerkt, of hij staat al weer op de stoep van haar ouderlijk huis. Zij durft het echter niet meer met hem aan. Vanaf maandag zendt de AVRO twee vierdelige mini-series uit. Om 20.28 uur is dat de Australi sche serie Ring of Scorpio over drie vrouwen die tijdens een va kantie in Marokko betrokken raken bij de drugssmokkel. Wanneer de talentvolle effec tenmakelaar Helen Simmons (Caroline Goodall) op de beurs- vloer in Sydney de man ziet staan die zij al jaren dood had gewaand, kan zij haar ogen niet geloven: Richard Deveraux die vijftien jaar geleden het leven verwoestte van Helen en haar twee vriendinnen Mariene en Fiona. Helen zoekt weer contact met haar vriendinnen. Tijdens hun ontmoeting komen alle herinneringen weer naar boven als ze denken aan hun geza menlijke vakantie in Marokko, waar de drie naïeve meisjes kennis maken met de knappe Richard (lack Scalia) en zijn vriend Gary (Peter Kowitz). Later op de avond, om 22.40 uur, begint de eveneens Austra- CLOSE UP Ralph Inbar neemt Nederland weer in de maling Afscheid valt STER-directeur Smeekes niet licht Hij verkocht tussen 1959 en 1966 al tu bes, balsems en smeersels „bij de vleet" door te adverteren via het tv-station REM-eiland. Toen het Rotter damse farmaceutische bedrijf Akker echter in fusies verzeild raakte, vond Chris Smeekes het welletjes en solliciteerde bij de STER. Hij is er een kwart eeuw gebleven en werd het ge zicht van de Stichting Ether Reclame. Gisteren nam hij af scheid. Sleutels en creditcard zijn al ingeleverd. Maar de snelste tong van Hilversum is nog niet uitgepraat Hem wachten andere werkzaamhe den, al valt het afscheid moei lijk. *„Ik heb nergens spijt van, alleen jammer dat het nu afge lopen is. Er is altijd wel weer een reden om te willen blij- „De meest gestelde vraag de afgelopen tijd is wel geweest hoe ik het 25 jaar heb uitgehou den", vangt hij zijn betoog aan. „Daar is een simpel antwoord op: het is een verschrikkelijk leuk vak. Ik vind televisie en ra dio fantastische mediums. Als je bijvoorbeeld de omwenteling in de Sovjetunie zo voor je neus ziet gebeuren... Ik heb altijd heel redelijk verdiend bij de STER, maar in het bedrijfsleven had ik meer kunnen krijgen. Ik heb die overstap vanwege aller lei overwegingen niet gemaakt. Ik heb de ambitie om binnen een organisatie de eerste viool te spelen. En als het geen grote organisatie kan zijn, dan maar een kleine. Ik wil het idee heb ben dat ik de spil ben. Ik heb een hekel aan sleur. En als ik die 25 jaar STER moet typeren, dan zeg ik: never a dull moment." Toch erkent hij dat er wel momenten waren waarop hij zich afvroeg of het niet welletjes was. „Ik heb wel eens gedacht: STRIPS zal ik ermee stoppen. Maar dat is zeker niet van recente datum. Want dat zit in mijn karakter. Als het echt moeilijk wordt, ga ik niet opzij. Als het makkelijk wordt, heb ik de neiging te den ken: nou geloof ik het wel. Wat dat betreft, ben ik uitstekend aan mijn trekken gekomen." Riskant Gedurende zijn STER-carrière is Chris Smeekes een keer of tien benaderd voor een andere baan. Slechts een paar keer heeft hij serieus overwogen daarop in te gaan. „Maar ik heb uiteindelijk besloten te blijven. En daar heb ik nooit spijt van gehad. Ik begon bij de STER met een jaarsalaris van rond de 40.000 gulden. Het was wel bij zonder riskant, want de politiek Als het echt moeilijk wordt ga ik niet opzij kon de STER elk moment af schaffen. Maar je krijgt je belo ning in geld en in levensvreug de." Smeekes reageert met glimoogjes als hem wordt ge vraagd of het beeld dat buiten staanders van hem hebben van een capabele maar ijdele man, klopt. „Als mensen mij capabel vinden, ben ik daar blij om. Ik