Kunst Barokfestival krijgt internationale allure Pavarotti is er, maar of hij ook zal zingen... Nederlander wint in Tokyo prijs op concours choreografie Conflict Groninger museum van de baan LEIDEN - Het Vrouwenkerkplein was gisteravond voor één keer openluchtbioscoop. Ter gelegenheid van de opening van het filmseizoen had Het Kijkhuis een groot filmdoek neergehangen waarop de legendarische western van Sergio Leone 'My name is nobody' met Terence Hill en Henry Fonda verscheen. Hoewel het een beetje koud werd waren de ruim honderd bezoekers zó enthousiast over dit initiatief, dat na de aftite ling een spontaan applaus losbarstte. foto jan holvast De zenuwen op de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven ston den strak gespannen. Niet al leen landde er eindelijk weer eens een flinke jet, maar er zat nog ongenaakbaar hoog bezoek aan boord ook. Voor de ont vangst van de Italiaanse helden tenor Luciano Pavarotti waren gistermiddag meer bodyguards op de been gebracht dan dat er fans tevoorschijn hadden willen komen. Op het platform waar de KLM-jet met het beroemde be zoek aan kwam taxiën, waren hypernerveuze beambten bang dat Pavarotti niet zou uitstap pen als de dranghekken voor een handjevol fotografen niet een meter achteruit gingen. De echte vereerders, niet meer dan vijfenzeventig in getal, werden op honderd meter afstand ge houden. Waarna de deur van het vliegtuig open kon en een grimmig trekken, duwen en zelfs vechten tussen vijftien professionele plaatjesschieters en dertig vierkante kleerkasten van de veiligheidsdienst kon be ginnen. In de schaduw van de Internationale Atletiek Kampioenschappen heeft in Tokyo het Interna tionale choreografie concours plaats. En de Ne derlanders boeren hier heel wat beter dan op het sportveld. In een veld van 22 deelnemers behaal den de beide Nederlandse kandidaten de finale. De jury kende de hoofdprijs toe aan de Fransman Redha Benteifour. Dat betekent een belangrijke blijk van erken ning voor Jan Linkens, de choreograaf bij het Na tionaal Ballet die de vijfde prijs mee naar huis neemt, en Renatus Hoogenraad, die balletten ontwerpt voor het Ballet du Nord in Frankrijk. Ze zetten zo de Nederlandse danstraditie voort, die grote namen kent als Rudi van Dantzig, Hans van Maanen en Jiri Kylian. In verschillende opzichten is dit internationale choreografie-concours in Tokyo, dat dit jaar voor de eerste keer wordt gehouden, uniek. Zo is er geen onderscheid gemaakt in verschillende cate gorieën, zoals klassiek, danstheater, experimen teel of jazz. Daardoor liep het werk van de negen finalisten die vandaag om de prijzen streden wijd uiteen, van acrobatisch aandoend werk van de Chinese Chao Hua, tot discopassen op house muziek van Karole Armitage, van het spitzenwerk van Jan Linkens tot een huiselijk toneelstukje van de Fin Hannu Hyttinen. Ook uniek aan dit concours is dat de choreo grafen origineel werk brachten. Ze werden beoor deeld op een verplicht nummer, dat op een voor geschreven stuk muziek moest worden gechoreo grafeerd, en een vrij nummer. Voor beide stukken gold dat het niet langer dan 15 minuten mocht duren met maximaal zes dansers. Deze specifieke eisen noopten de meeste deelnemers, die door gaans voor grotere gezelschappen werken, om een stuk op maat te maken voor dit concours. Meestal wordt op concoursen een stuk 'van de plank' getoond, aldus Linkens, die in 1984 het choreografieconcours in Keulen