Toerisme 400.000SC voeten willen Dagje Euro Disney kost 75 gulden Air France schrapt winter ski-vluchten r Vrijdag 30 augustus 1991 Vormgeving; JAN KUNGE REISBERICHTEN Recreatie Telefoon Sinds enige tijd is het mogelijk toeristische informatie in te win nen via de zogenaamde Recreatie Telefoon. De 06-service is een initiatief van De Grenswisselkantoren NV (GWK) waarin het Ne derlands Bureau voor Toerisme (NBT) participeert. Via het kie zen van het nummer 06-95 75 krijgt de beller actuele informatie over allerlei toeristische attracties en evenementen in Neder land. Onder meer worden gegevens verstrekt over toegangsprij zen, openingstijden en de bereikbaarheid van diverse attractie- punten. Ook geeft de Recreatie Telefoon informatie over vijf ge selecteerde TripTips. De gesprekskosten bedragen vijftig cent per minuut. Bijen in IJmuiden Nog tot 27 september in het Pieter Vermeulen Museum aan het Moerbergplantsoen 20 in IJmuiden: de wond're wereld van de bij. Hoe gaat het er aan toe in een bijenpopulatie, wie deelt de orders uit en hoe vertellen de nijvere diertjes elkaar waar de bloemen het smakelijkst zijn? In IJmuiden ligt het antwoord en nog veel meer. Informatie: 02550-3 67 26. Speelkwartier Onder de fraaie noemer 'Speelkwartier' is in het veel te onbe kende PTT-museum aan de Zeestraat 82 in Den Haag, een ten toonstelling ingericht over speelgoed in relatie tot post en com municatie. De expositie die eerder was te bewonderen in Parijs duurt tot en met 20 oktober en toont onder meer miniatuur postkantoortjes, postautootjes, spaarpotten en tinnen postbe- stellertjes. Nadere inlichtingen: 070-362 45 31. Kantklossen Geen mooie Hollandse gevel of eens per week staat er ten gerie ve van de toerist wel een klompenmaker zijn vak uit te oefenen. Of een kantklosster natuurlijk- In het prachtige Molenmuseum aan de Museumlaan 18 in Koog aan de Zaan, gaat men verder. Het beste werk van befaamde kantklossters als Nel de Bie, Ton- ny Haas en Hilda Stoeltjes wordt er tentoongesteld en ook ju weeltjes van de kantklosser Henk van der Zanden kunnen wor den bewonderd. Uiteraard wordt tevens ingegaan op de ver schillende technieken waarmee de meesterwerkjes zijn gemaakt. De tentoonstelling duurt tot 29 september en nadere informatie kan worden ingewonnen op telefoonnummer 075-28 89 68. Voorhout festival Werd vorige week in Amsterdam het theater-seizoen geopend; de komende zaterdag 7 september is Den Haag aan de beurt. Tijdens het zogenaamde Voorhout Festival zal van 12.00 tot 19.00 uur op tien verschillende, over het centrum van Den Haag verspreide podia voorstellingen worden gegeven op het gebied van muziek, cabaret, literatuur, zang en dans. Maar en onge twijfeld zal dat een van de hoogtepunten zijn er wordt, bij de kraam van Bzztöh op Het Plein, ook een wedstrijd Plat Haags Praten gehouden. De voorrondes vinden plaats om 16.00 en 16.30 uur en in de jury zit onder anderen Dolf Brouwers. Aan melden kan overigens nog voor 5 september bij Hens 't Hart, te lefoon 070 - 3 63 29 34. AMSTERDAM RvdD Tot verbazing en woede van een groot aantal Nederlandse reis organisaties heeft Air France deze week plotseling besloten de komende winter geen ski- vluchten meer te gaan uitvoe ren op Frankrijk (Lyon). De kans dat de door de Franse luchtvaartmaatschappij enige jaren terug zelf opgezette Fly- Ski-arrangementen door een ander carrier worden overgeno men, lijken vooralsnog gering omdat de formule tot nu toe niet echt aansloeg. De bustransfers tussen Lyon en de verschillende wintersportgebieden in de Fran se Alpen duurden niet alleen erg lang, maar werden ook op de on mogelijkste uren uitgevoerd. Het kon gebeuren dat de Nederland se wintersporter 's ochtends al om 02.00 uur moest opstaan om het vliegtuig in Lyon te halen. Niettemin besloot een flink aan tal Nederlandse touroperators opnieuw met Air France in zee te gaan toen bekend werd dat het vluchtschema zou worden aan gepast en dat de bustransfers zouden worden verbeterd. Welis waar zou nog steeds op Lyon op stap in eigenland. M l Vooruw Bel onze advertentie- aideling. MET DJ0SER NAAR TURKIJE <DjzO>*ser> 071-f26400 Een kijkje vanuit de lucht op de plek