denk dat ik het niet 25 jaar zou hebben uitgehouden als ik niet capabel was. Want als adver teerders een campagne tegen je beginnen, ben je weg. Of als de minister of ambtenaren je niet zien zitten, kun je het vergeten. Of als de omroepen je niet lus ten... Als je eigen medewerkers je niet zien zitten..." „En ijdel? Dan hangt het er van af wat je onder ijdelheid j verstaat. Als men denkt dat ik 's morgens voor de spiegel sta om te kijken of mijn haar goed zit, heeft men het mis. Maar als je onder ijdel verstaat dat ik er niet I slechter af wil komen dan ik ben, dan ben ik ijdel." Humor Bij de STER komen dagelijks ve- j le commercials binnen. Smeekes zegt nooit de behoefte te hebben gehad met adverteer ders contact op te nemen om zijn mening over die commer cials te geven. „Dat accepteert j de adverteerder ook niet." .Adverteerders stellen op merkingen van ons alleen op prijs als er in de commercial een keiharde taalfout zit. Dat accepteren ze. Wel hebben wij toen we in 1976 met afschaffing j werden bedreigd, een onder zoek laten verrichten naar irri- tatie die commercials op zou den wekken. Zo konden we irri- i tante commercials weren om te voorkomen dat het hele medi um zou worden gestopt. Maar die maatregel hebben we nooit hoeven uit te voeren." Smeekes zal niet duimen draaiend thuis gaan zitten. Hij is al commissaris van een druk kerij, is adviseur van een bui- I tenlands tv-station en hij wordt j commissaris bij een reclamebu- j reau. Toch solliciteert hij indi rect naar meer werk als hij met spijt in zijn stem vaststelt niet j benaderd te zijn om in de toe- komst bij de STER betrokken te blijven. „Misschien kan ik op een of j andere manier ook nog iets voor de publieke omroepen be tekenen. Maar misschien vin den ze me te lastig, te bazig, j Want ik ben geen conformist. Ik ben iemand die altijd tegen de stroom inzwemt. Maar ik kan niet zeggen dat ik ergens spijt J van heb. Ja, ik heb er spijt van dat het nu afgelopen is." alph Inbar heeft .met zijn verborgen Bananasplit-camera. Vanaf vandaag zijn de resultaten daarvan acht weken lang via de TROS te volgen. Inbar wordt in omroepkringen regel matig aangesproken met mr- Bananasplit. Niet verwonder lijk omdat het programma nu alweer haar zesde seizoen in gaat Regisseur en presentator Inbar denkt dat het einde nog niet in zicht is. Hij heeft ge- ioeg ideeën voor grappen en „Nee, je zult mij niet meer horen zeggen dat ik met Bana nasplit stop. Dat heb ik al een paar keer geroepen en dan ging ik een half jaar later toch weer de slag. Ik kan het niet la ten. Als een serie is opgenomen i gemonteerd, heb ik geen puf meer. Op zo'n moment heb ik wel eens gezegd dat ik ermee stop. Als je dan echter het resul taat op de tv ziet en de enthou siaste reacties hoort, dan vallen mijn bezwaren weer weg. Het is een zeer arbeidsintensief pro gramma. Daar zie ik iedere keer weer tegenop." Inbar bedenkt bijna alle grap pen zelf. „Toen ik met Banana split begon, was dat anders. Toen heb ik een groot aantal uit de Amerikaanse Camera naar Neder lands model omgezet. Tegen woordig zijn alle stunts origi- neeL We zenden maar één Amerikaanse grap per aflevering uit. Dat is niet omdat we niet genoeg Nederlands materiaal hebben, maar omdat Banana split in een Amerikaans-Neder lands uitwisselingsprogramma zit. Vorig seizoen zijn bijna al mijn grappen in de Amerikaan se Totally Video Camera Show litgezonden. Daar was ik best vel trots op." Gedrag Regisseur Inbar vertelt dat hij door de jaren heen steeds meer inzicht heeft gekregen in het ge drag van Nederlanders en Vla mingen. „Na zoveel jaren grap pen bedenken, weet je zo onge veer wel of de stunt gaat aan slaan