won met delen uit een bestaand werk. Wel willen beiden het stuk dat ze voor Tokyo hebben gecrëeerd op hun re pertoire houden. „Doel van het concours, dat vanaf nu met re gelmaat gehouden gaat worden, is het ontdekken en stimuleren van talent. „Dat als een winnaar op dit concours later erg beroemd wordt, ze dan kunnen zeggen 'in Tokyo is het begonnen", zegt Hoogenraad. Helaas zal dat niet opgaan voor de Japanse deelnemers. De vier deelnemers van ei gen bodem haalden nog niet eens de finale. „Het Kleit absoluut voor de jury dat ze zo onpartijdig eeft beoordeeld. Want het is zeer ongebruikelijk dat ze zelfs niet voor de vorm een plaatselijke kandidaat door liet gaan naar de volgende ron de". Terecht, vinden de beide Nederlanders, die het werk van de Japanners als naïef, anekdotisch, overdreven en kitscherig karakteriseren. Het is een groot verschil met de Nederlandse school waar ze zelf uit voortkomen, die juist eerder naar het sobere neigt. „Het gekke is dat in Japan die soberheid en schoonheid wel aanwezig is in het dagelijks leven, zoals in de architectuur of de Ja panse keuken. Maar in de dans vind je dat hele maal niet terug", merkt Hoogenraad op. Daarentegen hebben ze niets dan lof voor de vlekkeloze organisatie en de professionele aanpak van deze competitie. „Het is heerlijk werken hier. Die technici zou ik zo mee terug willen nemen naar Nederland," verzucht Linkens. EXPOSITIES Expositie als een mozaïek BLEIJENBERG LIJSTEN Breestraat 113. Bernie Autsema. aquarellen, tot 26/9; di t/m za 9-18 uur, do 9-21 uur, eerste zondag van de maand 12-17 uur. ANTIQUARIAAT VAN PADDENBURGH Diefsteeg 14, steendrukken van Chris Buursen, tot 15/9; di t/m vr 13-18 uur, do 19-21 uur. za 12-17 uur. GALERIE TIME IS ART Nieuwstraat 10, Frans de Wit, beel den en tekeningen, tot 29/9; do t/m za 14-18 uur. zo 14-17 uur. FOTOGALERIE DE KLEINE KLUP Nieuwe Rijn 1, foto-expositie van Do- rien van der Meer, tot 6/9; ma t/m za 10-22 uur, zo 12-22 uur. LAK GALERIE Cleveringaplaats 1, bewerkte-foto's van Karin Wortelboer en tekeningen van Harry Miedema, tot 15/9; ma t/m vr 10-22 uur, zo 14-17 uur. KUNSTUITLEEN Lammermarkt 35, schilderijen Kees Buurman, tot 29 september; woe tm za 14-17 uur. do ook 19-21 uur. ART ACRYLAAT Nieuwstraat 53 a. Plexiglas objecten uit stockvoorraad. tot 15 september, woe en za van 12-17 uur. DE WAAG Aalmarkt 21, Video-installaties Mar cel Heimans en Weit Hoogeveen, 5 tot 30 september, woe tm vr 12-17 uur, za 11-16, zo 12-16 uur. STADHUIS Stadhuisplein, Foto's straatmuziek concours De Gouden pet, tot 21 sep tember, tijdens kantooruren. ALPHEN GEBOUW RIJNSTAETE Prins Bernhardlaan 10, figuratieve en abstrakte kunst van Janny Endstra- Docters van Leeuwen en Ivet Thun- nissen, tot 21/9. STAA-galerie Prinses Irenelaan 88, werk van ver scheidene kunstenaars uit Stock, t/m 13/9, woe t/m za 12-17 uur, vr van 19-21 uur. EXPRESSIE 70 Raadhuisstraat 50, werk van cursis ten zomerschilder- en tekencursus, t/m 13/9. HILLEG0M GALERIE'DE TUINERIJE' Stationsweg 169, 'Beeldende kunst voor binnen en buiten', groepsexposi- GALERIE DE WITTE DUIF Koninginneweg 12/a, 'Moderne Ne derlandse kunstenaars'; met o.a. zeefdrukken van Karei Appel en di verse technieken van Herman Brood en Corneille, tot 15/9; za 11-13 uur en 14-17 uur. VOORSCHOTEN olieverf van Ria Houwen en beelden van Jac Houwen, tot 8/9; wo en do 13-17 uur, vr en za 11-17 uur. Ambachts- en baluwhuis. 