waar Euro Disney langzaam maar zeker vorm krijgt. Zeshonderdduizend Nederlanders verwacht per jaar Euro Disney krijgt in eerste instantie 29 ver schillende attracties, ruim zesduizend ho telkamers in zes verschillende prijsklassen, een camping en een golfbaan met 27 holes. Na de opening in april 1992 zal meteen worden begonnen aan de bouw van de MGM-filmstudio's Europa die vanaf 1995 kunnen worden bezocht. Ook zullen er nog dertiendduizend hotelkamers extra worden gebouwd. Zoals het er nu naar uitziet zal het hele resort pas in 2017 helemaal gereed zijn. Het park ligt aan de autoroute van Parijs naar Strasbourg (A4), maar is per auto ook vanuit Lille (via de Al 1 en de A3) eenvoudig te bereiken. De luchthavens Orly en Charles de Gaulle liggen binnen een straal van zes tig kilometer en vanuit Parijs is Euro Disney rechtstreeks te bereiken via de RER (metro). Vanaf 1994 stopt de hogesnelheidstrein (TGV) bij het complex. Zoals het er nu naar uitziet zal een groot aantal Nederlandse reisorganisaties reizen (al dan niet gecombineerd met een bezoek aan Parijs) naar Disney aanbieden. OAD was de eerste Nederlandse touroperator die vorige week een contract met de Disney Corporation tekende. Overigens betekent dat niet dat OAD het alleenrecht krijgt op bustrips naar Euro Disney. De voordelen voor de Overijsselse onderneming liggen meer op het promotionele vlak. Ook krijgt OAD een voorkeursbehandeling bij het ver delen van de hotelkamers. worden gevlogen (en niet met kleinere vliegtuigen op Cham- béry zoals het verzoek was) maar de Fransen verzekerden dat de problemen verleden tijd zouden zijn. Reden voor onder meer Ho telplan om de plek in te nemen van onder meer Arke dat na een vracht kritiek van Nederlandse wintersporters begin vorig jaar het vertrouwen in Air France op zegde en haar klanten geen Fly- Ski-arrangementen meer aan bood. Hoe Hotelplan (en de andere touroperators waaronder de Frans/Nederlandse wintersport specialist Touralp) het wegvallen van Air France de komende win- Als ze al twijfelen, laten ze dat nauwelijks merken. Maar daar zijn het dan ook Amerikanen voor. Zelfvertrouwen moet je uitstralen, altijd. Een keer slechts is er sprake van lichte aarzeling. Op de vraag hoe het dertig kilometer ten oosten van Parijs gelegen Euro Disney de winter denkt door te komen, zegt vice-president Jon Winder: „Ja, dan kan het hier inderdaad bijzonder guur zijn. Maar onze marketing-afdeling heeft berekend dat er het eerste jaar elf miljoen mensen naar ons park zullen komen, dus daar houden we ons aan vast." staf Disney wel. Meteen nadat VALLEI VAN DE MARNEROB VAN DEN b DjSney rV-lDDCICTCCM bij Parijs zou verrijzen (en niet bij Alicante, Barcelona, Avignon of Toulon om vier van de groot ste kanshebbers te noemen), •klonken de eerste protesten. Borden en pamfletten (Stay at home, Mickey) verschenen in de straten vari de dorpjes rondom de toekomstige bouwplaats en even leek het er op of Disney zou net als in Amerika de strijd moeten aanbinden met milieu activisten. Daar immers, zo berichtte het Engelse dagblad The Times vo rig jaar augustus, barstte een golf van kritiek los toen bekend werd dat op het parkeerterrein van Disneyland in Anaheim (bos Angeles), voor drie miljard dollar een duplicaat zou worden gebouwd van EPCOT. Dit futu ristische pretpark is in Orlando (Florida) samen met Disney World en de MGM-studio's zo'n publiekstrekker, dat niet alleen de toevoerwegen steeds weer verstopt raken met eindeloze fi les, maar dat ook de woning- Euro Disney, na Anaheim, Or lando en Tokyo het vierde amu sementspark van de Disney Corporation, gaat zondag 12 april, 's ochtends om 9.00 uur open. Over iets meer dan zeven maanden dus al. Dat lijkt onge looflijk voor diegenen die nu een wandeling maken over de reusachtige bouwplaats in de vallei van de Mame, maar Win der is zeker van z'n zaak. „Als u echt een goed overzicht zou willen hebben van hoe ver we zijn, dan zou u in heel Europa moeten kijken. We zijn niet al leen hier aan het bouwen, maar ook in tal van andere landen. Hele gebouwen zullen kant en klaar in delen naar ons toe wor den gebracht. Hier zullen ze dan in elkaar worden gezet." Iets wat