of niet. Het komt zelden voor dat een bedachte grap he lemaal niet werkt. Belangrijk is dat je situaties creëert waarin de gemiddelde kijker zich herkent. Subtiele grappen dus. Als we aan het filmen zijn, dan selec teer ik vaak al voorbijgangers. Ik kan aan het type mens zien of hij of zij gaat reageren. Een en kele keer vergis ik me, maar ge lukkig komt dat niet veel voor. Er zijn namelijk grappen bij, die je maar één keer kunt filmen. In het vorige seizoen lieten we ie mand 'per ongeluk' een hele fa brieksschoorsteen opblazen. Als die man niet leuk had gerea geerd, was het zonde van alle moeite geweest. Je kunt het niet even overdoen met een ander persoon. Of zoals met de fietser a Jm die we door een nep-Nacht- wacht lieten rijden. In eerste in stantie dacht ik dat die tape ver knoeid was. Die man reageerde zo nuchter. Zo van 'Dan hadden jullie maar moeten uitkijken met dat schilderij'. Toch be dacht ik later dat zo'n nuchtere Amsterdammer ook grappig is om uit te zenden. Iedere reactie is een reactie." Risico Soms gaat Inbar ver met zijn grappen. Brengt hij mensen echt in verlegenheid. „Toch heb ik echt mijn grenzen. Ik hou mezelf voor dat een grap ge slaagd is, als het 'slachtoffer' er nadien ook om kan lachen. Er moet ook altijd een positief ein de aan een grap zitten. Verder heb ik als stelregel dat ik nooit in ziekenhuizen, op begraaf plaatsen of in vliegtuigen zal fil men. Die eerste twee locaties zijn geen plaatsen om grappen te maken. In een vliegtuig mag je nooit risico's nemen. Ook bij de nieuwe afleverin gen van Bananasplit duikt Ralph Inbar aan het einde van een grap op om de slachtoffers de hand te drukken. „Als men sen mij zien, weten ze direct dat het om Bananasplit gaat. Feil loos voelen ze dan aan dat ze in de maling zijn genomen en breekt vaak de bevrijdende lach door. Dat effect kan ook lastig zijn voor mij. Als ik privé ergens ben, beginnen mensen ook vaak te lachen en roepen ze me na met kreten als 'Hé, Mister Bananasplit'. Meestal is dat niet erg, maar er zijn sittuaties waar in ik me dan heel erg opgelaten voel. Toen mijn vader overleed in een ziekenhuis waren er ook mensen in de gangen van dat ziekenhuis die begonnen te la chen toen ze mij zagen lopen en ze schreeuwden mij na. Op zo'n moment is die bekendheid heel pijnlijk en vervelend." Verlegenheid Vanaf vanavond kan Nederland weer genieten van de grappen waarmee Inbar een groot aantal landgenoten in 'verlegenheid' heeft gebracht. Maar ook een aantal bekenden is niet aan de verborgen camera ontkomen. Zo zullen Leo Beenhakker, Mar griet Hermans, Jaap van Zwee- den en tv-dokter Ferdinand Zwaan ook het 'slachtoffer' van Inbars grappen geworden. In de eerste aflevering is Martin Gaus te zien. Hij is echter zelf niet het onderwerp van spot, maar ver leent zijn medewerking aan één van Inbars ideeën. Bananasplit is acht weken lang te zien. Daarna wordt door de TROS en Veronica gestart met het Amerikaanse verborgen i-programma Candid Ca- Inbar zelf is alweer druk bezig met een nieuw programma. Hij wil er nog niet teveel over kwijt. „Dat nieuwe programma komt vanaf januari op het scherm. Het wordt een soort human-in- terest show met amusement en een verborgen camera- element erin." Bananasplit, uitzending, van avond, 20.27 uur, Nederland 2) „Ik heb de ambitie om binnen een organisatie de eerste viool te spelen. En als het geen grote organisatie kan zijn, dan maar een kleine. Ik wil het idee hebben dat ik de spil ben." foto dijkstra BOES Ralph 'Mr. Ba nanasplit1 In bar blijft door gaan met ar beidsintensief programma. foto dijkstra BOLLEBOOM HEINZ /come, 0AH/

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8