25 jaar kunst kring Voorschoten, tot 23 september, o 14-17 u a 7 september RECENSIE NICOLE ROEPERS Zomerexpositie Staa-galerie, Prinses Ire nelaan 88, Alphen a/d Rijn. Te zien: tot 13 september. Opéningstij- den: woe. t/m za. 12-17 uur, vrij. tevens 19-21 uur Alphen aan den Rijn De Alphense STAA-galerie heeft ter afsluiting van een serie zo- merexposities een presentatie gemaakt van werk van bij deze stichting aangesloten medewer kers. Het is een tentoonstelling als een mozaïek, zoals stock-of groepstentoonstellingen wel va ker slechts uit een bundeling van losse werken bestaan. Zo veel kunstenaars, zoveel disci plines, stijlen en kwaliteit. Meer dan 10 medewerkers hebben met hun werk een plaatsje aan de wand of in de vi trines kunnen veroveren. Daar naast zijn er nog de mappen en rekken met het overige werk. Niet altijd was ik het eens met de selectie die gemaakt is. Van Marianne Meester bijvoorbeeld drie niet zeer indrukwekkende schilderijen aan de muur, ter wijl er in de rekken wel zeker in teressant werk van haar aanwe zig is. Zo maakte zij twee dub belportretten die met kop en schouders boven al het aanwe zige werk uitsteken: een prach tige gouache van een man en vrouw, dit keer niet in haar wil de expressieve stijl, maar meer ingetogen, realistischer en zacht van kleur. En een expressionis tisch dubbelportret van twee vrouwen, dat qua compositie en kleurgebruik opvalt. Het bewijst weer eens de stel ling dat je op basis van twee of drie werken geen goed oordeel van een kunstenaar kunt vor men! Willem van den Broek is een andere schilder die even ex pressief met verf omgaat. Uit zijn werk spreekt een intense gevoelsbeleving, die zich goed combineert met de primitieve figuurtjes, de grove en de vette lijnen en vaak heldere kleuren. De onderwerpkeuze en compo sities (het met enkele lijnen op zetten van kleine figuren in een groot wit vlak, bijvoorbeeld een krab) lijkt Van den Broek afge keken te hebben van Japanse prenten. Jan Cermak maakte een doek dat flirt met graffiti, of zich er juist tegen afzet. We zien een bijl die inhakt op een stuk met verfspuit behandeld materiaal. Naast de verschillende schilder en tekenstijlen, de keramische objecten van Titia Stavler en textielwerkstukjes van Lon Blom ontbreekt ook de fotogra fie op deze tentoonstelling niet. Jan van Rijn vertegenwoordigt dit medium met twee grote be werkte polaroids. De foto's zijn 's avonds genomen bovenaan de bekende 'buiten'roltrap van het Centre Pompidou in Parijs. Van Rijn gaf door bewerking van de polaroids verschillende accenten aan, tekende als het ware de contouren in metaal achtige tinten. In de eerste foto wordt de structuur van het ge bouw geaccentueerd, terwijl bij de andere de nadruk meer op de mensen, de bezoekers van het Centre ligt. GRONINGEN GPD De rust in het Groninger Muse um lijkt enigszins teruggekeerd. Directeur Frans Haks en het museumbestuur hebben, na di verse overlegronden deze zo mer, vrede gesloten in hun al maanden slepende 'geschil' over de vraag welke organisatie structuur het nieuwe, door de Italiaan Mendini ontworpen Groninger Museum moet krij gen. Het belangrijkste element van de overeenkomst tussen direc teur en bestuur is de benoe ming naast Haks van een ge meentelijke top-ambtenaar tot interim directeur middelen. Deze blijft in principe aan tot het nieuwe Groninger Museum klaar is. In die tijd moet hij on der meer een organisatiestruc tuur ontwerpen waarmee het