zal worden gedaan door een leger van ruim vier duizend arbeiders dat voor een deel ook uit de omgeving is ge- recruteerd. Want zo slim was de nood rondom het Magic King dom met de dag groeit. Tevens zorgen de parken voor zo veel milieuoverlast (er zijn in Ameri ka zelfs al boetes voor gevallen) dat het Disney-concem kort ge leden een vice-president milieuzaken heeft aangesteld. Want als ze bij Disney ergens bang voor zijn, dan is het wel voor een aantasting van de po pulariteit en integriteit van de company. Vandaar ook dat eventuele pro blemen met de bevolking in de Marne-vallei meteen bij de wor tels werden aangepakt. De me dedelingen dat Euro Disney al leen al in de eerste jaren 12.000 employees nodig zou hebben (dat aantal zal niet lang na de eeuwwisseling zijn verdubbeld), dat er een rechtstreekse metro verbinding met het centrum van Parijs zou worden aange legd (is reeds zo goed als ge reed) en dat de hogesnelheids trein (TGV) in juni 1994 een hal teplaats naast het park zal krij gen, deed elke vorm van kritiek binnen de kortste keren ver stommen. Ook al werd snel dui delijk dat Disney uiteindelijk niet eens zo erg veel allochto- zou kun nen gebruiken omdat ze niet tweetalig bleken te zijn. Trouwens niet het enige taal probleem waar mee Euro Dis ney lijkt te wor stelen. Want hoe ontvang je Duitsers, Scan- dinaviërs, Italia nen, Spanjaar den, Nederlan ders en Honga ren in een at tractiepark waarin Frans en Engels de voer taal zullen zijn? Winder: „Geen probleem. Ons park is vooral visueel inge richt. Ook bui tenlandse kin deren hebben in onze parken altijd dolle pret. Daarbij zal een flink aantal van onze gastvrou wen en gasthe ren Neder landstalig zijn en zullen de poppen van attracties als 'De Piraten van de Caribbean' zoda nig worden geprogrammeerd dat ze zeven verschillende talen zullen spreken." Waaronder Nederlands. De marketing-afdeling van Euro Disney heeft uitgerekend dat per jaar 600.000 landgenoten naar de Mame-vallei zullen trekken, een op het eerste ge zicht fors aantal. Winder: „Hol landers zijn pretpark-minded. Meer dan Duitsers bij voor beeld. Gerelateerd aan het aan tal inwoners zal Nederland voor ons samen met Engeland de be langrijkste markt worden. Daar bij moet worden bedacht dat je met de auto binnen vijf uur van Amsterdam naar Euro Disney rijdt. Met andere woorden: de afstand is geen enkel pro bleem." De toegangsprijs ook niet? Zoals het er nu naar uitziet moet de particuliere bezoeker 220 franc (circa 75 gulden) betalen voor een dagje Disney, een bedrag waarvoor de gemiddelde Hol lander zich toch wel eens achter de oren zal krabben. Winder: „Eenmaal binnen is alles gratis en zowel in Amerika als Japan hebben we de ervaring dat nie mand zich bekocht voelt. U moet rekenen: onze gasten krij gen waar voor hun geld, ook hier. Pirates of the Caribbean, Star Tours, Captain EO, het Spookhuis, de Big Thunder Mountain, It's A Small World... alle grote attracties van Amerika worden in Euro Disney nage bouwd." Daarbij komt verwacht Win der dat veel Nederlanders ge bruik zullen maken van specia le, goedkopere mogelijkheden die via reisorganisaties zullen worden aangeboden. Vorige week werd met OAD (busrei zen) het eerste contract voor Nederland afgesloten en naar verwachting zullen binnen niet al te lange tijd Vrij Uit (auto) en Trans (trein) volgen. Niettemin: een tweedaagse Disney-reis met een OAD-bus (met inbegrip van een overnachting in een mid denklassehotel op het Disney- terrein plus toegangsbiljet) gaat toch nog altijd iets minder dan driehonderd gulden kosten. Wat Rob Bremer van OAD er trou wens niet van weerhoudt de ver wachting uit te spreken dat zijn onderneming in het eerste jaar al zo'n 20.000 Nederlanders naar de Mame-vallei zal v Groot van Hotelplan, dat niet minder dan negentien Franse wintersportdorpen via het Fly- Ski-arrangement liet aanvliegen, verwacht we' dat er een oplos sing wordt C) onden. „We heb ben nog even de tijd." Bij Air France Nederland werd geen re den gegeven voor de plotselinge koerswijziging. Een woordvoer der: „De beslissing is in Frankrijk genomen. Wij vinden het ook verschrikkelijk vervelend." REISBOEKEN Woudrichem Wie