nieuwe, veel grotere museum straks uit de voeten kan. Ook moet hij een oplossing zien te vinden voor de verstoorde ver houdingen tussen directeur en staf van het museum. De gezamenlijke persconfe rentie gisteren was het eerste teken van leven van de strijden de partijen in maanden. Frans Haks dreigde in april van dit jaar met ontslag, naar aanlei ding van het zogenoemde structuurplan van het museum bestuur. Daarin werd voorge steld naast Haks een zakelijk di recteur te benoemen en ook de verantwoordelijkheden tussen Haks en de conservatoren beter af te bakenen. Haks, die tot dan toe de eind verantwoordelijkheid had geëist op alle terreinen, was furieus. Hij sprak van 'een motie van wantrouwen' en noemde het bestuursvoorstel 'een complete uitholling van mijn functie als directeur'. Van die dreigende taal was gisteren geen sprake meer. Haks vindt dat de kwestie van de zakelijk directeur op een voor hem bevredigende manier is opgelost. Haks wordt name lijk de voorzitter van de twee hoofdige directie. Vrijdag 30 augustus 1991 Redactie; 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: SIMON DE GRAAF „LEIDEN BAROKSTAD" Dat is het streven van Erik van Bruggen, cantorij-or- ganist van de Waalse kerk. Een Barokfestival in Leiden. Erik van Bruggen, cantorij- organist van de Waalse kerk aan de Breestraat droomt er van. De Stichting Leids Barokfestival is al opgericht. In gedachten zijn ook de concerten al gepland. Nu alleen het geld nog. Mozartsymfonieën staan op het programma. En op 8 december geeft de bekende clavenist Gustav Leonardt een concert in de Waalse kerk. Hij bespeelt het clavecimbel, gemaakt naar een voorbeeld van de beroemde in strumentbouwer Gottfried Sil- bermann. Voor beide projecten zijn geldschieters gevonden. De orgels in Leiden zijn vol gens Van Bruggen echte barok- orgels. „Dat komt omdat Leiden altijd een arme stad is geweest en daardoor nooit aan vervan ging van die orgels is toegeko men. Een geluk bij een ongeluk dus. Óp dit moment zijn twee orgels voor het festival goed te gebruiken. Het orgel van de Hooglandse kerk (17de eeuws) LEIDEN «SASKIA STOELINGA „Dat laatste, geld, ja, dat is heel belangrijk". Toch ziet Erik van Bruggen mogelijkheden. „Oude muziek leeft. Kijk naar het festi val dat Utrecht al tien jaar orga niseert. Dat loopt uitstekend. De Leidse orgels zijn bij uitstek geschikt voor zo'n festival. Voor ;zowel publiek als sponsors '.wordt het een aantrekkelijk pro ject van internationale allure, dat garandeer ik". Dat hij geen luchtkastelen na jaagt, bewijst het eerste concert op 3 september. Als 'warming- up' komt op 3 september The Amsterdam Baroque Orchestra onder leiding van Ton Koop man naar de Pieterskerk. De en het orgel van de Waalse kerk (17de/18de eeuw). Het zou he lemaal fantastisch zijn als het orgel van de Lokhorstkerk (laat 18de eeuws) en de Pieterskerk (17de eeuws) na restauratie ook mee konden doen". Lyrisch meldt hij dat de Pieterskerk een heel mooi stadsorgel (als het tenminste gerestaureerd is) be zit. Op dat orgel kunnen de werken van Sweelinck gespeeld worden. En dat is zeldzaam. Sterker zelfs, dat zou wel eens een internationale doorbraak van dat orgel kunnen beteke- Authentiek Van Bruggen gaat rustig, maar ambitieus te werk. Hij streeft een professionele aanpak na. Begin dit jaar is de Stichting Leids Barok Festival opgericht met als doel het promoten en organiseren van een jaarlijks oude muziek