Woudrichem zegt, denkt vanzelfsprekend aan het fameu ze Slot Loevestein en aan Hugo de Groot, die uit deze toenmali ge staatsgevangenis ontsnapte in die beroemde boekenkist. Dat was in 1621, een jaartal om niet snel te vergeten, want het was hèt smulverhaal van de la gere schoolbanken dat door on derwijzer telkens opnieuw weer smakelijk werd verpakt. Loevestein kenmerkt zich door twee stoere vierkante torens. Maar adellijke families hebben er nooit achter de metersdikke muren gehuisd, want het zeer strategisch gelegen Loevestein was het voorbeeld van een ech te vechtburcht. En men is er ook flink op de vuist gegaan, zoals de Watergeuzen en de Spanjaarden. Aan Woudrichem is nog steeds te zien dat het een bijzondere positie had, aan het raakpunt van de afgedamde Maas en de Waal. Die rivieren liggen er nu rustig bij, en schippers hebben al lang geen last meer van roofridders die er tol heffen. Als je het stadje nadert is het het aardigst om de Woudrichemse dijk te nemen die zich langs het water slingert. Heel gastvrij oogt Woudrichem bij de eerste aan blik niet, want de bezoeker weet bij het binnenrijden van de om walling al meteen twee kanon nen op zich gericht. Hoewel ook die hun laatste kruit al heel lang geleden hebben verschoten. Binnen de vesting domineert de rijk gedetailleerde toren van de laat-gotische kruisbasiliek die in 1712 z'n spits verloor. Aan de voet bevindt zich het Arsenaal, waarin een visserij- en cultuur historisch museum is onderge bracht. Er staat een beeldje voor, van ene jan Claesen die in 1634 in Andel begraven werd. Het zal toch niet die van Katrijn zijn... Vanaf de kerk-is het maar even wandelen naar de 15de eeuwse Water- of Gevangenpoort, waarin zich nu een restaurant heeft genesteld. De poort voert naar het water, waar rechts in de verte Loevestein verrijst. Vandaar ook kun je het wandel pad over de wal bereiken, dat een schitterend uitzicht biedt over de rivier. Op de wal staat het beeldje van een zalmvisser, die genietend over het water tuurt, in de richting van het sil houet met in Gorinchem verderop, ...A.»torens en een molen. Zo wandelend kom je vanzelf in het oude hart van Woudrichem terecht, bij 't Oude Raedthuys, anno 1592, waar ook al een res taurant in huist. Het is een fraaie trapgevel met een aardig bordesje, dat wordt bewaakt door twee stenen leeuwen met elk het stadswapen met de twee zalmen in de knuisten. Het voormalige raadhuisje vormt de afsluiting van de Hoogstraat, waar een paar schitterende gevels en vooral ook gevelstenen te zien zijn. Of een opmerkelijk bovenlicht, zoals het hoge op nummer 25. Er zijn voorname panden te zien, zoals 'In den Salamander' uit 1606 en zijn buur 'In den Gulden Engel' uit 1593. Of'Int Terdt' uit 1601 en 'In de vergul de helm' uit datzelfde jaar. Op nummer 5, uit 1608, krijgt u ook nog een boodschap mee: 'De tijd is kort, de dood is snel, wacht u voor zonden, zo doet u wel'. En de gouden arend op nummer 7 moet het daar hele maal mee eens zijn. Ja, Woudrichem is rijk en heeft, aan al die bijzondere architec tuur te zien, ooit nog veel rijkere tijden gekend. Skiën leren Kun je skiën leren uit een boek je? Lijkt sterk, maar ongetwijfeld kom je met 'De Nieuwe Skitech niek' een heel eind. Geen over daad aan tekst, wel een over daad aan foto's waarop staat aan gegeven, hoe het hoort. Aardig zijn de grafiekjes waarin wordt aangegeven hoe veilig de besproken techniek is, hoe de belasting is op het lichaam en hoe moeilijk hij is aan te leren. De Nieuwe skitechniek, uitge verij Elmar, 34,50. India en Nepal De heel bijzondere sfeer van Woudrichem. Sinds enige tijd geeft Het Spec trum de reisgidsen van Nelles uit in een Nederlandstalige edi tie. Nelles-gidsen zijn voortref felijke boeken die vaak over een exotische streek gaan en waarin de pen wordt gevoerd door schrijvers en schrijfsters die zelf in het beschreven land wonen. Zojuist verschenen de deeltjes 'Nepal', 'India-Noord' en 'India- Zuid' en ook op deze deeltjes valt zoals gewoonlijk hoege naamd niets aan te merken. Nepal, India-Noord en India- Zuid, uitgeverij Het Spectrum, FOTO UDO J. BUYS prijs 29,90.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6