festival. Het ac- Erik van Bruggen: „Het zou helemaal fantastisch zijn als het orgel van de Lokhorstkerk (laat 18de eeuws) en de Pieterskerk (17de eeuws) na restauratie ook mee konden doen". foto jan holvast cent ligt hierbij op toetsinstru menten uit de baroktijd en aan sluitende perioden, waarbij de uitvoering uitsluitend op authentieke instrumenten of copieën wordt gespeeld. Er is een bestuur, waarvan Erik van Bruggen deel uitmaakt, en een comité van aanbeveling met na men die er niet om liegen. De Leidse Rector Magnificus Leer touwer, mevrouw dr. Lam- brecht-Douillez, ere-conserva- tor Vleeshal te Antwerpen (be roemde collectie oude muziek instrumenten) en burgemeester Goekoop, om maar eens wat personen te noemen, staan ach ter de plannen. De organist van de Waalse kerk is op de hoogte van het be staan van een andere stichting. De Stichting oude muziek en theater in Leiden. „We zullen daar zeker samenwerking mee zoeken. Zij hebben leuke kleine projecten". "Naast de oude instrumenten als een clavichord, clavecimbel, orgel en piano forte, wil Van Bruggen bij het uitnodigen van muzikanten voor het festival zich ook richten op nieuw op gezette barokensembles. „Het barst van de talenten in Neder land. Naast de bekende namen moeten deze jonge mensen ook een kans krijgen". Hij preekt hier voor eigen parochie. Van Bruggen is ook bezig met de op richting van een eigen Leids en semble. En dat gaat zeker luk ken. „De repetities zijn al be gonnen". Lakenfeesten Even terug naar het festival. Van Bruggen: "De datum is nog niet bekend. We denken aan het voorjaar, maar een beslissing daarover moet nog worden ge nomen. Met deze eerste twee concerten hopen we een beetje naam en nog veel meer spon sors te krijgen". Leiden barok- stad? „Zeker, ik denk dat we over een paar jaar meer bezoe kers trekken dan de Lakenfees- /'/W/i/f/n Trots, maar zenuwachtig begeleidt de Lissese makelaar Harry Mens (rechts) de Italiaanse tenor Luciano Pavarotti bij zijn aankomst op Zestienho ven. Pavarotti zal, als zijn stem het toelaat tenminste, zondag optreden in Ahoy. foto anp Pavarotti stond boven aan de vliegtuigtrap, met spijkerbroek, Schotse ruitpet, kleurige hals doek en regenjas gekleed als een bon vivant, hoewel een tik keltje warm voor de tijd van het jaar. Het zonnetje scheen, maar de regenjas zat tot de bovenste knoop dicht. In zijn keel, dat kwetsbare miljoeneninstru ment, was namelijk een kikker tje neergedaald. „Nee, niks ernstigs. Hij is maar een heel klein beetje schor. Voorlopig is het nog steeds honderd procent zeker dat hij zondagavond zingt in Ahoy'", sprak makelaar en gele- genheidsimpressario Harry Mens geruststellend. Maar zijn onzekere formule ring en veelvuldig slikken ver rieden dat ook bij hem de zenu wen strak staan. Weliswaar heeft hij zich voor meer dan een ton verzekerd tegen het niet doorgaan van 'het laatste con cert dat Pavarotti zal geven in Nederland', maar met afgelas ting zoals in Kopenhagen wordt nog steeds rekening gehouden. Het tamboer- en trompetter korps Ahoy' speelde het Itali aanse volkslied met slechts zes keer een valse noot, Vanessa gaf een bos rode tulpen en iemand die eruit zag als burgemeester gaf de tenor onderaan de trap een hand. Want toen Mens had gehoord dat burgemeester Pe per verhinderd was, had hij ge roepen: „Bomt niet, als er maar iemand met een ketting om op Zestienhoven staat".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7